Opera onder druk afgelast PZC Pesten via computer en SMS rukt op Commercie zet weerman onder druk Moderne auto is onneembare vesting voor hulpverlener Brinkhorst wil Poolse arbeiders toelaten Allochtoon feest zou ook een vrije dag moeten zijn Marokkaanse journalist suggereerde Rushdie-effect Diabeet Martin Mes jogt zesduizend kilometer Q G Cruiseschip in zijn achteruit Rechter vecht voor rechten lage inkomens Instituut werkt 140 asbestclaims af E-mailcampagne tegen De Milliano Scepsis over ontwikkelingshulp Inbraakgolf langs A67 Vermissing Angoleesje nog raadsel Contract voor aansluitingen HSL getekend (J vrijdag 26 januari 2001 HoorCarel van der Velden ROTTERDAM - Met zeven gra den is het mild voor de tijd van het jaar. Net als enkele collega's vermoedde weerman Piet Pau- lusma een week geleden al dat de dooi begin deze week zijn in trede zou doen. Schaatsfabri- kant Viking in Almere had reeds voor zes miljoen gulden schaat sen afgezet. De ongunstige weersvoorspelling zorgde er echter voor dat de verkoop hausse stokte. Viking dreigde tv-weerman Er- win Kroll zelfs met een rechts zaak, Die ging niet door, want de boodschappers kregen gelijk met hun voorspelling van inval lende dooi op zondag, uiterlijk maandag. Viking richtte de pijlen in eerste instantie op Kroll, als weerman van het NOS-journaal de voor speller met de grootste reik- wij dte. De bekendste schaatsf a- brikant van Nederland dreigde met een forse schadeclaim als de vorst in weerwil van de voor spellingen toch zou doorzetten. Kroll viert deze weken vakan tie, maar zijn collega Paulusma van SBS6 neemt het voor de be roepsgroep op. ,,Je voorspelt-wat reëel is", zegt Paulusma. „Alle modellen we zen vorige week op flink hogere temperaturen. Bovendien is het funest voor je geloofwaardig heid als je op basis van commer ciële motieven je weerbericht Volgens de Rotterdamse be- drijfsadvocaat Willem Merens is het denkbaar dat een meteo roloog wegens een verkeerde voorspelling voor de rechter wordt gedaagd. „Je kunt den ken aan een agrariër die een contract afsluit met een weer bureau en op basis van een voor spelling van droog weer machi nes huurt om te hooien. Als het vervolgens een week regent, dan heeft de boer voor de rechtbank goede papieren." In het inmiddels theoretische geval van een rechtszaak tussen de schaatsfabrikant en een tv- weerman zou de advocaat Vi king echter niet graag verdedi gen. „Het probleem is dat er geen sprake is van contractpar tijen. Viking kan niet hard ma ken dat het weerbericht speci aal voor haar of haar klanten is opgesteld. Verder weet iedereen dat er een zeker risico zit in een weersvoorspelling. Dan is er nog de bewijslast. Maak maar eens hard dat het door de voor spelling van meneer X komt dat de omzet is ingezakt." GPD DEN HAAG - Minister Laurens Jan Brinkhorst van Landbouw wil zo snel mogelijk Poolse ar beiders toelaten voor tijdelijk werk op de agrarische bedrij ven. De tijdelijke komst van de Polen helpt de boeren met het oplossen van het nijpend perso neelsgebrek. Brinkhorst wil snel overleg met zijn collega van Sociale Zaken over de vergun ningverlening. Brinkhorst deed de mededeling gisteren naar aanleiding van vragen van D66-Kamerlid Ter Veer. „Polen is bijna lid van de EU. Daarom wil ik de Polen niet behandelen als illegalen uit an dere landen," aldus Brinkhorst. De minister gruwt van de jaar lijks terugkerende razzia's op Poolse arbeiders die hier enige maanden werken voor harde Westerse valuta. In Duitsland mogen de Polen gewoon enkele maanden mee werken bij het binnenhalen van de oogst. „Uit mijn gesprek met mijn Duitse collega begreep ik dat de Polen vervolgens weer netjes naar huis gaan. Hier is dus duidelijk sprake van een an dere situatie"dan met andere il legale arbeiders," aldus Brink