-I ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN VVD dreigt met opblazen Paars Estrada weigert snel op te stappen IHRii Fresco's duiken op bij sloop Vlissingse bios Statenleden eisen onderzoek naar affaire museum VACATURES. interieur deisi A 3° Dijkstal eist van D66 en PvdA nakomen afspraken over meevallers Parlement woest over terugkeer De Milliano Ook zondag 5 keukenapparaten gratis* bij Hans Verkerk. ERKERKMUKENS Nieuw leven voor portiekflats Brand vernielt schuren Meliskerke Noodklok voor Badpaviljoen tfotcLz jCuxLt u, óók 4 WEKEN VOOR PZC .(Jest1 waK5-29 \HssiI'mi 1-1° ZW 3 Lichte dooi Half tot zwaar bewolkt en kans op een sneeuwbui. Maxima rond 3 graden. Zwakke tot matige zuidwestenwind. 244e jaargang no. 17 zaterdag 20 januari 2001 losse nummers 3,00 wm j door Paul Koopman DEN HAAG - De VVD brengt het paarse kabinet ten val als de coalitiepar tijen D66 en PvdA vast houden aan hun voorne men om de afspraken over het begrotingsbeleid ter discussie te stellen. Die waarschuwing geeft WD-fractieleider Hans Dijkstal aan de vooravond van het overleg over de Zalmnorm. „Als het regeerakkoord op dit punt wordt opengebroken is dat onaanvaardbaar voor ons. Dan heb je een crisis", verklaarde Dijkstal gisteren. Het is voor het eerst dat de libe rale voorman het voortbestaan van Paars-2 in zulke harde be woordingen op scherp zet. De paarse fractieleiders overleg gen woensdag op verzoek van D66 en PvdA met premier Kok en minister Zalm (WD) van Fi nanciën over een herziening van de financiële afspraken die in 1994 zijn gemaakt. Volgens de Zalmnorm mogen belastingmeevallers niet wor den gebruikt om de overheids uitgaven te verhogen. D66 en PvdA menen dat die norm een voortvarende aanpak van de problemen in de zorg en het on derwijs in de weg staat. De WD zet echter nu al de hakken in het zand. Dijkstal: ,,In de politiek geldt de gouden regel: afspraak is afspraak. En afspraken kun je nooit eenzijdig herzien. Ze staan, wat ons betreft, tot aan van onze redactie binnenland DEN HAAG - De fracties in de Tweede Kamer hebben felle kri tiek geleverd op het besluit van oud-CDA-Kamerlid Jacques de Milliano om als eenmansfractie tenig te keren in het parlement. De Milliano neemt de zetel in van CDA-Kamerlid Bijleveld die burgemeester is geworden in de Hof van Twente. De Milliano kwam in 1998 voor het CDA in de Tweede Kamer. Maar na ruim een half jaar be sloot hij te vertrekken omdat hij zich niet kon verenigen met het asielbeleid van het CDA. Aan gezien hij destijds geen afstand deed van zijn recht op terug keer, mag hij volgens de Kies wet de opengevallen CD A-zetel weer innemen. Gisteren maakte hij zijn terug keer bekend met de eenmansbe- weging Teder mens telt'. Met het CDA voorop, klonk in Den Haag veel kritiek op de stap van De Milliano. De christen democraten spraken van zetel- roof, omdat De Milliano in 1998 via de lijst van het CDA in de Tweede Kamer is gekomen. Ook andere grote partijen hadden weinig positiefs te melden over de actie van De Milliano. WD- Kamerlid Weisglas noemde het gedrag van het voormalige CDA-Kamerlid uiterst dubieus. De WD'er liet weten dat de li beralen er niets voor voelen om met de eenmansfractie van de voormalige voorzitter van Art sen zonder Grenzen samen te werken in de Kamer. Dat gaat de PvdA te ver. Maar de PvdA-fractie vindt wel dat De Milliano 'onjuist en onbehoor lijk' handelt tegenover de kie zer. Ook D66-fractievoorzitter De Graaf vindt het beneden alle peil. wat De Milliano heeft ge daan. ANP/GPD pagina 2: commentaar bevlogen lastpak is terug het eind van deze regeerperio de." De WD-fractieleider is niet bang dat