Kluwen blijft gokken op record PZC se Met tien uur natuurijs in de benen Goes gaat met clubplan aan de weg timmeren Zwemmer heeft na comeback onbevredigend gevoel vooruitzicht Toppers aan ie start in Je Braakman Twente wil af van chaotisch wedstrijdprogramma Middelburgs triplette kampioen bw: vrijdag 26 januari 2001 door Ron de Waal GOES - Op de Zeeuwse kampi oenschappen zwemmen, die drie weken geleden werden ge- houdtn, had de 28-jarige Rob Kluwen uit Goes zijn loopbaan met een Zeeuws record op de honderd meter vlinderslag wil len afsluiten. Omdat het stok oude record van Patrick Braam net niet uit de boeken werd ge zwommen, twijfelt Kluwen of hij toch nog door zal gaan. „Maar als ik nog een poging zal wagen, zal het een eenmalig zijn." Het zou voor Rob Kluwen niet de eerste keer zijn dat hij terug keert op zijn besluit om te stop met zwemmen. Een jaar geleden, ook tijdens de winter kampioenschappen, keerde hij plotseling als actief wedstrijd- zwemmer terug in de Zeeuwse baden na een afwezigheid van zes jaar.,, Ik had het wedstrijd- zwemmen al geruime tijd op een zeer laag pitje gezet. Alleen in dubverband zwom ik voor De Ganze uit Goes nog een keer of rijf in het jaar." Ook trainen deed hij hooguit ten uurtje per week. „Maar toen vorig jaar ging trouwen, wil de ik wel wat kilootjes kwijtra ken. En dus heb ik de draad weer langzaam opgepakt. Ik be sloot om mee te doen aan de Zeeuwse winterkampioen- schappen, en de tijden die ik Jaar zwom waren zo hoopge vend, dat ik het iets serieuzer aanpakken", legt Kluwen it. De drie titels die hij op dat kampioenschap veroverde, werden enkele maanden later ijdens de zomerkampioen- schappen zelfs nog met twee ti tels overtroffen. Medaille Zo kwam eronverwacht toch een vervolg aan de carrière vanRob Kluwen, die al op zijn zesde jaar met zwemmen begon. J)at was toen nog niet in wed strijdverband. Als veertienjari ge kreeg ik, mede door rugpro- slemen, het advies om meer te [wemmen. In die tijd stak ik afzettend veel op van Marja Seerlings, en ook mijn vader stimuleerde me geweldig. Toen ik bij de eerste de beste wed strijd een medaille won, en mijn I0EK - Met Floris Jan Koole lyuamica), Erik Goossens icheldesport) en Theo Rabout Dynamica) aan de start van de lie Braakmancross is het vved- irijdverloop op het vlakke, mggerekte parkoers bijna «orspelbaar. volgende scenario is het eest denkbaar: in de eerste ffide vliegt Erik Goossens er na sitart van de tien kilometer al ijk in, met daarachter Floris a Koole, die rustig de kat uit boom kijkt. Theo Rabout Meert zo lang mogeljk te vol- Na een vijftal kilometer at het kaarsje bij Goossens :gzaam uit, Koole neemt de ding en wint de Braakman- ss met voorsprong. te llSt idie voorspelling klopt, dan agthet Koole meteen dichter jde eindoverwinning van de 'i i-crosscompetitie, ook al om- tloost de IClerk op advies van j trainer Tonny Diriks ver slaat gaan in de Braakman, azijn lichaam niet te overbe- Sen heeft hij een week rust in- ■D bouwd. i Goossens en Theo Rabout den na de wedstrijd in Hoek wel op de plaatsen één en s staan, omdat beide Mws-vlamingen alle vier de Bstnjden hebben meegelo- Koole heeft echter minder Mespunten en is dus virtueel «r. «orte cross heeft bij de man- s aeen afstand van 4400 meter, ^'fcinhet straatje past van Rut- Veerman (Wielingen). Twee ien geleden kreeg hij nog trassend klop van Wilko de 'IAV'56) op de ruim vijf kilo der in Haamstede. rouwen 1 sderique Versluis (Wielingen) ilein Haamstede de winst bij •''Touwen korte cross, waarbij (clubgenote Rachida Moer- •ahet nakijken gaf. Dit resul- !t staat in Hoek garant voor -aardige wedstrijd. Margot d'ijs (RKHAV) is met over at de sterkste bij de vetera- i korte cross met Greet je tttop de tweede stek. wtel Verbeek (Dynamica) «vanstart bij de vrouwen, in (hoop dat haar