Geen juridische strijd om windpark Zeeland Voeders in Cadzand krijgt toch milieuvergunning Snel reparatie van lekkend kerkdak Oostburg wijst schuld af voor trage aanpak overlast drukkerij Wensen bevolking moeten zwaar wegen bij herindeling Axel Boekenmarkt in De Stelle Al vijfendertig jaar een 'jonge held' Raad akkoord met bouw kazerne Netelenbos bij forumdiscussie Hondendrollen verpesten eetlust Actie voor behoud ziekenhuis Dronken fietser krijgt rijverbod Stamboomboek Pieters legt gladde laag om papiercontainer Oostburg vreest dat aanvechten provinciebe sluit heilloze weg is Klein Hesselink Sol doorAdri Klinkenberg DEN HAAG - De gemeente Oostburg gaat veel te zachtzin nig om met drukkerij Pieters Grafisch Bedrijf in Groede, vin den de buren, het echtpaar Jel- tes. Donderdag stond mevrouw B. Jeltes voor de tweede maal bij de Raad van State met klachten over geluidshinder van het drukkersbedrijf. In 1999 kreeg het aan de Voor straat woonachtige echtpaar van de Raad van State min of meer gelijk in hun klachten over geluidsoverlast van vrachtwa gens, machines en karretjes. Maar Oostburg heeft nog steeds niets aan de hinder gedaan. Daarover uitte Jeltes gisteren haar ongenoegen. De gemeente pareerde dat het haar eigen schuld is dat de zaak zo lang duurt. Omdat het echtpaar ge procedeerd heeft, is de milieu vergunning van Pietersdoor het rechtscollege vernietigd. Vanaf REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl die tijd gelden weer twee hele oude vergunningen waarin geen voorschriften voor geluidshin der staan. ,,Wat moeten we dan handhaven?", vroeg de gemeen tewoordvoerder zich af. Er zijn, op last van de Raad van State, wel aanvullende voorschriften gemaakt bij de huidige milieu vergunning. Die werden door Jeltes gisteren aangevochten, aan de overlast. Volgens de nieuwe voorschriften moet Pie ters de ramen en deuren van het bedrijfspand zoveel mogelijk gesloten houden. Als dat niet helpt moet het pand geïsoleerd worden Voor de buren is het even afwachten; meer kan de gemeente volgens woordvoer der C. Westerweele niet doen. Jeltes vindt de houding van de gemeente bijzonder frustre rend. Vooral omdat er anderhalf jaar overheen is gegaan voordat de gemeente aanvullende ge luidvoorschriften had gemaakt. „Het is alweer bijna zomer. Straks moeten we weer alle ra men dichthouden", zei Jeltes. Bestuursrechter E. Berg zei dat Jeltes misschien de burgemees ter eens moet aanspreken om de door formaliteiten ontstane im passe te doorbreken. „Het gaat er toch om, hoe je als bestuur met je burgers omgaat", zei de staatsraad. Extra frustrerend vindt Jeltes, die drie jaar geleden vanuit Voorburg naar Groede kwam voor haar rust, dat de gemeente aan Pieters alweer een nieuwe vergunning heeft verleend. Daarmee kan de drukkerij straks fors worden uitgebreid. Tegen die vergunning gaat het echtpaar ook in beroep. „Tot over een tijdje dan", riep rechter Berg Jeltes en Westerweele na aan het einde van de zitting. Uitspraak volgt. OOSTBURG - In verpleeghuis De Stelle in Oostburg is zater dag 27 januari een boeken markt, waar zo'n vijfduizend tweedehands boeken aangebo den worden. Daarnaast zijn er legpuzzels, wenskaarten en wafels met kof fie te koop. De opbrengst is be stemd voor de aanschaf van een videorecorder. De markt is ge opend van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 15.30 uur. Johanna Hamerlinck (73) viert zaterdag haar jubileum als PZC-bezorgster. foto Peter Nicolai door Lilian Dominicus PHILIPPINE - Vijfendertig jaar stopt ze elke dag trouw de krant in de brievenbussen van Philippine. En in al die tijd heeft ze, naar eigen zeggen, 'geen enkele natte krant be zorgd'. Johanna Hamerlinck (73) viert zaterdag een bijzon der jubileum