Uitvinding meegenomen in graf PZC y Digitale fotocamera is afgeladen met snufjes Minidisc krijgt nieuwe impuls Techniek zou distributie videobeelden duizend keer versnellen Korstmos als onkruidverdelger Twee gigabyte op een kaartje Leraren ontevreden over software Luisteren naar bodeminsecten postzegels Optische muis geeft minste spanning donderdag 25 januari 2001 doorTaco Slagter UTRECHT - De 54-jarige uit vinder Jan Sloot uit Nieuwegein heeft met zijn overlijden in juli 1999 een belangrijke internet- vinding mee zijn graf in geno men. Dat zegt voormalig Phi- lips-topman Roel Pieper, die een miljoen gulden in het pro ject heeft gestoken. Sloot ontwikkelde een techniek die de distributie van video beelden op Internet duizend keer zou versnellen. De uitvin der hield de vinding angstvallig geheim en bewaarde de beno digde 'broncode' in een kluis. Begin juli 1999 werd een hart aanval hem fataal. Pieper en an dere investeerders slaagden er nadien niet in de kluis met de geheime techniek op te sporen. De financiering voor de nieuwe techniek was volgens Pieper al rond. Plij had een andere inves teerder gevonden en enkele gro te bedrijven, waaronder ABN Amrowaren bereid er geld in te stoppen. Philips was volgens Pieper niet in de vinding geïnteresseerd. Daarop besloot hij zelf met het project aan de slag te gaan. De weduwe van Sloot bevestigt dat de broncode nog altijd niet is ge vonden. Waar ligt het geheim verborgen of wie is ermee vandoor gegaan? Deze twee vragen staan cen traal bij het mysterie rond uit vinder Jan Sloot die anderhalf jaar geleden plotseling over leed, maar wiens sleutel tot een revolutionair digitaal opslag systeem dat vele miljarden gul dens had kunnen opbrengen, op raadselachtige wijze is verdwe nen. Met de technische vondst van Sloot zouden alle films die ooit zijn uitgebracht op één cd kunnen worden 'samengeperst.' Op Internet zou een duizeling wekkende snelheid kunnen worden bereikt. Broncode Uit angst dat zijn uitvinding ge stolen zou worden had de Nieu- wegeiner de geheime 'broncode' in een bankkluis opgeborgen. Maar na zijn dood bleken de pa pieren met 30.000 coderegels zoek te zijn. Waar waren ze ge bleven? Om de revolutionaire vinding, ogenschijnlijk bestaand uit een onooglijk kastje, wereldwijd te laten doorbreken hadden enke le grote investeerders zich ach ter het project geschaard. Onder die aandeelhouders voormalige Philips topman Roel Pieper en mega-investeerders uit de Ame rikaanse Silicon Valley. Het be drijf met de illustere naam The Fi fth Force werd in het leven ge roepen. Een aantal aandeelhouders van The Fifth Force wist waar de pa perassen achter slot en grendel lagen. Dat is althans de stellige overtuiging van Leo Mierop, een goede vriend van Sloot, aan deelhouder van The Fifth Force en woordvoerder namens de na bestaanden. ,,Ik kan er in dit stadium niet al te veel over zeg gen," vertelt hij. „Maar het mag duidelijk zijn dat de mensen die er veel geld in investeerden of wilden investeren, van Sloot waarborgen eisten over die broncode. Daar kon hijin geval van overlijden, niet zomaar zijn graf mee in." Marktwaarde In het maandblad Quote wordt beschreven hoe Sloot met zijn vinding in het voorjaar van 1999 in contact kwam met de voor malige Philips-topman Roel Pieper, die stomverbaasd en en thousiast was over twintig jaar denkwerk van de Nieuwegeiner. De bestuurder schatte de marktwaarde van de vinding, waarmee Sloot op de bestaande technologie decennia vooruit liep, op meer dan 250 miljard gulden. Pieper bood de in Gro ningen geboren en twintig jaar geleden bij Philips opgestapte Nieuwegeiner meteen aan voor hem te komen werken. 