Werner Tak een kleurrijk speler PZC Motorcrossers schaven aan conditie Zespuntenduel voor Breskens tegen Vlissingen Volleyballer sluit in België een prachtige carrière af vooruitzicht Toppers aan de start in De Braakman vrijdag 26 januari 2001 HVV'24-trainer John de Frel (links): WR speelt altijd op de coun ter, uit en thuis. We zullen ons daarop moeten instellen." foto Charles Strijd door Peter van Kouteren ASSENEDE - Het is zijn tweede seizoen nog maar bij de club, maar Werner Tak weet nu al dat hij over ruim twee maanden stopt. De volleyballer uit Sint- Jansteen (32) zet een punt ach ter een mooie carrière en wil zijn loopbaan bij het Belgische As senede waardig afsluiten. Tak, aanvoerder van de Belgische grensclub, mikt in de nationale eerste klasse ondanks de huidi ge tiende plaats op een klasse ring in de middenmoot. De overwinning tegen Naza reth, vorige zaterdag in eigen huis, kwam na vijf nederlagen op rij als geroepen en moet de aanzet zijn tot een sterke slotreeks. Met vijf overwinnin gen uit dertien duels staat Asse nede er allerminst florissant voor, maar de Zeeuw in Belgi sche dienst gaat ervan uit dat de zege tegen Nazareth het begin is van betere tijden. „Aan het be gin van het seizoen dacht ik dat we als vierde, vijfde of zesde moesten kunnen eindigen. We zullen dat een beetje moeten bij stellen, hoewel er onderling niet zo veel verschil is. We hebben maar vier punten minder dan de nummer vier. Ik wil wel op de plaats eindigen, waar we horen te staan. Zesde, zevende, zo on geveer. Lukt dat niet, dan heb ben we dat aan onszelf te wij ten." Wemer Tak werd in zijn eerste jaar bij Assenede kampioen en rekende af met een rampzalig seizoen, dat hij daarvoor bij Oostakker had. ,,Ik had er veel zin in, maar achteraf gezien was het geen succes", kijkt hij terug. „In het begin speelde ik zelf niet goed, later kreeg ik problemen met de trainer. Ik heb vijftien jaar in de eerste divisie of hoger gespeeld, maar zo'n waardeloze trainer als in Oostakker heb ik nergens meegemaakt. In tac tisch opzicht kon hij tegenstan ders goed analyseren, maar ver der was het helemaal niks. Op zo'n hoog niveau moet je op de training enorm veel arbeid ver zetten, maar wij stonden ge woon kou te lijden. Ik ben altijd vrij mondig geweest en kreeg problemen met hem. Maar ik was niet de enige. Aan het eind HOEK - Met Floris Jan Koole (Dynamica), Erik Goossens (Scheldesport) en Theo Rabout (Dynamica) aan de start van de 26e Braakmancross is het wed- strijdverloop op het vlakke, langgerekte parkoers bijna voorspelbaar. Het volgende scenario is het meest denkbaar: in de eerste ronde vliegt Erik Goossens er na de start van de tien kilometer al gelijk in, met daarachter Floris Jan Koole, die rustig de kat uit de boom kijkt. Theo Rabout probeert zo lang mogeljk te vol gen. Na een vijftal kilometer gaat het kaarsje bij Goossens langzaam uit, Koole neemt de leiding en wint de Braakman cross met voorsprong. Rust Als die voorspelling klopt, dan brengt het Koole meteen dichter bij de eindoverwinning van de CZ-crosscompetitie, ook al om dat Joost de Klerk op advies van zijn trainer Tonny Diriks vér- stek laat gaan in de Braakman. Om zijn lichaam niet te overbe lasten heeft hij een week rust in gebouwd. Erik Goossens en Theo Rabout blijven na de wedstrijd in Hoek nog wel op de plaatsen één en twee staan, omdat beide Zeeuws-vlamingen alle vier de wedstrijden hebben meegelo pen. Koole heeft echter minder verliespunten en is dus virtueel leider. Geklopt De korte cross heeft bij de man nen een afstand van 4400 meter, die in het straatje past van Rut- ger Veerman (Wielingen). Twee weken geleden kreeg hij nog verrassend klop van Wilko de Vos (AV'56) op de ruim vijf kilo meter in Haamstede. Frederi- que Versluis (Wielingen) pakte in Haamstede de winst bij de vrouwen korte cross, waarbij ze clubgenote Rachida Moerman het nakijken gaf. Dit