PZC Plaatsing pleegkind gestaakt Veel politie maar geen actievoerders 15 Fries chanteerde lange tijd klanten van prostituees Zes jaar cel geëist voor verkrachting en wurgpoging Fresco's Pharasyn waard om te bewaren Pot Jeugdzorg is leeg Hulst wil lager tarief Delta Nuts Vlissingen gaat ook over tot noodverordening Bepaal je Richting zeeuwse almanak Stage MIDDEN vrijdag 26 januari 2001 doorRoelf Reinders MIDDELBURG - Stichting Jeugdzorg Zeeland weigert bij na veertig kinderen in een pleeggezin te plaatsen. Direc teur J. Eijlander heeft een opna mestop ingesteld. Er is geen geld meer voor nieuwe plaatsingen. Het is voor het eerst in Neder land dat eenpleegzorginstelling zegt vanwege geldgebrek geen jongeren meer in een pleeggezin te kunnen plaatsen. De sector pleegzorg heeft geen geld meer om kinderen te plaatsen en te begeleiden. Dat heeft Eijlander in een brief aan pleegouders in Zeeland bekendgemaakt. Vooralsnog kan de wachttijd tot een half jaar oplopen. Maar de Jeugdzorgdirecteur houdt reke ning met een langere wachttijd. Eijlander is met de provincie in gesprek over oplossingen, maar hij verwacht dat die er op korte termijn niet komen. In nog geen twee weken tijd zijn er 39 jongeren op de wachtlijst HULST - De winst van Delta Nutsbedrijven moet volgens de Hulster raad deels worden te ruggegeven aan de burgers. Via een motie van het CDA, die unaniem werd gesteund, kregen B en W donderdag de opdracht Delta aan te schrijven. De te ruggave moet gebeuren door de tarieven te verlagen tot aan het niveau van 1999. Ook moet het Rijk worden verzocht de verho ging van de eco-tax te beperken. beland. „Zij vallen tussen wal en schip", zegt Eijlander. „Zij blijven onder de zorg hangen." De jongeren hebben dringend hulp nodig maar kunnen vol gens hem moeilijk naar tehui zen omdat die ook wachtlijsten hebbenHet gevolg is dat de j on- geren gewoon thuis zitten ter wijl ze daar weg moeten. „De jeugdbescherming en de ambu lante jeugdhulpverlening doet wel hun best in die gezinnen. Maar die kampen ook met enor me werkdruk. Als er niks ge beurt krijg je een kettingreactie in die gezinnen. De situatie is ui termate zorgelijk." Volgens Eijlander staat de situ atie in Zeeland niet op zich. „Het is een landelijk probleem. Hij zegt dat pleegzorginstellin- gen per pleegkind te weinig geld krijgen. „We kunnen de tekor ten bij de sector Pleegzorg nu niet meer uit de reserves aanvul len. „We zitten fors in de min." Hij stelt dat, als hij toch pleeg kinderen blijft plaatsen, dat het faillissement van de pleegzorg in Zeeland betekent. „Dan zou den de jongeren naar tehuizen moeten. Dat is zwaardere zorg die ook meer geld kost." -Zeeland is de eerste provincie waar een opnamestop voor pleegkinderen is afgekondigd. Maar voorzitter J. Verbugt van Stichting Pleegzorg Nederland verwacht dat meer pleegzorgin- stellingen in de problemen ra ken. „Dan kunnen meer instel lingen zich gedwongen voelen een wachtlijst in te stellen.Vol gens Verbugt blijkt uit onder zoek dat er grote verschillen be staan tussen provincies als het gaat om financiering van pleeg zorg. Antoinette van de Wal en Teun Bleijenberg van Rescura in gesprek met Arie Mors van sloopbedrijf Sagro. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vlissingen heeft wat in handen met de muurschilderingen van Pha rasyn die afgelopen week in de oude bio scoop Alhambra aan het licht kwamen. Van Raoul Pharasyn hangen schilderijen in het stadhuis van Antwerpen en in het museum van Schone Kunsten in Oostende. „België is er trots op. Vlissingen zou er ook trots op moeten zijn muurschilderingen van een groot schilder te hebben", zegt Teun Bleijenberg van het Haagse restauratiebe- drijf Rescura. „Dit is bladgoud", stipt Bleijenberg don derdagmiddag aan. De restaurateur en zijn collega Antoinette van de Wal gingen graag in op de vraag van de Stichting Stadsherstel om de voorstellingen te bekijken. Bleijen berg wrijft over de verf. Het goud licht op van de schildering waarop de man een duif je geeft aan een vrouw. „Het is prachtig en iedereen kan zien dat dit met kwaliteit is ge maakt." Voor hem staat vast dat er een actie in Vlis singen gevoerd moet worden om dit werk te behouden. Hij schat de posten op 20.000 gulden. „Al is het maar dat een gedeelte van een van de twee fresco's geconserveerd wordt. Dit werk heeft een verhaal, In België wisten ze bijvoorbeeld niet dat Pharasyn ook muurschilderingen heeft gemaakt. Dat is nieuw, en nieuw is ook dat hij in Vlissin gen gewerkt heeft. De conservator van het Oostends museum verricht nu nog meer on derzoek naar Pharasyn." Duidelijkheid Een vraag resteert of dit werk echt van de hand van Raoul Pharasyn is. De fresco's zijn gesigneerd met A. Pharasyn. „Ook daar zal die conservator later duidelijkheid over kunnen geven. Projectontwikkelaar Proverko is als eige naar van het pand bereid de campagne tot behoud van kunst te ondersteunen. Rob van Avermaete: „Ik wil zeker met als cultuur barbaar afgeschilderd worden. Die 20.000 gulden neem ik niet alleen voor mijn reke ning, maar ik wil wel een steentje bijdragen. Ik heb me natuurlijk aan een werkschema voor de bouw te houden, maar daar kan ik van afwijken." Ook de gemeente is niet te beroerd om de restauratie financieel te on dersteunen. „We lopen niet vooraan", stelt wethouder Cees de Keijzer. „Maar onze me dewerkers zijn ook een kijkje gaan nemen en als zij vinden dat de fresco's belang heb ben voor Vlissingen, dan betalen we mee. Bleijenberg schat in dat de muurschilderin gen rond 1930 zijn gemaakt. Rescura is een gerenommeerd restauratie- bedrijf. Bleijenberg verwacht dat de Vlis- singse fresco's er gemakkelijk uit te halen zijn. Na restauratie kunnen de voorstel lingen verwerkt worden in de nieuwbouw. Of geef ze een plaats in de nieuwe bioscoop CineCity", suggereert hij. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Tot groot onge noegen van de actiegroep Stop Borssele werd donderdagavond oök in Vlissingen de noodveror dening nucleaire transporten van kracht. De burgemeester kan door dit besluit de politie opdracht geven actievoerders in te rekenen, die tijdens transpor ten van nucleair afval de open bare orde dreigen te verstoren. D66, GroenLinks en de SP wa ren eveneens ontevreden over de maatregel. n actievoerder van Stop Borssele maakte zijn ongenoe gen kenbaar tijdens de discussie in de gemeenteraad. Hij droeg vanaf de publieke tribune een gedicht voor over macht, orde en democratie. Daarop schorste loco-burgemeester T.R.K Meij- ers, die burgemeester A. van Dok-van Weele verving, onmid dellijk de vergadering. „Dit to lereren we niet. U dient nu di rect het gebouw te verlaten." Nadat de actievoerder zijn Speech had afgerond, gaf hij ge hoor aan het verzoek. T. de Roos van de SP vond de verordening een beknotting van iemands recht op demonstreren. A. Soplantila van GroenLinks plaatste vraagtekens bij de ma te van overlast. „Dit is een paar denmiddel. Het staat me ook tegen dat de verordening een periode van twee jaar beslaat. De transporten zijn maar tot eind van dit jaar te verwach ten." (Advertentie) De politie had de toegangswegen afgegrendeld. Het