Verborgen armoede op Schouwen PZC PZC Bru 6 opent nieuwe thuishaven vissers Goemanszorg eert penningmeester Gemeente stuurt hulpverleners naar rampencursus Schouwen-Duiveland scherpt controle opslag vuurwerk aan 17 Gemeente probeert met voorlichting drempel naar sociale zaken te verlagen Toneeluitvoering sportvereniging Scharendijke Actie voor behoud ziekenhuis Netelenbos bij forumdiscussie Dronken fietser krijgt rijverbod Hondendrollen verpesten eetlust Nieuwbouw brandweer Westdorpe Israël-avond Pubercursus vrijdag 26 januari 2001 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Op Schouwen- Duiveland heerst veel verbor gen armoede. Veel mensen kun nen nauwelijks de eindjes aan elkaar knopen, maar stappen niet naar de afdeling sociale za ken voor ondersteuning. Soms weigeren ze dat uit schaamte, maar vaak zijn mensen niet op de hoogte van mogelijkheden tot financiële bijstand. De ge meente wil daar verbetering in brengen met een breed opgezet informatieproject met de titel De Brug. Dit initiatief is het resultaat van samenwerking tussen de ge meente, de Werkgroep Uitke ringsgerechtigden en Ouderen (UGO) van FNV/CNV, vrijwilli gers van kerkelijke organisaties en de Stichting Welzijn Oude- SCHARENDIJKE - Sportver eniging ZSC'62 uit Scharendij ke trakteert haar leden en andere belangstellenden op 'Bonbons in luxe verpakking'. Deze klucht in drie bedrijven vormt het hoogtepunt van de jaarlijkse feestavond van de club. Het stuk draait om een doorsnee echtpaar, een zakenrelatie, een tuinman die zich nooit ergens mee bemoeit en een huishoud- houdster die dat in overvloed compenseert, een pittige tante en haar onmogelijke neefje. Al les draait om de vraag: voor wie en waarom zijn nu toch die bon bons? De regie is in handen van Matty de Waal. De klucht is ge schreven döór Ria de Looze-La- feber. De generale repetitie, vanavond in De Putmeet, is bij te wonen voor kinderen tot zestien jaar. De voorstelling begint om 19.00 uur. De eigenlijke uitvoering (voor genodigden) is morgen in het plaatselijke dorpshuis. Voor de oudere liefhebbers is er woensdag 31 januari nog een middagvoorstelling in De Put meet, aanvang 14.30 uur. ren. In het voor- en najaar wor den in alle .dorpshuizen op Schouwen-Duiveland informa tiebijeenkomsten gehouden waar inwoners terecht kunnen met al hun vragen over financië le bijstand Privacy staat daar bij hoog in het vaandel. In een individueel gesprek met één van de vrijwilligers worden per soonlijkeproblemen besproken. De gemeente probeert met deze zittingen in de plaatselijke dorpshuizen de drempel naar sociale zaken aanzienlijk te ver lagen. De aanleiding is het vermoeden dat er een aanzienlijk aantal po tentiële uitkeringsgerechtigden op Schouwen-Duiveland zit. De afdeling sociale zaken heeft nu ongeveer 400 cliënten. De ge meente verwacht dat er nog on geveer 175 bij kunnen komen. Armoede Ook de leden van de UGO- werkgroep van FNV/CNV krij gen veel signalen van verborgen armoede. „Wij hebben de in druk dat vooral binnen de agra rische sector sommige mensen het financieel heel moeilij k heb ben", zegt J. cle Jonge van het FNV-uitkenngsservicepunt in Zierikzee. Hij is volkomen over tuigd van het belang van het ini - tiatief De Brug en hoopt dan ook dat er druk gebruik van wordt gemaakt. De UGO-werkgroep heeft de eerste aanzet gegeven, de ge meente heeft het voorstel om armd. Zij betaalt de huur van de dorpshuizen en de organisaties leveren de vrijwilligers. De ge meente zorgt er weer voor dat die mensen een goede training krijgen. In totaal hebben acht tien vrijwilligers zich aange meld. De eerste zittingen zijn op maandag 12 maart in Ellemeet, Noordgouwe en Burgh-Haam- stede. In de twee volgende weken wor den andere dorpen aangedaan en de rest komt in het najaar aan de beurt. Met folders en affiches worden de inwoners erop attent gemaakt wanneer en waar de zitting in hun dorp plaatsvindt. In Zierikzee worden de bijeen komsten gehouden in zorgcen trum Borrendamme en het MFC. