Worstmaker in hart en nieren Kunstkwartier toont nieuw werk Mooi van binnen en van buiten Popfestival School's Out begint aan tweede leven Inter Scaldes loopt weer derde ster mis ondernemend zeeland in detail 16 Zelf lingerie maken bij modevakschool Zierikzeese slager wint vaak goud bij keuringen gilde kunst cultuur Koorzangers Scheldeloodsen naar Australië Jasz Zondag door Inge Heuff ZIERIKZEE - Om het ambach telijk maken van worst in ere te houden en de worstmakers te stimuleren, organiseert Het Worstmakers Gilde jaarlijkse keuringen van de verschillende producten. C. van Velzen, sla ger en worstmaker uit Zierik zee, is een van die ambachtelij ke worstmakers. De kwaliteit van zijn worsten worden tel kens weer door het Gilde be loond met goud. Op de meest onverwachte mo menten ontvangen de slagers die aangesloten zijn bij Het Worstmakers Gilde, het ver zoek om een bepaald product in te zenden ter keuring. Na deze keuring krijgen de slagers een keuringsrapport over de kwali teit en een oorkonde. C. van Velzen, slager en worstmaker uit Zierikzee is al 25 jaar lid van Het Worstmakers Gilde. Klan ten komen van ver voor zijn producten. En ook de keurin gen wijzen uit dat zijn kwaliteit hoog is, de ene gouden oorkon de na de andere wordt opge stuurd of uitgereikt. „Ik heb in het verleden een of twee keer zilver gekregen, daar lig ik wel van wakker, ja", be kent Van Velzen. „De kwaliteit moet gewoon uitstekend zijn." Zijn vrouw noemt het worst maken een uit de hand gelopen hobby, zelf ziet hij het als een creatief onderdeel van zijn vak. „Voor mij is het een product dat leeft. Er valt zoveel te combine ren en te variëren. Geef tien worstmakers de opdracht een kookworst te maken en je krijgt tien verschillende worsten." Slagerij Traiteur Van Velzen heeft standaard zo'n zestig vleeswaarproducten op de toonbank liggen. Daarnaast biedt de worstmaker nog een tiental eigen specialiteiten aan. Er is een gestage daling van zo wel het aantal worstmakers als de ambachtelijke slagers. Toen Van Velzen zich 25 jaar geleden op Schouwen-Duiveland ves tigde, waren er zo'n 25 am bachtelijke slagers. Nu zijn het er nog zes waarvan er twee hun eigen worsten maken, Van Velzen en Polderman in Burgh. Van Velzen: „Het worstmaken is een tijdrovend karwei en de investeringen voor een goede worstmakerij zijn fors. Dat houdt veel collega's tegen. Maar als ik een ham van de groothandel verkoop, net als de De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Jeffrey Kutterink. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Echte bakker Piet Daane uit Vlissingen is een nieuwe brood soort rijker, het Donker Bos- brood Het ambachtelijke brood is van binnen mals en aan de buitenzijde robuust. De sa menstelling van geroosterde mout, volkorentarwe en rogge zorgen volgens de bakker voor een ideale balans. Het brood is in de winkels aan de St. Jacobs- passage en aan de Paauwen- burgweg te koop. De ondernemersvereniging Lange Delft heeft een eigen website geopend, www.lange- delft.nl. De bezoeker kan een e- mail verzenden aan de aange sloten leden en alle winkels be zoeken, die een eigen internet site en/of een eigen virtueel fili aal hebben. De website heeft verder een zoekmachine, een activiteitenkalender, een ru briek geschiedenis en een vaca turebank. vrijdag 26 januari 2001 door Jacques Cats KRUININGEN - Maartje en Kees Boudeling van restaurant Inter Scaldes in Kruiningen be ginnen de hoop bijna op te ge ven. Waar ze al jaren op reke nen, is andermaal niet gebeurd. Geen derde Michelinster. Maar wel al achttien jaar twee ster ren, troost Kees Boudeling zichzelf. De langste periode die een dubbel bekroond restau rant in Nederland ooit heeft kunnen volhouden. Inter Scaldes behoort tot de ze ven zaken die zich in Neder land als bezitter van twee ster ren