blessure van de Slopen weken haar geen par- sspeelt. -wedstrijden in Hoek begin- 'zaterdag om 11.45 uur met ■Pupillen en worden besloten 314.20 uur met de cross voor bannen. Rob Kluwen twijfelt nog over een nieuwe poging het record op devlinderslag aan te vallen. tijden ook nog heel goed waren, ben ik mezelf er steeds meer op gaan toeleggen." Voor Zeeuwse begrippen zette Kluwen alles voor het zwem men opzij, hoewel dat de facili teiten die de zwemmer tot zijn beschikking had beperkt wa ren. „De mogelijkheden om meer uren te maken, ontbraken simpelweg. Een aantal leef tijdsgenoten van mij ging bui ten de provincie studeren, en vond daar ook makkelijker een club om de trainingsintensiteit drastisch op te voeren. Ik be sloot om hier te blijven en meld de mezelf aan bij De Stormvogel in Vlissingen. Dat was in die tijd de toonaangevende club in Zee land, waar ik zo'n acht uur per week kon trainen." PSV Hij heeft niet echt overwogen om zijn heil buiten Zeeland te zoeken, „Achteraf had ik het foto Willem Mieras misschien tocheen keer moeten doen. Wie wee; hoe ver ik bij voorbeeld onder Jacco Verhae- ren bij PSV had gekomen." Zichzelf verwjten dat hij te weinig met zijn mogelijkheden gedaan heeft, gaat de zwemmer toch weer iets te ver. „Ik heb geprobeerd te genieten van zoveel mogelijk dingen. En daar hoorde in die tijd ook het uitgaan bij", bekent hij. Onder tussen was Kluwen ook met een opleiding- aan het Cios begon nen, een studie die in combina tie met het wedstrijdzwemmen te pittig bleek, en voortijdig werd gestaakt. Na zijn Stormvogel-periode, waar hij samen met Eelco van Gemert lange tijd de dienst uit maakte, keerde Kluwen terug naar zijn oude club De Ganze, waar hij zich lange tijd recrea tief met het zwemmen bezig hield. Inmiddels had hij ook de beschikking over diverse trai nersdiploma's. Zich echt bekommeren om zijn eigen op volging deed hij niet. „Het is te genwoordig bij de club meer het plezier dat voorop staat. Boven dien denkt de jeugd er in mijn ogen veel te makkelijk over." Kunstje Toen de drang naar het zwem bad bij Kluwen weer aanwak kerde, en de prestaties bij zijn comeback meteen aansprekend waren, wilde hij samen met Eel co van Gemert nog één keer een kunstje flikken. „Eelco wilde nog een record scherper stellen, en ik zag mogelijkheden om het Zeeuwse record op de honderd meter vlinderslag aan te vallen. Patrick Braam had in 1989 een tijd van 58.30 gezwommen. En dat moest maar eens verbeterd worden."' Met zijn tweeën gingen ze aan de slag, maar op 7 januari van dit jaar stopte de klok bij de po ging vam Kluwen op 58.68 se conden, en mistte hij de toptijd op een haar. Al drie weken kampt Kluwen dus met een di lemma: doorgaan of stoppen, maar dan met een ietwat onbe vredigend gevoel. „Ik ben er inderdaad nog niet uit. Ik wilde eigenlijk stoppen, maar hoe meer ik er weer over praat, hoe meer gaat het ook weer kriebelen. Als ik het nog een keer doe, zal ik weer de no dige aanpassingen in mijn pri- véleven moeten doen. Of dat het - nog waard is, moet ik eens goed overdenken. Besluit ik toch nog een recordpoging te wagen, dan zal het zeker een eenmalige aan gelegenheid worden", houdt hij de deur nog op een kier. Paul van Iwaarden rijdt voor de tiende keer tocht op de Weissensee door Ferdinand Koppejan DOMBURG - De 54-jarige Domburger Paul van Iwaarden rijdt maandag voor de tiende keer een schaatstocht over tweehonderd kilometer en voor de vijfde keer doet hij dat op de Weissensee in Oostenrijk. Als training en oorbereiding kon hij vorige week vier dagen rij den op natuurijs bij de molen in Veere. „Zo heb ik op het nipper tje toch nog tien uur natuurijs in de benen." Niet eerder heeft Van Iwaarden zoveel getraind als dit jaar. De Domburger heeft ruim twaalf duizend kilometer op de fiets, de mountainbike en de skeelers