Nutreco toont klant herkomst vlees Handel in oude kleding bloeit PZC Spaarloon is strop bij WW of WAO De grove jacht op de werknemer 11 Voedselproducent probeert angst consument weg te nemen Mediagigant AOL Time Warner schrapt 2400 banen profijt T-Online lijdt fors verlies Bod Kempen op Beurshave Legal General opnieuw gegroeid Microsoft betaalt Sun in schikking VNU verlengt bod op ACNielsen donderdag 25 januari 2001 Gekke koeienkip met sal monella, verdachte zal men. Het regent berichten over onveilig voedsel. Nu treco, producent van vee voer, vers vlees en vis, laat zich niet verrassen. door Chris van Alem BOXMEER - Klanten van de grote supermarktketens als AH en Laurus kunnen straks pre cies zien waar hun verse vlees vandaan komt en hoe het is ge produceerd. „Je houdt de streepjescode voor een monitor in de winkel. En SAN FRANCISCO - Het Ameri kaanse mediacongloineraat AOL Time Warnergaat 2400 ba nen schrappen. Dat heeft een woordvoerder van het concern gisteravond bevestigd. Amerikaanse media hadden al eerder over de aanstaande reor ganisatie bericht. De perso neelsreductie, die drie procent ran het totale aantal werkne mers treft, moet de kosten bij het concern fors terugdringen. Bij internetaanbieder America Online, die in een moeilijker vaarwater is gekomen door te ruglopende advertentieinkom sten op Internet, vallen de grootste klappen. Daar ver dwijnen 700 banen. Bij de mediagroep Time krijgen 100 werknemers een ontslag brief, bij muziekproducent Warner Music worden naar ver wachting in totaal 600 banen geschrapt. Bij nieuwszender CNN staan, zoals vorige week al bekend werd, 400 banen op de tocht. Op de hoofdkantoren van de ver schillende divisies van het con cern verdwijnen nog eens 300 banen. ANP Groningen krijgt aansluiting op superkabel door oceaan GRONINGEN - Groningen krijgt nog dit jaar een aanslui ting op het wereldwijde snelle netwerk voor digitaal verkeer. Het Amerikaanse bedrijf 'jfy- Com Global Network legt een transatlantische kabel aan die in de Eemshaven aan land zal komen. Vanuit Groningen worden su persnelle glasvezelkabels door getrokken naar Amsterdam en Hamburg. Vervolgens ligt heel Europa open voor snelle trans missie. De bouw van een eigen vestiging voor TyCom in Gro ningen is vorige week begon nen. In totaal investeert het bedrijf 230 tot 240 miljoen gulden in de infrastructuur op de vaste wal. Het bedrijf heeft voor Gronin gen gekozen, omdat de digitale hoofdstad Amsterdam geen be drijfsruimte meer heeft en niet genoeg energie kan leveren. Vestigingen De verwachting is dat door de bmst van het Amerikaanse be drijf naar Groningen tal van in ternetaanbieders en Europese telecombedrijven eveneens een vestiging in die stad zullen ope ten. De verbindingen van Gronin gen met Hamburg en Amster dam zullen door Essent Kabel- com worden gelegd. Daarvoor zijnde werkzaamheden ook be gonnen. lyCora maakte haar plannen gisterochtend bekend tijdens e*n bijeenkomst in het stadhuis van Groningen. GPD Wie een spaarloonregeling heeft en in de WW of WAO terechtkomt, kan de regeling maar beter zo snel mogelijk ^opzetten. Want bij de uitke ring wordt het spaarbedrag in Hindering gebracht. Dat is het gevolg van de systematiek ach ter de spaarloonregeling. Via deze regeling spaart de werknemer een deel van zijn bruto-inkomen op een geblok keerde rekening. Dat is voorde el want de spaarder betaalt geen belasting én geen sociale Premies over dat deel van zijn '°on. Het netto-inkomen is daardoor ook lager, maar dat Haakt voor mensen die blijven "'erken niets uit. Na vier jaar H^gde spaarder het geld name- "ik weer belastingvrij opne- dan kun je lezen van welke boer derij het dier komt, wat voor ge schiedenis het heeft, welk