culinair koploper kunnen noemen. Dat waren er eerst tien. Twee restaurants vielen af omdat de bedrijven werden be ëindigd. En La Rive (Amstelho- tel) in Amsterdam moest deze keer een ster inleveren. Een derde ster: zal die er nog wel inzitten? Het Inter Scaldespaar heeft al aangegeven de loopbaan te wil len afbouwen. „Ik denk trou wens dat ze zo'n derde ster eer der aan een jonge chef zullen geven", meent Boudeling. „Dan hebben ze daar langer goodwill van." Navraag De Kruiningse gastheer heeft er wel eens navraag naar ge daan: wat moet je nou in huis hebben om voor die derde ster in aanmerking te komen?' Dat leverde tot dusver alleen maar vage reacties op. In de geest van: dan moet jetwee plus, plus leveren. „Je krijgt het nooit te horen waar je aan moet vol doen." Links en rechts en vooral in Frankrijk om zich heen kijkend en proevend hebben de Boude- lingen het voor zichzelf vastge steld: „Wij hadden die derde ster al moeten hebben. „Daar zijn we al jaren rijp voor", vindt Kees. „Wij heben een hele ster ke brigade. En vanaf het koekje wordt hier alles in huis ge maakt. Daar komt geen toele verancier aan te pas." De sterrenverdeling blijft voor dit jaar in Zeeland ongewij zigd: Boven Oud Sluis in Sluis flonkeren ook nu weer twee sterren, Nolet-Het Reymers- waele in Yerseke heeft er een, net als Het Groot Paradijs in Middelburg. Het Zeeuwse ster renbestand lijkt voor de toe komst verzekerd. „Er zijn er een paar die daar naartoe groeien", schat Kees Boudeling de situatie in. Daarbij verwijst hij naar Katseveer en naar De Kromme Watergang in Hoofd plaat. Maar daar staan in de keuken dan ook mensen die ooit bij Inter Scaldes en Oud Sluis aan het fornuis hebben gestaan. OOST-SOUBURG - Onder- of zwemkleding in grotere maten is vaak erg duur en dan nog is de pasvorm zelden perfect. De op lossing? Zelf je lingerie of bad pak maken natuurlijk. „Wij kunnen de patronen in lengte en breedte aanpassen en de be- ha-cupmaat kan variëren van A tot en met H", zegt Winny Toetenel van de gelijknamige modevakschool in Oost-Sou- burg. „Dames met een maatje meer zijn dikwijls aangewezen op saaie modellen in zwart of wit", vindt Winny Toetenel, Zij be heert het secretariaat van de bond van kleermakers en heeft al vijftien jaar een modevak school. Vanuit haar huis aan de Amstelstraat leert zij haar cur sisten de beginselen van het zelf kleding maken in groepjes van maximaal vijf dames. Be halve de gewone naailessen, geeft de Oost-Souburgse ook lingeriecursussen. In vijf lessen van ieder ruim twee uur wor den de technieken aangeleerd. „Mensen zijn vaak verbaasd over het resultaat: echt mooie lingerie." Toetenel vindt het een uitda ging haar cursisten iets bijzon ders te leren. Lingerie maken is de eerste stap, zelf badkleding maken een volgende. De stoffen die daarvoor worden gebruikt, zijn rekbaar en vragen wat ex tra kennis. De cursussen worden zowel overdag als 's avond gegeven. door Ellen De Vriend VLISSINGEN - Tibetaanse klankmassage en Indiaanse lichaamsmassage zijn heel wat anders dan de standaard schoonheids behandelingen. De Vlissingse schoon heidssalon A thing of beauty onderscheidt zich daarmee van andere. Onlangs gingen de deuren van de salon aan de Groen van Prinstererlaan open. Moretta Vader is al tien jaar schoonheids specialiste en zeven jaar pedicure. Na haar opleiding begon zij aan de Gerbrandys- traat in Vlissingen de schoonheidssalon A thing of beauty. Al snel voelde Moretta zich ontevreden over de cosmetica en crèmes van de merken die zij gebruikte. „De pro ducten waren te synthetisch en bevatten kleurstoffen, conserveringsmiddelen en alcohol. Ik heb lange tijd naar alternatie ven gezocht en vond uiteindelijk de na tuurproducten van de Duitse Dr. Hausch- ka. Deze antroposoof gaat ervan uit dat het leven een ritme is. Zijn