Siberiërs betalen dik voor koude PZC PZC Reizend circus Europa neemt besluit over vaste standplaats Leger Indonesië serieuzer over vrede Beatrix zwijgt over kwestie Zorreguieta Mandelson laat zijn goede vriend Blair opnieuw in de steek Geen verwarmingwel nota 25 januari 1951 donderdag 25 januari 2001 door Frank Hendrickx Het is vijftien graden onder nul. „Warm vandaag", zegt Olga Onofritsjoek. De lerares uit de havenstad Nachodka praat alsof het zomer is in het uiterste oosten van Rusland. De temperaturen liggen dan ook zo'n 25 graden hoger dan enkele dagen geleden. Het klimaat in het onverwarmde flatje van Ol ga is nu bijna subtropisch verge leken met toen. „De gieter vroor vast aan de vensterbank en we kregen geen tandpasta meer uit de tube." De temperaturen in Siberië mo gen dan iets zijn gestegen, de woede van de verkleumde be woners is nog altijd groot. Gis teren probeerde een legertje ba- boesjka's de spoorlijn van de Trans-Siberië Expres te blok keren. In Vladivostok zijn weg- bezettingen aan de orde van de dag en betogers schreeuwen openlijk om de hoofden van de plaatselijke politici. „Het is een schandaal", zegt Ol ga Onofritsjoek. Nachodka, ge legen in het uiterste oosten van Rusland niet ver van de Chinese grens, is één van de koudste ge bieden van het land. „Ik ben net bij mijn moeder op bezoek ge weest. Ze woont in een buiten wijk. Het is daar volkomen don ker. Je ziet alleen de lichten van auto's, verder is er totale duis ternis." De Russische autoriteiten zijn zoals ieder jaar ook nu volko men verrast door de winter. De brandstofvoorraden blijken ruimschoots onvoldoende. In heel Siberië zijn waterleidingen geknapt, boilers tot stilstand gekomen en radiatoren bezwe ken. De koudste winter in dertig jaar heeft de desperate toestand van de verouderde infrastructuur nogmaals pijnlijk bloot gelegd. van onze redactie buitenland Voor de tweede keer moet mannetjesmaker Peter Mandelson het kabinet van zijn goede vriend Tony Blair nood gedwongen verlaten. De eerste keer was een persoonlijke le ning voor een huis de boosdoe ner. Dit keer heeft het verstrek ken van een paspoort hem de kop gekost. De kwestie komt voor de rege rende Labourpartij op een bui tengewoon ongunstig moment. In het voorjaar vinden in Groot- Brittannië parlementverkiezin- gen plaats. In de verkiezings strijd was een belangrijke rol weggelegd voor de 47-jarige Mandelson, die aan de wieg heeft gestaan van de overtui gende verkiezingsoverwinning van Tony Blair in 1997. De Britse minister voor Noord- Ierland moest gisteren het veld ruimen omdat hij een Indiase zakenman in 1998 aan een pas poort hielp. Millennium Dome Mandelson was destijds als mi nister zonder portefeuille onder meer verantwoordelijk voor de Millennium Dome. Zakenman Srichand Hinduja beloofde bij na drie miljoen gulden in het prestigieuze project te zullen steken. Hierna informeerde Mandelson bij het ministerie van Binnenlandse Zaken of Hinduja in aanmerking kwam voor een paspoort. Kort hierop kreeg hij zijn identiteitspapie ren. Mandelsons politieke ster be gon te rijzen toen hij van 1985 tot 1990 directeur communica tie was van de Labourpartijdie toen nog onder leiding stond van Neil Kinnock. Zijn gave was om de jüiste woorden te vinden om de Britse kiezers te overtuigen van het ge lang van 'New Labour'. Dit was van onschatbare waarde voor de terugkeer van de socialisti sche partij op het regeringsplu che na jaren oppositie. Veel 'Old Labour'-aanhangers vonden echter dat hij de socia listische principes verkwansel de. In 1990 trad hij terug als di recteur communicatie om zich te kunnen inzetten voor een ze tel in het Lagerhuis. Hij is sinds 1992 afgevaardigde voor Hart lepool. Mandelsons inspanningen als 'architect van de verkiezings overwinning' werden bi] het Tienduizenden Russen zitten dagelijks zonder verwarming. In Irkoetsk zijn de afgelopen da gen vijftig mensen op straat doodgevroren. Ziekenhuisper soneel draait overuren bij het amputeren van bevroren lede maten. „Sinds