Gevaar voor wereldwijde BSE PZC Billen Italiaanse employées mogen best een tikje krijgen Onzekerheid in Congo neemt toe Staking in onderwijs leidt tot vakantiepiek Koud kunstje Chiquita eist ruim een miljard van EU Tweede Kamer maakt zich zorgen over ongetest importvlees Oppositieleider Myanmar vrij Sites Microsoft weer onbereikbaar Al Gore heeft nieuw baantje Piraten proberen tanker te kapen Nieuwe leden Raad van Europa Steun voor EU in zaak smokkel tabaksconcerns Taliban bestrijden Titanic-kapsel Bouwvakker zaagt hand af en schiet zich spijkers in hoofd vrijdag 26 januari 2001 OTTAWA - De Canadese ijskunstenaar Takashi Ito werkt aan het beeld van twee kangaroes op het terrein van het gemeentehuis in de hoofdstad Ottawa. Met andere beeldhouwers werkt hij aan ijssculpturen voor het Winterlude Festival volgende week in de Canadese hoofdstad, dat als the ma Australië meekreeg. foto Tom Hanson/AP van onze redactie buitenland ROME - Ook landen buiten Eu ropa lopen het risico dat hun veestapel besmet wordt met de gekkekoeienziekte BSE. Deze waarschuwing kwam gisteren van hoge functionarissen van de FAO, de voedsel- en landbouw organisatie van de Verenigde Naties. De Tweede kamer maakt zich zorgen over vlees uit Argentinië en andere niet-Eu- ropese landen, dat nu ongetest Nederland binnenkomt, omdat het BSE-risico verwaarloos baar zou zijn. „Van Duitsland dachten we ook door Pascale Thewissen BRUSSEL - De baliemedewer kers van de reisbureaus in Bel gië komen handen te kort. Oor zaak van de topdrukte: door een staking van de leraren ligt het onderwijs in Vlaanderen twee dagen plat. Nogal wat ouders maken van de nood een deugd. Ze hebben vrijaf genomen om hun kinderen op te vangen en meteen een korte skivakantie geboekt. De lerarenstaking is het gevolg van een slepend conflict tussen de onderwijsbonden en de Vlaamse gewestminister van Onderwijs, Marleen Vander- poorten. De bonden eisen drie procent meer loon. Vanderpoor- ten weigert. De onderwijssta- Idng van gisteren en vandaag is het voorlopig hoogtepunt in de strijd om meer geld, extra per soneel en betere werkomstan digheden. De spanningen liepen de voor bije dagen hoog op, onder meer door een omstreden advertentie van de Vlaamse regering in een aantal dagbladen. Daarin werd gesteld dat de overheid vorig jaar al 47 miljard frank (bijna 2,5 miljard gulden) extra had iiitgetrokken voor het Neder landstalige onderwijs. lang dat er geen BSE was, nu zijn er zestien gevallen", rede neerde WD-Kamerlid Geluk gisteren tijdens overleg met mi nister Brinkhorst van Land bouw. Ook CDA'er Atsma, PvdA'er Waalkens en SGP'er Van dei- Vlies menen dat de grens dicht moet voor ongetest vlees van buiten Europa. Atsma wil dat Nederland desnoods als enige land zo'n BSE-test eist. Brinkhorst zei de vergadering van Europese landbouwminis ters maandag in Brussel te wil len afwachten. Volgens hem ligt bij de Europese Unie een plan ter tafel om iets te doen tegen Een algemene loonsverhoging met drie procent is volgens Van- derpoorten financieel dan ook absoluut niet haalbaar. Als klap op de vuurpijl trok de minister een eerdere belofte in om het on derwijzend personeel maande lijks 55 gulden méér uit te beta len in de vorm van maaltijdche ques. De vakbonden voerden de druk op door met 'Waalse toestanden' te schermen. In Wallonië werd ooit twee maanden aan één stuk gestaakt, met alle gevolgen van dien. „Nee, ik denk niet dat het in Vlaanderen zo ver komt", sust adjunct algemeen-secretaris Pol Carmen van de christelijke vakbond ACV. „Deze twee daagse staking is voor veel leer krachten toch het maximaal toelaatbare." Toch sluit Carmen niet uit dat het arbeidsconflict verder esca leert, en in de toekomst opnieuw uitmondt in een meerdaagse staking. De actiebereidheid is erg hoog, aldus Carmen. Vol gens zijn schatting staakt in het basisonderwijs negentig pro cent, in het voortgezet en hoger beroepsonderwijs 