Directeur wil terug naar Ecoscope Stichting Renesse is open boek College zit rit uit met een minderheid Meer dan een vakantiekiekje maken Patiënt te lang in ziekenhuis Beschermde vogel moet naar asiel Waterschap wint zaak afrastering Tien maanden cel voor inbreker Functie betergemelde Jacobs nog onduidelijk na aanstelling interim-manager UW HUIS AANPASBAAR, UW WOONOMGEVING TOEGANKELJK EN VEILIG: ZEELAND IN 2030 Volksmuziek in De Mug Middelburg Spreekbeurt op Calvijn College Secretaris Giel van Leeuwen: „In een club kun je leren van eikaars foto's" foto Dirk-Jan Gjeltema door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het duingebied in de Kop van Schouwen, het statige station van Antwerpen, de gezichtsuitdrukkingen van mensen of een zelf opgezet stilleven op tafel: ze worden zorgvuldig vastgelegd door Fotogroep Schouwen-Duiveland. Want: „Het is makkelijk een foto te maken van iets moois. Maar dat wil nog niet me teen zeggen dat je dan een mooie foto hebt." De 23 leden van fotogroep vieren deze maand het eerste lustrum van hun vereni ging, met een lezing van Henk van Kooten over portretfotografie. Secretaris Giel van Leeuwen kijkt tevreden terug op de afgelopen vijf jaar. „De opzet staat nog steeds: in een gezellige sfeer samen bezig zijn met fotografie." Van Leeuwen is de initiatiefnemer van de Schouwse club. Na een beginnerscursus over fotografie ontdekte hij dat het eiland verstoken was van een fotovereniging. „Er is wel een club geweest, Delta Foto, maar die is bij gebrek aan belangstelling ter ziele gegaan In overleg met collega- fotograaf Leen Kooper besloot hij een nieuwe vereniging op te zetten. „Op 28 fe bruari 1996 was de oprichtingsavond. Leuk was dat er zich 28 personen aan meldden." Daarmee zag Fotogroep Schouwen-Dui veland het levenslicht. Op maandelijkse clubavonden komen de leden bij elkaar en bestuderen de foto's van de anderen. „In dividueel maak je foto's maar dan kom je geen stap verder. In een club kun je leren van eikaars foto's." Onderling wisselen zij tips uit met als doel de eigen techniek te ontwikkelen en het niveau van het 'vakantiekiekje' te ont groeien. Die vergelijking onderling is met name goed te maken als de leden er gezamelijk op uit trekken. Zo is de vereniging vorig jaar naar Antwerpen afgereisd om erva ring op te doen in 'stedenfotografie'Maar ook andere thema's worden opgepakt. „Zo staat binnenkort het impressionisme in de schijnwerpers en willen we dit jaar ook met 'mensen in beeld' aan de slag", al dus Van Leeuwen. Aan de hand van compositie, lichtinval, structuur en diepte worden de foto's be commentarieerd door de clubgenoten. Dat werkt goed. De secretaris van de foto groep ziet de kwaliteit van het aangele verde materiaal voor de verschillende ex posities van de vereniging toenemen. „Als het goed is, maak je eigenlijk ieder jaar je beste foto tot dan toe." donderdag 25 januari 2001 VLISSINGEN - U itbehandelde pat iènten blijven soms langer dan nodig is in de Zeeuwse ziekenhuizen liggen. De oorzaak zijn de wachtlijsten bij verpleeg- en verzorgingshuizen en in de thuiszorg. Zeeland doet het iets slechter dan gemiddeld in Nederland. Dat blijkt na studie van het onderzoeksbureau Prismant in Utrecht over 1999. De 'verkeerde bedproblematiek' wordt be keken in verkeerde beddagen. In Zeeland lag het percentage 'verkeerde beddagen' op 7,3 te gen landelijk 6,1 procent. Volgens het onderzoeksbureau is het aantal verkeerde beddagen ten opzichte van 1994 wel ge lijk gebleven. Maar omdat de gemiddelde verpleegduur van patiënten in het juiste bed is gedaald, is het aandeel van ver keerde bedpatiënten gestegen. MIDDELBURG - De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) heeft een man uit de regio Walcheren onlangs berispt, omdat hij beschermde vogels niet naar een erkend asiel, zoals De Mikke in Middelburg, heeft gebracht „De regel is dat een knobbelgans of een buizerd in een