voer het heeft gehad, welke grond stoffen daarin hebben gezeten. Misschien krijg je zelfs nog wel een foto te zien van de boer en de boerin." Volgens bestuursvoorzitter Wout Dekker (44) van Nutreco, is dat nog slechts een kwestie van maanden. Wat hem betreft gaat de service aan de consu ment nog veel verder. „Voor spe cifieke groepen kun je mis schien een camcorder in de stal hangen, zodat ze kunnen zien onder welke omstandigheden het dier wordt gehouden." Service, niet uit luxe, maar uit noodzaak. Want de Europese consument krijgt steeds meer argwaan tegenover het voedsel dat hem wordt aangeboden. De kranten staan bol van Creutz- feldt-Jacob, salmonella-kippen en verdachte zalmen. Het wan trouwen groeit. Dekker: „De Europese consument staat so wieso kritischer m het leven dan twintig jaar geleden. Hij heeft het vertrouwen in de agrarische industrie verloren, maar ook in de overheid die de regels moet maken en handhaven." Emotie Juist in landen waar de consu ment door betei'e voeding en ge zondheidszorg veel ouder wordt dan eerdere generaties ziet Dek ker 'de ene food-scare na de an dere' opduiken. „Emotie speelt daarin de hoofdrol", zegt hij. „Als je de angst en het wantrou wen van de consument wilt wegnemen, zul je maatregelen moeten nemen." Tegelijkertijd ziet hij grote ver schillen tussen Europa en de Verenigde Staten. Genetisch ge manipuleerde voedingsmidde len en dierenwelzijn laten de Amerikanen koud. „Van de hele discussie over voedselveiligheid hier begrijpen ze daar niets." Nutreco kent van al zijn produc ten de herkomst. „We kopen ta pioca in Thailand. We hebben bij de voerleverancier daar een volledig kwaliteitssysteem af gedwongen. Dat controleren we op onverwachte momenten. Al le schakels van de aanlevering in de fabriek tot het beladen van het schip gaan we na. Dat zijn Wout Dekker, bestuursvoorzitter van Nutreco. tientallen stappen, maar je hebt geen keus", zegt Aalt Dijkhui zen, bestuurder van de 'agri-bu siness' van Nutreco in Noord- Europa. Hij is een van de eerste bestuur ders in Europa die voor het hele concern (met negentig werk maatschappijen in zestien lan den) verantwoordelijk is voorde voedselveiligheid. Dijkhuizen: „Als er één afwijkende analyse is van een grondstof, dan moet het aan mij gemeld worden." Dekker: „En als Dijkhuizen daarna een regel oplegt, dan wordt die toegepast. Daar zijn geen discussies meer over.' Niet alle controles zijn water dicht, erkent Dekker. Twee jaar geleden kwam vet met dioxine terecht in veevoer in België. Schuld van een kwaadwillige leverancier, met wie de banden zijn verbroken. „De aan ons ge leverde partijen bleken achteraf schoon." Keten-aanpak Nutreco gaat er prat op in veel landen waar het actief is stren gere regels te hanteren dan de geldende wet voorschrijft. Vol gens Dekker is dat de vrucht van de keten-aanpak. Nutreco pro duceert niet alleen voer, maar levert de boeren ook f okmateri- aal, slacht hun varkens en kip pen en legt het vlees straks (bij Laurus) ook in het winkelschap. „Dat betekent dat je de eisen die je stelt aan het eindproduct he lemaal kunt terugvertalen tot aan het begin." Eisen die ook door afnemers worden gesteld. Engelse super markten willen al jarenlang geen kippenvlees en bacon van beesten die voer met diermeel hebben gehad. In Spanje, een belangrijk productieland voor Nutreco, liggen de eisen lager. Dekker: „Wij willen onze klan ten en de consumenten altijd de keuze geven. Bij de hele discus sie over gebruik van genetisch gemanipuleerd graan in veevoer waren wij de eersten in Europa die onze klanten de keus gaven. Vraagt de consument biologisch geproduceerd vlees, dan zorgt Nutreco daarvoor. Over enkele jaren moet vijf tot tien procent van