resultaat staat in Hoek garant voor een aardige wedstrijd. Margot de Nijs (RKHAV) is met overmacht de sterkste bij de veteranen kor te cross met Greetje Smit op de tweede stek. Christel Verbeek (Dynamica) gaat van start bij de vrouwen, in de hoop dat haar blessure van de afgelopen weken haar geen par ten speelt. De wedstrijden in Hoek begin nen zaterdag om 11.45 uur met de pupillen en worden besloten om 14.20 uur met de cross voor de mannen. van het seizoen verlieten acht van de dertien spelers de club." De geboren Sassenaar nam vo rig seizoen in Assenede sportie ve revanche. „Ik kende de club goed, want in de tijd dat ik bij Morres speelde, trainde ik er eens in de veertien dagen mee. Ik zat zelf in ploegendienst en om dat we met Morres een prima band hadden met Assenede was dat geen probleem. Het was ook in het voordeel van Assenede, omdat ze op de training ook wel eens spelers moesten missen. Dat lijntje is altijd kort gehou den. Assenede zocht nog een twaalfde man. Dat ben ik toen geworden." Hij veroverde echter snel een basisplaats. Wemer Tak: Gaandeweg ontstond er een kern van een man of acht. We hadden vorig jaar vooral qua mentaliteit een goeie groep. Een heel hechte eenheid en een trai ner die daarop inspeelde. We stonden met kerst nog redelijk ver achter koploper Gistel, maar wonnen in de tweede com petitiehelft twaalf wedstrijden op rij. Dat was natuurlijk ver schrikkelijk tof. Aan het eind van het seizoen zei de trainer dat we dankzij mij kampioen waren geworden. Begrijp me goed: niet alleen door mij. Maar hij vond dat ik net dat beetje ex tra had gebracht. Tak. gepokt en gemazeld in het volleybal en rap van de tong riem, kon in tegenstelling tot in Oostakker wel met de trainer door één deur. „Ik zat qua oefen stof direct met hem op één lijn", vertelt hij. „Ik heb wel eens met hem besproken dat hij eerder moest ingrijpen, als een oefe ning niet liep. Ik wil niet zeggen dat ik alle wijsheid in pacht heb, maar heb natuurlijk wel ver schillende goede trainers mee gemaakt. Toen de trainer aan het eind van het seizoen weg ging, bedankte hij me daarvoor. Dat streelt." „Ik was de trainingen van Jan Schut gewend. Bij Jan was je binnen een minuut op een speel se manier lekker bezig met de warming-up. Belgen zijn wat conservatiever. Ze staan niet zo open voor nieuwe ideeën. Ik had Jan op mijn verlanglijstje staan, toen er een nieuwe trainer moest komen. De voorzitter had er ook een goed gevoel over, maar Jan gaf voorrang aan zijn studie. Er wordt dit jaar toch op een Ne derlandse wijze getraind. We maken afspraken over hoe je het blok zet, hoe je als verdediger staat. Dat is voor jonge spelers heel belangrijk, want daar kun je een betere volleyballer van worden." Spiraal Ondanks een andere aanpak en het feit dat door een herindeling van cle competitie een aantal ex tra ploegen is gepromoveerd, kon Assenede dit seizoen nog niet imponeren. „Een andere trainer, een krappe selectie, een zeer jonge spelverdeler (die het overigens vaak heel goed doet) en een gebrek aan scherpte om dat je tegen ploegen speelt waarvan je vorig seizoen hebt gewonnen", somt hij als belang rijkste redenen op „Op een ge geven moment kom je in een neerwaartse spiraal en sta je te gen jezelf te spelen." „Zelf heb ik te weinig mijn ni veau van vorig seizoen ge haald", beseft hij. „Ik ben pas ser/loper, hoofdaanvaller en aanvoerder. Dat geeft inder daad veel druk, maar dat vind ik alleen maar prettig. Ik ben niet bang om het spel naar me toe te trekken. Ik moet mijn ei kwijt kunnen. Kunnen ouwehoeren. Maar als er een slechte serie wordt neergezet, krijg je ook de Zwarte Piet toegeschoven." Het heeft niet meegespeeld, zegt hij, in zijn besluit om er aan het eind van het seizoen een punt achter te zetten. „Ik kan zeker nog een jaar of drie mee, maar dit is echt mijn laatste jaar. Aan het begin van het seizoen moest ik een lijstje maken