tien minuten hebben we weer elektriciteit", schampert Olga. „In een radiotoespraak laat onze burgemeester weten dat we maar 's nachts moeten koken en wassen. Alsof ik geen slaap nodig heb! Ik moet ook werken!" De bewoners van Siberië staan niet alleen bloot aan de vries kou, ze moeten er ook nog voor betalen. „We krijgen precies de zelfde rekening gepresenteerd als voor de energiecrisis", zegt Olga. „De meter is kapot gevro ren en we worden geacht het ge middelde tarief op te hoesten. We hebben de elektriciteits maatschappij geschreven dat we niet van plan zijn om te beta len." Bandieten Joeri Tortsjin, een 34-jarige ma troos uit Nachodka, heeft de zelfde problemen, „We moeten nota bene 157 roebel per maand betalen om iedere dag uren in de kou te zitten. Samen met de bu ren hebben we al tien brieven gestuurd, maar helpen doet het allemaal niet. Het zijn bandie ten." Politici gooien de elektriciteits crisis als een hete aardappel bij elkaar in de schoot. President Poetin verwijst naar de regiona le autoriteiten. Die zeggen ech ter op hun beurt dat de landsre gering in Moskou met veel te weinig geld over de brug komt. Tortsjin: „Alleen de Chinese handelaren hier in de buurt kunnen lachen. Van hen kopen we gasbrandertjes, zodat we af en toe wat soep kunnen opwar men." GPD aantreden van de regering- Blair beloond met een minister schap zonder portefeuille. In die hoedanigheid moest hij onder meer zorgdragen voor de poli tieke coördinatie. Die taak le verde hem in de pers als snel de bijnamen 'Machiavelli van de politiek' en 'Prince of Darkness' op- Zijn bewonderaars roemden hem als meester in strategie en presentatie die een grote rol speelde bij elk belangrijk rege ringsbesluit. Zijn tegenstanders hielden het erop dat het bij Mandelson meer om vorm dan om inhoud ging. Vriend en vij and waren het er wel over eens dat Mandelson over een zeer goed politiek instinct beschikte Inde zomer van 1998 trad Man delson uit de schaduw van pre mier Blair om de portefeuille van Handel en Industrie op zich te nemen. Met dit vakminister schap wilde hij zijn reputatie opvijzelen. Maar een verzwegen voordelige lening en vooral de daarop volgende negatieve ver halen in de kranten over zijn du re huis, zijn exorbitante levens stijl en zijn dubieuze contacten maakten dat zonder meer on mogelijk. Mandelsons reputatie was sinds zijn aantreden als minister in 1997 al aangetast door beschul digingen van schimmige mani pulaties in zijn rol van manne tjesmaker van Tony Blair en door de kritiek op zijn optreden als verantwoordelijke voor het geldverslindende Millennium Dome. Zijn homoseksuele ge aardheid deed zijn imago ook niet veel goed. De onderhandse lening voor een huis kostte hem uiteindelijk aan het eind van 1998 zijn zetel in het kabinet. Zware post Binnen een jaar was hij weer te rug. Dat illustreerde ook zijn belang voor premier Blair Die benoemde hem in november 1999 tot minister van Noord- Ierland als opvolger de populai re Mo Mowlam. Op deze zware post moest hij het vredesproces tussen de katholieken en de pro testanten overzien. In Noord-Ierland brachten vooral de vergaande hei-vor mingen van het politieapparaat hem in conflict met de gematig de unionisten Met het ontslag van Mandelson verliest Noord- Ierland na Clinton opnieuw een belangrijke speler in het vredes proces ANP door Theo Haerkens Het Indonesische leger lijkt serieuzer dan voorheen werk te maken van herstel van de vrede en veiligheid op de Mo- lukken. De militante moslims van de Laskar Jihad zouden ge leidelijk aan wegtrekken. Door die ontwikkeling groeit de kans op een oplossing voor het twee jaar oude conflict dat circa vijfduizend levens eiste. In de afgelopen dagen zijn bij con frontaties tussen Molukkers en het leger tien mensen gedood, onder wie een politieman. door Hetty van Rooij Het is moeilijk voor te stel len, maar Europese lei ders nemen af en toe besluiten op een manier waarvoor ieder buurtcomité zich zou scha men. Zo bleek er in de nachte lijke laatste uren