Brandt komt uit de Deetos-school Wittenberg denkt Met tien uur natuurijs in de benen een zware dobber PZC niet aan stoppen Bruse Boys krijgt Biljarter Capelle is op revanche uit .27 Toekomstig trainer van All Ready is zeer ambitieus tussen burgh en bru topscorer vrijdag 26 januari 2001 door Pieter van Klinken MIDDELBURG - Harm Brandt is volgend seizoen de opvolger van Gijs Hollestelle als trainer van de korfbalclub All Ready uit Zierikzee. De 32-jarige Dordtenaar is al 26 jaar lid bij hoofdklasser Deetos. De laatste negen jaar was Brandt bij Dee tos teambegeleider. Hij deelde mee in het succes van drie Euro pacups, twee landstitels in de zaal en één op het veld. Brandt hield zich de laatste tijd vooral bezig met scouting en het maken van wedstrijdanalyses. Zaterdag was je bij Swift, niet bij de verkeerde ploeg gekeken? Brandt: ,,Nee hoor, ik ben nog rteeds scout voor Deetos. Ik mag dus overal gaan kijken als dat wellicrj- de moeite waard is voor Deetos. En op deze manier raak je ook weer wat bekender in de Zeeuwse korf bal wereld. Ik heb vanmiddag nog de A-junioren van All Ready gecoacht." Sleur Hoe kom je bij All Ready te recht? Brandt: „Ik ben vorig jaar in Zierikzee komen v/onen en werk nu op camping Schouwen- duin van de familie Voshart. Het is een echte korfbalcamping en Jan Voshart is bestuurslid en speler bij All Ready. Ik zou vol gend seizoen stoppen bij Dee tos. De sleur ging er daar een beetje in zitten en de afstand ging me ook tegenstaan. Toen dat duidelijk werd vroeg Jan Voshart of ik het trainerschap van All Ready niet op me wilde nemen." All Ready is,met alle respect- Met het beste team van Zee land. Is de stap van hoofdklasser Deetos naar vierdeklasser All Ready niet erg groot? Brandt: „Ja, dat is zo, maar het is voor mij niet het belangrijk ste. Ik woon nog maar pas in Zierikzee en wil hier ook een so ciaal leven opbouwen. Ik ken nog niet zo veel mensen hier. En daarnaast is het toch iets nieuws. All Ready is de eerste club waar ik hoofdtrainer word." Je hebt nog geen ervaring. Hoe wil je de training van een korf balteam op je gaan nemen? Veel clubraces op agenda van motorcrossers door lepTriou VLISSINGEN - Met de Indoor Motorcross in Goes wordt dit weekeinde het Zeeuwse motorsport seizoen geopend. De rest van de kalender bestaat hoofdzakelijk uit club crossen, met daarnaast nog enkele wedstrijden voor het Zeeuws (OZK) en districtskampioenschap, de supercross van Aagte- kerke en de Strandcross. Uitzondering zijn de wed strijden in Zeeuws- Vlaanderen, waar diverse keren de Belgische bon den met een groot aantal rijders bezit zullen nemen van het RES-circuit in Axel en het Finland-cir cuit bij Sluiskil. Ook dit seizoen valt weer een aantal wedstrijden samen (Rilland-Bath en Axel, Wemeldinge en Axel) en ook de afspraak met de organisatie van de wegrace in Wemeldinge om op die dag geen motor crosswedstrijden te ver rijden in midden-Zee land, is teniet gedaan. MSV De Uitlaat organi seert nu op dezelfde dag een clubcross. Programma. Januari: 26 en 27 Goes Indoor Motorcross. Februari: 4 Westdorpe VM- JO-jeugd. Maart: 3 Vlissin- gen, 10 Axel, 17 Vlissingen, 24 Axel, 31 Rilland-Bath. April: 7 Vlissingen, 14 We meldinge en Axel, 16 Axel FMC (B), 21 Rilland-Bath, 28 Vlissingen en Axel VMJO (B), 29 Westdorpe MCLB (B), 30 Wemeldinge. Mei: 1 Axel MCLB (B), 5 Axel, 6 Westdor pe VLB (B), 12 Wemeldinge, 19 Rilland-Bath en Axel, 24 Axel BMB (B) en Vlissingen OZK, 26 Wemeldinge dis trictscross. Juni: 2 Vlissin gen, 5 Wemeldinge OZK, 9 Rilland-Bath, 16 Hardinx- veld districtscross en Axel, 23 Wegrace Wemeldinge en Vlis singen, 24 Westdorpe VLB (B), 30 Rilland-Bath, OZK Juli: 7 Axel, 8 Vlissingen 3-uurs, 14 Wemeldinge, 21 Vlissingen en Axel, BMB (B), 27 Aagterkerke Supercross, 28 Wemeldinge. Augustus: 11 Westdorpe OZK, 18 Wemel dinge en 3-uurs Axel, 25 Ril land en Axel September: 1 Vlissingen, 15 Rilland WBC en Axel, 22 Rilland-Bath, 23 Strandcross Vlissingen, 29 Axel, finale OZK. Oktober: 6 Axel, 13 Rilland-Bath, 20 Vlissingen. (indien niet an ders vermeld clubwedstrijd) Harm Brandt is naar All Ready gehaald om de ploeg beter te laten korfballen. Brandt: „Ik heb natuurlijk be hoorlijk wat ervaring in het le zen van het spelletje, doordat ik heel veel wedstrijden heb gezien als analist. Een tijdlang werkte ik met de huidige bondscoach Jan Sjouke van den Bos en de laatste drie jaar met Deetos- trainer Ben CrumIk ben er best foto Dirk-Jan Gjeltema trots dat ik zo'n beetje op het hoogste niveau heb meege draaid en alles wat ik daar heb door Joop van den Oudenhoven OOSTERLAND - Martin Capelle van bil jartvereniging Even Buiten uit Ooster- land staat dit weekeinde voor een nieuwe vuurproef. Na twee districtstitels en een tweede plaats op het gewestelijk kampioenschap driebanden eerste klasse, komt hij nu uit in het gewestelijk kampioenschap tweede klasse libre. Capelle is uit op revanche. Dat hij de ge westelijke titel in hetdriebanden op een haar miste, zit hem niet lekker. Balen „Ik baalde er verschrikkelijk van dat het net niet was gelukt en ga proberen dat nu recht te zetten. Hoewel de tegenstand zwaar is, gok ik toch op de titel." Martin Capelle is als derde geplaatst op de deelnemerslijst met een moyenne van 4.070. Zijn grootste concurrent lijkt Bhagwandien uit Klundert te worden (4.276). De Zeeuws-Vlaming Piet Vasseur uit Cadzand is als tweede geplaatst (4.143). Ook Bram Sandee uit Nieuw en Sint Joosland (3.976) is een van de deelne mers. De kampioen van districtWalche- ren/de Bevelanden is een gevaarlijk outsi der. De partijen gaan over 100 caramboles en worden gehouden in BC De Gildenbond in Kaatsheuvel. Vandaag (vrijdag) zijn de eerste wedstrijden, zondag de finales. geleerd, wil ik overdragen." „Vooral tactisch en technisch kan het in Zierikzee veel beter. Dat is niet alleen bij All Ready zo, maar eigenlijk bij elke Zeeuwse club. Er wordt nog te veel gelopen, vaak ook van de korf af. Mijn visie is dat er meer richting de korf wordt gespeeld. Je moet gewoon uitgaan van je eigen schotkracht. Ik wil daar meer op trainen. Conditie is goed, maar niet alles. In het westen, waar ik vandaan kom, wordt altijd eerst tactische en technische training gegeven, daarna pas looptraining." Dat klinkt vrij ambitieus. Het lijkt toel of je een complete men taliteitsverandering in gang wil zetten. Brandt: „Ik ben aangenomen om All Ready beter te laten korfballen. Als ik iets doe, doe ik het goed. De spelers van All Ready moeten ook eens een an dere kant van korfbal zien. Ik ga ze meenemen naar wedstrijden van Deetos. Daar kunnen ze be kijken hoe het er tactisch aan toe gaat en daarvan kunnen ze alleen maar leren." Beter worden Er wordt nogal eens gezegd dat Zeeuwen stug zijn en niet zo heel snel iets aannemen van bui tenstaanders. Hoe heb jij dat on dervonden in je eerste Zeeuwse jaar? Brandt: „O nee, ik heb absoluut geen moeite met Zeeuwen. En stug vind ik ze niet. Als je ze even kent zijn ze heel aardig. Ik heb het nu al goed naar mijn zin, in het jaar dat ik nu hier woon. Volgens mij kan dat alleen maar beter worden." Welke doelen heb je jezelf ge steld bij All Ready? Brandt- „In ieder geval wil ik ze beter laten korfballen, dat is het belangrijkste. Ervan uitgaande dat de ploeg dit seizoen promo veert naar de derde klassewil k er een stabiele tweedeklasser van maken. Ik weet dat All Rea dy een jonge en snelle ploeg is. Daar zit dus alleen maar groei in. Technisch en tactisch zijn ze minder sterk. Mijn taak is om dat op de korte termijn te ver- berteren. Ze moeten gaan na denken over het spel en het niet alleen spelen, maar er ook over praten." door Klaas Verspoor ZIERIKZEE - WIK'57 gaat in de achtste uitwedstrijd van het seizoen morgen (zaterdag) op bezoek bij Meeuwen. Tegen de ploeg uit Zoutelande liep de ploeg van speler Theo Witten berg eerder dit seizoen een forse nederlaag (3-7) op. Dat moet voor WIK een reden zijn om nog iets recht te zetten. Maar dat is, gezien de spelers lijst, geen eenvoudige opgave. Wie wel van de partij zal zijn is de 35-jarige Theo Wittenberg. „Ik ben redelijk fit. Tenminste als je daar nog over mag praten als je bijna 36 bent." De routinier, zoals hij bestem peld mag worden, kwam dit sei zoen nog niet al te vaak in actie. „Ik heb vier of vijf wedstrijden meegedaan voor de winterstop. Maar zaterdag doe ik mee Wittenberg is blij dat Elmar Verhage, die als WIK vorige week gevoetbald zou hebben te gen VCK niet van de partij zou zijn geweest, weer terug is va kantie. „Ik vind het fijn als hij speelt en hij voetbalt graag met mij. Hij heeft er dit seizoen al negen gescoord", aldus Witten berg, die zichzelf als een soort tandem met Verhage ziet. Wittenberg in de rol van kaatser en aangever, Verhage in de rol van afmaker. De andere Verhage van WIK'57, Richard, komt door een langdu rige schorsing voorlopig niet meer in actie en ook Wim van der Velde mag van de KNVB niet spelen. Van der Velde is door de tuchtcommissie voor een duel geschorst na zijn rode kaart te gen Nieuwdorp. Blessures Trainer Jaap de Ridder kan weer wel beschikken over Mar co Ganzeman en Eric van de Sande. Een meevaller, want het duo was, evenals Wittenberg, geruime tijd geblesseerd. „We zijn dit seizoen gestart met bles sures van een aantal belangrijke spelers. Marco, Erik en ik zijn toch bepalende spelers. De jon gens van zestien die dan mee moeten spelen, doen hun best, maar over een paar jaar zijn dat pas volwaardige eerste-elftal- spelers Ook al spelen we dan in de vierde klasse." Ondanks de magere resultaten tot nu toe, WIK won slechts een- maal (3-1 thuis tegen Seroos"- kerke) en speelde 2-2-gelijk te^ gen DFS, lijdt het plezier er niet onder Wittenberg denkt, on danks zijn leeftijd, nog niet aan stoppen. „Nee, op dit moment absoluut nog niet, maar ik wacht gewoon de tweede sei zoenhelft af. Ik vind voetballen nog steeds leuk. Het is natuur lij k niet meer wat het is geweest, maar dat neem ik op de koop toe. Dan gaan we volgend jaar maar een klasje lager voetballen. Maar dit seizoen moeten we er met zijn allen nog maar wat van maken. Alleen zal het dan an ders moeten zijn dan zaterdag. Toen waren er maar zes man op detraining Als we hadden moe ten voetballen waren er wel elf geweest. Dat vind ik kwalijk." Het gat naar de nummer elf