'Tweeëneenhalve maand voor zijn onverwachte vertrek bij Philips, 1 juni 1999, treedt Pie per officieus in dienst van Dipro (een bedrijf dat fors in de vin ding investeerde)', schrijft Quo te, dat daarmee de suggestie wekt dat Pieper zelf in plaats van Philips miljarden aan het unieke coderingssysteem wilde verdienen. Daarmee wordt voortgeborduurd op de verba zing die destijds alom heerste dat Pieper, als beoogd opvolger van Cor Boonstra, zonder een Roel Pieper, hoogleraar electronic commerce en voormalig vice-president van Philips. duidelijk reden al anderhalf jaar na zijn glorieuze entree bij Philips opstapte. Pieper laat nu weten dat Philips bij monde van Carel Jan van Driel, hoofd van Philips Re search, de uitvinding van Sloot had afgewezen. Daarentegen beweert Van Driel met grote ze kerheid dat Pieper zelf 'die be slissing heeft genomen' Het hoofdkwartier van Philips in Amsterdam weigert op de te genstrijdige uitspraken com mentaar te geven. Ook wil de woordvoerder niet ingaan op de vraag waarom Philips de gou den vinding heeft laten lopen. Wantrouwend In elk geval had Sloot alle reden wantrouwend te blijven. Mier op omschrijft hem als een ai mabele, zeer intelligente man, vaak verstrooid als een profes sor, maar zeer op zijn hoede voor kapers. Altijd hield hij het 'kastje' - vijf pakjes sigaretten groot - met de geheimen angst vallig in zijn buurt. Slechts één keer, aldus Quote, gaf hij het uit handen. Uitgerekend aan Pie per die er in Silicon Valley weer de boer mee op ging. Volgens zoon Ben Sloot waren er pogingen ondernomen het ap paraatje open te breken. De lak waarmee zijn vader het kastje had verzegeld, was beschadigd foto CeesZorn Sloot senior stelde vast dat er computerapparatuur op was aangesloten. Op de algemene begraafplaats van Nieuwegein ligt een man die wellicht ooit nog eens postuum de Nobelprijs voor Natuurwe tenschappen toegekend zal krij gen. Maar dan moet wel eerst de geheime 'sleutel' boven water komen die volgens deskundigen de computerwereld op zijn kop zal zetten. GPD OXFORD - Een bestanddeel van korstmos is mogelijk de ba sis voor een biologische onkruidverdelger. Het onderzoeks-, team van de universiteit van Mississippi, Oxford, vond dat us- nischzuur, dat in vrijwel alle korstmossen zit, de fotosynthese stopt, waardoor plantengroei niet mogelijk is. Het zuur werkt als een bleekmiddel op de eerst gevormde bladeren van de be handelde plant. Hierdoor vermindert het aantal bladgroen korrels en de hoeveelheid carotenoden (kleurstof) in planten. Het usnisch zuur stopt de fotosynthese, omzetting van licht in energie, door het lam leggen van een sleutelenzym datnodigis voor de vorming van pigmenten. Het verblekende effect kan worden toegepast om een scala aan onkruid onder de duim te houden, zonder gewassen aan te tasten. Een biopesticide op basis van korstmos werkt tien keer zo effectief als een synthetisch middel. GPD HILVERSUM - Nog niet zo lang geleden was 2 gigabyte een normale maat voor de ingebouwde, harde schijf in notebook- pc's. Inmiddels is dat gegroeid tot 8 a 10 gb. Toshiba is erin ge slaagd 2gb schijfruimte in een Typell-pc card te krijgen. Dat is het creditcard-achtig insteekkaartje waarin doorgaans modems of netwerkadapters zitten. Type II betekent dat de harddisk ook nog zo dun is, dat de meeste notebooks er twee van kunnen inslikken. De nieuwe harddisk is handig voor notebookgebruikers die veel gegevens willen uitwisselen met anderen of met een be drijfsnetwerk, zoals bij voorbeeld voor presentaties. Daar naast is het een goede oplossing voor veiligheidskopieën. Daarom levert Toshiba ook zijn InstantBackup-software mee. De 2gb-schijf draait onder alle courante Windows-ver- sies en kost 1555 inclusief BTW. GPD UTRECHT - Leraren vinden dat in het onderwijs gebruikte software niet deugt. Meer dan driekwart van de huidige soft ware voegt nauwelijks iets toe aan de al lang bekende school boeken. Dat komt omdat de software onvoldoende aansluit bij de wensen van leraren en leerlingen. Dat blijkt uit het rapport De digitale les, dat in het kader van de Nationale Onderwijs Tentoonstelling is gepresenteerd. Die NOT wordt tot en met zaterdag in Utrecht gehouden. Digitaal onderwijs is vooralsnog niet veel meer dan schoolboeken op een computerscherm, menen leraren en leerlingen. Zij denken dat het nog acht jaar zal duren voordat educatieve software een effectief middel is in het onderwijs. ANP WASHINGTON - In Amerika is een handig apparaat ontwik keld waarmee een boer schadelijke insecten in de grond of binnenin planten kan opsporen. Onderzoekers