45 procent. Minister Vanderpoorten kon digde aan maandag opnieuw met de bonden te gaan praten. Carmen: „We zijn benieuwd." ongetest vlees van buiten Euro pa. Volgens Brinkhorst zijn er enke le problemen, waaronder het WTO-verdrag over een vrije we reldhandel. Ook de controle door EU-inspecteurs is niet zo maar geregeld. De minister wil de nog niet zeggen of hij eventu eel als enige land de grenzen zou sluiten. Argentinië is met vierhonderd miljoen kilo de grootste Zuid- Amerikaanse vleesexporteur. Uruguay exporteert een kwart minder vlees. Beide landen staan op een EU-lijst van lan den die vrij zijn van de gekke koeienziekte BSE. Volgens de FAO-functionaris- sen lopen grote delen van de we reld het risico op BSE-besmet- ting, en dan vooral de landen die de afgelopen twintig jaar veel diermeel uit EU-landen hebben geïmporteerd. Met name invoer uit Groot-Brittannië, waar de BSE-epidemie al aan het einde van de jaren tachtig uitbrak, zou gevaarlijk kunnen zijn. De FAO noemt Oost-Europa, het Midden-Oosten, India en lan den in Noord-Afrika als de ge bieden waar waarschijnlijk nu al zieke koeien rondlopen. Mogelijk zal de VN-organisatie in maart, tijdens een bijeen komst met de Wereldgezond heidsorganisatie, een officieel advies uitvaardigen om het ge bruik van diermeel in veevoer te staken. Woensdag verklaarden Britse wetenschappers al dat in be paalde landen in Azië zeer waarschijnlijk een BSE-epide mie zal uitbreken. Ook vanuit de WHO werd al gewaarschuwd voor een wereldwijde crisis. België In België is een nieuw geval van BSE aan het licht gekomen, het derde van dit jaar. Alle 105 run deren van het betrokken bedrijf uit Borgloon (Belgisch-Lim burg) zijn intussen na slachting getest en vernietigd, zo maakte het Belgische bureau voor de voedselveiligheid gisteren be kend. In België zijn inmiddels 17.000 BSE-tests uitgevoerd. Het bu reau voor de voedselveiligheid kijkt niet op van de ontdekking. ANP/RTR/Belga RANGOON - De militaire junta van Myanmar heeft de twee de man van de oppositiebeweging, Tin Oo, vrijgelaten. Dat is afgelopen maandag al gebeurd, verluidde gisteren in kringen van de oppositie. Tin Oo had sinds zijn aanhouding in septem ber een soort huisarrest op de militaire basis Ye Mon. De 77-jarige Tin Oo was aangehouden toen hij samen met op positieleidster Aung San Suu Kyi probeerde de hoofdstad Rangoon te verlaten. De vrijlating komt net voor een bezoek van een belangrijke delegatie van de Europese Unie. Sinds vorige maand lijken de betrekkingen tussen de militai re junta en de oppositie enigszins te ontdooien. De maatrege len tegen Suu Kyi zijn verzacht, al staat zij nog steeds onder huisarrest. AFP/DPA RIJSWIJK - De websites Hotmail.com, msn.nl, Microsoft.nl en Microsoft.com waren gisteravond opnieuw onbereikbaar. Een woordvoerder van Microsoft Nederland kon nog niet zeg gen wat er precies aan de hand was. Ook woensdag kregen internetters die een van deze pagina's wilden oproepen, geen gehoor. Gisteren meldde de software gigant dat het probleem was opgelost. Een fout van een mede werker was de oorzaak van de onbereikbaarheid. Vooral het uitvallen van de e-mailservice Hotmail was een klap. ANP NEW YORK - De voormalige Amerikaanse vice-president Al Gore heeft een baantje gevonden. De man die door George Bush werd verslagen bij de presidentsverkiezingen van no vember heeft een deeltijdbetrekking geaccepteerd bij Colum bia University in New York. Komend semester geeft Gore zes tot acht keer college aan stu denten journalistiek. Gore is door verscheidene universitei ten benaderd voor een functie, maar heeft hij voor Columbia gekozen omdat het een deeltijdfunctie betreft en omdat zijn dochter en kleinzoon in New York wonen. ANP BRISBANE - De politie van Papoea Nieuw-Guinea heeft een aanval kunnen afweren van gewapende piraten die probeer den een olietanker van Shell te kapen. Dit heeft directeur Tal bot van Shell