producten worden volgens homeopathische principes samen gesteld", vertelt Moretta. Na een cursus in Duitsland mocht zij de producten in haar salon gebruikenDe schoonheidsspecialis te is enthousiast over de producten. A thing of beauty aan de Groen van Prin stererlaan biedt een aantal nieuwe verzor gingsmogelijkheden. Behalve de Quick-fit behandeling, waarbij met amandelklei en kruiden wordt gewerkt, is Moretta ook begonnen met Indiaanse massage en Tibe taanse klankmassage. De normale lichaamsmassage, die zij tijdens de oplei ding leerde, vond ze tegenvallen. De Indi aanse pentoite-güi lichaamsmassage werkt volgens de schoonheidsspecialiste stimulerend en ontspannend Het is een combinatie van verschillende technieken en healingvormen die door de Sj amanen en medicijnmannen van oorspronkelijke In dianenstammen in Amerika worden ge bruikt. Bij het Soundhealing Centrum in Heerlen volgde de Vlissingse een opleiding in de Ti betaanse klankmassage. Zij werkt met twee klankschalen, één met een hoge en één met een lage klank. Het geluid daarvan veroorzaakt trillingen in het lichaam, die blokkades signaleren en opheffen. De klanken zijn ontspannend en werken gene zend, aldus Moretta. buurman, wat onderscheidt mij dan nog van hem? Dan is er geen lol meer aan." Het maken van worst heeft Van Velzen vooral uit de praktijk geleerd; door te proberen, te proeven bij collega's en door de contacten via Het Worstmakers Gilde. „Het Gilde is goed voor het hooghouden van de kwali teit. Die keuringsrapporten ge ven aan waar nog verbeterd kan worden. Daar heb je echt wat aan. En we wisselen veel ervaringen uit. We zijn vooral een vriendenclub." Ambachtelijk slager en worstmaker C. van Velzen: „Er valt zoveel te combineren en te variëren. Geef tien worstmakers de opdracht een kookworst te maken en je krijgt tien verschillende worsten." foto Marijke Folkertsma VLISSINGEN - Het Schelde- loodsenkoor vertrekt zondag voor vier weken naar Australië. De reis, op uitnodiging van de staat Tasmanië, wordt gemaakt om het dertigjarig bestaan van het koor te vieren en het eeuw feest van de federatie van Au stralische staten op te luisteren. Het Scheldeloodsenkoor ver zorgt in Australië een reeks van optredens. Eerst wordt zeven dagen door Tasmanië getoerd. Daarna doet het koor in Hobart het Classic Wooden Boat Festi val aan. Hoogtepunt is een op treden in de elfhonderd zit plaatsen tellende Federation Hall, ook in Hobart, Daar wordt opgetreden met het Tasmanian Symphony Youth Orchestra. Het laatste deel van de tournee speelt zich af in Melbourne, waar uitvoeringen worden ge geven tijdens het Holland Festi val voor Nederlandse emigran ten. Eind februari keert het Scheldeloodsenkoor terug naar Vlissingen. Chris Grinwis en Robbert Cöhrs, initiatiefnemers van de exposities van Ming Gu en Janny van Damme. foto Dirk-Jan Gjeltema Expositie schilders Ming Gu en Janny van Damme in Zierikzee door Ali Pankow ZIERIKZEE - Eigenlijk wilden ze even pas op de plaats maken. Chris Grinwis en Robbert Cöhrs, initiatiefnemers van het Kunstkwartier Zierikzee, had den geen tentoonstellingen ge pland in het eerste kwartaal van dit jaar, maar daar zijn ze snel op teruggekomen. Zondag 28 januari beginnen weer twee nieuwe exposities in hun gale ries Beddeweg en Kos. „Een mooie aanleiding daar voor was het verzoek van kun stenares Janny van Damme om haar schilderijen bij mij te mo gen opslaan in verband met de verbouwing van haar atelier 't Ooilam in Ouddorp", zegt Grin wis. Hij toont echter liever schilderijen dan dat hij ze op slaat. Hoewel hij de komende VLISSINGEN - De Louisiana Rhythm Boys treden zondag 28 januari op tijdens de Zeeuwse Jasz Zondag in het Arsenaal Theatercafé in Vlissingen. De groep speelt oude stijl jazz. De aanvang is om 15.30 uur. tijd vooral zelf wilde schilderen maakte