van enkele universiteiten hebben hiervoor samen een nieuwe akoesti sche techniek ontwikkeld. Gevoelige sensoren zetten trillin gen om in elektrische signalen. Deze techniek is gebaseerd op een verfijnde detectiemethode van mechanische constructie fouten in de staalbouw. Vele insectenplagen ontwikkelen zich in de plant zelf of vol trekken zich onzichtbaar in de bodem. De draagbare akoesti sche sensor spoort in enkele minuten alle insecten op die krioelen binnen een afstand van tien tot dertig centimeter van het apparaat. Elk insect geeft een eigen impuls, waardoor de boer weet met welk ongedierte hij heeft te maken en zijnbe- strijdingsstrategie ter plekke kan bepalen. De goedkope en non-destructieve manier van plaag monitoring is vooral nut tig voor boeren die ziekten en plagen op een geïntegreerde manier aanpakken, dus met zo weinig mogelijk chemische middelen. GPD De Coolpix 880 van Nikon. door Rob Vermeulen DEN HAAG - Het is leuk om een nieuwe digitale fotocamera in bruikleen te krijgen om hem te beoordelen. Zo leuk dat je er een middag voor over hebt om, door de regen, op zoek te gaan naar een batterij om de camera te kunnen gebruiken. Ongelukje bij de importeur: zo'n bruik leenexemplaar reist veel nieuwsgierige beoordelaars af en op een gegeven moment (na 110 minuten volgens het boekje) is de lithiumbatterij van de Ni kon Coolpix 880 leeg. Geeft niet. Kunnen we melden dat vervanging op ƒ27,95 komt. En dat de aanschaf van een accu met netadapter dus aan te raden is voor wie de camera moet ko pen. De Coolpix 880 is Nikons nieu we topmodel in de amateurcate gorie. Zijn beeldomvang van 3,34 megapixels is niet specta culair groter dan die van de hui dige concurrentie en dat zou binnen dit prijssegment ook niet gekund hebben. Bijna tien centimeter breed, ze- venenhalve centimeter hoog en ruim vijf dik, bij een gewicht van 275 gram (exclusief batterij is compact voor een camera met deze prestaties. Dankzij de verdikking aan de rechterkant, waar de batterij zit, is het appa raat toch voor grote knuisten nog goed te hanteren. Je hebt niet gauw het gevoel dat je hem zult laten vallen en hij past des noods in een ruime jaszak. Het enige nadeel van deze compact heid is dat je erg moet oppassen om geen vingers voor lens of flit ser te krijgen, vooral tijdens het fotograferen in staand formaat. Dat komt ook een beetje door de klassieke vormgeving waar Ni kon aan vasthoudt. De buis- vorm van Sony vinden wij per soonlijk wat beter in de hand liggen. De Nikon oogt voor geen tiende wat hij kost Technisch maakt de Coolpix 880 zijn prijs waar met een geweldige verzameling snufjes en intelligentie. Met een gemakkelijk bereikbare draai- knop bovenop kan gekozen worden uit zes opnamestanden, variërend van helemaal auto matisch tot alles-met-de-hand. De meeste van deze standen zijn verder te verfijnen met menu's op het lcd-kleurenschermpje achterop de camera en een bij behorende ronde 'hatswitch' die vier kanten op kan. En dan opent zich een wereld van mo gelijkheden. De slimste opties zitten in de 'scene'-stand van de draaiknop. Je kunt dan kiezen uit elf pro gramma's waaronder 'portrait', 'party/indoor''beach/snow 'landscape', 'sunset', 'close up' en zelfs 'fireworks show'. Elk van deze opties benvloedt op een speciale manier sluitertijd, diafragma, gevoeligheid van de chip, werking van de flitser en de automatische scherpstelling. Het vergt een flinke studie om alles te doorgronden, maar als je de juiste stand kiest, kan je van veel moeilijke onderwerpen be tere foto's maken dan in de ge wone 'auto'-modus. Echte foto grafen kunnen overigens alle functies ook zelf met de hand in stellen, desgewenst met dia fragma- of sluitertij dvoorkeu- ze. En favoriete instelcombina- ties zijn ook nog eens vast te leg gen in een persoonlijke stand. Beeldbewerking Eén ding is wel van groot belang om te weten als je met de slimme 'scene'-instellingen gaat wer ken. Behalve de genoemde ca mera-instellingen zal de Cool pix 880 in sommige gevallen ook nog wat aan beeldbewerking doen. Zo worden in de 'lands cape'-stand contouren ver sterkt, contrasten vergroot