erkend asiel verzorging moeten krijgen", legt W. Brouwer van het AID uit. Dit voorschrift uit de Vogelwet of de Natuurbescher mingswet zou in Zeeland lang niet bij iedereen bekend zijn. Dieren die in het verkeer gewond zijn geraakt, worden thuis opgevangen. „En waarschijnlijk liefdevol verzorgd. Maar dat mag niet. De AID ziet streng toe op naleving van deze regel, omdat mensen het argument kunnen gebruiken dat ze een dier verzorgen, terwijl ze de beschermde vogels in werkelijkheid illegaal in hun bezit hebben." DEN HAAG - Het dagelijks bestuur van het waterschap ZeeuwseEilanden heeft in augustus '98 A. van den Dorpel uit Krabbendijke terechtaangeschreven om een afrastering ten minste een meter van de weg, deNoordschans, op te richten. Tot die conclusie komt de afdelingbestuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag in het hoger beroepdat het wa terschap heeft aangespannen tegen een uitspraak van debe- stuursrechter in Middelburg. De rechter in Middelburg had de aanschrijving vanhet water schap vernietigd,omdat het Van den Dorpel ten onrechte niet zou hebben gewezenop de mogelijkheid om zijn afrastering op vijftig centimeter uit de weg tebouwen, de plaats waar ook zijn oude hek was geplaatst. Volgens de Raad van State mag van den Dorpel alleen onder houd plegen aanzijn oude hek. Als hij een nieuwe afrastering wil bouwen, dan moet deze eenmeter uit de weg zoals het wa terschap in de aanschrijving reeds hadbepaald. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 20-jarige man uit Goes voor een serie bedrijfsinbraken en diefstallen vijftien maanden gevangenisstraf opgelegd, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Omdat de Goesenaar nog in zijn proeftijd zat, moet hij nog twee maanden extra zit ten. Een 22-jarige mededader uit Goes werd voor zijn aandeel be straft met 180 uur dienstverlening en twee maanden voor waardelijk. De inbraken en diefstallen vonden vorig jaar in Goes en omgeving plaats. Aan de gedupeerden van de inbraken moeten de daders 614 gulden schadevergoeding betalen. Het slachtoffer van de diefstal van een bromscooter moet voor 1338 gulden schade loos gesteld worden. rioor Margreet van den Broek RENESSE - Directeur L. Jacobs van Ecoscope heeft zich woens dag na een ziekteperiode van een maand weer beter gemeld. Nog onduidelijk is of en wan neer Jacobs de leiding van het milieucentrum weer op zich kan neinen. De gemeente Schou wen-Duiveland sloot onlangs een contract met Waterland Nceltje Jans voor interim-ma nagement van Ecoscope voor de duur van drie maanden. Op 20 december meldde Jacobs zich daags na een onderhoud met de wethouder G. van de Vel- de-de Wilde ziek. Van de Velde vertegenwoordigt de gemeente Schouwen-Duiveland als enig aandeelhouder in Ecoscope BV en houdt in die functie toezicht op de verrichtingen van de di recteur. Anderhalve week nadat er vanuit Waterland een mede werker parttime is aangesteld om Jacobs op de werkvloer te vervangen, voelt de directeur zich in staat om zelf weer aan de slag te gaan. Hij heeft zich woensdag met onmiddellijke ingang weer beter gemeld. Ook heeft hij een brief aan de aan deelhouders op het gemeente huis verstuurd, waarin hij aan geeft weer te kunnen werken. In een toelichting meldde Ja cobs woensdag dat zijn ziek melding van medio december voortkwam uit een meningsver schil met wethouder Van de Vel de over de 'zwijgplicht' die hem zouzijn opgelegd. In de PZC van 12 december zette de directeur zijn ideeën voor een andere op zet van Ecoscope uiteen. Ook beklaagde hij zich over de ge ringe bewegingsvrijheid die hij zou krijgen vanuit de gemeente om de voorziening goed op de mils te krijgen. Spanningen Op maandag 19 december werd Jacobs uitgenodigd voor een ge sprek met Van de Velde. „Daarin werd mij in niet mis te verstane bewoordingen te verstaan gege ven dat ik niet meer met de pers mocht praten. Ook werd me dui delijk gemaakt dat