Parkeerplan op de lange baan Zierikzeese overnacht in kille auto Kruithuisje straks zo goed als nieuw Kerntransporten vergen te grote inzet van politie Klederdracht in diepvries om motten te doden I KSQ 9* Werkstraf voor veroorzaken fataal ongeluk almanak Mopjes Incestpleger moet twee jaar gevangenis in Internationaal Jaar van Vrijwilligers van start Pas in 2002 vergunningen voor Zierikzeese binnenstad Gallon!! "«K schoonheidsinstituut Leonie Wilderom I I^ancsiraat 41. Amemuiden Telefoon 0118 602J06 Maria waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD donderdag 25 januari 2001 Momenteel is het kruithuisje vooral een opslagplaats voor rommel. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De oude munitiekelder aan de Hou- wersweg, aan de rand van het bouwterrein van het nieuwe gemeentehuis in Zierikzee, wordt terugge bracht in oude staat. Het deels ondergronds gebouw de kruithuisje uit 1914 wordt onderdeel van de tuin die er wordt aangelegd. Een bestemming voor de bun ker is nog niet gevonden. Op het eerste gezicht lijkt het niet meer dan een bult in het terrein. Bij een nadere beschouwing blijkt dat in die bult een bescheiden, maar in vroeger tijden be langrijke, opslagplaats schuilgaat. Gemeentelijk projectleider 'nieuwbouw gemeentehuis' J. Beek schat het vloeroppervlak op twee bij anderhalve me ter. De kelder bood destijds plaats aan 150 kilo bus kruit en 40.000 patronen. Op de stalen toegangsdeur prijkt een indringende waarschuwing: 'Buskruit en patronen. Niet rooken'. Voor 1914 werden wapens en munitie van de stad Zie rikzee opgeslagen in de Nobelpoort, maar dat was ei genlijk te riskant. De vroede vaderen van Zierikzee zochten naar een veiliger opslagplaats, als het even kon buiten de stadswallen. De keuze viel op een ter rein vlakbij de Zuidwellebrug. Een 'commissie van fabricage' boog zich over de plannen, de provincie keek er naar en zelfs het Ministerie van Oorlog kwam eraan te pas. In augustus 1914 mocht de bouw begin nen en nog voor het j achtseizoen, werd de munitiekei - der in gebruik genomen. In de loop der tijden raakte het gebouwtje in onbruik. foto Dirk-Jan Gjeltema Pas toen het terrein in de driehoek Houwersweg- \Laan van Saint Hilaire\Nieuwe Kooiweg bouwrijp werd gemaakt, kwam de munitiekelder weer in de be langstelling. Vereniging Stad en Lande wierp zich op als beschermer van het kruithuisje en drong aan op een onderzoek naar de historische waarde. Volgens Monumentenzorg en de Rijksdienst Oudheidkundig Bodemonderzoek heeft het keldertje geen monumen tale waarde. Toch wil de gemeente het kruithuisje be houden. Het staat de bouwers van het gemeentehuis niet in de weg en volgens projectleider Beek zijn er ze ker mogelijkheden om de opslagruimte op te nemen in de tuin. Doel is het kruithuisje naar zijn oorspronke lijke staat terug te brengen. Dat houdt in dat alleen de ingang met de stalen deur zichtbaar blijft. De rest van het gebouwtje wordt bedekt met aarde. doorEllen De Vriend VLISSINGEN - Het vriesveem Kloosterboer VOF heeft sinds twee weken een bijzondere voorraad in zijn vriesruimten in Vlissingen-Oost. De logistiek dienstverlener in voedingsmid delen behandelt daar de streek- drachtcollectie van het Zeeuws Museum tegen ongedierte. Als voorbereiding op het be trekken van de nieuwe depots in het voormalige Rijksarchief van Zeeland, treft het Zeeuws Mu seum een aantal maatregelen. Alle voorwerpen moeten ont smet en schoon in de nieuwe de pots worden opgeborgen. De Zeeuwse kostuums, die erg ge voelig zijn voor insectenvraat, werden zorgvuldig schoonge maakt en in onderdelen in kar tonnen