PZC Kerntransport kost te veel politie Zierikzeese overnacht in kille auto 15 Vestzaktheater ondergaat metamorfose Klederdracht in diepvries om motten te doden Docent uit Hulst ziek van valse beschuldigingen Zeeland vraagt ministers om efficiëntere aanpak Incestpleger moet twee jaar gevangenis in Internationaal Jaar van Vrijwilligers van start W Werkstraf voor veroorzaken fataal ongeluk almanak Mopjes MIDDEN donderdag 25 januari 2001 door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Kern transporten vergen een te grote inzet van de Zeeuwse politie. Daarom hebben burgemeester J. L. M. Mandos van Borsele, commissaris van de koningin W. T. van Gelder en korpsbe heerder D. C. B. Burgers aan de ministers J. Pronk en K. dè Vries gevraagd 0111 kerntransporten beter te organiseren. De manier waarop de transporten nu ver lopen, is omslachtig en arbeids intensief. Daardoor is de Zeeuwse politie er meer man kracht aan kwijt dan het korps kan verdragen. In de komende twee jaar gaan er tal van kerntransporten van de kerncentrale in Borssele naar Cogéma in Frankrijk, van Do- dewaard naar Sellafield en van Petten naar Borssele. Elke keer komen er ook weer radio-actie ve containers terug. Bijna al die transporten lopen via de pro vincie Zeeland en voor alle moet speciale politiebewaking wor den geregeld. In een gesprek over de kerntransporten hebben de betrokken bestuurders vast- MIDDELBURG - Een 45-jarige inwoner van Sint-Philipsland is gisteren in Middelburg veroor deeld tot twee jaar cel plus zes maanden voorwaardelijk. De rechtbank achtte bewezen dat de man over een lange perio de ontucht met zijn dochter heeft gepleegd. Het slachtoffer had verklaard sinds haar zesde jaar seksueel door haar vader te zijn mis bruikt. Ze deed daarvan vorig jaar aangifte. Het meisje is op haar achttiende jaar het huis uitgegaan en kampt nog steeds met de psychische gevolgen van de ontucht. Officier van justitie A. S. Flikweert had tweëeneen- half jaar gevangenisstraf geëist. Advertentie de DRVKKERY Beste Winkel van Nederland Stichting Retail Jaarprijs Prijs Creatief Ondernemer schap Kamer van Koophandel voor Zeeland Exposities Veere verbeeld, de Directiekamer Karei Loman, aquarellen Sesamstraat 25 jaar, illustraties van Lucie de Graaf Landelijke Gedichtendag centraal staat de dichter Judith Herzberg nieuw: Staalkaart 2,50 en een keuze uit haar gedichten Doen en laten 20,00 vanavond vanaf 17.30 in de Brasserie Stamppot veldsla met spekjes 13,50 1 agliatelle met paddestoelen en room (vegetarisch) 17,50 Spare ribs met frietjes ƒ21,50 zaterdag 27 januari 14.30- 16.30 uur Heieen van Leerzem piano, met o.a. werken van Bach, Beethoven, Debussy kijk ook op KERY Beeld Geluid v.oesrcwinK de DRVK Winkel in Woord Brasserie gesteld dat de enorme politiein- zet ten koste gaat van het regu liere politiewerk. In een brief aan de ministeries van Binnen landse Zaken en VROM komen Mandos, Van Gelder en Burgers met een voorstel om de inzet van politiemensen te reduceren, zonder de openbare orde en vei ligheid in gevaar te brengen. De drie briefschrijvers gaan er van uit dat de openbare veilig heid toch al niet in het geding is, omdat de minister van VROM telkens vergunningen afgeeft. Een rapport van de Gezond heidsraad en de ervaring met kerntransporten in Zeeland be vestigen dat. De bestuurders vragen zich af of je wel een heel legertje politiemensen in moet zetten om te voorkomen dat een transport eventjes stilstaat, ter wijl actievoerders hun ongenoe gen erover kenbaar maken. Schip Volgens de de drie kan het ook allemaal veel doelmatiger wor den geregeld. Alle transporten gaan via Borssele, ook als het veel gemakkelijker kan. Door het hele land, maar vooral in