De Regeling van De Regt is te mooi om waar te zijn Plaats voor 744.000 Zeeuwen Minister positief over premie jonge boeren Bejaarde blijft ontucht met meisje ontkennen Ruim veertigduizend watervogels strijken neer op Schouwen Mogelijk acties van vissers tegen tijdelijke sluiting Noordzee Boeren uit Ecuador op bezoek in Kapelle 19 Kinderbingo Steden kunnen groter Praise-avond Ook traumaheli's België moeten vaker vliegen Fietsster gewond Kerkdienst voor straatkinderen in Boekarest vrijdag 26 januari 2001 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister L. J. Brinkhorst van Landbouw is bereid dit jaar nog vestigings- steun in te voeren voor jonge boeren, als uit onderzoek blijkt dat dit zinvol is. Brink horst deed donderdag deze toezegging onder druk van de Tweede Kamer. Vrijwel alle partijen, op D66 na, willen dat er voor jonge boeren vestigingssteun komt. Zij zien die steun als een soort aanmoedigingspremie. D66 kijkt daar anders tegenaan. De steun zou prijsopdrijvend kunnen werken en het gaat om een gering bedrag, merkte D66-Kamerlid P. K. ter Veer op. Die bezwaren zijn ook door Brinkhorst onderkend. Hij heeft het Landbouw-Econo- misch Instituut daarom ge vraagd het nut van vestigings steun te onderzoeken. De studie moet eind februari klaar zijn. Eind vorig jaar heeft de Twee de Kamer al een motie van SGP-Kamerlid B. van der Vlies aangenomen, waarin op invoering van vestigingssteun voor jonge boeren is aange drongen. Er wordt aan een aanmoedigingspremie van 50.000 gulden gedacht. Nederland is het enige land in de Europese Unie dat geen vestigingssteun kent. Dat is, vindt de Kamer, een concur rentienadeel. Het aantal bedrijfsopvolgers in de landbouw daalt boven dien gestaag. door Ben Jansen MIDDELBURG - Werkne mers van Rijkswaterstaat van 55 jaar en ouder met een vol- continu dienstrooster, kunnen vanaf volgende maand profi teren van de zogenoemde Zee landfaciliteit. Deze nieuwe re geling - ze komt kortweg neer op vrijwillig nachtdiensten draaien in ruil voor pre-pensi- oen op 60-jarige leeftijd - is het geesteskind van Ko de Regt, beleidsmedewerker personeel en organisatie van Rijkswa terstaat in Middelburg. De Regt ontwikkelde zijn maatre gel om knelpunten in de bezet ting van de nachtdiensten op te lossen. Die knelpunten komen voort uit de CAO voor rijksambte naren die in 1991 werd afge sloten. Daarin stond dat 55- plussers in het vervolg geen nachtdiensten meer mochten doen. Financieel gingen ze er niet op achteruit, want ze ont vangen een vaste toelage voor onregelmatige diensten. Een buitengewoon prettige rege ling, die evenwel al na acht maanden moest worden aan gepast, omdat er problemen ontstonden bij de opstelling van de dienstroosters voor de nachtelijke uren. Vooral in ploegen sluiswachters en brugpersoneel met vrij veel 55-plussers bleek het moeilijk de nachtelijke uren te beman nen zonder de jongere mede werkers overmatig te belas ten. De compensatieregeling - voor iedere twee 55-plussers werd een jonge extra kracht aangesteld - bood onvoldoen de soelaas. De CAO-bepaling moest dan ook na acht maanden al wor den bijgesteld. Het verbod voor personeel van 55 jaar en ouder 's nachts te werken, werd teruggedraaid. Deze ca tegorie kan toch in de nachte lijke uren aan de slag, zij het uitsluitend op basis van vrij willigheid. Veel loste deze aan passing niet op. 's Nachts werken of niet, de toelage voor onregelmatige diensten werd hoe dan ook uitbetaald, zodat de animo onder 55-plussers mee te doen aan de nachtdien sten niet bijster groot was. Dat leverde scheve gezichten op bij jongere collega's en soms be sloot een aankomende oudere K. de Regt, bedenker van de zogenoemde Zeelandfaciliteit: oudere werknemers van Rijkswater staat kunnen in ruil voor vrijwillige nachtdiensten eerder met pensioen. foto Lex de Meester met tegenzin toch weer 's nachts in actie te komen, al was het alleen maar om de lie ve vrede te bewaren. Oplossingen De Regt