Pompstation Dow wekt verzet Uitbreiding drukkerij verminkt dorp PZC De Vlaschaard heeft nieuwe bar Marie Christiaens (97) haalt bijzonder rijbewijs Oostburg laat beleid controleren door eigen rekenkamercommissie Wegwijs op het Internet Workshops Buren vechten verbouwing aan bij Raad van State Patiënt te lang in ziekenhuis Beschermde vogel moet naar asiel Waterschap wint zaak afrastering Tien maanden cel voor inbreker Bewoners in Axels buitengebied willen geen groot gebouw in polder UW HUIS AANPASBAAR, UW WOONOMGEVING TOEGANKELJK EN VEILIG: ZEELAND IN 2030 KOEWACHT - Met een ver nieuwde bar heeft De Vla schaard in Koewacht een eerste stap gezet in de modernisering van het gemeenschapscentrum. Vrijdag 26 januari wordt de bar om 20.00 uur geopend door wet houder J. van Schaik van Axel. Secretaris A. Schouten van het bestuur van de Vlaschaard hoopt daarna zo snel mogelij k te kunnen beginnen met de uit breiding van de bovenverdie ping en het verbeteren en uit breiden van de toiletgroep. Vooral uit oogpunt van hygiëne had volgens Schouten de bar de hoogste prioriteit. „De oude bar is compleet afgebroken en ver vangen door een acht meter lan ge kersenhouten bar. Er zijn zes koelingen op pakhoogte achter de bar ingebouwd. Dit maakt het werk voor het personeel ple zieriger." Om de kosten (totaal 40.000 gulden) te drukken is een gedeelte van de werkzaamhe den door vrijwilligers uitge voerd. Op de bovenverdieping wil het bestuur meer ruimte te creëren voor bijeenkomsten van de ou derenbond. De biljartmiddagen worden telkens bezocht door ruim veertig ouderen. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 J Postbus 51 4530ABTERNEUZEN Tel: (0115)686000 Fax (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Domïnicus B.J.G. Pelgrim J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl De krasse Marie Christiaens zwaait met het rijbewijs voor haar driewielige scootmobiel. foto Peter Nicolai doorEdy de Witte KLOOSTERZANDE - „Ik kijk wel vier keer naar links en rechts, blijf goed rechts rijden en steek op tijd mijn wijzer uit", zegt de 97-jarige Marie Chris tiaens uit Kloosterzande. De bewoonster van woonzorgcentrum An- tonius ontving woensdagmiddag uit handen van burgemeester A. Vogelaar van Hontenisse haar booster-rijbewijs. Vogelaar vond het een „eer en genoe gen" om dit bijzondere rijbewijs te mo gen uitreiken aan „een bijzondere vrouw". Marie Christiaens kan nu met haar scootmobiel op pad. Ze woont ruim een jaar in Antonius. Twee jaar geleden werd haar meegedeeld dat ze haar auto aan de kant moest laten staan. En dat viel Marie wel tegen. Pas op haar 65e behaalde ze haar rijbewijs. Dertig jaar lang reed ze daarna zonder brokken te maken. Christiaens is slecht ter been en zonder auto viel haar mobi liteit weg. Directeur R. van den Kieboom van An tonius informeerde bij Zorgvoorzie ning Nederland of de 97-jarige be woonster in aanmerking kon komen voor een scootmobiel. Na een medische keuring werd het licht op groen gezet. Ergotherapeute G. Tourlamin leerde Christiaens in zes lessen hoe ze met de scootmobiel moet omgaan. Het bedieningspaneel en het manoeu vreren had de krasse bejaarde al snel onder de knie. Succes Eind vorige week werd het examen met succes afgelegd. Marie mag nu zowel binnen als buiten het woonzorgcen trum rijden. Ook heeft ze een vergun ning om met haar karretje met drie wie len op de openbare weg te komen. „Met een maximumsnelheid van zo'n 12 kilometer per uur zal ik in het dorp wel niet als een snelheidsduivel overko men", grapt ze. Met gepaste trots reed ze woensdagmiddag claxonnerend haar eerste officiële rondje. Door deze bijzondere prestatie kreeg ze ook landelijke bekendheid. Met haar haar extra in de krul nam ze even tijd voor de media. Ze wuifde met haar rij bewijs naar de fotograaf en de camera ploegen van Omroep Zeeland en RTL5. Terug in het woonzorgcentrum par keerde Marie Christiaens haar scoot mobiel in de directiegang. Hier sloot ze direct de accu op de stroom aan zodat ze ook vandaag zonder pro blemen haar ritje kan maken. door Barend Pelgrim OOSTBURG - Oostburg stelt als eerste Zeeuwse gemeente een eigen rekenkamercommissie in. In februari wordt per raadsfrac tie één lid benoemd dat zitting neemt in het nieuwe orgaan. De rekenkamer moet onderzoek verrichten