het verkochte vlees een bio logische herkomst hebben. Al les biologisch is uitgesloten, zegt Dijkhuizen. „Nederland telt nu precies eenendertig bio logische varkenshouders." foto GPD Dat betekent wel dat de consu ment meer moet neertellen voor zijn karbonade. Dekker: „Wij merken dat steeds meer consu menten bereid zijn meer te betalen voor een product dat ge produceerd is met maximale veiligheid en dat overeenstemt met zijn ideeën." Dekker vertrouwt erop dat de voedingsmiddelenindustrie niet met louter schandalen blijft omringd. ,Er komt ook een tij d waarin we zeggen: kijk eens hoe ons voed sel is verbeterd. Met 'functional foods' bijvoorbeeld. Ik kijk uit naar het moment dat de voe dingsmiddelenindustrie weer wordt gezien als een sector die een bijdrage levert aan het wel zijn van de consumenten." GPD door Robert Paling DEN BOSCH - Laat je kle dingstukken twintig jaar in de kast hangen en ze zijn weer in de mode. Niets zo vergankelijk en terugkerend als de trends in kledingland. Wie wat bewaart heeft zeker wat, want tweede hands kleding, modieus 'vinta ge' genoemd, is hip. Tweedehands kledingwinkel- tjes verkopen de door liefda digheidsinstellingen opge haalde kleding voor een veelvoud van de werkelijke waarde. Zo biedt de winkel Blue in Den Bosch een bont pa let van jaren '7 0-kleuren. Paarse spijkerbroeken, gif groene overhemden, gebreide jurkjes. De seventies bepalen het modebeeld, zo blijkt ook uit de kleurschakeringen bij modezaken als Hennes&Mau- ritz en WE. Authentieke kleding van een paar decennia terug wordt steeds meer gevraagd, zegt ei genaresse Leonie Bettonvil van Blue. „Mijn klantenkring is breed, van jong tot oud, van student tot advocaat. Het zijn veelal mensen die iets eigens aan wil len. Bijna alle kleding van de grote concerns is van dezelfde snit. Niemand vindt het leuk om de buurvrouw in hetzelfde truitje te zien lopen." De consument ziet ook brood in zijn eigen tweedehands kle ding. Schuin tegenover de zaak van Bettonvil zit een be drijf waar particulieren hun kleding voor een mooi prijsje kunnen aanbieden, waarna Kledingbedrijf La Marchande verwerkt wekelijks 15.000 kilo kleding en schoenen. foto Mare Bolsius/GPD deze moderne lommerd het weer doorverkoopt. Ook Bet tonvil koopt soms kleding van particulieren op. „Laatst werd ik gebeld door een klant uit Venlo, die in haar klerenkast nog een hele collectie uit de ja ren zeventig had hangen. Daar ga ik gelijk op af." Bettonvil en haar collega's van andere trendy kledingzaakjes struinen vooral sorteerbedrij- ven af op zoek naar de nreuw- ste retromode. De bedrijven kopen afgedankte kleding op die door kerken en liefdadig heidinstellingen is opgehaald. De opbrengst gebruiken de in stellingen voor hulpacties. Een enkele keer is de kleding ook afkomstig van concerns, als een deel van hun collectie niet meer verkoopbaar is. „Een deel belandt bij bedrijven als het onze", zegt Rianne Monkel van La Marchande uit Goirle. „De concerns stellen wel de eis dat de kleding wordt geëxpor teerd. Als het in Nederland weer op de markt zou komen, gooien de winkeliers hun eigen glazen in." La Marchande ver werkt wekelijks 15.000 kilo kleding en schoenen. „Alle kle ding die we binnen krijgen gaat door onze handen. De kwaliteit moet goed zijn, want uiteindelijk wordt het toch op nieuw gedragen"zegt Monkel De kleding die wordt afge keurd, krijgt een andere be stemming: poetsdoeken. De selectie van kleding voor hergebruik is evenwel de be langrijkste bezigheid waar mee La Marchande zich al 12 j aar bezighoudt. De omzet is de laatste jaren toegenomen. "We verkopen jaarlijks voor zo'n 7 tot 8 ton." Kwaliteit Het groeiende aanbod is van uitstekende kwaliteit. De kle ding is volgens