horst, SGP-Kamerlid Van der Vlies drong er bij de minister op aan om het probleem nog voor de zo mer op te lossen. „Dan kunnen de Polen nog dit jaar meewer ken." Brinkhorst wilde een dergelijk concrete toezegging nog niet doen. „Het is een ingewikkeld probleem. Ik zal zo snel moge lijk met een oplossing komen." GPD UTRECHT - Er moet een eind komen aan het automatisme dat vrije dagen altijd gebaseerd zijn op christelijke feestdagen. Feestdagen van niet-christelij- ke godsdiensten moeten ook worden erkend. Allochtonen zouden op die dagen vrij moeten kunnen zijn. Voorzitter J. Franssen van Fo rum, het Instituut voor Multi culturele Ontwikkeling, pleitte hier gisteren voor. Volgens hem wonen in Nederland inmiddels zoveel moslims, hindoestanen en joden dat het 'rechtvaardig en eerlijk' zou zijn om him reli gieuze feestdagen gelijk te stel len aan christelijke hoogtijda- gen .ANP van onze redactie binnenland ZOETERMEER - Een fax van een in Nederland verblijvende Marokkaanse journalist is (me de) oorzaak van het afgelas ten van het muziektheaterstuk Aïsja en de vrouwen van Medina door het Onafhankelijk Toneel in Rotterdam. Door de berich ten die daarop in de media ver schenen, voelden de Marok kaanse betrokkenen zich min of meer bedreigd en zegden zij hun medewerking op. Dat blijkt uit antwoorden van staatssecretaris Van der Ploeg (Cultuur) op schriftelijke vra gen van het CDA over de afge lasting. Volgens de bewindsman heeft het Openbaar Ministerie geen aanwijzingen dat vanuit Nederland bedreigingen zijn geuit aan het adres van de be trokken Marokkaanse zangers en muzikanten. Het Onafhankelijk Toneel schrapte in november, enkele weken voordat de repetities zouden beginnen, de voorstel ling die in februari op de plan ken zou komen als onderdeel van Rotterdam 2001, Culturele Hoofdstad van Europa. Dat ge beurde nadat de Marokkaanse zangers, componist en muzi kanten hadden laten weten het stuk uit religieuze overwegin- gen niet te kunnen spelen. Aïsja Het muziektheaterstuk van re gisseur Gerrit Timmers was ge baseerd op de roman Vervan Medina van de Algerijns-Fran se schrijfster Assia Djebar. In het stuk zou hoofdpersoon Aïs ja, de jongste echtgenote van profeet Mohammed, op het to neel worden opgevoerd. Dat nep weerstand op in Marok kaanse kringen omdat Aïsja op religieuze gronden niet op to neel mag worden gezet. De Marokkaanse journalist heeft volgens Van der Ploeg in een fax naar de Marokkaanse krant Itihad El Ishteraki be richt over de voorgenomen op voering. Hij suggereert daarin dat dit 'wel eens tot verwikke lingen zou kunnen leiden, ver gelijkbaar met de zaak-Rush- die', aldus Van der Ploeg in zijn antwoord. „Voor zover de afgelasting het gevolg geweest is van druk van de kant van Nederlandse en Ma rokkaanse moslims, is sprake van een ongewenste aantasting van het grondwettelijk recht van vrije meningsuiting en van de artistieke vrijheid, die in Ne derland maar ook daarbuiten, essentieel zijn voor de beoefe ning van kunst en cultuur", al dus de staatssecretaris. Volgens Van der Ploeg kon Aïsja en de vrouwen van Medina in Rome wel zonder problemen worden opgevoerd omdat de op zet anders was. Zo waren de sleutelfiguren uit de islam voor zien van maskers. ANP WERNHOUT - Overmand door emoties valt Martin Mes bij de Belgisch-Nederlandse grensovergang Wuustwezel in de armen van zijn vrouw. „Dit doe ik nooit meer!" Op 16 september vorig jaar begon sui kerpatiënt Mes in Jeruzalem aan zijn megamarathon van zesduizend kilometer hardlopen. Hij wil hiermee aantonen dat mensen met een chronische ziekte nog goed kunnen presteren. Mes liep 133 dagen achtereen gemiddeld 57 kilometer per dag. De superjogger is dan al wel in Nederland, maar nog niet thuis. Na twee dagen rust - hij is dertig kilo afgevallen - hoopt Mes eind volgende