Mogelijk sloperij in Philipsfabriek PZC Sluisse schittert in musical The Hired Man Show Deeider is Nieuwe Belastingwet brengt podia in problemen Ameliahoeve breidt uit met lunchroom Onderhandelingen over metaal-CAO zitten muurvast als doordeweekse saaie verjaardag 16 Car Recycling Systems toont belangstelling voor terrein Terneuzen ondernemend zeeland Agrariërs en belastingen Groothandel voor sportschool en thuissporter kunst cultuur donderdag 25 januari 2001 door Rene van Stee TERNEUZEN - Het bedrijf Car Recycling Systems (CRS) uit het Gelderse Ede heeft be langstelling voor de leegstaan de fabriekshallen van Philips Lighting in Terneuzen. Direc teur L. Reuser van CRS bena drukt echter dal de plannen nog heel prematuur zijn. CRS levert installaties die au towrakken demonteren. De onderdelen hiervan worden verkocht aan onder andere staalfabrieken en aluminium-, smelterijen. Reuser voert mo menteel onderhandelingen met het Canadese Green Car over de exploitatie van de fa briek. De Temeuzense locatie is volgens hem bij uitstek ge schikt vanwege de grootte van het terrein en de fabriekshal len, de goede verbindingen met het Belgische achterland en de aanwezigheid van gemotiveer de arbeidskrachten. Reuser doelt hierbij met name op voor malige werknemers van de vo rig jaar gesloten spaarlampen- fabriek van Philips. Het zou in eerste instantie gaan om 25 tot 30 arbeidsplaatsen en jaarlijks om tien- tot vijftienduizend sloopauto's. Reuser houdt echter een grote slag om de arm. „Ondanks de kansen die we hier zien en de onderhandelingen die gaande zijn, wil ik beslist geen valse hoop wekken. Om tal van rede nen staat het licht nog hartstik ke op rood", aldus Reuser. Hij verwijst onder meer naar de ge stelde milieu-eisen en de nood zakelijke bouw van extra fa briekshallen. „Hiervoor is toestemming van de provincie en de gemeente nodig. Derge lijke procedures kosten veel tijd en moeite. Daarnaast maakt de ligging van Terneu zen voldoende aanvoer van Ne derlandse sloopauto's onmoge lijk. Daarom kan een vestiging van het auto-recyclingsbedrijf volgens Reuser alleen rendabel opereren als ze onbelemmerd ook autowrakken uit België en Frankrijk kan invoeren. „Nu is dat nog onmogelijk, maar een dergelijke garantie wil ik wel zwart op wit. In Nederland kennen we een verwijderings bijdrage, die in België en Frankrijk niet bestaat. Dit be tekent dat ik extra kosten moet maken." Gemeentewoordvoerder D. Timmers bevestigt dat er con tact is geweest met CRS, maar ook niet meer dan dat. Hij wijst door Piet Kentin TERNEUZEN - Terneuzen heeft er een nieuwe lunchroom bij. Bij Ameliahoeve Ambach telijke Delicatessen in de Noordstraat is het nu ook mo gelijk, in een met frisse kleuren aangeklede ruimte, gebruik te maken van diverse specialitei ten. De acht tafeltjes bieden plaats aan dertig personen. Naast de vijfenveertig ver schillende smaken schepijs zijn De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Jeffrey Kutterink. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. er ook zestig verschillende soorten Limburgse vlaaien en ambachtelijk bereide bonbons te koop. Tevens is er een kleine kaart voor lunchgerechten zo als broodjes en huisgebakken wafels. Paul Plasschaert runt de zaak samen met zijn vrouw Zita. Hij is al jaren actief in de horeca en is blij met de moge lijkheid die hij kreeg om in de Temeuzense winkelstraat een eigen zaak te beginnen. „We zijn op 10 mei vorig j aar gestart met schepijs, vlaaien en bon bons. Maar om de mensen de