er op geen enkele wijze aan de uitgangs punten van Ecoscope getornd mag worden." Het gesprek bracht dusdanige spanningen bij Jacobs terweeg dat hij zich de dag erna ziek meldde. Sindsdien heeft de directeur geen contact meer gehad met de gemeente. „Ik heb in de krant moeten lezen dat er voor drie maanden een interim-manager is aangesteld die een plan van aanpak moet gaan schrijven." Jacobs overweegt nu een klacht in te dienen bij de klachtencom missie van de gemeente over de manier waarop is gehandeld tij dens zijn periode van ziekte. Hoewel onduidelijk is welke rol Jacobs de komende drie maan den bij Ecoscope kan vervullen, voelt de directeur zich in staat om de draad zelf op te pakken. „Alles wat ik had willen zeggen, is de afgelopen weken toch al naar buiten gekomen. Ik voel me niet meer gebonden aan mij n zwijgplicht." Opheldering Het personeel van Ecoscope heeft deze week in een brief aan de gemeenteraad gevraagd om opheldering over de gang van zaken rondom de aanstelling van het interim-management. Ook Jacobs wil hierover snel duidelijkheid. Hoewel discus sies over personen meestal in beslotenheid worden gevoerd, hoeft dat voor mij in dit geval niet. Er is veel gemeenschaps geld gemoeid met Ecoscope, daar moet in alle openheid over gesproken kunnen worden." De directeur wijst een blijvende samenwerking met Waterland Neeltje Jans niet af. „We kun nen elkaar zeker aanvullen. Maar er zal wel rekening gehou den moeten worden met de to taal andere invalshoek van de twee voorzieningen. Waterland is een commerciële attractie, Ecoscope probeert mensen het begrip duurzaamheid bij te brengen." Directeur B. van de Hoef van Waterland Neeltje Jans, tevens interim-manager van Ecoscope bleek woensdag wel op de hoog te van de mogelijke terugkeer van Jacobs, maar wilde niet rea geren. „Daar moet de aandeel houder over beslissen. Er is af- geproken dat alle contacten via de wethouder lopen." Wethou der Van de Velde weigerde elk commentaar. Wilt u reageren? Bel Omroep Zeeland. Programma Klantenservice /8* KLAVERBLAD ZEELAND Woensdag 31 januari, 13.30-14.00 uur. Telefoon: 0118-49 99 00 MIDDELBURG - Het muziek- ensemble Pic Nic treedt dinsdag 30 januari op in De Mug aan de Vlasmarkt in Middelburg. Het ensemble, dat bestaat uit Annemarijke de Jong (accorde on), Nick van Raay (diatonische narmonica), Harrie van der Wekken (sopraansax) en Robert Maaskant (trommel) ontstond spontaan tijdens een lentefeest m de grote tuin van De Bocken- borgh in Nieuw- en Sint Joos- 'and. Het repertoire van Pic Nic bestaat uit volksmuziek uit on- der meer Nederland, België, Frankrijk, Mexico en Israel. Het optreden van het ensemble be gint om 21.00 uur. KRABBENDIJKE - Ds. J. H. C. Olie spreekt zaterdag 27 januari vanaf 19.45 uurvoor de Stich ting Reformatorische Bezin- aingsavonden (SRB) in het Cal- vijn College te Krabbendijke (locatie Kerkpolder) over 'De onzekerheid van het geloof'. redactie noord-zeeland Grachtweg 23a Postbus 80 <300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 e mail: redzzee@pzc.nl M.Modde (chef) M.G. van den Broek P-Kleemans f.f.a.m van Loon A.M.L. Pankow RH.N. Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 1 4380 AA vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het dagelijks ge meentebestuur van Schouwen- Duiveland zit de rit tot de ver kiezingen van 2002 uit met vier wethouders. Daarna wordt op- nfeuw bekeken hoeveel leden het college moet tellen, hebben coalitiegenoten WD en PvdA woensdag besloten. Daarmee geven de beide fracties gehoor aan het standpunt van de overi ge partijen in de raad. Fractievoorzitter J. Geleijnse van de WD en zijn PvdA-colle- ga W. Renden zagen na een week van overleg met de vertegen woordigers van CDA, SGP/GPV, RPF, D66 en Groen- Links geen andere mogelijkheid dan de omvang van het college te beperken tot vier wethou ders. Vervanging van de wegge stuurde P. Berrevoets-Ringel- berg (CDA) is voor de oppositie onbespreekbaar, Het college, inclusief burgemeester J. Assel- bergs, praatbegin februari over een herverdeling van de porte feuille van Berrevoets. Daarbij gaat het om welzijn, sport, cul tuur, accommodatiebeleid en volksgezondheid. De taken van de CDA-politica worden nu waargenomen door PvdA-wethouder D. van der Wekken. Volgens Renden is het niet de bedoeling dat zijn partij genoot de portefeuille 'er even bijpakt' „Tenminste, niet in de ze positie." Van der Wekken staat momenteel voor tachtig procent op de loonrol bij de ge meente Schouwen-Duiveland. Uitbreiding van zijn takenpak ket kan leiden tot een hogere in schaling, stelt Renden. Dat zou de raad wel moeten goedkeuren, beseft hij terdege. PvdA en WD achten het daarom realistischer dat het college de taken onder ling verdeelt. Conflicten „Wij hebben ons werk gedaan, het college is nu aan zet", aldus Geleijnse „Ik denk dat het zaak is dat snel duidelijk wordt wie de kar wat betreft de taken van mevrouw Berrevoets het laatste jaar gaat trekken. Dan kun je er ook wat mee als gemeentebe stuur en belanghebbende. Dat is het verschil met een portefeuille waarnemen." Zowel Geleijnse als Renden verwachten geen grote conflicten nu de overge bleven collegepartijen geen meerderheid in de raad hebben. „De koers voor de komende tijd is bepaald en uitgezet aan de hand van het KPMG-rapport en het daaruitvolgende Plan van Aanpak dat alle fracties hebben onderschreven." De coalitiege noten voorzien wel dat het col lege 'nog beter z'n best moet doen om plannen door de raad te krijgen', aldus Renden. Fractievoorzitter C. Legemaate van de (nu) grootste oppositie partij CDA is tevreden met de keuze voor vier wethouders. „Ze hebben het zo gewild, dus daar zullen ze het mee moeten kunnen doen. Opplussen van functies, daar hoeven ze bij ons niet mee aan te komen. De bur gemeester heeft best nog wel wat ruimte en het lijkt me sterk dat de wethouders ook niet nog een paar uurtjes per week spe ling hebben voor wat extra werk." D66-fractievoorzitter J. van der Veer steunt dat standpunt. Ook voor zijn partijdie in de nieuwe situatie nog nadrukkelijker een sleutelrol zal krijgen als het op stemverhoudingen aankomt in de raad, is de uitkomst van de onderhandelingen weinig ver rassend. Confessioneel rechts betreurt het vooral dat de chris telijke stem met het vertrek van het CDA uit het college verloren is gegaan. Toch is de gekozen oplossing met vier wethouders volgens RPF-fractievoorzitter J. van den Berge 'de meest prak tische'. „Er zit voor een reste rend jaar weinig anders op. De gemeenteraad bespreekt donderdag 1 februari het for mele ontslag van Berrevoets als wethouder, Aangezien een meerderheid in de vergadering van 12 januari het vertrouwen in haar heeft opgezegd, acht het college het verstandig het ont slag 'onmiddellijk nadat u daar toe heeft besloten te laten in gaan'. „Teneinde te voorkomen dat een onwerkbare situatie ontstaat, hetgeen zeker niet in het belang van de gemeente is te achten", luidt het voorstel. Ber revoets heeft aangekondigd te willen aanblijven als raadslid. Uit hoofde van haar wethou dersfunctie heeft ze over de ge werkte periode van vier jaar recht op ruim driehonderddui zend gulden wachtgeld. (Advertentie) Oud-secretaris J. W. de Jonge vindt niks geheimzinnigs aan rijk beheersorgaan door Ali Pankow RENESSE - De Stichting Re- nesse is vooral de laatste tijd weer regelmatig in het nieuws. De discussies over de overname van zwembad Onderdak in Zie- rikzee en over de vorming van een holding zijn talrijk, maar weinig helder. Velen vinden dat het hele reilen en zeilen van de Stichting Renesse in nevelen is gehuld. Wat is dat toch voor rij ke club en wat voor invloed kan die uitoefenen, vragen veel mensen zich af. Iemand die aan de wieg stond van de Stichting Renesse is oud gemeentesecretaris J. W. de Jonge van de voormalige ge meente Westerschouwen