dozen gepakt. De 170 dozen werden twee we ken geleden door Kloosterboer bij het Zeeuws Museum opge haald en op palletstellingen ge zet. ,,Deze stellingen zorgen voor een goede luchtcirculatie en koeling van alle dozen. In de speciale vriestunnels worden de vochtigheid en temperatuur nauwkeurig geregeld. De dozen zijn tot -28 graden Celsius inge vroren. Een geruime tijd in deze temperatuur zorgt ervoor dat al het ongedierte, en met name de kleermotten in de kleding, ge dood wordt", vertelt commerci eel manager A. J. Coppoolse. Hij erkent dat dit textielproject wel iets anders is dan wat het bedrijf normaal doet, maar zegt er trots op te zijn een bijdrage te kunnen leveren aan het behoud van het 'Zeeuwse erfgoed'. De temperatuur van -28 graden is ook ongebruikelijk want de voedingsmiddelen die Kloos terboer opslaat, worden bij tem peraturen van -20 tot -25 gra den Celsius bewaard. Boeken Jaren geleden heeft Klooster boer een project voor de techni sche bibliotheek in Vlissingen uitgevoerd. De bibliotheek had met flinke waterschade aan de boekencollectie te maken. Kloosterboer heeft door het vriesprocédé de schade destijds kunnen beperken. Bij het uit de vriezer halen, ont staat condens. Dit zou enorme schade aan de Zeeuwse kos tuums kunnen veroorzaken, weet Coppoolse. Om vocht in de kleding te voorkomen, wordt de temperatuur in de vriestunnel langzaam teruggebracht. De komende dagen gaat de tempe ratuur langzaam van -28 naar 0 graden Celsius. In het weekend wordt de temperatuur zorgvul dig verhoogd naar 8 graden. Maandag gaan de dozen terug naar het museum. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 21-jarige vrouw uit Ooster- land voor het veroorzaken van een dodelijk verkeersongeval veroordeeld tot twee jaar rij ontzegging, 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf. De vrouw botste op 16 oktober 1999 op de N59 tussen Zierikzee en Bruinisse met een bedrijfsau to achterop een personenauto die op de kruising met de Capel- leweg links stond voorgesor teerd. Door de aanrijding schoot deze auto naar de andere kant van de weg. Daarop volgde een botsing met een auto met ca ravan, waarna de personenauto in brand vloog. De gevolgen wa ren fataal voor twee meisjes van zes en twaalf jaar. Zij overleden ter plaatse. Hun vader liep der degraadsbrandwonden op. De auto van de Oosterlandse raakte ook nog een tegenligger, waar van de bestuurder zwaar ge wond werd. Officier van justitie R. Ramme- loo eiste twee weken geleden naast de rij-ontzegging zes maanden gevangenisstraf. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Kern transporten vergen een te grote inzet van de Zeeuwse politie. Daarom hebben burgemeester Mandos van Borsele, commissa ris van de koningin Van Gelder en korpsbeheerder Burgers de ministers Pronk en De Vries ge vraagd om kerntransporten be ter te organiseren. De manier waarop de transporten nu ver lopen, is omslachtig en arbeids intensief. Daardoor is de Zeeuwse politie er meer man kracht aan kwijt dan het korps kan verdragen. In de komende twee jaar gaan er tal van kerntransporten van de kerncentrale in Borssele naar Cogéma in Frankrijk, van Do- dewaard naar Sellafield en van Petten naar Borssele. Elke keer komen er ook weer radio-actie ve containers terug. In een ge sprek over de kerntransporten hebben de bestuurders vastge steld dat de enorme politieinzet ten koste gaat van het reguliere politiewerk, In een brief aan de ministeries van Binnenlandse Zaken en VROM komen Man- dos, Van Gelder en Burgers met een voorstel om de inzet van po litiemensen te reduceren, zon der de openbare orde en