Verkoop omstreden tuintjes Eerste diploma's voor inburgering PZC PZC Nieuwe vlaggenmast op stadhuis Draaginsigne voor oud-Indiëganger Winkelpand in Middelburgse Gortstraat mag grijs blijven Horeca Veere beboet na extra controle op brandveiligheid 17 Bewoners Dauwendaele mogen illegaal stuk grond houden Netelenbos bij forumdiscussie Actie voor behoud ziekenhuis Dronken fietser krijgt rijverbod Hondendrollen verpesten eetlust Nieuwbouw brandweer Westdorpe Volksmuziek Kinderen en voeding in bieb Tekenbeurzen in Middelburg Personentrein verdient op spoor voorrang Lijvig voorstel compensatie energietarief moet wachten Bingo Avond voor alleengaanden in Aldegonde vrijdag 26 januari 2001 Tijdens een zware najaars storm, vorig jaar september, moest de oude mast worden af gezaagd, omdat hij naar bene den dreigde te vallen. Uit vei ligheidsoverwegingen had de gemeente Vlissingen een aan tal verkeersmaatregelen geno men. Een stuk van de Paul Krugerstraat was voor al het verkeer afgesloten, zodat de metershoge hijskraan rustig de mast kon plaatsen. Dat ging ui termate soepel. Om kwart over elf hing de mast in de kraan, om nog geen vijf minuten later op de vertrouwde stek te staan. De spectaculaire klus werd door een handjevol Vlissingers ga degeslagen. MIDDELBURG - Minister T. Netelenbos van Verkeer en Wa terstaat en haar Vlaamse collega S. Stevaert, van mobiliteit, openbare werken en energie, doen maandag 5 februari in Middelburg mee aan een debat over openbaar vervoer. Het de bat is georganiseerd door de PvdA-fractie in de Staten van Zeeland. Netelenbos zal de positie van het openbaar vervoer in Nederland toelichten. Daarbij gaat het vooral over kansen en bedreigingen op het platteland. Stevaert geeft zijn visie op openbaar vervoer in Vlaanderen. Hij geniet bekendheid door zijn initiatief voor gratis openbaar vervoer in Hasselt. Na bei de inleidingen is er een forumdiscussie, waarvoor naast de beide ministers ook gedeputeerde J. Hennekeij en de Borselse wethouder P. Vollaard achter de tafel aanschuiven. Het openbaarvervoerdebat wordt gehouden in de Zeeuwse Bibliotheek en begint om 20.00 uur BRUINISSE - Bruënaar H. Stevense is een handtekeningen actie begonnen voor behoud van een volwaardig ziekenhuis in Zierikzee. Hij zegt zich gesteund te weten door ruim hon derd medestanders, die vanaf morgen op heel Schouwen- Duiveland met een actieformulier langs de huizen gaan. Het protest vindt plaats in samenwerking met de dorpsraden, al dus Stevense. ,,De bedoeling is het ziekenhuisbestuur - moch ten ze dat nog niet beseffen - op een ondubbelzinnige manier duidelijk te maken, dat we het absoluut niet accepteren dat het ziekenhuis straks een veredelde EHBOpost wordt." Ook tilt hij zwaar aan het feit dat wordt gesold met een 'geschenk van Zweden' aan het door de watersnoodramp getroffen ei land. De concentratie van de klinische zorg in Goes doet vol gens Stevense afbreuk aan de gezondheidszorg op Schou- wen-Duiveland. De handtekeningen worden aangeboden aan voorzitter J. C. Broertjes van de Raad van Bestuur van de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen. GOES - Een 19-jarige fietser uit Goes moest in de nacht van woensdag op donderdag verder lopen, nadat hij op weg naar huis op de Van Hertemweg in Goes had moeten blazen. Hij had 1,5 keer teveel gedronken. De politie gaf hem een rijverbod van drie uur en een proces-verbaal. AXEL - Het nieuwe uitlaatterrein aan de Axelse Emmastraat wordt voorzien van haagbeplanting, zodat bewoners van de straat niet direct zicht op het openbare hondentoilet hebben. Die belofte van wethouder A. van Waes was CDA-fractie- voorzitter M. Murre uit het hart gegrepen. Hij