naar de doelmatig heid en doeltreffendheid van het gemeentelijke beleid. Oostburg brengt daarmee nu al één van de aanbevelingen in praktijk die de commissie-El- zinga ruim een jaar geleden deed om de democratie dichter bij de burger te brengen. Wet houder L. Wille van financiën benadrukt echter dat Oostburg al bezig was met de instelling van een rekenkamercommissie op het moment dat de commis- sie-Elzinga met datzelfde voor stel kwam. „Je moet de gemeen teraad de instrumenten geven om hun controlerende functie uit te oefenen. Wat dat betreft heeft Elzinga gelijk." De Oostburgse rekenkamer moet worden beschouwd als een aanvulling op de bestaande ma nieren om de doelmatigheid van het beleid te bewaken. Wille: „Als gemeente zeg je 'We gaan dat en dat doen voor zoveel geld'. De taak van de rekenka mercommissie is vervolgens om na te gaan of hetzelfde resultaat behaald had kunnen worden met minder middelen. Met an dere woorden: hebben we het niet onhandig gedaan; heeft de organisatie wel doeltreffend ge werkt?" Wille betrekt de installatie van de kamer ook op zijn eigen por tefeuille. „Als wethouder van financiën ben je niet alleen be zig met financieel beheer, er moet ook een financieel beleid gevoerd worden. Dus ook beleid in indirecte zin." Dat houdt vol gens Wille onder meer in dat de raad de gelegenheid krijgt om zijn controlefunctie goed uit te oefenen. Als basis voor het Oostburgse model dient het voorbeeld van Zwolle Dat een kleinere ge meente als Oostburg start met een rekenkamer is volgens Wille uniek in Nederland. „Voorzover ons bekend is er geen enkele ge meente van deze omvang die zo'n commissie heeft." De on derwerpen van onderzoek wor den door de gemeenteraad aan gedragen. Indien nodig kan de commissie de expertise van ex terne deskundigen inroepen. De gemeente staat daarbij garant voor de kosten. HULST - De openbare biblio theek in Hulst houdt dinsdag 20 en woensdag 28 februari infor matieve bijeenkomsten over In ternet en e-mailen. Deze bijeenkomsten zijn een vervolg op eerder gehouden kennismakingsavonden. Medewerkers van de leeszaal le ren de beginselen van Internet en e-mail. Er kunnen maximaal acht personen aan een bijeen komst meedoen. De eerste bijeenkomst, 20 fe bruari, duurt van 19.30 tot 21.30 uur. Een dikke week later kun nen deelnemers achter de com puter plaatsnemen van 10.00 tot 12.00 uur en van 19.30 tot 21.30 uur. HULST - In de concertzaal van muziekcentrum Baudeloo in Hulst presenteert De Vier Wind richtingen zondag 28 januari het lente- en zomerprogramma van lezingen en workshops. De docenten van De Vier Wind richtingen zijn eveneens aan wezig. Zij geven toelichting op het aanbod van cursussen over onder meer edelstenen, dansen vanuit je hart, intuïtief schilde ren en een lezing sjamanisme. De presentatie duurt van 13.00 tot 18.00 uur. VLISSINGEN - Uitbehandelde patiënten blijven soms langer dan nodig is in de Zeeuwse ziekenhuizen liggen. De oorzaak zijn de wachtlijsten bij verpleeg- en verzorgingshuizen en in de thuiszorg. Zeeland doet het iets slechter dan gemiddeld in Nederland. Dat blijkt na studie van het onderzoeksbureau Prismant in Utrecht over 1999. De 'verkeerde bedproblematiek' wordt be keken in verkeerde beddagen. In Zeeland lag het percentage 'verkeerde beddagen' op 7,3 te gen landelijk 6,1 procent. Volgens het onderzoeksbureau is het aantal verkeerde beddagen ten opzichte van 1994 wel ge lijk gebleven. Maar omdat de gemiddelde verpleegduur van patiënten in het juiste bed is gedaald, is het aandeel van ver keerde bedpatiënten gestegen. MIDDELBURG - De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) heeft een man uit de regio Walcheren onlangs berispt, omdat hij beschermde vogels niet naar een erkend asiel, zoals De Mikke in Middelburg, heeft gebracht. „De regel is dat een knobbelgans of een buizerd in een erkend asiel verzorging moeten krijgen", legt W. Brouwer van het AID uit. Dit voorschrift uit de Vogelwet of de Natuurbescher mingswet zou in Zeeland lang niet bij iedereen bekend zijn. Dieren die in het verkeer gewond zijn geraakt, worden thuis opgevangen. „En waarschijnlijk liefdevol verzorgd. Maar dat mag niet. De AID ziet streng toe op naleving van deze regel, omdat mensen het argument kunnen gebruiken dat ze een dier verzorgen, terwijl ze