Fusie Betho en Besth-werk op til Korfbalclub Tjoba krijgt nieuw veld Verwikkelingen rond liefde en thuiszorg Asielzoekersopvang Goes langer open Gemeente Borsele wil uit commissie voor landinrichting Patiënt te lang in ziekenhuis Tien maanden cel voor inbreker Beschermde vogel moet naar asiel Waterschap wint zaak afrastering Eén bedrijf voor Bevelanden en Tholen kan mensen beter naar baan begeleiden Bijeenkomst brede school Goes Aansluiting Coxstraat op Noord weg Kapelle komt te vervallen Concert UW HUIS AANPASBAAR, UW WOONOMGEVING TOEGANKELJK EN VEILIG: ZEELAND IN 2030 Speurtocht naar producten Spreekbeurt op Calvijn College VLISSINGEN - Uitbehandelde patiënten blijven soms langer dan nodig is in de Zeeuwse ziekenhuizen liggen. De oorzaak zijn de wachtlijsten bij verpleeg- en verzorgingshuizen en in de thuiszorg. Zeeland doet het iets slechter dan gemiddeld in Nederland. Dat blijkt na studie van het onderzoeksbureau Prismant in Utrechtover 1999. De'verkeerde bedproblematiek'wordt be keken in verkeerde beddagen In Zeeland lag het percentage 'verkeerde beddagen' op 7,3 te gen landelijk 6,1 procent. Volgens het onderzoeksbureau is het aantal verkeerde beddagen ten opzichte van 1994 wel ge lijk gebleven. Maar omdat de gemiddelde verpleegduur van patiënten in het juiste bed is gedaald, is het aandeel van ver keerde bedpatiënten gestegen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 20-jarige man uit Goes voor een serie bedrijfsinbraken en diefstallen vijftien maanden gevangenisstraf opgelegd, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Omdat de Goesenaar nog in zijn proeftijd zat, moet hij nog twee maanden extra zit ten. Een 22-jarige mededader uit Goes werd voor zijn aandeel be straft met 180 uur dienstverlening en twee maanden voor waardelijk. De inbraken en diefstallen vonden vorig jaar in Goes en omgeving plaats. Aan de gedupeerden van de inbraken moeten de daders 614 gulden schadevergoeding betalen. Het slachtoffer van de diefstal van een bromscooter moet voor 1338 gulden schade loos gesteld worden. MIDDELBURG - De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw. Natuurbeheer en Visserij (LNV) heeft een man uit de regio Walcheren onlangs berispt, omdat hij beschermde vogels niet naar een erkend asiel, zoals De Mikke in Middelburg, heeft gebracht. „De regel is dat een knobbelgans of een buizerd in een erkend asiel verzorging moeten krijgen", legt W. Brouwer van het AID uit. Dit voorschrift uit de Vogel wet of de Natuurbescher mingswet zou in Zeeland lang niet bij iedereen bekend zijn. Dieren die in het verkeer gewond zijn geraakt, worden thuis opgevangen. „En waarschijnlijk liefdevol verzorgd. Maar dat mag niet. De AID ziet streng toe op naleving van deze regel, omdat mensen het argument kunnen gebruiken dat ze een dier verzorgen, terwijl ze de beschermde vogels in werkelijkheid illegaal in hun bezit hebben DEN HAAG - Het dagelijks bestuur van het waterschap ZeeuwseEilanden heeft in augustus '98 A. van den Dorpel uit Krabbendijke terechtaangeschreven om een afrastering ten minste een meter van de weg, deNoordschans, op te richten. Tot die conclusie komt de afdelingbestuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag in het hoger beroepdat het wa terschap heeft aangespannen tegen een uitspraak van debe- stuursrechter in Middelburg. De rechter in Middelburg had de aanschrijving van het water schap vernietigd,omdat het Van den Dorpel ten onrechte niet zou hebben gewezenop de mogelijkheid om zijn afrastering op vijftig centimeter uit de weg tebouwen, de plaats waar ook zijn oude hek was geplaatst. Volgens de Raad van State mag van den Dorpel alleen onder houd plegen aanzijn oude