VLK, Geld plaatsing pleegkinderen op Veel politie maar geen actievoerders 15 Fries chanteerde lange tijd klanten van prostituees Zes jaar cel geëist voor verkrachting en wurgpoging Wachtlijst voor flitspalen Stichting Jeugdzorg Zeeland zet 39 jongeren op wachtlijst Voorrang voor personentrein zeeuwse almanak Stage ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 26 januari 2001 De onthoofde flitspaal bij Vogelwaarde. foto Charles Strijd door René Hoonhorst VOGELWAARDE - De snel heidsmeter aan rijksweg N61 bij Vogelwaarde staat er 'nog steeds bij als de Venus van Milo onder de flitspalen, terwijl het ruim drie maanden geleden is dat de camerakast in brand werd gestoken. WD-Statenlid H. van Gees- bergen klaagde er twee maan den geleden al over dat het re pareren of vervangen van een scheefstaande paal op de Zee- landbrug veel te lang op zich liet wachten. Ook elders staan kapotte palen vaak lang wer keloos langs de weg. Politie woordvoerder J. van Opdorp beroept zich op overmacht. Hij verklaarde op 24 oktober vorig jaar nog dat de in brand gesto ken paal aan de N61 'zo snel mogelijk' zou worden opge knapt. „Maar de leveranciers van de palen en de flitsappara- tuur kunnen het werk niet aan. Overal in Nederland worden nieuwe flitspalen geplaatst en niet alleen in Zeeland worden de palen vernield", zegt Van Opdorp. De woordvoerder legt uit dat Zeeland de eerste politieregio is waar flitspalen werden ge plaatst. Andere regio's volgde snel en in de loop van dit jaar worden de resterende witte plekken in Nederland voorzien van camerakasten. „De leve ranciers hebben het dus heel druk met het fabriceren van nieuwe palen en apparatuur. Er worden nogal wat installa ties vernield en daardoor is de wachttijd voor reparaties ook flink opgelopen." De politie controleert vaker in de buurt van plaatsen waar de fecte flitspalen staan, waar schuwt Van Opdorp. „Op de rijksweg bij Vogelwaarde wordt bijvoorbeeld vaak met laserguns gecontroleerd. Er is overwogen om een aantal flits palen vanwege het vandalisme weg te halen, maar het exem plaar bij Vogelwaarde wordt volgende maand weer in ge bruik genomen." doorRoelf Reinders MIDDELBURG - Stichting Jeugdzorg Zeeland weigert bij na veertig kinderen in een pleeggezin te plaatsen. Direc teur J. Eijlander heeft een opna mestop ingesteld. Er is geen geld meer voor nieuwe plaatsingen. Het is voor het eerst in Neder land dat een pleegzorginstelling zegt vanwege geldgebrek geen jongeren meer in een pleeggezin te kunnen plaatsen. De sector Pleegzorg van de jeugdhulpin- - stelling heeft geen geld meer om nieuwe pleegkinderen te plaat sen en te begeleiden. Dat heeft Eijlander in een brief aan pleeg ouders in Zeeland bekendge maakt. Vooralsnog kan de wachttijd tot een half jaar oplopen. Maar de Jeugdzorgdirecteur houdt reke ning met een langere wachttijd. Eijlander is met de provincie in gesprek over mogelijke oplos singen, maar hij verwacht dat die er op korte termijn niet ko men. Dringend In nog geen twee weken tijd zijn er 39 jongeren op de wachtlijst beland. „Zij vallen tussen wal schip", zegt Eijlander. „Zij blijven onder de zorg hangen." De jongeren hebben dringend hulp nodig maar kunnen vol gens hem moeilijk naar tehui- Vlissingen gaat ook over tot noodverordening door Edith Ramakers (Advertentie) Bepaal je Richting zen omdat die ook wachtlijsten hebben. Het gevolg is dat de jon geren gewoon thuis zitten ter wijl ze daar weg moeten. „De jeugdbescherming en de ambu lante jeugdhulpverlening doet wel hun best in die gezinnen. Maar die kampen ook met enor me werkdruk. Als er niks ge beurt, krijg je een kettingreactie in die gezinnen. De situatie is ui termate zorgelijk." Volgens Eijlander staat de situ atie in Zeeland niet op zich. „Het is een landelijk probleem." Hij zegt dat pleegzorginstellin- gen per pleegkind te weinig geld krijgen. „We kunnen de tekor ten bij de sector Pleegzorg nu niet