In Davos heerst staat van beleg B S Automatisering mikt op expansie Consumenten kopen minder dure spullen marginalia KPN E-controle Euro-BTW Zwitserse stad bereidt zich voor op World Economie Forum Baas Déminor ontkent band Canal Plus het bedrijf Collectieve sector heeft meeste profijt van groei PZCeconon donderdag 25 januari 2001 Met de fiets naar KPN, dat hoor je niet te doen. Voor KPN's mooie glas- en staalpa- leis aan de AIO in Amsterdam, waar de meeste representatieve bijeenkomsten worden belegd, kun je vlak voor de voordeur je auto parkeren en dan overdekt naar binnen marcheren. „Die fiets mag daar niet staan", zegt de portier afgemeten als we het rijwiel op zijn standaard hebben gezet, naast een lege parkeerplaats. „Dat zijn de re gels." Zal ik 'm op een parkeer plaats zetten dan7 Dat hoort de chef. Hij komt aanlopen, portofoon klaar in de hand. „U moet met die fiets van het ter rein af. U kunt omrijden naar de achterkant en daar de fiets stal len, in de kelder." Dat is een lan ge weg, en om tien uur begint de persconferentie. Heren van KPN, u blijft ambtenaren. „Dat heeft er niets mee te maken. Het zijn de regels." Dat bedoel ik. „Oh ja, meneer u mag even met mij meelopen, dan zullen wij uw gegevens noteren. U hoort hier meer van." We rijden van het terrein af en zetten de fiets aan de openbare weg. Vanaf dat punt zien we een rij van elf fietsen op KPN-territoir staan, uit het zicht van de por tiersloge. 'Verboden fietsen te plaatsen' staat op een blauw bord, (Fred van Essen) E-mailen en internetten op het werk, mag dat? Jawel, zolang iedereen zich maar net jes aan de regels houdt. Om de werknemers daarbij een handje te helpen, heeft AkzoNobel een folder gemaakt die is verspreid met de laatste editie van het personeelsblad. Het chemiebedrijf gaat niet over één nacht ijs en maant de werknemers zich te gedragen. Zo dienen zij zich 'te onthouden van een onbehoorlijk gebruik van e-mail en Internet'. Dus is het niet toegestaan 'pornografi sche, obscene, gewelddadige, discriminerende of racistische informatie te verzenden en/of in bezit te houden'. En voor wie mocht denken dat het allemaal wel losloopt, heeft Akzo nog een laatste waarschuwing: 'Ge bruik van e-mail en Internet dat in strijd is met deze regels kan leiden tot arbeidsrechtelijke sancties, waaronder in ernstige gevallen ontslag'. Betekent dit alles dat het bedrijf zelf ook zorgvuldig omgaat met de nieuwe technieken en dus niet in de mail van zijn werkne mers snuffelt? Nou, Akzo houdt een slag om de arm: 'Teneinde de belasting van het netwerk en zijn componen ten te controleren, is een techni sche controle op het gebruik van e-mail en Internet noodzake lijk.' Totdat Akzo, heel toeval lig, op ongewenste inhoud stuit. (GijsMoes) Het groeit ze een beetje boven de pet, de winkeliers. Eerst was er de vrees voor een millen niumbug in de kassa's, nu moet de BTW weer omhoog en straks komt de euro. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het een en an der door elkaar gehaald wordt. Een man was op zoek naar een basketbal. Bij Perry Sport lag een exemplaar voor 39,95. „Ik kom straks terug", zei hij. Dat straks werd morgen. Maar wat bleek toen bij de kassa: de bal kostte ineens 50,60 gul den. De kassamevrouw snauw de hem toe: „Ja meneer, de BTW is omhoog gegaan." Een snelle berekening leerde dat de bal door de BTW-verho- ging van 1,5 procent slechts een dubbeltje of vijf, zes duurder moest zijn. Geen 10,65. Dat wreef hij de kassajuf onder de neus. Beduusd zei zij toen: „Nou ja, het hoofdkantoor heeft de nieuwe prijzen