bij haar werkge ver, de PZC. „Zes jaar geleden stond ik voor de keuze: de PZC óf De Stem. Voorheen mochten we beide kranten bezorgen, maar daar kwam ineens een eind aan. De PZC is het geworden, ik weet niet meer precies waarom, en ik heb er geen mo ment spijt van gehad", zegt ze. Voorheen deed ze het werk sa men met haar man Aioijs, maar die is helaas veronge lukt, vertelt ze. Hij was in de Zandstraat, voor de ronde langs de buitenposten, toen een automobiliste, verblind door het zonlicht, hem schep te. De herinnering houdt ze le vend want ze mist hem nog steeds. Elke dag gaat ze naar zijn graf, de bloemen laat ze wekelijks verversen en zijn jas hangt als vanouds aan de kap stok. „We hadden een heel speciale band, niemand kan hem vervangen." Ondanks alles is ze dankbaar, zegt ze, want ze is een gelovig mens. „Mijn geloof in God is mijn houvast." En mede dankzij de steun van haar nicht, haar twee zoons en de kleinkinderen vindt ze nog steeds de kracht om 's och tends om vijf uur op te staan en haar wijk te doen. De huis kamer in het centrum van Phi lippine is dan ook gevuld met portretjes van al haar lievelin gen. Wie denkt dat ze na vijfender tig jaar kranten bezorgen - door weer en wind en op een zeer vroeg tijdstip - overweegt te stoppen, krijgt een hevig verontwaardigde reactie. Met opgetrokken wenkbrauwen maakt Johanna een ding heel duidelijk „Zolang ik gezond ben, ga ik ermee door." vrijdag 26 januari 2001 SAS VAN GENT - De brandweer van Westdorpe krijgt een nieuw onderkomen. Het bestaande pand wordt binnenkort afgebroken; de nieuwe kazerne komt op de huidige plek. De brandweermannen stallen hun wagens tijdelijk in een loods tegenover de kazerne aan de Molenstraat. De gemeenteraad van Sas van Gent stemde donderdagavond unaniem in met een uitgave van 817.000 gulden aan sloop-, bouw-, inrich ting- en afschrijvingskosten. Het besluit werd met applaus door het brandweerkorps ontvangen. MIDDELBURG - Minister T. Netelenbos van Verkeer en Wa terstaat en haar Vlaamse collega S. Stevaert, van mobiliteit, openbare werken en energie, doen maandag 5 februari in Middelburg mee aan een debat over openbaar vervoer. Het de bat is georganiseerd door de PvdA-fractie in de Staten van Zeeland. Netelenbos zal de positie van het openbaar vervoer in Nederland toelichten. Daarbij gaat het vooral over kansen en bedreigingen op het platteland. Stevaert geeft zijn visie op openbaar vervoer in Vlaanderen. Hij geniet bekendheid door zijn initiatief voor gratis openbaar vervoer in Hasselt. Na bei de inleidingen is er een forumdiscussie, waarvoor naast de beide ministers ook gedeputeerde J. Hennekeij en de Borselse wethouder P. Vollaard achter de tafel aanschuiven. Het openbaarvervoerdebat wordt gehouden in de Zeeuwse Bibliotheek en begint om 20.00 uur. AXEL - Het nieuwe uitlaatterrein aan de Axelse Emmastraat wordt voorzien van haagbeplanting, zodat bewoners van de straat niet direct zicht op het openbare hondentoilet hebben. Die belofte van wethouder A. van Waes was CDA-fractie- voorzitter M. Murre uit het hart gegrepen. Hij had van buurt bewoners gehoord dat velen 'de eetlust wordt benomen' door het zien van hondenuitwerpselen. „Het is een keurig terrein, daar niet van. Maar door het nieuwe grind vallen de uitwerp selen nog meer op." Wethouder Van Waes meldde dat de nieu wigheid van de bodembedekking er gauw vanaf is, waardoor de grote hondenboodschappen minder zullen opvallen. De aanplant van een haag moet het probleem vervolgens geheel uit de wereld helpen. BRUINISSE - Bruënaar H. Stevense is een handtekeningen actie begonnen voor behoud van een volwaardig ziekenhuis in Zierikzee. Hij zegt zich gesteund te weten door ruim hon derd medestanders, die vanaf morgen op