Lydian verkent de mogelijkheden Weggeboorde klei verkoopt slecht PZC Vraag naar cursus blussen blijft ondanks 'Woensdrecht' groot Te grote botten voor een konijn SP wil psychische hulp voor mensen die grond kwijtraken 18 Experiment Arduin R ,r; At-.'i PvZ vraagt onderzoek subsidiefraude Tunnelboren bezig in de grond onder Middelplaat vrijdag 26 januari 2001 door Roelf Reinders Telefoon. Bep Tanihatu, moeder van de 37-jarige Lydian. „Lydian is erg ziek en ligt op bed. Diarree." Ly dian, zwaar verstandelijk gehandi capt, woont al anderhalf jaar alleen - met hulp - in een woning in de Vlis- singse wijk Westerzicht. „Ze heeft nog wel gegeten maar ze heeft alles weer overgegeven. Ze is erg beroerd ge weest." De zorg voor Lydian is een voor Nederland uniek experiment van Stichting Arduin. Vandaag viert Arduin haar vijfjarig bestaan. Een bezoekje aan Lydian zit er dus niet in. Dan maar naar haar moeder in Oost-Souburg. Een foto van haar dochter staat op het tafeltje naast de bank. Lydian zonder helm op een brommer. „Ze heeft niet echt gereden, hoor", zegt Tanihatu lachend. „Dat was alleen maar voor de foto." Lydian heeft een ernstige hersenbeschadi- 20] W Jii 4} j Adres |4üï http:Msww.arduin.rl/lytfian/ ging en epilepsie. Tot haar zevende heeft ze bij haar ouders gewoond. Toen ging ze naar Vijvervreugd, dat in 1996 Arduin werd. Tanihatu zegt dat het alleen maar bergafwaarts is ge gaan vanaf het moment dat haar dochter naar het instituut ging. „Ze wil altijd spelen, maar als de groep haar speelgoed kwijtmaakt, is ze boos. Je kunt haar niet erger pesten. De groepssamenstelling is heel be langrijk. Ze zat met een meisje in de groep dat zich heel agressief gedroeg. Lydian doet dan mee. Die denkt: als is ook zo doe, krijg ik ook zoveel aan dacht." Ze probeert uit te leggen hoe dat werkt, met z'n allen op een afde ling, aan de hand van een televisiere clame. Die met de tennisters die bij elke slag luidkeels kreunen en de um pire die uit gekkigheid gaat meedoen. „Dan ga je meegillen", zegt Tanihatu. „Dan néém je dingen van elkaar over. Naaapgedrag." Als Lydian vervelend was, werd ze op Bestand Beweiken Bee]d Favorieten Extra Help Koppelingen 0] Dossier Spa[h)r fotoarchief 0} HOAX Migratie Yahoo! PZC Uit RZC «S] Service j§JVRT WIC Lydian woonde op paviljoen de "Koolmees". Ze zat met ongeveer 9 wilde jongetjes opgesloten in 1 zaal De tuin was nog niet klaar dus ze konden nog niet naar buiten. Lydian was bij de opname erg van slag. Ze klampte zich vast aan ouders of oma als ze haar kwamen ophalen. Het terugbrengen, de overgang van huis naar paviljoen, werd steeds moeilijker. Mevrouw Tanihatu omschrijft die eerste periode als een aftakelingsproces, Door het vallen viel een tand uit haar mond, kreeg ze hechtingen in haar hoofd. Kleding raakte kwijt. Langzaam ging het beter met de epilepsie. Over haar gedrag kwamen niet veel klachten. Op de Koolmees was het altijd een komen en gaan van begeleiders sters. Ze probeerde nieuwe mensen uit en had duidelijk voorkeur. Vaak was ze bang van andere cliënten. Later verhuisde ze naar de "Zwaluw" en woonde ze op een groep vaan 9 personen Omdat Lydian zo vaak viel tijdens haar aanvalletjes moest ze een helm gaan dragen. In 1984 werd ze voor 8 a 9 maanden opgenomen in de "Klokkenberg" te Breda omdat de epilepsiemoeilijk af te stellen was met medicijnen. Daarna ging ze weer terug naar Vijvervreugd. Ze vertoonde steeds vaker