doorgegeven." Thuis nam de man de rekenma chine er maar eens bij: 50,60 werd gedeeld door 2,20371 (de waarde van 1 euro) en wat bleek: de nieuwe prijs voor de bal is 22,96 euro. En dat is nou net zo'n psycholo gische prijs die de winkeliers graag op het prijskaartje zetten. Een logischer bedrag in elk ge val dan 50,60. Het omprijzen naar de euro is dus al begonnen. (Alex Bogers) In de jaren tachtig wilde pro fessor Klaus Schwab met zijn World Economie Forum in Davos het nuttige met het aan gename verenigen: een jaar lijks onderonsje van de internationale zakenelite, af gewisseld met wintersportge neugten. Maar de wereldza- kentop is Davos boven het hoofd gegroeid. Skiërs en snowboarders zijn op de vlucht geslagen voor de lawine van bijna drieduizend plutocraten en politici die vanaf vandaag het wintersportoord over spoelt. door Bob Kroon DAVOS - De politie, de kanto nale ME en een kleine duizend Zwitserse soldaten zijn ingezet voor de jamboree van 33 staatshoofden of regeringslei ders, plus topmanagers van multinationals met een geza menlijke omzet van zo'n 1000 miljard dollar. Oliesjeiks, ty coons, IT-superyups, weten schappers, kunstenaars en mu zikanten kunnen in Davos vijf dagen lang brainstormen in het bunkerachtige Kongresshaus en hun luxe hotelsuites. Voor Nederland zijn de vice- premiers Jorritsma en Borst van de partij. Zij treffen ge sprekspartners als Jasser Ara fat en Shimon Peres, koning Gustav van Zweden, de Zuid- Afrikaanse president Thabo Mbeki en de Joegoslavische leider Kostunica. Ook kop stukken van de Verenigde Na- j ties zijn er, onder wie secreta ris-generaal Annan en WTO- baas Mike Moore. Ruud Lub bers, de nieuwe Hoge Commis- I saris voor de Vluchtelingen, heeft wegens werkzaamheden j afgezégd. Loodzwaar Het hooggespannen devies van het World Economie Forum luidt dit jaar: 'Overbruggen van tegenstellingen'. Een lood- I zware opgave, want die tegen Een gewapende politieman bewaakt achter het prikkeldraad het terrein rond het Kongresshaus, plaats van samenkomst van het Fo rum. foto Alessandro della Valle/AP stellingen beginnen al in Davos, waar de plaatselijke bevolking deze kapitalistische Olympiade steeds minder ziet zitten. „De problemen worden ieder jaar groter", moppert ca- féhoudster Fabienne Wüst. ,Het openbaar vervoer is prak tisch lamgelegd door de op tocht van limousines en de vei ligheidspatrouilles." Marco Frederici, eigenaar van een lampenwinkel vlak tegenover het congrescentrum: „De hoofdstraat is hermetisch af gesloten Ik kan de tent beter een week dichtgooien." De plaatselijke McDonalds, sym bool van de globalisering, zag vorig jaar al zijn ruiten sneuve len. Het restaurant heeft nu de stalen rolluiken laten zakken. De Zwitserse overheid heeft alle demonstraties verboden, maar de ervaring leert dat dit averechts werkt. „Ze azen op de tv-camera's uit de hele we reld", zegt een bezorgde poli- tie-inspecteur. Vlak tegenover het congresgebouw wordt in een wat bescheidener zaaltje bovendien een 'Tegenforum' gehouden van anti-globalis- ten. Leger en politie hebben de toe gangswegen afgegrendeld voor onwelkome belangstellenden. Aan de grensovergangen en op de luchthavens zijn de afgelo pen dagen driehonderd potentiële raddraaiers terug gestuurd op last van Justitie minister Ruth Wetzler. Was hington heeft Amerikaanse toeristen aangeraden Davos tot het eind van de maand te mijden. Dit alles leidde in Zwitserland tot de nodige wre vel. Onderwijzeres Corinne Sauter bezweert dat ze zal tegenstem men als de inwoners van Davos over enkele weken worden ge raadpleegd over