ging met de betrokken Zeeuwse medewerkers van Rijkswaterstaat overleggen over mogelijke oplossingen. Daarbij bleek dat nogal wat 55-plussers wel wat eerder met pre-pensioen zouden wil len. De regeling flexibel pensi oen en uittreden (FPU) voor rijksambtenaren biedt welis waar de mogelijkheid indivi duele wensen te ver-vullen, maar in de praktijk komt het toch neer op uittreden bij het bereiken van de leeftijd van 62 jaar, omdat dan kan worden gerekend op 70 procent van het laatst verdiende inkomen. De Regt: ,,Ik kreeg te horen: verzin daar eens wat op, zodat we met 60 jaar kunnen ver trekken. Wel, dat was het ei van Columbus. Doorwerken in de continudienst - uiteraard op vrijwillige basis - tot 60 jaar en dan vertrekken met een FPU-uitkering van 70 pro cent. Dat is te betalen doordat het niet noodzakelijk is voor elke twee 55-plussers een ex tra kracht in dienst tenemen." Aanvankelijk kreeg De Regt voor zijn idee weinig handen op elkaar bij het centrale P en O-apparaat van Rijkswater staat in Den Haag. Een vanuit de regio aangedragen oplos sing voor zo'n probleem kon nooit veel zijn. De Regt kreeg niettemin toestemming om op eigen houtje met het ministe rie van Binnenlandse Zaken, de Belastingdienst en het pen sioenfonds ABP te overleggen. Daar was wel erkenning voor het idee van de Zeeuwse P en O-man. Ook Rijkswaterstaat in Den Haag draaide bij en het resultaat is dat de Regeling van De Regt (officieel de Tijde lijke beloningsregeling nacht arbeid 55-plussers RWS, in de wandeling de Zeelandfacili teit) voor een proefperiode van drie jaar in heel Nederland wordt ingevoerd. Ook andere rijksdiensten kunnen er wel licht mee uit de voeten. Beloning De Regt (zelf 59; ,,nee,ikheber niets aan, want ik doe geen nachtdienst") heeft niet de in druk dat bij Rijkswaterstaat grote bewondering bestaat voor het vele werk dat hij heeft besteed aan het uitwerken van zijn regeling. „De mensen om wie het gaat zijn er in elk geval blij mee. Laatst hoorde ik op een voorlichtingsbijeenkomst over de regeling twee mensen tegen elkaar zeggen: 'het is te mooi om waar te zijn'. Dat is in elk geval ook een beloning." door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie F. van Es heeft gisteren tegen een 80-jarige inwoner van Kloosterzande drie jaar cel ge- eist wegens het jarenlang seksu eel misbruiken van een meisje in Clinge. De verdachte woonde tijdens het misdrijf in Clinge. Veel Clin- genaren bevolkten gisteren de tribune van de grote rechtszaal, maar de verdachte schitterde door afwezigheid. Gezond heidsproblemen zouden de oor zaak zijn. In de zomer van 1999 kwam het misbruik aan het licht toen een zusje eveneens slachtoffer werd van ontucht door de man. Zij vertelde aan haar moeder onze delijk betast te zijn. De ouders deden aangifte. Het grensdorp werd opge schrikt door het zedendelict, waarvan het meisje, dat goed bekend was met de dader, tus sen '94 en juli '99 het slachtoffer was. Beide families woonden bij elkaar in de buurt en onderhiel den een uitstekende relatie. Zo kon het gebeuren dat het meisje regelmatig in en om de woning van de verdachte verbleef. Daar vonden, toen het meisje negen jaar oud was, de eerste seksuele handelingen plaats. Onzedelijk betasten mondde uit in gemeen schap. De verdachte had via zijn raads man D. Olie laten weten de be schuldigingen met klem te ont kennen. Bovendien zou de man impotent zijn. „Het meisje fan taseerde over verkrachtingen. Ze vertelde aan haar vriendin over seks op de motorkap, maar dat heeft ze uit tijdschriften. Daar hebben jonge meisjes van die leeftijd veel belangstelling voor." Olie vroeg zijn cliënt vrij te spreken, want ook de verho ren zouden niet kloppen. De of ficier repliceerde dat deskundi ge rechercheurs onderzoek hebben verricht. Via de slacht offers werd een schadeclaim van 15.493 gulden ingediend. De rechtbank doet 7 februari uitspraak. MIDDELBURG - Wijkvereni- ging Zuid in Middelburg houdt op vrijdag 2 