agressief gedrag. Omdat men hier niet goed raad mee wist, werd ze regelmatig vastgebonden op haar bed (ook om veiligheid te waarborgen tegen vallen). In 1996 is Lydian verhuisd naar een semi-permanente woning aan de J.v. Sprengenlaan. In eerste instantie leek dit goed te gaan Ze had vnjwel geen aanvalletjes meer en hoefde de helm in huis niet meer te dragen Na verloop van tijd werd de agressie weer heviger Ze verzette zich steeds vaker tegen opdrachten en ze reageerde erg negatief op 1 van haar huisgenoten. Bij de medewerkers ontstond een groot gevoel van machteloosheid en Lydian werd regelmatig opgesloten op haar slaapkamer. w Internet De website van Lydian, waarop te volgen is hoe het zorgexperiment verloopt. bed vastgebonden. „Terecht", zegt haar moeder. „Het personeel en de an deren uit de groep moesten worden beschermd. Ze was niet te handhaven. Maar ik denk dat er toen wel iets bij haar is gebroken." Niet alleen op Ar duin, ook thuis was haar gedrag pro blematisch. ..Ze was soms agressief met een blik in haar ogen van een ge kooid dier, een niet-menselijke blik. Vroeger was het ook wel eens lastig, maar dit gedrag kenden wij niet." Orthopedagoge Marjan Riedijk van Arduin: „We zaten maar te dubben wat we met haar moesten. Lydians broer Harry zei op een gegeven mo ment: 'Als fk het ergens niet leuk vind. ga ik alleen in een appartement zit ten.' Dat kan ik me nog goed herinne ren. En dat hebben we maar gewoon gedaan." Lydians ouders aarzelden eerst om toestemming te geven. „Dit kan niet, dachten we. We hadden er geen ver trouwen meer in, we waren al zo vaak teleurgesteld. Maar m'n zoon en schoondochter zeiden dat het een kans was die we moesten grijpen.Ly dian kreeg een eigen woning in de Vlissingse wijk Westerzicht. Als ze thuis is, is er altijd hulp en overdag is ze naar de dagbesteding. Een zwaar gehandicapte 'alleen' in een huis, dat was nog nooit vertoond in Nederland. Arduin maakte er een experiment van in het kader van het zorgvernieu wingsplan. Riedijk: „We helpen Lydi an volgens het ondersteuningsmodel. En daar hoef je niet klaar voor te zijn. Lydian is niet getraind om zelfstandig te wonen. We ondersteunen op mo menten dat dat nodig is. Lydian be paalt dus eigenlijk wat er gebeurt. Dat betekent dat de medewerkers niks doen totdat het nodig is. Eerst kijken wat er gebeurt. We wisten helemaal niet wat ze kon, alles is altijd voor haar gedaan. We zijn al zoekend aan de slag gegaanEn we weten niet waar we uitkomen." Zelf beslissen, om 'een volwaardige plaats in de samenleving' te verwer ven, zegt Arduin. „Lydian mag nu zelf weten of ze bloemkool of witlof wil", zegt Tanihatu..En ze ligt nu rond half twaalf op bed. Vroeger was dat altijd half tien." Marianne Kapelle, zorg- medewerker in het huis van Lydian: „Gisteravond had ze bezoek. Daarna wilde ze nog in bad, dat was om tien over tien. 's Morgens was ze al ge weest, maar ja, zelf weten. Ze ging om half één slapen, zij bepaalt dat." Lydian vaart wel bij het zelfstandig wonen. Haar moeder: „Ze maakt een gelukkige indruk." Zorgmedewerker Kapelle: „De communicatie verloopt beter, wij begrijpen haar nu ook be ter." Orthopedagoge Riedijk: „Vroe ger vertrouwde ze niemand, nu wel. .Ze heeft nu de ruimte om dingen zelf te doen. Ze hoeft nu niet meer te vech ten voor aandacht. Haar moeder: „Ly dian is wol ijker. We kunnen haar nu ook gemakkelijker meenemen in de stad, gezellig. Ze is dan