voor de website van de club. Toen kwam ik erachter dat ik vijftien j aar op het niveau van de eerste divisie of hoger heb gespeeld. Ik ben in middels vader van twee kleine meiden en wil voor mijn werk verder studeren. Ik heb ook in België laten zien wat ik kan. Het is mooi geweest. Ik weet het: het zal niet meevallen. Ik zal toch mijn energie kwijt moeten. Gui- do de Beule vroeg tijdens de kerstvakantie of ik nog iets wil de betekenen voor Morres. Vol gend jaar in elk geval nog niet. En als het iets wordt, dan zal dat als trainer zijn." van onze sportredactie TERNEUZEN - De kans dat de voetbalvelden de komende da gen overal evengoed bespeel baar zullen zijn, lijkt na de wis selende weersomstandigheden van de laatste weken op voor hand niet erg groot. De KNVB is er niettemin van uitgegaan dat dat wél het geval zal zijn en heeft zowel in het zaterdag- als in het zondagvoetbal een volle dig programma vastgesteld. Dat programma behelst onder meer Temeuzense Boys-Yerse- ke, DFS-AZVV, HVY'24-WR en de derby Vlissingen-Bres- kens. De meest opvallende wed strijd in de vierde klasse van het zondagvoetbal is Axel-Steen. Breskens hervat zondag de com petitie met de uitwedstrijd te gen Vlissingen, de huidige num mer elf van de.ranglijst. Juist vanwege die klassering is - weet ook Carlo de Smit - sprake van „eenzespuntenwedstrijd". „Als we winnen zetten we ze op ach terstand", schetst de aanvoer der van de Zeeuws-Vlaamse derdeklasser het belang van de wedstrijd, „Maar als we verlie zen komen ze langszij en wor den onze problemen alleen maar groter," Eerder dit seizoen won Bres kens op eigen veld met 4 -1maar dat is allerminst een garantie voor hernieuwd succes. „Vlis singen heeft voetballend gezien een goede ploeg", herinnert De Smit zich. „Hun zwakte is al leen dat ze moeilijk tot scoren kunnen komen, omdat zij nogal wat spelers hebben die te bal verliefd zijn." Voor trainer Robbie de Muijnck is het deze weken in elk geval hoopgevend dat zijn selectie van een aantal blessures is ver lost. Zo zijn zondag Eddy Buys- se, Martin Scherbeijn en Robin Buitendijk weer beschikbaar. Geschorst is nog wel aanvaller Angelo Cornells. HVV'24 HW'24 speelt zondag op eigen veld tegen het Brabantse WR, waartegen het in de heenronde tot een 1-1-gelijkspel kwam. WR bleek tot nu toe goed voor niet meer dan elf punten uit tien wedstrijden, maar wordt door trainer John de Frel desondanks gezien als „een moeilijke tegen stander." „Het is een ploeg die goed georganiseerd is", zegt hij. „Maar het feit, dat ze de kunst verstaan om op de nul te spelen, neemt niet weg dat we gewoon voor de volle winst moeten gaan." Normaal gesproken is HW'24 in het voordeel omdat het thuis speelt, maar veel maakt dat volgens HVV's oefen- meester niet uit.WR speelt al tijd op de counter, uit en thuis. We zullen ons daarop moeten in stellen." De Hulster ploeg, die de voor bije weken tegen Halsteren (2-2) en Papendrecht (1-3) oefende, kan zondag geen beroep doen op Danny Vlassenrood en Kieran O'Shea. De eerste is gebles seerd, de tweede geschorst. Om dat Norbert Baart terug van va kantie is, is de selectie voor het ovenge compleet In de vierde klasse van het zon dagvoetbal kwam Steen twee weken terug al in actie in de top per in en tegen Middelburg. Zonder al te veel succes overi gens. De Zeeuws-Vlaamse kop loper verloor met 5-0 en zag daarmee zijn riante voorsprong op de concurrentie tot vier pun ten slinken. Zondag krijgt Steen de kans op revanche in de uitwedstrijd te gen Axel. De vraag is of de ploeg van trainer Ardian Lekaj blij moet zijn met het treffen met de nummer vijf van de ranglijst, want eerder dit seizoen werd het in Sint-Jansteen slechts 1-1. Middelburg, de belangrijke concurrent in de strijd om de eerste plaats, speelt thuis tegen Aardenburg en lijkt het op pa pier wat gemakkelijker te krij gen dan de koploper. Steenber gen, dat nog altijd tussen