WSE COURANT Ambulances hinderen ramphulp BVD onderzoekt brand Schiphol bUJwpfciwtëtnt fi Vonnis over RSI verhoogt kans op schadevergoeding Twee gevallen van nekkramp in Tholen Onderzoeker inferno Enschede kritiseert te massale inzet Jesse Jackson in de fout Meesterlijk verzameld Californië sluit stroom weer af Congo bevestigt dood Kabila Nu extra kassakorting Hoogstandjes met de kettingzaag Voortbestaan Eindhoven onzeker HR-Dubbelglas 4 WEKEN VOOR BRISTOL Van plectrum tot vleugel 1 A 1-2° 02 Wolkenvelden Wolkenvelden, af en toe ook wat zon en kleine kans op een sneeuwbui. Middagtemperatuur rond 2 graden. 244e jaargang no. 16 vrijdag 19 januari 2001 losse nummers 2,00 doorRens Koldenhof DEN HAAG - Bij rampen als die in Enschede en Vo- lendam worden veel meer ambulances ingezet dan noodzakelijk is. Hierdoor staan ze elkaar in de weg, waardoor de afvoer van patiënten stagneert. Het lijkt erop dat de ambulan ces massaal uitrukken, omdat voor elke rit be taald moet worden. Dat zegt emeritus hoogleraar rampengeneeskunde en chirurg J. de Boer. Hij evalueert in op dracht van het ministerie van Volksgezondheid het genees kundig management van de ramp in Enschede en brengt in februari officieel verslag uit. Volgens De Boer zijn in Ensche de veel te veel ambulances inge zet. Berekeningen wijzen uit dat ongeveer twintig wagens vol doende waren, terwijl er 137 rondreden. Daardoor stagneer de de afvoer van slachtoffers. „Ik krijg iedere keer de halve wereld over me heen als ik zoiets zeg, maar het is wel waar. Be halve ziekenauto's reed er ook nog eenzelfde aantal andere hulpverleningsvoertuigen rond. Dat leidde tot een enorme stag natie." „Velen kwamen spontaan en on gevraagd helpen. Allemaal goed bedoeld, maar desastreus voor een efficiënte hulpverlening. Bovendien was er in de wijde omgeving geen ziekenauto meer aanwezig voor de gewone cala miteiten zoals het uitrukken voor een hartinfarct of een ver keersongeval", zegt De Boer. De hoogleraar acht het aanne- doorRoelf Reinders MIDDELBURG - Werknemers met RSI maken vanaf nu meer kans op een schadevergoeding van verzekeraars. Dat verwacht W. Eshuis van het Bureau Be roepsziekten van de vakbond FNV nadat de kantonrechter in Middelburg transformatoren- fabriek Zee Electronics in Goes heeft veroordeeld voor RSI-let- sel. Het FNV-Bureau gaat er vanuit dat het vonnis een golf van 'nieuwe schadeclaims tegen werkgevers inluidt. Het is de eerste keer in Neder land dat de rechter een bedrijf aansprakelijk stelt voor RSI- letsel. De rechter bepaalde in december dat het Goese bedrijf een 39-jarige man uit Schinveld een schadevergoeding moet be talen. Hij achtte voldoende be wezen dat de pijnklachten van de man zijn veroorzaakt door slechte werkomstandigenhe- den. De werkgever heeft vol gens hem niet genoeg gedaan om klachten te voorkomen. De hoogte van de schadeclaim is volgens advocaat W. Waarden- brug nog onduidelijk. Raadsman M. Lauxtermann van Zee Electronics gaat tegen het vonnis in hoger beroep. Maar volgens Eshuis van het Bureau Beroepsziekten is de uitspraak van de kantonrechter van groot belang. „Voor het eerst zegt een rechter dat RSI bestaat en dat RSI het gevolg is van slechte arbeidsomstandig heden." Hij gaat ervan uit dat het vonnis een golf van nieuwe schadeclaims oplevert. „Slachtoffers van RSI krijgen hierdoor zelfvertrouwen." Nieuw onderzoek Deze week besliste een andere rechter in Middelburg, de meer voudige kamer van de arrondis sementsrechtbank, dat er een nieuw onderzoek moet komen naar de RSI-klachten van de werknemer. Na de veroordeling van het bedrijf in december mosterd na de maaltijd', aldus advocaat Waardenburg. Maar nu het hoger beroep in de zaak van de kantonrechter eraan komt, verwacht hij dat het on derzoek van de door de recht bank benoemde neuroloog en orthopedisch chirurg daarin wordt meegewogen. Het Bureau Beroepsziekten ver- melijk dat ook in Volendam te veel ambulances zijn ingezet. „Die fout wordt iedere keer ge maakt. Denk nog maar eens aan de enorme hoeveelheid zieken auto's bij de Bijlmerramp. Ik heb hier j arenlang op gehamerd maar er wordt niet naar geluis terd. Hulpverlening bij een ramp moet geleid worden als een militaire operatie. Met een druk op de knop rekent de com puter voor j e uit hoeveel mensen en materieel noodzakelijk is." De inzet van ambulances is vol gens De Boer af hankelij k van de grootte van het rampgebied, de infrastructuur, de oorzaak, het aantal slachtoffers en de gemid delde ernst van de letsels. Zijn die gegevens