niet meer die etalagepop, maar een mens dat van al les ziet en dat probeert te benoemen." Op de Arduinse School heeft Lydian diploma's gekregen voor tandenpoet sen, uiterlijke verzorging, huishoude lijk werk en het sluiten van jassen. Ta nihatu: „Ze is socialer geworden." Website Bijzonder aan het experiment met Ly dian is ook de website waarop vanal- les te vinden is over Lydian, het expe riment en de verzorging. Met daarop tevens het persoonlijke zorgplan en dagelijks een verslag van het perso neel. Eind 1999 is daar ophef over ont staan. De site zou te ver gaan, privége- gevens zoud,en op straat liggen, en het was nog maar de vraag of ze het zelf had gewild. Arduin en Tanihatu lieten zich niet vermui-wen. „Wat er op staat, is een menselijk gebeuren", zegt Tani hatu „Ik vond het ophef om niks.Or thopedagoge Riedijk: „We willen dat iedereen kan meekijken hoe het expe riment met het ondersteuningsmodel verloopt." Eens kijken dan hoe het met Lydian gaat. Kapelle in het dagboek van het zorgpei'soneel op de homepage van Lydian: „Toen ik gisteren ïngrid af loste om 22.45 uur moest Lydian juist weer overgegeven. Ze deed dit keurig in de emmer en was echt wat uitge teld." Maar verderop: „Vannacht is Lydian een paar keer aan mijn bed ge weest. Ze ging toch weer zelfstandig terug. Vanmorgen heeft ze de pap met pillen weer gewoon opgegeten en wil de nu nog een cracker. Ze is nog wel wat slap, wil veel dat ik 'kom!', heeft weer wat praatjes ook. Het ergste lij ken we gehad te hebben." door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Het trainings centrum van de brandweer in Vlissingen vreest geen concur rentie van het woensdag ge opende oefencentrum van de luchtmacht in Woensdrecht. Hoofd opleidingen en vorming S. Vermeulen verwacht wel cur sisten te verliezen, maar de om zet zal niet teruglopen. „Er komt veel ander werk op ons af, zoals cursussen bedrijfshulp verlening. We zitten het jaar rond vol. We hebben zelfs een wachtlijst." Starfighter Het Vlissingse trainingscen trum heeft wel besloten de Star fighter weg te halen. Het nieuwe oefenterrein van de luchtmacht kostte 35 miljoen gulden. Brandweerlieden van alle NAVO-landen en van de ci viele vliegvelden kunnen er trainen om vliegtuigbranden zo snel mogelijk te blussen. Het trainingscentrum in Woens drecht heeft een F16, een heli kopter, een verkeersvliegtuig met de kenmerken van een Her cules en een vrachtvliegtuig dat een buiklanding heeft gemaakt. „Wij zullen heel weinig merken van het trainingscentrum in Woensdrecht", zegt Vermeulen. „Zij richten zich meer op defen sie en op de civiele luchtvaart, zoals Schiphol en Airport Rot terdam. Die twee doelgroepen bedienen wij niet in ons trai ningscentrum." Brandwacht Het Vlissingse oefencentrum heeft nauwe banden met Woensdrecht. Het personeel van de brandweer volgt in Zeeland de basisopleiding brandwacht. Die opleidingen zijn goed voor tien procent van de omzet. „Op termijn", denkt Vermeulen, „zal het luchtmachtpersoneel wel een interne opleiding gaan vol gen. Maar er komt veel ander werk op ons af." Als voorbeeld noemt hij de opleidingen bedrijfshulpverlening en brandbestrijding aan boord voor cruisemaatschappijen, de baggerindustrie en de koop vaardij. „Wij zien echt heel veel werk op ons afkomen als de 1997 gepland tijdpad lboren tunnelgangen Leonard van der Vorm. foto Willem Mieras door Ben Jansen ELLEWOUTSDIJK - Op een stalen kast in de