Steen en Middelburg in staat, gaat op bezoek bij Clinge. Op het pro gramma staan verder nog Hon- tenisse-Sluiskil, Luctor'88- Vogelwaarde en Walcheren-IJ- zendijke. Temeuzense Boys-trainer Eddy van der Hooft verlengde in de winterstop zijn contract bij de nummer twee uit de tweede klasse zaterdag, maar dat had tot gevolg dat aanvaller Tim Louwiesse opstapte. Hij maakt het seizoen in het tweede elftal af en dus heeft Van der Hooft in de voorhoede qua concurrentie ongewild een probleem minder. Meer problemen kende Temeu zense Boys in de voorbereiding op de tweede seizoenshelft met het spelen van oefenwedstrij den. De Temeuzenaren verble ven in Maastricht op trainings kamp, maar de geplande oefenwedstrijd tegen een oppo nent uit de provincie Drente kon geen doorgang vinden. De vel den in Limburg waren op dat moment onbespeelbaar. Ook een oefenduel met Spui werd tot tweemaal toe afgelast. „Toch zijn we de winterstop goed doorgekomen", zegt Van der Hooft. „Een aantal spelers is hersteld van hun blessures en met Anrico van Hecke gaat het ook steeds beter.Als de weer goden het toelaten speelt Ter- neuzense Boys morgen de thuis wedstrijd tegen Yerseke. Die ploeg staat met slechts zeven punten uit twaalf wedstrijden op de laatste plaats. „De uit wedstrijd wonnen we met 1-4 en dat was misschien wel onze bes- t,e wedstrijd tot nu toe. Op een fase in de tweede helft na, speel den we ze helemaal weg." Behalve Anrico van Hecke is ook Jordi Goossen tegen Yerser ke nog niet van de partij AZVV AZW deed het in de winterstop rustig aan zodat een aantal ver velende blessures konden gene zen. „En mede daax-door is bijna iedereen op dit moment weer re7 delijk fit", zegt trainer Jaap Goossen. „Pati'ick Baumgarte en Jacco Koekkoek sukkelden een beetje en Jochem van Leeu wen is naar Brugge geweest vooreen scan. Daar krijgen we 7 februari de uitslag van." Enige tegenvaller was deze week de blessure die keeper Johnny Di- eleman opliep. „Er is een vinger uit de kom en ik denk dat hij niet kan keepen morgen. Maar wie er dan wel moet keepen, weet ik nog niet. want we hebben eigen lijk maar één keeper. De trainer van de ongeslagen koploper in de derde klasse wil nog niet vooruitlopen op een eventueel kampioenschap. „Het is simpel. We staan nu boven aan, maar de piijzen worden pas aan de meet verdeeld. We leven van wedstrijd tot wedstrijd eri zien wel wat er gebeurt." In het treffen morgen tegen DFS verdedigt AZW een voor sprong van vijf punten op num mer twee Apollo'69. „Er komen een paar belangrijke weken voor ons aan", weet Goossen. „Na DFS krijgen we Seroosker- ke, VCK en dan Apollo. Daarna weten we waar we staan. DFS mogen we niet onderschatten, want het is een gevaarlijke ploeg met goede spitsen." Johnny Dieleman is dus een twijfelgeval en Jaap Goossen kan nog geen beroep doen op Rory Curran. De revalidatie van de aanvaller verloopt echter voorspoedig. Goossen: „Hij loopt al zonder krukken en mis schien speelt hij dit seizoen nog wel." Vierde klasse Tot aan de winterstop leed Zaamslag in de twaalf gespeel7 de wedstrijden geen enkele ne derlaag en het is dan ook fier koploper in de vierde klasse. Morgen speelt de ploeg van trai ner Mare de Kunder de thuis wedstrijd tegen het nog altijd puntloze Hoedekenskerke. Ca- dzand speelt in Middelburg'te gen nummer twee Nieuwlahd én Spui neemt het thuis op; tege$ Wissenkerke dat één punt/meer heeft dan de Zeeuws1-Vlamin gen. Wemer Tak is in de nadagen van een lange loopbaan als volleyballer. „Het zal nog niet meevallen om te stoppen." foto Charles Strijd Firmin de Jonghe verzorgt fysieke trainingen voor motorcrossers door Wim de Vos AXEL - Het is nog maar enkele weken voor de start van het motorcross-seizoen. Voor de crossers zijn drukke tijden aangebroken om de machines optimaal te prepareren Maar niet alleen de motoren moeten in optimale staat te verkeren, ook de rijders zelf moeten in