gelegenheid te geven rustig met een kop koffie van de vlaaien te genieten, hebben we nu deze uitbreiding gerealiseerd." Alle producten die worden aange boden, worden ambachtelijk gemaakt in een bakkerij in Hoek, zonder kunstmatige geur-, kleur- en smaakstoffen. „Ons streven is om leuke en eerlijke producten op de markt te brengen tegen een betaalba re prijs." Nanda Lina test de apparaten in haar fitness-en sportzaak in Middelburg. foto Ruben Oreel erop dat er meerdere belang stellenden zijn voor de spaar- lampfabrieken, onder meer het Japanse bedrijf Hitachi. Dat wil mogelijk een assemblage lijn voor graafmachines begin nen aan de Mr. F. J. Haarman- weg in Terneuzen. „CRS zou wellicht ook in de recyclezone in de Koegorspolder terecht kunnen. Het is hoe dan ook nog veel te vroeg om er iets over te zeggen", aldus Timmers. GOES - Om de gevolgen van het nieuwe belastingstelsel voor agrariërs te verduidelij ken, geven de Rabobank Beve land en accountantskantoor WEA op maandag 29 januari voorlichting in Hotel Goes. Mr. D. J. de Korte van WEA houdt een inleiding over be drijf so verdracht in de agrari sche sector. Notaris Mr. P. J. E. Frantzen besteedt aandacht aan de onderwerpen successie recht, kwijtschelding en erfrecht. Mr. M. J. P. C. Stein- busch van de Rabobank Neder land gaat in op durfkapitaal en andere beleggingsmogelijkhe den. Agrarische ondernemers kunnen zich aanmelden bij de Rabobank Beveland. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. door Ellen De Vriend MIDDELBURG - Sporten is goed voor li chaam en geest en voeding is daarbij erg belangrijk. Sportcentra zijn uitgegroeid tot multifunctionele accommodaties. Nanda Fitness en Budosport aan de Oost- perkweg in Middelburg levert fitnessap- paratuur, vechtsportkleding en sportvoe ding. Al ruim vijftien jaar richt Pim Lina profes sionele sportscholen in Nederland in. Hij had een opslagloods in zijn geboortestad Utrecht, maar woont al geruime tijd in Goes. Dochter Nanda heeft het werk met de paplepel ingegoten gekregen. Sinds een jaar levert zij een uitgebreid aantal voe dingsproducten aan sportscholen. Begin januari opende Nanda Fitness en Budospox-t een groothandel voor de pro fessionele markt en de thuissporters. Van uit de loods verzorgt zij de inrichting van sportscholen en levert ze voedingsupple menten, vechtsport kleding en toebehoren. Nanda wil ook afslankproducten op na tuurlijke basis gaan verkopen. ,",Dit zijn geen vervangers van een dieet of sport. Wie overgewicht kwijt wil, moet niet zomaar aan maaltijd vervangers of pillen begin nen. Alleen een combinatie van alles geeft resultaat."Al een x-uim aantal jaren is de eardio-apparatuur de krachttrainingen in de sportcentra aan het verdringen. Pim: „De cardio-apparaten zoals loopbanden, fietsen en steps zijn op dit moment een trend. Mensen zijn bewuster met hun li chaam en geest bezig, zij eten verant woord, nemen wat meer vrije tijd en willen sportief bezig zijn. Amerika is de onbe twiste trendsetter. Eind februari krijgen wij de nieuwste cardio-apparatuur bin nen. Deze kan aan het Internet worden ge koppeld, zodat men in verbinding staat met een persoonlijke trainer." door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De onderhan delingen over een nieuwe CAO voor de metaal en techniek zit ten muurvast. De geschillen tus sen werkgeversorganisatie FWM en de bonden gaan met name over zeggenschap van werknemers en de looneis. De bonden eisen vier procent loonsverhoging, de werkgevers gaan niet verder