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat de opslagplaatsen voor consumen- tcnvuurwerk op het eiland jaar lijks streng controleren. Dat hebben burgemeester en wet houders besloten. Op het eiland zijn momenteel zes opslag plaatsen van vuurwerk. Tot voor kort waren er op Schouwen-Duiveland nog twaalf opslagplaatsen, en even- zovele verkooppunten, voor consumenten vuurwerk Bij controle vorig jaar bleek dat aan het merendeel van die op slagruimten van alles te man keerde. Dm aan alle milieu- en veilig heidsregels te voldoen moest door de ondernemers fors geïn vesteerd worden. Te fors voor zes van de twaalf Schouwse vuurwerkver kopers. Zij beslo ten te stoppen met de verkoop. De resterende zes (in Bruinisse, REDACTIE NOORD-ZEELAIMD Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Uitgesteld door Famke van Loon BRUINISSE - Visserijvoorman W. van den Berg noemde wethouder G. van de Velde-de Wilde donderdagmiddag 'een beetje de bur gemeester van Bruinisse' omdat zij 'voor ons door het lint is gegaan'. Misschien was 'boegbeeld' toepasselijker geweest: de wet houder stond fier bij het voorsteven toen de boeg van de Bru 6 het lint doorkliefde, waarmee de zeven steigers officieel geopend waren. In de oude vissershaven ligt de Bru 6 te wachten op haar lading. Geen mossels dit keer, maar een grote groep genodigden die donderdagmiddag aanmonsterden om ge tuige te zijn van de officiële ingebruikname van de zeven steigers in de vluchthaven bij 't Zijpe. Nadat zij opgetogen aan boord zijn gestapt, worden de trossen losgegooid en zet de kotter koers richting de toekomst. De verhuizing van een deel van de Bruse vloot naar de nieuwe haven bij 't Zijpe wordt door de Bruenaren met gemengde ge voelens geaccepteerd. Van den Berg legt uit dat Brumisse 'of liever de Republiek' ge kenmerkt wordt door zijn eigenzinnige ka rakter, dat bepaald wordt door de vissers De oude vissershaven geldt daarbij als het symbool. „Als het getij verloopt, verzet je de bakens", is daarom lang de opvatting in Bru geweest. Maar met de komst van de nieuwe, grotere kotters is volgens de voorman wat betreft de oude haven 'helaas de rek eruit'. De toekomst ligt, volgens zowel Van den Berg als wethouder Van de Velde van haven zaken, bij 't Zijpe. Stukje bij beetje wordt de oude vluchthaven van Rijkswaterstaat om gebouwd tot een moderne bedrijfshaven. ,,Dit is de eerste fase van een grootschalig project dat belangrijk is voor de verdere economische ontwikkeling van Bruinisse en Schouwen-Duiveland", aldus Van de Velde. Tevreden kijkt de wethouder toe hoe het lint aan flarden gereten wordt en de Bru 6 af- meerd aan de nieuwe steiger. Met de opening van de steigers begint de nieuwe bedrijfshaven van Bruinisse lang zaam gestalte te krijgen. De volgende stap moet de oplevering van de omstreden loswal in juli worden. Of de gemeente deze dead line zal halen zal de toekomst uitwijzen. Buurtcomité 't Zijpe heeft in ieder geval bij de rechter beroep aangetekend tegen de af gewezen bezwaarschriften. Wethouder Van de Velde blijft ondanks de strubbelingen optimistisch en is zeker van haar zaak: „Eind juli staan wij hier weer." foto Marijke Folkertsma Oosterland, Zierikzee, Renesse, Burgh-Haamstede en Noord- gouwe) voldoen na aanpassin gen uiteindelijk wel aan alle ei sen. De eisen zijn streng, volgens M. J. van Tichem, controleur bij de gemeente Schouwen-Duive land. Het aantal kilo's vuurwerk dat opgeslagen mag worden is beperkt. Twee vuurwerkverko pers mogen elk 1000 kilo vuur werk in de opslag hebben, en de resterende vier mogen ieder maximaal 600 kilo vuurwerk opslaan. De bunkers waarin dat vuur werk opgeslagen wordt, moeten voorzien zijn van muren die minstens 60 minuten brandwe rend zijn. Staan twee bunkers naast elkaar, dan moet de tus senmuur tenminste 120 minu ten brandwerend