Venus Williams terug op aarde Blijlevens krijgt langere aanloop Piket bedwingt Gary Kasparov Trainers weten meer dan Eversdijk denkt Overleg Vitesse-Aalbers gaat door Martina Hingis stuit in finale Australian Open op Jennifer Capriati Gerards adviseur AEK Athene RKC daagt Celta de Vigo Spelen 2004 kosten 11,5 miljard Uilenberg laat twee duels schieten Vampeta naar Paris SG Hartoperatie Vitesse-speler Knol Wielerploeg McCartney ontbonden Franse arbiters voeren actie Hi-tech-helm voor Schumacher Fiorentina licht bij finale I fotti boert i let best vrijdag 26 januari 2001 ATHENE - Gene Gerards wordt technisch adviseur van de Griekse club AEK Athene. De Nederlander nam vorig jaar na vijftien seizoenen afscheid als trainer van OFI Kreta. Nadat Gerards terugtrad als trainer was hij scout en adviseur bij OFI Kreta. Hij werd echter in november weggestuurd. Het bestuur vond dat hij de nieuwe trainer in zijn functioneren belemmer de. Kreta was afgezakt tot de laatste plaats. RTR WAALWIJK - Voetbalclub RKC eist in een kort geding de res terende 700.000 gulden die het nog tegoed heeft van de Spaanse club Celta de Vigo voor de verhuur van Rick Hoogen- dorp. De spits speelde de tweede helft van het vorige seizoen voor Celta. „Celta heeft in oktober uitstel van betaling ge vraagd, maar dat is onbespreekbaar", aldus algemeen direcj- teur Marcel Brands van RKC. Het kort geding dient 9 maart in Breda. ANP ATHENE - De organisatie van de Olympische Spelen in 2004 gaat 11,5 miljard gulden kosten. Athene heeft een budget van 4 miljard gulden, maar het aanleggen van infrastructuur kost een veelvoud van dat bedrag. Volgens voorzitter Angelopou- los van het organisatiecomité loopt alles volgens plan. Athene kreeg in april nog een waarschuwing van het IOC, omdat de Grieken er een puinhoop van maakten. Na een inspectie in no vember gaf het IOC de organisatie alsnog groen licht. RTR ZEIST - Op eigen verzoek heeft de KNVB arbiter Jaap Uilen berg van twee wedstrijden in het betaald voetbal afgehaald. Hij kwam deze week in het nieuws omdat hij op een forum avond in Enschede zou hebben geroepen dat arbiters mini maal 5000 gulden per wedstrijd moeten verdienen. Uilenberg gaf donderdag tekst en uitleg aan de KNVB. Daarin nam hi] afstand van de uitspraken. ANP PARIJS - Voetbalclub Paris Saint-Germain heeft zich ver sterkt met de Braziliaanse international Vampeta en de Ar gentijn Maurizio Pochettino. Voormalig PSV'er Vampeta (26) komt over van Inter Milan, Pochettino van Espanyol. AFP ARNHEM - Ruud Knol ondergaat woensdag in Maastricht een ingreep aan zijn hart. Die moet er voor zorgen dat hij in dé toekomst geen last meer krijgt van hartkloppingen. De ne gentienjarige Knol ondervond de problemen voor het eerst vorige week tijdens het trainingskamp van Vitesse in het Spaanse Marbella. Volgens Vitesse mag Knol meteen na de in greep weer trainen en voetballen. GPD MADRID - De wielerploeg Linda McCartney is opgeheven. Dat heeft ploegleider Neil Stephens bekendgemaakt. De Britse ploeg, die reclame maakte voor vegetarische maaltij den, werkte zich de afgelopen jaar langzaam omhoog en reed in 2 0 00 de Ronde van Italië. Volgens Stephens heeft financieel manager Clark de zaken rooskleuriger voorgesteld dan ze wa ren. „Hij zei dat hij een grote ploeg wilde bouwen, maar daar bleken geen middelen voor te zijn." AFP door Koen de Vries AMSTERDAM - Nog nooit heeft Kees Zwamborn gerea geerd op een krantenartikel, maar nu moet het er toch van komen. De inwoner van Kloe- tinge, hoofd opleidingen bij Ajax, heeft zich geërgerd aan de