Brandinspectie voor carnaval De doopsgezinde kerk is een organisatie en geen instituut PZC Herinneringen van een filmdiva Raad wil invloed op plannen terrein Reynaertcollege Komst slibdepot laat wrange smaak na over Rijkswaterstaat ,20 Hulst wil toch tweede gesprek met Poppelaars Gemeenten verscherpen veiligheidseisen horeca Vogelbeurs m Informatiedag Montessorischool Officier eist maanden cel voor inbraken Barbé deelt één cent uit Anderhalf jaar geëist na dodelijk ongeval Bijeenkomst Foster Parents vrijdag 26 januari 2001 door Sheila van Doorsselaer HULST - Het Hulster college van burgemeester en wethou ders zal gedeputeerde A. Poppe laars niet doodzwijgen en ge woon deelnemen aan de tweede gespreksronde over de gemeen telijke herindeling. De PvdA- fractie verzocht het college don derdag tijdens de raad niet in te gaan op de uitnodiging van de gedeputeerde, omdat zij het op treden van Poppelaars inzake de kwestie Koewacht verach ten. Hoewel de raad, behalve het CDA, het op dit punt eens is met de PvdA, dringen de raadsleden er wel op aan deel te nemen aan het gesprek. De PvdA beschuldigt Poppe laars van politieke onkunde en wil dat het college pas deel neemt aan de tweede gespreks ronde als de gedeputeerde de mening van de Koewachtenaren serieus neemt. PvdA-fractie voorzitter P. Plasschaert liet de gedeputeerde dit onlangs weten via een gepeperde brief. De fracties, behalve het CDA, com plimenteerden de PvdA voor de moed die nodig is om Poppe laars aan te spreken op zijn, volgens Plasschaert, 'zwabber- beleid'. Het CDA nam 'zijn' ge deputeerde in bescherming en zei zich flink te hebben gestoord aan het taalgebruik van de PvdA. Volgens hen heeft de brief van Plasschaert de onderhande lingen over een eventueel toe voegen van de Axelse kern Koe wacht aan de nieuwe Oost- Zeeuws-Vlaamse gemeente meer kwaad dan goed gedaan. CDA'er J. van Eek vond zelfs dat de Hulster PvdA-wethouder, P. Weemaes, maar niet bij het ge sprek met Poppelaars aanwezig moest zijn. Weemaes, die tijdens de raadsvergadering meerdere malen in aanvaring kwam met Van Eek, beet zijn tong bijna af, maar ging niet op de aantijging in. Öok burgemeester A. Kessen is het eens met de brief van de PvdA, maar wil het gesprek met Poppelaars wel voortzetten. „Poppelaars is op het verkeerde pad terechtgekomen en dan roep je onheil over jezelf af. Ik spreek de gedeputeerde nog ruim voor het officiële gesprek en ik zal zijn mening dan zeker polsen." door Lilian Dominicus TERNEUZEN - Veel horeca- etablissementen in de Zeeuws- Vlaamse carnavalsplaatsen krijgen deze weken bezoek van een brandveiligheidsteam. De traditionele carnavalsgemeen ten Sas van Gent, Sluis-Aar- denburg, Hulst en Ilontenisse nemen voordat lïet zottenfeest losbarst ieder hun maatregelen; de ramp in Volendam ligt nog vers in het geheugen. Café-uitbaters in Sas krijgen de verplichting om een portier bij de deur te zetten, die in de gaten houdt hoeveel personen binnen zijn. Aan de hand van het vloer oppervlak en de beschikbare nooduitgangen heeft het vier koppige inspectieteam, be staande uit brandweermensen en ambtenaren van milieu en bouw- en woningtoezicht, de afgelopen week het maximale aantal bezoekers geïnventari seerd. Volgens de Sasse richtlijnen mogen caféhouders de ramen van de cafés niet dichttimmeren met houten plankenwie dat wel doet riskeert sluiting. Versierin gen moeten met brandwerend materiaal zijn behandeld. De teamleden stuitten deze week voornamelijk op kleine manke menten, die veelal nog voor het feest begint verholpen kunnen worden. Alleen voor centrum De Roselaer, waar het jeugdcar naval wordt gehouden, wil de gemeente nog extra maatrege len nemen, zoals bijvoorbeeld een extra nooduitgang. Door de verscherpte richtlijnen mag slechts vierhonderd man het ge bouw in, maar er is ruimte voor meer bezoekers. In Hulst hebben alle zeventig horecagelegenheden een brief van de gemeente gehad, met de vraag of ze open zijn tijdens car naval en of ze meer dan zeventig