dan drie pro cent. FNV-Bondgenoten belegt op 1 en op 5 februari vergade ringen in Terneuzen en Goes om de situatie te bespreken. FNV-Bondgenoten noemt de onderhandelingen 'buitenge woon moeilijk'. „De werkgevers hebben er voor gekozen op een ingewikkelde manier te zeggen dat zij geen CAO willen", zegt C. £oban, bestuurder metaal en techniek van FNV-Bondgeno- ten, afdeling Zeeland en West- Brabant. „De werkgevers wil len op geen enkele manier aan onze eisen tegemoet komen en we weten niet waarom. De con tacten waren tot dusver goed." FNV-Bondgenoten heeft een looneis neergelegd van vier pro cent. „Het is ingewikkeld om in een tijd van economische voor spoed te eisen dat er langer moet worden gewerkt, namelijk veer tig uur per week en te eisen dat zaterdag een gewone werkdag wordt." De bonden wijzen er op dat de sector voor j ongeren steeds mi n- der aantrekkelijk wordt. £o- ban: „Als werkgevers niet in vesteren in hun personeel en niet een fatsoenlijke CAO met de bonden willen afsluiten, ziet de toekomst voor werknemers in de metaal en techniek er niet zo rooskleurig uit, vooral niet voor jongeren." Maar de werkgevers, verenigt in de Federatie Werkgeversorga nisaties Metaaltechniek (FWM stellen dat ze wel degelijk een goede CAO willen afsluiten en bereid zijn concessies te doen. „Maar de bonden willen niet meewerken", zegtL. B. E. Vonk, eerste onderhandelaar namens de FWM. Allereerst leggen de werkgevers een loonbod neer van drie procent. „Voor sommi gen zal de loonstijging iets min der hoog uitvallen", aldus Vonk, „want een aantal hebben de loonstijging al gehad bij hun" aanstelling. Die mensen gaan er wat de werkgevers betreft dus twee procent op voorait." Maar de grootste pijn van de werkgevers zit bij de voorstel-,, len van de vakbonden om de zeggenschap van werknemers,' te vergroten.,De bonden willen', dat werknemers zelf kunnen be- palen wanneer ze willen over-, werken en wanneer ze vrije tijd willen opnemen. Dat kan na tuurlijk niet zomaar. Werkge vers hebben te maken met op drachten die op een bepaalde tijd klaar moetenzijn. Wordtdie deadline niet gehaald dan moet een werkgever een boete beta len. En die zijn niet mals. Als werknemers kunnen zeggen dat ze geen overuren willen maken, komt de continuïteit van een on derneming onder druk te staan. Datzelfde geldt voor het opne men van vrije dagen. Het kan toch niet zo zijn dat werknemers collectief op woensdagmiddag vrij kunnen nemen." De werkgevers willen dat werk nemers ervoor kunnen kiezen om langer per week te gaan wer ken, in ruil voor meer loon. „De schaarste op de arbeidsmarkt is, groot. Er zijn genoeg mensen die, graag langer willen werken voor meer geld." Lijnrecht Hoewel de soep heet wordt op gedienddenkt Vonk dat de bon den en de werkgevers er wel uit komen. „Twee jaar geleden stonden we ook lijnrecht tegen over elkaar en toch hebben we een akkoord kunnen sluiten." De bonden gaan terug naar hun kaderleden om de situatie te be spreken. Op 1 februari vergade ren de kaderleden van FNV-. Bondgenoten uit Zeeuws-, Vlaanderen in Terneuzen. En op' 5 februari overleggen de kader leden uit de rest van Zeelanden West-Brabant in Goes. Op 6 fe bruari is de laatste onderhande lingsronde met de werkgevers gepland. Op 4 en 15 februari worden demonstratieve verga deringen gehouden waarmee de acties van start gaan als de on derhandelingen geen resultaat opleveren. door Frank Gijsel SLUIS - Maike Boerdam uit Sluis is hard op weg naar een succesvolle loopbaan als musi calartieste. De