Monkel en haar vier collega's vaak amper ge dragen. „Je ziet dingen voorbij komen uit recente collecties van bijvoorbeeld Hennes Mauritz. We leven nu een maal in een wegwerpmaat schappij. Mensen kopen kle ding voor één seizoen en gooien het vervolgens weg." De kleding van de sorteerbe- drijven is niet direct verkoop baar aan de consument. Een groot deel van de marge die Leonie Bettonvil van Blue op haar inkoopprijs legt, bestaat uit kosten die ze moet maken om de kleding weer als nieuw te krijgen. „Soms ontbreekt een knoop die ik zelf niet heb. Dan zet ik er gewoon drie nieu we aan. De meeste kleding was ik thuis zelf. Colberts en wol len jassen breng ik naar de sto merij." Zo goed als nieuw of niet, de prijs die bedrijven als La Mar chande voor de gesorteerde kleding krijgen, is verrassend laag: van een paar cent tot vier gulden per kilo. Bijna alle kleding bij La Mar chande is voor de export. „Het meeste gaat via inkopers naar Afrika; veel van onze klanten zitten ook in Oost-Europa." Via een groothandel daar be landt de kleding op de markt. GPD men. Wie echter in de WW of WAO terechtkomt, krijgt een uitkering van zeventig procent van het zogenaamde dagloon: het maandsalaris plus de va kantietoeslag, ploegentoeslag, de eindejaarsuitkering etc. De spaarloonregeling wordt echter niet meegenomen in het dag loon, immers er zijn geen sociale premies betaald over dat deel van het inkomen. Gevolg is dat de uitkeringsgerechtigde een lagere uitkering krijgt dan wat hij op basis van zijn bruto-inko- men zou verwachten. Tegen de lagere uitkering is niet veel te ondernemen. De enige remedie is het beëindigen van de spaarloonregeling zodra werk loosheid of arbeidsongeschikt heid dreigt. Maar alleen mensen die maandelijks sparen, zien daarvan direct het effect op hun brutoloon. De meeste deelne- mers aan de regeling sparen via de eindejaarsuitkering, vakan tiegeld of beide. Om de terugval in het inkomen op te vangen, kan de uitkerings trekker de spaarloonregeling zien als aanvulling op de uitke ring. Dat gaat in eerste instantie alleen op voor mensen die vier jaar of meer sparen. De aanvul ling is tijdelijk, het geld staat immers maximaal vier jaar vast (de aanvulling is daardoor ook maximaal vier jaar). Daarna gaat het besteedbaar inkomen omlaag. De enige troost is dat het geld dat vrijkomt geen effect heeft op de WW- of WAO-uitke- ring. De uitkeringsinstanties houden bij de berekening van de uitkering geen rekening met spaargeld, erfenissen etc. Mensen die nog geen vier jaar aan de regeling meedoen of het geld direct nodig hebben, moe ten de spaarpot opheffen. Dat kost echter geld, want de spaar der moet dan alsnog inkomsten belasting betalen. Geld op een spaarloonregeling is alleen vóór het einde van de looptijd vrij te besteden als de spaarder verlof opneemt, pensioen wil sparen, een bedrijf begint, gaat stude ren of een huis koopt. Mensen met hoge inkomens hebben weinig last van de spaarloonregeling als ze een ar beidsongeschiktheids- of werk loosheidsuitkering krijgen Over inkomens boven de 87.957 gulden hoeft de werknemer geen sociale premies af te dra gen. Wie dus bruto meer ver dient dan het maximum plus het maximum te sparen bedrag per jaar (1736 gulden), heeft geen nadelig effect van het spaarcon- tract. De keerzijde is dat ook aan de WAO- en WW-uitkering een maximum zit. Maar dat was er al, spaarloon of niet. Werknemers die geen spaar loonregeling maar een premie spaarregeling hebben, kennen het probleem van de lagere uit keringen niet of ze hebben er minder last van Bij deze rege lingen spaart de werknemer namelijk een deel van zijn net toloon, hij betaalt dus eerst be lasting en sociale premies. De werkgever stort op de spaarre kening