schip dat het kernafval transporteert was met zeecontainers afgeschermd. foto Lex de Meester door Maurits Sep BORSSELE - Het parkeerter rein van de Covra in Borssele is omgetoverd in een commando centrum. Grote witte trailers van de Zeeuwse politie, ge tooid met metershoge zend masten, vormen de verbinding tussen het rijdende kerntrans port en de agenten en ME'ers die het Zeeuwse traject blok- kadevrij moeten houden. Van hoogspanning is niks te mer ken. Greenpeace heeft haar slag al geslagen in Gelderland. Voor de tweede keer in acht da gen zijn politie en mobiele eenheid op volle sterkte aange treden. Opdracht: een kern transport een vrije doorgang door Zeeland verschaffen. Dat lukt donderdag aanzienlijk beter dan een week geleden. Toen hadden de ordehandha vers hun handen vol aan Greenpeace. Nu is in het Sloegebied geen spoor te bekennen van actie voerders. Die roerden zich dit keer in Gelderland. Met een tweedehands ME-busje en gehuld in blauwe truien pas seerden leden van Greenpeace probleemloos de wegversper ringen van de Gelderse orde diensten. Om vervolgens de enige toegang tot de kerncen- rale Dodewaard te blokkeren. Het is de derde keer dat de mi lieuactivisten politie en ME in de luren leggen. In december enterden ze een schip op de Westerschelde, terwijl alle vei ligheidstroepen rond de Ka- loothaven stonden. Een week geleden beklommen ze drie uur voor vertrek van een kern transport dp koepel van de kerncentrale. Een lelij ke deuk in het gezag en het imago van de politie? „Nee hoor", lacht een opgewekte al gemeen commandant Jan Da lebout. „Wij zijn de hoeders van de democratie, Daar past geen onderlinge strijd met ac tiegroepen bij, maar een zake lijke houding: kun je gezag uit oefenen om de samenleving leefbaar te houden?" „Kijk, waar hebben we het nu over? Over een kemtransport. Dat is een politiek item. We hebben het niet over slachtof fers, of over geweld op straat. Daar speelt gezag wel een rol. Dan gaat het erom wie op straat de baas is: de politie of iemand anders." Protesteren De politie vecht geen oorlog uit met Greenpeace, beaamt poli tiewoordvoerder Jan van Mou- rick. „Zij hebben recht op vrije meningsuiting en recht om te protesteren. Dat moeten wij respecteren. Anderzijds is het onze taak om te zorgen dat een transport kan doorgaan." Acties horen erbij, vinden ze. Meestal verlopen die ook heel vredig en zonder vernielingen. „Tot op heden zijn de gebruik te methodes niet heel verras send geweest", zegt Dalebout. „Wel arbeidsintensief. En al tijd zo vormgegeven dat je mensen bijna niet los kunt ma ken zonder ze pijn te doen." Juist omdat acties erbij horen, staan in de draaiboeken voor de transporten diverse scena rio's: als dit gebeurt, doen wij dit, en als dat, dan dat. En toch kon Greenpeace ongestoord het schip enteren dat kernafval uit Dodewaard kwam ophalen. Dalebout: „Het draaiboek heeft goed gewerkt." Dus de politie heeft Greenpeace be wust haar gang laten gaan? Van Mourick: „We hebben ons strikt gehouden aan onze op dracht. Die hield in dat het transport met splijtstofstaven ongehinderd moest kunnen plaatsvinden. Wel, in het schip zat toen nog geen splijtstof." Vanuit de kerncentrale Borsse le zullen nog twaalf transpor ten naar Frankrijk vertrekken, vanuit Dodewaard nog onge veer achttien naar Engeland. De eerstvolgende worden eind februari verwacht. Green peace zal zich telkens laten zien en horen. Politie en ME kunnen zich dus opmaken voor de volgende confrontatie. Erg lijken ze het niet te vinden. Tenminste, niet voor zichzelf. „De eerste keer was