had van buurt bewoners gehoord dat velen 'de eetlust wordt benomen' door het zien van hondenuitwerpselen. ,,Het is een keurig terrein, daar niet van. Maar door het nieuwe grind vallen de uitwerp selen nog meer op." Wethouder Van Waes meldde dat de nieu wigheid van de bodembedekking er gauw vanaf is, waardoor de grote hondenboodschappen minder zullen opvallen. De haag moet het probleem vervolgens uit de wereld helpen. SAS VAN GENT - De brandweer van Westdorpe krijgt een nieuw onderkomen. Het bestaande pand wordt binnenkort afgebroken; de nieuwe kazerne komt op de huidige plek De brandweermannen stallen hun wagens tijdelijk in een loods tegenover de kazerne aan de Molenstraat, De gemeenteraad van Sas van Gent stemde donderdagavond unaniem in met een uitgave van 817.000 gulden aan sloop-, bouw-, inrich ting- en afschrijvingskosten. «w*süf Wazira Mohammed Mohammed met haar zoontje Arèz. foto Rub door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De uit spraak vindt ze het probleem niet, maar de lidwoorden le veren nog al eens moeilijkhe den op. Wazira Mohammed Mohammed ontving gisteren met 41 anderen haar inburge- ringscertificaat. In anderhalf jaar tijd leerde ze bijna vloei end Nederlands spreken. Wazira (25) hoort bij de eerste lichting ingeburgerde Mid delburgers. Sinds de invoe ring van de Wet Inburgering Nieuwkomers (WIN) zijn 102 mensen aan de opleiding be gonnen. De cursus duurt nor maal gesproken een jaar, maar Wazira heeft er achttien maanden over gedaan. ,,Ik moest vier dagdelen in de week naar school", zegt ze. „Toen mijn zoontje geboren is, ben ik er een half jaar mee ge stopt." Alle mensen die van buiten de EU komen en een verblijfs vergunning hebben, moeten naar de inburgeringscursus. Ze krijgen Nederlandse les en maatschappijleer. Er wordt zo snel mogelijk gezocht naar een plaats. Wazira moest een paar maanden wachten. „Ik wilde graag gelijk beginnen, maar dat kon niet," Omdat haar man, Akam, al in Neder land woonde en een salaris had, moest ze haar lesgeld en boeken zelf betalen. Hij ver dient alleen niet genoeg om dat te kunnen opbrengen. Het duurde een tijdje voor dat als nog geregeld was. Wazira gaat met plezier naar school. „Het is heel leuk, want de mensen in de klas komen allemaal uit verschillende landen. Iedereen heeft een an dere cultuur." Ze wil graag verder met Nederlandse les, omdat ze staatsexamen wil doen. In haar geboorteland - ze komt uit het Koerdische ge deelte van Irak - heeft ze bio logie gestudeerd. Om hier als biologe aan de slag te kunnen, moet ze het Nederlands op een hoog niveau beheersen. Studiekosten Opnieuw zit het salaris van haar man haar in de weg. Na het eerste deel van de cursus vervalt haar recht op vergoe ding van de studiekosten. „Ik kan niet verder studeren. Mijn man verdient niet genoeg om de studiekosten te betalen. Alleen kinderopvang kost al 500 gulden in de maand. De gemeente vergoedt dat niet voor mensen met een werken de partner." Haar man heeft het gemeentebestuur bena derd en het probleem uitge legd. Ze hoopt op een bijdrage van het University Assistance Fund (UAF), een organisatie die studiekosten voor vluch telingen betaalt of van de so ciale dienst. Wazira is nu bijna twee jaar in Nederland, ze heeft al die tijd in Middelburg gewoond. Haai man kwam zeven jaar geleden naar Nederland als vluchte ling. Wazira is nog niet terug geweest in Irak, ze durft al leen met een Nederlands pas poort. Het inburgeringscerti- ficaat is een eerste stap. Het is binnenkort verplicht voor ie dereen die Nederlander wil worden. Van de 42 mensen die gisteren het certificaat ontvingen, kwamen er twee uit de ge meente Veere. VLISSINGEN - De