PU jlf IQI HIE Z F 101 J Üll l' Brinkhorst komt boer tegemoet Viskotters blijven maand aan de kant Coalitie sust ruzie over regels Zalm Kermis gaat teloor 4 Nigeriaanse tienermoeder krijgt stokslagen Maatregelen om hoge kosten van akkerbouwers terug te dringen NS-klant moet tijdens actie toch betalen Aarde warmt volgens IPCC zeer sterk op Hindoes bestrijden files met noodbruggen Niet thuis voor advocaten Newconomy zet De Hond op de keien Molukkers demonstreren in Breda Rapport asielzoekers openbaar Noodverordening in Borsele 11 Timman en Van Wely in evenwicht 4 WEKEN VOOR 10° 8° t Z 6 Grijs Een overwegend droge start met veel wolkenvelden. In de namiddag opnieuw regen. Veel wind bij 10 graden 244e jaargang no. 19 dinsdag 23 januari 2001 losse nummers 2,00 van onze redactie buitenland LAGOS - Een zeventienjarige moeder in de Nigeriaanse deel staat Zamfara heeft een lijf straf van honderd stokslagen ondergaan wegens seks voor het huwelijk. Activisten voor mensenrechten voerden we- reldwijd actie om uitvoering van de controversiële straf te voorkomen. Het meisje, Bariya Magazu, beviel in december vorig jaar van een kind. In sep tember was zij veroordeeld tot honderd stokslagen wegens de buitenechtelijke seks waarin het kind was verwekt. De straf zou worden uitgevoerd zodra zij was hersteld van de beval ling. Magazu zei verkracht te zijn. Aanvankelijk leverde dit haar tachtig extra stokslagen op omdat zij zonder bewijs drie mannen van verkrachting be schuldigde. De straf werd later verminderd tot honderd sla gen. Volgens de autoriteiten in Zamfara was Magazu in staat om naar huis te lopen na vol trekking van het vonnis, afge lopen weekeinde. De vice-gou- verneur stelde dat het meisje na de straf 'haar eer te- rugheeft'. De lijfstraf is een on derdeel van het nieuwe rechts systeem, gebaseerd op de is lamitische wet, die Zamfara in 1999 invoerde. De invoering van de islamitische wet leidt tot hevige conflicten met de niet-moslims in het land. RTR van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Brinkhorst (Landbouw) is bereid extra geld beschik baar te stellen voor de ak kerbouw. Die steun is be doeld om de positie van de landbouwers structureel te verbeteren. Daarbij draait het vooral om het terugdringen van de hoge kosten die de akkerbou wers moeten maken. Brinkhorst deed zijn toezegging gisteren tijdens overleg met de land- en tuinbouworganisatie LTO-Nederland. De sector had om steun aangeklopt, omdat een deel van de oogst verloren ging door wateroverlast. De akker bouwers zaten al in de proble men door de lage prijzen die hun producten de afgelopen twee jaar opbrachten. Begrip „Ik leg geen zak geld bij de prij zen. Die worden door de markt bepaald", aldus Brinkhorst. De minister toonde wel begrip voor de slechte positie waarin de ak kerbouwers verkeren. Hij zal in samenspraak met de landbouw- UTRECHT - Conducteurs die geen kaartjes knippen, vormen voor treinreizigers geen vrij brief om geen plaatsbewijs te kopen. Mensen die met de trein reizen, zijn verplicht een geldig vervoerbewijs aan te schaffen, benadrukte de directie van de Nederlandse Spoorwegen giste ren. De NS reageren daarmee op de aankondiging van 'publieks vriendelijke' acties door de per- soneelscollectieven. Opstandi ge conducteurs kondigden gisteren aan volgende week mo gelijk geen kaartjes te controle ren, uit protest tegen de NS- plannen vertragingen terug te dringen. Het personeel verzet zich vooral tegen het koppelen van conducteurs en machinis ten aan vaste routes, het zogehe ten 'rondje om de kerk'. ANP pagina 3: euro laat NS ontsporen SHANGHAI - De temperatuur op aarde dreigt de komende