in Papoe Nieuw-Guinea gisteren gezegd. De tanker Petro Navigator had 2600 ton brandstof aan boord. „Er dreigde een zeer gevaarlijke situatie te onstaan. Vuurwa pens en olietankers gaan niet goed samen", zei Talbot. Shell heeft de verscheping van brandstof in het gebied uitgesteld tot de aanvallers zijn gepakt. Talbot zei dat vier mannen maandagnacht aan boord van het schip kwamen toen het aanmeerde bij het eiland Manus. De opgeroepen politie leverde een vuurgevecht met de piraten, die vluchtten in een rubberboot. RTR STRAATSBURG - Armenië en Azerbeidzjan zijn gisteren toegetreden tot de Raad van Europa. De ministers van Bui tenlandse Zaken van de Kaukasus-republieken onderteken den in Straatsburg het Europees protocol voor de mensen rechten van de organisatie. Ook tekenden zij het handvest voor de afschaffing van de doodstraf. Met de beide nieuwe le den telt de Raad nu 43 landen. De vijftig jaar oude Raad van Europa is een samenwerkings verband van vrijwel alle landen van Europa en zetelt in het Franse Straatsburg. De instelling houdt zich vooral bezig met sociaal beleid en mensenrechten. Het heeft nagenoeg uitslui tend symbolische macht. ANP/DPA van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Com missie is bijzonder verguld met de steun van Duitsland en Spanje in de rechtszaak die zij heeft aangespannen tegen de Amerikaanse tabaksgiganten Philip Morris en RJ Reynolds. De twee concerns worden ervan beschuldigd dat zij sigaretten smokkel naar de EU hebben aangemoedigd, dan wel actief daaraan hebben meegewerkt. De Unie en haar lidstaten zou den daardoor een fors bedrag aan accijnzen en invoerrechten hebben misgelopen. Italië sloot zich eerder deze maand al aan bij de klacht die uit november dateert. Een zeer tevreden woordvoerder in Brus sel voorspelde gisteren dat nog meer landen zouden volgen. „Nederland heeft kennis geno men van de klacht van de Com missie. Wij beraden ons nog op eventuele stappen", was de re actie van een woordvoerder van staatssecretaris Bos van Finan ciën. De Commissie eist terugbeta ling van de gemiste accijnzen en een boete om herhaling te voor komen. Philip Morris toonde destijds geen enkel begrip voor de stap van de Commissie. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Bananenpro- ducent Chiquita Brands Inter national eist van de Europese Commissie 564 miljoen euro (ƒ1,2 miljard) omdat de com missie te laat haar invoerbeleid voor bananen heeft aangepast. Chiquita, dat in ernstige finan ciële moeilijkheden verkeert, zegt daardoor schade te hebben geleden en wil een procedure beginnen bij het Europese Hof van Justitie. De schadeclaim richt zich op de periode vanaf begin 1999. De Europese Commissie diende toen een nieuw voorstel voor de (Advertentie) _j de \a^e( ^as invoer van bananen in, na een jarenlange strijd tussen de Eu ropese Unie en de Verenigde Staten over het Europese im- portregime. De VS steunden daarbij de grote Amerikaanse bananenprodu- centen Dole en Chiquita die na deel ondervonden van regelge ving in Europa. De commissie wilde met haar bananenbeleid, ingevoerd in 1993, vooral haar voormalige koloniën bescher men, maar werd uiteindelijk in 1997 op de vingers getikt door de Wereldhandelsorganisatie (WTO). Een nieuw Brussels voorstel in januari vorig j aar werd opnieuw getorpedeerd door de VS, Was hington maakte nog eens een gang naar de WTO en kreeg we derom gelijk. Een nieuwe regel geving ligt al op tafel, maar is nog niet ingevoerd. Daarom denkt Chiquita dat een schade claim gerechtvaardigd is. Vorige week bleek dat Chiquita niet meer aan zijn betalingsver plichtingen kan voldoen. Het bedrijf, dat zijn bananen vooral laat plukken in Zuid- en Mid- den-Amerika, heeft een schul denlast van meer dan een mil jard dollar opgebouwd. Bij de Europese Commissie maakt de megaclaim weinig in druk. Een week geleden zei een woordvoerder al dat Chiquita de tegenslagen aan zichzelf