de WD bij een eventu ele crisis over de Zalmnorm door de kiezers zal worden afge straft, zoals in 1989 gebeurde toen de WD het tweede kabinet van Lubbers liet vallen over het reiskostenforfait. Volgens Dijkstal zal dit voorjaar blijken dat er miljarden be schikbaar zijn voor het terug dringen van de staatsschuld, voor lastenverlichting en voor extra uitgaven voor onderwijs en zorg. Terugdringing van de staatsschuld heeft voor de WD echter prioriteit. De belastingen voor burgers en bedrijven zullen niet een tweede keer met zes miljard gulden netto verlaagd worden. Minister Zalm waarschuwde gisteren dat aan de jaren van zich opstapelende meevallers wellicht een einde begint te ko men. De economische groei zakt weer wat in, zei hij in Brussel. Op extra meevallers hoeft in het lopende begrotingsjaar mis schien niet gerekend te worden. GPD pagina 2: Dijkstal zegt Paars wacht aan Eén van de twee fresco's die jarenlang verborgen zaten achter het behang van bioscoop Alhambra. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Twee ovale muurschil deringen zaten jarenlang verborgen achter het behang van de oude Vlissing se bioscoop Alhambra. Bij de 'voor sloop' van de cinema kwamen de fres co's, gesigneerd door A. Pharasyn, deze week aan het licht. „Het werk ziet er mooi uit. Ik ben geen kunstkenner, maar ik denk dat het de moeite waard is om de fresco's te redden. Dat zal geen gemakkelijke opgave zijn", voorspelt A. Meerman van het Vlissingse ge meentearchief. Het sloopwerk wordt aan de binnen kant verricht. De verwachting is dat over zo'n drie weken ook de buitenwan den van de oude cinema aan de Coosje Buskenstraat en Spuistraat worden neergehaald. Het nieuwe appartemen tencomplex wordt vijf lagen hoog. Op de begane grond is rekening gehouden met winkels, kantoren of restaurants. Op de bovenste verdieping zijn twee penthouses ingetekend. Het plan bevat in totaal 26 koopappartementen. Ne gentien appartementen zijn intussen verkocht. In elk geval zullen medewerkers van het museum Vlissingen en het gemeen telijk archief snel moeten zijn om een notitie te maken van de 'allegorische voorstellingen'. Volgens D. Broers van het Stedelijk museum spelen de afbeel dingen in op het thema 'liefde'. „Maar we zullen verder onderzoek moeten verrichten." Op een van de twee schil deringen geeft een man een duifje aan een vrouw. De muurschilderingen zijn anderhalf bij twee meter. Broers twij felt er nog aan of het zin heeft om de fresco's te sparen van de sloophamer. R. van Avermaete van het bouwbedrijf Proverko, dat eigenaar is van het ge bouw, is verrast over de vondst. „Ik hou altijd wel van deze verrassende ontdek kingen. Als het noodzakelijk is om de afbeeldingen er netjes uit te halen, dan moeten we dat zeker niet laten. Het is natuurlijk wel belangrijk om te weten hoe waardevol ze zijn. Volgens Meerman kunnen de voorstel lingen nooit ouder zijn dan beginjaren 1900. „Het complex is nog niet zo oud. Rond 1880 is het opgetrokken en werd eerst gebruikt als timmermanswerk plaats. Het ligt niet voor de hand dat toen die afbeeldingen zijn gemaakt." Daarna werd het een verenigingsge bouw van de Vlissingse christelijke ge- foto Lex de Meester heelonthoudersvereniging Elim. „Vijf honderd mensen konden daar wel in. Het werd vrij intensief gebruikt. Maar ik vraag me af of deze vereniging iets met die muurschilderingen te maken heeft." In 1910 opende Alhambra onder de naam Cosmopolitan zijn deuren. „Het gebouw werd daarna enkele keren grondig verbouwd en kreeg twee jaar later de naam Alhambra." Meerman meldt dat het Vlissingse publiek in die zaal al in 1912 beelden kreeg te