opmerkingen van Jan Eversdijk in de PZC van afgelopen vrij dag, waarin de Cios-docent trainingsleer constateert dat vooral voetbaltrainers hun vak slecht beheersen. „Een beetje de behoefte om te reageren? Een beetje veel de behoefte om te reageren mag je wel zeggen." Kees Zwamborn, in het verle den docent bij trainerscursus sen van de KNVB, voelt zich aangesproken door de opmer kingen van zijn voormalige Goese Cios-collega. „Het valt me tegen dat iemand die dienst verlenend wil zijn een groep schoffeert. Hij plaatst voetbal trainers in een negatief daglicht en probeert zich zo te profileren. Over de hoofden van anderen dus." Volgens Zwamborn levert Eversdijk ook impliciet kritiek op experts die voetbaltrainers opleiden. „Mensen als Jos Geij- sel, Diederik Hiensch, Jan Wou ters en Foppe de Haan kun je niet zo neerzetten. Dat zijn geen kleine jongens. Hier heb ik de grootste moeite mee." De inwoner van Koetinge heeft problemen met tal van bewerin gen van Eversdijk. Zo stelt de inwoner van Wilhelminadorp PARIJS - Duels uit de hoogste twee klassen van het Franse voetbal beginnen komend weekeinde met vertraging. Scheidsrechters zullen tien tot twintig minuten later het begin- signaal fluiten uit protest tegen de vele ongeregeldheden die dit seizoen hebben plaatsgevon den. De actie is een initiatief van de Franse scheidsrechtersbond Unaf. Volgens scheidsrechter Bernard Layec moet er een men taliteitsverandering plaatsvin den binnen het voetbal.„Clubs investeren miljoenen, maar wij zen bij tegenvallende resultaten te makkelijk naar de arbitrage", aldus Layec, die zelf in het nieuws kwam toen het bestuur van Olympique Lyon zijn aan stelling voor het duel met Lens aanvocht. AFP dat Machlas bij Ajax slecht presteert omdat de Griek te veel duurtrainingen krijgt. „Hoe weet hij dat?", vraagt Zwam born zich af, om vervolgens të constateren dat bij Ajax condi tietrainers-van-naam in dienst zijn. In het verleden werden duur trainingen belangrijker gevonr den, weet Zwamborn. Toen hij zelf bij Ajax voetbalde, was dé dinsdag de dag van de duurtrai-: ning. „Maar ook toen werd er ai heel gericht getraind. We deden al heel specifieke sprinttrai ning." Maar die tijden zijn voorbijNet zoals het tijdperk Bobby Haarms. Aan het begin van elk seizoen stonden de cameraploe gen gereed bij het Amsterdamsé Bos, omdat Ajax daar het voet baljaar traditiegetrouw met een duurloop opende. „Dat was de zogenaamde Haarms-dag'. Mhar in feite was dat niet meer dan traditie. Het echte seizoen begon een dag later. Zo langza merhand weet iedereen wel dat voetbal geen duursport is. In hej betaalde voetbal is er ontzet tend veel kennis, maar ook in dé amateurwereld is dat allang doorgedrongen." De opmerking van Eversdijk over differentiatie vindt Zwam born zinvol, maar is nauwelijks van toepassing op het amateur voetbal. „Als je maar twee, hooguit drie keer per week traint, kun je je training voor aanvallers, middenvelders en verdedigers moeilijk different tiëren op het gebied van condi tie. Er is namelijk geen tijd voor.' In die paar uur per week zul je zo veel mogelijk met de bal moeten doen. De enige mogelijkheid is dan om zeer specifieke positie- en partijvormen te spelen, waarbij elke speler op zijn eigen positie speelt." Het is volgens Zwamborn een grote misvatting dat er voor elke linie aparte trainers nodig zijn, zoals Eversdijk stelt. Het voor beeld van René Eijkelkamp, die bij Twente de aanvallers traint; klopt niet. Zwamborn: „Hij geeft die spelers trainingen op het gebied van taktiek. Hij doet niets op het gebied van conditie