heeft te wijten. Andere bana- nenproducenten die actief zijn in Europa, maken winst en staan dus niet aan de rand van de afgrond, zo zei een woord voerster gisteren. AFP KABOEL - Kappers in Kaboel zijn voorzichtig geworden met het modelknippen. De fundamen talistische moslimheersers van Afghanistan, de Taliban, hebben zeker dertig kappers laten op pakken omdat ze de haren van hun jonge klanten een 'Titanic-look' gaven. Veel barbiers zitten al een week in de cel, aldus een anonieme kapper. Steen des aanstoots is de haardracht van acteur Leonardo Di Caprio in de film Titanic, die na drie jaar nu ook de Afghaanse hoofdstad heeft bereikt. Nogal wat jongemannen in de stad willen nu zo'n kapsel, maar de Taliban acht dat strijdig met de islam. De 'religieuze politie' trekt er nu op uit om overtreders te pakken. foto Amir Shah/AP BETHLEHEM - Een Ameri kaanse bouwvakker heeft per ongeluk zijn hand afgezaagd met een cirkelzaag en zich daar na met een spijkerpistool in zijn hoofd geschoten. Hij deed dat kennelijk om een einde aan de pijn te maken, zo heeft de politie gemeld. Uit het hoofd van de 25-jarige William Bartron staken zeker tien lange stalen spijkers toen hij werd gevonden, aldus de po litie van de plaats Bethlehem in de staat Pennsylvania. Bartron werd meteen naar een zieken huis gebracht waar zijn hand weer is aangenaaid, aldus zijn werkgever, Greg Soltis. De bouwvakker was in een kel der aan het werk met een elek trische verstekzaag toen het on geluk gebeurde. Even later werd hij gevonden door de eigenaar van het huis, die een ambulance liet komen. Ook de baas van het slachtoffer werd gewaar schuwd. Soltis zei dat Bartron zich met een pneumatisch pistool spij kers in het hoofd had geschoten, omdat hij de pijn niet meer kon verdragen, aldus de politie. AP door Eelco van der Linden PRETORIA - De Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken Michel zette gisteren zijn tocht langs de belangrijkste deelne mers aan de oorlog in Congo voort met een boodschap van dialoog en vrede. Ondertussen zijn er belangrijke signalen dat het conflict na de moord op pre sident Laurent Kabila kan esca leren. Zo stromen Angolese mi litairen het land binnen. Minister Michel sprak gisteren met de Rwandese president Ka- game, de leiders van de door Rwanda gesteunde rebellen in Congo en president Museveni van Oeganda. Allen vechten te gen het regime in Kinshasa. Eerder had Michel gesprekken met hoge vertegenwoordigers van Zimbabwe en Angola, net als Namibië partners van de ou de Kabila. „Alle partijen zouden dit mo ment moeten aangrijpen om ruimte te creëren voor het be spreken van vrede", aldus Mi chel gisteren in de Rwandese hoofdstad Kigali. President Museveni zei dat hij contact zoekt met de nieuwe machtheb bers in Kinshasa om het vredes proces nieuw leven in te blazen. Maar de Rwandezen hulden zich in stilzwijgen na het ge sprek met de Belgische minister. Rwanda het felst gekant tegen het regime in Kinshasa. Rwan dezen maakte in 1997 de val van Congo's dictator Mobutu moge lijk, maar moest toezien hoe Ka bila later de verdreven Hutu- milities, in 1994 verantwoorde lijk voor de moord op een mil joen Rwandese Tutsi's, opnam in zijn gelederen. Nu vechten tienduizenden Hu tu's in het Congolese leger. Men senrechtenorganisaties stellen dat ze het conflict vergiftigen door haat te verspreiden tussen Hutu's en Tutsi's, of tussen Ban toes en niet-Bantoes. Ook de intenties van Angola en Zimbabwe lijken niet echt ge richt op vrede. Angola heeft sinds de moord op Kabila zeker 10.000 soldaten Congo inge stuurd, net zoveel als Zimbabwe er al had. Ook stuurt Angola ge vechtshelikopters. Het nieuwe regime in Kinshasa blijft een groot vraagteken, maar zeker is dat de jonge Kabi la volledig afhankelijk is van Angola en Zimbabwe. Joseph Kabila werd ook gisteren niet als president beëdigd, hetgeen leidde tot nieuwe speculaties over een