en tien van de derde klasse A is ne gen en tien punten. Met nog ne gen wedstrijden te gaan mag WIK'57 theoretisch gezien nog steeds hopen op een stuntje. „Ik weet zeker dat we nog wel pun ten gaan pakken. We moeten al leen zorgen dat we niet het la chertje van de derde klasse worden. Al zijn we dat op dit moment wel een beetje." Theo Wittenberg Paul van Iwaarden rijdt voor de tiende keer tocht op de Weissensee door Ferdinand Koppejan DOMBURG - De 54-jarige Domburger Paul van Iwaarden rijdt maandag voor de tiende keer een schaatstocht over tweehonderd kilometer en voor de vijfde keer doet hij dat op de Weissensee in Oostenrijk. Als training en voorbereiding kon hij vorige week vier dagen rij den op natuurijs bij de molen in Veere. „Zo heb ik op het nipper tje toch nog tien uur natuurijs in de benen." Niet eerder heeft Van Iwaarden zoveel getraind als dit jaar. De Domburger heeft ruim twaalf duizend kilometer op de fiets, de mountainbike en de skeelers af gelegd. Daarnaast heeft hij van af oktober elke week een keer getraind op het kunstijs van de Haagse Uithof Samen met zijn plaatsgenoten Frans Provoost en Jaap de Vis ser reist van Iwaarden vandaag (vrijdag) af naar Oostenrijk. „In 1985 stond Frans Provoost als vijftienjarig ventje bij me aan de deur om te informeren hoe dat schaatsen in elkaar stak. Hij moet dit jaar bij de snelle jon gens kunnen eindigen." Paul van Iwaarden heeft zich tot doel gesteld de tocht uit te rij den en maximaal een uur later dan de winnaar te finishen. „Als het even kan bij de beste honderd en binnen de zeven uur. Jubileumtocht De Zeeuwen hebben zich inge schreven voor de snelle toer tocht. De schaatsers die voor aan rijden zijn vrijwel allemaal oud A-, B-, en C-rijders en vete ranen Daarom verwacht Van Iwaarden dat de toch op de Weissensee veel wedstrijd en weinig toertocht zal worden Het is de vijfde keer dat hij de tocht op het Oostenrijkse meer rijdt. Eerder schaatste hij er in 1989,1997,1998 en 1999. Eigen lijk wilde hij zijn jubileumtocht vorig jaar al rijden, maar toen moest hij vanwege griep thuis blijven. Paul van Iwaarden was altijd al gefascineerd door water, of het nu bevroren was of stroomde. Als jongetje van zeven maakte hij de watersnoodramp van 1953 mee. Hij is geboren in Kruiningen en in de strenge winters van 1954 en 1956 leerde hij met vallen en opstaan schaatsen op de vele plassen achter de polder. In de legenda rische winter van 1963 gaf zijn vader hem een paar stalen No ren, wat vrij uniek was voor die uur zou duren. Onderweg kwam de mededeling dat de Friese Elf stedentocht toch zou doorgaan. „Er is toen een bus omgekeerd om naar Friesland te gaan. Ik zag dat helemaal niet zitten. Ik was al helemaal uitgewoond van het reizen." Op de dag van de echte Elfste dentocht reed Van Iwaarden de Alternatieve in Polen bij een temperatuur van twintig gra den onder nul. Hij eindigde als 22e Gelukkig voor de Domburger kwam er een jaar later een her kansing in Friesland. Samen met Dick Schenkel, Johan Goe- rec en Dick Chardon, allen vrij bekende Zeeuwse schaatsers, reisde hij af naar Friesland om de tocht der tochten te rijden. Sipkema Paul van Iwaarden heeft een intensieve voorbereiding achter de Weissensee. tijd. Helaas werden ze gekocht op de groei, wat voor het aanle ren van de techniek niet bevor derlijk was. „Schaatsen moeten gewoon passen", vindt Van Iwaarden. „Bovendien waren er maar wei nig mensen