bezoekers verwachten. Is het antwoord op beide vragen be- SLUISKIL - De Sluiskilse Vo gelvrienden houden op 4 maart een vogelbeurs in welzijnscen- trum Het Meulengat. De zaal is open van 10:00 tot 12.30 uur. vestigend, dan komt het veilgi- heidsteam een bezoekje bren gen. Ook hier gelden richtlijnen voor de versieringen, de nood uitgangen en de noodverlich ting. Burgemeester A. Kessen over weegt om, in navolging van Sas, voor de grotere panden met een capaciteit van meer dan twee honderd mensen een portier verplicht te stellen. Over de vraag of de uitbaters de ramen mogen dichttimmeren, wordt nog nagedacht in het Hulster gemeentehuis. Ook Hontenisse heeft een con troleteam op pad gestuurd, maar vertrouwt in eerste in stantie op de verantwoordelijk heid van de ondernemers zelf. Van de circa twintig cafés, sportkantines en buurthuizen in de gemeente, is inmiddels een handjevol gecontroleerd. „Echt brandgevaarlijke dingen kwa men we niet tegen", verklaart burgemeester A. Vogelaar. Burgemeester C. van Liere van Sluis-Aardenburg zegt dat hij al vóór de ramp in Volendam een brandveiligheidsplan heeft la ten opstellen. Omdat het carna val zich voornamelijk afspeelt in een grote schuur in Aarden burg en in mindere mate in de cafés, bezorgde de controle zijn gemeente niet al te veel werk. Volgende week gaat hij met de brandweercommandanten een drietal cafés in Aardenburg langs; de schuur is al volledig gecontroleerd. Terneuzen en Axel vieren geen carnaval en nemen derhalve geen extra maatregelen. In Terneuzen begint wel op 1 maart een medewerker, die alle inrichtingen waar meer dan vijftig mensen kunnen komen - dus ook ziekenhuizen, scholen en hotels - gaat controleren op brandveiligheid. Bij de gemeen te Oostburg was gistermiddag niemand bereikbaar voor com mentaar. Toneelvereniging Sempre Avanti uit Sluiskil is druk met de laatste repetities. foto Charles Strijd door Marian Hemelaar SLUISKIL - Het roemrijke verleden van een eens zo gevierde filmdiva. Dat is het thema voor het toneelstuk Sarah's Wals, dat vereniging Sempre Avanti in Sluiskil over twee weken opvoert in gemeen schapscentrum 't Meulengat. Hoofdrolspeelster is de filmdiva Sara, die aan het eind van haar leven haar carrière de revue laat passeren. Flitsen en flarden uit haar herinneringen trekken voorbij. Soms zet ze de film even stil, omdat ze het genot van bepaalde momenten nog eens wil beleven. Maar meer nog om in te grij pen in wat achteraf niet zo'n voorbeeldige levensloop blijkt te zijngeweest. Hetliefst wil ze de momenten terugdraaien en ver anderen, om alsnog genoegdoening te krijgen. De tijd is echter onomkeerbaar en laat Sarah geen andere keuze dan erin te berusten. De spelers van Sempre Avanti zijn nu nog druk bezig met de laatste repetities voor het jaarlijkse toneelstuk. De regie is in handen van Mare Alliet. De voorstellin gen zijn op vrijdag 9 en zaterdag 10 febru ari om 20.00 uur en zondagmiddag 11 fe bruari om 14.30 uur. door Sheila van Doorsselaer HULST - De Hulster raadsleden willen nauw betrokken blijven bij de besluitvorming over de bouw van woningen op het ter rein van het Reynaertcollege aan de Tivoliweg. Het liefst zou den zij zien dat Hulst het project zelf gaat ontwikkelen, in plaats van het uit te besteden aan een extern projectontwikkelaar. In ieder geval willen zij precies we ten wat burgemeester en wet houders van een eventueel ont wikkelaar verwachten en eisen. Het project bestaat uit twee ge deelten, het hoofdgebouw van de school en de vleugels plus sportvelden. Voor het hoofdge bouw moet volgens burgemees ter A. Kessen so wie so een pro jectontwikkelaar ingeschakeld worden om het gebouw bruik baar te maken voor andere doel einden. Wellicht blijft de voor bouw niet eens bestaan als een projectontwikkelaar met de juiste plannen komt. Iets wat het CDA en Progressief Hulst ten zeerste zouden betreuren omdat het volgens hen een beeldbepalend pand is. Het col lege wil ook voor de te bouwen woningen op de plaats