en daarvoor nog van de gemeente Renesse. De Jonge bedacht be gin jaren vijftig de Stichting Re nesse, samen met toenmalig burgemeester G. F. Lunsingh- Tonckens. Volgens hem kwam het idee voort uit een vooruit ziende blik op recreatieve ont wikkelingen in Renesse. „Enerzijds was er de behoefte aan sociale woningbouw en uit breiding van het dorp. Dat leek ons een taak voor de gemeente zelf. Anderzijds beseften we de noodzaak de recreatie tot ont wikkeling te brengen. In het ge bied tussen Moolweg en Schol- derlaan waren al wat percelen in eigendom van buitenstaan ders, rijke recreanten van el ders. Agrarisch ondernemer Ni co Beije, grootvader van de huidige campinghouder van Bona Fide, had ook een uitste kend oog voor de kansen en mo gelijkheden op dit gebied", zegt De Jonge. Hij legt uit dat die versnippe ring van grond de ontwikkeling van de infrastructuur in het to tale gebied in de weg stond. Om grip te houden op de te verwach ten ontwikkelingen moest het overgrote deel van de grond in bezit komen van één instantie, die zich specifiek op deze zaak kon toeleggen, de Stichting Re nesse dus. De Stichting Vebena Bos in Koudekerke gold als voorbeeld. J. W. de Jonge is oud-gemeentesecretaris, oud-secretaris en oprichter van de Stichting Renesse. De Jonge roemt de overtui gingskracht van Beije om enke le welgestelden zover te krijgen dat ze de grond van hun zomer verblijf overdeden aan de Stich ting. In vrij korte tijd kocht de Stichting daar zestien hectare voor 160.000 gulden De Jonge zelf was bestuurslid en in het begin ook administrateur. De burgemeester was ambtshalve voorzitter. De gemeenteraad ging in november 1952 akkoord met de oprichting van de Stich ting Renesse en stelde daar hon derd gulden voor beschikbaar. Grondaankopen werden met geleend geld betaald. Per jaar vulde de gemeente het financiële tekort aan. Een ris kante constructie meenden Ge deputeerde Staten, die pas in juni 1953 goedkeuring verleen den. Overigens viel er voor de ge meente niet zoveel aan te vullen Al na het tweede jaar kon de Stichting zelf de broek ophou den. De bouw van de Oosten rijkse woningen had daar veel invloed op. De vakbond in Oos tenrijk schonk de dorpen Burgh, Haamstede en Renesse in totaal 140 houten woningen voor tij delijke huisvesting van evacués uit de dorpen, die het zwaarst door de ramp waren getroffen. Volgens De Jonge gold direct al de voorwaarde dat de optrekjes na verloop van tijd een recrea tieve bestemming zouden krij gen. De Stichting Renesse werd eigenaar en verhuurder. De stichting is meegegroeid met de gemeentelijke herindelingen in 1961 en 1997. De regels zijn in de loop der jaren gewijzigd. De Jonge heeft er tot eind jaren tachtig bemoeienis mee gehad. Wat hem betreft is er nooit iets geheimzinnigs geweest aan de ze stichting. Dat sommigen daarover klaagden, schrijft hij onder meer toe aan impopulai re, maai- verklaarbare maatre gelen als huurverhogingen en marktconforme prijsvoering bij verkoop van de Oostenrijkse woningen. Kapitaal De Stichting heeft in bijna vijf tigjaar tijd een kapitaal van ve le miljoenen guldens opge bouwd Als al dat geld naar de gemeentekas zou vloeien, acht foto Dirk-Jan Gjeltema hij het binnen de kortste keren verdwenen. „Wat belastingver laging en hier en daar wat inves- teringen en dan is het weg. Dat zou niet goed zijn." Hoe het nu gebeurt, juicht hij toe- regelmatig financiële bij dragen aan leuke dingen voor de samenleving. Al heeft hij wei eens z'n twijfels. „Dat sportcen trum Kraayestein, daar moet toch elk jaar behoorlijk wat geld bij. En dat Ecoscope, zomaar 750.000 gulden weggegeven zonder dat de stichting daar zelf nog enige invloed op kan uitoe fenen. Maar ik heb daar niet echt een oordeel over hoor, want ik heb allang geen inzage meer in de stukken. Ik volg de Stich ting Renesse alleen nog maar vanuit m'n stoel."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39