PZC Feyenoord kan niet overtuigen Dopingrel was fantastische ommekeer 23 Blessure breekt verzet Rafter Amateurclubs slecht voorbereid aan de start van Amstelcup Kalou schiet ploeg langs sterk NEC Gérard de Nooijer mist drie wedstrijden vrijdag 26 januari 2001 van onze sportredactie NIJMEGEN - Niet goed, wel door naar de kwartfinales van de Amstel Cup. Feyenoord zet de trend van de eerste competi tiehelft door. De Rotterdam mers versloegen donderdag met sober spel en het nodige geluk NEC met 2-1. Feyenoord-trainer Van Mar wijk heeft een duidelijke missie voor de tweede competitiehelft. De coach wil de koploper in de KPN Eredivisie geconcentreer- en vooral dwingender laten spelen. De boodschap werd verkondigd op het overwinte- kamp in Portugal, waar beschamende resultaten in de oefenduels tegen Freiburg (0-3) enChemnitzer FC uit de tweede Bundesliga (0-4) het gelijk van de no-nonsense-trainer nog maar eens onderstreepten. Van Marwijk gruwde van de mislukte oefenpotjes en haalde hard uit naar zijn spelers. Het vrijblijvende optreden van zijn voetbalprofs is hem een doorn in het oog. De poging om zijn ploeg voor de eerste serieuze test op Nederlandse bodem, de beker wedstrijd tegen NEC, op scherp te zetten had niet helemaal het gewenste effect. Eiland Zelden zette Feyenoord de Nij- megenaren onder druk, te veel spelers hadden hun dag niet. Op de flanken braken Kalou en Smolarek zelden door en Con nolly liep er door gebrek aan aanvoer (ook vanuit het mid denveld) wat verloren bijDe Ier werd na ruim een uur naar de kant gehaald ten faveure van Kornejev. Tomasson schoof door naar de punt van de aanval maar belandde op hetzelfde ei land. Met het typische geluk dat ploegen soms in bekerwedstrij den ten deel valt, kwam het toch nog goed met Feyenoord. De herfstkampioen overleefde in de tweede helft doelpogingen van Latuheru en Hiüstov, die twee keer de lat boven doelman Dudek raakte. De Rottei"dam- mers hadden aan een vrije trap tien minuten voor tijd genoeg om het bekeravontuur te ver lengen. De bal leek het doel van NEC voorbij te zeilen maar Ka lou tekende voor zijn tweede treffer, die de niet afgedwongen zege betekende. NEC-Feyenooi'd kende een flit sende start. De mooie woorden bij het afscheid van Anton Jans sen waren nog niet weggeëbd of Schulp zette de thuisclub op voorsprong. De van Willem II gehuurde spits reageerde na zes minuten met een kopbal attent op een voorzet van Latuheru. De vreugde was van korte duur want ruim een minuut later le verde de opgekomen Rzasa een bal vanaf de linkerflank aan Kalou af: 1-1. lotorcrosser Marco Stallmann vindt eindelijk zijn draai in het leven van onze sportredactie HEERENVEEN - Gérard de Nooijer gaat ervan uit dat hij de komende drie duels van Heerenveen- moet missen. Nader onderzoek heeft uit gewezen dat de knieband van de verdediger is beschadigd. De Nooijer liep de blessure ruim een week geleden op tij dens het trainingskamp in Spanje. Gérard de Nooijer onderging gistermiddag een MRI-scan. Daai'bij kwam aan het licht dat de buitenband van zijn Kwartiertje linkerknie beschadigd is. „Het probleem is dat niet te zeggen is hoe lang ik moet re- I valideren", zegt de Soubur- ger. „Eerst moet het vocht eruit j en moet ik weer pijnvrij zijn. i Daarna kan ik weer met de groep meetrainen.," Heerenveen werkt de ko mende week drie wedstrij- j den af. Zaterdag wacht de Friese ploeg de bekex*wed- strijd tegen VW, waarna j woensdag en zaterdag de competitieduels tegen res pectievelijk Feyenoord enFC