training. En dat is maar goed ook want hij weet er veel te weri nig van." Ook aan bepaalde details heeft Zwamborn zich geërgerd. Aan de opmerking over een advieé aan Kloetinge-trainer Diederik Hiensch over de trainingsohp bouw naar een beslissingswed strijd bijvoorbeeld. „Dat iwaë> wel een erg simpel advies. Da tas wel erg makkelijk scoren." van onze sportredactie ROME - Formule-1-coureur Michael Schuma cher hoeft niet bang te zijn voor sluipschutters. De wereldkampioen draagt komend seizoen een kogelvrije helm. Het hoofddeksel is gemaakt van kevlar en koolstof vezels. Vijftien technici hebben vijf weken aan het product gewerkt. Meteen speci ale computer is het hoofd van de Duitser ge- scanned. De helm sluit strakker om het hoofd, is lichter en heeft een speciaal filter dat zeven liter lucht per seconde doorlaat. Ook stoot het stof, vuil en koolmonoxidedampen af. Jos Verstappen bleef donderdag bij de testrit ten op het circuit van Barcelona in de buurt van de wereldkampioen. De Nederlandse Formule 1-coureur stuurde zijn Arrows in 1 minuut en 21,718 seconden rond. Het was de derde tijd van de dag. Schumacher was in de Ferrari min der dan viertiende sneller. Hij werd afgetroefd door de Fransman Panis, diel.20,792 liet klok ken. ANP/EFE/RTR door Mare'Molenaars MELBOURNE - Kenners gaven geen stuiver voor de kansen van Jennifer Capriati in haar halve finale tegen Lindsay Daven port. De wedkantoren betaal den echter fors uit. Capriati won, vrij eenvoudig zelfs (6-3 6- 4) en speelt zaterdag de finale van de Australian Open tegen Martina Hingis. Hingis hield in Melbourne Park verschrikkelijk huis tegen Ve nus Williams. Wie na het treffen met Serena, een dag eerder, op nieuw rekende op een kraker van extra klasse, kwam bedro gen uit. Hingis zette Venus, in hoger sferen na titels op Wim bledon en Flushing Meadows, zonder pardon en binnen het uur terug op aarde. Met indruk wekkend spel en sensationele cijfers: 6-1 6-1. Even leek het erop dat Hingis haar beste tijd had gehad, ge zien de overmacht waarmee krachtpatsers als Davenport en de Williams Sisters de afgelo pen twee jaar vrijwel alle grote titels sprokkelden. Hingis wist zich met wat kleine toernooize- door Marc Kok WIJK AAN ZEE - Het hoofd van schaker Jeroen Piket is rood aangelopen, de fleurige strop das rond zijn nek lijkt hem van alle adem te beroven. De benen tegenstander Garry Kas parov trillen als een gek, terwijl hij met een zakdoek zijn voor hoofd droogwrijft. Grootmees- Iers in tijdnood. Wie blijft het koelst? Piket laat zich niet gek- maken. Hij houdt 'De Baas' op remise. Jeroen Piket oogt na de tiende ronde van het Corus Chess Tour nament vermoeid en voldaan te gelijk. Na 55 zetten en bijna zes uur zweten heeft hij de nummer één van de wereld een half punt weten af te snoepen. Piket, die n zwaar toernooi kent en na gisteren op een gedeelde twaalf deplaats is terug te vinden, zegt genoten te hebben. „Spelen te gen Kasparov is het mooiste wat je als schaker kan gebeuren. Gistermiddag mocht Piket niet ontevreden zijn. Al was het wel duidelijk dat hij zich na de Iweede zet van de met zwart spelende Kasparov wat onge makkelijk voelde. „Garry koos voor het damegam- hietj Dat ken ik goed, maar ik had me anderhalve dag lang zit- n voorbereiden op de Grün- feld-Indische opening, een van zijn specialiteiten", verklaarde Piket zijn ruime bedenktijd over zet drie. In zijn onderhoudende treffen met Kasparov kregen beide kampen te maken met een gie rend gebrek aan bedenktijd. Hoewel ik twee niet al te geluk- kige tussenschaakjes uitvoerde, ging