af gelegd. Daarnaast heeft hij van af oktober elke week een keer getraind op het kunstijs van de Haagse Uithof. Samen met zijn plaatsgenoten Frans Provoost en Jaap de Vis ser reist van Iwaarden vandaag (vrijdag) af naar Oostenrijk. „In 1985 stond Frans Provoost als vijftienjarigventjebij me aande deur om te informeren hoe dat schaatsen in elkaar stak. Hij moet dit jaar bij de snelle jon gens kunnen eindigen." Paul van Iwaarden heeft zich tot doel gesteld de tocht uit te rij den en maximaal een uur later dan de winnaar te finishen. „Als het even kan bij de beste honderd en binnen de zeven uur. Jubileumtocht De Zeeuwen hebben zich inge schreven voor de snelle toer tocht. De schaatsers die voor aan rijden zijn vrijwel allemaal oud A-, B-, en C-rijders en vete ranen. Daarom verwacht Van Iwaarden dat de toch op de Weissensee veel wedstrijd en weinig toertocht zal worden. Het is de vijfde keer dat hij de tocht op het Oostenrijkse meer rijdt. Eerder schaatste hij er in 1989,1997,1998 en 1999 Eigen lijk wilde hij zijn jubileumtocht vorig jaar al rijden, maar toen moest hij vanwege griep thuis blijven Paul van Iwaarden was altijd al gefascineerd door water, of het nu bevroren was of stroomde. Als jongetje van zeven maakte hij de watersnoodramp van 1953 mee. Hij is geboren in Kruiningen en in de strenge winters van 1954 en 1956 leerde hij met vallen en opstaan schaatsen op de vele plassen achter de polder. In de legenda rische winter van 1963 gaf zijn vader hem een paar stalen No ren, wat vrij uniek was voor die Paul van Iwaarden heeft een intensieve voorbereiding achter de rug voor de schaatstocht op de Weissensee. foto Ruben Oreel tijd. Helaas werden ze gekocht op de groei, wat voor het aanle ren van de techniek niet bevor derlijk was. „Schaatsen moeten gewoon passen", vindt Van Iwaarden. „Bovendien waren er maar wei nig mensen die verstand hadden van het slijpen van schaatsen." Gruwelijk Omdat er niet elk jaar ijs ligt - en er met overal kunstijsbanen zij n - koos Paul van Iwaarden uit eindelijk hardlopen als sport. Hij liep zo'n zeshonderd wed strijden, inclusief de marathon. „Maar dat is een gruwelijke af stand Geef mij maar de tien En gelse Mijl (16.090 meter) en de halve marathon Hij woonde inmiddels in Dom burg en kwam daar in het begin van de jaren tachtig in contact met Dick Schenkel. Die had al een paar keer meegedaan aan de Alternatieve Elfstedentocht in Finland. Zijn prachtige verha len zorgden ervoor dat het sehaatsvirus weer vat op Van Iwaarden kreeg. „In die tijd heerste de gedachte dat de 'ech te Friese' wel nooit meer gere den zou worden." In 1983 deed Van Iwaarden mee aan de Alter natieve tocht in Canada (ge wonnen door Jan Roelof Kruit hof). Hij reed hem uit in tien uur In 1985 werd de Alternatieve Elfstedentocht in Polen gehou den. Maar in Nederland vroor het dat jaar al een tijdje en was er uitzicht op een echte elfste dentocht. „Op maandag zat het er echter niet meer in dat hij zou doorgaan. Toen ben ik op de bus naar Polen gestapt." Het werd een barre reis, die 48 uur zou duren. Onderweg kwam de mededeling dat de Friese Elf stedentocht toch zou doorgaan. „Er is toen een bus omgekeerd om naar Friesland te gaan. Ik zag dat helemaal niet zitten. Ik was al helemaal uitgewoond van het reizen." Op de dag van de echte Elfste dentocht reed Van Iwaarden de Alternatieve in Polen bij een temperatuur van twintig gra den onder nul. Hij eindigde als 22e. Gelukkig voor de Domburger kwam er een jaar later een her kansing in Friesland. Samen met Dick Schenkel, Johan Goe- ree en Dick Chardon, allen vrij bekende Zeeuwse schaatsers, reisde hij af naar Friesland om de tocht der tochten te rijden. Sipkema Hij heeft er in elk geval een mooi verhaal aan overgehouden. „Dick Chardon zag op een gege ven moment de PZC-fotograaf. En