komende maan den gaat ze met het Koninklijk Ballet van Vlaanderen op tour nee met de musical The Hired Man. Na haar geslaagd debuut als As sepoester in de gelijknamige musical van Studio 100 en de rol van schooljuf Anna in Pinokkio stond Maike tot 15 januari op de planken met Company. In The Hired Man speelt de Sluisse de rol van Sally. Vandaag gaat de Britse musical, die voor het eerst buiten Groot-B rittannië en de Verenigde Staten wordt vertoond, in theater 't Eilandje te Antwerpen in première. Daarna loopt de tournee langs de grote theaters in Nederland en België. Maike: „De reacties die we bij de try outs kregen zijn goed. De aanpak is bijzonder omdat die erg kleinschalig is gebleven. Het orkest bestaat slechts uit zeven personen. Erg weinig voor een musicalproductie. Er wordt veel met de verbeelding van het publiek gewerkt en dat komt het verhaal zeer ten goede. In het begin waren de repetities nogal vreemd, omdat de groep bestaat uit artiesten met velschillende achtergronden. De repetities waren ook nogal zwaar dooi'dat we werken met een schuin vlak. Daarop bewegen en dansen is lastig. De uitdaging is echter wel erg groot." Janke Dekker Maike speelt in The Hired Man Sally, een meisje van zeventien jaar. Sally weet nog weinig van de wereld. Tot Emily, gespeeld door Janke Dekker, in het dorp komt wonen. Sally kijkt nogal op tegen Emily, een vrouw van de wereld. Sally slaagt erin om de andere zijde, het gewone, af gestompte te laten zien The Hired Man is een meesle pende musical over passie en strijd, die het ontroerende re laas doet van een liefdesdrie hoek op het Engelse platteland aan het begin van de twintigste eeuw. Ernst Daniël Smid speelt de rol van Jackson, wiens passie op laait voor Emily. Jackson ont moet zijn rivaal in de persoon van John (gespeeld door Jan Schepens): een landarbeider, net als hij, maar wettig ge trouwd met Emily, en de vader van haar dochtertje. Dan maken alle passie en strijd binnen de dorpsgemeenschap plaats voor de offers en de waanzin van de Eerste Wereld oorlog. Jackson is een van de ve len die niet zullen terugkeren uit de loopgraven van Vlaanderen en de andere slagvelden van Eu ropa. Na afloop van deze Grote Oorlog hopen de overlevenden op een beter bestaan in de 'mo derne wereld' van de stad en de steenkolenmijnen. De liefde wordt gelouterd, maar nooit ge blust in dit prachtige epos over een generatie, die leefde en lief had op het land, en jong was in een tijd, die nog maar zo kort achter ons ligt. Hartstochten De simpele en buitengewoon di recte teksten en muziek van Ho ward Goodall sluiten perfect aan op de sfeer van het leven van toen. Deze vertelling legt de ziel en het wezen bloot van de verbe ten strijd om een beter bestaan van degenen wier lot centraal staat in deze vertelling, maar laat ons ook volop meeleven met en genieten van hun hartstoch ten, levenslust en vreugde. The Hired Man is op 28 maart- te zien in Theater te Middelburg. Aanvang 20.00 uur. Maike Boerdam speelt de rol van Sally in The Hired Man. foto Peter Nicolai VLISSINGEN, Arsenaaltheater 'Voorwaarts Nuts', „literair" caba retprogramma van Jules Deelder en Bart Chabot doorWillem Nijssen De 'nachtburgemeester van Rotterdam', Jules Deelder, heeft een jarenoude reputatie van iemand die van het meest onnozele ondexwverp een spek takel kan maken. Vroeger ge beurde dat vooral in eenmalige performances, de laatste jaren trekt hij - ixx gezelschap van geestverwanten - naar de schouwburgen. Daar teert hij heel langzaam in op zijn roem, want in dat geregelde wereldje van brave burgers is de dyna miek ver te zoeken. 