hek, Als hij een nieuwe afrastering wil bouwen, dan moet deze eenmeter uit de weg zoals het wa terschap in de aanschrijving reeds hadbepaald. donderdag 25 januari 2001 door Rolf Bosboom GOES - De regionale werkvoor zieningschap de Betho gaat waarschijnlijk samen met Stichting Besth-werk. Daar door ontstaat één groot 'reïnte gratiebedrijf' voor de Bevelan den en Tholen. De gemeenten in de regio krijgen de regie over de nieuwe organisatie, die per 1 ja nuari 2002 operationeel moet zijn. Reïntegratie wil zeggen het be geleiden van mensen naar een baan. Als het gaat om mensen voor wie een normale baan niet direct binnen bereikt ligt, krij gen de gemeenten een steeds grotere verantwoordelijkheid. Zij krijgen weliswaar meer geld om die groep aan het werk te krijgen, maar lopen ook grotere financiële risico's, omdat zij een kleiner deel van de uitkeringen van het Rijk terugkrijgen. In de Oosterschelderegio be schikken de gemeenten over twee organisaties die zich be zighouden met reïntegratie: de Betho voor de sociale werkvoor ziening en Besth-werk voor de gesubsidieerde arbeid, zoals In- en Doorstroombanen en de ba nen in het kader van de Wet In schakeling Werkzoekenden (WIW). De vele ontwikkelingen op dit gebied dwingen de gemeenten en de organisaties ertoe de krachten te bundelen. De vor ming van één groot reintegratie- bedrijf door een samenvoeging van de Betho en Besth-werk. waardoor ook meer maatwerk mogelijk is, ligt daarbij voor de hand. „Op die manier bereik je een efficiëntere inzet van de middelen, zodat de doorstro ming naar de arbeidsmarkt ge makkelijker verloopt, vooral voor de mensen zelf", zegt A. Leenhouts, directeur van de Betho. De gemeenten op de Bevelanden en Tholen en de beide organisa ties zijn het over de te volgen koers eens. Een werkgroep is in middels aan de slag gegaan om onder meer te onderzoeken hoe het reïntegratiebedrijf eruit gaat zien en welke wettelijke re gelingen het kan uitvoeren. Een belangrijke vraag is ook of de nieuwe onderneming vooral een leer-werkbedrijf moet zijn of zich meer moet richten op de be geleiding naar een reguliere baan, zoals private reïntegra- tiebureaus als Kliq dat doen. Het antwoord op die vraag hangt vooral af van het cliën tenbestand. Daarom loopt er een tweede onderzoek, uitge voerd door Scoop, naar de te verwachten vraag in de toe komst. Beide onderzoeken moe ten over enkele maanden klaar zijn, waarna op bestuurlijk ni veau een beslissing kan worden genomen over de oprichting van het reïntegratiebedrijf. Daarna kan het bedrijfsplan worden op gesteld, zodat cle onderneming op 1 januari 2002 aan de slag is. Schouwen-Duiveland, waar Besth-werk ook actief is, sluit zich niet aan bij het reïntegra tiebedrijf. De gemeente wil eerst bekijken of het werkvoor zieningsschap De Zuidhoek ook de begeleiding van moeilijk be middelbare werkzoekenden op zich kan nemen. Daardoor zou een 'combibedrijf' ontstaan dat taken van onder meer Besth- werk overneemt. Op Walcheren is vorig jaar al het reïntegratiebedrijf LétE ont staan door een samengaan van Werkplaatsen Walcheren (soci ale werkvoorziening) en Stich ting Werkgelegenheidsprojec ten Walcheren (gesubsideerde arbeid). "Het verschil met de plannen in de Oosterscheldere gio is dat LétÉ zelfstandig ope reert, terwijl de gemeenten op de Bevelanden en Tholen de re gie over het bedrijf zelf in han den willen houden. doorSjoerd van Dullemen s-H. HENDRIKSKINDEREN - Korfbalvereniging Tjoba in 's- Heer Hendrikskinderen krijgt een nieuw kunstgrasveld. De kosten, 187.000 gulden, komen volledig voor rekening van de gemeente Goes. Het college van burgemeester en wethouders van Goes stelt dit voor aan de commissies econo mische zaken