week in zijn woonplaats Grootebroek te finishen. Van het geld dat hij met sponsoring bij eenbrengt, wil hij een educatief sportcentrum voor diabetici bouwen. foto Johan van Gurp/GPD (Advertentie) van onze redactie binnenland HAAKSBERGEN - 'Jessica is een hoer. Ze doet het met ieder een'. De boodschap verscheen onlangs op de computers van een basisschool. Computerpes- ten maakt opgang en de instel lingen maken zich zorgen. „Pes ten via de telefoon en computer kan nog belastender zijn dan lij - lelijk pesten", stelt B. van der Meer van het Algemeen Pedago- disch Instituut (APS). ^og een geval, zeer onlangs er gens in Nederland. Ouders zien hun zestienjarige zoon 's avonds zonder goede reden steeds ver trekken op de fiets, zonder licht tog wel. Ze bespreken de zaak met hun kind. Dan komt het verhaal eruit. De jongen wordt gepest door twee klasgenoten. Hij wilde 's nachts een eind aan zijn leven maken door op de hets een verkeersongeval uit te lokken. De twee pesters, weten de van deze zielenood, zenden hem vervolgens ter aanmoedi ging een SMS-bericht: 'We ho- (Advertentie) Pctl t> AtrCN VowVutiVtitil WiUtlMutr hrtxfl Oxiuwijl (VHM) HMtóVuar ftrutfl Oh*uv<)I (HM), «wil (|«L) «l( wirtot ch Icrn (KL) z-atfoatr 7-1 am v a ki 7.0 0 pen dat je kerst niet haalt.' Het zijn twee praktijkvoorbeelden van de laatste tijd: elektronisch pesten is makkelijk, kan vaak anoniem en heeft impact. „Het zijn de nieuwe media die op deze manier worden misbruikt", stelt Van der Meer van het APS „We weten daar als volwasse nen veel te weinig van. We reali seren ons pas sinds kort dat kin deren spieken met behulp van SMS. Kinderen van deze tijd ge bruiken deze technieken, en wij gaan er als volwassenen nog steeds te vaak ten onrechte van uit dat het kinderspelletjes zijn." Kwetsbaar Hoe erg het kan zijn, weet J. Hoogmoed. Zijn kind werd van school gepest. Sindsdien be heert Hoogmoed de website www.pesten.net. Die is goed voor 40.000 bezoekers per jaar. Hoewel elektronisch pesten vol gens hem nog geen epidemie is, zijn bepaalde stelregels al wel van kracht, aldus Hoogmoed. „Jongeren moeten in hun en thousiasme in elk geval niet met naam en nummer in chatboxen meedoen. Je maakt jezelf dan kwetsbaar- Kijk uit. Want via de computer en GSM pesten is ge makkelijk en laf. Er zijn progamma's waarmee je ano niem e-mails kunt verzenden. Dan kun je iemand makkelijk bestoken." Het elektronisch pesten stelt scholen voor problemen Een Blaricummer basisschool kreeg de afgelopen maanden met het fenomeen te maken. Een leer linge werd met naam en tele foonnummer 'te koop' aangebo den op een seks-site door twee medeleerlingen. Eerder al kre gen scholen in Haaksbergen en Groningen met het fenomeen te maken. De Hogeschool van Groningen stelde een vertrou wenspersoon in, de school in Blaricum maakte gisteren be kend dat het internetgebruik onder de loep wordt genomen. „Maar dit is lastig voor scho len", weet R. Limper van de Ver eniging Openbaar Onderwijs. Pesten via de nieuwe media ge beurt in het geheim. In Gronin gen is zeer adequaat omge sprongen met het probleem. Maar probleem is dat het slacht offer er wel eerst mee naar bui ten moet komen en juist die co ming out is heel pijnlijk." Het gebruik van Internet op school moet volgens de VOO inzet wor den van een 'nationaal debat'. „Een voorstel daartoe hebben we inmiddels ingediend bij het ministerie van Onderwijs", zegt Limper. „Het is een probleem dat we nog de kop in kunnen drukken, maar dan moet er wel wat gebeuren." ANP VtorMlmi HIMW ftrixfi ftufaivyt (VHM) niUtliAti fcrocft OhActwQI (HM), «wtl (ML) «l( wirtot ut lm* (KL) kKO» zatcmab 7-1 a m v a ki I www stc-r nl LEER - Het luxe cruiseschip Radiance of the Seas, gebouwd op de Meyer werf in het Duitse Pa penburg, wordt achterstevoren de Eems