honderd jaar met maximaal 5,8 graden Celsius te stijgen. Dat staat in een wetenschappe lijk rapport dat gisteren in de Chinese stad Shanghai werd ge publiceerd door het Intergou vernementele Panel voor Kli maatverandering (IPCC), een aan de Veren igde Naties gelieer de organisatie. Het rapport is de vrucht van de uitvoerigste studie die ooit naar de opwarming van de aarde is verricht. Het onderzoek beves tigt dat de temperatuurstijging het gevolg is van de vervuiling door de mens en niet van na tuurlijke factoren. He afgelopen tienduizend jaar 's het klimaat niet zo sterk ver anderd als het deze eeuw zal ge beuren, zei John Houghton, één van de voorzitters van het con gres. De weersomstandigheden zul len volgens de opstellers van het rapport drastisch veranderen. Landbouwgebieden drogen uit en laaggelegen streken lopen onder De zeespiegel dreigt dit millennium volgens de somber ste verwachtingen met drie me ter te stijgen als gevolg van het smelten van de ijskappen. AP organisaties bekijken wat er ge daan kan worden om de kosten voor hen te verlagen. Verzet Zeeuwse aardappeltelers kwa men het afgelopen najaar in ver zet tegen de lage prijzen die ze krijgen van de groothandel. Ze vinden het absoluut onaccepta bel dat ze vaak onder de kost prijs moeten leveren. Om hun krachten te bundelen zijn ze van plan een aardappeltelersorga nisatie op te richten. Voorzitter Doornbos van LTO- Nederland meende gisteren het maximaal haalbare te hebben bereikt tijdens het overleg. „De minister kan nu eenmaal niet de aardappelprijzen verhogen. Dat is een vrije markt." Volgens Doornbos kan de minister wel iets doen aan de kosten van overheidsregels. „Hij bleek be reid om projecten te ondersteu nen die wij zullen indienen voor certificaten en bedrijf sdoor- lichting." Brinkhorst beloofde gisteren ook dat er meer geld voor plattelandsontwikkeling rechtstreeks ten goede komt aan de boeren. Doornbos is blij met de toezeg gingen van de minister om de positie van de akkerbouw struc tureel te verbeteren. „Dan denk ik bijvoorbeeld aan een verze kering tegen waterschade waaraan het ministerie financi eel kan bijdragen. Ook de admi nistratieve lasten moeten om laag", aldus Doornbos Somber De voorzitter van de vakgroep Akkerbouw van LTO-Neder land, A. Maarsingh, is niet erg ALLAHABAD - Duizenden Hindoes zoeken hun weg over pontons bij Allahabad. In deze Indiase stad aan de Ganges vieren ze het Kumbh Mela-feest. De noodbruggen zijn aangelegd om filevorming tegen te gaan. Een van de hindoegoden zou onsterfe lijkheidsdruppels in de rivier hebben laten lopen. Volgens de traditie garandeert het baden in de Ganges tijdens het feest de pelgrims dat ze niet worden gereïncarneerd en zo gered worden van het aardse leven. Morgen is de drukste dag van Kumbh Mela. Het feest trekt in totaal tientallen miljoenen pelgrims en is waarschijnlijk de drukstbe- zochte religieuze manifestatie ooit. foto John MacDougall/EPA DEN HAAG - Enkele advocaten proberen de ambassadeur van Tunesië in Nederland een portret aan te bieden van een opgepakte Tunesische confrère. Maar de ambassade gaf niet thuis. Een aantal Nederlandse advocaten hield gisteren in Den Haag een demonstratie tegen de schending van de men senrechten van hun collega's in het Noord-Afrikaanse land. foto Phil Nijhuis/GPD door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Nederlandse visserijorganisaties stellen de Europese Commissie voor de Noordzee-kottervloot verdeeld over twee perioden van vier we ken aan de kant te houden. De ene vloothelft de eerste vier we ken, de andere helft de daarop volgende vier. Over dit voorstel overlegt staatssecretaris G. Fa- ber