en kleuren iets aangepast. Wie het resultaat meteen wil afdrukken (met sommige printers kan dat rechtstreeks vanuit de camera), heeft daar veel aan. Maar de vroegere doka-amateur die nu op de pc met Photoshop aan de slag wil, kan beter een van de minder automatische standen kiezen. Anders maait de Nikon hem al het gras voor de voeten vandaan en dat is voor de recht geaarde knutselaar niet de be doeling. Ook dan blijven er trouwens nog meer dan genoeg snufjes over. Automatische reeksopnamen met verschillende belichtingen bijvoorbeeld, of allerlei keuze mogelijkheden voor de lichtme ting. De afspeelfuncties zijn zeer uitgebreid. De beelden worden opgeslagen op stan- daardcompact-flashkaartjes, waarvan een 16 MB-exemplaar wordt meegeleverd. Een usb-kabel.en uitlees-soft- ware voor Mac- en Windows-pc ontbreken uiteraard evenmin. Wel had Nikon er van ons een behoorlijk etuitje bij mogen doen en een serieuzer pols koordje. Nog even zeuren: er passen wel groothoek- en tele- converters op, maar de in dat laatste geval onmisbare sluiter tijd-aanduiding is niet in de zoeker zichtbaar. Ook missen we een extem flitscontact. Over de prijs ten slotte kunnen we kort zijn: ƒ2394 is niet goed koop voor een 3,34 megapixel- camera. De Coolpix 880 maakt dat inhoudelijk wel waar, maar niet iedereen zal daar iets aan hebben. GPD De kalender zoals wij die kennen, is gebaseerd op de baan die de aarde jaarlijks om de zon beschrijft; de Chinese ka lender op de standen van de maan. Het gevolg is dat het Chi nese Nieuw Jaar niet altijd op dezelfde dag valt, maar ergens tussen eind januari en begin fe bruari. De Chinees-Aziatische dieren riem omvat als gevolg daarvan een cyclus van twaalf jaar en voor elk jaar staat een teken: rat, os, tijger, konijn, draak, slang, paard, schaap, aap, haan, hond en varken. Het achter ons liggende jaar stond in het teken van de draak. Op 24 januari is het Jaar van de slang aangebro ken het zesde teken in de rij en dat zal 11 februari 2002 eindi gen. Elk jaar komen er enkele landen bij die postaal aandacht beste den aan het Chinese Nieuw Jaar. Australië kwam 8 januari met zijn slangenzegels. Twee zegels in een velletje in waarden van 45c en 1,35 dollar. Eiland Man besteedt ook voor het eerst aandacht aan het Chi nese Nieuw Jaar. Op 22 januari verscheen een velletje met een 1 pond-zegel met daarop St. Pa trick en de slangen. Canada lanceerde zijn zegels 5 januari. Ook twee stuks in een wel heel afwijkende vorm. Van een 47.-zegel is de bovenrand bol en de onderrand hol, en van een 1,05 dollarzegel is de boven rand hol en de onderrand bol Jersey heeft op de eerste dag van het nieuwe jaar (24 januari) een velletje uitgegeven met een ze gel van 1 pond. He zesde oprij. Evenals voorgaande keren draagt het beest een wollen sjaal. De Nieuw-Zeelandse emissie maakt deel uit van een serie zee reptielen. De serie die 1 februari verschijnt bestaat uit zes zegels (40c, 80c en 90c en 1,30, 1,50 en 2,00 dollar) met daarop vier zee schildpadden en twee zeeslan gen. Aan het Jaar van de slang is een velletje gewijd (3,50 dollar) met daarin de twee zegels met zeeslangen; op de rand de slang en de overige Chinese dieren riemtekens. Singapore kwam 12 januari met twee zegels. Een zegel van 2 dol lar met twee slangen (als lief despaar) en een zegel zonder waarde-aanduiding waarop een slang met een appel. De Verenigde Staten hebben 20 januari voor de negende keer in successie een zegel gewijd aan het Chinese Nieuw Jaar. Waar de: 34c. Zweden brengt 31 januari voor de derde keer een serie zegels uit met illustraties uit kinderboe ken, steeds gerelateerd aan een teken uit de Chinese dierenriem. Dit jaar maken we kennis met Ormen Nelson, Nelson de Slang. Op twee brevzegels (5 kr.) ver kent Nelson met zijn moeder de wereld. De zegels zitten in een boekje van zes stuks. Behalve de Nelson-zegels en de twee reeds besproken series We relderfgoed verschijnen 31 ja nuari nog vier brevzegels gewijd WELTKULTURERBE UNESCO Oostenrijk heeft de laatste tijd behalve de gememoreerde kerstzegel nog de volgende the matische zegels uitgegeven: in de serie