vlag kan weer in top op het stadhuis van Vlissingen. Een grote kraan plaatste donderdagochtend, een dag later dan gepland, met uiterste precisie een nieuwe, twaalf meter lange stok op de toren. door Richard Hoving MIDDELBURG - De illegale tuintjes in de Middelburgse wijk Dauwendaele worden niet ontruimd. De gemeente heeft de grond verkocht aan Woongoed. De woningbouwvereniging ver deelt de grond over de gebrui kers. De gemeente sommeerde vorig jaar november tien bewoners van de Buitenhove ongeveer an derhalve meter van hun tuin te rug te geven. Voor 1 februari 2001 moest de grond worden op geleverd. De strook grond aan de achterkant van de tuinen was volgens de dienst Stadsbeheer eigendom van de gemeente. De strook maakte deel uit van de groengordel in de wijk. Het wijkteam Meanderhof/Bui- tenhove en de Socialistische Partij namen het op voor de be woners. Het optreden van de gemeente werd 'schandalig' ge noemd. Het college van burge meester en wethouder besloot onlangs de grond niet terug te eisen. De bewoners van de Bui tenhove ontvingen dat bericht eerder deze week. „Wij hopen voor u zo een goede regeling te hebben getroffen en betreuren het dat door de gehele gang van zaken u verkeerd benaderd bent." De gemeente laat weten dat het MIDDELBURG - Het muziek- ensemble Pic Nic treedt dinsdag 30 januari om 21.00 uur op in De Mug aan de Vlasmarkt in Mid delburg. Het repertoire van Pic Nic be staat uit volksmuziek uit onder meer Nederland, België, Frank rijk, Mexico en Israël. door Ab van derSluis MELISKERKE - In het bijzijn van zijn collega-veteranen kreeg Jan Dekker (75) uit Oost- kapelle donderdag het Draagin signe Gewonden uitgereikt. Burgemeester A. C. de Bruijn van Veere speldde hem de onderscheiding op, tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van de afdeling Walcheren van de Ver eniging van Oud-Militairen In- dië- en Nieuw-Guineagangers (VOMI) in Meliskerke. Dekker is in het voormalig Nederlands- Indië psychisch gewond ge raakt. Dekker diende bij de 1-12RI van de Koninklijke Landmacht. Als gevolg van de gebeurtenissen in het voormalig Nederlands-In- dië ontvangt hij een militair in validiteitspensioen. Praten over wat zich afspeelde gaat hem moeilijk af. Dekker citeerde uit het ledenorgaan van de VOMI, waarin een echtgenote van een veteraan haar gevoelens uit: ,jAls de tranen in zijn ogen staan, probeert hij iets te zeggen REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl openbaar groen 'bij hoge uit zondering' is overgedaan aan Woongoed. De nieuwe ka dastrale grens is zo getrokken dat tuinhekjes, struiken, plan ten en bestratingsmateriaal kunnen blijven staan. De nieu we grens wordt met gaashek werk aangegeven. In een kort feitenoverzicht legt de gemeente de schuld van de onrust over de tuingrond bij Woongoed neer. De woning bouwvereniging heeft in 1996 een aantal huurhuizen aan de Buitenhove verkocht aan de huurders. Bij deze verkoop, waar de gemeente niet van op de hoogte was, is onvoldoende ge keken naar de grenzen van de tuinen. Woongoed heeft geen gegevens opgevraagd bij het ka daster, wordt in het overzicht gesteld. Overrompeld Ria van den Boogaart, één van de bewoners van de Buitenhove, is 'blij' met de oplossing van de gemeente. „Het is prima gere geld." Dat de gemeente de gang van zaken betreurt, doet haar goed. „Het was een rare manier van doen. We werden overrom peld. Voor februari 2001 moest onze tuin zijn ontruimd. Ik wist niet wat ik las." Woongoed heeft de tuingrond gekocht om een probleem op te lossen, zegt directeur E. de Ceuster. „Het is een aardig ge baar van onze kant.De Ceuster wil niet kwijt wat de woning bouwvereniging voor de groen strook