t Utrecht volgen. Nog tot aan de vijftiende mi nuut was er sprake van span ning en sensatie. De slotacte van het sensationele kwartiertje werd vei'zorgd door NEC. Van Wonderen vei'speelde links op het middenveld knullig de bal, De Haan moest vervolgens een noodgreep toepassen om Hris- tov de doorgang naar het doel te beletten. Scheidsrechter Ha- vei'kort twijfelde niet aan een strafschop, die door de verder sterk spelende Hristov echter om zeep werd geholpen. Twee mislukte schoten op de weder zijdse doelen van Connolly en Van Rijswijk waren daarna nog de enig memorabele momenten tot de pauze. NEC - Feyenoord 1-2 (1-1). 6. Schulp 1-0, 7. Kalou 1-1, 80, Kalou 1-2. Scheidsrechter: Haverkort. Toeschouwers: 9.000. Gele kaart: Collen (NEC). ANP Een van de schaarse aanvallen van Feyenoord op het doel van NEC. foto Eric Brinkhorst/ANP De afspraak is bij Villa Betty, m kapitaal pand in de binnen bad van Amsterdam. Statige intree,, monumentale houten houten lambriseringen, teilhaarden, schilderijen in de itijIvan Frans Hals. De villa is gendom van de voormalige raorcsor van Marco Stallmann (25), de coureur die zaterdag wide start staat bij de Indoor- ms van Goes. Ooit werd hem gouden toekomst als motor- crosser voorspeld, maar het er nooit van. Het bestaan ran crossprof beviel hem maar 'Mig en daaroverheen kwam doping-akkefietje. Stall- i werd betrapt op het ge- mik van cannabis. „Dat was 'et beste dat me ooit is overbo rn," üorKoen de Vries AMSTERDAM - Waar de koffie 'tecies vandaan komt is niet hidelijk. Stallmann verdwijnt ithter een van de vele deuren in lïliaBetty en zijn terugkeer laat sen op zich wachten. In de tuin, grenst aan het Vondelpark, ïnniken de paarden en een taininan schept er zijn kruiwa- jffl vol. Dan is hij daar plots •eer en steekt hij van wal. Het "laas van een levensgenieter. 5'allmann werd zeven jaar ge- den professioneel motorcros- ïr. Niet omdat hij het zo nodig filde, maar omdat het hem fterkwam. Hij bleek vanaf het allereerste moment een rasta- <flt en hoorde op zijn 125cc- iotor al snel bij de topdrie van Sederland. Omdat hij ook in- önationaal goed mee kon, was *il tekenen van een profcon- toct geen probleem. Een paar k was het leuk ,inl998hadhij «échter wel gezien. «De verveling sloeg toe, maar je «ijtt gewoon doorgaan. Omdat Pniet weet wat je anders zou toeten doen." Op een zonnige ttndag in de zomer van 1999 ïffd hij betrapt op het gebruik ^doping. Het was na de Grote van Engeland, waar hij •srde werd. Het was zijn beste Natie ooit. Stallmann zou önnabis hebben gebruikt, •tnvankelijk ontkende hij, me- '*omdat hij niet begi-eep dat er '^sporen van het jointje in zijn dne kon zitten. „Ik had een Nc voor die GP gerookt. De rWen daarvan moesten dacht -'allang uit mijn lichaam zijn." riminele circuit «t was een fantastische om beer", vindt hij nu. „Ik kreeg boete en werd een halfjaar Marco Stallmann: „Ik heb een poosje in het criminele circuit gezeten, in een wereldje van coke en pillen. Er waren tijden dat ik niet wist waar ik de voorgaande week gezeten had." foto Emiel van Lint geschorst. Natuurlijk zat ik eerst in een diep dal. Maar dankzij die schorsing ben ik op zoek gegaan naar wat ik dan wél wilde. Ik heb een poosje in het criminele circuit gezeten, in een wereldje van coke en pillen. Er waren tijden dat ik niet wist waar ik de voorgaande week ge zeten had. Ik ben redelijk stout geweest, al zeg ik het zelf. Uit eindelijk heb ik ontdekt dat dat het toch ook niet was." „Nu heb ik gevonden wat ik