heel Schouwen- Duiveland met een actieformulier langs de huizen gaan. Het protest vindt plaats in samenwerking met de dorpsraden, al dus Stevense. „De bedoeling is het ziekenhuisbestuur - moch ten ze dat nog niet beseffen - op een ondubbelzinnige manier duidelijk te maken, dat we het absoluut niet accepteren dat het ziekenhuis straks een veredelde EHBOpost wordt." Ook tilt hij zwaar aan het feit dat wordt gesold met een 'geschenk van Zweden' aan het door de watersnoodramp getroffen ei land. De concentratie van de klinische zorg in Goes doet vol gens Stevense afbreuk aan de gezondheidszorg op Schou- wen-Duiveland. GOES - Een 19-jarige fietser uit Goes moest in de nacht van woensdag op donderdag verder lopen, nadat hij op weg naar huis op de Van Hertem weg in Goes had moeten blazenHij had 1,5 keer teveel gedronken. De politie gaf hem een rijverbod van drie uur en een proces-verbaal. door René Hoonhorst AXEL - Gedeputeerde Staten moeten, als initiatiefnemers voor een gemeentelijke herinde ling, rekening houden met de wensen van de Zeeuws-Vlaam- se bevolking. Met die opdracht stuurt de Axelse raad B en W naar de tweede ronde van het open overleg met GS maandag 29 januari. De vijf Axelse raadsfracties voerden vanaf begin deze week koortsachtig overleg om raads- nestor P. Apers bovenstaande verklaring donderdag tijdens de raadsvergadering te laten voor lezen. Gedeputeerde A Poppe- laars liet vorige week tijdens een spreekuur annex informa tiebijeenkomst weten dat de gemeenteraad hem zou moeten laten weten wat er met de grens dorpen moet gebeuren. De raad legde de bal gisteren terug bij GS. „Een initiatief over de wijze waarop en hoe (de herindelings- grenzen worden getrokken, red) dient van de initiatiefnemer, de PROVINCIE, te komen", was in de door Apers voorgelezen mo tie te lezen. Alle fracties vonden zich bij monde van hun voorzitters woensdagavond kwart voor elf in die uiteindelijke lezing. Al leen CDA'er L. Martinet, inwo ner van Koewacht, voegde er aan toe dat de gemeenteraad ook zijn eigen verantwoorde lijkheid moet nemen. Hij vindt dat de raad de 'duidelijke signa len uit de bevolking' niet mag negeren en hield daarom in be dekte termen een pleidooi voor het officieel peilen van de me ningen in de drie Axelse grens dorpen. De raadsleden gingen niet in op een gisteren binnengekomen brief van twee families in Zuid dorpe. De families Audenaert en Buijs vinden dat de raad eerst de eigen bevolking had moeten raadplegen alvorens te kiezen voor overgang van een 'één en ongedeeld' Axel naar de nieuwe Kanaalzonegemeente. Zuid- dorpe leunt op Hulst via allerlei verbanden (school, bejaarden huis, mentaliteit) stellen de briefschrijvers. De raadsleden lieten zich tijdens de vergade ring niet uit over de hartekreet van de families. Maar PvdA'er R. van Hoecke, die zelf in Zuiddorpe woont, liet achteraf weten dat het pleidooi van Audenaert en Buijs 'hooguit door tien van de 450 gezinnen' in Zuiddorpe wordt gesteund. Volgens hem zijn de voorstan ders van aansluiting bij Hulst vooral te vinden onder Zuiddor- penaren die uit Hulst komen, er veel familie hebben wonen of er werkzaam zijn. Audenaert wil de na de vergadering niet zeg gen wat hij van het door de gemeenteraad ingenomen standpunt vond. Tevreden Woordvoerder E. Vink van de Werkgroep Herindeling Koe wacht was tevreden. „De ge meenteraad vraagt de provincie om serieus rekening te houden met alle signalen uit onder meer Koewacht. De bal ligt daarmee inderdaad weer bij GS, en daar hoort hij ook. De provincie moet dit oplossen", stelde Vink TERNEUZEN - Het boek De Sutter, een stam uit Lembeke van Daniël de Sutter uit Eeklo is opnieuw verschenen. De eerste versie uit 1978 is door Stefan de Sutter uit Zomergem