die verstand hadden van het slijpen van schaatsen." Gruwelijk Omdat er niet elk jaar ijs ligt - en er met overal kunstijsbanen zijn - koos Paul van Iwaarden uit eindelijk hardlopen als sport. Hij liep zo'n zeshonderd wed strijden, inclusief de marathon „Maar dat is een gruwelijke af stand. Geef mij maar de tien En gelse Mijl (16.090 meter) en de halve marathon." Hij woonde inmiddels in Dom burg en kwam daar in het begin van de jaren tachtig in contact met Dick Schenkel. Die had al een paar keer meegedaan aan de Alternatieve Elfstedentocht in Finland. Zijn prachtige verha len zorgden ervoor dat het schaatsvirus weer vat op Van Iwaarden kreeg. „In die tijd heerste de gedachte dat de 'ech- rug voor de schaatstocht op de foto Ruben Oreel te Friese' wel nooit meer gere den zou worden." In 1983 deed Van Iwaarden mee aan de Alter natieve tocht in Canada (ge wonnen door Jan Roelof Kruit hof) Hij reed hem uit in tien uur In 1985 werd de Alternatieve Elfstedentocht in Polen gehou den. Maar in Nederland vroor het dat jaar al een tijdje en was er uitzicht op een echte elfste dentocht. „Op maandag zat het er echter niet meer in dat hij zou doorgaan. Toen ben ik op de bus naar Polen gestapt." Het werd een barre reis, die 48 Hij heeft er in elk geval een mooi verhaal aan overgehouden. ,Dick Chardon zag op een gege ven moment de PZC-fotograaf. En hij dacht: wij vieren op de fo to met ijsmeester Sipkema, dat is een leuk plaatje voor de krant. Het was één dag voor de Elfste dentocht. De hele wereldpers was aanwezig en niemand kon bij Sipkema komen, maar Char don kreeg het voor elkaar." De volgende morgen stond de foto inderdaad in de PZC. Ook in 1997 reed Van Iwaarden de Friese Elfstedentocht uit. Zijn lidmaatschap van de Friese Elfsteden vereniging wil hij aanhouden zo lang hij zich nog gezond en fit voelt. En de Alter natieve is een mooie manier om te kijken hoe de vlag erbij hangt. „Ik moet hem makkelijk uit kunnen rijden in een redelijke tijd", is de eis die hij zich stelt. Zodra dat niet meer mogelijk is, zegt hij zijn lidmaatschap op. Het schaatsvirus zit Van Iwaar den nog steeds in het bloed. Hij gaf de aanzet voor het Zeeuws kampioenschap marathon- schaatsen op kunstijs, de Veerse Kreek Schaatsmarathon en skeelerwedstrijden in Oost- en Westkapelle. Daarbij vormde het hoogtepunt de skeeler-etap pe voor de Unive-Trophy in Oostkapelle, die gewonnen werd door Enk Huizebosch Van Iwaarden heeft nu plannen om op Walcheren een verenigi ng op te richten die aangesloten is bij de Koninklijke Nederlandse Schaatsbond. „Volgende winter komt er een nieuwe kunstijs baan in Breda. En dan zou zo'n KNSB-vereniging in een be hoefte kunnen voorzien. Mis schien is dat na de Weissensee wel mijn volgende uitdaging." van onze sportredactie ZIERIKZEE - Dat statistieken de waarheid geweld kunnen aandoen, bewijzen de cijfers voor het duel van Bruse Boys met SSV'65, dat morgen (zater dag) in Goes wordt gespeeld. De Bruse tweedeklasser is in competitieverband al vier wed strijden op rij ongeslagen. Me dekoploper Arnemuiden, Tho- lense Boys en Kogelvangers werden op 1-1 gehouden en Ter- neuzense Boys werd op Zeeuws- Vlaamse bodem zelfs met 3-1 verslagen. Op het oog geen slechte reeks, ware het niet dat Bruse Boys op de ranglijst nog altijd de voor laatste plaats bezet. Het beker duel met Virtus (1-0-nederlaag) van drie weken geleden was ook al geen doorslaand succes. De druk op