Weduwen verliezen strijd om pensioenen Sluiten van Noordzee treft vooral Nederlandse vissers Coalitie bereikt akkoord over volksraadpleging ps Koningin is bezorgd over gezondheid prins Claus Wereldwijde storing treft Microsoft Schandalen kosten Mandelson kop Onrust rond komst euro groeit Nilis moet loopbaan beëindigen 14 Spaarpotten van de gemeente 4 WEKEN VOOR Remkes toch akkoord met compensatie hogere huren IKMCr. i K' e. i u' Bisschop Muskens tekent vrede in Rome Raad verwerpt beroep stichting What a site! wmm i 14° ZW 4 Buiig Geregeld buien met tussendoor opklaringen. Kans op onweer en een matige tot vrij krachtige zuidwestenwind. 244e jaargang no. 21 donderdag 25 januari 2001 losse nummers 2,00 bijlage- De Britse minister voor Noord-Ierland Peter Mandelson treedt af. De bewindsman was in op spraak geraakt omdat hij een Indiase zakenman aan een Brits paspoort had geholpen. Hij lag al langer onder vuur we gens uiteenlopende schandalen. Mandelson wordt opgevolgd door John Reid, de huidige mi nister voor Schotland De vrees voor chaos bij de introductie van de euro op 1 januari neemt toe. Het Europees Parlement dringt erop aan de burger de mogelijkheid te bieden al vóór 1 januari op ruime schaal euromunten en -biljetten te kopen. Zo kan worden voorko men dat het maatschappelij k leven ernstig wordt ge hinderd door wisselproblemen tijdens de eerste we- r* ken na invoering. Q De voetbalcarrière van Luc Nilis is voorbij. De Belgische aanvaller, die jarenlang furore maakte bij Ander- lecht en PSV, kan onvoldoende her stellen van de dubbele beenbreuk die hij vorig jaar september opliep. Nilis kwam dit seizoen slechts enke le wedstrijden in actie voor zijn nieuwe club Aston Villa. Hij speelde 56 interlands voor België. De gemeente Sluis/Aardenburg heeft naar verhouding het vetste spaarvarken. Per inwoner zit er 2391 gulden in. De Goesenaar moet het stellen met 620 gulden. Dit blijkt uit een vergelijking van de gemeentelijke re- 'jj Q serves in Zeeland. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; wetenschap: 6; radio en televisie: 7; economie: 9,10, en 11; sport: 13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; kunst cultuur: 23,24, 25 en 27. door Ap van den Berg en Frans van Houdt DEN HAAG - De regeringspar tijen zijn het gisteravond tij dens een etentje alsnog eens ge worden over wettelijke regels voor volksraadplegingen. Gemeenten en provincies die al soepele regels hebben voor een referendum mogen die nog bijna twee jaar blijven hanteren. Zo dra de grondwetswijziging voor een bindend referendum van kracht is, vervallen die regels. De WD komt met deze over gangsregeling deels tegemoet aan de eisen van coalitiepart ners PvdA enD66. „Beide partijen hebben nu hun voorstel om gemeenten en pro vincies totaal de vrije hand te geven, ingetrokken. Dat was voor mij reden een handreiking te doen. Als zij hadden vastge houden aan hun voorstellen die buiten het regeerakkoord vie len, had de WD tegen deze wet gestemd", aldus WD-Kamerlid Te Veldhuis. De PvdA'er Rehwinkel en zijn D66-collega Scheltema spraken van een gerechtvaardigde uit komst. De Tweede Kamer brak gister middag het debat over de Refe- rendumwet vroegtijdig af, om dat de regeringspartijen er niet in slaagden hun geschil op te lossen. Men wilde achter de schermen verder zoeken naar een compromis. De Kamer rondt het debat met minister de Vries van Binnen landse Zaken komende dinsdag af. Te Veldhuis; „Ik ga ervan uit dat de minister oog en oor heeft voor het bereikte akkoord." Blij verrast De Vries, die elders dineerde, werd door zijn woordvoerder onmiddellijk op de hoogte ge bracht van het compromis en toonde zich blij verrast. „Het is een goed teken dat men er zon der mij is uitgekomen." Volgens het akkoord kunnen ge meenten en provincies ook na de invoering van een bindend refe rendum zelf een adviserend re ferendum houden. De overheid is verplicht om de uitkomst van een bindende volksraadpleging op te volgen. Bij een adviserend hoeft dat niet. Voorstellen waarover een bin dend (correctief) referendum gehouden kan worden, mogen door gemeenten en provincies niet ook nog eens aan een raad gevende volksenquête worden onderworpen. Over de belas tingwetgeving, internationale verdragen en grote openbare projecten (Betuwelijn, HSL) kunnen nooit correctieve refe renda gehouden worden. GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil; een proefabonnement van 4 we ken voor 17,50 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: E-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 