zien over het vergaan van de Titanic en de oorlog op de Balkan. „Ik denk dat we voor deze laatste ontdekking ook in de richting van de filmwereld moeten kij ken. Als er een nieuwe film werd ver toond, werd vaker een afbeelding op de gevel geschilderd. Meneer Smits was daar bedreven in." van onze redactie buitenland MANILA - De onderhandelin gen tussen de Filipijnse presi dent Joseph Estrada en vice- president Goloria Arroyo over het aftreden van het staats hoofd zijn mislukt. Dat heeft een adviseur van Estrada giste ren gezegd. Volgens de adviseur is de presi dent niet geneigd over zijn ver trek te praten. De oppositie bevestigde dat. De president vroeg een termijn van zeven da gen om af te treden. Daarmee vroeg Estrada meer tijd dan Ar royo en de leiders van de opposi tie hem hadden gegeven. Zij eis ten dat de president vandaag voor zes uur plaatselijke tijd zijn ambt zou neerleggen. Tienduizenden begonnen van morgen bij het aanbreken van de dag aan een tocht naar het (Advertentie) Vandaag in deze krantü presidentieel paleis om Estrada tot aftreden dwingen, omdat het aan de president gestelde ulti matum was afgelopen. Estrada staat onder grote druk door het corruptieschandaal waarin hij verwikkeld is ge raakt. Het proces tegen hem werd deze week voor onbepaal de tijd opgeschort, nadat de elf aanklagers waren opgestapt. Zij waren het oneens met het be sluit van de Senaat dat ze reke ningen van de president, waar uit de corruptheid van Estrada zou blijken, niet mogen inzien. Estrada heeft aan zijn toezeg ging zijn functie neer te leggen de voorwaarde verbonden dat hij gratie krijgt, zodat hij na zijn aftreden niet alsnog wegens corruptie wordt vervolgd. Legertop De strijdkrachten zegden giste ren hun steun aan de president op. De hele militaire top diende zijn ontslag in. De hoge officie ren, onder wie legerchef Angelo Reyes, werden tijdens een bij eenkomst van de oppositie met gejuich ontvangen door tien duizenden demonstranten te gen Estrada. Zij staan nu achter Arroyo, die met Estrada heeft gebroken en volgens de grond wet de president na diens aftre den opvolgt. Ook een aantal mi nisters zegde het vertrouwen in de president op. Later sloot ook de nationale politie als laatste belangrijke steunpunt van Es trada zich bij de oppositie aan. Voor hij zich bereid toonde af te treden, probeerde Estrada tijd te winnenHij stelde voor dat hij het parlement zou vragen ver vroegde presidents- en parle mentsverkiezingen uit te schrij ven. Deze zouden in mei moeten plaatshebben. De president zou dan geen-kandidaat zijn en de macht aan de winnaar overdra gen. De president wees er ter verdediging van zijn voorstel op dat hij nog altijd de steun heeft van een groot deel van het volk. Volgens de oppositie is het voor stel in strijd met de grondwet. Estrada (63), die zijn politieke loopbaan begon als burgemees ter van San Juan, een voorstad van Manila, werd in 1992 vice- president en in 1998 president. Zijn campagne voor het presi dentschap stond bol van belof ten om corruptie te bestrijden. Estrada wilde vooral een einde maken aan het systeem waarbij leden van de volksvertegen woordiging geld krijgen om in (Advertentie) *01 de boft van dc ed'tooa'de ah extra kaning Waag naai de wotwaaidtn In de winfcri taie rto h combinatie m« andere aanbiedingen Goes Ringbaan West 2b, 0113 216 451 Hulst Industrieweg 3b, 0114 317 179 Veel gemeenten zitten omhoog met hun portiekflats. Door echter van drie of vier op el kaar gestapelde flats één woning te maken, ontstaat er een riant herenhuis. Sloop van een deel van de vijfhonderdduizend naoorlogse portiekflats is dan niet