wil. Ik ben koerier voor 32 uur per week en in het weekend ben ik motorcoureur in België. Op werkdagen leid ik een heerlijk ongeregeld leven en in het weekeinde kom ik in een totaal andere wereld. Dan ben ik op eens een held voor sommige mensen." Stallmann, die het motorcros- sen aanvankelijk helemaal wil de afzweren, kwam in contact met team Appelmans, een race stal uit de buurt van Brussel. Daar kreeg hij het plezier in zijn sport weer terug. Desondanks verliep vorig seizoen niet hele maal naar zijn zin. „In de bond waarin ik uitkwam, x-eed ik de nummer twee geregeld op een ronde. Maar in België heb je ze ven amateurbonden. Het stelde dus weinig voor. Drie keer per jaar rijden de sterkste rijders van elke bond tegen elkaar. Ik werd vijfde en dat kwam hard aan. Ooit eindigde ik als derde in een Grand Prix en nu werd ik vijfde amateur van België. Kijk, ik cx'oss nu alleen nog voor mijn plezier, maar ik wil natuurlijk wél winnen." „Ik deed door de week alles wat een motorcrosser eigenlijk niet mocht. Daarom doe ik het dit jaar anders. Sinds 1 november leef ik gezondIk rook niet meer, eet gezond, slik vitaminepillen en ga niet meer stappen. Vorige week moest ik gekeurd worden omdat je voor crosses als in Goes een internationale licentie no dig hebt. De dokter vertelde me dat het conditioneel wel goed zat. Mijn voormalige sponsor heeft weer wat geld in me gesto ken, omdat hij zag dat ik goed bezig was. Hij zit nu op Bonaire. Ik kan bijna niet wachten om hem te vertellen wat de dokter zei." In het rood „Toen ik prof was trainde ik op dinsdag, woensdag en donder dag een paar uur op de motor. Dat was alles. Conditietraining heb ik nooit gedaan. Daar had ik een hekel aan. Ik reed vaak te gen jongens die zes, zeven uur per dag trainden. Natuurlijk zat ik veel eerder in het rood dan zij Maar ik kon dat veel langer vol houden. Als zij twee ronden voor het eind kapot zaten, zaten ze in een mentale dip. 'Heb' ik hier zo hard voor getx-aind?' zag je ze denken. Terwijl ik op dat moment dacht 'hoera, ik mag nog twee rondjes'. Zo benadert hij alles op zijn ma nier. Lol in het leven, daar gaat het hem - binnen bepaalde gren zen - om. Wat anderen van hem denken, vindt hij niet zo belang rijk. Zo liet hij zich kaalscheren en zijn hoofd tatoeëren. Boven op zijn kop staat het wapen van Naarden, zijn geboorteplaats In zijn nek is zijn bijnaam te le zen: Sparkie. Aan de rechter kant staat nog een afbeelding, maar het tatoeëren deed zo zeer dat de linkerkant nog leeg is. „Dat komt nog." In Villa Betty bedekt een dikke haardos die versiex-ingen. „Je hebt grote kans dat die zaterdag er weer af is. De mensen kennen mij toch vooral met een kale kop, een petje en die tatoeages." Tijdens de Indoorcross in de Goese Zee landhallen heeft Stallmann on danks zijn amateurstatus snode plannen. „Sinds november zet ik weer alles op alles. Zeg maar dat ik Gx'and Prix-klaar ben. Voor het eerst in lange tijd ko men mijn ouders en enkele vrienden weer kijken. En mijn voormalige monteurs. Ze zijn lange tijd weggebleven. Nu ik weer serieus met mijn sport be zig ben, heb ik ze uitgenodigd. Het is mijn manier om te zeggen dat ik ze dankbaar ben." Motorsportbladen „Ik heb een beetje moeten la chen om de motorsportbladen van deze week. Daar stond in dat ik een gevaarlijke outsider ben, maar dat is helemaal niet waar. Ik zie mezelf nog steeds als een van de beste indoorcros- sers van Nederland. Er zijn maar twee deelnemers die het me in Goes moeilijk kunnen ma ken: een Duitser