Vrees voor eurochaos groeit PZC Del Ponte verlaat met lege handen Belgrado UITVERKOOP Deelstaat verbiedt Düsseldorfse Heli's Angels Kapitein van ramptanker Jessica gearresteerd EU-parlement schrijft ministers over introductie munt Burgers in Atjeh vluchten jungle in Doema beperkt rechten ex-leiders Cel voor doodrijden Nederlanders Autopsie bewijst natuurlijke dood kleuter Abdulla bij De Jonge Hoek van Dijke Chinezen vieren wereldwijd nieuwjaar Qantas erkent schuld dood herten Parlement benoemt Kabila jr Pinochet volgens Guzman geestelijk volledig in orde van onze redactie buitenland PUERTO BAQUERIZO - De kapitein en beman ning van de tanker Jessica zijn gisteren gearresteerd in verband met de milieu ramp op de Galapagos-ei- landen. De Ecuadoraanse minis ter van Milieu Rodolfo Rendon zei er op te staan dat kapitein Tarquino Arevalo, zijn dertien be manningsleden en de re derij van de tanker voor de vervuiling van het unieke natuurgebied ge straft worden. De precieze aanklacht moet nog ge formuleerd worden, maar op nalatigheid en milieu overtredingen staat in Ecuador twee tot vier jaar gevangenisstraf. De zeelieden zijn in Puer to Baquizero op het Galapagos-eiland San Cristobal gearresteerd. Volgens het hoofd voor de scheepvaart in het Natio nale Park, kapitein Rami- ro Morejon, is het schip gestrand omdat de stuur man een lichtboei voor een vuurtoren aanzag. Santa Fe Meer dan zevenhonderd ton olie is uit de Jessica in zee gestroomd. De vervui ling omvat inmiddels een gebied van 1200 vierkante kilometer. De wind en de stroom stuurt de vlek wel iswaar grotendeels weg van de Galapagos, maar toch is er olie aangespoeld op het eiland Santa Fe, zestig kilometer ten wes ten van San Cristobal. Op de stranden van de eilan den spoelt steeds meer do de vis aan. Ook zeevogels zijn met de olie besmeurd. Op langere termijn be staat echter de vrees voor schade aan de voedselke ten rond de eilanden. Een team van Nederland se deskundigen is onder weg om te helpen bij het schoonmaken van de die- ren .AP/ANP donderdag 25 januari 2001 door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Het Europees Par lement lanceert een nieuw of fensief om de burger de kans te geven al vóór 1 januari op ruime schaal euromunten en -biljetten te kopen. Zonder voldoende contant eu- rogeld vrezen de parlementari ërs grote chaos en economische schade in de eerste weken van 2002. De ministers van Financi en van de eurolanden krijgen binnenkort een brandbrief over de kwestie, evenals de president van de Europese Centrale Bank, Duisenberg. De europarlementariërs zagen hun angstige voorgevoelens de ze week bevestigd door de pre sentatie in Brussel van een rap port van de NS. De spoorwegen verwachten een chaos doordat het kopen van een kaartje in januari veel meer tijd in beslag zal nemen door de omwisselproblemen. De klant betaalt immers in guldens en krijgt euro's terug. NS-onder- zoeker Westerhof voorspelt urenlange wachttijden bij de lo ketten. ,,Deze schets van de si tuatie is zeker niet overdreven. Integendeel, het wordt waar schijnlijk nog erger", aldus Westerhof. Ook in veel andere sectoren, zoals winkels, zal de klant met lange rijen voor de kassa's te maken krijgen. Zijn pleidooi voor de voorverkoop van eurobiljetten en -munten viel bij het Europees Parlement in goede aarde. De parlementa riërs riepen de ministers van Fi nanciën al eerder hiertoe op, maar hun advies werd naar de prullenbak verwezen. „Je kunt wel zien dat de ministers en ECB-president Duisenberg nooit boodschappen doen. An ders zouden ze oog hebben voor de problemen", stelde CD A-Eu roparlementariër Peijs. Zij om schreef VVD-minister Zalm (Financiën) als 'de meest eigen wijze bewindsman in Europa'. WD-europarlementariër Maaten noemde de informatie over het invoeren van de euro 'steeds zorgwekkender'. Hij riep de Tweede Kamer op zijn partij genoot Zalm onder druk te zet ten. Het Europarlement richt zijn pijlen op Duisenberg en Eu ropees Commissaris Solbes (Economische en Monetaire Za ken). „Ik vind het echt kwalijk hoe de ECB zich doof houdt voor de problemen", zei Maaten. Inkeer De NS bespreken hun rapport volgende week met De Neder- landsche Bank, de ministeries van Financiën en van Verkeer en Waterstaat