een krediet van 20 miljoen franken (34 mil joen gulden) voor de uitbrei ding van het Kongresshaus ten behoeve van het WEF. „De ar men van de wereld worden er toch niet beter van", zegt Sau ter grimmig. Het collectief van de Zwitserse WEF-oppositie 'Public Eye on Davos' is het daar roerend mee eens. De organisatie zegt hoe dan ook luidruchtig haar opwach ting te zullen maken in de stra ten van Davos. Daarmee wil 'Public Eye' de rommelige maar steeds machtiger opposi tie in brede lagen van de we reldbevolking onderstrepen tegen het 'neo-liberalisme' het geloofsartikel van de nieu we economie. Kloof WEF-goeroe Schwab ziet het met lede ogen aan. Volgens hem slaat de oppositie de plank 'volledig en soms moedwillig mis'. Schwab is bereid tot dia loog met de oppositie, 'maar niet met relschoppers'. Een aantal vakbondsleiders en Amnesty International beho ren tot de officiële genodigden. Met de Wereldhandelsorgani satie WTO betoogt Schwab dat zonder een gezonde wereldeco nomie de armen in ontwikke lingslanden lotsverbetering wel kunnen vergeten. Vandaar de 'Overbrugging van Tegen stellingen'. De groeiende kloof tussen arm en rijk, zelfs in de Derde We reld, staat als voornaamste punt op de agenda van de werkgroepen. Voor hun lidmaatschap van de eliteclub betalen deelnemers, zoals de Nederlandse vast goedmagnaat Zadelhof, jaar lijks een halve ton. Daar komt nog eens 20.000 gulden boven op voor deelname aan het fo rum in Davos. Elf grote multi nationals, zoals Dupont en Sun Microsystems, betalen per jaar bovendien tussen de 200.000 en 650.000 gulden voor het voor recht zich 'institutionele part ners' te mogen noemen van professor Schwab en diens World Economie Forum. Maar of zo'n besloten elite er in zal slagen de schrijnende tegen stellingen tussen arm en rijk weg te redeneren, is de vraag. GPD AMSTERDAM - „Uit de lucht gegrepen insinuaties, onjuist en onzinnig." Met die woorden reageert Paul Frentrop, direc teur van het Belgisch-Neder landse onderzoeksbureau Déminor op een artikel in het Financieele Dagblad. de krant bestaan er banden tussen Déminor en Ca nal Plus en zou de aandeelhou dersactie die Déminor voert te gen UPC zijn ingegeven door belangen van Canal Plus, een concurrent van UPC. InDéminor, een juristenbureau, blijkt het Belgische bedrijf De- Scomgrootaandeelhouder (34,4 procent) te zijn. De eigenaar-be stuursvoorzitter Daniel Weekers van Deficom, een in vesteringsmaatschappij in in ternet- en mediaondernemin gen, bezit naast zijn belang in Déminor ook 13 procent van de Poolse poot van Canal Plus. Hij bad tot vorig jaar ook een be lang in Canal Plus België. In beide landen concurreert UPC met Canal Plus. Volgens bet FD opereert Déminor daar- door Jeffrey Kutterink YERSEKE - Vissers willen niet alleen weten hoe ze kunnen en moeten varen, maar ook waar ze zijn geweest, waar de meeste vis zwemt, waar andere schepen zich bevinden en of er gevaren op de loer liggen. Daarvoor zijn zeer gedetailleerde zeekaarten een eerste vereiste. Kaarten die ook actueel zijn en blijven, ook voor wat betreft boeien en scheepswrakken. Bo vendien is het meer dan handig om te beschikken over de laatste weervoorspellingen. B S Ma ritiem in Yerseke levert een computersysteem die al dat soort informatie kan verzame7 len en overzichtelijk op één scherm kan weergeven. B S Maritiem is een van de vijf afdelingen van B S Automati sering. Jan Willem Bol (B) en Pe ter Sinke (S) startten in 1992 met B S, dat volledig is gericht op kantoorautomatisering. „De eerste twee jaar deden we zaken uit mijn slaapkamer", herinnert