van Visserij vandaag in Brussel. Het voorstel van de Federatie van Visserij verenigingen en de Nederlandse Vissersbond, is een reactie op het voornemen van de Europese Unie grote gebieden van de Noordzee gedurende tien weken te sluiten; van 15 februa ri tot 1 mei. Sluiting is onderdeel van een herstelplan voor de ka beljauw in de Noordzee. In de betreffende gebieden mag niet meer op kabeljauw, tong en schol worden gevist. Schol en tong worden gevangen met ka beljauw als bijvangst. Vooral de sluiting van de tong- en schol visserij treft de Nederlanders zwaar Juist het gebied waar zi] veel vissen, tussen Nederland en Engeland, moet dicht. Plus een brede strook van Denemarken langs Noorwegen, afbuigend naar de Shetland-eilanden. Het Brusselse voornemen is kei hard aangekomen De vissers op platvis (schol en tong) voelen zich al gepakt door de forse ver lagingen van de schol- en tong contingenten voor dit jaar. Die zijn mede zo laag vastgesteld om al een bijdrage te leveren aan het herstel van de kabeljauw. Voorzitter B. Daalder van de Fe deratie van Visserijverenigin gen is boos. Toch bedacht hij met zijn collega van de Neder landse Vissersbond J. Nooitge- dagt een tussenoplossing; een AMSTERDAM - De raad van commissarissen van Newcono my heeft Maurice de Hond mei onmiddellijke ingang ge schorst. De raad van het kwakkelende internetbedrijf heeft geen ver trouwen meer in de bestuurs voorzitter en wil dat hij ver trekt. De Hond is aangedaan over de beslissing, maar ruimt niet zomaar het veld. Hij wil dat de aandeelhouders zich uitspre ken over zijn lot. „Dit is puur paniekvoetbal, reageert hij Newconomy dook eind vorig jaar in de rode cijfers. Na her waardering van de bijna dertig deelnemingen kwam het verlies uit op 6,8 miljoen gulden. GPD stilligperiode van twee keer vier weken, eerst de ene helft van de vloot, dan de andere helft, vanaf eind januari. Kerkhoven Daalder: „Alles is beter dan het voorstel van de Commissie. Alle vissers gaan zich dan op de open gebieden werpen. Dat worden kerkhoven, waar wij nog jaren lang last van hebben. En het helpt ook niet om de Noordzee- kabeljauwstand te herstellen. Dat zeggen ook de visserijbiolo gen." Daalder hoopt dat Brussel het voorstel van de sector volgt „Nederlandse vissers zijn geen actievoerders, maar langzamer hand begint het wel te broeien. De kabeljauwstand is slecht, constateerden internationale visserij biologen vorig jaar. Om commerciële visserij normaal te kunnen beoefenen, is een vol wassen stand van 150.000 ton nodig. Die is nu 70.000 ton. Visser en visserijbestuurder J. A. Fenijn uit Breskens is niet on der de indruk van die getallen „Toen ik als jongetje begon te vissen, was er ook nauwelijks kabeljauw. Pas begin jaren vijf tig kwam de stand goed op door de vele oorlogswrakken. Daar hoor je niemand over. En wie zegt dat al die maatregelen hel pen7 Als de natuur niet wil, dan komt er geen kabeljauw." enthousiast over de toezeggin gen van Brinkhorst. Maarsingh denkt dat hij de komende tijd grote moeite zal hebben om de boeren te overtuigen van het nut van verder overleg met de be windsman. „De stemming is slecht door de opeenstapeling van de problemen en lastenver zwaringen. De boeren geloven niet in de goede bedoelingen van deze minister." GPD/ANP Bijna tweehonderd Molukkers demonstreerden gisteren in Breda tegen het religieus ge weld op de eilanden. Eén van de Molukse groepen, het Front Kedaulatan Maluku wil dat In donesië economisch wordt ge boycot als het onvoldoende meewerkt aan stationering van een VN-vredesmacht op de Mo- lukken. D66-fractievoorzitter Thom de Graaf vindt dat het inmiddels beruchte Groningse