meer uit de reserves aanvul len. „We zitten fors in de min." Hij stelt dat, als hij toch pleeg kinderen zou blijven plaatsen, dat het faillissement van de pleegzorg in Zeeland betekent. „Dan zouden de jongeren naar tehuizen moeten. Dat is zwaar dere zorg die ook meer geld kost." Zeeland is de eerste provincie waar een opnamestop voor pleegkinderen is afgekondigd. Maar voorzitter J. Verbugt van Stichting Pleegzorg Nederland verwacht dat meer pleegzorgin- stellingen in de problemen ra ken. „Dan kunnen meer instel lingen zich gedwongen voelen een wachtlijst in te stellen.Vol gens Verbugt blijkt uit onder zoek dat er grote verschillen be staan tussen provincies als het gaat om financiering van pleeg zorg. „De verschillen lopen tot vijftien procent op." VLISSINGEN - Tot groot onge noegen van de actiegroep Stop Borssele werd donderdagavond ookin Vlissingen de noodveror dening nucleaire transporten van kracht. De burgemeester kan door dit besluit de politie opdracht geven actievoerders in te rekenen, die tijdens transpor ten van nucleair afval de open orde dreigen te verstoren. D66, GroenLinks en de SP wa ren eveneens ontevreden over de maatregel. Een actievoerder van Stop Borssele maakte zijn ongenoe- genkenbaar tijdens de discussie in de gemeenteraad. Hij droeg vanaf de publieke tribune een jgedicht voor over macht, orde en democratie. Daarop schorste :o-burgemeester T.R.K Meij- ers, die burgemeester A. van Dok-van Weele verving, onmid dellijk de vergadering. „Dit to lereren we niet. U dient nu di rect het gebouw te verlaten." Nadat de actievoerder zijn speech had afgerond, gaf hij ge hoor aan het verzoek. T. de Roos van de SP vond de ordening een beknotting van Iemands recht op demonstreren. A. Soplantila van GroenLinks (plaatste vraagtekens bij de ma- tevan overlast. „Dit is een paar denmiddel. Plet staat me ook legen dat de verordening een periode van twee jaar beslaat. De transporten zijn maar tot eind van dit jaar te verwach ten." De politie had de toegangswegen afgegrendeld. Het schip dat het kernafval transporteert was met zeecontainers afgeschermd. Vanuit een commandopost werd de be waking gecoördineerd. foto's Lex de Meester door Maurits Sep BORSSELE - Het parkeerter rein van de Covra in Borssele is omgetoverd in een commando centrum. Grote witte trailers van de Zeeuwse politie, ge tooid met metershoge zend masten, vormen de verbinding tussen het rijdende kerntrans port en de agenten en ME'ers die het Zeeuwse traject blok- kadevrij moeten houden. Van hoogspanning is niks te mer ken. Greenpeace heeft haar slag al geslagen in Gelderland. Voor de tweede keer in acht da gen zijn politie en mobiele 1 eenheid op volle sterkte aange- treden. Opdracht: een kern- transport een vrije doorgang I door Zeeland verschaffen. Dat lukt donderdag aanzienlijk beter dan een week geleden. Toen hadden de ordehandha vers hun handen vol aan Greenpeace. Nu is in het Sloegebied geen spoor te bekennen van actie voerders. Die roerden zich dit keer in Gelderland. Met een tweedehands ME-busje en gehuld in blauwe truien pas seerden leden van Greenpeace i probleemloos de wegversper- I ringen van de Gelderse orde- i diensten. Om vervolgens de j enige toegang tot de kerncen- rale Dodewaard te blokkeren, j Het is de derde keer dat de mi lieuactivisten politie en ME in de luren leggen. In december enterden ze een schip op de Westerschelde, terwijl alle vei ligheidstroepen rond de Ka- loothaven stonden. Een week geleden beklommen ze drie uur voor vertrek van een kern- transport de koepel van de kerncentrale. Een lelij ke deuk in het gezag en het imago van de politie? „Nee hoor", lacht een opgewekte al gemeen commandant Jan Da lebout. „Wij zijn de hoeders van de democratie. Daar past geen onderlinge strijd met ac tiegroepen bij, maar een zake lijke houding: kun je gezag uit oefenen om de samenleving leefbaar te houden?" „Kijk, waar hebben we het nu