Zeeland, worden dan kruispun ten afgezet, overwegen bewaakt en politie-escortes geformeerd. Transport per schip is in de meeste gevallen heel goed mo gelijk omdat, behalve in Dode- waard, grote zeehavens bij de hand zijn. Van ondoelmatig lo gistiek handelen geven de brief schrijvers een voorbeeld: een schip met kernafval uit Dode- waard is van Borssele naar Sel lafield gevaren, maar deed eerst het Franse Le Havre aan. Een week later ging een een radio actieve lading van Borssele per spoor naar Cogéma, de opwer kingsfabriek die vlakbij Le Ha vre ligt. Dat had allemaal beter in één keer gekund. Ook de route waarvoor word ge kozen voor de transporten die wel per schip gaan, is volgens de briefschrijvers onveiliger en vergt meer bewaking. De sche pen voor Sellafield varen langs de smalle, drukbevaren en on veilige noordelijke route de Westerschelde uit. De veel bre dere en snellere vaarroute door de Wielingen, wordt gemeden omdat die de landsgrens met Belgié overschrijdt. Ook de voorgeschreven controlemetin gen, die onder zware bewaking moeten gebeuren, vragen naar de mening van de bestuurders onnodig veel van de politie. Een transport dat bij het verlaten van de kerncentrale is gemeten, moet vier kilometer verderop opnieuw worden gemeten, weer met een legertje politie erbij. De burgemeester, commissaris en de korpsbeheerder willen op korte termijn met de ministers overleggen over betere aanpak. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Aan weinig is nog af te lezen dat Eden- burg 1771 jarenlang een knus theater is geweest. In acht maanden tijd is het beeldbepalende complex van binnen uitgekleed Het podium, de bar en de kassa zijn verdwe nen en de acteurs zijn naar het Vestzak99 verhuisd. Enig aandenken aan het toneel verleden is de tekst die met krijt op een van de muren is geschreven: 'Kees de Jongen', kostuumgalerie, met de verwijzing naar enkele hoofdrol spelers, Henk Geelhoed, Tom Roovers. Het was een van de laatste voorstellingen van de Zeeuwse Komedie in haar toenmalige thuis, het Vestzaktheater. Het hokkerige complex heeft een gedaantewisseling on dergaan. De bouwploeg van Oceanwide heeft er een aan tal forse ruimtes van gemaakt, waarvan de grootste bijna 25 bij 10 meter zijn Het complex heeft desondanks zijn monumentale karakter behouden. Oceanwide uitzendor ganisaties BV verzorgt de verbouwing en restauratie en trekt er later zelf in. „Het wordt een kantorencomplex met ongeveer 23 werkplekken, verdeeld over drie verdie pingen zegt uitvoerder Piet van I waarden van Ocean wi de. De verwachting is dat het bedrijf over één jaar kan ver huizen van de Badhuisstraat naar het Bellamypark. „We wachten alleen nog op de bouwvergunning. Over een paar weken hopen we die te krijgen. Dan kunnen we echt aan de slag gaan." Authentieke onderdelen van Edenburg 1771 moesten be houden blijven. Dat was de opdracht van Monumenten zorg. „Oude deuren hebben we opgeslagen. Die worden gerestaureerd en straks weer teruggeplaatst. Dat gebeurt ook met een oude tegelvloer, die we hebben kunnen red den." Wapen In de monumentale trap zit het wapen van de familie Eden verborgen. Er is uit bescherming voor het sloop werk voorlopig hardboard tegenaan gezet. „Een juweel tje", vindt Van Iwaarden. „Het is mooi houtsnijwerk." Ook de dakspanten verkeren in goede staat en de meeste massieve balken konden behouden blijven. „Maar voor één balk kwamen we te laat. We moeten die volledig ver vangen. Dan spreken we toch over een balk van Frans ei ken, van ongeveer 900 kilo. Het materiaal is voorschrift van monumentenzorg." In de loop der jaren is er regelmatig verbouwd aan Eden- burg. De bouwers troffen allerlei vreemde bouwtechnie ken aan, die veel weg