het nu wel goed. Vishy Anand, die onze tijdnoodfase volgde, had er meer last van. Hij dacht dat-ie een hartaanval zou krijgen omdat ik maar geen zet ten deed", grapte Piket. Morozevitsj Alexander Morozevitsj is de koplopers tot op een half punt genaderd. De 23-jarige Rus won in de tiende ronde met de zwarte stukken van Alexei Fedorov, terwijl de lijstaanvoerders Gar ry Kasparov en Alexei Sjirov beiden niet verder kwamen dan remise. Voor Jan Timman en Loek van Wely dreigt het toernooi als een nachtkaars uit te gaan. Timman vergaloppeerde zich tegen rode lantaarndrager Sergei Tiviak- ov, die een verkeerd getaxeerd torenoffer van de Amsterdam mer afstrafte. Van Wely ver prutste op zijn beurt een kans rijke positie tegen Michael Adams en verloor eveneens. GPD ges weliswaar te handhaven als nummer één van de wereld, maar haar dagen leken toch ge teld. Haar eerzucht is echter nog altijd groter dan haar ongetwij feld forse bankrekening en ter wijl de Williamsen de school banken opzochten, kweekte Hingis uithoudingsvermogen en oefende ze haar slagen. Die extra inspanning en een fikse portie strategisch vernuft moes ten volstaan om de tennisreuzen het hoofd te bieden. Verwarring De nieuwe speelstijl van Plingis zorgde alvast voor verwarring. Tegenstanders waren met stom heid geslagen toen ze haar veel vuldig richting net zagen stor men. Geniaal, oordeelden de commentatoren. Aanvallen, dat was de enige manier om het fy sieke overwicht van de hardhit- ters te neutraliseren. Hingis gooide echter iedereen zand in de ogen. Tegen mindere goden wil ze misschien aanval len, in de duels met Serena en Venus Williams kwam ze maar zelden naar voren. Geduldig re tourneerde ze de mokerslagen van haar opponenten, loerend op een kansje of een fout van de tegenstander. En die waren er, zeker in de halve finale tegen Venus, genoeg. De Amerikaanse serveerde zes dubbele fouten en produceerde 38 onnodige mis sers in slechts veertien games. „Ik deed echt niets goed. Blijk^ baar heb ik me toch niet vol doende voorbereid op dit toer nooi", mopperde ze na afloop. Mopperen deed ook titelverde digster Lindsay Davenport. Haarnederlaagtegen de veel la ger ingeschatte Jennifer Capri ati (6-3 6-4) kwam misschien nog wel harder aan. Davenport wilde ondanks de verzengende hitte maar niet op stoom komen. „Door de hoge temperatuur is er minder luchtweerstand en gaat het allemaal wat sneller. Ik heb me daar gewoon niet goed op in gesteld", constateerde ze sip. Feestje De veel te logge Davenport speelde inderdaad ondermaats en Capriati profiteerde opti maal. Samen met haar vader Stefano vierde ze haar feestje. Het was een mooi moment. Nooit eerder bereikte de inmid dels 24-jarige Amerikaanse de finale van een grand slam, ook niet in haar hoogtijdagen als tienerster. Nu, na een uiterst moeizame comeback, is de eer ste grote titel dichterbij dan ooit. „Diep in mijn hart wist ik ook dat ik die kans ooit zou krij - gen. Maar ik wilde er liever niet te veel aan denken, mezelf geen druk opleggen. Ik pluk de dag. Wie weet wat me zaterdag nog te wachten staat." Dat klinkt dapper maar Capria ti zal zich toch geen al te grote il lusies maken. Hingis is topfit, in topvorm en bezig aan een topse- rie. Sinds haar nederlaag tegen Venus Williams in de halve fina le van de US Open heeft ze nog zes toernooien gespeeld en er vijf gewonnen. In Melbourne is ze al net zo succesvol. De finale van zaterdag wordt haar vijfde op rij. Drie ervan heeft ze gewonnen, de nederlaag van vorig jaar wordt zaterdag rechtgezet. „Jennifer is in vorm en ik zal haar zeker