leuk", geeft Van Mourick toe. „Maar daarna keert de realiteitszin terug. Het kost zo verschrikke lijk veel voor de gemeen schap." Varianten De inzet van mensen en midde len is niet meer in balans met alle andere zorgen en taken van de politie, vindt Dalebout. Helemaal geen politie en mo biele eenheid inzetten, maar pas als er sprake is van een blokkade uitrukken? „Kan, maar dat is wel het andere ui terste. Daartussen zijn genoeg varianten te vinden", zegt Da lebout. Het transport is nu in de buurt van het Sloegebeid. De Ka- loothaven is inmiddels niet meer te bereiken. Het kruis punt vlakbij de Covra wordt geblokkeerd door een ME- busje. We mogen er nu niet langs. Even later passeert de vrachtwagen met kernafval. De weg is weer vrij. De ME'er grijnst: „Tot de volgende keer." door Aector Doorns MIDDELBURG - Een der tigjarige man uit Leeuwar den heeft drie jaar lang op di verse plaatsen in Nederland klanten van prostituees ge chanteerd. Pas nadat een Terneuzenaar aangifte durf de te doen bij de politie, kon de dader worden aangehou den. De verdachte verklaar de donderdag bij de recht bank in Middelburg aan de 39 gedupeerden over een pe riode van drie jaar in totaal 54.000 gulden te hebben ver diend. Hij chanteerde de mannen door te dreigen videobeelden van de bezoekjes aan prosti tuees in de openbaarheid te brengen. Ze konden de beel den tegen een bepaald be drag afkopen. Het chanteren lukte volgens de verdachte bij vier van de vijf klanten. „Dit was mijn manier van geld verdienen." In oktober 1999 werd hij door de politie aangehouden. Officier van justitie F. van Es eiste een jaar gevangenis straf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Daarnaast vorderde hij dat de man 29.900 gulden aan de Neder landse Staat terugbetaalt. De officier voorzag even een probleem, omdat de meeste slachtoffers geen aangifte hebben gedaan. „Ze zijn bang dat hun naam hier door de rechtszaal gaat, met de daarbijbehorende publici teit. Maar gezien de admini stratie en de stortingen is er voldoende bewijs voorhan den." De officier zei dat de man zeer intelligent te werk was gegaan. „Hij onthield uit het blote hoofd tien tot vijftien kentekensmaar ook het type en de kleur van de auto's die in de prostitutiezones gepar keerd stonden. Pas later no teerde hij de gegevens. Hij observeerde ook klanten die de prostituees bezochten." Daarna ging de man tot actie over. Hij belde garagebedrij ven om met een smoes achter de namen en adressen van de kentekenhouders te komen. „Meestal zei ik dat ik een portemonnee vlakbij de auto had gevonden, maar dat de bestuurder wegreed zodat ik nog net het kenteken kon no teren." Via brieven en telefoontjes werden de mensen benaderd om contant geld op een aan gewezen plaats te leggen. Zo verging het ook de Terneuze naar, die in de zomer van 1999 was gesignaleerd in de rosse buurt van Utrecht. Er was een afspraak gemaakt om het geld in de toiletruimte van een ziekenhuis in Roo sendaal te verstoppen. De politie was daarvan op de hoogte en zo leidde het spoor naar de Leeuwardenaar. Kluis „Ik heb er altijd rekening mee gehouden bij een geld overdracht te worden gear resteerd", zei de verdachte gisteren. Met een grondige voorbereiding had hij de pakkans willen verkleinen: zijn administratie lag opge borgen in een kluis op het NS-station in Zwolle en hij vermeed vingerafdrukken en speekselsporen op de brie ven, Ook de postzegels wer den niet gelikt, want een DNA-test zou hem dan kun nen verraden, Door psychische problemen zou de man in het criminele circuit zijn gerold. Hij zei er