hij graag ruimte voor een spontane expositie. Cöhrs besloot daarop in te spelen en eveneens een tentoonstelling in te richten in galerie Beddeweeg Hij koos voor werk van de Chi nese schilder Ming Gu. Deze jonge schilder heeft zich ont wikkeld te midden van de zeer oude en rijke Chinese schilder traditie. Opleiding Hij leerde de eerste beginselen van het schilderen van zijn va der die hoogleraar is in archi tectuur en schilderkunst. Na zijn kunstopleiding in China studeerde hij aan de Hogeschool voor de Kunsten in Utrecht. Vooral de oorspronkelijke be woners van de hoogvlakte van Tibet vormen een geliefd onder werp voor zijn olieverfschilde rijen. In zijn recenter werk spelen herfst en winter in uit bundige kleuren een hoofdrol. Van beide thema's is werk te zien bij galerie Beddeweeg. Het werk van Janny van Dam me in galerie Kos kenmerkt zich door de diversiteit in onderwerp en kleurgebruik. Van Damme maakt abstracte acrylschilde- rijen met daarin herkenbare door Ernst Jan Rozendaal AXEL - Het popfestival School's Out begint aan een tweede leven. Van 1991 tot en met 1996 werd het evenement met toenemend succes georgani seerd, maar daarna werd het stil. Dit jaar vindt School's Out opnieuw plaats op zaterdag 31 maart. Zij het dat het evenement niet meer in de openlucht is, maar in de Halle in Axel. Hoofdact is Dyzack. De afgelopen vijf jaar bleven mensen vragen of School's Out weer eens georganiseerd ging wor den. vertelt Jeroen 't Gilde, een van de oorspron kelijke initiatiefnemers. „Het festival had een goede naam. Bij de organisatie waren veel mensen betrokken en dat betekende dat er veel verschil lende ideeën leefden. Een aantal organisatoren wilde dat het festival flink zou doorgroeien. Het moest het grootste popfestival van Zeeland wor den. Dat is niet gelukt en dat viel tegen. Door verschil len van mening is toen de organisatie uit elkaar gevallen. Maar de afgelopen jaren kreeg ik zoveel reacties. Steeds meer mensen kwamen erop terug. Vertelden dat ze School's Out toch wel te gek von den." Met een aantal organisatoren van het eerste uur en wat nieuwelingen is besloten School's Out een vervolg te geven. „De opzet is wel iets bescheide ner", aldus 't Gilde. „Destijds trokken we twaalf honderd bezoekers. In de Halle kunnen er maxi maal zeshonderd naar binnen. Het is een soort test. Eens kijken wat de komende jaren de kansen zijn en op welke manier we het dan moeten aan pakken." Programma Het programma voor de komende editie is bijna rond. Belangrijkste artiest is de originele Haagse singer/songwriter Dyzack. In 1999 riep de VPRO hem uit tot het grootste talent van de Nederlandse popmuziek. Zijn twee cd's werden door de popcri tici lovend onthaald. Een andere blikvanger is de Deense groep Gloiybox. De muziek van de band is beïnvloed door onder meer Portishead en Sonic Youth. In de week voorafgaand aan School's Out treedt Glorybox op in Paradiso in Amsterdam en in 013 in Tilburg. Uit Zeeland komen Trippin', vo rig jaar winnaar van de Zeeuwse Popprijs als bes te band, This Beautiful Mess, Deuces Wild en Un der Construction. Binnenkort zal nog één band aan het programma worden toegevoegd. 't Gilde: „School's Out is alleen nog een naam. We richten ons op een veel bredere groep dan alleen schooljeugd of jongeren die net van school zijn. Het programmeren van Dyzack wijst op wie we mikken. Hij is populair aan het worden maarniet commercieel. Je moet je een beetje in de muziek verdiept hebben om te weten wie hij is. Voor die mensen, muziekliefhebbers die er wat meer dan gemiddeld mee bezig zijn, is School's Out." Het festival duurt van 16 tot 24 uur. De voorver koop begint half februari. door Ernstjan Rozendaal VLISSINGEN - De Nationale Gedichtendag is in Zeeland be scheiden gevierd. Alleen biblio theek/boekhandel 't Spui in