februari van 19 tot 21 uur een kinderbingo. Plaats van handeling is de aula van de Cypressenhof in Prinsenhove. Advertentie Kees den Herder Interieurstyling Walcheren Noordweg 1 25, Serooskerke, 0118-593030 Noord-Beveland Haven "De Oesterput" Nauwelijks haven en lang geen oesterput meer Herinnering en horizon. Daar hebben we deze stoel neergezet. De kosmische kracht van lijnen uit het universum bundelen zich in design en comfort In eigen huis is hij een tijdoverstijgend rustpunt. Een haven en een horizon. door Ben Jansen MIDDELBURG - Middelburg, Vlissingen, Goes en Terneuzen kunnen een eventuele verdub beling van de Zeeuwse bevol king tot 744.000 zielen opvan gen als de grenzen van hun bebouwde kommen met iets meer dan twee kilometer wor den uitgebreid. Dat heeft een ambtelijke vingeroefening in het provinciehuis te zien gege ven. Het werkstuk is overigens op geen enkele wijze een aanzet voor toekomstig beleid. Het ging de ambtenaren slechts om een indicatie. Aanleiding voor het rekenwerk was de uitspraak die gedepu teerde G. van Zwieten (WD, ruimtelijke ordening) vorig jaar deed als prikkelende stelling voor het Zeelanddebat: de be volking van Zeeland moet mini maal verdubbelen om de voor zieningen in stand te houden. Statenlid G. Bosman (PvdA) reageerde daar toen op met de vraag waar al die mensen zou den moeten wonen. Met deze vraag zijn de ambtena ren van de afdeling ruimtelijke ordening aan het werk gegaan. Ze haakten in om het rijksbeleid dat ervan uitgaat dat groei voornamelijk in stedelijke net werken wordt geconcentreerd. De vier steden in Zeeland tellen samen bijna 135.000 inwoners. Om een verdubbeling van de GOES - De evangelische ge meenschap Rafaël houdt zon dag 28 januari een praise-avond in De Hoogte in Goes. De bijeen komst, met onder meer zang, muziek en expressie begint om 19.30 uur. Zeeuwse bevolking op vangen, zouden ze een kleine 372.000 personen extra moeten zien te op te vangen. Daarbij gaat het niet alleen om woonhuizen, maar ook om werklocaties, wegen en derge lijke. Middelburg, Vlissingen, Goes en Terneuzen zouden in het ge val van een verdubbeling van de Zeeuwse bevolking 2,8 keer zo veel inwoners krijgen. Er is van uitgegaan dat de oppervlakte van de bebouwde kom met de zelfde factor zou moeten wor den uitgebreid. De totale opper vlakte van de vier steden bedraagt nu ongeveer 4000 ha. Dat zouden in de wereld volgens Van Zwieten 11.000 ha moeten worden. Bij hun vingeroefening hebben de ambtenaren er rekening mee gehouden dat zo'n uitbreiding niet zonder meer mogelijk is. In dustriegebieden, natuurgebie den, het waardevolle cultuur landschap Zuid-Beveland, gebieden waar de Vogelrichtlijn geldt en gebieden waar met eventuele calamiteiten op de Westerschelde rekening moet worden gehouden, vallen af. En ook delen van de provincie met hoge grondwaterstanden en ar cheologische vindplaatsen zijn minder geschikt voor stedelijke bebouwing. Opgeslokt Ondanks deze beperkingen is de theoretische benodigde ruimte voor een verdubbeling van de bevolking binnen ruim twee ki lometer van de bestaande be bouwde kommen te vinden. Consequentie is dan wel dat dorpen als Koudekerke, Rit- them, Arnemuiden, Nieuw- en Sint-Joosland, 's-Heer Hen drikskinderen, 's-Heer Abtsker- ke en Sluiskil door de steden worden opgeslokt. door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE Schouwen-Duiveland wordt overspoeld door watervogels. Bij de jaarlijkse midwintertel ling stuitten de specialisten van de Natuur- en Vogelwacht de af gelopen dagen alleen al binnen dijks op ruim veertigduizend exemplaren. Meer dan de helft van deze gasten betreft ganzen. De midwintertelling wordt ge lijktijdig door duizenden vrij willigers in Europa en Azië uit gevoerd. Daarbij wordt speciaal gelet op het aantal eenden, gan zen, reigerachtigen, steltlopers en meeuwen. In Zeeland tellen de vogelaars op eigen initiatief ook alle roof vogels en minder algemene soorten. Zonder meer