de beschermde vogels in werkelijkheid illegaal in hun bezit hebben." DEN HAAG - Het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft in augustus '98 A. van den Dorpel uit Krabbendijke terecht aangeschreven om een afrastering ten minste een meter van de weg, de Noordschans, op te richten. Tot die conclusie komt de afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag in het hoger beroep dat het wa terschap heeft aangespannen tegen eep uitspraak van debe- stuursrechter in Middelburg. De rechter in Middelburg had de aanschrijving van het water schap vernietigd, omdat het Van den Dorpel ten onrechte niet zou hebben gewezen op de mogelijkheid om zijn afrastering op vijftig centimeter uit de weg te bouwen, de plaats waar ook zijn oude hek was geplaatst. Volgens de Raad van State mag Van den Dorpel alleen onder houd plegen aan zijn oude hek. Als hij een nieuwe afrastering wil bouwen, dan moet deze een meter uit de weg zoals het wa terschap in de aanschrijving reeds had bepaald. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 20-jarige man uit Goes voor een serie bedrijfsinbraken en diefstallen vijftien maanden gevangenisstraf opgelegd, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Omdat de Goesenaar nog in zijn proeftijd zat, moet hij nog twee maanden extra zit ten. Een 22-jarige mededader uit Goes werd voor zijn aandeel be straft met 180 uur dienstverlening en twee maanden voor waardelijk. De inbraken en diefstallen vonden vorig jaar in Goes en omgeving plaats. Aan de gedupeerden van de inbraken moeten de daders 614 gulden schadevergoeding betalen. Het slachtoffer van de diefstal van een bromscooter moet voor 1338 gulden schade loos gesteld worden. door Barend Pelgrim GROEDE - Het echtpaar Jeltes uit Groede voelt zich bedrogen. Door de gemeente Oostburg, door de provincie Zeeland, en niet in de laatste plaats door hun buurman, het Grafisch Be drijf Pieters. Ze hebben er alle begrip voor dat Pieters zijn drukkerij wil uitbreiden, maar vinden dat dit niet kan in een kleinschalig dorp als Groede. Vandaag, donderdag, dient voor de Raad van State in Den Haag een geding dat de familie heeft aangespannen tegen de ge meente Oostburg. Het Grafisch Bedrijf Pieters maakt sinds enkele jaren een explosieve groei door. Er wer ken inmiddels zo'n vijfentwin tig mensen. Pieters is echter midden in het centrum van Groede gevestigd, aan de Voor straat in het voormalige ge meentehuis van Groede. De fa milie Jeltes kocht in 1997 een woning naast de drukkerij, maar niet na zich eerst geïnfor meerd te hebben bij de gemeen te Oostburg over de toekomst plannen van Pieters. Op het gemeentehuis werd hen monde ling verzekerd dat uitbreiding niet aan de orde was. De grond achter het oude gemeentehuis was en bleef agrarisch van be stemming, kreeg de familie bo vendien te horen. Groot was dan ook de schok toen Pieters enkele maanden later toch met uitbrei dingsplannen op de proppen kwam en de gemeente Oostburg daaraan tegemoet wenste te ko men. Vorige week lieten Gedeputeer de Staten van Zeeland weten donderdag 25 januari 2001 papier en chemicaliën opgesla gen. Men realiseert zich het ge vaar helemaal niet; blijkbaar is er nóg niks geleerd van Ensche de of Volendam." Het echtpaar Jeltes hoopt dat de Raad van State de gemeente Oostburg zal terugfluiten en verdere uitbreiding weigert. Oostburg heeft het afgelopen jaar verder verzuimd om aan vullende milieuvoorschriften voor de drukkerij op te stellen zoals eind '99 geëist is door de Raad van State. Vandaag vraagt de familie Jeltes in Den Haag aan de rechter om een ver scherpt geluidmeetprogramma op te leggen aan de gemeente. Zeecontainer Bovendien gaat de Oostburgse WD-fractie vragen stellen over Grafisch Bedrijf Pieters in de raadscommissie planologiè. Op het erf van Pieters aan de Voor straat staat al lange tijd een zee container voor de opslag van papier. In april 2000 zegde wet houder C. Bolijn de raadsleden toe - na vragen van de WD - dat het gevaarte op korte termijn zou verdwijnen. WD-raadslid W. Verherbrugge wil van het college weten waarom de con tainer desondanks het dorp Groede nog steeds ontsiert. (Advertentie) door René Hoonhorst AXEL - De aanleg van een pompstation voor Dow Benelux aan de Axelse Zaaidijk valt ver keerd bij ruim dertig bewoners