aangevuld met nieuwe informatie. Het werk bevat nu de afstammelin gen van Symoen de Suttere (1600-1670) die onder meer in West-Zeeuws-Vlaanderen woonde. (Advertentie) door Pascalle Cappetti CADZAND - De gemeente Oostburg heeft deze week een milieuvergunning afgegeven voorliet mengvoederbedrijf van Zeeland Voeders aan de Platte- weg in Cadzand. Het bedrijf dat veevoer maakt voor de drie var kensbedrijven van Van Sleuwen in Oostburg, blijft echter ille- al, omdat het strijdig is met het bestemmingsplan. Oostburg had de vergunning ei genlijk willen weigeren, maar moest deze onder druk van de Raad van State toch verlenen. De Raad van State had eerder geoordeeld dat er geen stank-, geluid- en stofoverlast te ver wachten was voor omwonenden en dat de milieuvergunning in principe, onder voorwaarden, verleend kon worden. Wethouder L. Wille noemt de af gifte van de milieuvergunning niets bijzonders', omdat de ei genaar er toch niets mee kanOp de locatie rust de bestemming mestopslag en daar valt de acti viteit niet onder; het bedrijf mengt veevoer van restfracties uit de voedingsmiddelenindu strie. Er is bovendien geen bouwver gunning verleend voor het oprichten van het voederfa briekje. Wat Wille betreft, moet Zeeland Voeders dan ook defi nitief zijn deuren sluiten. De eigenaar, eveneens Van Sleuwen, nam de installatie vo rig jaar tegen de regels in in ge bruik. Hij had op dat moment geen milieuvergunning en mocht ter plaatse niet aan de slag, vanwege het geldende be stemmingsplan. Dit was voor de gemeente reden een dwangsom procedure te starten en vijfdui zend gulden per dag te eisen. Die is inmiddels verbeurd, maar de twee ton die de gemeente tegoed heeft, zijn nog niet betaald, legt ambtenaar M. de Paauw uit. Daarom is de gemeente het tra ject van de bestuursdwang in gestapt om het voederfabriekje daadwerkelijk ontmanteld te krijgen. Opruimen Ondanks de juridische stappen, waren er eind vorig jaar op nieuw activiteiten gesignaleerd aan de Platteweg, zo gezegd om achterstanden weg te werken. Van het opruimen van oude voorraden is volgens wethouder C. Bolijn echter al lang geen sprake meer, omdat er nog steeds nieuwe grondstoffen worden aangevoerd. De wet houder is ervan overtuigd dat Zeeland Voeders uiteindelijk het hoofd in de schoot zal moe ten leggen. Zij acht het niet waarschijnlijk dat Van Sleuwen straks in de planologische procedure alsnog gelijk krijgt. „Dat hij nu een mi lieuvergunning heeft, maakt daarvoor niets uit." OOSTBURG - De papiercontai ner op het terrein van drukkerij Pieters verdwijnt, zodra het be drijf de nieuwbouw heeft gerea liseerd. Tot die tijd komt er een gladde beton- of asfaltlaag om de container zodat kleine wiel tjes soepeler rollen en de ge luidsoverlast afneemt. Dat beloofde de Oostburgse wethouder Bolijn donderdag avond in de raadscommissie planologie. Volgens haar is dit afgesproken met het bedrijf en zijn omwonenden - ook de fami lie Jeltes - akkoord. De raadsfracties vroegen zich af hoe het zat met die ontsierende zeecontainer. Bolijn: „Het be drijf komt in de problemen als de container nu weg moetHet is niet zo dat we dit tolereren, maar wanneer de nieuwbouw klaar is, verdwijnt de opslag van papier uit het zicht." door René Hoonhorst door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De gemeente Oostburg ziet af van een juridi sche strijd met de provincie over de komst van een windmolen parkje in de Hoofdplaatpolder. Oostburg kiest eieren voor haar geld en probeert nu de komst van windturbines mogelijk te maken via een gewone bestem mingsplanwijziging, meldde wethouder C. Bolijn de raads fracties donderdag. De raad reageerde verbaasd. Oostburg had immers strijd baar gereageerd toen Gedepu teerde Staten