bijzonder in die categorie is de zeearend die in de omgeving van het Plan Tureluur en het Dijkwater werd gesigna leerd. Eerder deze week maakte ook Staatsbosbeheer melding van de aanwezigheid van deze gigant onder de roofvogels. De zeearend heeft een vleugelspan wijdte van zo'n vier meter. Opvallend is ook, zegtT. Sluijter van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland, de aan wezigheid van zeker zeventien kleine zilverreigers. Deze vogel is volgens de kenners 'een tame lijke nieuwkomer in Neder land'. Het witte dier is ongeveer net zo groot als een wulp. De laatste decennia heeft de kleine zilverreiger zijn broedge bied vanuit Frankrijk noord waarts uitgebreid, inmiddels ook tot Zeeland. „De waarne ming van zeventien exemplaren hartje winter bewijst dat de soort inmiddels ook in snel toe nemende mate overwintert", al dus Sluijter. De vogelwerkgroep telde de af gelopen dagen eveneens 46 bui zerds, 54 torenvalken, twee slechtvalken, een ijsvogel en een grote gele kwikstaart. De ganzen daarentegen komen in groten getale voor op Schou wen-Duiveland. De werkgroep telde meer dan 22.000 exempla ren van deze soort. Over enkele weken beginnen ze aan hun te rugreis naar het noorden. Ook de wilde eend (3000), kievit (2000) en kokmeeuw scoorden hoog bij de waarnemingen van de vogelaars. Overwinteraars Zeeland vormt in de winter maanden een belangrijk gebied voor overwinterende watervo gels. Het zijn de kust en het rela tief milde klimaat die zulke gro te aantallen vogels lokken. Daarnaast vormen de Zeeuwse akkers een aantrekkelijk voed- selgebied voor de dieren. doorMaurits Sep MIDDELBURG - Niet alleen de Nederlandse, maar ook de Bel gische traumahelikopters moe ten vaker ingezet kunnen worden. Het Zeeuws provincie bestuur bepleit dit in een brief aan minister E. Borst van Volks gezondheid. Naar aanleiding van de café brand in Volendam vindt het kabinet dat de inzet van trau- mahelikopters versoepeld moet worden. Tot nu toe mogen die s avonds en 's nachts niet vlie gen. Een speciale commissie, onder leiding van commissaris van de koningin H. Alders van Groningen, zal hierover eind maart advies uitbrengen. Gedeputeerde Staten van Zee land juichen een ruimere inzet toe, schrijven zij in een gisteren verstuurde brief aan Borst. In Volendam zou een traumaheli kopter misschien niet veel snel ler op de plek des onheils zijn ge weest, in Zeeland is de afstand tot een ziekenhuis met een trau mateam meestal verder dan honderd kilometer. Bij een idea le verkeerssituatie is zo'n team op zijn vroegst na drie kwartier aanwezig. GS wijzen er daarnaast op dat voor Zeeland niet alleen de Ne derlandse traumahelikopters van belang zijn. Die in België, bijvoorbeeld in Brugge, worden eveneens ingezet bij ernstige ongevallen in Zeeland. Daarom moet ook met de Belgische auto riteiten worden overlegd over een ruimere inzet en een betere vergoeding voor traumaheli kopters. neemt, denken ze in Brussel 'dat ging gemakkelijk'. Dan hebben we over drie, vier jaar geen vis serij meer over." Volgende week woensdag praat de Tweede Kamer over de in grijpende noodmaatregel van de Europese Unie, die is geno men ter bescherming van de ka beljauw, maar die ook een vis verbod inhoudt voor de schol en tongvisserijStaatssecretaris Faber krijgt van de Kamer zeker te horen dat zij zich niet 'zo maar' bij het Brusselse besluit moet neerleggen en op financië le compensatie moet aandrin gen in Brussel. VLISSINGEN - Een 61-jarige fietsster uit Oost-Souburg is donderdagmiddag in Vlissingen gewond geraakt aan haar hoofd en knie doordat ze werd aange reden door een auto. Het onge luk gebeurde op de kruising President Rooseveltlaan/Indu- strieweg. De 48-jarige automo bilist verleende geen voorrang. De vrouw kon na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis. OOST-SOUBURG - In de Oran- jepleinkerk in Oost-Souburg vindt zondag 28 januari een bij zondere kerkdienst plaats. Het thema is 'Geen Plaats'. De kerk dienst is voorbereid in samen werking met de Stichting Roe- menië-Hulp Oost-Souburg, onderafdeling van de Stichting de Ondergrondse Kerk. In de dienst wordt aandacht ge schonken aan de straatkinderen van Boekarest. In de stad leven naar schatting zevenduizend kinderen tussen de vier en zes tien jaar op straat. In de riolen van de stad zoeken zij beschut ting tegen de winterse kou en re gen. Medewerking wordt ver leend door het interkerkelijke koor Sjaloom uit Arnemuiden. Voorganger is ds. Leo Wolte ring. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Voorzitter B. Daalder van de Federatie van Visserijverenigingen is bezorgd dat hij de vissersvloot niet in de hand kan houden. Hij zei dit gis teren in het algemeen bestuur van het Productschap Vis, waarin harde woorden vielen over de sluiting van grote visge- bieden in de Noordzee vanaf medio februari tot 1 mei. Jos Otte (r) laat zijn rozenkwekerij zien aan een delegatie van de organisatie Fenocin. foto Willem Mieras door Sjoerd van Dullemen KAPELLE - De rozenkwekerij van Jos Otte in Kapelle kreeg donderdagmiddag bijzon der bezoek. Een delegatie van de Ecuadori- aanse boerenorganisatie Fenocin nam een kijkje in de kwekerij. Het bezoek is in het kader van een uitwisselingsproject van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK) met hun Ecuadoriaanse collega's. De delegatie uit Latijns-Amerika bestaat uit drie personen: Freddy Congo, Victor Morocho en Silvia Gonsalez. „Het doel van het bezoek is het opdoen van kennis en een samenwerking op lange termijn", aldus Jacko Verstraten van het ZAJK. Beide partijen kampen met dezelfde proble men. Net als in Nederland is er in Ecuador een grote leegloop van het platteland. Ook de moeilijkheden van de aardappelafzet zijn vergelijkbaar met de bananenafzet. In beide landen zijn er enkele afnemers die een monopoliepositie innemen en op deze ma nier de prijzen voor de boeren negatief kun nen bepalen. Al eerder, in januari 2000, is een groep ZAJK-bestuurders naar Ecuador afgereisd om ook kennis te maken met de agrarische situatie daar. De bezoekers blijven in Nederland tot za terdag 3 februari. In die periode brengen ze een bezoek aan verschillende landbouwbe drijven in Zeeland en Zuid-Holland. Na tuurlijk ontbreken de Deltawerken en Neel- tje Jans niet in op programma. Tijdens de vergadering kreeg Daalder voortdurend telefoon tjes. Waar die over gingen, ver telde hij niet. Hij had het alleen over ontzettend verontrustende gesprekken. Zijn thuisfront Texel-Den Helder begint zich te roeren, bleek later. „Het dringt zo langzamerhand tot de vloot door, wat de Euro pese noodmaatregel voor Ne derlandse vissers betekent", zegt Daalder. Hij nep staatsse cretaris G. H. Faber van Visserij op in Brussel te blijven proteste ren tegen de sluiting van visge- bieden, waardoor Nederland onevenredig hard wordt getrof fen. Ook het ministerie is die mening toegedaan, maar 'doe dan ook wat, blijf niet op je krent zitten', richtte de vissers voorman zich tot Faber. Daalders collega J. Nooitgedagt van de Nederlandse Vissers bond drong aan op een sociale overbrugging voor de beman ningsleden van viskotters, die niets verdienen als zij niet vis sen. Zij delen in de omzet. Top ambtenaar G. Balsfoort van het ministerie van Visserij die bij het Productschap aanwezig was, zegde niks toe. Een financiële overbrugging is, aldus secretaris J. H. van Gees- bergen van de Zeeuwse vissers organisatie Zevibel, de enige manier om de visserij door deze moeilijke periode te helpen. „Met een structurele financiële regeling, bijvoorbeeld een stil ligpremie, bereik je meer dan met wekenlang de Nieuwe Wa terweg blokkeren." Visserijbestuurder B. Marijs uit Arnemuiden verwacht dat vis sers toch acties gaan voeren. „Er hangt wat in de lucht", wil hij alleen kwijt. „Er moet ook wat gebeuren. Wij moeten een sig naal afgeven. Als je niks onder-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37