Jan Willem Bol zich nog goed. „Op dat moment was het gebied tussen Bergen op Zoom en Goes nog een blinde vlek als het gaat Managing Director Bol van B S Automatisering bij de Navi-Fisher, een uitgebreid navigatiesysteem. Naam B S Automatisering Plaats Yerseke Opgericht 1992 Aantal werknemers 22 (inclusief parttimers) Omzet 3,3 miljoen gulden door niet 'onafhankelijk' ten opzichte van UPC, waartegen bet bureau vorige week in Ne derland een actie is begonnen Met die actie - in opdracht van beleggers waaronder ABP en PGGM - probeert Déminor klei ne aandeelhouders te mobilise ren tegen de leiding van UPC. Die zou 'ondoorzichtig' opere ren en mogelijk de belangen van de kleine aandeelhouders ver kwanselen ten gunste van grootaandeelhouder United Globalcom (52 procent). De Raad van Commissarissen zou oen vriendenclub van investeer ders zijn in en om United Glo balcom en zakenrelatie Philips. Déminor zou zich schuldig ma ken aan hetzelfde door zijn ver band met Canal Plus en het feit dat Weekers zich in de Raad van Commissarissen van Groupe Defi/Deficom laat vergezellen door een zus en neef. Volgens Frentrop is Deficom al leen als geldschieter betrokken °'l de oprichting van Déminor 1111990. „Daarom houdt hij nog een aandeel. Maar Deficom en Deneer Weekers hebben bij Dé- Dlnor niets te vertellen en geen ■üzage in dossiers. Wij werken Det voor Canal Plus. Wat het verhaal over de zus en neef van Weekers betreft: er is geen ver band met Déminor, maar ik kan <jeggen dat als wij daarover zou den moeten adviseren aan een "dant, wij dat zeker als afkeu renswaardig zouden melden." om automatiseringsbedrijven." Na twee jaar verhuisde het be drijf naar een pand in de Groe- nmx van Zoelenstraat in Yerse ke, alwaar de onderneming zo hard groeide dat B S in 1996 opnieuw alle apparatuur in do zen pakte en versjouwde naar een bedrijfsgebouw aan de Grintweg. In de afgelopen vier jaar is het bedrijf vier keer zo groot geworden Er werken nu 22 mensen op vijf afdelingen. Netwerken B S houdt zich onder meer be zig met het aanleggen van net werken. „Dat betekent dat we niet alleen de kabels trekken, maar ook de computers en rand apparatuur leveren", verduide lijkt Bol De afdeling telecom verzorgt alles wat nodig is om een bedrijf bereikbaar te ma ken, van het aanvragen van lij nen tot het installeren van tele fooncentrales. In de cursuszaal verzorgt de afdeling opleidin gen cursussen op het gebied van computers, software en Internet voor enkele honderden mensen per jaar. En de mensen van 'soft ware' verkopen besturingssys temen (zoals Windows), kan toorsoftware en financiële pakketten. Zo nodig schrijven de medewerkers op basis van die standaardpakketten eigen software om te zorgen dat aan bepaalde specifieke eisen kan worden voldaan. Het meest bijzondere van B S is de afdeling maritiem, die een jaar geleden aan het bedrijf is toegevoegd. Het is een klein on derdeel van het bedrijf, want er werken welgeteld twee mensen. Oud-zeeman Jan Dikker startte zes jaar geleden Transas Hol land Consultancy. Eind 1999 besloten B S en Dikker om sa men te gaan werken. Wanneer nodig geven de andere afdelin gen technische ondersteuning. B S Maritiem houdt zich met name bézig met de verkoop van de Navi-Fisher, een produkt van Transas Marine Ltd. uit het Russische Sint-Petersburg B S installeert de systemen ook aan boord en levert de up dates van de kaarten. Dikker „De Navi-Fisher is een uitge breid navigatiesysteem. Het combineert het vastleggen van de afgelegde route en de vangst plaatsen met gedetailleerde vangstgegevens. Dus je