hij dacht: wij vieren op de fo to met ijsmeester Sipkema. dat is een leuk plaatje voor de krant Het was één dag voor de Elfste dentocht. De hele wereldpers was aanwezig en niemand kon bij Sipkema komen, maar Char don kreeg het voor elkaar." De volgende morgen stond de foto inderdaad in de PZC. Ook in 1997 reed Van Iwaarden de Friese Elfstedentocht uit. Zijn lidmaatschap van de Friese Elfsteden vereniging wil hij aanhouden zo lang hij zich nog gezond en fit voelt. En de Alter natieve is een mooie manier om te kijken hoe de vlag erbij hangt. „Ik moet hem makkelijk uit kunnen rijden in een redelijke tijd", is de eis die hij zich stelt. Zodra dat niet meer mogelijk is, zegt hij zijn lidmaatschap op. Het sehaatsvirus zit Van Iwaar den nog steeds in het bloed. Hij gaf de aanzet voor het Zeeuws kampioenschap marathon- schaatsen op kunstijs, de Veerse Kreek Schaatsmarathon en skeelerwedstrijden in Oost- en Westkapelle. Daarbij vormde het hoogtepunt de skeeler-etap pe voor de Unive-Trophy in Oostkapelle, die gewonnen werd door Erik Huizebosch. Van Iwaarden heeft nu plannen om op Walcheren een vereniging op te richten die aangesloten is bij de Koninklijke Nederlandse Schaatsbond. „Volgende winter komt er een nieuwe kunstijs baan in Breda, En dan zou zo'n KNSB-vereniging in een be hoefte kunnen voorzien. Mis schien is dat na de Weissensee wel mijn volgende uitdaging." Sjef Wagemakers gaat met Goes een nieuw tijdperk in. „We moeten toonaangevend worden in de tweede klasse. fotoWillem Mieras door Pieter van Klinken GOES - Sjef Wagemakers werd in november vorig jaar voorzit ter van de voetbalclub Goes. Zijn eerste opvallende daad was het uitbrengen van een nieuw verenigingsplan. Dat plan werd al geboren ten tijde van het vori ge bestuur, met als voorzitter de vorig jaar opgestapte Bram Kot, maar is nu definitief. Wagema kers: „We moeten met Goes weer een toonaangevende club worden in de tweede klasse." „Ik zat wel al in het bestuur bij de geboorte van dit plan, maar dan als jeugdvoorzitter. En als zodanig ben ik wel betrokken geweest bij de totstandkoming van het plan." Op het moment dat er een start werd gemaakt, ging het niet echt goed met Goes. Er was sprake van te wei nig communicatie en als die er wel was, liep het langs de be trokken mensen heen. „Dat was de belangrijkste reden om dit plan op te stellen", zegt de voor zitter nu. Het eerste elftal van Goes moet volgens Wagemakers een team zijn dat vast in de tweede klasse speelt. „Na twee keer degrada tie zo vlak achter elkaar kunnen we nu bijna alleen nog maar om hoog. We moeten een toonaan gevende club worden in de tweede klasse. Ik heb niet zo veel verstand van voetbal, maar met de selectie die we momen teel hebben, moet dat kunnen." Trots zijn De voorzitter is vrij duidelijk met welke spelers hij naar die tweede klasse wil. „Iedereen die bij Goes speelt, moet daar trots op zijn. Ik wil niet graag spelen met spelers die Goes zien als een tussenstation", zegt Wagema kers. Over het aantrekken van spelers van buiten de club, om de eerste selectie te versterken, heeft hij ook een uitgesproken mening. „Ik wil eigenlijk geen spelers meer aantrekken, van wie je mag verwachten dat ze binnen één of twee jaar weer vertrekken." En dat kwam in de afgelopen ja ren nogal eens voor. Vorig jaar kwam Michel Leonhart naar Goes. Een halfjaar later vertrok hij alweer naar een Belgische club. Ook Clarence Pahlad ge bruikte Goes als tussenstation. Hij speelde bij stadgenoot SSV'65, kwam naar Goes, ging het jaar daarop weer terug naar SSV en een jaar later weer naar Goes... „Dat wil ik dus niet te vaak meer zien. Ik moet nog wel een ken nismakingsgesprek hebben met de technische commissie, maar daarin zal ik die visie zeker dui delijk maken." De technisch manager bij Goes, Hugo Barends, ook de oud-trai