hadden van provisorische, snelle oplossingen. Het complex was behoorlijk verwaarloosd. „We willen het nu zo goed en mooi mogelijk voor lange tijd restaureren." foto Ruben Oreel door Famke van Loon ZIERIKZEE - Ze voelt zich in de steek gelaten door de starre bu reaucratie van gemeente en wo ningcorporatie. Met een dikke trui en een deken over haar be nen probeert ze zich in haar au tootje warm te houden in de kille januari-nachten. Familie leden en vrienden komen gere geld langs met koffie of schui ven bij op de bijrijdersstoel voor een praatje of om samen met haar te eten. A. de Jonge uit Zierikzee woont sinds vijf dagen in haar auto op het parkeerterrein aan de Oes terstraat waar ze tot voorkort met haar man woonde. Het echtpaar is echter momenteel verwikkeld in een scheidings procedure en de rechter heeft hun huis aan haar echtgenoot toegewezen. Zonder eigen inko men is De Jonge op straat ko men te staan Ze wil de draad weer oppakken, maar stuit daarbij op de Neder landse bureaucratische regels. Inschrijven voor een nieuwe huurwoning is zonder inkom sten niet mogelijk. Anderzijds komt zij zonder vaste woon- of verblijfplaats niet in aanmer king voor een sociale uitkering. De Jonge voelt zich daarom in de steek gelaten door Woning corporatie Zeeuwland en de ge meente Schouwen-Duiveland. A. de Jonge woont al vijf dagen in haar auto op een parkeerterrein aan de Oesterstraat in Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema „Ze hebben daar gezegd dat ik eerst maar naar het Leger des Heils moet gaan", vertelt ze ge ëmotioneerd. Maar volgens wethouder D. van der Wekken van sociale zaken hoeft De Jon ge 'helemaal niet' in haar auto te wonen. Hij weet dat zij zich ver scheidene malen op het gemeen tehuis heeft gemeld met de vraag om (financiële) hulp. „Wij hebben haar toen geadviseerd zich te melden bij de crisisop vang in Zierikzee of anders bij de daklozenopvang in Vlissin- gen." Van der Wekken legt uit dat wanneer zij zich eenmaal daar heeft ingeschreven De Jon- ge een vast adres heeft. „Het tra ject van begeleiding, zorg, uitkering en woning kan dan beginnen." De gemeente heeft inmiddels onderdak voor de komende dne dagen in Zierikzee geregeld. De kosten voor 'bad, bed en brood' worden daar via de Bijstands- GOES - Het Internationaal Jaar van Vrijwilligers in Zeeland be gint op vrijdag 26 januari. Dan opent gedeputeerde L. Cop- poolse (welzijn) in Hotel Goes in die stad de Zeeuwse variant van het Vrijwilligersjaar. Hij doet dat op de nieuwjaars bijeenkomst van de Zeeuwse Sportraad. Deze raad werkt met de provinciale welzijnsinstel- ling Scoop samen bij de Zeeuw- se invulling van het internatio nale vrijwilligersjaar. De bedoeling is vrijwilligers in Zeeland in het zonnetj e te zetten en vrijwilligerswerk te promo ten. In Zeeland zijn meer dan vijfduizend organisaties in de zorg, de sport en het welzijns werk die op vrijwilligers draai en Scoop en de Sportraad schatten dat er in Zeeland onge veer honderdduizend mensen vrij willigerswerk verrichten. Een projectbureau van deze twee instellingen ondersteunt projecten van vrijwilligersorga nisaties om iets met het Interna tionaal Jaar te doen. De provin cie subsidieert de projecten. In het kader van een publiciteits campagne komt er een evenementenkalender en een vrijwilligersbrief. Op 16 en 17 november is er in Heinkenszand een slotmanifestatie, pagina 19: vrijwilligerswerk moet verjongen wet vergoed. Het verwijt dat de gemeente haar in de kou laat staan ontkent de wethouder dan ook ten stelligste. „We hebben alles in gereedheid gebracht en gedaan wat nodig was. Nu moet zij zelf in beweging komen. Maar als zij dat niet wil is dat haar eigen verantwoordelijk heid." Leger