8 713214 000002 DEN HAAG - Na zich lange tijd hardnekkig te hebben verzet, omarmde staatssecretaris Rem kes (Volkshuisvesting) gisteren alsnog de volledige compensa tie van huurverhogingen met meer dan 2,5 procent in het huurjaar 2001-2002. Een Kamermeerderheid dwong Remkes in november met een amendement alle mensen met huursubsidie tegemoet te ko men, net als in het huurjaar 2000-2 001. De staatssecretaris vond dat toen onverantwoord. Hij is er in 2001 15 miljoen gul den aan kwijt, een bedrag dat in de jaren erna oploopt. Maar Remkes moest gisteren in de Tweede Kamer het hoofd buigen. Omdat het systeem van huursubsidies straks op de hel ling gaat, denkt Remkes dat hij na 2002 van de maatregel af zal zijn. Verhuurders mogen de huur maximaal met 3,8 procent ver hogen. Remkes zal woningcorporaties stimuleren om meer huizen te verkopen. Hij wil toestaan dat corporaties woningen dertig procent onder de marktwaarde verkopen. Deze regeling zou al leen voor goedkope woningen gelden. ANP KW; op onze collectie bed- bodems linnenkasten, waterbedden, complete slaapkamers en dekbedden. De slaapwinkel met advies. TMC Goes, Marconistraat 13 Td. (0113)22 41 13 van onze redactie binnenland BREDA - Bisschop Muskens van Breda heeft 'vrede' ge sloten met het Vaticaan. Dat meldt de KRO die de bis schop gisteren in Rome heeft gesproken. Daar ontmoette Muskens onder anderen kar dinaal Re, het hoofd van de bisschoppen. Aanleiding voor het bezoek vormde het recente verbod van Rome op de synode die Muskens in Breda wilde hou den. De bisschop zegt van ochtend in KRO's Ontbijt TV dat 'in alle openheid is ge sproken over het bezinnings proces in het bisdom Breda'. De lucht is volgens hem ge klaard. ,Rome is bang voor opschud ding. Bang dat we het niet in de hand kunnen houden. Ik dacht dat we dat wel zouden kunnen, maar dat is een ver schil van taxeren. En daar komen we niet uit", aldus de bisschop. Muskens sprak met de kardi nalen af dat hij wel een syno de mag houden, maar dat de ze formeel niet zo mag heten. Muskens vindt dat hij geen gezichtsverlies heeft geleden door de affaire. Van het bis dom Breda was gisteravond niemand bereikbaar voor commentaar. GPD PHILIPSBURG - Koningin Beatrix bij de haven van Philipsburg op Sint-Maar ten. Daar uitte de vorstin gisteren aan het slot van haar vierdaagse bezoek aan de Bovenwindse Eilanden haar bezorgdheid over de gezondheid van prins Claus. Vol gens de koningin is de toestand van haar man stabiel, maar is hij niet meer in staat om grote inspanningen te verrichten. Beatrix zei dit tijdens een gesprek met mee reizende Nederlandse journalisten. Prins Claus zag op het laatste moment af van de reis, omdat het programma te zwaar voor hem zou zijn. foto Raymond Rutting/ANP pagina 2: Beatrix zwijgt over kwestieZorreguieta door Sylvia Marmelstein DEN HAAG - De overheid hoeft de verlaagde staats pensioenen van 64.000 weduwen en weduwnaars niet te herstellen. Dat heeft de Centrale Raad van Beroep (CRvB) giste ren bepaald, nadat de stichting Weduwen in de Kou en de FNV de nieuwe nabestaandenwet hadden aangevochten. Grote groepen weduwen kregen door de Algemene Nabestaan denwet (ANW) vanaf 1998 een lager pensioen. De weduwen gaan nu in hoger beroep bij het Europees hof. De weduwen hadden de zaak aangespannen omdat ze het on terecht vinden dat de staat hun pensioen verlaagde. Voordat de ANW werd ingevoerd, kregen alle weduwen een AWW-pensi- oen van 1800-gulden per maand van de overheid. Ze gingen er van uit dat ze dat geld zouden krijgen tot hun 65e. Maar de nieuwe wet bepaalt dat wedu wen die werken, een uitkering hebben of samenwonen, voort aan fors gekort worden op hun pensioen. Daardoor moeten 64.ÖOO weduwen 24 tot 70 pro cent van hun inkomen inleve ren. Velen raakten in financiële problemen. „De weduwen voelen zich bela zerd nu ze de zaak hebben verlo ren", zegt Ali Pieneman, voor zitter van de stichting Weduwen in de Kou. „Het is schandalig dat een rechter goedkeurt dat de overheid zomaar de inkomsten van 64.000 mensen inpikt. Nie mand lijkt zich te bekommeren om de mensen die erdoor zijn ge troffen. Weduwen die plotseling moesten verhuizen of de studie van hun kinderen moesten stop zetten." De FNV is teleurgesteld in het Nederlandse rechtssysteem Wat de vakcentrale vooral steekt, is dat weduwen met een WW of WAO-uitkenng nog zwaarder worden gekort dan nabestaanden met inkomen uit arbeid. De CRvB vindt het juist goed dat mensen met een uitke ring extra worden gekort. Zo zouden ze worden geprikkeld om een baan te