goede conditie zijn om één te worden met de motor. De Zeeuws-Vlaamse stichtin gen RES in Axel en Finlandcir- cuit in Westdorpe hebben daarbij de handen ineengesla gen om bij de rijders onder een gediplomeerde trainer de con ditie op te bouwen. Wekelijks komen zo'n zeventien Zeeuws- Vlaamse crossers tweemaal bijeen om aan de conditie te werken. Firmin de Jonghe heeft een trainersopleiding gevolgd bij de KNMV en is bevoegd om training te geven aan de mo torcrossers. „Motorsport, en daarbij hoort ook het crossen, is een snelheidssport waarbij altijd wel iets mis kan gaan. Bij deze sport moet te allen tijde de veiligheid voorop staan. Niet alleen moeten de organisato ren er zorg voor dragen dat het circuit er veilig bij ligt, ook de rijders zelf moeten daarbij hun verantwoordelijk nemen. Ze moeten tot het laatste moment geconcentreerd blijven rijden. Niet alleen voor de veiligheid, ook om tot prestaties te ko men"weet D e Jonghe uit erva ring. Veiligheid Firmin de Jonghe is ervan overtuigd dat dit niet alleen bereikt wordt door wekelijks een paar uur met de motor op een circuit te trainen. „Nee, ook de lichamelijke conditie i§ daarbij van groot belang. Mo torcross is conditioneel gezien een erg zware sport. Als een pi loot vermoeid raakt, zal hij in veel gevallen de controle over zijn motor verliezen. Niet al leen voor zichzelf is hij dan een gevaar, ook voor de overige rij ders. De veiligheid speelt ge woon een belangrijke rol en een goede conditie is daarbij onontbeei'lijk. Niet alleen de crossers zelf zijn bij deze trai ningen gebaat, ook voor de or ganisatoren is het belangrijk dat de rijders lichamelijk in goede conditie verkeren. Het kan vervelende ongelukken Firmin de Jonghe: „Voor motorcrossers is een goede conditie van groot belang, omdat het ongelukken kan voorkomen." foto Peter Nicolai voorkomen", aldus De Jonghe Met name dat laatste aspect was de aanleiding voor de stichting RES in Axel en de stichting Finlandcircuit in Westdorpe een samenwer kingsverband aan te gaan om de rijdei's in de gelegenheid te stellen aan hun conditie te werken. „Destijds hadden we bij de mc Hontenisse (vooidoper van stichting Fin landcircuit) al gezamenlijke ti'ainingen, maar door allerlei oorzaken was de animo daar voor behoorlijk teruggelopen. Mede daardoor was het finan cieel niet langer haalbaar om de trainingen te blijven hou den", vertelt voorzitter Marij ke Hemelsoet van de stichting Finlandcircuit. Kostenplaatje Omdat Hemelsoet vond dat de ze trainingen niet verloren mochten gaan. werd samen met Jan de Feijter (stichting RES Axel) de draad weer opge pakt. Er werd een financieel plaatje opgesteld waarbij de kosten door de drie partijen zouden worden gedragen: de twee betrokken stichtingen en de deelnemende crossers. „We wai-en het erover eens dat de enige in Zeeuws-Vlaanderen geoi'ganiseerde trainingen voor onze rijders niet verloren mochten gaan. Jan de Feijter heeft toen het voorstel uitge werkt, een kostenplaatje bij gevoegd en dat is bij beide besturen ingebracht. De uit komst was dat beide stichtin gen akkoord gingen en we nu dus gelukkig de rijders weer een training kunnen aanbie den." Firmin de Jonghe heeft de trai ningen inmiddels aardig opge voerd. Als hij niet beschikbaar is, worden de trainingen waar genomen door voetbaltrainer Fonny van der Vloet. Hij zit momenteel zonder club, maar zijn vrije tijd benut hij als be geleider van zijn zoon Alain, die als motoi'crosser actief is. De Jonghe: „Het eerste kwax*- taal is als het ware een aan loopperiode. Daarna gaan we toe werken naar de kampi oenswedstrijden. Die zijn in het algemeen niet later in het seizoen. Vooralsnog trainen we binnen, maar van mei tot au gustus gaan we naar buiten. De trainingen die ik verzorg zijn specifiek op het motorcrossen gericht Dat moet ook wel, ge let op de doelgroep."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 53