afgesleept. Het schip voer gisteren verder naar de Eems- haven om daar te worden afgebouwd. foto Karei Zwaneveld/GPD LEEUWARDEN - Voor mensen met een laag inkomen wordt het steeds moeilijker hun recht te halen. De geldkraan voor de ge subsidieerde advocatuur is te ver dichtgedraaid, vindt presi dent G. Vrieze van de rechtbank Leeuwarden. Vrieze zegt op straat te worden aangesproken en faxen en brie ven te krijgen, waarin hem rechtsvragen worden voorge legd „Deze mensen stappen niet meer naar de rechtbank, maar benaderen mij direct. Al leen de echte minima krijgen nog een gesubsidieerde advo caat. De inkomensgroepen net daarboven kunnen zich geen jurist meer veroorloven. Zij moeten een behoorlijke eigen bijdrage betalen of een rechts- bijstandsverzekering hebben Ten onrechte berusten ze dan in het onrecht dat hen is aange daan." Volgens hem moet iedere Neder lander de mogelijkheid hebben zijn recht te kunnen halen. ANP DEN HAAG - Het Instituut Asbestslachtoffers heeft in het eerste jaar van zijn bestaan voor ruim 140 mensen of hun na bestaanden succesvol een schadeclaim afgewikkeld. Direc teur M. van der Woude maakte dat gisteren bekend. Volgens hem varieerden de toegekende claims van 35.000 gulden tot ruim een ton. De mensen om wie het gaat, hebben door het contact met as best de ziekte mesothelioom opgelopen. Het instituut bemid delt tussen slachtoffers en (ex-)werkgevers en heeft afspra ken met overheid en verzekeringsmaatschappijen. Volgens Van der Woude hebben zich afgelopen jaar in totaal ruim zeshonderd mensen gemeld. Een aantal van deze zaken is nog in behandeling. ANP DEN HAAG - Via de internetpagina www.kiezersbedrog.com is gisteren een e-mailcampagne begonnen tegen het Tweede- Kamerlidmaatschap van Jacques de Milliano. Initiatiefnemer Wouter Jong roept bezoekers van de pagina op een afkeurend bericht te sturen naar het aanstaande Ka merlid. De Milliano wordt volgende week geïnstalleerd in de Kamer. Jong vindt dat De Milliano geen recht heeft op de Ka merzetel, die volgens hem het CDA toebehoort Een paar maanden na de verkiezingen van 1998 stapte De Milliano op uit de Kamer. Vorige week maakte hij bekend ge bruik te maken van de mogelijkheid die de Kieswet biedt om zijn zetel weer op te eisen. GPD DEN HAAG - Nederlanders zijn kritischer over besteding van geld voor ontwikkelingslanden. Uit onderzoek in op dracht van de minister voor Ontwikkelingssamenwerking blijkt dat 39 procent van de ondervraagden vindt dat de hulp merendeels verkeerd wordt besteed. In 1998 was dit nog 28 procent. Verder blijkt dat driekwart vindt dat ontwikkelings hulp moet blijven doorgaan of meer geld moet krijgen. Het vertrouwen in het nut van hulp is daarentegen afgenomen. In twee jaar tijd is het percentage mensen dat denkt dat hulp geen zin heeft, gestegen van tien naar vijftien. ANP EINDHOVEN - De dorpen langs de A67 ten zuiden van Eind hoven en in België zijn de laatste weken geteisterd door een golf van woninginbraken. De politie vermoedt dat in Antwer pen woonachtige mensen uit de Balkan en Oost-Europa er verantwoordelijk voor zijn. Dankzij intensieve controles zijn de afgelopen dagen inmid dels acht verdachten aangehouden afkomstig uit Polen en Al banië. De Eindhovense politie heeft dit gisteren meegedeeld. De politie gaat ervan uit dat inbrekers door een maatje wor den afgezet in dorpen die vlakbij een afrit liggen. Nadat ze ze ven tot acht huizen hebben bezocht, stelen ze een auto en rijden daarmee terug naar Antwerpen. ANP ZWOLLE - De politie zoekt nog steeds met man en macht naar sporen die de verdwijning van het tweejarige asielzoe kertje Panzo Manuel uit Angola kunnen oplossen. Het onderzoek concentreert zich op het Zwolse asielzoekers centrum en de directe omgeving daarvan. Voor het ondervra gen van de bewoners