heeft betaald. Woongoed gaat binnenkort met de bewo ners overleggen over de verde ling van de grond. De zes tuinei- genaren die een woning huren krijgen de extra meters tuin in gebruik. De vier bewoners die een eigen huis hebben, wordt het stukje grond te koop aange boden. wat hij niet kan uitleggen." Met de instelling van het draagin signe kwam de overheid tege moet aan de wéns van veteranen die tijdens hun militaire dienst gewond raakten. De onder scheidingen worden toegekend door de minister van Defensie. Het draaginsigne is bedoeld voor militairen en vaarplichtig personeel van de koopvaardij. Zij komen in aanmerking voor het speldje als ze lichamelijke verwondingen of psychisch let sel hebben opgelopen. Op het insigne staat de tekst 'Vulneratus Nee Victus, Ge wond doch niet Verslagen'. „Ik vind 'm prachtig", aldus De Bruijn. „Uit de tekst spreekt een stuk leed. Het staat stil bij de enorme betekenis die het voor de mensen in voormalig Neder- lands-Indië heeft gehad." VLISSINGEN - Diëtiste Gerda Belfroid komt in bibliotheek 't Spui in Vlissingen een inlei ding geven over kinderen en voeding. De bijeenkomst is met name bedoeld voor (grootou ders van basisschoolleerlingen. Na afloop van de inleiding kun nen er vragen worden gesteld. Voor kinderen die meekomen zijn er activiteiten over het the ma eten. Erzijncd-roms, de kin deren gaan schilderen met 'eten', kleurplaten maken en spelletjes doen. De inleiding vindt plaats op woensdag 31 ja nuari tussen 15.00 en 16.00 uur. MIDDELBURG - De Teeken academie Middelburg heeft tien jongeren een tekenbeurs gege ven. De jongeren krijgen tien lessen tekenen en schilderen van kunstenaar/docent Ramon de Nennie bij het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming. De winnaars van de beurs zijn Judith Baas uit Nieuw en St. Joosland, Clarenza Koetje, Do minique Riddersma, Rianne Niesing en Tamara Eijke uit Middelburg, Lizanne Matthijs- se uit Meliskerke, Bram Voets uit Arnemuiden, Riëlle Muller en Loris Movesian uit Oost- Souburg en Prahlada Soekhai uit Vlissingen. door Ab van derSluis MIDDELBURG - De lifestyle- shop Haar van boven en Zij van beneden in de Gortstraat in Middelburg hoeft niet overge- verfd te worden. De monumen tencommissie kan zich na een bezoek aan het pand vinden in de antracietgrijze kleur. Eerder hadden Teun Brooymans en Dik Igounet, eigenaren van de shop, opdracht gekregen het pand voor 1 mei aan te passen, op straffe van een boete. Medio december vorig jaar openden Brooymans en Igounet hun lifestyleshop. Aanvanke lijk wilden zij de gevel een in het oog springende brandweerrode kleur geven. Dat stuitte op ver zet van de gemeente. Het onder nemersduo kreeg te horen dat zij de gevel wel in de originele kleur mochten terugschilderen. De donkergrijze kleur die werd ge kozen, kon niet de goedkeuring wegdragen van de commissie. De commissie is nu, na een be zoek aan het pand, tot de con clusie gekomen dat antraciet niet de eerste keuze zou zijn voor een (rijks)monument. Ook is het vanuit historische over wegingen niet wenselijk om zo wel de gevel als de kozijnen en de ramen in dezelfde Ideur te schilderen, zoals Brooymans en Igounet hebben gedaan. De mo numentencommissie vindt ech ter dat het pand aan de Gort- straat geen monument is en dat de donkergrijze kleur niet echt opvalt in het straatbeeld. Gedoe Brooymans liet donderdag we ten gemengde gevoelens te heb ben bij het standpunt van de monumentencommissie. „Ik heb toch gelijk gekregen, maar eigenlijk is het een hoop gedoe om niets. Er verandert niks in Middelburg. De volgende die wat wil in, heeft ook een pro bleem." MIDDELBURG - De mens gaat voor de container. Welke groot