een even hoog bedrag als de werknemer. Alleen als werk gever en -nemer hebben afge sproken dat het loon door dit premiesparen minder hard stijgt, krijgt de werknemer per saldo een lagere uitkering. GPD FRANKFURT - T-Online, de grootste internetaanbieder van Europa, heeft vorig jaar een verlies voor belastingen opgelo pen van 125 miljoen euro 275 miljoen). Het gisteren be kendgemaakte resultaat staat in schril contrast met de winst van 17,6 miljoen euro die het dochterbedrijf van Deutsche Te lekom in 1999 behaalde. De omzet groeide met 86 procent tot 797,2 miljoen euro 1,75 miljard). Volgens T-Online is het verlies te wijten aan aan loopkosten voor dochters in het buitenland. DPA/ANP AMSTERDAM - Kempen Co wil een openbaar bod uitbren gen op het aan de Amsterdamse beurs genoteerde beleggings fonds Beurshave, Het fonds is bereid daarover te praten, hoe wel de directie eerder liet weten er de voorkeur aan te geven van Beurshave een 'open' fonds te maken. Beurshave is een gesloten fonds. Het aantal aandelen ligt vast. Dat heeft er toe geleid dat sprake is van onderwaarde ring op de beurs. Bij een open fonds wordt de koers door aan- en verkopen op het peil van de werkelijke waarde gehouden. Vandaag komen aandeelhouders van Beurshave bijeen om over de toekomst te praten. ANP DEN HAAG - Verzekeraar Legal General Nederland is vo rig jaar opnieuw gegroeid. De inkomsten uit premies voor nieuwe levensverzekeringen en koopsompolissen lagen vijf tig procent boven die van 1999. De maatschappij richt zich vooral op hogere inkomens. Vooral de koopsomproductie droeg flink bij aan de inkomsten. Het gmg daarbij om ƒ191 miljoen. De totale nieuwe productie was 214 miljoen. Legal General onderscheidde zich vorig jaar door rijken minder te laten betalen voor de overlij densrisicoverzekering. De maatschappij had door TNO laten berekenen dat rijken meer kans hebben de 65-jarige leeftijd te bereiken. ANP NEW YORK - De Amerikaanse softwarebedrijven Microsoft en Sun Microsystems hebben dinsdag een schikking getroffen na een juridisch gevecht van meer dan driejaar. Microsoft be taalt de concurrent 20 miljoen dollar 52 miljoen). Het conflict draaide om de door Sun ontwikkelde computer taal Java. Microsoft had net als andere softwarebedrijven een licentie voor het gebruik daarvan. Maar volgens Sun schond Microsoft de voorwaarden door de technologie zodanig te wijzigen dat die alleen werkte met zijn besturingssysteem Windows. De schikking staat Microsoft toe Java nog zeven jaar te ge bruiken in bestaande producten. Maar in toekomstige pro ducten kan Java niet meer worden toegepast. DPA/ANP HAARLEM - VNU verlengt het bod op de Amerikaanse marktonderzoeker ACNielsen De uitgever deed in december vorig jaar een openbaar bod van 2,3 miljard dollar 5,6 mil jard). Het bod liep af op 23 januari De voorwaarden voor het ver lengde bod blijven gelijk, aldus VNU. Het bod op de uitstaan de aandelen geldt nu tot 6 februari. Volgens Citibank, de de- potbank voor het openbaar bod, is inmiddels driekwart van de aandelen aangeboden. Om de aankoop te financieren stoot VNU publiekstijdschrif ten als Nieuwe Revu, Viva en Libelle af. Ook de internetbe drijven Ilse en Startpagina gaan eruit, evenals uitgeverijen in België, Tsjechië, Hongarije en Rusland. ANP door Bob van Huet NIJMEGEN - De aanhoudende krapte op de arbeidsmarkt blijft heerlijk voor headhunters. De jacht op top- en middenkader verloopt echter niet altijd even netjes en kan bedrijven scha den. Een Londense 'anti-head hunter' organiseert de afweer. „Een topheadhunter hoeft maar drie mensen per jaar te ver plaatsen om er zelf een topsala ris aan over te houden. Hij ver dient op elke deal dertig procent van het totale