rapport over asielzoekers en criminali teit openbaar gemaakt moet worden. Hij zei dit tijdens een werkbezoek aan Middelburg, waar hij ook pleitte voor een verruiming van de mogelijkheden voor jl asielzoekers om betaald werk te mogen verrichten. J Burgemeester Man- dos van Borsele wil een noodverordening om acties tegen het transport van kernaf val de kop in te kun nen drukken. Actie voerders van Green peace en WISE wisten vorige week het kern- afvaltransport enige tijd op te houden. De 25e schaakpartij tussen Jan Timman en Loek van Wely is gisteren geëindigd in remise. De Nederlandse toppers troffen elkaar in de achtste ronde van het Corus Chess Tournament in Wijk aan Zee. Ze keurden elkaar geen blik waardig, en toonden na afloop ook verbaal weinig respect 1 Q voor elkaar. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; gezondheid: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18 en 19. gevecht om de Zalmnorm pas in maart/april gevoerd kan wor den, als het Centraal Planbu reau nieuwe ramingen uit brengt over de economische groei Bovendien willen ze wachten tot minister De Vries (Binnenlandse Zaken) met zijn aangekondigde nota komt over salarisachterstanden bij het overheidspersoneel Het weg werken van die achterstanden vergt mogelijk miljarden gul dens. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De paarse coalitie gaat een harde aanvaring over de begrotingsregels van het ka binet uit de weg. Een beslissing over de vraag of de Zalmnorm moet worden aangepast, wordt uitgesteld tot komend voorjaar. Pas dan is duidelijk hoeveel geld de coalitie in het verkiezings jaar 2002 te besteden heeft. PvdA, D66 en WD overleggen vandaag met premier Kok en minister Zalm van Financiën (WD) over een mogelijke her ziening van het regeerakkoord. Tot het overleg is vorig jaar be sloten op verzoek van PvdA-lei- der Melkert en D66-leider De Graaf. Beiden willen meer geld vrijmaken voor gezondheids zorg en onderwijs. De leider van D66 stelde gisteravond op een bijeenkomst van zijn partij in Middelburg dat de Zalmnorm geen dogma mag zijn. „Hoe kunnen we aan mensen uitleg gen dat het goed gaat met Ne derland, als het onderwijs aan de andere kant genoegen moet nemen met verwaarloosde klas lokalen en derdehands compu ters." De Graaf zei dat de norm niet al leen van Zalm of de WD is. „Al le drie de regeringspartijen heb ben de norm geaccepteerd. Maar mensen gaan altijd voor begrotingsmaatregelen Dus ik pleit er niet voor de Zalmnorm overboord te gooien. Maar als er aan de ene kant veel geld be schikbaar is, en er is aan de an dere kant geld nodig voor bij voorbeeld onderwijs, moet er op zijn minst over te praten zijn." PvdA en D66 vrezen dat de rigi de begrotingsregels van Zalm (inkomstenmeevallers mogen niet gebruikt worden voor extra uitgaven) de aanpak van de pro blemen in het onderwijs en de zorg in de weg staan. Dreigement WD-leider Dijkstal zette za terdag het beraad op scherp, door te dreigen met een kabi netscrisis als aan de paarse be grotingsregels wordt getornd. Financiële specialisten van de paarse partijen zoeken intussen naarstig naar mogelijkheden om toch extra uitgaven te kun nen doen, zonder dat de Zalm norm overboord hoeft. Ook de WD heeft er vertrouwen in dat deze boekhoudkundige creati viteit geld kan opleveren. PvdA, D66 en VVD zijn tot de conclusie gekomen dat het echte (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 17,50 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters; m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: E-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe. zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1