barak van tunnelbouwer KMW in Ellewoutsdijk staat een doos met de studieboeken van Leonard van der Vorm uit zijn tijd op de hts. Nee, de projectleider van de noordelijke tunneltoerit heeft ze niet meegenomen naar zijn werk omdat hij zich onzeker voelt. Ze staan thuis maar in de weg en soms komen ze nog van pas. Dat bleek vorig jaar september, toen diep in de bodem enkele fossiele botten werden aangetroffen. Van dei- Vorm had geen deskundigen nodig om aard en ouder dom te bepalen van de prehistorische overblijfselen. Een mammoet, luidde zijn oordeel. En afgaande op de plek waar de botten waren gevonden, bovenop een har de zandlaag uit het jong pleistoceen, leidde hij af dat het beest tussen de 10.000 en 100 .000 jaar geleden moet hebben geleefd. De kenners die de mammoetresten kwamen ophalen, hadden er weinig meer aan toe te voe gen. „Ach", zegt Van der Vorm bescheiden, „die botten waren duidelijk te groot voor een konijn." De bouw van de toerit aan de Bevelandse kant van de Westerscheldetunnel is het eerste project waarover Van der Vorm (33, Capelle aan de IJssel) de leiding heeft. Toen hij door zijn werkgever Heijmans bij de aanne merscombinatie KMW werd gedetacheerd, lag zijn werkterrein eerst op de andere oever van de Wester- schelde: de bouw van de toerit bij Terneuzen. In januari 1999 kwam hij naar de overkant als werkvoorbereider voor de bouw van de caisson. „Dat had iets speciaals. We begonnen hier bij Ellewoutsdijk helemaal van voren af aan. De aardappelen waren net de grond uit toen we hier neerstreken," Nadat de ontvangstconstructie voor de tunnelboorma- chines goed en wel in de grond was afgezonken, kreeg Van der Vorm de leiding over de uitvoering van de ande re werkzaamheden die nog aan en bij de caisson moeten worden verricht en over de bouw van de toerit. Met deze taak is Van der Vorm zeer ingenomen. „We houden ons hier met veel facetten van de civiele tech niek bezig. We werken in droge en natte bouwkuipen, we heien gewoon op de grond en op een drijvend ponton we verwerken onderwaterbeton en we gebruiken trek en duwpalen. Dat alles maakt het een interessante klus." Voor Van der Vorm is de bouw van de tunnelinrit bij Ellewoutsdijk des te gedenkwaardiger, omdat het de eerste keer is dat hij als projectleider optreedt. „Ja, het .- wordt een beetje mijn inrit." door Wout Bareman TERNEUZEN - De NV Wester scheldetunnel is in onderhande ling met bedrijven die een deel van het zand en de klei, die door de boormachines wordt wegge maaid uit de bodem van de Wes- terschelde, willen afnemen. Tot nu toe was de belangstelling voor de 'schone' (want dat heb ben proeven uitgewezen) specie nihil. Half oktober vorig jaar had de NV niet meer dan 1500 gulden verdiend aan de verkoop van zand en klei die tot op dat mo ment was bovengehaald. Toen al ging de directie van de NV Westerscheldetunnel ervan uit dat de acht miljoen die was ge ïnvesteerd om de bodem voor hergebruik aan te bieden (aan passing van de scheidingsin stallatie voor boorspecie en aanleg van een speciaal depot op het bouwterrein), afgeschre ven moest worden als verlies post. Directeur Jaap Heijboer hekel de maanden geleden voorzich tig de opstelling van de rijks overheid. „VROM heeft bij het advies aan de vergunningver strekkers het hergebruik van de klei en het zand zwaar laten we gen. Daarbij werd gehamerd óp de strikte toepassing van het zo genaamde Bouwstoffenbesluit, waarin dat