vorig jaar een streep zette door de versnelde wijziging van het bestemmings plan (artikel-19-procedure), waarmee Oostburg de weg vrij wilde maken voor het wind- park. De gemeente kondigde aan in beroep te gaan, maar de wethouder vraagt de raad nu daarvan af te zien. Na rijp beraad concludeert het college dat het beter is zich een ellenlange en wellicht heilloze gang naar de rechtbank te be sparen, legde Bolijn uit. Zij schat de kans fifty-fifty dat de rechtbank de gemeente uitein delijk gelijk geeft. „We moeten niet bezwaar aantekenen, lou ter om gelijk te krijgen. We kun nen beter met volle kracht de bestemmingsplanprocedure in zetten. Daarmee bereiken we uiteindelijk toch wat we willen bereiken." Bolijn geeft toe dat de zaak nog al gevoelig ligt. „Als we GS nu tegen de haren instrijken, krij gen we straks misschien proble men." De gemeente is desondanks zeer verontwaardigd over de han delwijze van Gedeputeerde Sta ten, en dan met name van gede puteerde Van Zwieten. Die oordeelde vorig jaar dat Oost burg de noodzaak van een snelle realisatie van het parkje onvol doende had aangetoond. Maar ambtelijk en ook in de gesprek ken die Bolijn met Van Zwieten had, is dit nooit ter sprake geko men. „Des te triester dat het zo loopt Geen enkele keer heeft de provincie te kennen gegeven dat de gemeente geen artikel-19- procedure mocht starten. Ster ker, afgelopen november nog heeft de provincie de gemeente om aanvullende gegevens over de vogelrichtlijnen gevraagd. Dat doe je toch niet als je amper een maand later negatief be slist?" Communicatie Het voorbeeld toont volgens haar aan dat de communicatie met de provincie te wensen overlaat. „We zitten hier in Zee land zo dicht op eikaars lip Dar) mag je toch ook van hun kant een goede communicatie ver wachten." De fracties waren verrast door de ommezwaai van het college. PvdA'er J. Wielakker vond het een vreemde gang van zaken. Hij vroeg zich af of de gemeente met een verkeerde inschatting heeft gemaakt. Bolijn gaf aan dat er geen enkele aanleiding is om te vermoeden dat GS alsnog een ander stand punt innemen. HEIKANT - Het parochiebe stuur Sint Jansteen-IIeikant hoopt nog dit jaar de daken op te knappen van de kerken in beide dorpen. De Theresiakerk in Hei kant en Sint Johannes de Doper in Sint Jansteen hebben beide te kampen met lekkages door ka potte goten. De kilgoten (het afwaterings systeem tussen de verschillende d'akvlakken) op het dak van de Theresiakerk worden binnen afzienbare tijd vervangen, ver wacht vice-voorzitter E. van Acker van het kerkbestuur. Re paraties aan het dak van Sint Johannes de Doper moeten mis schien wat langer wachten. Aan dat dak moet meer herstel werk plaatsvinden. Alleen het plaatsen van steigermateriaal kost al behoorlijk wat, dus pro beren we zoveel mogelijk in één keer te laten opknappen. We moeten daarom overleggen met de gemeente, omdat die regel matig onderhoud aan de kerk toren moet verrichten. Mis schien kunnen we iets samen doen." Het geld voor het opknappen van de daken hoopt het bestuur grotendeels bijelkaar te krijgen via de jaarlijkse Actie Kerkba lans. Tachtig mensen zijn al ruim een week op pad. Het per soonlijk benaderen van de paro chianen leverde de afgelopen jaren behoorlijk wat op. De Ac- De goten van de Theresiakerk in Heikant worden binnen afzienbare tijd vervangen, foto Peter Nicolai tie Kerkbalans leverde vong jaar in Heikant 30.000 gulden op en in Sint Jansteen 62.000 gulden. „Als we weer zo'n op brengst halen, kunnen we het meest noodzakelijke onderhoud snel laten uitvoeren. Ook aan de kapel Ter Eecken in Kapelle- brug." ADVOCATEN Scheldekade 5 4531 EETerneuzen Tel. 0115-616400 Fax 0115-616010

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 45