PSV komt pas laat op toeren PZC Kleine Fransen spelen groots Aalbers woedend over eis Vitesse WON maant clubs tot aanstellen van bevoegde trainers 14 Beslissende rol Rommedahl in bekerwinst op FC Den Bosch Uefa dreigde Fifa met boycot WK Organisatie op zoek naar hoofdsponsor Einde carrière Hingis voorkomt zusterstrijd Anderlecht uitgeschakeld in beker Redgrave vooraan in marathon Alcoholcontroles in autosport Hiddink verliest eerste wedstrijd Nieuw onderzoek naar Pantani donderdag 25 januari 2001 door Henk van Weert EINDHOVEN - Het was Dennis Rommedahl die de gewijde stil te verstoorde. In een gezapig Philips Stadion, waar PSV en FC Den Bosch al even gezapig bekervoetbal speelden, gaf hij in de 39e minuut de bal uitste- PRAAG - De Uefa heeft de Fifa gedreigd het WK voetbal 2002 in Japan en Zuid-Korea te boy cotten als de wereldvoetbal bond niet met de Uefa samen zou werken aan een nieuw transfersysteem voor spelers. In plaats van het WK zou de Uefa dan een nieuw EK met 32 lan denteams organiseren. Het EK zou in Nederland en België moeten plaatsvinden, ge zien de positieve ervaringen met Euro 2000. Dat heeft de voorzit ter van de Tsjechische voetbal bond en lid van het dagelijks bestuur van de Uefa, F. Chval- ovsky, in Praag op een perscon ferentie bekendgemaakt. Zoals bekend besloten Fifa en Uefa eind vorige week weer samen te gaan optrekken in de strijd rond een nieuw transfersysteem. Dit nadat de Fifa, zonder de Uefa daarin te kennen, eigen voor stellen bij de Europese Commis sie had ingediend. Fifa en Uefa willen volgens Ch- valovsky dat clubs die spelers jonger dan 23 jaar willen aan trekken, aan de oude vereniging een transfersom betalen. Spe lers ouder dan 23 jaar zouden na afloop van hun contract vri] moeten zijn in de keuze voor hun nieuwe vereniging. De Fifa wil daarbij echter gaan werken met contracten van een jaar, de Uefa gaat uit van driejarige contracten. Wil een speler eer der bij zijn club weg dan het contract is afgelopen, dan zou de nieuwe vereniging alsnog een transfersom moeten voldoen. Volgens Chvalovsky beschermt het Uefa-voorstel de spelers en de verenigingen. GPD MELBOURNE - De organisatie van de Australian Open is op zoek naar een nieuwe hoofd sponsor. Autofabrikant Ford heeft na een periode van zestien jaar be sloten met sponsoring te stop pen. Toernooidirecteur Paul McNamee wilde woensdag niet bekendmaken om welk spon sorbedrag het gaat, maar het zou volgens insiders ongeveer twaalf miljoen gulden zijn. ,,Ik denk dat het de belangrijkste sponsor is van de Australische sportwereld", aldus McNamee Co-sponsor Heineken heeft het contract met vier jaar verlengd. RTR kend voor. Mateja Kezman zette knap zijn haardos tegen de bal: 1-0. Daarmee was het doek ge vallen voor FC Den Bosch, dat alleen gekomen was om te ver dedigen. Kopiëren konden de Deen en de Joegoslaaf ook. In de 52e mi nuut deden ze precies hetzelfde. Rommedahl maakte op rechts een schijnbeweging, gaf de bal opnieuw goed voor en Kezman knikte de bal naar het net: 2-0. PSV won uiteindelijk met 4-1 en bereikte zo de kwartfinale van het bekertoernooi. Het blijft vriezen of dooien met Dennis RommedahlIn de eerste helft van de competitie besten digde hij zijn reputatie van aal- vlugge buitenspeler, die zich echter op beslissende momen ten in de bal verslikt. Het leek slechts een kwestie van tijd voordat de