van de schoolvleugels en de sportvel den een projectontwikkelaar inschakelen, maar dat willen de fracties, met name het CDA, lie ver niet omdat dat veel meer geld kost. De brieven naar pro jectontwikkelaars hoeven van het CDA dan ook absoluut de deur niet uit. De WD-fractie kwam met de beredenering dat, door een projectontwikkelaar in te schakelen, toekomstig ko pers niet de gelegenheid hebben een door hen gewenst huis neer te zetten. GOES - De Zeeuwse Montesso rischool De Basis in Goes houdt zaterdag 27 januari een open dagVan 10.30 tot 12.30 kunnen ouders met hun kinderen te recht in de school. Leerlingen en leerkrachten geven uitleg over de onderwijsmethode. Bijna kwam het donderdag avond tijdens de raad aan op het indienen van een motie door het CDA. Wethouder W. Kayser (ruimtelijke ordening) wist de zaak te sussen door in te stem men met het verzoek om de raadsleden volledige openheid van zaken te geven over de in houd van de brieven aan de pro jectontwikkelaars. Daarin zal precies geformuleerd staan wat het college van de ontwikke laars verwacht. MIDDELBURG - Twee jonge verdachten moesten zich giste ren voor de rechtbank in Mid delburg verantwoorden voor een aantal bedrijfsinbraken, autokraken en diverse mishan delingen. De oudste dader, een 21-jarige man zonder vaste woon - of verblijfplaats hoorde 21 maanden gevangenisstraf te gen zich eisen. Tegen een 19-ja- rige man uit Sluiskil werd acht tien maanden cel geëist. De meeste delicten vonden vo rig jaar juli in Terneuzen plaats. In een kort tijdbestek werden elf autokraken in de omgeving van de Leeuwenlaan en Van Steen bergenlaan gepleegd. Ook de binnenstad was het doelwit van de criminele activiteiten. Zo werd er ingebroken in enkele cafés. De moskee aan de Leeu wenlaan en de kerk De Kande laar werden eveneens bezocht. De verdachten bekenden de in braken en autokraken te heb ben gepleegd. Alleen waren ze het niet eens met de schade claims van de gedupeerden, die in totaal bijna zevenduizend gulden bedragen. Het duo be- streedt eveneens de hoogte van de winst de ze gemaakt zouden hebben. De officier van justitie eiste dat ze respectievelijk 22.000 gulden en 19.000 gulden terugbetalen aan de Staat, maar volgens de twee ging het om aanmerkelijk lagere bedragen. De rechtbank doet 7 juni uit spraak. door Joost Bosman TERNEUZEN - Na vijf jaar hangen en wurgen komt er een slibdepot en -verwerkingsin stallatie in de Terneuzense Koegorspolder. Daarmee is de gemeenteraad donderdag avond, zij het met weinig en thousiasme, akkoord gegaan. Evenals veel raadsleden venti leerde ook burgemeester R. Bar- bé een forse aanklacht tegen de handelwijze van Rijkswater staat (RWS), die telkens op de voorwaarden van de gemeente terugkwam. Hij vond dat Ter neuzen van de dienst te weinig erkenning heeft gekregen voor de maatschappelijke verant woordelijkheid die de gemeente neemt met de aanleg van het de pot. WaarTOP-fractielid J. Ver dunnen schertsend sprak over 'de profeten van Rijkswater staat', ging Barbé nog verder. „In onze iconografie zijn de mensen van Rijkswaterstaat in middels opgeklommen tot heili gen." De burgemeester gaf aan dat RWS in de onderhandelingen bij tijd en wijle een 'slikken-of- stikken'-koers had gevaren, en dat alle woorden in het voorstel om tot een slibdepot en - verwer kingsinrichting in de Koegors polder te komen op een goud- schaatlje gewogen moesten worden. Het ging daarbij met name om de inspraak die de Ter neuzense gemeenteraad in de toekomst wenst te hebben over slib dat van buiten Zeeland naar de Koegorspolder gebracht wordt. „In Middelburg (RWS Zeeland, red.) was men nog wel redelijk, maar in Den Haag moest over elk woordje gedis cussieerd worden. Zozeer zelfs dat we op het punt hebben ge staan het bijltje erbij neer te gooien", erkende Barbé. Wel meldde hij dat de projectdi recteur van RWS hem gisteren nog de garantie had gegeven, dat er op gelijkwaardige wijze met de gemeente Terneuzen overlegd zal worden, wanneer er slib van