kunt zien waar je hebt gevaren en waar je wat hebt gevangen. Met behulp van sensoren is het zelfs mogelijk de watertemperatuur te meten. Dat is nuttig, omdat bepaalde soorten vis zwemmen in water met een bepaalde tem peratuur. Het systeem is een on misbare hulp voor vissers." Jan Dikker realiseert zich dat het allemaal wat vaag in de oren klinkt. Hij drukt op een paar knoppen op het toetsenbord en klikt wat met de muis. Op het scherm verschijnt een kaart met Yerseke en een deel van de Oos- terschelde. „Vissers krijgen al lereerst dit beeld te zien. De computer weet waar het schip is door middel van het Global Po sitioning System." Hij drukt zijn wijsvinger op een klein stipje. „Kijk, hier staat het kan toor. De computer weet dat, om dat er op het dak een GPS-an- tenne staatAan de zij kant van de kaart staat een knoppen balkje. „Druk ik hierop, dan verschijnen de vaarroutes op de Oosterschelde", zegt Dikker. .Maar scroll ik nu over de kaart, dan zie ik ook andere vaarrou tes. Deze stipjes zijn obstakels. Ga ik er met de muis op staan, dan zie ik of het boeien, scheeps wrakken of andere schepen zijn. Het programma tekent ook de koers van andere schepen uit. Ik kan precies zien waar ze naar toe varen, hoe hard ze gaan en of we ermee in aanvaring kunnen komen." Golven De Navi-Fisher is voorzien van alle door het Ministerie van Landbouw en Visserij uitgege ven oester- en mosselpercelen. Verder is het systeem met een aantal opties uit te breiden. Zo zorgt de Weather Wizard ervoor dat wereldwijd actuele weers informatie in de kaart wordt verwerkt. In een oogopslag is duidelijk hoe hard de wind waait en hoe hoog de golven zijn. Ook de weersverwachting voor de komende vijf dagen wordt er in verwerkt. Het Radar Integrator Board is een insteekkaartje dat extra in de pc moet worden geprikt. Door het aansluiten van een ra dar op de computer, wordt het radarbeeld als een soort sja bloon over de zeekaart gelegd. foto Willem Mieras „Het voordeel is dat alle infor matie overzichtelijk op een scherm in een klap is af te le zen", zegt Dikker. En wie de Navtex Manager aan sluit, krijgt voortaan alle scheepvaartberichten elektro nisch binnen. „Normaal spuugt een printer al die berichten uit op een lange rol papier", zegt Jan Willem Bol. „Op die lange rol staan een heleboel berichten die voor de schipper totaal niet interessant zijn, domweg omdat die berichten slaan op gebieden waar het schip niet vaart. In de praktijk komt het er nog al eens op neer dat die rollen ongelezen in de prullenbak verdwijnen. Met het elektronische systeem worden berichten die niet van belang zijn, niet getoond. Met andere woorden: een schipper krijgt alleen die informatie die voor hem belangrijk is." Inmid dels zijn er bijna 7000 kaarten van de hele wereld beschikbaar en dat aantal breidt nog steeds uit. Elke drie maanden ver schijnt een update. B S Mari tiem is een slechts een deel van een bedrijf dat de komende ja ren aan de weg wil timmeren Jan Willem Bol: „Binnen drie jaar willen we twee keer zo groot worden. Onze missie is om een dominante aanbieder van soft- en hardware voor bedrij ven en kantoren in Zuidwest Nederland te worden." door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Consumenten zijn sinds de jaarwisseling plot seling veel minder bereid om grote, duurzame aankopen te doen. Dit valt samen met een ge daald vertrouwen in de econo mie. Het aantal mensen dat pessi mistisch is over het economisch klimaat in 2001 overtreft het aantal optimisten. Die situatie deed zich voor het laatst voor in augustus 1999. Dit