zoeken. Volgens advocaat Wilma Cop- poolse van Weduwen in de Kou, is de zaak nog niet afgedaan. „We leggen de kwestie voor aan het Europees hof in Straats burg Daar zullen we de Neder landse wetgever beschuldigen van een onrechtmatige daad. Namelijk de schending van het recht op eigendom." Het wedu wepensioen is door verschillen de rechtbanken al aangemerkt als eigendom. Coppoolse vindt dat de staat het afpakken min stens moet compenseren. GPD (Advertentie) door Harmen van der Werf BRUSSEL - De Europese Com missie volhardt in de sluiting van grote delen van de Noordzee van 15 februari tot 1 mei voor de schol-, tong- en kabeljauwvis serij. De Nederlandse visserij organisaties beraden zich op juridische stappen en eisen schadevergoeding van Brussel. De Nederlandse kottervloot wordt door het besluit van Eu rocommissaris F. Fischler on evenredig hard getroffen, vindt secretaris G. Meun van de Fede ratie van Visserij verenigingen. Juist een gebied waar veel Ne derlanders vissen, tussen de Ne derlandse en Engelse kust, wordt gesloten. Meun spreekt van 'een regel rechte aanval op de Nederland se visserij'. „Nederland heeft slechts tien procent van het Noordzee-kabelj au wquotum terwijl wij het zwaarst te lijden hebben onder deze Europese noodmaatregel. Dat is onaccep tabel." De Nederlandse visserijorgani saties zullen alles in het werk Advertentie www.meliesteglas.nl van onze redactie binnenland SCHIPHOL - Honderden miljoenen ge bruikers over de hele wereld van de Mi crosoft-sites op Internet kunnen deze sinds gisteren niet meer bereiken. De oor zaak van de storing is onbekend. Een woordvoerder van Microsoft Neder land kon gisteravond niet zeggen of spra ke was van een inbraak door zogeheten hackers. Het zou volgens hem nog enige tijd duren voor de zaak is opgelost. Op het hoofdkantoor van Microsoft in de Verenigde Staten, maar ook op de Neder landse hoofdvestiging op Schiphol, stonden de telefoonlijnen gisteravond roodgloeiend. Pagina's als www.micro- soft.com, www.hotmail.com en www.m- sn.com waren onbereikbaar. Vooral de on bruikbaarheid van www.hotmail.com, waar internetgebruikers wereldwijd e- mail kunnen versturen en ophalen zonder afhankelijk te zijn van hun eigen internet aanbieder, komt hard aan. Volgens de woordvoerder van Microsoft Nederland gebruiken wereldwijd onge- veerzestig miljoen mensen hotmail, onder wie veel zakenmensen die ook in het bui tenland werken. Door een provisorische oplossing waren de adressen in Nederland van Microsoft (msn.nl en microsoft.nl) gisteravond weer bereikbaar, maar doorklikken naar hot mail was nog niet mogelijk. De woordvoerder weet niet of de storing is veroorzaakt door hackers. „We weten ze ker dat de fout niet bij ons ligt, maar bij de beheerder van de infrastructuur van In ternet." Voordat de grote storing zich gistermid dag openbaarde, meldde het Duitse pers bureau DPA dat de Nieuw-Zeelandse Mi- crosoftsite was gekraakt. Onduidelijk is of er een verband bestaat. GPD/ANP gaan stellen om de schade zo veel mogelijk te beperken. On derzocht wordt of de noodmaat regel met succes juridisch kan worden aangevochten. „De Eu ropese Unie moet in elk geval met een schadevergoeding ko men", stelt J. H. van Geesbergen van de Zeeuwse visserij-organi satie Zevibel. Alleen In acties ziet Van Geesbergen niets. „Die zijn toch gedoemd te mislukken en ze zullen het ima go van Nederland in Europa geen goed doen." De Neder landse vissers staan ook vrij al leen, omdat hun collega's in an dere Noordzee-landen minder zwaar worden getroffen Alternatieve voorstellen van Nederland ter herstel van de slechte kabeljauwstand in de Noordzee zijn door de Europese Unie terzijde gelegd. Meun be treurt dat. „Omdat het betere plannen waren, voor de visserij sector, maar ook voor de kabel jauwstand." Visserij bioloog H. Heessen van Nederlands Instituut voor Vis serij onderzoek (RIVO) beves tigt dat. De gebieden die worden gesloten, zijn gekozen op basis van aanvoercijfers over heel 1999. Die zeggen niets over de voortplantingsgebieden van de kabeljauw. Het is Meun opge vallen dat paaigebieden ten oosten van Engeland en Schot land juist buiten de noodmaat regel zijn gehouden. Hij kan zich niet aan de indruk onttrek ken dat die keuze is gemaakt op basis van politiek-economische belangen. De Nederlandse visserijsector vreest een verlies aan inkomsten van tientallen miljoenen gul dens door de Europese nood maatregel. De twaalf-mijlzone blijft open. Alleen kleine kot ters mogen daar vissen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1