en het Nationaal Fo rum voor de introductie van de euro. Westerhof hoopt dat Zalm tot inkeer komt en zijn verzet te gen de grootschalige voorver koop van euro's laat varen. „Ie dereen met een beetje gezond verstand trekt op basis van de huidige onderzoeken maar één conclusie: de euro moet voor 1 januari beschikbaar komen. Dat is in het belang van burgers en bedrijven." Minister Zalm en zijn collega's in de Europese Unie vrezen fraude en verwarring als euro biljetten voor 2002 in bezit van de burger komen. Alleen de kleinschalige verspreiding van euromunten is toegestaan. Wes terhof: „Vreemde opvatting. Dat krijg je als je te lang in een kantoortoren verblijft." GPD JAKARTA - Honderden inwoners van de plaats Blang Kedah in de Indonesische provincie Atjeh zijn op de vlucht geslagen voor veiligheidstroepen die jacht maken op separatistische rebellen. De burgers hebben hun toevlucht gezocht in de jungle, meldde de Jakarta Post gisteren. De agenten trokken de plaats binnen na een tip dat de Bewe ging Vrij Atjeh (GAM) er een basis zou hebben. ANP MOSKOU - Het Russische lagerhuis heeft gisteren de wet aangepast die ex-presidenten vrijstelt van vervolging. Daar door wordt het makkelijker eventueel een proces te beginnen tegen ex-president Boris Jeltsin, wiens omgeving van corrup tie wordt verdacht. Volgens de nieuwe wet kan een ex-president terecht staan als een meerderheid van het parlement diens immuniteit opheft In de oude wet stond dat een president en zijn gezinsleden ge heel vrijgesteld worden van vervolging. Hoewel het Kremlin niet heeft gereageerd op de wetswijzi ging, menen waarnemers dat de verandering niet doorge voerd had kunnen worden zonder instemming van Poetin. Zijn aanhangers hebben de meerderheid in de Doema. AP BERLIJN - De zesjarige Joseph Abdulla, die volgens zijn ouders ruim drie jaar geleden door neo nazi's zou zijn vermoord, is een natuurlijk dood gestorven. De officier van justitie in Dresden maakte gisteren de uitslag van een autopsie bekend, waaruit blijkt, dat de jongen waar schijnlijk een hartkwaal had en geen gewelddadige dood is ge storven. De dood van Joseph, zoon van een Duitse moeder en Irakese - vader, bracht in november vorig jaar een golf van verontwaardi ging en ontzetting teweeg. Jo seph was volgens de lezing van zijn ouders in juni 1997 door een groep skinheads in het zwem badvan Sebnitz, aan de Tsjechi sche grens, gemarteld en ver moord. Minstens tweehonderd badgasten zouden werkeloos hebben toegekeken. Er werden twee jonge mannen en een jonge vrouw gearres teerd. Kanselier Schroder ont ving Josephs moeder in Berlijn en eiste 'volledige opheldering'. Een week later moesten de ver dachten wegens gebrek aan be- ,-wijs worden vrijgelaten. Het bleek dat de ouders getuigen geld hadden gegeven en dat die getuigenissen tegenstrijdighe- den bevatten. De politie in Dresden zette een j speciaal onderzoeksteam in en gelastte een nieuwe lijkschou wing. Joseph is aan een acute hartstilstand gestorven, zo bleek. Van geweld was geen sprake geweest. De ouders lie- ten gisteren weten geen geloof te hechten aan de verklaring van justitie en blijven er bij dat hun zoon vermoord is. Ze willen een nieuwe autopsie. GPD (Advertentie) Zeeuws Veilinghuis INBRENG GEVRAAGD VOOR DE FEBRUARI-VEILING Wegens enorme vraag naar antieke meubels zijn wij op zoek naar het volgende Kabinetten Stoelen Dekenkisten Tafels Klokken Kasten, etc. Zeeuws Veilinghuis Herengracht 74 te Middelburg. Tel. 0118-650680 of www.zeeuwsveilinghuis.nl Centrale deurvergrendeling met afstandsbediening Hoofdsteunen achter Verwarmbare buitenspiegels Elektrisch bedienbare ramen vóór Dubbele airbags Luxe velours bekleding Airconditioning van onze redactie buitenland BELGRADO - Hoofdaanklaag ster van het Joegoslavië-Tribu- naal Carla del Ponte heeft tij dens haar bezoek aan Belgrado geen vooruitgang geboekt in de samenwerking met de nieuwe Joegoslavische machthebbers. Na een ijzige ontmoeting met president Kostunica kreeg Del Ponte gisteren ook nul op het re kest bij minister van Buiten landse Zaken Svilanovic. Ook de aanstaande premier Dj- indjic van deelstaat Servië, met wie Del Ponte vandaag een ge sprek heeft, liet zich kritisch uit over de hoofdaanklaagster. Dj- indjic, een