buiten Zeeland ge stort moet worden. Hetzelfde geldt voor de keuze van een commerciële partij die de ver werking ter hand gaat nemen. „Ons zal geen dictaat opgelegd worden" zei Barbé. Markant was een opmerking van raadslid C. van Burg (SGP). Die zei, na contact met zijn par tijgenoten in de Tweede Kamer te hebben gehad, dat het parle ment nooit een koppeling heeft gemaakt tussen de zeventig mil joen gulden die het rijk betaalt voor het slibdepot, en de aan voer van slib van buiten Zee land. RWS stelde deze week dat Terneuzen geen veto mag uit spreken over dergelijk slib, om dat de zeventig miljoen door al le Nederlanders wordt betaald. TERNEUZEN - Profite ren de burgers van Ter neuzen al mee van het be grotingsoverschot van 2,8 miljoen gulden dat de ge meente eind vorig jaar ten deel viel, binnenkort kun nen ze op nog een meeval ler rekenen. Niet minder dan welge teld één cent zullen ze er op vooruitgaan. Ter tafel lag donderdagavond in de gemeenteraad het voor stel tot het vaststellen van de tarieven onroerende zaakbelastingen en en de forensenbelasting voor 2001. WD-fractielid W. Broekhuysen attendeerde het college op een rekenfout. De tarieven bedroegen volgens het collegevoorstel bij elkaar opgeteld 11,53 gulden, terwijl de rekenmeesters van de WD tot 11,54 gul den kwamen. „Onze frac tie wil best akkoord gaan met dit voorstel, maar die ene cent is een probleem", zei Broekhuysen quasi- serieus. Hij kon via een even ingenieuze als ab surde rekenmethode aan geven hoe het verschil was ontstaan. „De oorzaak is bekend, maar waar blijft die cent? Gaat die naar de burger, of pikken wij die als gemeente in?", wilde hij tot hilariteit van de raadsleden van burge meester R. Barbé weten. Deze toonde zich van zijn royale kant. „Met uw re kenmethode kwam ik vroeger altijd van Fahren- heid naar Celsius, maar die cent krijgt de burger terug." MIDDELBURG - Officier van justitie A. S. Flikweerl heeft gisteren voor de rechtbank in Middelburg legen een 20-jarige man uit Breskens achttien maanden gevangenisstraf en drie jaar rij-ontzegging geëist. De verdachte veroorzaakte 27 december '99 in Breskens een dodelijk ongeval, waarvan een 49-jarige vrouw uit Zemst (B) het slachtoffer werd. Volgens de officier viel de man aanmerkelijke schuld te verwij ten. Aan de hand van het tech nisch onderzoek concludeerde hij dat de bestuurder van de be drijfsauto op die dag met een te hoge snelheid had gereden. Hij zou meer dan 115 kilometer per uur hebben gereden, terwijl op die plaats een maximumsnel heid van 80 geldt. De verdachte vertelde gisteren 60 kilometer per uur te hebben gereden voor dat het fatale ongeval plaats vond. De man reed met de bestelbus op de Nieuwe Sluisweg toen een voor hem rijdende auto stopte voor een oversteekplaats. Hij remde, maar om een botsing te voorkomen passeerde hij de voorligger aan de linkerkant. Daar raakte hij in de berm en sleurde de fietsster, die aan de kant stond te wachten, bijna twintig meter mee. De vrouw bezweek even later aan haar verwondingen Raadsman J. Burlet vond dat er voldoende reden was om te twij felen aan de juiste snelheid. „De auto was geladen. Dan is het niet mogelijk om een dergelijk hoge snelheid te halen. Omdat de lading is gaan schuiven is hij van de weg geraakt. Mijn cliënt had nog niet veel ervaring. Hij heeft de situatie verkeerd inge schat." Uitspraak op 7 februari GOES - Foster Parents kunnen zaterdag 3 februari van 11 lot 15 uur terecht in De Globe aan de A. Joachimikade 5 in Goes om brieven te schrijven en pakjes van stickers te laten voorzien. Ook is er gelegenheid kennis te maken met het werk van de bij De Globe aangesloten organisa ties. De Globe is een samenwer kingsverband tussen Amnesty International, Terre des Hom mes, het Wereld Natuur Fonds en Foster Parents Plan. De Glo be is iedere dinsdag en zaterdag open van 11 tot 15 uur. door Pascalle Cappetti AARDENBURG - De kerk was eigenlijk op zoek naar een schaap met vijf poten. Maar dan had de doopsgezinde