en een Span- jaard. Volgens mij zijn dat de outsiders en ben ik de favoriet. Ik ben met maar één plaats te vreden." Even later nuanceert hij die uit spraak. „Ik heb er ook vrede mee wanneer ik tweede word en het publiek na afloop zegt 'dit was fantastisch, volgend jaar kom ik weer terug'. Bij mij is het ook zo dat ik tevreden ben wanneer een ander tevreden is. Een paar jaar terug lukte me dat in Goes ook. D at zal ik nooit vergetenIk reed op de tweede plaats en kon die jongen die voor me reed maar niet voorbij. Ik dacht, ik rij te gen hem aan. Als ik val heb ik pech, als we allebei vallen pro beer ik als eerste op te staan. We vielen allebei en ik zat als eerste weer op de motor. Ik won en het publiek stond op de banken. Achteraf had die jongen er ge lukkig vrede mee. Hij had me de kans gegeven om het te doen. Ik behandel mensen zoals ik zelf behandeld wil worden. En met zo'n actie tegen mij zou ik zelf geen enkel probleem hebben ge had." Zijn pogingen om zijn leven te beteren hebben nog een ander, hoger doel. „Het steekt me nog steeds dat ik moest stoppen met Grand Prix-racen omdat ande ren me dat oplegden. Ik wil stoppen wanneer ik wil. Als ik de kans krijg om een Grand Prix te rijden grijp ik die met beide handen aan. Ik heb mijn besluit genomen: ook al win ik beide manches, toch stop ik ermee. Ik wil mijn eigen afscheid regisse ren. Pas dan heb ik er vrede mee." door Mare Molenaars MELBOURNE - Lichame lijk gesloopt en met kramp in beide benen nam Patrick Rafter afscheid van Mel bourne Park. Het sprookje is uit. Drie sets lang hield hij Andre Agassi in een ijzeren greep, maar het is toch de ti telhouder die zondag in de fi nale van de Australian Open staat: 7-5, 2-6, 6-7,6-2,6-3. De frustraties liepen hoog op bij Rafter, na het verlies in de halve eindstrijd. Want hij wist dat hij een mooie kans op groot succes had laten lig gen. Rafter speelde goed, ser veerde sterk en bracht Agassi met winst in de tweede en derde set serieus aan het wankelen. Toen ging het mis. Rafter kreeg kramp in zijn benen en was op slag kans loos. „In de Davis Cup-finale tegen Spanje liet mijn li chaam me in de steek en nu overkomt me het weer. Dood zonde, zeker als je zo goed speelt als vandaag." Rafter weigerde vroegtijdig de handdoek te gooien, maar de wedstrijd die zo hoopvol begon, was op slag geen wed strijd meer. Hij kreeg zijn op slag, tot dan zijn gevaarlijk ste wapen, nog slechts met moeite over het net en had ook geen vex*weer meer tegen de vlijmscherpe passeersla- gen van Agassi. „Ik was vol ledig afgepeigerd, maar heb geen moment gedacht aan opgeven. Je weet nooit wat er nog gebeurt. Ik gun het hem niet, maar voor hetzelfde geld was ook Andre iets over komen. Daarbij, je haakt voor eigen publiek niet op zo'n manier af. Uitspelen! Dan maar met 6-0 de baan af." Zo ver kwam het uitein delijk niet. Agassi maakte de wedstrijd uit op 7-5,2-6,6-7, 6-2, 6-3, het publiek droop stilletjes af. Vakantie Rafter bevestigde na de ne derlaag tegen Agassi nog maar eens, dat het vrijwel ze ker zijn laatste optreden op de Australian Open is ge weest. Hij maakt dit seizoen nog wel af, begint dan aan een lange vakantie en weet nog niet wanneer die eindigt. Want Rafter is moe van het reizen, moe van het trainen, moe van alle blessures. Hij heeft het gewoon gehad. Voor het Australisch publiek - en dan vooral het vrouwe lijke deel - komt het nakende afscheid als een koude douche. Zij zijn Rafter nog lang niet moe. De Queenslan- der geniet wereldwijd een