van de meest pro- westerse heivormers in de nieu we regering, zei niet overtuigd te zijn door het bewijsmateriaal tegen oud-president Milosevic. Djindjic beschikt zelf wel over belastende informatie, vertelde hij het persbureau Beta. Hij zei een spoedige arrestatie van de oud-president te verwachten op basis van 'compromitterende documentatie' over misdaden in de provincie Kosovo. Del Ponte wilde met haar be zoek Joegoslavië onder druk zetten om verdachten van mis daden tijdens de oorlogen op de Balkan uit te leveren. Zij eiste onder meer de uitlevering van Milosevic en die van de Bos- nisch-Servische generaal Mla dic, die in Belgrado woont. Zo wel Kostunica als Svilanovic maakten haar echter duidelijk dat daar geen sprake van kan zijn. Een woedende menigte sympathisanten van Milosevic wachtte gisteren Del Ponte na haar gesprekken voor het minis terie van Buitenlandse Zaken op. „Je krijgt Slobo niet. Je krijgt niemand van ons!" schreeuwden de betogers. Del Ponte deed er ondanks de golf van kritiek het zwijgen toe. Volgens een woordvoerder zal de Zwitserse vandaag, voor haar vertrek uit de Joegoslavi sche hoofdstad de media uitleg geven. ANP/AFP/RTR/DPA (Advertentie) in...Heinkenszand (www.dejongehoekvandijke.nl) EPINAL - Een Franse vrachtwagenchauffeur heeft een ge vangenisstraf van acht jaar gekregen omdat hij vorig jaar juli een Nederlands echtpaar heeft doodgereden onder invloed van drugs. Zijn rijbewijs is ingetrokken. De 27-jarige chauffeur was de controle over het stuur kwijt geraakt en botste tegen de auto van de Nederlanders, Die wa ren op slag dood. De chauffeur zelf raakte licht gewond. Het ongeluk had plaats op de route nationale 57 in de buurt van Plombières-les-Bains, in de Vogezen. In de cabine van de auto vond de politie bijna een gram heroïne, een kleine hoe veelheid cocaïne en attributen voor het gebruik ervan. Uit urine-onderzoek bleek dat de chauffeur enkele uren voor het ongeval heroïne, cocaïne en hasj had gebruikt. AFP SYDNEY - De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas heeft gisteren schuld bekend aan dierenmishandeling in ver band met de dood van 68 herten tij dens een vlucht naar Bang kok in februari vorig jaar. Volgens dierenbeschermers zijn de dieren omgekomen omdat ze in te krappe kratten werden ver voerd. De dieren konden daarin niet rechtop staan. Een woordvoerder zei dat Qantas uitsluitend de juridische aansprakelijkheid op zich nam, maar zich niet verantwoor delijk achtte voor de wijze van vervoer. De herten werden vorig jaar naar Bangkok gestuurd om er mee te fokken. AP KINSHASA - Het Congolese parlement heeft de zoon van de vermoorde leider Laurent-Désiré Kabila als zijn opvolger be noemd. Waarschijnlijk vandaag volgt de ceremoniële inhul diging. De 'volksvertegenwoordiging' bestaat uit aanhangers van de vorige week dinsdag vermoorde president. Zijn zoon heeft ook contact gehad met de leiders van de landen die het regime in Kinshasa met hun strijdkrachten steunen. Angolese troe pen waken over zijn veiligheid. De VN-Veiligheidsraad kondigde gisteren voor eind volgende maand een conferentie aan van de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen die bij het conflict in Congo zijn be trokken. RTR/AFP/ANP Got. bfiftkohtife te CO.-uhsooc, volgens Rxhdijn 1999400/EG.Bcrn.nwortfl; Wkt wn IMioc 1U lam/100 km wn 8,8 nx7,0. CO, pAm; vin 212 to« 168. OicscWorcn: knu/lucn van 14.5 tot 22,7. litm/100ba 6,9 tot 4.4. CO, gr/km: 186 tot 119. te worden. „Ik ben geen medi cus, maar volgens mij is hij vol ledig in orde", zei Guzman over Pinochet. Hij toonde zich voorts tevreden over het verhoor waar aan de generaal zich dinsdag liet onderwerpen. Pinochet gaf daarin toe te hebben geweten van misdaden doorzijn functio narissen tegen dissidenten. Onderzoek door een team van artsen wees eerder uit dat de generaal aan een middelzware dementie leidt, waardoor het volgens de Chileense wet twij felachtig is of hij terecht kan staanEen van de medici die aan het onderzoek deelnam, zegt echter dat Pinochet veel minder dement is dan het rapport sug gereert. AFP/ANP Gas geven, remmen, even terugschakelen, soepel de bocht in sturen en dan weer vol gas: rijden in de Astra Pearl is een groot feest. Helemaal, nu