van het buitengebied ten noord oosten van Axel. Het gebouw (veertien meter lang, bijna ze ven nieter breed en zo'n zes me ter hoog) past landschappelijk niet in de polder, bederft het uit zicht van een aantal bewoners en leidt daardoor tot waarde vermindering van de woningen, luiden de klachten. De gemeente Axel heeft via een Bestemmingsplan wijziging Buitengebied al rekening ge houden met de bouw van het pompstation. De gemeenteraad is onlangs ook akkoord gegaan met de verstrekking van een mi lieuvergunning. Na een infor matieavond die door de ge meente en Dow werd belegd, kondigden omwonenden aan dat ze bezwaar zullen maken tegen die vergunning. Op maan dag 12 februari wordt een hoor zittinggehouden in het gemeen tehuis van Axel. Het pompstation in de Axelse polder is nodig om grotere hoe veelheden ethyleen van het Dowterrein naar het Antwerpse havengebied te kunnen pom pen. Momenteel stroomt er 55 ton ethyleen per uur door de lei dingen. Als eind dit jaar de uit breiding van de naftakrakerca- paciteit (het project Emergo) op het Dowterrein een feit is, moet er tachtig ton ethyleen per uur door de buizen stromen. Om die hoeveelheid onder voldoende druk te verpompen, zijn twee nieuwe pompstations nodig. Voor een station in België zijn de vergunningen al binnen. Bedrijventerrein De locatie aan de Zaaidijk ligt ongeveer tussen bestaande pompinstallaties op het Dow- ierrein bij Terneuzen en een pompstation in Clinge. Om de gasvormige zware koolwater stof onder genoeg druk te hou den, moet het station dicht in de buurt van de gekozen plek lig gen. Als het pompstation een ki lometer verder wordt gevestigd, op bedrijventerrein Vaartwijk, kan de druk af en toe zakken tot onder de door Dow gehanteerde veiligheidsnormen. „De druk blijft weliswaar iets boven de in Nederland geldende ondergrens van zestig bar. Maar de druk kan onder speciale omstandigheden iets fluctureren, vandaar dat Dow vasthoudt aan een mini mum van 62 bar. Aan die veilig heidsnorm wordt niet getornd", stelt woordvoerder F. Neve van Dow Benelux. Neve benadrukt dat Dow de locatie aan de Zaai dijk niet heeft gekozen om be woners in het buitengebied dwars te zitten. De chemiegi- gant wil een groensingel rond om het pompstation aanleggen en is tevens bereid, mochten omwonenden daar prijs op stel len, het gebouw het aanzien van een boerenschuur te geven. Om wonenden willen van die hand reikingen voorlopig niets we ten. „Dat kan altijd nog als de rechtbank en de Raad van State ons geen gelij k geven"stelt J. de Putter. Sterk De bewoners betwijfelen of de door Dow verstrekte technische gegevens kloppen. Het lijkt hen bovendien sterk dat een inves tering van een miljard gulden (de kosten van Emergo) afhangt van de locatie van het pompsta tion. De Putter: „Het wil er bij ons niet in dat het project afgebla zen had moeten worden als de betreffende boer geen grond aan Dow had willen verkopen." Ne ve laat weten dat Dow al jaren met voorbereidingen voor de productieuitbreiding en het vervoer van ethyleen bezig is en al zekerheid had over de moge lijkheden van grondaankoop. Voor de veiligheid van het pompstation hoeven omwonen den niet te vrezen, zegt hij. In eenzelfde station in Clinge heeft zich in elf jaar tijd nog geen sto ring voorgedaan. Drukkerij Pieters (met torentje) wil uitbreiden op dit weiland. akkoord te gaan met een be stemmingsplanwijziging voor de kom Groede. Het perceel landbouwgrond achter de druk kerij, inmiddels eigendom van Pieters, wordt bij het dorp ge trokken zodat het grafisch be drijf zijn hal kan uitbreiden in noordelijke richting. Pieters wil verder een nieuwe toegangsweg naar zijn drukkerij aanleggen vanaf de Woordweg. De huidige lengte van het bedrijfsgebouw bedraagt nu veertig meter, maar met de uitbreiding erbij wordt dit honderd. „Een verminking van ons uitzicht en een vermin king van Groede als dorp", menen R. en B. Jeltes. Verder wijzen ze op de risico's die de foto Peter Nicolai aanwezigheid van een offset drukkerij met zich meebrengt in het centrum van een woonkern „Daar liggen duizenden kilo's Te realiseren Wilt u reageren? Bel Omroep Zeeland. Programma Klantenservice iWF KLAVERBLAD ZEELAND Woensdag 31 januari, 13.30-14.00 uur. Telefoon: 0118-49 99 00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 47