Deen definitief door Ramzi verdrongen zou worden Maar Ramzi vervult momenteel weer eens vaderlandsplicht in Marokko, tot groot ongenoegen van zijn coach Erik Gerets. Rommedahl stond dus weer op rechts. Geweldig speelde hij op nieuw niet, maar zijn voorzet vlak voor de rust brak wel de ban. Daarmee liet hij ander maal zien dat hij af en toe toch wel een goede zwieper in de be nen heeft, zij het uiteraard veel te incidenteel. Tijdens het trai ningskamp op Gran Canaria had hij het al eens laten zien. In de wedstrijd tegen Galatasaray lanceerde hij een strakke voor zet op Bruggink, die toen ook prompt scoorde. Tot aan de 39e minuut bood PSV-FC Den Bosch niets bij zonders. PSV zette voor de rust de teneur van de eerste competi- tiehelft voort. Opnieuw speelde de ploeg thuis lauw. Opnieuw kwam de eindpass meestal niet uit de verf, opnieuw was het tempo laag en ontbrak het aan creativiteit bij het murw spelen van de tegenstander. En op nieuw ook was het veld in slech te staat, een situatie waarmee PSV tot aan het einde van de re genperiode moet leren leven. FC Den Bosch, geleid door trai ner Jan Poortvliet, maakte zich niet druk. De ploeg kroop in de verdediging, liet routinier Ar nold Scholten voor de defensie corrigerende arbeid verrichten en maakte de ruimtes zo klein mogelijk. PSV's middenveld blonk niet uit in het verrichten van sloopwerkzaamheden. Dat had ook te maken met het feit dat het duo Van Bommel-Vogel gisteravond niet bestond. Jo- hann Vogel bleef met een ham stringblessure aan de kant. Na de rust herstelde PSV zich goed. Gerets bracht op links de pure aanvaller Kolkka voor de meer behoudende Bouma. Het spel van de Eindhovenaren kleurde prompt leuk bij Zo werd het toch weer een avondje Kezman. De spits met de zilve ren schoenen maakte ook PSV's derde doelpunt, opnieuw uit een voorzet vanaf de flank. In de 59e minuut was het Kolkka die 'Kezza' de bal op maat gaf- 3-0. Daarmee bouwde Kezman ver der aan zijn aardige gemiddel de, dat bijna een doelpunt per officiële wedstrijd bedraagt. Boogbal Kezman's derde luidde show- time in. Arnold Bruggink maak te in de 66e minuut de mooiste van de avond. Met een zuivere boogbal gaf hij doelman Max de Jong - neef van PSV'er John de Jong - geen enkele kans: 4-0 In de 88e minuut scoorde Mourad echter tegen: 4-1. Veel deed het er niet meer toe. In menselijk opzicht kwam het mooiste mo ment in de slotfase. In de 78e mi nuut kwam Eric Addo het veld in voor Yuri Nikiforov. De ren tree van de Ghanees betekende het einde van een lange lijdens weg, na 401 dagen revalideren van een knieblessure. De verde diger van dertien miljoen gul den speelde tot nu slechts zes competitiewedstrijden en twee Champions League-wedstrij- den. Plus een stukje van een be kerwedstrijd. PSV - FC Den Bosch 4-1 (1-0). 39. Kezman 1-0, 52. Kezman 2-0, 59. Kezman 3-0, 66. Bruggink 4-0, 88. Mourad 4-1. Scheidsrechter: Wege- reef. Aantal toeschouwers: 20.000. PSV: WaterreusOoijer, Nikiforov (78. Addo), Hofland en Heintze; Van Bommel, Bruggink en De Jong (76. Lucius); Rommedahl, Kezman en Bouma (46. Kolkka). FC Den Bosch: De Jong; Faerber, Uneken, Wielaert en Peelen (76. Burg), Scholten, Van der Laak en Deckers; Mourad, Van den Eede en Mihci (57. Razic/82. Van Oudenal- len). GPD Luc Nilis zwaait de Aston Villa-supporters gedag voor aanvang van de competitiewedstrijd op Villa Park