des Heils Zeeuwland-directeur P van Doome kent het verhaal van De Jonge niet en vindt het daarom moelijk te reageren op de aantij gingen. Niettemin geeft hij aan dat de samenwerking tussen ge meente en woningcorporatie bij sociale huisvesting over het al gemeen snel en goed is 'juist om dat de lijnen hier kort zijn'. Wel benadrukt Van Doorne dat op vang van daklozen in eerste in stantie niet de taak van Zeeuw- land is, maar dat Nederland een systeem hanteert waarbij de eerste opvang wordt gedaan door 'het Leger des Heils of an dere organisaties'. De Jonge zelf heeft vooralsnog weinig begrip voor de bureau cratie. Het maakt haar daar naast vooral verdrietig: „Het is ongelooflijk dat dit vandaag de dag allemaal nog kan in Neder land." Advertentie Maria Gallat pAaf** schoonheidsinSiütau I Leonie Wiïderom langstraat 41Amemuiden l Telefoon 0! 18 - 602506 door Ellen De Vriend VLISSINGEN - Het vriesveem Kloosterboer VOF heeft sinds twee weken een bijzondere voorraad in zijn vriesruimten in Vlissingen-Oost. De logistiek dienstverlener in voedingsmid delen behandelt daar de streek- drachtcollectie van het Zeeuws Museum tegen ongedierte. Als voorbereiding op het be trekken van de nieuwe depots in het voormalige Rijksarchief van Zeeland, treft het Zeeuws Mu seum een aantal maatregelen. Alle voorwerpen moeten ont smet en schoon in de nieuwe de pots worden opgeborgen. De Zeeuwse kostuums, die erg ge voelig zijn voor insectenvraat, werden zorgvuldig schoonge maakt en in onderdelen in kar tonnen dozen gepakt. De 170 dozen werden twee we ken geleden door Kloosterboer bij het Zeeuws Museum opge haald en op palletstellingen ge zet. „Deze stellingen zorgen voor een goede luchtcirculatie en koeling van alle dozen. In de speciale vriestunnels worden de vochtigheid en temperatuur nauwkeurig geregeld De dozen zijn tot -28 graden Celsius inge vroren. Een geruime tijd in deze temperatuur zorgt ervoor dat al het ongedierte, en met name de kleermotten in de kleding, ge dood wordt", vertelt commerci eel manager A. J. Coppoolse. Hij erkent dat dit textielproject wel iets anders is dan wat het bedrijf normaal doet, maar zegt er trots op te zijn een bijdrage te kunnen leveren aan het behoud van het 'Zeeuwse erfgoed'. De temperatuur van -28 graden is ook ongebruikelijk want de voedingsmiddelen die Kloos terboer opslaat, worden bij tem peraturen van -20 tot -25 gra den Celsius bewaard. Boeken Jaren geleden heeft Klooster boer een project voor de techni sche bibliotheek in Vlissingen uitgevoerd. De bibliotheek had met flinke waterschade aan de boekencollectie te maken. Kloosterboer heeft door het vriesprocédé de schade destijds kunnen beperken. Bij het uit de vriezer halen, ont staat condens. Dit zou enorme schade aan de Zeeuwse kos tuums kunnen veroorzaken, weet Coppoolse. Om vocht in de kleding te voorkomen, wordt de temperatuur in de vriestunnel langzaam teruggebracht. De komende dagen gaat de tempe ratuur langzaam van -28 naar 0 graden Celsius. In het weekend wordt de temperatuur zorgvul dig verhoogd naar 8 graden. Maandag gaan de dozen terug naar het museum. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 21-jarige vrouw uit Ooster- land voor het veroorzaken van een dodelijk verkeersongeval veroordeeld tot twee jaar rij ontzegging, 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf. De vrouw botste op 16 oktober 1999 op de N59 tussen Zierikzee enBruinisse met een bedrijfsau to achterop een personenauto die op de kruising met de Capel- leweg links stond voorgesor teerd. Door de aanrijding schoot deze auto naar de andere kant van de weg. Daarop volgde een botsing met een auto met ca ravan, waarna de personenauto in brand vloog. De gevolgen