blijkt uit nieuwe gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) over de eerste twee weken van januari. Vooral de afgeno men bereidheid om grote, duur zame aankopen te doen, zoals auto's of computers, is opval lend. CBS-onderzoeker G. Bui ten vindt die afname 'fors'. Het is te vroeg om al te spreken van een kopersstaking, zo blijkt uit de cijfers. Maar Buiten ver onderstelt dat mensen nu 'min der risico's' nemen, omdat men het algemene economische kli maat niet langer helemaal ver trouwt. Een snelle afname van de bereidheid tot de aankoop van duurzame goederen is een duidelijk signaal dat de econo mische groei vertraagt. De mensen blijven wel 'onver minderd positief' over de eigen financiële positie. Onderzoeker Buiten wijst erop dat dit laatste vooral wordt bepaald door de ontwikkeling van de werkgele genheid en de lonen. Een ver minderde bestedingsdrift die samenvalt met optimisme over de eigen financiële positie, zou erop kunnen duiden dat de Ne derlanders weer sparen. De af gelopen jaren was er steeds sprake van 'ontsparing': men gaf meer uit dan er binnen kwam. van onze redactie economie DEN HAAG - Niet gezinnen en bedrijven, maar de collectieve sector heeft het meest geprofi teerd van de economische groei. Dat bleek gisteren uit een on derzoek van het Centraal Plan bureau (CPB). Het aandeel van de collectieve sector in het nationaal inkomen steeg sinds het aantreden van het eerste paarse kabinet van tien naar vijftien procent. De bevindingen staan haaks op het Buiten: „Mogelijk keren we te rug naar het oude patroon, waarbij men sparen noodzake lijk vindt. De laatste jaren werd die noodzaak minder gevoeld en werden er veel kredieten en ex tra hypotheken opgenomen om grote uitgaven te kunnen doen." Naar de reden van de plotselin ge rem op het aantal grote aan kopen sinds begin dit jaar, is het vooralsnog gissen. Het Centraal Planbureau verwachtte vorig jaar dat consumenten eind de cember zouden inspelen op de verhoging van het hoge BTW- tarief per 1 januari. Belangrijke aankopen zouden dan naar vo ren worden gehaald. Het is ook mogelijk dat mensen eerst het netto-effect van het nieuwe belastingstelsel willen afwachten. De eerste indicatie geeft het januari-loonstrookje. Buiten: „Ik verwacht dat het consumentenvertrouwen hier zeker door wordt beïnvloed." Consumentenvertrouwen en koopbereidheid lopen normaal gesproken parallel. Het CBS constateert echter sinds halver wege 1999 dat de koopbereid heid achterblijft bij het vertrou wen, In CBS-analyses is erop gewezen dat dit te maken moet hebben met verzadiging: de consument zou in de periode van 1997 tot de zomer van 1999 zoveel, vooral duurzame goede ren hebben gekocht, dat de be hoefte aan nieuwe aankopen kleiner werd. De betekenis van consumenten bestedingen voor de economie is sinds midden jaren '90 flink toe genomen en is inmiddels goed voor bij na de helft van de econo mische groei. Buiten signaleert echter dat de export - traditio neel de motor van de Neder landse economie - al in de loop van vorig jaar weer belangrij ker is geworden. GPD beeld dat tot nu toe bestond, dat huishoudens en bedrijven voor namelijk hebben geprofiteerd van de economische groei. Uit de berekeningen blijkt dat gezinnen hun aandeel in het nationaal inkomen vorig jaar zagen afnemen van 79 tot 75 procent. Het aandeel van be drijven daalde van 12 naar 9 procent. De paarse kabinetten hebben een groot deel van het inkomen voor de collectieve sector ge bruikt om het financieringste kort te verkleinen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 9