tegen Leeds United. van onze sportredactie BIRMINGHAM - Luc Nilis zet noodgedwongen een punt ach ter zijn actieve voetballoop baan. De voormalige spits van PSV raakte bij zijn Engelse club Aston Villa al in het begin van het seizoen ernstig geblesseerd. In het duel met Ipswich liep de Belg een dubbele beenbreuk op. Medisch onderzoek heeft nu uitgewezen dat het uitgesloten moet worden geacht dat Nilis zijn oude niveau haalt, nodig om met succes mee te kunnen doen in de Premier League. „Ik ben diep teleurgesteld dat ik niet kan doorgaan met doelpun ten maken, maar ik moet het medisch advies ter harte nemen Hoewel ik maar heel kort actief ben geweest voor Aston Villa heb ik van elke minuut geno ten", zei Nilis, die al geruime tij d rekening hield met de moge lij kheid dat hij zou moeten stop pen. Wereldklasse Hij nam gisteravond afscheid van de supporters voor aanvang van het duel met Leeds United, dat door Aston Villa met 2-1 werd verloren. Villa-voorzitter Doug Ellis vindt het jammer dat de club uit Birmingham op deze manier een aanvaller van we reldklasse kwijtraakt, maar hij vindt het vervelender nog voor de speler zelf. „Dit is een trage die voor Luc. Dat hij financieel gedekt is door de verzekering weegt niet op tegen het niet meer kunnen spelen voor Aston Villa. Daar keek hij zo naar uit. Nilis (33) begon zijn carrière bij Winterslag en maakte furore bij door Mare Molenaars MELBOURNE-In 1606 zette de bemanning van het Nederland se schip 't Duyfken als eerste voet aan de grond in Australië. In 1770 plantte James Cook de Britse vlag op het continent. Gisteren was het de beurt aan de Fransen om historie te schrij ven. Sebastien Grosjean en Ar- naud Clement plaatsten zich beiden voor de halve finale van de Australian Open en dat was niet eerder gebeurd. De dubbelslag van de Franse vrienden sloeg op Melbourne Park in als een bom. Het waren dan ook niet de minste tegen standers die zij in de kwartfina les van hun illusies beroofden. Grosjean verpletterde Carlos Moya, zijn trainingsmaatje Cle ment knokte zich langs Yevgeni Kafelnikov, vorig jaar nog fina list en twee jaar geleden zelfs winnaar van het toernooi. Clement had na afloop dan ook geen woorden voor de mooiste overwinning uit zijn carrière. Dat kwam overigens goed uit, want de naar Genève uitgewe ken jongeling spreekt maar een handjevol woorden over de grens. Dat de zenuwen hem door de keel gierden in de beslissende tiebreak, dat wist hij met han den en voeten nog wel duidelijk te maken. „Ik kan nog niet gelo ven dat het me gelukt is. Sebas tien was vooraf tevreden met een plaats in de kwartfinale, ikzelf had veel minder hoge ver wachtingen. Mijn voorberei ding was niet bepaald hoopge vend en dan overkomt je dit." De ontlading bij Clement, me teen na het beslissende punt, was dan ook enorm. Terwijl de score van 6-4, 5-7, 7-6, 7-6 nog nadreunde in het stadion, voer de de uitgelaten Fransman voor 15.000 toeschouwers een ge slaagde striptease opEerst ging het shirt uit, daarna verdween zijn schoeisel in het publiek, vervolgens de sokken. „Dat be tekent wel dat ik morgen nog op zoek moet naar nieuwe schoe nen", concludeerde hij terecht. Verzekerd van drie ton aan prij zengeld zal dat het probleem niet zijn Onwillige spier Wat mogelijk wel een probleem is, is de blessure aan zijn linker been. Clement moest zich tij dens de kwartfinale