over? Over een kerntransport. Dat is een politiek item. We hebben het niet over slachtof fers, of over geweld op straat. Déar speelt gezag wel een rol. Dan gaat het erom wie op straat de baas is: de politie of iemand anders." Protesteren De politie vecht geen oorlog uit met Greenpeace, beaamt poli tiewoordvoerder Jan van Mou- rick. „Zij hebben recht op vrije meningsuiting en recht om te protesteren. Dat moeten wij respecteren. Anderzijds is het onze taak om te zorgen dat een transport kan doorgaan." Acties horen erbij, vinden ze. Meestal verlopen die ook heel vredig en zonder vernielingen. „Tot op heden zijn de gebruik te methodes niet heel verras send geweest", zegt Dalebout. „Wel arbeidsintensief. En al tijd zo vormgegeven dat je mensen bijna niet los kunt ma ken zonder ze pijn te doen." Juist omdat acties erbij horen, staan in de draaiboeken voor de transporten diverse scena rio's: als dit gebeurt, doen wij dit, en als dat, dan dat. En toch kon Greenpeace ongestoord het schip enteren dat kernafval uit Dodewaard kwam ophalen Dalebout: „Het draaiboek heeft goed gewerkt." Dus de politie heeft Greenpeace be wust haar gang laten gaan? Van Mourick: „We hebben ons strikt gehouden aan onze op dracht. Die hield in dat het transport met splijtstofstaven ongehinderd moest kunnen plaatsvinden. Wel, in het schip zat toen nog geen splijtstof." Confrontatie Vanuit de kerncentrale Borsse le zullen nog twaalf transpor ten naar Frankrijk vertrekken, vanuit Dodewaard nog onge veer achttien naar Engeland. De eerstvolgende worden eind februari verwacht. Green peace zal zich telkens laten zien en horen Politie en ME kunnen zich dus opmaken voor de volgende confrontatie. Erg lijken ze het niet te vinden. Tenminste, niet voor zichzelf. „De eerste keer was leuk", geeft Van Mourick toe. „Maar daarna keert de realiteitszin terug. Het kost zo verschrikke lijk veel voor de gemeen schap." De inzet van mensen en midde len is niet meer in balans met alle andere zorgen en taken van de politie, vindt Dalebout. Een agent die voor het trans port nodig is, kan niet in zijn wijk patrouilleren. Daarom hebben de Zeeuwse autoritei ten (korpsbeheerder Burgers, commissaris van de koningin Van Gelder, burgemeester Mandos van Borsele) een brief geschreven aan de ministers Pronk (milieu) en De Vries (Binnenlandse Zaken). Om voor een heroverweging van de inzet te pleiten. Helemaal geen politie en mo biele eenheid inzetten, maar pas als er sprake is van een blokkade uitrukken? „Kan, maar dat is wel het andere ui terste van wat we nu doen. Daartussen zijn genoeg vari anten te vinden", zegt Dale bout. Het transport is nu in de buurt van het Sloegebeid De Ka- loothaven is inmiddels al niet meer te bereiken. Het kruis punt vlakbij de Covra wordt geblokkeerd door een ME- busje. Nee, we mogen er nu niet langs. Een paar minuten later passeert de vrachtwagen met kernafval. De weg is weer vrij. De ME'er grijnst: „Tot de vol gende keer." door Ben Jansen MIDDELBURG - De mens gaat voor de container. Welke grootscheepse econo mische ontwikkelingen de aanleg van de Westerschelde Containerterminal ook teweeg mag brengen, het personenver voer op de Zeeuwse spoorlijn dient voor rang te krijgen op de goederentrein. PvdA en Groen Links in de Staten van Zeeland drongen daar donderdagavond op aan bij de bespreking van de plannen om het goederenvervoer per spoor tussen Roosendaal en Antwerpen te verbeteren. Deze plannen gaan onder meer uit van een nieuwe verbinding vanaf de spoor- lijn Vlissingen-Bergen op Zoom onge veer ter hoogte van de provinciegrens tussen Zeeland en Noord-Brabant naar het haven- en industriegebied van Ant werpen. M. de Koster (PvdA) en M. Wiersma (Groen Links) stonden er in een gezame- lijke vergadering van de Statencommis siesruimte, milieu en water en verkeer en vervoer op dat de provincie in haar reac tie op de verbeteringsplannen beklem toont dat