u kunt profiteren van een extra scherpe prijs en een bijzonder rijke uitrusting. D'r is eigenlijk maar één minpuntje: uw schoenen kunnen wel eens een tikkeltje te lijden hebben van al dat rijplezier Prijzen incl. BTW en BPM, excl. verwijderingsbijdrage en kosten rijklaar maken. Full-Operational Lease via MasterLcase vanaf 832,06 p.m. (excl. BTW), op basts van 48 mnd./20.000 km p.j. en incl. houderschapsbclascing, verzekering en verwijderingsbijdrage. Prijs- en specificaticwijzigingen voorbehouden, www.opel.nl van onze redactie buitenland HAVANA - Ook in Cuba vieren de Chinezen hun nieuw jaar. Met als decor een traditionele Chinese poort voer den de feestvierders een drakendans op in Havanna. De Chinezen namen afscheid van het jaar van de draak en verwelkomden het jaar van de slang. In China zelf is voor de warenhuizen nieuwjaar wat het kerstfeest is in het Westen. Daarom is de feestperiode opnieuw verlengd van drie naar zeven vrije dagen. Vo rig jaar betekende dat een enorme impuls voor de Chi nese economie. Het is vooral een feest dat in familiekring wordt ge vierd. En dat veroorzaakt een volksverhuizing vanuit de steden naar het platteland, die een enorme wissel trekt op het beperkte transportsysteem van China. foto Adalberto Roque/EPA SANTIAGO - De Chileense oud-dictator Augusto Pinochet is volgens onderzoeksrechter Juan Guzman 'een oude man, maar verder normaal'. De in schatting van de rechter voedt speculaties dat Guzman de aan klachten tegen Pinochet wegens schendingen van de mensen rechten tijdens de dictatuur van 1973-1990 zal doorzetten. door Peter van Nuijssenburq BERLIJN - Een afdeling van de Heli's Angels in het West-Duitse Düsseldorf is gisteren met on middellijke ingang verboden. De motorclub is een 'criminele organisatie, die zich tegen de rechtstaat richt', aldus de mi nister van Binnenlandse Zaken van de deelstaat Noordrijn- Westfalen, Behrens. „We dulden hier geen staat in de staat." De actie tegen de Heli's Angels werd gisterochtend ingeluid door razzia's in Düsseldorf, Aken, Keulen, Duisburg en Neuss. Aan die operatie namen 300 politiemannen deel. Tegen 24 leden van de motorclub liep al geruime tijd een onderzoek, onder andere wegens verboden wapenbezit, wapenhandel, roof, zware mishandeling en in timidatie. Een 39-jarige man werd bij de acties gearresteerd. Een bankrekening met een te goed van 3400 mark (ruim 3700 gulden) werd geblokkeerd. De politie nam ook computers, fax apparaten en radio's in beslag. De Heli's Angels wilden de 'cri minele markt' in Düsseldorf en omgeving controleren en hun activiteiten uitbreiden tot het Roergebied, aldus een verkla ring van het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Dat domein werd met misdadige middelen tegen concurrerende bendes verdedigd. Het Nederlandse Openbaar Mi nisterie ziet volgens een woord voerder vooralsnog geen aanlei ding om het besluit van Noordrijn-Westfalen te volgen. „We zijn natuurlijk zeer geïnte resseerd in hetgeen in Duitsland is gebeurd. Vooral ook omdat Noordrijn-Westfalen aan Ne derland grenst. We zijn be nieuwd op basis van welke ar gumenten de regering daar tot dit besluit is gekomen." Geen dossier Volgens het OM valt op dit mo ment niet te bewijzen dat Heli's Angels in Nederland een orga nisatie is. opgericht om crimi nele activiteiten te plegen. „Er loopt derhalve ook geen proce dure die tot een verbod zou moe ten leiden. Bovendien is er geen grondig dossier dat aantoont dat de organisatie stelselmatig misdrijven pleegt", aldus de woordvoerder. Het OM onder zoekt alle criminele feiten „In dividuele leden van de Heli's Angels die zich daaraan schul dig hebben gemaakt, brengen wij voor de rechter", aldus de woordvoerder. Hij doelt onder meer op het groepje dat in de cember het televisieduo Barend en Van Dorp vlak voor een uit zending bedreigde. Het onder zoek in die zaak loopt nog. GPD Guzmans uitlating gisteren voor de televisiezender Canal 13 was zijn eerste openbare reactie sinds hij dinsdag de generaal voor het eerst bezocht. Guzman moet beslissen of Pinochet gees telijk in staat is om aangeklaagd (Advertentie) De Astra Pearl. Vanaf ƒ37.495,-. Zo compleet, daar blijf je in rijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5