inkomen van de gene die van baan verandert, in clusief bonussen en optierege ling", zegt de Londense ex- headhunter Paul Sampson. Headhunters - mensen die op schaars kaderpersoneel 'jagen' voor bedrijven - hebben ook in Nederland hun jachtgebied ver breed van de topbanen naar het middenkader. Dat sommigen bij het verzamelen van informatie en de ongevraagde benadering van mensen over het randje van het fatsoen gaan, is in de zaken wereld een publiek geheim. Een onverwacht vertrek kan ook tot frustraties leiden in 'overvallen' bedrijven. Sampson weet er genoeg van om een tegenactie te beginnen in de vorm van een curieus adviesbu reau 'Anti-Headhunting UK'. De oud-jgger kent zijn pappen heimers en leert nu bedrijven in onder meer Nederland hoe zich te verdedigen tegen al te agres sieve headhunters. De aanhoudende krapte op de arbeidsmarkt blijft de wer- vings- en plaatsingsbureaus in ieder geval genoeg werk bieden. Cowboys Headhunters vissen in dezelfde vijver en dat gebeurt niet altijd even netjes. Veel middelen zijn toegestaan om een gejaagde persoon te benaderen. Headhunters heb je in twee ca tegorieën: degenen die de in een bepaalde bedrijfssector gelden de normen respecteren, en de cowboys. Het is de laatste groep die het beroep een slechte naam be zorgt. Ze houden een hele pa pierfabriek in stand en verdie nen aan het doorschuiven van mensen van de ene baan naar de andere: net als ordinaire voet balmakelaars die bij elke trans actie een premie opstrijken. Die 'bemiddelingskosten' zijn in Londen, waar veel multina tionals en banken hun hoofd kwartier hebben, heel vet. Liefst twintigduizend head hunters hebben hun jachtter rein in de City, het Londense zakenhart. In Europese head- huntersknngen staat de Rand stad te boek als tweede jachtge bied. „In Nederland kun je eenderde van de honorering claimen bij aanvaarding van de zoekop dracht en eenderde als je de eer ste gegevens overlegt over een potentiële kandidaat. En als het dan uiteindelijk niet lukt die persoon te strikken, is dat jam mer, maar heb je tweederde van je loon wel binnen", zegt een in gewijde van een Amsterdams bureau. Het nodigt uit tot snelle dossier vorming en niet altijd even net jes verkregen informatie, waar bij soms niet wordt geschroomd telefonistes en secretaresses uit te horen: 'Dat meisje dat het zo goed doet op de IT-afdeling, kom, hoe heet ze ook al weer?' De agressiefste jagers onderhen bestoken bedrijven met soms wel honderd telefoontjes per dag. Inbreuken Directies die Sampson en zijn ploeg inhuren, bestellen ook een onaangekondigde overval op hun bedrijf door een agressieve headhunter. Op de eerste cur susdag worden de leerlingen daarbij geconfronteerd met soms verbijsterende inbreuken op vertrouwelijkheid en priva cy. Uit de praktijk weet Sampson dat bij een wilde jachtpartij brokken worden gemaakt. Een secretaresse kan er een schuld complex aan overhouden als ze later begrijpt hoe ze is uitge hoord. Het zijn extreme geval len, maar het gebeurt, aldus Sampson. Geamuseerd kan hij zich twee gevallen herinneren, waarbij hij op de 'directe' Britse wijze een Nederlands bedrijf benaderde, maar werd afgewezen met de mededeling: 'Meneer, zo doen we hier geen zaken'. „Een be drijf uit Bergen op Zoom. In Amsterdam heb ik het zo nog niet meegemaakt." Over headhunters doen wilde verhalen de ronde. „Maar het gros van de branche is niet schofterig", meent Geoffrey Wehry van het kantoor Finan cial Assets in Hilversum. Een cursus tegen headhunters acht hij zinvol om de mechanieken bekend te maken aan mensen die er niet op zijn voorbereid. Maar een op zijn prooi gefixeer de headhunter houd je er niet mee tegen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 11