scheepse economische ontwik kelingen de aanleg van de Wes- tersclielde Containerterminal ook teweeg mag brengen, het personenvervoer op de Zeeuwse spoorlijn dient voorrang te krij gen op de goederentrein. PvdA en Groen Links in de Sta ten van Zeeland drongen daar donderdagavond op aan bij de bespreking van de plannen om het goederenvervoer per spoor tussen Roosendaal en Antwer pen te verbeteren. Deze plannen gaan onder meer uit van een nieuwe verbinding vanaf de spoorlijn Vlissingen- Bergen op Zoom ongeveer ter hoogte van de provinciegrens tussen Zeeland en Noord-Bra bant naar het haven- en indu striegebied van Antwerpen. M. de Koster (PvdA) en M. Wiersma (GroenLinks) stonden er op dat de provincie in haar re actie op de verbeteringsplannen beklemtoont dat personentrei nen voor dienen te gaan. Ze we zen erop dat de provincie Noord-Brabant dit ook heeft bepleit. En dat terwijl de pro blemen in West-Brabant veel groter zijn. Zo valt in Bergen op Zoom en in Roosendaal ernstige geluids- en trillingshinder te duchten als de groeiende stroom goederentrei nen over bestaand spoor blijft rijden. De Koster meende dat ook in de nabijheid van de Zeeuwse lijn de kans op tril lingshinder niet mag worden uitgevlakt. Ze pleitte ervoor om nul-metingen te laten uitvoe ren, zodat later kan worden vastgesteld in welke mate de si tuatie is verergerd. Geldgebrek, zo oordeelde de commissie, mag er in elk geval niet de oorzaak van zijn dat de verbeteringsplannen worden uitgesteld of dat geluids- en tril lingshinder maar voor lief moet worden genomen. VLISSINGEN - De Vlissingse gemeenteraad bereidt zich voor op een discussie over de ver hoogde energietarieven van Delta Nutsbedrijven. Meer zat er voor GroenLinks donderdag avond niet in. Deze fractie wil dat minima een tegemoetko ming krijgen om de energiekos ten te compenseren en diende daarvoor in de raadsvergade ring een lijvige motie in. „U heeft zich niet aan het regle ment van orde gehouden", dacht loco-burgemeester T. Meijers (WD), die burgemees ter A, van Dok-van Weele ver ving. De gemeenteraad was het oneens met Meijers. De raadsleden gingen donder dagavond op hun strepen staan. De beslissing over het wel of niet behandelen van een motie wil de raad zelf nemen. In het regle ment van orde is onlangs opge nomen dat moties over onder werpen die niet geagendeerd staan, ten minste 72 uur voor de vergadering bij de overige raadsleden bekend moeten zijn. Is dat niet het geval, dan wordt ter vergadering besloten of het idee direct of een volgende raadsvergadering wordt behan deld. „U bent te laat", sprak lo co-burgemeester Meijers de GroenLinks-fractie toe. „Dit onderwerp heeft geen haast. Dus kunnen we er net zo goed eerst in de commissievergade ring over praten." Meijers had zich te vroeg rijk gerekend. Niet alleen A. Soplantila van GroenLinks sputterde tegen, dat deed ook Meijers'partijgenoot J. Lust. De WD-fractievoorzitter: „Ik vind dat de raad eerst hoogte van de inhoud moeten nemen en ver volgens moet beslissen of de mo tie behandeld wordt." Daarin kon de hele raad zich vinden. Door de complexiteit van het onderwerp en de uitvoe rige motie die ook nog eens met een toelichting was voorzien, werd de behandeling van de ta riefstijging een maand doorge schoven. VLISSINGEN - In het clubhuis van Olympus aan de Irislaan in Vlissingen wordt zaterdag 3 fe bruari een bingo-avond gehou den. Deze begint om 20 uur. Dinsdag 13 februari wordt er geklaverjast in het clubhuis. Het klaverjassen begint om 20 uur. door Nadia Berkelder DOMBURG - Zes horecabedrij ven in de gemeente Veere heb ben de afgelopen twee weekein den een boete gekregen. Ze hielden zich niet aan de voor