meer dan eens laten behandelen aan een onwillige spier. „Ik hoop maar dat ik op tijd fit ben. Ik heb nog twee dagen, dus dat moet luk ken", gokt Clement. Dat doet-ie trouwens wel vaker, dat gok ken Toen hij vorig jaar in Lyon Arnaud Clement trekt zijn sokken uit om ze het publiek in te slinge ren na het bereiken van de halve finale in Melbourne. foto Tom Szlukovenyi/Reuters MELBOURNE - Martina Hingis heeft er voor gezorgd dat de zusters Williams elkaar niet treffen in de halve finale van de Australian Open. De als eerste geplaatste Zwitserse ont snapte in haar partij tegen Serena Williams en greep alsnog de winst met 6-2 3-6 8-6. Venus Williams kwam woensdag in zinderend Melbourne op haar beurt terug na een zwak be gin tegen de verrassende Zuid-Afrikaanse Amanda Coetzer: 2-6 6-1 8-6. „Vandaag was niet een van mijn beste dagen", sprak Venus nadat ze zich uit een netelige situatie had we ten te redden. Coetzer, tiende op de plaatsings lijst, mocht op 5-3 in de derde set immers voor de winst serveren. De Zuid-Afrikaanse 'muis', ze is 27 centimeter kleiner dan Venus Williams (1,85 tegen 1,58 m), wist zich echter geen raad met de situatie. Ze liet de Amerikaanse terug komen, spartelde nog even tegen na 6-5 voor Williams, maar ging toch met 8-6 ten onder. In het gevecht tussen Serena Williams en Hin gis was de spanning om te snijden. De aantrek kelijke derde set was een partij op zich. Serena Williams, die zich een paar maal in het begin door een fysiotherapeut liet behandelen, leid de met 4-1 en kon de partij uitserveren op 5-4. Maar Hingis gaf zich niet gewonnen, haalde een paar onmogelijke ballen en redde zich als nog op het tweede matchpoint. Daardoor is de onderlinge stand nu 6-4 voor de Zwitserse. Serena Williams verklaarde na afloop dat ze twee dagen niet had gegeten. „Ik denk dat ik een vorm van voedselvergiftiging heb gehad", zei ze. „Ik wilde vandaag zo graag winnen, maar voelde me niet op mijn best RTR/ANP ANTWERPEN - Anderlecht is in de kwartfinale van de Belgi sche beker uitgeschakeld. De Brusselse ploeg, nummer twee in de competitie, verloor met 3-0 bij Germinal Beerschot Ant werpen. Dagano maakte twee goals voor het Ajax-filiaai GBA. Westerlo haalde de halve finale door winst (1-0) op St, Trui den. Genk en Cercle Brugge moeten op herhaling. Ineen spectaculaire wedstrijd bij Genk kwam geen beslissing (4-4), zodat beide ploegen nu in Brugge nogmaals tegen elkaar gaan strijden. Tweedeklasser Lommei haalde dinsdag de laatste vier door een zege op Lokeren. ANP LONDEN - Roei-legende Steve Redgrave gaat een nieuwe uitdaging aan. Hij start 22 april in de marathon van Londen, De vijfvoudig olympisch kampioen krijgt bij zijn debuut rug nummer één opgespeld. Daarmee breekt de organisatie met een twintig jaar oude traditie. Normaal is die eer voorbehou den aan de winnaar van de vorige editie. De Portugees Anto nio Pinto die de wedstrijd vorig jaar won, verklaarde vereerd te zijn het rugnummer aan Redgrave af te staan. De 38-jarige Redgrave ziet niet op tegen de marathon. „Men zegt wel eens dat je op het einde van de wedstrijd tegen een muur kan lopen, maar ik ben een nogal fors gebouwde jongen en heb dan ook eerder medelijden met de muur die ik op mijn pad zou ont moeten." RTR RIJSWIJK - De Koninklijke Nationale Autosport Federatie (KNAF) wil dit jaar een aantal controles op het gebruik