wa ren fataal voor twee meisjes van zes en twaalf jaar. Zij overleden ter plaatse. Hun vader liep der degraadsbrandwonden op. De auto van de Oosterlandse raakte ook nog een tegenligger, waar van de bestuurder zwaar ge wond werd. Officier van justitie R. Ramme- loo eiste twee weken geleden naast de rij-ontzegging zes maanden gevangenisstraf. door Sheila van Doorsselaer HULST - Een leraar van het Reynaertcollege in Hulst heeft als gevolg van een lastercam pagne enige tijd ziek thuisgeze ten. De man heeft een onberis pelijke staat van dienst, maar onder leerlingen deed het ver haal de ronde dat de leraar twee jaar geleden was geschorst om dat hij een kind had aangerand. De schoolleiding stelde een on derzoek in naar de bron van de beweringen. Daaruit bleek dat een moeder van een leerlinge aan haar dochter verteld heeft dat de leraar was geschorst. Het verhaal is vermoedelijk steeds aangedikt. De moeder heeft een verklaring onderte kend waarin zij stelt dat wat zij verteld heeft, niet waar is. Ook heeft zij haar excuses aangebo den. Laster Om verdere onrust te voorko men, heeft de schoolleiding be sloten de ouders van de leerlin gen aan de locatie Gildenstraat - waar de leraar lesgeeft - per brief op de hoogte te stellen van de situatie. „We willen de ou ders en de leerlingen duidelijk maken dat er sprake is van las ter die nergens op gebaseerd is", zegt rector A. van Balen. Het balletje ging een week gele den aan het rollen. De echtgeno te van de leraar vernam in een winkel wat er over haar man werd gezegd. „De schoolleiding is daarop nagegaan hoe het ver haal de wereld in is geholpen. Ze heeft meerdere leerlingen aan gesproken", zegt Van Balen. „Uiteindelijk kwamen we bij een leerlinge uit die vertelde dat ze via haar moeder van de schorsing had gehoord. We zijn daar toen thuis op bezoek ge weest om de zaak te bespreken. Meningsverschil De moeder heeft erkend dat ze met haar dochter thuis gespro ken heeft over het feit dat de le raar geschorst was geweest, maar ze verwachtte dat haar dochter daar verder niet over zou praten. Wel ontkende ze dat ze ooit gesproken heeft over aanranding. De leraar kwam thuis ter sprake na een menings verschil tussen hem en de leer linge. Van Balen: „Het is ondui delijk hoe de aanranding in de verhalen terecht is gekomen. Waarschijnlijk is het verhaal onder leerlingen steeds aange dikt. Er is in ieder geval hele maal niets van waar. Het is verschrikkelijk dat zoiets kan gebeuren." De leraar heeft korte tijd met ziekteverlof thuisgezeten. Van Balen neemt het meisje weinig kwalijk. „Het is nog maar een kind. Haar moeder had beter moeten weten." De schoollei ding zal nog bespreken hoe de zaak verder wordt afgewikkeld. Hij behoort tot het tobberige mensentype, die man uit Goes. Zo iemand die zich er sterk van bewust is dat na zonneschijn regen komt. Deze week lichtte zijn door gaans ernstige gelaat zowaar even op toen hij zijn salaris strookje bestudeerde. Het was duidelijk: de fiscus had hem goedgunstig bejegend. Geheel naar zijn aard was de vreugde kortstondig. Met het mild stemmende formulier nog in de hand, begon hij klaaglijk te vertellen over het leven dat almaar duurder wordt. Pas nog had hij zijn wekelijkse gang naar de su permarkt moeten bekopen met een kassabon waarop een voor hem magische grens werd overschreden „Weet je," zeurde hij. „De kinderen zijn ook zo veelei send. Een van mijn dochters wil tegenwoordig chocolade hagelslag van een heel duur merk. Alleen maar omdat er mopjes op de achterkant van het pak staan." Nee, hij blijft moeilijk op- monterbaar. Misschien zou hij óók eens op de achterkant van zo'n pak hagelslag kunnen kijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15