wordt geregeld. Met het oog daarop hebben wij veel tijd en geld geïnvesteerd in on derzoek naar de kwaliteit van de bovengehaalde substantie en naar het mogelijke hergebruik in weg- en waterbouw. Terwijl wij er aanvankelijk vanuit wa ren gegaan dat een belangrijk deel probleemloos zou kunnen worden teruggestort in de Wes- terschelde, hebben we ook nog- eens een flink bedrag gestopt in die nieuwe installaties en dat depot." Volgens gegevens van de NV komt bij het boren van de twee tunnelbuizen ongeveer twee miljoen ton (droge) boorspecie vrij. Het gaat om 200.000 vrachtwa gens vol. De klei zou gebruikt kunnen worden voor industriële doeleinden en in waterkerin gffityjEsm--om tunneltracé i—---*"" - --20m J-40m ZEEUWS- -60m VLAANDEREN Z-BEVELAND IWEEKBOEK TUNNEL gen, terwijl het zand geschikt zou zijn voor gebruik bij de aan leg van wegen en geluidswallen. De tunnelbouwers hebben de zer dagen een nieuwe transport band geïnstalleerd voor de afvoer van het slib naar de ver schillede stortlocaties op de luchtmacht straks wegvalt. Qua omzet is het wegvallen niet echt verwaarloosbaar, maar we ko men absoluut niet in de proble men." Het Vlissingse trainingscen trum beschikt al geruime tijd over een Starfighter en een heli kopter op een platform. „De ou de Starfighter gaat weg", ver telt Vermeulen. De straaljager wordt de komende week gede monteerd en getransporteerd naar de vliegbasis Gilze-Rijen waar ze op een sokkel komt te staan voor de toegang van de vliegbasis. De plek die vrijkomt wordt ingericht als oefenterrein voor de bedrijfshulpverlening. De Starfighter werd gebruikt voor de module vliegtuigbrand- bestrijding. „Wij waren in Vlis singen onze tijd ver vooruit." De helikopter blijft wel staan in Vlissingen. De machine staat op een nagebouwd platform en wordt gebruikt om personeel van ziekenhuizen en uit de off shore industrie te trainen. MIDDELBURG - De Partij voor Zeeland wil van het provincie bestuur weten of ook in Zeeland is gesjoemeld met Europese subsidies voor werkgelegen heidsprojecten. Landelijk zouden honderden miljoenen guldens zoek zijn. De PvZ heeft donderdag schrifte lijk aan Gedeputeerde Staten gevraagd of die de mogelijke fraude in Zeeland gaan onder zoeken. De partij is vooral benieuwd naar de eventuele omvang ervan en naar de financiële gevolgen voor de provincie als blijkt dat inderdaad is gefraudeerd. Ook wil zij van GS weten wat het provinciebestuur gaat doen om toekomstig gesjoemel te voor komen. Oud-voorzitter van de Reken kamer H. Koning zal een lande lijk onderzoek uitvoeren naar de vermeende fraude. Westerschelde. Woorvoerder In- go de Moor van de NV donder dag: „We boren nu voorname lijk in de Boomse klei en die kun je niet al te lang opslaan omdat die klei snel inklinkt. Daarom is besloten de afvoercapaciteit te verhogen." Over de onderhan delingen met kandidaat-afne mers is hij kort: „Er is perspec tief en het gaat om redelijke hoeveelheden." De tunnelbouwers hebben een nieuwe transportband geïnstalleerd voor de afvoer van het slib. foto Charles Strijd TERNEUZEN - De twee tunnelboormachines ba nen zich een weg door de ondergrond van de Mid delplaat, één van de be langrijkste zandplaten in de Westerschelde tussen Terneuzen en Borsele. De machine die de weste lijke buis boort was don derdagmiddag 1326 rin gen gevorderd (ruim 2,6 kilometer van de 6,6 kilo meter ver), de machine in de oostbuis was gevorderd tot 1140 