van alcohol houden bij deelnemers aan autoraces. Het bestuur van de KNAF wil de blaastesten laten uitvoeren door politie mensen. Het voert daarover momenteel onderhandelingen met de politie. De testen worden ingevoerd als onderdeel van het dopingreglement van NOCNSF. De aangesloten bonden dienen zich daaraan te houden op straffe van het inhouden van de subsidies. Het KNAF-bestuur heeft als toelaatbare grens bij de alcoholproef een promillage van 0,2 ingesteld. ANP HONG KONG - Voormalig Oranje-coach Guus Hiddink heeft zijn debuut als bondscoach van Zuid-Korea niet met een overwinning kunnen vieren. Zuid-Korea verloor de ope- ningswedstrij d van een internationaal toernooi in Hong Kong met 3-2 van Noorwegen. Hiddink vond de wedstrijd een leer zame les op weg naar het WK in 20 02,In de eerste helft speel den we nerveus en leden we te veel balverlies. Het spel na de rust verdient mijn complimenten. Zo moeten we in de toe komst gaan spelen." Doelpuntenmakers voor Zuid-Korea waren Ko Jong-su (penalty) en Kim Do-Hoon. Bij de Noren was Frode Johnsen goed voor twee doelpunten en scoorde Thorstein Helstad één keer. RTR TRENTE - De procureur-generaal in Trente, in het noorden van Italië, heeft besloten opnieuw een gerechtelijk onderzoek in te stellen naar wielrenner Marco Pantani. Hem wordt spor tieve fraude ten laste gelegdals gevolg van een in 19 9 9 gecon stateerd te hoog hematocrietgehalte. Een dergelijk vergrijp zou kunnen duiden op het gebruik van epo, bloeddoping Pantani moest wegens de te hoge hematocrietwaarde destijds de Ronde van Italië verlaten. Hij reed op dat moment, een dag voor het einde van de wedstrijd, in de leiderstrui. De beslis sing werd genomen nadat de Italiaanse renner vorige week op zijn trainingskamp in Riva uitvoerig door de politie was ver hoord. AFP foto Nick Potts/AP Anderlecht. In acht seizoenen scoorde hij 127 maal. In 1994 stapte Nilis over naar PSV, waar hij tot spelbepalende aan valler uitgroeide. Voor de Eindhovenaren maakte hij 110 competitiegoals. Vooral de com binatie in de spits met Ruud van Nistelrooy was trefzeker. Voor het nationale team van België speelde Nilis 56 interlands. ANP zijn eerste echte toernooi won, ging bij vader Henri zijn snor er af. De man moet nu gaan vrezen voor zijn gehele haardos. Eerder dit toernooi verdiende Clement ook al een etentje omdat Gros jean als eerste van de twee een set verloor. Opnieuw hebben beiden een weddenschap, maar over de inzet doen ze deze keer behoorlijk geheimzinnig. Als het gaat om wie van de twee de finale haalt, dan heeft Gros jean de beste papieren. Hij ver keert in een supervorm. Grosjean speelde tegen Moya een vrijwel foutloze partij. En dat is knap. De loopbaan van de Spanjaard leest tenslotte als de menukaart in een tapasbar: kleine hapjes weliswaar, maar bijzonder lekker. Moya stond bijvoorbeeld in Melbourne al eens in de finale en won zelfs het toernooi van Roland Garros. Van die sterstatus was tegen Grosjean overigens niet veel te merken. De kopman van het Spaanse Davis Cup-team, vol gende maand te gast in Eindho ven, werd lelijk te kijk gezet: 6- 1,6-4,6-2. Te klein De opmars van Grosjean, die eerder al Norman uitschakelde, is opmerkelijk. Want net als 't Duyfken en kapitein Cook heeft ook hij een historie. Enige jaren geleden werd hij als jeugdspeler door de Franse bond nog wegge stuurd omdat hij