enorme populariteit maar is toch vooral de lieveling in ei gen land. Vreemd is dat niet. Rafter heeft meer talent en uitstraling dan Philippoussis of Hewitt, is hoffelijk en soci aal, maatschappelijk beti*ok- ken en ziet er, volgens polls in diverse magazines, nog goed uit ook. Kortom: een warme persoonlijkheid, die boven dien knap en aantrekkelijk tennis speelt. Want daar heeft Rafter uiteindelijk zijn wereldfaam aan te danken, niet aan zijn filantropische instelling (hij steunt tal van goede doelen en heeft een ei gen kinderfonds) of zijn inzet voor de milieubeweging. Zware wissel Met het vertrek van Rafter, tweevoudig winnaar van de US Open, vei'dwijnt een van de laatste spelers uit het cir cuit, die het klassieke serve and volley koestert. Een spectaculaire, aanvallende speelstijl die fysiek echter een zware wissel trekt op lijf en leden. Juist dat laatste brak Rafter in het duel met Agassi op. Na nipt verlies van de eerste set knokte hij zich, gedragen door een uitzinnig publiek, knap terug in de wedstrijd maar die inspan ning eiste uiteindelijk zijn tol. De drukkende hitte en de voortdurende gang naar het net zogen de laatste ki-achten uit zijn lichaam. „Het is verschrikkelijk als je ballen die je normaal gemak kelijk haalt, moet laten gaan omdat je eenvoudig niet meer vooruit kunt komen. Mijn hart wilde wel, maar mijn be nen niet. Jammer, voor mij en het publiek. Ik had graag op een andere wijze afscheid ge nomen", verklaarde hij na afloop. Het Australische publiek vestigt nu maar alle hoop op Agassi. De titelhouder zegt het te betreuren dat een spe ler met de uitzonderlijke klasse van Rafter van het to neel verdwijnt. „Ik zal in de kleedkamer dan ook mijn best doen om hem op andere gedachten te brengen. GPD pagina 25:Venus Williams terug op aarde De frustraties liepen hoog op bij Patrick Rafter, na het verlies in de halve eindstrijd. foto David Gray/RTR van onze sportredactie ZEIST - Het toernooi om de Amstelcup seizoen 2001-2002 zal al op 4 augustus starten. Dat is volgens de KNVB noodzake lijk gezien het begin van het WK-voetbal 2002 op 31 mei. De vroege start van het beker toernooi brengt de deelnemende amateurclubs in grote proble men. De meeste amateur-vereni gingen beginnen eind juli pas met de training voor het nieuwe seizoen. Profclubs zijn dan vaak al een maand bezig. In de Am stelcup spelen profs en ama teurs in de eerste poulex-onde sa men. Dit seizoen nam Kloetïnge als enige Zeeuwse club deel aan de Amstelcup. Uit een brief van KNVB-mana- ger wedstrijdzaken Van Rhee en zijn collega van de sectie ama teurvoetbal Evers, blijkt dat ook de bond met de situatie in de maag zit. Ze zien echter geen kans om het toernooi later te la ten beginnen. De KNVB functionarissen stel len dat zij bewust nu al melding maken van de speeldata Am stelcup, zodat kandidaat-deel nemers 'zich terdege op dit eve nement kunnen voorbereiden'. Tevens wijzen zij op het voor deel van het poulesysteem voor amateux-clubs: men speelt min stens één thuisduel en zeker één keer tegen een club uit het be taalde voetbal. In het poulesysteem van de Am stelcup spelen één of twee prof clubs in een poule van vier met twee of drie amateuxverenigin- gen. Bij de amateurs worden de eer ste vijf ploegen van de drie zaterdag- en zondaghoofdklas sen, de winnaai's van periodeti- tels en de districtsbekers ge plaatst voor de Amstelcup Het weigeren te spelen wordt door de KNVB tuchtrechtelijk aan gepakt. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 23