en ruimtelijke or dening. In 1992 is op het sportpark 's- Heer Hendrikskinderen een kunstgrasveld aangelegd voor de korfbalvereniging. Een kunstgrasveld is na tien jaar af geschreven. Dit betekent dat het kunstgrasveld in 2002 aan renovatie toe is. De korfbalvereniging heeft al eerder aangegeven dat het veld al een tijd slecht bespeelbaar is en dat het einde nu al bereikt is. De bespelers van het veld kla gen dat de kansen op blessures aanzienlijk zijn. De afdeling groenbeheer, die het onderhoud uitvoert, bevestigt dat. In de zo mer van 2000 is uitgebreid on derzoek gedaan om te kijken of er nog wat aan het veld te doen was, maar dat bleek niet het ge val. De drainage is op sommige plaatsen dichtgelopen, waar door het water niet meer weg loopt. Er blijft niets anders over dan volledige renovatie van het kunstgrasveld. De gemeente heeft drie bedrij ven een offerte gevraagd. Arca- dis lijkt de grootste kanshebber. Er wordt gekozen voor een zachte ondergrond, omdat die de kans op blessures aanzienlijk verkleint. De nieuwe kunstgrasmat van de korfbalvereniging wordt voor 1 april afgeleverd. De vereniging speelt in de wintermaanden in de zaal, maar moet na 1 april naar buiten. Mocht de aanleg door slecht weer worden ver traagd, dan zal Tjoba moeten uitwijken naar een andere speelplek. Elektronica-afdeling bij de Goese vestiging van werkvoorziening De Betho. GOES - De Goese raadscom missie voor onderwijs houdt dinsdag 30 januari een thema avond over de brede school in Hotel Goes. Bestuurders en burgers die be langstelling hebben voor de bre de school kunnen vanaf 19.30 uur informatie krijgen over de plannen van de gemeente Goes met de brede school. De brede school is een centraal punt in een wijk waar alles samenkomt wat met opvang, onderwijs en educatie van kinderen en vol wassenen te maken heeft. In de de brede school werken niet al leen kinderopvang en onderwijs samen, maar ook maatschappe lijke dienstverlening, sociaal- cultureel werk en gezondheids foto Willem Mieras zorg. S. de Reu, van het Zeeuws servicepunt Onderwijsachter standenbeleid, houdt een inlei ding met een videopresentatie. Daarna volgt de discussie. De gemeente houdt later nog the ma-avonden voor de wijken waar plannen voor een brede school inmiddels op tafel liggen. door Mieke van der Jagt KAPELLE - Gedeputeerde Sta ten willen de aansluiting van de Coxstraat op de Noordweg in Kapelle aan het openbare ver keer onttrekken. Het besluit daartoe, waartegen tot en met donderdag 8 maart bezwaar kan worden gemaakt, ligt ter in zage op het gemeentehuis in Ka- Belle. De onttrekking is een gevolg van het Wegencategoriserings- plan dat de gemeente Kapelle vorig jaar heeft vastgesteld. In zo'n plan worden de functies van wegen bekeken en op grond daarvan worden regels en in richtingsmaatregelen vastge steld. De aansluiting van de Coxstraat op de Noordweg had aanvankelijk de functie van de woonwijk Eliwerve. Het ver keer op de Noordweg ontwik kelt echter een dermate grote snelheid, dat de aansluiting een onveilige plek is geworden. Bo vendien zijn er voor Eliwerve REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel (0113)273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R-Bosboom I.Huibers A.M van der Jagt M.Koek F. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder RH. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl nog vier andere ontsluitingen: de Karmijnstraat en de Elstar- straat op de Goessestraatweg, de Coxstraat op de Ooststraat en de Hillewerfweg op de We- meldingsezandweg. De gemeente Kapelle heeft er voor gekozen de vijfde ontslui ting te schrappen, omdat de provincie heeft toegezegd een rotonde te zullen aanleggen bij cle aansluiting van de Goesse straatweg op de Noordweg. Ver derop naar het oosten, waar de Noordweg de Wemeldingse- zandweg kruist, is al een roton de aangelegd, die de snelheid van het verkeer over het traject Noordweg-Postweg aanzienlijk blijkt te remmen. Na de aanleg van een nieuwe rotonde zou de aansluiting van de Coxstraat precies middenin komen te lig gen, op een plaats waar het ver keer weer goed op stoom kan zijn. Bezwaren In Eliwerve zijn wel Wat bezwa ren gerezen tegen het plan om de uitweg te sluiten. Bewoners vre zen dat het verkeer alternatieve routes door de wijk gaat zoeken, waardoor overlast zou kunnen ontstaan. De gemeente heeft echter op de ontsluiting maar zeshonderd verkeersbewegin gen per dag geturft. Dat aantal kan zich gemakkelijk, zonder hinder op te leveren, versprei den in de wijk. Bovendien is het volgens de gemeente niet on denkbaar dat van de auto's die van de ontsluiting gebruik ma ken. een aantal kan worden ge rekend tot sluipverkeer dat niets in Eliwerve te zoeken heeft. BAARLAND - 'Beloofd is beloofd', heet de plattelandskomedie in drie bedrijven die de toneelgroep Baarland vrijdag 2 en zaterdag 3 februari op de planken van dorpshuis The Cameronian zet. Het ver haal is geschreven door J. Hemmink- Kamp en het gaat over een oude vrijster, die haar vader ooit heeft beloofd voor hem te zullen blijven zorgen. Als de post dan allemaal kaarten brengt met amoureuze opschriften van een geheimzinnige vrijer, probeert Pa een stokje voor de liefde te steken. Dat dat voor humoristische ver wikkelingen zorgt, laat zich raden en ook dat het allemaal nog goed komt. De toneelgroep Baarland regisseert zich zelf. Met de grimeur en de soufleuse mee gerekend, zijn er elf Baarlanders bij de voorstellingen betrokken. Beide avonden begint het spektakel om 19.30 uur en tel kens is er een verloting in de pauze. Zater dag wordt de avond besloten met muziek en dansen. foto Willem Mieras GOES - Zorgcentrum Ter Weel in Goes houdt op donderdag 1 februari een avondconcert met medewerking van Jan Piere ment. Het concert vindt plaats in het restaurant van het zorg centrum aan het Joannaplant- soen en begint om 19.00 uur. door Sjoerd van Dullemen GOES - Het opvangcentrum voor asielzoekers in Goes blijft nog zeker een half jaar open. Het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) heeft het contract voor gebruik van het voormalig gezinsvervangend tehuis De Schans met een half jaar verlengd. Afhankelijk van het aanbod van asielzoekers is er een optie ge nomen op nog een verlenging van een half jaar. Volgens de be heerder van het opvangcen trum, M. de Swart, zijn de onderhandelingen soepel verlo pen. Het pand is eigendom van de Goese projectontwikkelaar Van Garderen en Dekker, die op deze plaats te zijner tijd luxueu ze appartementen wil neerzet ten. In De Schans zijn sinds februari 2000 ongeveer honderd asiel zoekers gehuisvest, van wie de juridische toelatingsprocedure nog niet is afgerond. Er verblij ven nu gezinnen en alleenstaan den. De leerplichtige kinderen gaan naar verschillende scholen in de buurt. Ondertussen heeft beheerder De Swart een kort geding aange spannen tegen het COA, omdat deze organisatie de dagvergoe ding voor asielzoekers wil ver lagen. De Swart is bang dat de exploitatie van De Schans dan op termijn niet meer rendabel is. De uitspraak wordt volgende week verwacht. Desondanks is het contract voor een half jaar al getekend. (Advertentie) Wilt u reageren? Bel Omroep Zeeland. Programma Klantenservice (if KLAVERBLAD ZEELAND Woensdag 31 januari, 13.30-14.00 uur. Telefoon: 0118-49 99 00 door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Het colle ge van burgemeester en wet houders