'Voorwaarts Nuts' is een pro gramma van Jules Deelder en Bart Chabot samen. Maar uit eindelij k is het gewoon Deelders programma. Bart Chabot mag niets anders - en kan waar schijnlijk niets anders - dan la kei spelen bij de grote koning. Jules Deelder gaat gekleed in door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De nieuwe Belasting wet jaagt Zeeuwse podia op kosten. Programmeurs houden rekening met kostenstijgingeix variërend van vijf tien tot vijftig procent. Vrijwel zeker betekent dit dat het culturele aaixbod in Zeeland zal verschralen. Voor veel amateurbands kan het nieuwe belas tingstelsel de doodsteek betekenen. Eind december heeft de Tweede Ka mer de Veegwet aangenomen, waarin een nieuwe Artiestenregeling 2001 is opgenomen. Globaal houdt die in dat voortaan geen onderscheid meer be staat tussen loon en onkosten in de ga ge van een artiest. Vooral de wat klei nere muziekpodia en festivals in het circuit van pop, jazz en folk hebben daarmee te maken. Tot begin dit jaar werkten zij met regelingen waarbij minimaal de helft van de gage als on kosten werd aangemerkt. Voortaan moet over de hele gage loonbelasting worden betaald. Muziekprogrammeur Vincent Hae- nen van 't Beest in Goes houdt er reke ning mee dat Nederlandse bands twintig procent duurder worden en buitenlandse bands vijftig procent „Ik ga maar even uit van het ergste scenario." De pijn voor buitenlandse artiesten zit vooral in reis- en verblijfskosten. Die zijn voortaan belastbaar. Behalve een uitgavestijging brengt de nieuwe Belastingwet voor podia en bands ook een enorme administratieve romp slomp met zich mee. Bezorgd Een rondgang langs Zeeuwse podia leert dat iedereen bezorgd is, maar dat de precieze gevolgen van de wetge ving nog onduidelijk zijn. Brogum in Zierikzee verwacht een kostenstij ging van ongeveer vijftien procent, Porgy Bess en Kalashnikov in Ter neuzen, de Stichting Bluespromotion Zeeuws-Vlaanderen, De Piek in Vlis singen en de festivals Klomppop in Ovezande en het bluesfestival in Kwadendamme gaan uit van twintig procent. Klaas Overdam van Uit in Vlissingen waarschuwt dat podia ver geten dat behalve loonbelasting ook sociale premies moeten worden afge dragen. Hij komt dan ook op 32 pro cent. Hans Hamelink van impresari aat BBM in Middelburg noemt twintig procent een 'schrale schatting'. „De kosten kunnen wel met vijftig tot zes tig procent stijgen." Brogum, de Stichting Bluespromo tion, De Piek en Klomppop overwe gen een verhoging van de entreeprijs of hebben daartoe al besloten. Bro gum zal dit jaar zeker vier concerten minder plannen. Ook Haenen denkt in 't Beest terug te moeten in de pro- grammering, maar kan nog niet aan geven in welke mate. Overdam ver wacht een verschraling van de programmering van het Straatfesti- val, vooral omdat buitenlandse bands aanmerkelijk duurder worden. Peter Beije denkt dat het moeilijk wordt de jazzprogrammering in Porgy Bess op peil te houden. Hij noemt gestegen kosten aan Buma/Stemra-rechten nog als extra kostenpost. „Dit heeft ongetwijfeld een remmend effect op onze concerten. Willen we hetzelfde aantal handhaven dan moeten we meer sponsors vinden, maar dat is in Zeeland niet zo makkelijk." Meer subsidie De Piek en Kalashnikov verwachten de programmering op peil te kunnen houden, doordat ze meer subsidie krijgen. Van de 25.000 gulden die we straks krijgen gaan er 5000 naar de belasting", zegt