schriften. Aanleiding voor de controles was de rainp in Volen- dam. De overtredingen hadden niet allemaal te maken met brandveiligheid, maar ook met andere regels die verbonden zijn aan een vergunning. De gemeente Veere ontving na de brand bij café de Hemel in Volendam een aantal telefoon tjes over horecabedrijven. „We hebben de signalen ter harte ge nomen", zegt burgemeester A.C. de Bruijn. „Er zijn een paar ho- reca-ondernemers die de regels overtreden, terwijl iedereen ge zien heeft waar dat toe kan lei den," De gemeente heeft samen met de politie acht bedrijven gecontro leerd. De overtredingen die wer den geconstateerd hadden niet alleen met brandveiligheid te maken. „Het ging om sluitings tijden, geluidsoverlast, slecht toegankelijke nooduitgangen en ruimtes waarin teveel men sen aanwezig waren", zegt K. van der Spek van het cluster handhaving van de gemeente. Aanstaande zaterdag gaan de ambtenaren van de gemeente weer samen met de politie op pad om te kijken of de situatie in de bedrijven veranderd is. De Bruin zegt dat de gemeente niet zomaar een bedrijf kan sluiten. „De ondernemer heeft de moge lijkheid om de situatie te her stellen. Als iemand onwillig is, kunnen we bestuursdwang toe passen of een dwangsom opleg gen. Een bedrijf sluiten is een lange juridische weg. Alleen bij levensgevaarlijke situaties heb ben we de mogelijkheid te slui ten." Handhavingsteam De gemeente voert al sinds de zomer van 1998 nachtelijke controles uit bij horecabedrij ven. Bezoeken overdag geven volgens De Bruin geen goed beeld. „Gevaarlijke situaties komen voort uit de manier waarop ruimtes gebruikt wor den", meent ze. Normaal ge sproken wordt alleen 's zomers gecontroleerd. Sinds vorig jaar heeft de gemeente een speciaal handhavingsteam ingesteld om te kunnen controleren op een groot aantal aspecten. In Middelburg en Vlissingen zijn na de ramp in Volendam geen extra controles uitgevoerd bij horecabedrijven. „We heb ben een regulier controlepro gramma", zegt K. Hamelink van de stadsgewestelijke brand weer. De brandweer heeft wel wat telefoontjes gehad na de brand in Volendam, maar niet over horecabedrijven. „Dat ging om huizen, panden voor kinderopvang en een gezinsver vangend tehuis." De brandweer verzamelt alle klachten en trekt de meest acute gevallen na. Hamelink vindt wel dat er meer gecontroleerd zou moeten wor den. Daarvoor moet de afdeling preventie van de brandweer uit gebreid worden van vier tot acht man, maar dat is volgens hem een beslissing die het gemeente bestuur moet nemen. Momen teel controleert de brandweer bij het afgeven van een bouw vergunning en als een bedrijf van eigenaar verandert. „Het consequent controleren en de vergunningen 'up to date' hou den is onvoldoende gebeurd", zegt hij. Hij wil op korte termijn horeca bedrijven waar veel mensen zijn of bedrijven met meerdere ver diepingen controleren. Hame link vernacht overigens geen schokkende dingen aan te tref fen. „We zijn bij The Nighttrain in Middelburg geweest en daar was alles, op een paar kleine dingetjes na, in orde." VLISSINGEN - In buurthuis Aldegonde in Vlissingen staat zaterdag 2 februari een avond voor alleengaande 25-plussers op het programma. Vanaf 20.30 uur zijn zij welkom. Zaterdag 10 februari begint om 20,30 een salsafeest. Dinsdag 20 februari vermeldt het program ma vnaaf 20 uur een bingo met superronde. Wie zelf muziek maakt, kan vrijdag 23 februari terecht voor een jamsessie en workshop, vanaf 20 uur. Zondag 25 februari tenslotte is het vanaf 13.30 uur prijsklaver- jassen. Om 13 uur wordt de zaal geopend. Het buurthuis is gevestigd aan Westerzicht386.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17