spijt van te hebben. „Ik heb ernstig inbreuk gemaakt op de privacy en met mijn we tenschap mensen mis bruikt." Raadsman A. Sol vroeg werkstraf. De man on dergaat een behandeling in een kliniek. De rechtbank doet 7 februari uitspraak. door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 38- jarige inwoner van Goes is gis teren bij de rechtbank in Mid delburg wegens verkrachting en poging tot moord zes jaar cel en tbs- met dwangverpleging ge- eist. Volgens officier van justitie R. Rammeloo heeft de man 31 juli vorig jaar op klaarlichte dag aan de zeedijk tussen het Goese Sas en het Katseveer bij Wilhel- minadorp een 17-jarige meisje op brute wijze verkracht en daarna geprobeerd haar om het leven te brengen. Het meisje bleek een hele tijd buiten bewustzijn te geweest. Het slachtoffer, dat gisteren de zitting bijwoonde, werd nadat ze naar de weg was gekropen door een automobilist thuisge bracht. „Haar leven is op zijn kop gezet", aldus rechtbank president G. Nomes. Om de ernst aan te geven wees de officier op de maximale ge vangenisstraf van zeventien jaar die voor beide delicten geldt. Rammeloo sprak zijn af schuw uit over de gebeurtenis. Signalement Dit is een van de ernstigste mis drijven U heeft de kans voor lief genomen dat ze zou overlijden." Na de moordpoging vernam de Goesenaar 's avonds via tele tekst dat het slachtoffer, die aangifte had gedaan, nog leef de. Hij vluchtte naar kennissen in Twente, waar hij kon worden aangehouden nadat er een sig nalement via de media was ver spreid. De Goesenaar had het meisje aan de zeedijk gezien. Toen ze op haar skeelers wegreed werd ze door hem in zijn stationwa gen ingehaald. Hij stopte voor haar, waarna ze door hem aan haar polsen werd meegesleurd in de bosjes. Nadat hij het meisje had misbruikt sommeerde hij haar een half uur te blijven zit ten. Hij ging weg maar keerde snel terug. De verdachte gaf gis teren toe met de gedachte te hebben gespeeld het meisje te wurgen. Ook had hij haar met een bierflesje op het hoofd ge slagen. „Ik schrok van een bloe dende wond. Ik ben toen wegge gaan." Zijn motief was angst voor herkenning. Slachtoffer en dader woonden bij elkaar in de buurt. Herhaling Uit de rapportages van de ge dragsdeskundigen bleek dat de verdachte verminderd toereke ningsvatbaar was, De kans op herhaling werd aanzienlijk ge acht. Uit het proces-verbaal bleek dat een ander meisje ook door hem was lastiggevallen, maar dat sprak hij gisteren te gen. Het advies van de gedrags deskundigen was TBS met dwangverpleging. De verdachte gaf op zitting aan behandeld te willen worden. Hij zei te besef fen welk groot leed hij het slachtoffer had aangedaan. „Dit mag absoluut nie t meer ge beuren." De rechtbank doet 7 februari uitspraak. Donderdagmiddag wordt er melding gemaakt van enkele tientallen politieagenten, die opeen drommen rondom kof fieshop Checkpoint aan de Temeuzense Westkolkstraat. Een inval? ArrestatiesCom motie bij de omstanders. Een politiewoorvoerder zoekt de computer na, maar kan geen ongeregeldheden rond de koffieshop traceren. Ze zal echter haar best doen, alsnog te achterhalen wat er aan de hand is. Even later belt ze terug. Niks geen machtsvertoon van de sterke arm, zo blijkt uit haar verkla ring. „Het ging om een groep stagi aires, die bij Checkpoint even kennis kwamen maken en kijken hoe de zaken bij de koffieshop in hun werk gaan", meldt depolitiemede- werkster. Of de agenten m opleiding ook iets hebben gekocht in Checkpoint, is niet be kend. Welkom op de Open Dagen in Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15