activiteitencoördina tor Dylan Nutzman van Kalashnikov. „Daar zou je ook een leuk festival van kunnen programmeren." Alle woordvoerders hekelen de bu reaucratie die de nieuwe regeling ver- oorzaakt. Podia moeten dossiers gaan bijhouden van alle artiesten en die voortaan ook een jaaropgave sturen. Artiesten kunnen wel een kostenver goedingsbeschikking (KVB) aanvra gen bij de belastinginspecteur, waardoor mogelij k toch onbelaste on kostenvergoedingen kunnen worden uitgekeerd. „Maar dat moet van tevo ren", verklaart Nutzman. „Stel je voor dat dat met alle optredens van vierhonderd podia in Nederland gaat gebeuren. Dat wordt een grote war boel bij het belastingkantoor." Bui tenlandse bands moeten een KVB aanvragen bij de Belastingdienst in Heerlen. „Zie je het voor je?",'vraagt Haenen. „Dat doen ze niet en dan wordt de zaal de dupe of ze denken: Nederland? Dat is ons te ingewikkeld, daar gaan we niet heen. Podia zullen alleen nog bands boeken die een stichting of vereniging zijn en een inhoudingsplichtigeverklaring hebben aangevraagd bij de belasting inspecteur, schatten Hamelink en or ganisator Peter Kempe van het Blues festival Kwadendamme in. Dan hoeft na mei j k geen belasting te worden be taald Kempe speelt zelf in de Juke Joints. „Bands die hun zaak niet op orde hebben vallen buiten de boot Die moeten stoppen of gaan het zwar te circuit in." een a fgeklede zwarte j as, zwarte sti'akke broek en puntige schoe nen. Haren als altijd gebrvl- creamd, helemaal jaren zestig. Een klein mannetje dat met wapperende handjes en korte driftige pasjes rondjes draait op het toneel, op een bepaalde ma nier inderdaad 'vorstelijk', en ondertussen zijn woorden spuit. Bart Chabot valt daarbij eigen lijk uit de toon, in eigentijdse casual kledij, tinten geel, met. zijn grote logge gestalte, zijn' deinende lichaam dat steeds, even door de knieën gaat eir, waar airmen en benen altijd uit steken. Koning en nar, dat is ei-/ genlijk de enige dynamiekdieer in 'Voorwaarts Nuts' zit. Het patroon van aangeven en afmaken gaat al gauw vervelen. Ruim twee uur lang spuit Jules, Deelder zijn half geïmprovi seerde teksten, zet Bart Chabot hier en daar een komma, zonder dat er veel aandacht is voor de spanningsopbouw. Of voor wel ke andere opbouw dan ook. Van een 'literair' programma is ab soluut geen sprake. Het niveau is eerder dat van een doorde weekse verjaardag. De onder werpen zijn divers, soms min oi meer actueel. Van 'Rotterdam Culturele Hoofdstad' tot tolwe gen en snelheidsboetes. De kri- tiek lijkt fel, maar het succes is goedkoopMet een paar godver dommes en hier en daar een rechts-anarchistische uil- spraak is het volk al gauw tevre den. Een goede Turkenmop gaat erin als koek, afgeven op heil soldaten of de 'New Born Chris tians' met dat welbekende visje op de auto lukt zelfs in een reli gieuze regio als Zeeland heel goed. Maar ook als hij de ban ken een veeg uit de pan geeft, is dat eerder het binnensmonds gemompel van een oud baasje dan een strijdkreet. Nee, Deelder wordt een dagje ouder. Hij weet nog precies waar de vette lach te halen valt en ook hoe weinig moeite daar voor no dig is. En die doet hij dan ook niet meer. Vergane glorie, voor bije tijd, niet meer boeiend. En Bart Chabot kan daar metal zijn jonge-honden-jeugdigheid mets aan toevoegen of verande ren. 'Voor-waarts Nuts' is ge woon een veel te flauw pro gramma. 'Voorwaarts Nuts' is morgen nog te zien in het Ledeltheater te Oostburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 38