ner. heeft dat soort transfers blijkbaar wel goed gevonden. „Als hij mij het nut daarvan kan aantonen, kan ik het accepte ren. Ik denk alleen niet dat hij dat nog wil." „We moeten niet te veel meer aan de korte termijn denken. Je hebt er niks aan om het ene sei zoen te promoveren en daarna direct weer te degraderen, om dat er belangrijke spelers zijn vertrokken. In dat geval moeten we maar niet voor een optimaal resultaat gaan, maar voor een goede band tussen de leden. Dan blijft namelijk iedereen en krijg je vanzelf een sterker team." Voor de aanvulling van de selec tie wil Sjef Wagemakers voor namelijk putten uit de jeugd, „We hebben op dit moment goe de A-juniorenOok bij de B's zit ten talenten die over een paar jaar in het eerste kunnen spe len." Toch weet ook de voorzit ter wel dat er daarnaast spelers van buitenaf aangetrokken moeten worden. Sponsors Onder andere voor die spelers is er een sponsorstichting. De stichting zorgt ervoor dat de spelers betaald kunnen worden. „Toch moet daar een kleine wij ziging in worden gebracht", vindt Wagemakers. „Het dagelijks bestuur van de vereniging moet elk jaar de be groting openbaar maken en ik vind dat de sponsorstichting dat ook moet doen. Nu is dat nog niet zoBovend ien vind ik dat de penningmeester van de spon sorstichting en de club één en dezelfde persoon moet zijn. De sponsorstichting zou ook ver antwoording moeten afleggen bij het bestuur. Dan weet je al tijd hoe het er met de club voor staat." Het gaat overigens ook op een ander gebied goed met Goes. Had de club vorig jaar nog 250 leden, op dit moment zijn dat er al 290 en het streven is om er vol gend jaar driehonderd te heb ben. „Dat moet makkelijk luk ken, gezien de stijging van dit moment. Vooral in de jeugd is de toename groot, maar ook bij de senioren zien we een nieuwe ontwikkeling. Er komen steeds meer tennissers naar ons. Op dit moment voetballen bijvoor beeld Dennis van 't Westeinde en Assim El Khattabi bij ons. De jeugd is echter het belangrijkst. Dat is onze toekomstige eerste selectie Met al deze mensen hoopt de nieuwe voorzitter van Goes een stabiele tweedeklasser te ma ken. „Ik heb in elk geval het idee dat dit verenigingsplan een stap in de goede richting is." van onze sportredactie ENSCHEDE - FC Twente wil af van de verschillende speeldagen in de eredivisie. Volgens direc teur Frans van Dommelen is het huidige programma niet meer te volgen voor de liefhebber. „Op elke avond wordt er wel ergens gevoetbald, het overzicht is he lemaal weg." Van Dommelen vindt ook dat de KNVB zich niet klakkeloos moet neerleggen bij het verbie den van een wedstrijd. „Het kan niet meer zo zijn dat een wed strijd in het betaalde voetbal wordt afgelast vanwege een vlooienmarkt. Bovendien wor den wedstrijden ook voortdu rend verplaatst in verband met televisie-uitzendingen. Dat kan zo niet langer. Er moet van te vo ren veel sneller duidelijkheid komen over het tijdstip." Als het aan Van Dommelen ligt, wordt in de toekomst een wed strijd op vrijdag gespeeld. De overige duels moeten dan wor den afgewerkt op zaterdag en zondag. „Eén duel op vrijdag, twee op zaterdag en de rest op zondag. Dan weet iedereen waar-ie aan toe is." Deze veran dering zou in het seizoen 2002/2003 ingevoerd moeten worden. GPD MIDDELBURG - Het triplette Cor van de Broek, Wim Koster en Filiberto Defilippis is win terkampioen jeu de boules van het district Zuid-West-Neder land geworden. De Middelburgse boulers moes ten het in de finale in Breda op nemen tegen Piet Versluis, Ma rio Defilippis sr. en Agostino Defilippis, eveneens een trio van de Middelburgse jeu de boulesclub. Beide teams war den door het district afgev<^Vp digd naar de Nederland^^^pi- pioenschappen die 4 februari in Apeldoorn worden gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 27