zijn. Vuurwerkopslagplaatsen die nen te zijn voorzien van mini maal 30 minuten brandwerende stalen deuren die naar buiten toe openslaan. Bovendien moe ten voldoende goedgekeurde brandblusmiddelen (brand blussers en een sprinklerinstal latie) aanwezig zijn. In de bunkers mag naast vuur werk niets anders opgeslagen liggen. Eigenlijk had de gemeente al eerder dan in 2000 met de ver scherpte controle willen begin nen. Het ontbreken van een geschikte gemeentelijke op slagplaats voor vuurwerk op Schouwen-Duiveland was het struikelblok- Want, zo redeneerde de gemeen te, stel dat je bij een controle on veilig opgeslagen vuurwerk in beslag moet nemen, dan moet je daar wel ergens mee naartoe kunnen Inmiddels beschi kt de gemeente wel over een dergelijke opslag plaats. Zekerheid Honderd procent zekerheid dat er geen ongelukken bij de opslag van vuurwerk gebeuren is vol gens Van Tichem niet te geven. „Wij doen er als gemeente, sa men met politie, brandweer en milieu-inspectie, alles aan om de veiligheid zo goed mogelij k te garanderen. En je moet niet ver geten dat het hier op Schouwen- Duiveland alleen om opslag van consumentenvuurwerk gaat. Opslagplaatsen voor evene mentenvuurwerk hebben we hier niet." Piet Boot draagt het landbouwverleden een zeer warm hart toe. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow DREISCHOR - In het streck- en landbouwmuseum Goe manszorg in Dreischor worden de stille wintermaanden in tensief gebruikt voor een ver dere verfijning van collectie en interieur. Talrijke vrijwilli gers zijn daar steeds weer druk voor in touw. Deze week werd het gereedschap even neerge legd voor een feestje. Dat werd gewijd aan penningmeester Piet Boot, een boegbeeld voor het vrijwilligerswerk in dit museum. Boot beheert al 27 jaar de fi nanciën van het streek- en landbouwmuseum, maar draagt die fakkel nu over aan zijn opvolger J. Landman uit Kerkwerve. Dat was reden voor het bestuur van Goe manszorg Boot eens stevig in het zonnetje te zetten, zodat de waardering ook afstraalde op alle onontbeerlijke vrijwillige inzet. Voorzitter W. de Vrieze van het museumbestuur heeft bere kend dat Boot als bestuurslid ongeveer 40.000 kilometer heeft afgel egd ten behoeve van het streek- en landbouwmuse um. „Dat is dus één keer denk beeldig rond de aarde", aldus De Vrieze. Hij kwam tot zijn berekening op basis van de af standen die Boot wekelijks rijdt tussen huis en museum. Boot was van meet af aan be trokken bij de inrichting en struinde de Zeeuwse wegen en dreven af om materiaal te ver zamelen. Zo memoreerde De Vrieze een tochtje door Zuid- Beveland om een zwaar eiken houten weefgetouw op te ha len. Een zwaar karwei, want het apparaat moest nog geheel gedemonteerd worden en door een opgeschoven raam naar buiten worden gewerkt. Volgens de voorzitter waren de financiën destijds nog uit te rekenen op de achterkant van een sigarendoos, maar blijkt het computertijdperk ook voor Goemanszorg niet te keren. Hij juicht het toe dat Boot wel actief blijft als suppoost in het museum. Als dank voor het ja renlang beheren van de pen ningen bood het bestuur de vertrekkend penningmeester een tuinbeeld aan. Standaardwerk Boot koestert grote affiniteit met het landbouwverleden. Hij verzamelde zelf altijd al oude gereedschappen, schreef het standaardwerk 'Het plat telandsleven van Schouwen- Duiveland in vroeger tijd' en werkte mee aan het verzame len van oude veldnamen op initiatief van de Vereniging voor Stad en Lande. Na het feestje ter ere van Boot hebben de vrijwilligers de hand weer aan de ploeg gesla gen, zodat Goemanszorg in het nieuwe seizoen weer kan pron ken met enkele nieuwe voor zieningen. Zo werkt Harry Boot aan een maquette van het historische landschap met karrevelden en vogels. Die maquette krijgt een plaatsje op de huiszolder van het muse um. Verder komt in de presen tatieruimte een tentoonstel ling over de laatste veertien