niet onderschatten, maar dit laat ik niet liggen", zei Hingis zelfverzekerd. GPD ran onze sportredactie ARNHEM - Het gesprek tussen Karei Aalbers en Vitesse, ge pland voor zaterdag, gaat waar schijnlijk gewoon door. Beide partijen hebben daar op aange drongen. Ka een overeenkomst over en- hele voorwaarden rezen er «oensdag weer misverstanden. Aalbers' investeerder zou de '«gezegde 100 miljoen op een neutrale rekening dienen te par ieren. Donderdag kwam ieder een tot de conclusie dat dit niet neer aan de orde is. Vitesse zegt dat er nooit aanvul lende eisen zijn gesteld. Aalbers r, dacht daar anders over. Zijn I, «oordvoerder Rood: „In elk ge- J cal is de optie van die rekening j eietmeer aan de orde. We kun- 0 sn daarom aan de onderhan- Mingstafel." '5 Aalbers voldeed eerder aan an- iïegestelde voorwaarden. Op- '.effing van het beslag op Vites- ies aandelen en inzage in de ;lannen van de (anonieme) ^schieter waren daarvan de ioomaamsten. iood: „We gaan er vanuit dat htesse met serieuze bedoelin- jen het gesprek ingaat en met s :ensen komt die een duidelijk andaat hebben. Dan is wat ons «treft alles rond." Vitesse- voorzitter Vaessen: „Er is nooit ®LAAN - Fiorentina heeft «nderdagavond in het San Si- stadion voor slechts 8000 '«schouwers een belangrijke Aap gezet op weg naar de finale vanhet toernooi om de Italiaan- *voetbalbeker. De club uitFlo- «ce hield AC Milan in eigen aiisop 2-2. Dat gelijkspel biedt fcn mooi uitzicht op de eind- «rijd. ANP SOME - Francesco Totti van AS lonia wordt de best betaalde voetballer van Italië. De 24-ja- aanvaller krijgt voor zijn ^(jarige contract tot 2005 on teer 70 miljoen gulden. laatste jaar ontvangt hij j miljoen, waarmee hij zijn iioeggenoot Batistuta over- J-eugelt. Batistuta is nu met •15 miljoen de grootste verdie nt Dit seizoen stijgt het salaris Totti van 4,5 naar 10 mil- «m In ruil stond de speler «hten voor gebruik van zijn litems af aan de club. ANP sprake van geweest dat wij aan vullende dingen hebben ge vraagd. Dat dit wordt gesugge reerd, geeft mij geen prettig gevoel. Ik ga ervan uit dat de af spraak zaterdag doorgaat. Zo Sprinter heeft in Lotto-ploeg iets goed te maken niet dan is het over en gaan we ons concentreren op de tweede helft van de competitie. Dan hebben we voor niets zes weken in een operetteachtige omge ving gezeten." ANP Jennifer Capriati verbeten op weg naar de finale. foto Will Burgess/Reuters door Frits Bakker BRUSSEL - De onschuld zelf heeft toch nog schuld bekend. Jeroen Blijlevens vindt dat hij terecht voor een maand uit koers is gezet voor de klap die hij op de slotdag van de Tour in Parijs uitdeelde aan Bobby Ju- lich. „Ik maak er alleen bezwaar tegen dat ze er een halfjaar over hebben gedaan om een uit spraak te doen." De sprinter staat om die reden in het vroege voorjaar buitenspel bij Lotto. Zijn nieuwe geldschieter (na TVM en Polti) neemt het op de koop toe, in de wetenschap dat Blijlevens toch altijd later in het jaar op toeren komt. „De Vlaamse klassiekers hebben me nooit gelegen, dus ik heb er wei nig te zoeken", zei hij gisteren in het Anderlecht-stadion in Brus sel, waar de Lotto-ploeg voor 2001 werd gepresenteerd. Het Belgische avontuur wordt een nieuwe start. De 29-jarige rassprinter heeft een mislukt jaar bij Polti achter de rug en wil bij Lotto, in de schaduw van kopman Andrei Tchmil, ook de schade van het incident op de Champs Elysées uitwissen. Van de ploegbazen kreeg hij gis teren te horen dat hij tijdens de maand schorsing naar Italië wordt verbannen. „Ik had zelf al gepland naar Spanje te vertrek