te klein zou zijn. Grosjean, misschien klein van stuk maar wel een groot ta lent, sloeg keihard terug en werd prompt kampioen van zijn land. „Ik heb het ze vergeven, maar ik verwacht wel een mooie fles als ik onverhoopt de finale haal", grapte hij. GPD door Jaap van Essen ARNHEM - Opnieuw woede en ongeloof bij Karei Aal bers. Dinsdagavond meldde Vitesse via de media volledig open te staan voor een ge sprek met de ex-voorzitter over zijn 'bod van 100 mil joen'. Gistermiddag kreeg Aalbers de officiële uitnodi ging voor een gesprek. En daarin staat een voorwaarde waarover Vitesse dinsdag in het geheel niet repte. „Vitesse eist nu dat de 100 miljoen gulden op een reke ning van onze notaris wordt gestort", aldus Hein Rood, de woordvoerder van Karei Aalbers. „En dat is heel iets anders dan verifiëren of er inderdaad een partij borg staat voor dat geld. Daarvan was tot nu toe sprake. Dit is belachelijk. Alsof je zomaar even 100 miljoen gaat storten voordat je kunt gaan pra ten." Garantie Volgens Vitesse-voorzitter Vaessen is er helemaal niets aan de hand en ook geen sprake van een nieuwe eis. Maar, zo gaf hij toe: „Ik ken de letterlijke tekst van de fax niet. Die is opgesteld door onze advocaat. Ik weet niet beter dan dat er om een ga rantie voor de aanwezigheid voor die honderd miljoen wordt gevraagd. Dat kan in derdaad door een storting op een zogenaamde 'derde reke ning', maar ook middels een bankgarantie of iets derge lijks. Als we maar zeker we ten dat er sprake is van een reële optie." Toch staat er in de fax van Vitesse's advocaat niets meer of minder dan: „Vooraf gaande toetsing van storting van 100.000.000 gulden bij de notaris van de heer Aal bers." Ook volgens geraadpleegde juristen betekent dat gewoon dat het geld daadwerkelijk op een rekening moet staan, Volgens Hein Rood is het klip en klaar dat er sprake is van een nieuw hoofdstuk in de vertragingstactiek van Vi tesse. „Ze willen gewoon niet praten. Ze doen van alles om er onderuit te komen." Voorzitter Jos Vaessen be strijdt dat ten stelligste: „Ik wil wel degelijk aan tafel. En het liefst zo snel mogelijk." GPD van onze sportredactie ARNHEM - De vakbond van voetbaltrainers WON heeft amateurclubs er in een brief op gewezen dat zij alleen gediplo meerde trainers mogen aanstel len. Volgens de bond nemen de verenigingen het niet altijd even nauw met die regel. Het schrijven komt in een perio de waarin veel clubs bezig zijn de technische staf voor het nieu we seizoen rond te maken. Met de brief wil de WON de be langen van de eigen leden be schermen. Clubs aanklagen doet de bond echter niet, omdat het de KNVB is die verenigingen die de regels aan hun laars lap pen, moet aanpakken. Feitelijk doet de bond dat echter niet om dat men vindt dat de WON de naleving van de regels maar moet controleren. De trainersbond spreekt bij het ontdekken van een onbevoegde trainer in eerste instantie de club aan. Pas als geen maatrege len worden genomen, gaat de zaak naar de KNVB. Twee rapporten Voor een ingrijpen van de voet balbond zijn echter twee rap porten nodig waaruit zonne klaar blijkt dat bij de vereniging een onbevoegde trainer actiefis en dat die ook alleen verant woordelijk is. De straf voor een club kan uiteenlopen van een boete tot het uit competitie ne men van het eerste elftal. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 36