beurtschippers van Schou wen-Duiveland die tot 1960 op Rotterdam, Middelburg en Goes voeren. Adri Koppejan uit Middelburg, gespeciali seerd als auteur over beurt- vaart, verleent er zijn mede werking aan. Op vier plaatsen in het muse um komen tekst- en geluidsef fecten die geactiveerd worden door een sensor. NOS-jour- naallezer en voormalig inwo ner van Dreischor Harmen Siezen heeft aangeboden de teksten daarvoor in te spreken. De opnamen worden gemaakt in Studio 2 van Wolfert Jume- let in Ouwerkerk. Tenslotte hebben de vrijwilli gers zich ingespannen voor uitbreiding van de toiletgroep, waardoor het museum weer beter is toegerust op groepsbe zoek. Goemanszorg opent zijn deu ren voor het nieuwe seizoen op zaterdag 15 april. BRUINISSE - Bruënaar H. Stevense is een handtekeningen actie begonnen voor behoud van een volwaardig ziekenhuis in Zierikzee. Hij zegt zich gesteund te weten door ruim hon derd medestanders, die vanaf morgen op heel Schouwen- Duiveland met een actieformulier langs de huizen gaan. Het protest vindt plaats in samenwerking met de dorpsraden, al dus Stevense.,De bedoeling is het ziekenhuisbestuur - moch ten ze dat nog niet beseffen - op een ondubbelzinnige manier duidelijk te maken, dat we het absoluut niet accepteren dat het ziekenhuis straks een veredelde EHBOpost wordt." Ook tilt hij zwaar aan het feit dat wordt gesold met een 'geschenk van Zweden' aan het door de watersnoodramp getroffen ei land De concentratie van de klinische zorg in Goes doet vol gens Stevense afbreuk aan de gezondheidszorg op Schou wen-Duiveland. De handtekeningen worden aangeboden aan voorzitter J. C. Broertjes van de Raad van Bestuur van de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen. MIDDELBURG - Minister T. Netelenbos van Verkeer en Wa terstaat en haar Vlaamse collega S. Stevaert, van mobiliteit, openbare werken en energie, doen maandag 5 februari in Middelburg mee aan een debat over openbaar vervoer. Het de bat is georganiseerd door de PvdA-fractie in de Staten van Zeeland. Netelenbos zal de positie van het openbaar vervoer in Nederland toelichten. Daarbij gaat het vooral over kansen en bedreigingen op het platteland Stevaert geeft zijn visie op openbaar vervoer in Vlaanderen Hij geniet bekendheid door zijn initiatief voor gratis openbaar vervoer in Hasselt. Na bei de inleidingen is er een forumdiscussie, waarvoor naast de beide ministers ook gedeputeerde J Hennekeij en de Borselse wethouder R Vollaard achter de tafel aanschuiven. Het openbaarvervoerdebat wordt gehouden in de Zeeuwse Bibliotheek en begint om 20.00 uur. GOES - Een 19-jarige fietser uit Goes moest in de nacht van woensdag op donderdag verder lopen, nadat hij op weg naar huis op de Van Hertemweg in Goes had moeten blazenHij had 1,5 keer teveel gedronken. De politie gaf hem een rijverbod van drie uur en een proces-verbaal. AXEL - Het nieuwe uitlaatterrein aan de Axelse Emmastraat wordt voorzien van haagbeplanting, zodat bewoners van de straat niet direct zicht op het openbare hondentoilet hebben. Die belofte van wethouder A. van Waes was CDA-fractie- voorzitter M. Murre uit het hart gegrepen. Hij had van buurt bewoners gehoord dat velen 'de eetlust wordt benomen' door het zien van hondenuitwerpselen. „Het is een keurig terrein, daar niet van. Maar door het nieuwe grind vallen de uitwerp selen nog meer op." Wethouder Van Waes meldde dat de nieu wigheid van de bodembedekking er gauw vanaf is, waardoor de grote hondenboodschappen minder zullen opvallen. De haag moet het probleem vervolgens uit de wereld helpen. SAS VAN GENT - De brandweer van Westdorpe krijgt een nieuw onderkomen. Het bestaande pand wordt binnenkort afgebroken; de nieuwe kazerne komt op de huidige plek. De brandweermannen stallen hun wagens tijdelijk in een loods tegenover de kazerne aan de Molenstraat. De gemeenteraad van Sas van Gent stemde donderdagavond unaniem in met een uitgave van 817.000 gulden aan sloop-, bouw-, inrich ting- en afschrijvingskosten. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland moet be ter toegerust worden om een ramp- of crisissituatie het hoofd te kunnen bieden. Bestuurders en leidinggevenden van hulp verleners worden daarom het komend jaar opgeleid om hun taken bij calamiteiten beter en efficiënter te kunnen uitvoeren. In 1992 was de Bijlmer het to neel van een ramp. Met de Her culesramp en vervolgens het neerstorten van de Dutch Dako ta in de Waddenzee werden in 1996 in amper drie maanden tijd de rampenplannen van twee ge meenten op de proef gesteld. Dit noodlot trof ook Enschede in 2000 en begin dit jaar Volen- dam. Als het noodlot toeslaat worden onmiddellijk de draaiboeken uit de kast getrokken om de si tuatie zo snel mogelijk meester te worden. Toch omschrijven bestuurders en hulpverleners die belangrijke eerste uren vaak als 'chaotisch' of 'onoverzichte lijk'. „Er gebeurt van alles wat je niet uit de boekjes hebt ge leerd", keek burgemeester Mans van Enschede terug. Net als andere Nederlandse ge meenten heeft ook Schouwen- Duiveland de draaiboeken klaarliggen. Een beleidsteam en een operationeel team zorgen dan in nauwe samenwerking voor de rampbestrijding en cri sisbeheersing. Volgens beleids medewerker openbare orde en veiligheid, A. Schiettekatte, is de gemeente redelijk voorbereid op calamiteiten: „Ik ben er niet echt bang voor. Het staat goed op papier en de lijnen zijn kort. Bij oefeningen blijken mensen in ieder geval goed bereikbaar." Basiscursus Toch wil het college van burge meester en wethouders nu ruim zestienduizend gulden spende ren aan de scholing van be stuurders en hulpverleners zo dat zij beter voorbereid zijn op hun taak bij calamiteiten. De commissie Putman heeft vorig jaar het ministerie van Binnen landse Zaken immers geadvi seerd een minimum aantal op leidingen voor betrokkenen op te stellen. Omdat daarnaast de twee Schouwse teams op het ge bied van rampenbestrijding 'vrijwel geen specifieke oplei dingen' hebben gevolgd, vindt het college het noodzakelijk dat op korte termijn in ieder geval deelgenomen wordt aan de ba siscursus. Op provinciaal niveau is in sa menwerking met het Neder lands Instituut voor Brandweer en Rampenbestrijding (NiBRa) een pakket van basis- en ver volgcursussen opgezet. „Bij de ze basismodulen is het een gemixte groep; gemeente, brandweer, GGD, politie pro vincie Het staat borg voor een brede kijk op het materiaal", al dus Schiettekatte. Met het blootleggen van 'dwarsverban den' wil de gemeente een beter inzicht krijgen hoe de verschil lende organisaties op elkaar zijn ingespeeld en het functioneren van de teams bij calamiteiten 'optimaliseren'. Onder de post 'nieuw beleid' is in de begroting voor 2001 al een budget van 44 duizend gulden gereserveerd voor verbetering van de rampenbestrijding voor Schouwen-Duiveland. Het col lege vraagt de gemeenteraad nu een deel van dat geld te bestem men voor de scholing van de twee teams. De commissie alge mene en interne zaken buitg zich 8 februari over het voorstel ZIERIKZEE - In de chnstelijk- gereformeerde kerk aan de Ze- vengetijstraat in Zierikzee wordt vrijdag 2 februari een Is raël-avond gehouden. De bij eenkomst begint om half acht. Centraal staat het thema 'Jeru zalem, de steen des aanstoots' Spreker is Pieter Bénard, mede werker van de organisatie Christenen voor Israël ZIERIKZEE - In de Pontes- scholengemeenschap, locatie Pieter Zeeman, aan het Ilat- fieldpark in Zierikzee wordt maandag 5 februari een bijeen komst gehouden rond het thema 'puber in huis'. De organisatie is in handen van de ouderraad. De avond begint om half acht en bestaat onder meer uit een inleiding van Bob Latuheru van het Regionaal Pe dagogisch Centrum Zeeland. Na afloop bestaat de mogelijk heid voor inschrijving voor een oudercursus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35