wordt een groot aantal tolken ingezet. Nu pas is bekend geworden dat de familienaam Manuel is en de voornaam van het kind Panzo luidt. Volgens de politie heeft het onderzoek de hoogste prioriteit. Inmiddels wordt de verdwijning behandeld als een misdrijf GPD van onze redactie binnenland RAAMSDONKSVEER - De brandweer krijgt steeds meer moeite om slachtoffers van au to-ongevallen uit hun benarde positie te bevrijden. Oorzaak: de steeds verdergaande veilig heid van auto's. Door verstevig de staalconstructies, gordel spanners en een groeiend aantal airbags wordt het voor de hulp verleners moeilijk om snel en voorzichtig te werken. „De auto-industrie hamert bij nieuwe modellen steeds meer op veiligheid. Wat daar niet bij wordt gezegd is dat die veilig heid ook gevaren met zich mee kan brengen", zegt Peter Entius van het International Centre for Emergency Techniques (ICET). Het bedrijf is gespecialiseerd in cursussen hulpverlening voor brandweer- en ambulanceper soneel bij ongevallen met be knelling. Het Nibra (Neder lands Instituut voor Brandweer en Rampenbestrijding) is het met Entius eens. Omdat de fabrikanten steeds vaker kooiconstructies en steeds harder staal en glas ge blonken om de auto's veiliger te maken kan het tegenwoordig voorkomen dat de brandweer niet in staat is om ze open te krij - gen. „Bij auto's van vijf jaar oud of ouder lukt dat altijd, maar bij de nieuwere modellen niet. Dan moeten er ter plekke alternatie ven gezocht worden en dat kost tijd", aldus Entius. Airbags Airbags op zeer uiteenlopende plaatsen vormen een ander pro bleem voor de hulpverleners. De opblaasbare luchtzakken wor den tegenwoordig niet alleen in het dashboard, maar soms ook in portieren, plafonds en hoofd steunen aangebracht. Als ze niet geactiveerd zijn door een botsing, vormen ze een risico voor de brandweerman die pro beert een slachtoffer te bevrij den. Nibra-woordvoerder Jack Kus- ters: „We zouden veel meer in formatie willen hebben van de auto-industrie maar die werkt niet echt mee uit concurrentie- overwegingen. En ik heb geen mogelijkheden om wat af te dwingen." De hulpverlening is vanwege de hoge kosten niet in staat om de ontwikkelingen in de auto-in dustrie bij te benen. Gereed schappen als een hydraulische schaar om auto's open te knip pen hebben een afschrijvings termijn van tien a vijftien jaar. Auto's worden zo'n beetje elke drie jaar verbeterd. „Dus wij lo pen altijd achter de feiten aan," meent Kusters. Het Nibra en ICET pleiten voor een universeel beveiligingssys teem voor auto's waardoor in de brandweerwagen, door een druk op de knop gezien kan worden om wat voor auto met welke voorzieningen het gaat. Dat zou in Europees verband geregeld moeten worden. GPD DEN HAAG - Een bouwcombi natie van HBG, BAM NBM, Bal last Nedam en Volker Wessels Stevin gaat de aansluitingen van de HSL-Zuid op het be staande spoorwegnet aanleg gen. Minister Netelenbos (Verkeer) en het consortium hebben giste ren een contract afgesloten voor 458 miljoen gulden. In het contract worden de ver bindingen tussen de HSL-Zuid en het bestaande spoor bij Hoofddorp, Rotterdam Lom- bardijen. Lage Zwaluween Bre da geregeld. Deze aansluitingen zijn nodig om de hogesnelheids treinen op de grote stations te kunnen laten stoppen. In een reactie op het Nationaal Verkeers- en Vervoersplan van minister Netelenbos, stellen de Drechtsteden dat zij een goede renspoorlijn parallel aan het HSL-tracé door de Hoeksche Waard willen. De treinen rijden nu nog door de binnenstad van Dordrecht en Zwijndrecht. ANP (Advertentie) -ryv--i VoorVtra'Cotil HMiilWutr ttrctfi Oxiiiwf)( (VHM) HttUilMwr fcro«f( OmUrwiJf (HM), mwi! tfpKiuvfy (ML) «l( wtrtt* ut lm* (Ml) kKO» Zatck»a(t 7-1 jamkaki 10 01 www.stc-r.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3