van Borsele vindt dat burgemeester J. L. M. Mandos niet namens de gemeente zitting kan hebben in de landinrich tingscommissie voor de Aanpassingsinrichting (API) Borsele. De API is een landin richtingsproject dat de inpas sing van het tolplein en de toeleidende wegen voor de Wes- terscheldetunnel moet regelen. Mandos is voorzitter van die commissie. Bij landinrichtingscommissies is het gebruikelijk dat een verte genwoordiger van de gemeente, meestal een lid van het dagelijks bestuur, zitting neemt in de stuurgroep die verder bestaat uit vertegenwoordigers van wa terschappen, provincie, natuur beschermers en gebruikersor ganisaties. Bij de API Borsele is de gemeente echter ook partij in het plan van toedeling. Borsele heeft grond ingebracht om mee te kunnen ruilen en zo gestalte te kunnen geven aan de plannen voor de inrichting van de Sloe- rand. Tot op heden ging dat wel aar dig. Met vereende krachten pro beerden de vertegenwoordigers in de commissie overal geld van daan te halen voor infrastructu rele werken en duurzame maat regelen die het hele gebied ten goede kwamen. Nu echter een plan van toedeling is gemaakt, heeft Borsele grote bezwaren. De gemeente vindt dat ze te wei nig grond heeft teruggekregen, bijna 14 hectare minder dan is ingebracht en dat de toegedeel de percelen te veel versnipperrd zijn over het hele gebied. Volgens wethouder P. J. Vol- laard (ruimtelijke ontwikke ling) is die versnippering zeer nadelig voor de gemeente maar ook voor de andere gebruikers. „De meeste gebruikers zijn boe ren, die helemaal niet zitten te wachten op bos bij de buren. Het is voor iedereen beter als de ge meente haar grond in een aan eengesloten blok toebedeeld krijgt. Dan blijven het aantal meters afscheiding en de over last beperkt. Op de grens van natuur en agrarisch gebied moet je namelijk rekening hou den met elkaar. De natuurbe heerder en de boer zijn in hun beheer onnodig veel beperkt door dit plan van toedeling." Vollaard voegt eraan toe dat Borsele weliswaar bijna acht hectare vrijwillig heeft ingele verd om zaken te kunnen afron den maar daarna nog zes hectare te weinig heeft terugge kregen. De wethouder onderstreept dat bezwaar maken onderdeel uit maakt van het spel, maar dat het ook belangenverstrengeling met zich meebrengt. „Als Man dos als voorzitter van de com missie het bezwaar van de ge meente moet gaan beoordelen, zul je snel het verwijt krijgen dat hij van pet wisselt Dat wil het college voorkomen." Gedeputeerde Staten, die de landinrichtingscommissies be noemen, hebben inmiddels het verzoek gekregen om Mandos niet meer namens de gemeente zitting te laten hebben in de groep. Het college heeft er ech ter geen bezwaar tegen als de burgemeester op persoonlijke titel in de API-commissie blijft zitten. „De gemeente hoeft wat ons betreft helemaal geen verte genwoordiging te hebben. In dit geval zijn we partij en zullen we ons belang verdedigen met de middelen die andere gebruikers ook hebben", aldus Vollaard. GOES - Het centrum voor inter nationale samenwerking (COS Zeeland) houdt van 13 tot en met 23 februari in Goes 'mon diale' milieuspeurtochten voor leerlingen van groep zeven en acht. De kinderen speuren in het cen trum naar de herkomst van pro ducten en grondstoffen. Het COS wil daarmee laten zien dat veel alledaagse producten uit de zuidelijke helft van de wereld komen. Zes scholen doen mee. KRABBENDIJKE - Ds. J. H. C. Olie spreekt zaterdag 27 januari voor de Stichting Reformatori sche Bezinningsavonden (SRB) in het Calvijn College te Krab bendijke (locatie Kerkpolder) over 'De onzekerheid van het geloof'. De bijeenkomst begint om 19.45 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31