machtsstrijd. De minister van Communicatie, Dominique Sakombi, verklaar de gisteravond dat de inaugura tie vandaag zal plaatsvinden en dat de vertraging te wijten is aan juridische problemen. GPD Advertentie door Hans Geleijnse ROME - De smoes van de afdelingschef was superdoorzichtig. Maar het hoogste rechts college van Italië, het Hof van Cassatie, trapte er enthousiast in. De chef, door een medewerkster beschuldigd van seksuele in timidatie, zei met een stalen gezicht dat hij zijn ondergeschikte helemaal geen wellus tige tik op de billen had gegeven. „Ik wilde haar juist van dienst zijn, haalde wat losse haren van haar kleding, onderaan haar rug." De eerbiedwaardige en vooral ook bejaarde heren van het Hof verlosten de man onmid dellijk en definitief van de anderhalf jaar cel en ruim achtduizend gulden boete die een lagere rechtbank in Venetië deze ambte naar had opgelegd. De argumentatie voor bevestiging van de vrijspraak die de chef al in hoger beroep had gekregen, deinde giste ren als een schokgolf door politiek en media: „Het ging hier om een spontane, eenmalige handeling, waaruit geen enkele wellust sprak." Maar het Hof heeft dan ook een reputatie op te houden. Vorig jaar ontsloeg het een hoog leraar, die geen kwaad zag in hardnekkig voetjevrijen met zijn studentes, van rechts vervolging. „Geen echt lichamelijk contact, zeker geen wellustig contact", luidde het oordeel. Ook opvallend was de vrijspraak juli vorig jaar voor een 58-jarige verkrachter. Het slachtoffer, een vrouw met psychische pro blemen, had haar verzet kennelijk te snel opgegeven. „Je kunt niet van verkrachting spreken als de verkrachte al na vijf minuten niet meer tegenwerkt", vonden de heren. Jeans Een vrijspraak die over heel de wereld ver bijstering wekte viel twee jaar geleden in de zaak tegen een rij-instructeur wiens jeugdi ge cliënte in de lesauto werd verkracht. Na gedegen onderzoek kwam het Hof tot de conclusie dat het slachtoffer een dusdanig strakke spijkerbroek had gedragen dat er sprake van medewerking moest zijn ge weest. Niks verkrachting. „De dame zal moeite genoeg hebben om die broek in haar eentje uit te trekken", zei één van de heren. Een beetje handige aanrander of billentik- ker weet wat hij zich met deze jurispruden tie kan veroorloven. Vrouwelijke politici zijn dan ook woest. „Ik zou wel eens willen weten hoe de rechters konden vaststellen dat van lust geen sprake was", zei minister van Emancipatiezaken Katia Bellillo over de billentikkende ambtenaar. Alessandra Mussolini, destijds initiatief neemstervan het jeansprotest - vrouwelijke parlementsleden namen enige tijd in strak ke spijkerbroek aan de debatten deel - over woog gisteren een nieuwe actie. „Die men taliteit moet veranderen. En niet alleen in Italië. Zag je hoe Bush op tv zijn vrouw een klap op de billen gaf? Alsof ze een koe was." De uitsmijter kwam van fractiegenote Cris- tina Matranga: „Het is dus zo dat we tevre den naar huis kunnen gaan als tien mannen ons elk afzonderlijk een klap op ons achter werk geven. Ik ben benieuwd wat de heren rechters zeggen als dit met hun vrouwen of dochters gebeurt." Waarschijnlijk niets. Eén van die rechters, Simonetta Sotgiu, zei na het 'jeansvonnis' over haar mannelijke collega's: „Dag in dag uit moet ik tegen hun verouderde ideeën vechten." GPD ZEEUWS VEILINGHUIS HERENGRACHT 74, MIDDELBURG INBRENG GEVRAAGD VOOR DE FEBRUARI VEILING Wegens enorme vraag naar Zeeuwse schilder- en tekenkunst zijn wij op zoek naar werken van de volgende kunstenaars: P. Mondriaan M. en S. Gdth J. Toorop L Heijmans W. F. A. I. Vaarzon-Morel D. J. Koets R. Kimpe Schütz J. Heyse K. v. Veen A. J. van Dijck M. v. Verre. Wij zorgen voor een topresultaat ZEEUWS VEILINGHUIS, HERENGRACHT 74 4331 PX MIDDELBURG, TEL. 0118-650680 FAX 0118-650682 Internet: http://www.zeeuwsveilinghuis.nl E-mail: info@zeeuwsveilinghuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5