personentreinen voor dienen te gaan. Ze wezen erop dat de provincie Noord-Brabant dit ook heeft bepleit. En dat terwijl de problemen in West-Bra bant veel groter zijn. Zo valt in Bergen op Zoom en in Roosen daal ernstige geluids- en trillingshinder te duchten als de groeiende stroom goe derentreinen over bestaand spoor blijft rijden De Koster meende dat ook in de nabijheid van de Zeeuwse lijn de kans op trillingshinder niet mag worden uitge vlakt. Ze pleitte er dan ook voor om op daarvoor in aanmerking komende plaat sen zogenaamde nul-metingen te laten door Aector Dooms MIDDELBURG - Een dertigja rige man uit Leeuwarden heeft drie jaar lang op diverse plaat sen in Nederland klanten van prostituees gechanteerd. Pas nadat een Terneuzenaar aangif te durfde te doen bij de politie, kon de dader worden aangehou den. De verdachte verklaarde donderdag bij de rechtbank in Middelburg aan de 39 gedu peerden over een periode van drie jaar in totaal 54.000 gulden te hebben verdiend. Hij chanteerde de mannen door te dreigen videobeelden van de bezoekjes aan prostituees in de openbaarheid te brengen. Ze konden de beelden tegen een be paald bedrag afkopen Het chanteren lukte volgens de ver dachte bij vier van de vijf klan ten. „Dit was mijn manier van geld verdienen." In oktober 1999 werd hij aangehouden. Officier van justitie F van Es eiste een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voor waardelijk. Daarnaast vorder de hij dat de man 29.900 gulden aan de Nederlandse Staat te rugbetaalt. De officier voorzag even een probleem, omdat de meeste slachtoffers geen aan gifte hebben gedaan. „Ze zijn bang dat hun naam hier door de rechtszaal gaat, met de daarbij behorende publiciteit. Maar ge zien de administratie en de stor tingen is er voldoende bewijs voorhanden." De officier zei dat de man zeer intelligent te werk was gegaan. „Hij onthield uit het blote hoofd tien tot vijftien kentekens, maar ook het type en de kleur van de auto's die in de prostitutiezones geparkeerd stonden. Pas later noteerde hij de gegevens. Hij observeerde ook klanten die de prostituees bezochten." Daarna ging de man tot actie over. Hij belde garagebedrijven om met een smoes achter de na men en adressen van de kente kenhouders te komen. „Meestal zei ik dat ik een portemonnee vlakbij de auto had gevonden, maar dat de bestuurder wegreed zodat ik nog net het kenteken kon noteren." Via brieven en telefoontjes wer den de mensen benaderd om contant geld op een aangewezen plaats te leggen. Zo verging het ook de Terneuzenaar, die in de zomer van 1999 was gesigna leerd in de rosse buurt van Utrecht. Er was een afspraak gemaakt om het geld in de toi letruimte van een ziekenhuis in Roosendaal te verstoppen. De politie was daarvan op de hoog te en zo leidde het spoor naar de Leeuwardenaar. Kluis „Ik heb er altijd rekening mee gehouden bij een geldover dracht te worden gearresteerd", zei de verdachte gisteren. Met een grondige voorbereiding had hij de pakkans willen verklei nen: zijn administratie lag op geborgen in een kluis op het NS- station in Zwolle en hij vermeed vingerafdrukken en speeksel- sporen op de brieven. Door psychische problemen zou de man in het criminele circuit zijn gerold. Hij zei er spijt van te hebben. „Ik heb ernstig inbreuk gemaakt op de privacy en met mijn wetenschap mensen mis bruikt." Raadsman A. Sol vroeg werkstraf. De man ondergaat een behandeling in een kliniek. De uitspraak is op 7 februari. Hulst wil lager tarief Delta Nuts HULST - De winst van Delta Nutsbedrijven moet volgens de Hulster raad deels worden te- ruggegeven aan de burgers. Via een motie van het CDA, die unaniem werd gesteund, kregen B en W donderdag de opdracht Delta aan te schrijven. De te ruggave moet gebeuren door de tarieven te verlagen tot aan het niveau van 1999. Ook moet het Rijk worden verzocht de verho ging van de eco-tax te beperken. door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 