van de lood zware top in Nice een bocht te zijn genomen die de meeste re geringsleiders even hadden gemist. Ze zaten te slapen. „Niemand maakte bezwaar. En toen vond de voorzitter dat er een beslissing genomen was", herinnert zich een diplo maat. De neerslag van die 'beslis sing' is keurig terug te vinden in de protocollen op pagina 82 van het Verdrag van Nice: 'met ingang van 2002 wordt per voorzitterschap één bijeen komst van de Europese Raad in Brussel gehouden. Zodra de Unie achttien leden telt, vin den alle bijeenkomsten van de Europese Raad in Brussel plaats'. Het idee kwam in Nice volle dig uit de lucht vallen. De Franse president Chirac zocht als Voorzitter naar manieren om de dissidente Belgische premier Verhof stadt gunstig te stemmen. Verhofstadt ontken de later in alle toonaarden dat hij vanwege het Franse aan bod overstag was gegaan, maar de grote verwarring zat ergens anders. Hadden de Bel gen het Franse cadeautje nou aanvaard of niet? Lag er eigen lijk wel een besluit en hoe luid de dat dan9 En vooral: wie moet straks de rekening beta len van vier Europese toppen per jaar in Brussel? Niet de Belgische regering, maakte premier Verhofstadt meteen duidelijk. Duidelijkheid op dat punt is er nog steeds niet. Lobbyisten Als een land een half jaar lang voorzitter is van de EU, orga niseert het doorgaans twee bij eenkomsten van regeringslei ders binnen de eigen grenzen. In het kielzog van de vijftien regeringsleiders reizen vier keer per jaar duizenden diplo maten, ambtenaren, journa listen, technici, demonstran ten en lobbyisten door Europa Doorgaans kijkt het voorzit terschap niet op een dubbeltje: het peperdure circus is een pri ma PR-machine en een uitste- Veertig mensen werden opge pakt, onder wie militairen en een hoge politiefunctionaris die formeel drie maanden geleden naar Jakarta was overgeplaatst. De man was nog steeds op het ei land zonder dat daar een ver klaring voor was. Hij was in het bezit van wapens en drugs. De mannen werden aangehou den in het Wijayahotel in Am- bon-stad. Legereenheden be stormden de horecagelegenheid nadat militairen vanuit het ho tel waren beschoten. Legercom mandant I Made Yasa, een hin doe uit Bali, beklaagde zich de afgelopen dagen voor de Moluk- kende manier om Europa on der de aandacht van de eigen burgers te brengen. De meeste landen willen graag laten zien dat ze uitstekend in staat zijn om zo'n organisatorisch inge wikkelde en grootschalige bij eenkomst te organiseren. De Europese toppen, kortom, bie den het land in de voorzitters- stoel een unieke kans om een visitekaartje af te geven. Natuurlijk zijn er alle mogelij ke redenen te bedenken waar om het reizende circus in de toekomst beter op zijn stand plaats Brussel kan blijven. De meest voor de hand liggende overwegingen zijn praktisch en financieel: in Brussel staat bij wijze van spreken alles klaar voor een Europese top ontmoeting. En de meeste journalisten en ambtenaren kunnen 's avonds gewoon naar hun eigen bed Overzichtelijker Daar staat tegefnover dat Eu ropa voor de doorsnee burger niet overzichtelijker wordt, wanneer er straks nóg meer vergaderingen routineus in Brussel worden afgewerkt. Als Europa naar de burgers moet, moet het in elk geval weg uit de schaduw van de Brusselse ver gaderbunkers. De 'frisse wind' van steeds een andere aanpak, se televisie al over de aanvallen op zijn mannen. Hij toonde zich zeer gebelgd over militairen die dubbel spel spelen en het leger in diskrediet brengen. „De moslims vechten niet meer tegen de christenen, maar tegen het leger", aldus de Nederland se pater Cees Böhm, die al tien tallen jaren in Ambon-stad werkt. „Van de jihad-strijders merk ik niets meer." Volgens Böhm leiden deze ont wikkelingen ertoe dat de sym pathie van de christelijke bevol king op de Molukken geleidelijk verschuift van de politie naar het leger. „Dat wordt effectie- in steeds een ander land dat al les uit de kast haalt ten behoe ve van de Europese samenwer king, vormt een groot voordeel van de