Vlissingen en de Drukkerij in Middelburg maakten de poëzie dag duidelijk zichtbaar voor het publiek. In Vlissingen werden vier grote banieren met gedich ten uitgerold, aan de gevel op de Markt in Middelburg was een gedicht van Judith Herzberg be vestigd. Woorden zijn vreemde zaken Je kunt er mee maken Wat je wilt Dichters doen dat Zij scheppen werelden Die niet eerder bestonden Woorden hebben daar zin in Dit gedicht van Willem van Toorn verwoordt mooi waar het bij poëzie om draait. Het is een van de vier gedichten die op gro te banieren zijn te lezen in 't Spui in Vlissingen. Op de overi- contouren. Fraai voorbeeld daarvan is haar interpretatie van de Rotterdamse Erasmus- brug. Het schilderij onder scheidt zich vooral door opmer kelijke kleuren. Sprankelende kleuren in mooi contrast vallen ook op in haar weergave van een Elfenbos. Haar liefde voor Ouddorp brengt ze tot uiting in een serie schilderijen over de natuur in haar directe woonomgeving. Verder laat ze zich inspireren door bloemen, bomen en plan ten. Van Damme's liefde voor het schilderen vindt zijn oor sprong in een simpel doosje wa terverf van haar kinderen. Zomaar op een avond jaren ge leden probeerde ze wat uit met verf en kwastjes en het resultaat bleek verrassend. Dat was de aanzet voor diverse cursussen, waarin ze zich verschillende technieken eigen maakte. In middels wijdt zij zich in haar atelier-galerie 't Ooilam fullti me aan de beeldende kunst. De exposities in de galeries Bed deweeg en Kos worden zondag 28 januari vanaf 15.00 uur ge opend met een inloopmiddag. Op deze middag zijn in het Zie rikzeese Kunstkwartier ook de ateliers van beeldhouwer Eric Odinot, fotografe Marijke Folk ertsma en tapijtweefster Alexandra Stapff open. In de bibliotheek in Vlissingen hangen vier grote banieren met daarop gedichten, foto Lex de Meester ge drie staan gedichten van de Vlissingse burgemeester Anne ke van Dok-van Weele en de Zeeuwse dichters Hans Verha gen en Hans Warren Medewerkers van de biblio theek rolden de vlaggen don derdag uit ter gelegenheid van de Nationale Gedichtendag. Daarmee werd ook Vlissingen Poëzie Stad ingeluid, een ge dichtenwedstrijd rond het the ma Vlissingen, oud en nieuw. Tot 28 februari kunnen hiervoor bij 't Spui gedichten worden in geleverd. Op 21 maart vindt de prijsuitreiking plaats. Tot die tijd blijven de poëziebanieren hangen. In de bibliotheek is een zuil be kleed met de favoriete gedich ten van de werknemers en een een gedicht van haar aan de nieuwe glazen gevel te hangen. aantal klanten. „We hebben het hier in huis nooit over gedich ten", vertelt Marloes Wilbers. „In eerste instantie schrokken mensen er voor terug om mee te doen. Maar nadat een paar ge dichten waren ingeleverd, kwam iedereen over de brug. Er zit van alles bij. Van Toon Her mans tot Lucebert tot Bob Dy lan. Ook een tekstje van Connie Palmen. Eigenlijk is dat proza, maar voor de degene die het heeft ingeleverd is het poëzie. Dan krijg je een discussie over wat poëzie is. Zo maakt een ini tiatief als dit wel iets los." Vanaf gisteren ligt in alle boek winkels de bundel Staalkaart van Judith Herzberg te koop voor een rijksdaalder. Voor De Drukkerij in Middelburg reden De meeste Zeeuwse boekhan dels lieten het donderdag bij een wat prominenter plekje voor poëzie dan gewoonlijk. Boek handel Van de Sande in Terneu- zen gaf iedereen die een boek kocht de ansichtkaarten mee die Poetiy International heeft laten drukken met beste gedich ten van 2000. Het gaat om 'Ra fels' van Jan Eijkelboom, 'Het schitterende' van Elma van Ha ren en 'Kooklust' van Marjolei- ne de Vos. „We stoppen die kaar ten in alle boeken, niet alleen in dichtbundels", aldus Hans van de Sande. „Ze zijn namelijk be doeld om mensen voor de poëzie te winnen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 16