veilig heid in gevaar te brengen. De drie briefschrijvers gaan er van uit dat de openbare veilig heid toch al niet in het geding is, Hij behoort tot het tobberige mensentype, die man uit Goes. Zo iemand die zich er sterk van bewust is dat na zonneschijn regen komt. Deze week lichtte zijn door gaans ernstige gelaat zowaar even op toen hij zijn salaris strookje bestudeerde. Het was duidelijk: de fiscus had hem goedgunstig bejegend. Geheel naar zijn aard was de vreugde kortstondig. Met het mild stemmende formulier nog in de hand, begon hij klaaglijk te vertellen over het leven dat almaar duurder wordt. Pas nog had hij zijn omdat de minister van VROM telkens vergunningen afgeeft. Een rapport van de Gezond heidsraad en de ervaring met kerntransporten in Zeeland be vestigen dat. De bestuurders vragen zich af of je wel een heel legertje politie mensen in moet zetten om te voorkomen dat een transport eventjes stilstaat, terwijl actie voerders hun ongenoegen er over kenbaar maken. Volgens de de drie kan het ook allemaal veel doelmatiger wor den geregeld. Alle transporten gaan via Borssele, ook als het veel gemakkelijker kan. Door het hele land, maar vooral in Zeeland, worden dan kruispun ten afgezet, overwegen bewaakt en politie-escortes geformeerd. Transport per schip is in de meeste gevallen heel goed mo gelijk omdat, behalve in Dode- waard, grote zeehavens bij de hand zijn. Ondoelmatig Van ondoelmatig logistiek han delen geven de briefschrijvers een voorbeeld: een schip met kernafval uit Dodewaard is van Borssele naar Sellafield geva ren, maar deed eerst het Franse Le Havre aan. Een week later ging een een radio-actieve la ding van Borssele per spoor naar de opwerkingsfabriek Co géma. dat vlakbij Le Havre ligt. Dat had allemaal beter in één keer gekund. wekelijkse gang naar de su permarkt moeten bekopen met een kassabon waarop een voor hem magische grens werd overschreden. „Weet je," zeurde hij. „De kinderen zijn ook zo veelei send. Een van mijn dochters wil tegenwoordig chocolade hagelslag van een heel duur merk. Alleen maar omdat er mopjes op de achterkant van het pak staan." Nee, hij blijft moeilijk op- monterbaar. Missch ien zou hij óók eens op de achterkant van zo'n pak hagelslag kunnen kijken. MIDDELBURG - Een 45-jarige inwoner van Sint-Philipsland is gisteren in Middelburg veroor deeld tot twee jaar cel plus zes maanden voorwaardelijk. De rechtbank achtte bewezen dat de man over een lange perio de ontucht met zijn dochter heeft gepleegd. Het slachtoffer had verklaard sinds haar zesde jaar seksueel door haar vader te zijn mis bruikt. Ze deed daarvan vorig jaar aangifte. Het meisje is op haar achttiende jaar het huis uitgegaan en kampt nog steeds met de psychische gevolgen van de ontucht. Officier van justitie A. S. Flikweert had tweëeneen- half jaar gevangenisstraf geëist. GOES - Het Internationaal Jaar van Vrijwilligers in Zeeland be gint op vrijdag 26 januari. Dan opent gedeputeerde L. Cop poolse (welzijn) in Hotel Goes in die stad de Zeeuwse variant van het Vrijwilligersjaar. Hij doet dat op de nieuwjaars bijeenkomst van de Zeeuwse Sportraad. Deze raad werkt met de provinciale weizijnsinstel- ling Scoop samen bij de Zeeuw- se invulling van het internatio nale vrijwilligersjaar. De bedoeling is vrijwilligers in Zeeland in het zonnetje te zetten en vrijwilligerswerk te promo ten. In Zeeland zijn meer dan vijfduizend organisaties in de zorg, de sport en het welzijns werk die op vrijwilligers draai en. Scoop en de Sportraad schatten dat er in Zeeland onge veer honderdduizend mensen vrij willigere'werk verrichten Een projectbureau