huidige praktijk. Er zijn ook argumenten voor 'Brussel' die minder luid wor den uitgesproken. Hoe moet het als landen als Tsjechië, Po len, Letland en op termijn zelfs Bulgarije lid worden van de Europese Unie? Zijn ze in staat om dergelijke omvangrijke evenementen te organiseren, en waar halen ze het geld van daan? En de volgende stap in de ge- dachtengang dringt zich van zelf op: is het wel zo'n goed idee om het wisselend voorzit terschap van de Europese Unie in de toekomst te laten voort bestaan, als dat landen aan het roer brengt die nog maar nau welijks ervaring hebben met de achterdeuren en sluipwe gen van de westerse democra tie? De discussie over het wisse lend voorzitterschap heeft nog nauwelijks vorm, maar presi dent Chirac heeft in Nice wel iets in beweging gezet. Met een schok realiseerden de meeste lidstaten zich dat de toekomst dichtbij is. Als alles goed gaat, worden de eerste kandidaat- landen lid in 2004 of 2005. Vanaf dat moment heeft de EU ver." Dat is opmerkelijk, omdat de politie voorheen vaak de zij de van de christenen koos, ter wijl eenheden van het leger met de moslims sympathiseerden. De aanhouding van de hoge po litiefunctionaris, een luitenant kolonel, heeft wantrouwen ge wekt tegenover de politie. De man geldt als een handlanger van de militante moslims. Waarom de gewapende moslim organisatie van Laskar Jihad zijn aanwezigheid in de Moluk ken reduceert, is niet duidelijk. Er wordt gezegd dat de financi ële bronnen van de groep begin nen op te drogen. GPD achttien leden en vinden dus, volgens de afspraak van Nice die eigenlijk geen afspraak was, alle topontmoetingen in Brussel plaats. Nederland is voorzitter in de tweede helft van 2004; een top in Rotter dam, Den Haag of Utrecht is opeens onzeker geworden Rekensommetjes De landen die vanaf 2002 aan de beurt zijn en nog recht heb ben op één topontmoeting in eigen land, hebben haastige rekensommetjes gemaakt. Spanje, voorzitter in de eerste helft van volgend jaar, heeft laten weten dat de voorberei dingen van de topontmoetin gen in Barcelona en Sevilla zo ver zijn gevorderd dat ze onmogelijk meer terug te draaien zijn. De Denen, aan de beurt in de tweede helft van volgend jaar, doen tamelijk laconiek over het feit dat ze een Europese top kwijtraken. „Dan zullen we een andere manier moeten be denken om de ogen van Euro pa op ons te vestigen", zegt een diplomaat En dan, met een grinnik die via de telefoon vanuit Denemarken duidelijk hoorbaar is; „Er zijn hier straks genoeg belangrijke bij eenkomsten die we wat extra kunnen versieren." GPD door Armand Snijders Het leven op de Boven windse Eilanden heeft weer zijn gewone loop geno men. Koningin Beatrix is gis teravond op het vliegtuig naar huis gestapt. Vier dagen lang was zij te gast van de bewoners van de drie eilanden, die vrijwel on verdeeld met een goed gevoel op het koninklijk bezoek te rugkijken. Heikele onder werpen, zoals de door Sint Maarten gewenste zelfstan dige status, kwamen slechts mondjesmaat ter sprake. En de koningin wilde met geen woord reppen over de kwes tie Zorreguietta. De Antilliaanse vice-pre mier Suzy Camelia-Romer was tijdens het bezoek van koningin meerdere malen de reddende engel. Zij verving op het laatste moment pre mier Miguel Pourier, die met een flinke verkoudheid op Curasao moest blijven. Bo vendien voorkwam zij maan dag dat de koningin andere kleren moest aantrekken. Een nerveuze serveerster kon een blad met volle glazen niet in bedwang houden waar door een glas jus d'orange de koningin schrik en een aan tal spetters opleverde. Slechts de bliksemsnelle re actie van Camelia-Romer voorkwam dat majesteit het hele blad glazen over zich uitgestort kreeg. Op Saba en vooral Sint Eu- statius was de bevolking dui delijk meer in de ban van de koninklijke aanwezigheid dan op Sint Maarten. „De mensen hier worden hele maal lyrisch als er over het koningshuis wordt gespro ken", zegt de op Sint Eustati- us werkende Nederlandse docent Ad van Jaarsveld. „Iedereen heeft de koningin