Werelderfgoed, Hall- stadt/Dachstein (7s.); Olympi sche Spelen, zeilers (9 s.); in de serie Oud kunsthandwerk, Na tionale bibliotheek, initiaal (8 s. in de serie Oostenrijkse be roepswereld, drukkerij (6,5s.); 26ste zegel in de serie Moderne kunst, het werk Turf Turkey van Ida Szigethy (7 s.), plus de jaar lijkse maximumkaart; vijftig jaar Bond van volkshogescho len, de Urania in Wenen (7 s.); tweehonderd jaar preventieve inenting, historische scène (7 s.) en WK-alpineskiën 2001 in St. Anton/ Arberg, beeld van St. Anton en skiër (7 s.) Hero Wit Sony presenteerde vorig jaar de minidisc MDS-DL1 (boven) tege lijk met de digitale radio DST-MS9 (onder). DEN HAAG - Een gewone muis met een optisch aftastsysteem veroorzaakt bij de gebruiker de minste spierspanningen in nek en schouders. Dat is gebleken uit een praktij k- onderzoekje van het tijdschrift Computer Idee. Een uit lezers samengesteld testteam ging aan de slag met een gewone en een ergonomisch gevormde stan daardmuis, een trackball, een optische muis en een Anir-muis (een 'joystick-op-wieltjes'). Met behulp van elektroden werd op een aantal plaatsen de spier spanning gemeten tijdens het uitvoeren van vijf specifieke ta ken, gebaseerd op ISO-normen. Daarnaast werd de snelheid van de muis gemeten en ten slotte werd de proefpersonen naar hun subjectieve oordeel ge vraagd. De optische muis kwam op alle drie criteria als beste naar voren. Opmerkelijk is dat de vormgeving er blijkbaar veel minder toe doet dan de precisie. Optische muizen zijn betrekke lijk ongevoelig voor slijtage en vervuiling en blijven daardoor langer nauwkeurig functione ren. De onderzoekers conclude ren dat bovendien de wrijving lager is, waardoor minder kracht nodig is om de optische muis te bewegen. De resultaten kunnen van be lang zijn bij het bestrijden van RSI ('muisarm'). Daarbij komen echter ook veel andere factoren kijken, zodat een optische muis niet per se een goede oplossing zal zijn. GPD door Rob Vermeulen DEN HAAG - De minidisc (MD) krijgt een nieuwe kans. Sony heeft een andere compressie techniek gelanceerd, die het mogelijk maakt om vijf uur mu ziek op het schijfje te zetten in plaats van de huidige 74 minu ten. Dat kan uiteraard alleen met nieuwe apparaten, die ove rigens wel de gewone minidiscs kunnen afspelen. Sony's systeem van opneembare digitale geluidsschijfjes heeft sinds zijn introductie, acht jaar geleden, altijd een wat moei zaam bestaan geleid. De consu mentenmarkt had er weinig be hoefte aan. In tegenstelling tot de digitale cassette van Philips, die in dezelfde tijd verscheen, is de md echter nooit van de markt verdwenen. Er is de laatste jaren zelfs spra ke van een opleving, geholpen door het verschijnen van mooie compacte opneem- en afspeel- apparaatjes van Sony, Aiwa en andere merken Ook in de thea terwereld heeft de MD zich een eigen plek verworven, vooral dank zij de snelle bereikbaar heid van muziekstukken. Om 74 minuten muziek op een schijfje te krijgen, paste Sony bij het bedenken van het sys teem al een verliesgevende vorm van compressie toe, wat een re den was voor 'high end'-ge- luidsliefhebbers om de minis- disc af te wijzen. Inmiddels is er door de populariteit van MP3- muziek geen probleem meer met het samenpersen van digitaal geluid. In tegendeel: met de nieuwe vijf uurs-minidisc wil Sony concurreren met de MP3- spelers die zonder schijfjes wer ken, maar vanuit de computer worden geladen met muziek. De capaciteit van deze spelers komt inmiddels aardig in de buurt van een uur, zodat de stap van Sony precies op tijd komt Intussen zijn er ook andere ka pers op de kust: het Amerikaan se DataPlay komt met een schijf systeem voor digitale mu ziek dat circa elf uur op een rijksdaaldergroot schijfje propt. Het kan ook gebruikt worden voor foto's en biedt de mogelijkheid om coderingen aan te brengen, waardoor een platenmaatschappij bijvoor beeld meer muziek op een schijfje kan zetten dan waarde consument voor betaald heeft. Door bijbetalen kan de klant een wachtwoord krijgen, waar mee hij de resterende muziek kan vrijmaken. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 6