ge meente in Aardenburg iemand anders moeten aannemen, en niet predikant Tjipke Postma uit Terneuzen. „Eén poot houd ik bewust voor mezelf." Dat is hem in het begin wel eens kwa lijk genomen. „Maar ik had dat nodig, anders word je volledig opgeslokt door het werk." De enige doopsgezinde ge meente in Zeeuws-Vlaanderen verliest volgende week haar predikant. Postma (60) neemt na vijftien jaar afscheid van het markante schuilkerkje 't Lam in de Weststraat in Aar denburg. De 55 leden, afkom stig uit heel Zeeuws-Vlaande ren, moeten op zoek naar een opvolger. De beslissing om te stoppen, kwam in beeld toen hij van het pensioenfonds een aantrekkelijke regeling kreeg aangeboden. Maar hij vond het ook wel mooi zo. De combina tie met de deeltijdbaan van verpleeghuispastor in ver pleeghuis Ter Weel in Goes, die hij vorige week aan iemand an ders overdroeg, werd de laatste tijd wel erg zwaar. „Als voorzitter van de kerken raad heb ik altijd gezegd: tien jaar is het maximum." Dat hij toch nog vijf jaar langer bleef, was omdat hij het er naar zijn zin had en inmiddels gewor teld was in Zeeuws-Vlaande- ren. Terug naar Friesland, waar hij tot dertig jaar geleden woonde, wil hij dan ook niet meer. Jongensdroom De beroeping tot het ambt was een 'jongensdroom'. Postma was een keurig ambtenaar bij de gemeente Terneuzen en la ter het Havenschap Terneuzen, toen hij voor de functie werd gevraagd. De kerkenraad had aan hem al jaren een actief voorzitter en wist dat hij van plan was een studie theologie te gaan volgen. „Het was een gok. Want ik was nog maar net met mijn studie begonnen, en het was nog maar de waag of ik mijn diploma zou halen." Ook voor Postma zelf beteken de de stap een enorme veran- Tjipke Postma: „Ze nemen als vanzelfsprekend aan dat je 24 uur per dag pastor bent" foto Charles Strijd dering. Hij werd van de ene op waren het. Maar van de beslis- ding in Tilburg kwam hem la de andere dag student, huis- sing heeft hij nooit spijt gehad, ter goed van pas. Als pastor in man en co-ouder. Tropenjaren De gedegen katholieke oplei- Ter Weel kwam hij regelmatig bij andersdenkenden over de vloer. „Dan moest je net zo goed een weesgegroetje kun nen bidden." Ook de 'ritualise ring' van de katholieken spreekt hem erg aan. „Een kaars opsteken vind ik bij voorbeeld een heel mooi' ge baar. De studie heeft mij min der doopsgezind gemaakt." Bewust Dat betekent niet dat hij de ge meente ontrouw is. De doops gezinde kerk zit in zijn lijf, zijn hart. „Wij kennen een volwas sen doop. Daardoor kiezen mensen heel bewust. Zeieggen geen eed af, maar een belofte. De gemeente is verder auto noom, er worden geen verorde ningen van hogerhand opge legd en hiërarchie kennen we niet. Het is een organisatie, geen instituut. En zeer laagd rempelig ook. Het openstellen van de kerk voor andere evene menten, zoals de zomeravond- concerten, daar ben ik een groot voorstander van." Die laagdrempeligheid voor kwam overigens niet dat ook de doopsgezinde gemeente te maken kreeg met een afkal ving van de kerkgang, mede als gevolg van de vergrijzing en gemengde huwelijken. „Maar het bleef beperkt, juist omdat mensen vaak op latere leeftijd voor ons kiezen." Postma is zeer benieuwd wat het ledental gaat doen als de Westerscheldetunnel er ligt. De nieuwe predikant krijgt na- drukkelijk mee ook in Vlaan deren uit te kijken naar nieuwe kerkleden. „Ook al ligt het evangeliseren ons niet zo goed." Zelfs was Postma het liefst pastoraal bezig, iets voor an dere mensen betekenen. De talloze vergaderingen en orga nisatorische rompslomp be moeilijkten dat wel eens. „En als je dan thuis kwam, belden mensen me om twaalf uur 's nachts of zeven uur 's ochtends. Ze nemen als vanzelfsprekend aan dat je 24 uur per dag pastor bent." De afscheidsviering in het Lam wordt gehouden op zondag 4 februari om 14.30 uur. Na af loop, om 16.00 uur, wordt een receptie in conferentiecen trum de Elderschans in Aar denburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 48