van deze twee instellingen ondersteunt projecten van vrijwilligersorga nisaties om iets met het Interna tionaal Jaar te doen. De provin cie subsidieert de projecten. In het kader van een publiciteits campagne komt er een evenementenkalender en een vrijwilligersbrief. Op 16 en 17 november is er in Heinkenszand een slotmanifestatie, pagina 19: vrijwilligerswerk moet verjongen rioor Famke van Loon ZIERIKZEE - De inwoners van de binnenstad van Zierikzee moeten tot januari 2002 wach ten op de invoering van het be langhebbenden-parkeren. Tijd gebrek en het besluit om de dooi de rechtbank opgelegde schor sing van de werkzaamheden aan het parkeerterrein aan de Hoofdpoortstraat niet tussen tijds aan te vechten, dwingen het college tot uitstel. Gemeente-ambtenaren noemen het een 'uiterst gevoelige kwes tie'. Wethouder C. W. Veerhoek van ruimtelijke ordening spreekt zelf over de 'problema tiek rondom het parkeerterrein voor de Hoofdpoortstraat'. Het college is er al jaren op gebrand het terrein aan te leggen, maar bezwaarschriften van omwo nenden dwarsbomen keer op keerde plannen. De uitbreiding van dertig naar tweehonderd vijftig parkeer vakken is een absolute voor waarde om het belanghebben den-parkeren in de Zierikzeese binnenstad te introduceren. Het verstrekken van deze vergun ningen biedt de gemeente ver volgens de mogelijkheid in het hele centrum betaald parkeren in te voeren. Het hele project dreigde (opnieuw) vertraging op te lopen toen de rechter in Middelburg in oktober cle al be gonnen werkzaamheden op schortte. Tijdens het kernbe- zoek aan Zierikzee zei Veerhoek echter mogelijkheden te zien de schorsing ongedaan te maken en de parkeervergunningen 'voor deze zomer' uit te geven. De wethouder moet nu echter terugkomen op deze toezegging. Het college heeft besloten de procedure af te wachten, temeer omdat het beroep begin april voorkomt. Maar daarnaast speelt tijdgebrek een rol. „We redden het gewoon niet voor ju ni. We willen het hele project nu voor 1 januari 2002 voltooien." De inwoners zullen dus nog een half jaar extra geduld moeten hebben. Volgens Veerhoek zal de ge meente komend jaar hard nodig hebben om verschillende onder delen van het parkeerproject uit te werken. Voor het parkeerter rein is een (nieuwe) kostenra ming gemaakt, maar over de dekking hiervan moet het colle ge zich nog buigen. Tevens moe ten de bestekken voor de aanleg van het terrein nog worden aan besteed. Daarnaast moet 'in overleg met de inwoners van Zierikzee' het vergunningenbeleid voor het centrum worden ingevuld. Bin nen afzienbare tijd moet duide lijk zijn hoe de gemeente het be langhebbenden-parkeren wil invoeren en welke eisen eraan worden gesteld. „Ook ligt er nog het vraagstuk van de controle hierop, hetgeen zeker extra for- matiekosten met zich mee zal brengen. Want je kunt het wel invoeren, maar dan moet je ook toezien op de naleving ervan." Veerhoek benadrukt dat het col lege er 'nu écht hoge prioiteit aan heeft gegeven' en in januari 2002 'alles geregeld moet zijn', „Tenzij de beroepszitting in april negatief voor ons uitpakt", houdt de wethouder een slag om de arm. Naar verwachting zal de gemeente de aanvragen voor de parkeervergunningen in no vember of december behande len. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Ze voelt zich in de steek gelaten door de starre bu reaucratie van gemeente en wo ningcorporatie. Met een dikke trui en een deken over haar be nen probeert ze zich in haar au tootje warm te houden in de kille januari-nachten. Familie leden en vrienden komen gere geld langs met koffie of schui ven bij op de bijrijdersstoel voor een praatje of om samen met haar te eten. A. de Jonge uit Zierikzee woont sinds vijf dagen in haar auto op het parkeerterrein aan de Oes terstraat waar ze tot voorkort met haar man woonde. Het echtpaar is echter momenteel verwikkeld in een scheidings procedure en de rechter heeft hun huis aan haar echtgenoot toegewezen. Zonder eigen inko men is De Jonge op straat ko men te staan. Ze wil de draad weer oppakken, maar stuit daarbij op de Neder landse bureaucratische regels. Inschrijven voor een nieuwe huurwoning is zonder inkom sten niet mogelijk. Anderzijds komt zij zonder vaste woon- of verblijfplaats met in aanmer king voor een sociale uitkering De Jonge voelt zich daarom in de steek gelaten door Woning corporatie Zeeuwland en de ge meente Schouwen-Duiveland A. de Jonge woont al vijf dagen in haar auto op een parkeerterrein aan de Oesterstraat in Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema „Ze hebben daar gezegd dat ik eerst maar naar het Leger des Heils moet gaan", vertelt ze ge ëmotioneerd. Maar volgens wethouder D. van der Wekken van sociale zaken hoeft De Jon ge 'helemaal niet' in haar auto te wonen. Hij weet dat zij zich ver scheidene malen op het gemeen tehuis heeft gemeld met de vraag om (financiële) hulp „Wij hebben haar toen geadviseerd zich te melden bij de crisisop vang in Zierikzee of anders bij de daklozenopvang in Vlissin gen." Van der Wekken legt uit dat wanneer zij zich eenmaal daar heeft ingeschreven De Jon ge een vast adres heeft. „Het tra ject van begeleiding, zorg, uitkering en woning kan dan beginnen." De gemeente heeft inmiddels onderdak voor de komende drie dagen in Zierikzee geregeld. De kosten voor 'bad, bed en brood' worden daar via de Bijstands wet vergoed. Het verwijt dat de gemeente haar in de kou laat staan ontkent de wethouder dan ook ten stelligste. „We hebben alles in gereedheid gebracht en gedaan wat nodig was. Nu moet zij zelf in beweging komen. Maar als zij dat niet wil is dat haar eigen verantwoordelijk heid." Leger des Heils Zeeuwland-directeur P. van Doorne kent het verhaal van De Jonge niet en vindt het daarom moelijkte reageren op de aantij gingen. Niettemin geeft hij aan dat de samenwerking tussen ge meente en woningcorporatie bij sociale huisvesting over het al gemeen snel en goed is 'juist om dat de lijnen hier kort zijn'. Wel benadrukt Van Doorne dat op vang van daklozen in eerste in stantie niet de taak van Zeeuw- land is, maar dat Nederland een systeem hanteert waarbij de eerste opvang wordt gedaan door 'het Leger des Heils of an dere organisaties'. De Jonge zelf heeft vooralsnog weinig begrip voor de bureau cratie. Het maakt haar daar naast vooral verdrietig: „Het is ongelooflijk dat dit vandaag de dag allemaal nog kan in Neder land." (Advertentie) .xposittes de DRVKKERY Stamppot veldsla met spekjes 13,50 tagliatelle met paddestoelen en room (vegetarisch) 17,50 Spare ribs met frietjes ƒ21,50 taterdag 27 januari 14.30- 16.30 uur Heieen van Leerzem piano, met o.a. werken van Bach, Beethoven, Debussy kijk ook op Mw.bcstcwinkelvanncderland.nl <L> -o KERY winkel Beeld Geluid centraal staat de dichter Judith Herzberg nieuw: Staalkaart 2,50 en een keuze uit haar gedichten Doen en laren 20,00 vanavond vanaf 17.30 in Ide Brasserie (Advertentie) 1 Beste Winkel van Nederland Stichting Retail Jaarprijs Prijs Creatief Ondernemer schap Kamer van Koophandel voor Zeeland Veerc verbeeld, de Directiekamer Karei Lomain, aquarellen Sesamstraat 25 jaar, illustraties van Lucie de Graaf vandaag Landelijke Gedichtendag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37