38- jarige inwoner van Goes is gis teren bij de rechtbank in Mid delburg wegens verkrachting en poging tot moord zes jaar cel en tbs met dwangverpleging ge- eist. Volgens officier van justitie R. Rammeloo heeft de man 31 juli vorig jaar op klaarlichte dag aan de zeedijk tussen het Goese Sas en het Katseveer bij Wilhel- minadorp een 17-jarige meisje op brute wijze verkracht en daarna geprobeerd haar om het leven te brengen. Het meisje bleek een hele tijd buiten bewustzijn te geweest. Het slachtoffer, dat gisteren de zitting bijwoonde, werd nadat ze naar de weg was gekropen door een automobilist thuisge bracht. „Haar leven is op zijn kop gezet", aldus rechtbank president G. Nomes. Om de ernst aan te geven wees de officier op de maximale ge vangenisstraf van zeventien jaar die voor beide delicten geldt. Rammeloo sprak zijn af schuw uit over de gebeurtenis. Signalement Dit is een van de ernstigste mis drijven. U heeft de kans voor lief genomen dat ze zou overlijden." Na de moordpoging vernam de Goesenaar 's avonds via tele tekst dat het slachtoffer, die aangifte had gedaan, nog leef de. Hij vluchtte naar kennissen in Twente, waar hij kon worden aangehouden nadat er een sig nalement via de media was ver spreid. De Goesenaar had het meisje aan de zeedijk gezien. Toen ze op haar skeelers wegreed werd ze door hem in zijn stationwa gen ingehaald. Hij stopte voor haar, waarna ze door hem aan haar polsen werd meegesleurd in de bosjes. Nadat hij het meisje had misbruikt sommeerde hij haar een half uur te blijven zit ten. Hij ging weg maar keerde snel terug. De verdachte gaf gis teren toe met de gedachte te hebben gespeeld het meisje te wurgen. Ook had hij haar met een bierflesje op het hoofd ge slagen. „Ik schrok van een bloe dende wond. Ik ben toen wegge gaan." Zijn motief was angst voor herkenning. Slachtofferen dader woonden bij elkaar in de buurt. Herhaling Uit de rapportages van de ge dragsdeskundigen bleek dat de verdachte verminderd toereke ningsvatbaar was, De kans op herhaling werd aanzienlijk ge acht. Uit het proces-verbaal bleek dat een ander meisje ook door hem was lastiggevallen, maar dat sprak hij gisteren te gen. Het advies van de gedrags deskundigen was TBS met dwangverpleging. De verdachte gaf op zitting aan behandeld te willen worden. Hij zei te besef fen welk groot leed hij het slachtoffer had aangedaan. Dit mag absoluut niet meer ge beuren." De rechtbank doet 7 februari uitspraak. uitvoeren, zodat later kan worden vast gesteld in welke mate de situatie is verer gerd. Geldgebrek, zo oordeelde de commissie, mag er in elk geval niet de oorzaak van zijn dat de verbeteringsplannen worden uitgesteld of dat hinder maar voor lief moet worden genomen. Dat beaamde ge deputeerde G. van Zwieten (WD, ruim telijke ordening). Hij wees erop dat de verbeteringsplannen zich eerst beperk ten tot een traject van een kilometer of zeven. Van Zwieten noemde het 'buiten gewoon naïef' dat met hetzelfde geld nu knelpunten en leefbaarheidsvraagstuk ken voor het gebied van Moerdijk tot Krabbendijke moeten worden opgelost. Donderdagmiddag wordt er melding gemaakt van enkele tientallen politieagenten, die opeen drommen rondom kof fieshop Checkpoint aan de Terneuzense Westkolkstraat. Een inval? Arrestaties? Com motie hij de omstanders. Een politiewoorvoerder zoekt de computer na, maar kan geen ongeregeldheden rond de koffieshop traceren. Ze zal echter haar best doen, alsnog te achterhalen wat er aan de hand is. Even later belt ze terug. Niks geen machtsvertoon van de sterke arm, zo blijkt uit haar verkla ring. Het ging om. een groep stagi aires, die bij Checkpoint even kennis kwamen maken en kijken hoe de zaken bij de koffieshop in hun iverk gaan", meldt depolïhemede- werkster. Of de agenten in opleiding ook iets hebben gekocht in Checkpoint, is met be kend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 43