ken, maar de ploeg pakt het an ders aan. We gaan met zes ande re renners uit de ploeg op stage naar Italië. Zij gaan wedstrij den rijden, ik alleen trainen. Ik ga het wel anders aanpakken dan bij Polti. Daar hebben ze geprobeerd in dat ene jaar een andere coureur van me te ma ken. Ik reed bergop beter dan ooit, maar de spint kwam er niet meer uit." Renderen De oude TVM-methode (vlak trainen in een ploeg die zijn ei gen taal spreekt) moet Blijle vens beter laten renderen. Het ritme is even verstoord, want na twaalf zeges in 1999bleef de tel ler vorig jaar op twee staan. Je roen Blijlevens wil het zo snel mogelijk van zich afzetten. Hij heeft, in de Tour Down Under, alleen weer wel een valse start gemaakt. Twee dagen ziek ge weest, virus opgelopen en maar één dag meegefietst. „Het zou", zei hij laconiek, „veel erger zijn geweest als het in volle voorbe reiding was gebeurd." „Ik zeg nu maar zo: het is een heel lange aanloop naar het mo ment dat ik er echt moet staan. Dat is best een prettig gevoel. Wie weet kom ik beter aan de start dan voorheen. Voor de Giro moet ik optimaal zijn. En daar na de Tour, daar moet voor mij het accent liggen." Als Lotto er tenminste wordt toegelaten. De oudste Belgische ploeg, dit jaar de tweede in rang na Domo, heeft immers op basis van de klassementen nog geen startbe wijs gekregen. De Tourstart van Blijlevens is afhankelijk van de vier nog weg te geven wildcards. „Het zou een enorme ontgoo cheling zijn als we niet zouden rijden", moet Blijlevens beken nen. „Je komt naar een ploeg waarvan je denkt: die rijden de Tour elk jaar. Maar het is nu nog lang niet zeker." De Lotto-bazen (de ploegleiders Walter Planckaert en Jef Braec- kevelt voorop) waren op de pre sentatie van de ploeg nogal op timistisch gestemd. Dat zou wel eens voorbarig kunnen zijn met ploegen als Mercatone Uno (Pantani), CSC World Online (Jalabert), Team Coast (Zülle en Escartin), Saeco (Cipollini en Dufaux) en Francaise des Jeux (Durand) op het vinkentouw. Tchmil De Lotto-ploeg is net als andere jaren gevormd rond de 38-jarige krachtpatser Andrei Tchmil, die zegt nog twee jaar op het hoog ste niveau mee te willen doen. De oud-Moldaviër treurde op de persdag van de ploeg nog na over zijn gemiste kans om we reldkampioen te worden. „Het had daar moeten gebeuren, want ik zit op een leeftijd dat ie dere kans de laatste kan zijn. Zijn ploegleider Jef Braecke- velt, de peetvader van Tchmil, barstte zelfs bijna weer in tra nen uit toen de beelden werden getoond „Ik waande mij vijf honderd meter voor de streep nog de gelukkigste mens op aar de, maar op dat kleine stukske stortte mijn hele wereld in." De ploeg bestaat vooral uit Bel gen, van wie Mario Aerts, Rik Verbrugghe en Kurt van de Wouwer door him optredens in de Tour de bekendsten zijn. De meest tot de verbeelding spre kende nieuwkomers zijn Steve Vermaut van US Postal en Christophe Brandt van Saeco. De jeugdige Nederlander Fulco van Gulik (21) maakt bij Lotto zijn debuut in het profpeloton. De samenstelling van de ploeg: Andrei Tchmil, Rik Verbrugghe, Nico Eeckhout, Hendrik van Dijck, Mario Aerts, Kurt van de Wouwer, Jeroen Blijlevens, Thierry Marichal, Serge Ba- guet, Paul van Hyfte, Hans de Clercq, Fabien de Waele, Steve Vermaut, Kurt van Lancker, Guennadi Mikhailov, Glenn D'Hollander, Wesley van Spey- broeck, Fulco van Gulik, Chris tophe Brandt, Gorik Gardeyn, lef Verbrugghe, Roel Paulissen. Manager: Christophe Sercu. Ploegleiders: Jef Braeckevelt, Walter Planckaert en Claude Criquielion.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 25