de enige tweedeklasser op Schouwen-Duiveland is daardoor onverminderd hoog. Tegenstander SSV'65 kwam voor de winterstop door drie klinkende overwinningen op rij op de gedeelde eerste plaats met Veere, Arnemuiden en Terneu- zense Boys De heenwedstrijd tussen beide ploegen in Bruinis- se biedt echter hoop, want Bruse Boys hield de Goese leiders- ploeg na een 2-0-achterstand toch nog op een 2-2-gelijkspel door een laat doelpunt met het hoofd van good old Jacob van den Berge In de derde klasse A treft het DFS van trainer John Evert eveneens de koploper. Op eigen veld bindt de ploeg uit Burgh- Haamstede de strijd aan met het nog ongeslagen AZW. De heen wedstrijd werd door de Axelse opponent met 4-1 gewonnen. Na dat duel bleef DFS echter acht wedstrijden op rij ongesla gen en rukte daardoor op naar een plaats in de subtop Het gat met de nummer voorlaatst (Be velanders) is echter slechts zes punten. In de 'Schouwse' vierde klasse B speelt nummer twee ZSC'62, dat minder verliespunten heeft dan koploper SKNWK, op eigen veld tegen subtopper Smerdiek. In het begin van dit seizoen boekte de ploeg uit Scharendij- ke nog een benauwde 1-2-over- winning op de Thoolse ploeg dankzij spits John van der Have. Nummer drie Duiveland heeft op papier een makkie tegen Hal steren. De Brabantse staart- ploeg heeft dit seizoen nog geen enkele wedstrijd van een Schouwse tegenstander gewon nen. Het speelde wel één keer gelijk, tegen Duiveland 1-1. Mevo en Brouwershaven treffen zaterdag op eigen veld eveneens een Thoolse opponent. Mevo komt uit tegen SPS en houdt bij een overwinning aansluiting met de subtop. Brouwershaven speelt tegen Stavenisse, dat op de ranglijst één punt onder de ploeg van scheidend trainer Arend Krijgsman staat. Zondag In de derde klasse C van het zon dagvoetbal speelt Zierikzee een cruciale uitwedstrijd tegen LMO. De Rotterdamse tegen stander staat één punt boven Zierikzee, maar heeft een wed strijd meer gespeeld. De ploeg boekte tot dusverre drie over winningen, evenveel als Zierik zee, en behaalde alle drie de ze ges op eigen veld. In Zierikzee werd het eerder dit seizoen 1-1 In de vijfde klasse treft midden moter Renesse op eigen veld in het Zeeuws-Vlaamse Philippi ne een andere middenmoter. In de zesde klasse A speelt staart- ploeg Dreischor thuis tegen subtopper SDO'63 en in de zes de klasse B speelt Ouwerkerk thuis tegen SC Welberg, waar van het eerder dit seizoen met 2- 3 won. ZIERIKZEE - Duiveland-spits Barry Steenpoorte bewees vori ge week in het oefenduel met Wissenkerke (3-2-nederlaag) dat het scoren hem nog altijd in de benen zit. In de tweede competitiehelft zal hij zijn leidende positie in het topscorersklassement van Schouwen-Duiveland moeten verdedigen. Met dertien doel punten voert hij de ranglijst aan Renesse-aanvaller Mischa van der Hoek volgt op drie doel punten als tweede. Dertien doelpunten Barry Steenpoorte (Duiveland) Tien doelpunten Mischa van der Hoek (Renesse) Acht doelpunten Elmar Verhage (WIK'57), Leon dè Bruine (DFS) en Wouter de Jonge (SKNWK) Zeven doelpunten Peter van Mourik (Brouwershaven), Clement van Splunder (Brouwer shaven), Jan van der Linde (ZSC '62), Niels van de Moezel (ZSC'62) en Erwin van der Maas (Ouwerkerk) Zes doelpunten Anco van der Linde (DFS), Martijh Neele (SKNWK), Erwin Theunisse (SKNWK), John van der Have (ZSC'62) en Martin Kiezenberg (ZSC'62)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 41