meer nodig, zo büjkt uit een studie van vijf wooncorporaties. Een brand heeft vrijdag twee schuren in Meliskerke verwoest. De schade loopt in de tonnen. De eigenaar, omwonenden en de brandweer wisten de stieren, die op stal stonden, in veiligheid te brengen. De brandweer moest het ijs in *1 Q een sloot doorhakken om aan bluswater te komen. Haast is geboden wil het vervallen Badpaviljoen in Domburg behouden blij ven. Als er niet snel iets gebeurt, rest slechts de slopershamer. Het in 1889 gebouwde paviljoen sym boliseert de opkomst van het strandtoerisme in Domburg. Met het strand gaat het beter dan ooit. Voor het Badpa- vilj oen geldt het Jr'ni tegendeel. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7 en 9; radio en televisie: 10 en 11; zeeland: 13,14,15,17,19 en 21, sport: 22 en 23; reportage: 25, 26,27,29 en 31; wonen: 33 en 35; reizen: 39,40,41 en 43 hun eigen district te besteden. Voor de armen is hij nog steeds een soort Robin Hood die de rijkdom en macht van de elite aan de armen ten goede laat ko men. AFP/RTR/DPA (Advertentie) Morgen is de Konmar in Middelburg open van 12.00 - 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Provinciale Staten eisen een onderzoek naar de politieke besluitvorming rond het Zeeuws Museum. In een gecombineerde vergadering van de Statencommissies alge meen bestuur en welzijn dron gen CDA, VVD en GroenLinks er gistermiddag op aan de in te stellen commissie van onder zoek met die taak te belasten. PvdA gaf aan niet tegen te zijn en SGP aarzelde, maar is voor een onderzoek naar het lekken uit besloten vergaderingen. Het voorstel de commissie van onderzoek in te schakelen, ver deelt de coalitie. Het idee komt van CDA en WDmaar de gede puteerden die de gang van za ken rond het Zeeuws Museum verdedigden, G.L.C.M. de Kok (cultuur) en D.J.P Bruinooge (onder meer personeel en huis vesting), zijn van de derde coali tiepartij PvdA. Tijdens de commissievergade ring werd forse kritiek geuit op de te vroege sluiting van het Zeeuws Museum, het dure 'revi talisatieplan' waarmee het mu seumbestuur de Statenleden begin vorig jaar overviel, het ontbreken van duidelijkheid over de financiën, de schimmige manier waarop museumdirec teur I. V. T- Spaander het veld moest ruimen, het voortdurend informeel of besloten vergade ren en het lekken naar de pers. „Het informeren van de Staten gebeurt in sneltreinvaart en op alles wordt het bordje 'verboden te praten' geplakt", stelde L. Nederhoed-Zijlstra (CDA). GroenLinks-fractievoorzitter F. H. van Kollem hekelde het hameren, door De Kok, op het risico van een langere sluiting als in de volgende Statenverga dering nog eens uitgebreid over het Zeeuws Museum wordt ge discussieerd. „Dat is oneigenlij ke druk en chantagepolitiek." Politieke moed De Kok wierp de suggestie dat hij de Staten niet goed heeft ge- informeerd 'verre van zich' en zei tegen zijn zin, maar op ver zoek van de Staten, te hebben ingestemd met informeel over leg. Volgens Bruinooge distanti eerden sommige fracties zich van besluitvorming waarmee ze eerder instemden. „Dat getuigt van weinig politieke moed. Vrijdag 9 februari stellen Pro vinciale Staten een commissie van onderzoek in. Nederhoed zal bij die gelegenheid voorstel len dat die meteen de museum kwestie onder de loep neemt. pagina 13: lot directeur eerder al bezegeld (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 17,50 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters: m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: E-mail Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 7132 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1