wel eens de hand geschud of kent verhalen van opa die nog met haar door de tuin heeft gewandeld." Anders was dat op Sint Maarten, dat op het toerisme drijft. Hier stroomden de mensen nauwelijks samen om de majesteit te zien. „Ach, ik vind het wel leuk Kabinet Het kabinet onder leiding van minister-president Drees is gevallen. Aanleiding was een motie van kamerlid Oud over de staatkundige status van Nieuw Guinea. Met de motie keerde hij zich tegen zijn par tijgenoot, minister Stikker. Toen de motie was aangeno men heeft het Kabinet zijn ontslag aangeboden. Ziekenfonds Het ziekenfonds Onderling Hulpbetoon is na bijna 60 jaar opgeheven. Het fonds is in 1892 opgericht door enkele notabelen uit Oostburg. Leden kregen bij ziekte of overlijden een uitkering. Het ziekenfonds heeft nog een eigen vermogen hoor, dat ze hier is", zegt Merrelyn Roberts, verkoop ster van souvenirwinkel in Front Street. „Maar terwijl zij hier is, zijn er ook duizen den buitenlandse toeristen. Die komen niet voor de ko ningin, maar willen winkels als die van ons bezoeken. Dus we kunnen moeilijk de zaak sluiten." Het tekent de sfeer op Sint Maarten. De politici en een deel van de bevolking zijn er van overtuigd dat het eiland, vooral dankzij de florerende toeristenindustrie, het wel af kan zonder de al te nadruk kelijke bemoeienis van Ne derland. Staatssecretaris Gijs de Vries van Binnen landse Zaken en Konink- rijks-relaties, die de konin gin op haar reis vergezelde, staat daar minder afwijzend tegenover dan minister Klaas de Vries. De staatsse cretaris sluit in tegenstelling tot zijn minister een status aparte niet geheel uit, maar vindt dat de Antillen eerst de zaakjes economisch op orde moeten zien te krijgen. Bovendien moet in zijn ogen duidelijk zijn wat een aparte status van Sint Maarten be tekent voor Saba en Sint Eu- statius. Gezaghebber Euge ne Abdul van het eilandge bied Sint Eustatius vreest dat het uittreden van Sint Maarten uit de Nederlandse Antillen desastreuze gevol gen heeft voor zijn eiland. „We kunnen dan alleen over leven als de banden met Ne derland veel strakker wor den, bijvoorbeeld door een provincie te worden." Schoonvader De laatste dag van haar be zoek bracht koningin Bea trix op Sint Maarten door, waar ze onder meer de haven en een nieuwe woonwijk be zocht. Tijdens een korte ont moeting met Nederlandse journalisten ging de konin gin niet in op de oplopende emoties in Nederland rond de mogelijk toekomstige schoonvader van haar zoon kroonprins Willem Alexan der. Want daarvoor was de majesteit niet naar de Antil len gekomen. GPD van 4000 gulden. Dit geld' wordt verdeeld onder de hui- dige37 leden. Gas duurder Het gas wordt in Middelburg een halve cent per kubieke me ter duurder. Het gemeentebe stuur verhoogt de gasprijs om- f dat de kolenprijs op 1 januari omhoog is gegaan. Gezinshulp In Zierikzee is het project ge zinshulp van start gegaan. Als doorziekte of afwezigheid van de moeder een gezin hulp no dig heeft, kan men beroep doen op het project. Enige flin ke meisjes zijn bereid om in de avonduren huishoudelijke karweitj es op zich te nemen. De gebouwen van het Europarlement in Brussel. De Unie heeft in deze stad alles bij de hand voor het houden van topconferenties. foto GPD Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115)686000 Fax. (0115)686009 Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst. 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie redactie@pzc nl exploitatie internet@pzc nl abonnementen. abo@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13 30 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22,00 uur Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand 39,45 (nvt.) per kwartaal: 107.50 109.15) per jaar ƒ409,50 (ƒ411,15) Voor toezending per post geldt een toeslag Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers maandag t/m vrijdag 2.00 per stuk zaterdag: 3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65 597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2