ringen 2280 me ter). Het komend weekeinde worden in de oostbuis de snij tanten van de boor machine geïnspecteerd door duikers. Inmiddels zijn de bouwers ook begonnen met het uit graven van de derde dwarsverbinding. Die wordt van spuitbeton voorzien. Vriesmachines bevriezen ook de grond van de vierde dwarsver binding, die vermoedelijk begin februari open gaat. Bij de vijfde dwarsverbin ding is gisteren begonnen met vriezen en ook bij de zesde verbinding zijn de vrieslanzen inmiddels aangebracht. Volgende week worden de lanzen voor de zevende dwarsverbinding op hun plek gebracht. door Ben Jansen MIDDELBURG - Het idee is van de So cialistische Partij. De overheid moet maatschappelijk werkers of psycholo gen inschakelen bij grote bouw- en in frastructurele projecten zoals de hoge snelheidslijn. Die hulp zou standaard opgenomen moeten worden in de pro cedure voor grondverwerving. Aanleiding voor de suggestie van de SP zijn de psychische problemen die zich in het verleden hebben voorgedaan bij mensen die moesten verkassen voor grote projecten. Er zijn voorbeelden van ernstige gevolgen die hieruit kun nen voortvloeien. Zo is er een geval van een boer in West-Brabant die een eind aan zijn leven maakte, omdat hij het naar verluidt niet kon verwerken dat al die gevallen die ik rechtstreeks heb meegemaakt of van een afstandheb ge volgd, was er misschien één waarvan ik achteraf zeg: het was wellicht zinvol geweest als daar een maatschappelijk werker bij aan tafel had gezeten." zijn woning, waar hij geboren en geto gen was, voor de hogesnelheidslijn moest worden gesloopt. De SP vindt dat de overheid actief psy chologen moet inschakelen bij de voor bereiding van grote projecten. Bij de onderhandelingen over onteigening zou steevast een maatschappelijk wer ker aanwezig moeten zijn Het CDA in de Tweede Kamer onder schrijft het voorstel van de SP. „Als je een loterij wint, krijg je hulp. Wanneer je alles kwijtraakt, moet je het zelf maar zien op te lossen", reageert CDA- Kamerlid P. van Wijnen. Ook hij meent dat projecten als de ho gesnelheidslijn zo ingrijpend en lang durig zijn dat ze betrokkenen zeer kun nen aangrijpen. Voor de bouw van de Westerschelde tunnel - en meer in het bijzonder de aanleg van de wegen ernaar toe - is met een paar honderd eigenaren van onroe rend goed onderhandeld. Thans moet alleen nog met vier grondeigenaren op Zuid-Beveland zaken worden gedaan. W. Vinke van Rijkswaterstaat, verant woordelijk voor grondverwervings- proceduresbij onder andere dit project, is bij een deel van die lange reeks on derhandelingen direct of op de achter grond betrokken geweest. Hij heeft enige reserve over het idee van de SP. „Vrijwel iedere boer met wie we zaken doen, laat zich door iemand van zijn standsorganisatie bijstaan. Dan gaat het om zakelijke adviezen. Ik kan niet goed beoordelen of dat voldoende is. In Volgens Vinke is het niet altijd duide lijk waar het probleem zit bij onder handelingen over aankoop van grond. „Iemand die heel emotioneel reageert, kan dat wel eens heel bewust doen om te proberen in financieel opzicht het onderste uit de kan te halen. En bij ie mand die zich zakelijk opstelt, kunnen ook emoties een rol spelen." Vinke heeft in elk geval niet de indruk dat degenen die zich het felst tegen de onteigening van hun grond hebben ver zet, ook de grootste emotionele proble men hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 46