bekend, dan kan volgens De Boer binnen een kwartier tot een half uur be paald worden hoeveel zieken auto's moeten worden ingezet. In het blad Medisch Contact suggereert De Boer dat geld een motief kan zijn voor het onno dig uitrukken van ambulances. „Dat is heel wel mogelijk, denk ik. Een rit van drie uur vanuit Hulst naar Enschede moet na tuurlijk wel betaald worden." Hij is het dan ook oneens met voorzitter Schraa van de Be roepsvereniging Ambulance zorg die woensdag pleitte voor een geldinjectie om meer ambu lances paraat te houden. T raumahelikopter Wel is De Boer voor uitbreiding van de beschikbaarheid van de traumahelikopter. „Dat is broodnodig, maar niet om patiënten te vervoeren. Het gaat erom zo snel mogelijk de juiste professionele hulp te krij gen om slachtoffers te stabilise ren. In Volendam werd zowel de aan- als afvoer per ambulance uitgevoerd. Die ambulances re den elkaar natuurlijk in de weg. Het stabiliseren van slachtof fers duurde daardoor veel lan ger dan met een trauma-heli kopter mogelijk was geweest." GPD pagina 3: ramp Volendam eist twaalfde leven SAN FRANCISCO - In Californië is gisteren opnieuw districtsge- wijs de stroom afgesloten om te voorkomen dat het elektriciteits netwerk zou uitvallen. In het noorden en midden van de Ameri kaanse staat zitten honderdduizenden inwoners en bedrijven zonder stroom. Dat heeft een woordvoerder van het California Independent Sys tem Operator (ISO) gezegd. De ISO houdt toezicht op het grootste deel van de elektriciteitsproductie in de 'Golden State'. Het is de tweede dag op rij dat de staat door 'black-outs' wordt getroffen. De stroomonderbrekingen duren tussen de zestig en negentig minu ten. Belangrijke instellingen als ziekenhuizen, brandweer, politie en het openbaar verkeersysteem krijgen wel elektriciteit. Veel ver keerslichten zijn echter buiten bedrijf. De energieschaarste is onder meer ontstaan doordat er al tien jaar geen nieuwe centrales zijn gebouwd uit milieuoverwegingen, ter wijl de vraag naar stroom drastisch is gestegen. De beide belang rijkste elektriciteitsbedrijven staan aan de rand van bankroet. DPA/RTR pagina 7: Californië zucht in het donker wacht dat verzekeraars door de uitspraak van de kantonrechter sneller bereid zijn uit te keren bij een schadeclaim van een werknemer. Woordvoerder Es huis verwacht daarom ook dat verzekeraars druk op werkge vers gaan uitoefenen om anti- RSI-maatregelen te nemen. „De bestrijding van RSI staat in Ne derland nog op een bedenkelijk laag niveau", zegt hij. De Ge zondheidsraad meldde vorig jaar dat twintig tot veertig pro cent van werkend Nederland wel eens last van RSI heeft. Het gaat om klachten aan nek, schouder, rug, eHeboog, pols of hand door werken in dezelfde houding of het maken van steeds dezelfde bewegingen. Directeur M. Sturm van de Arbo Unie Zeeland zegt dat werkge vers nog maar eens goed moeten kijken of ze voldoende maatre gelen tegen RSI hebben getrof fen. „Zij moeten ervan door drongen raken dat RSI tot rechtszaken kan leiden." Secretaris W. Saman van de Zeeuwse afdeling van de Bra bants-Zeeuwse Werkgeversver eniging ziet de uitspraak van de kantonrechter als een eerste stap naar meer duidelijkheid over verantwoordelijkheid voor werkomstandigheden. „Er be staat nu veel onzekerheid. Het moet duidelijk worden wie waarvoor verantwoordelijk is, ook wat werknemers zelf kun nen doen." pagina 2: commentaar ROTTERDAM - Directeur Wim Pijbes van de Rotterdamse Kunst hal zoekt een plekje voor een van de schilderijen op de expositie 'Meesterlijk verzameld'. Vanaf morgen toont de Kunsthal 106 schil derijen uit de verzameling van Gustav Rau. Deze topcollectie gaat voor het eerst op wereldtournee. Onder de topstukken zijn werken van Monet, Renoir en Ruisdael. De tentoonstelling heeft plaats ter gelegenheid van Rotterdam Culturele Hoofdstad 2001 en kan tot en met 16 april bezocht worden. foto Jasper Juinen/ANP van onze redactie binnenland HAARLEM - De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) doet onderzoek naar de brand die gisterochtend uitbrak in een toiletgroep van Schiphol. Dat liet Schiphol-directeur Cerfon- taine zich ontvallen. De brand is vermoedelijk aangestoken en veroorzaakte veel chaos op de luchthaven. Ook het Openbaar Ministerie heeft een onderzoek gelast naar de brand in de toiletten van Schiphol Plaza, het winkelcen trum van de luchthaven. Hoe wel een geëxplodeerde gasfles als oorzaak van de brand niet helemaal wordt uitgesloten, houdt justitie bovenal rekening met een misdrijf. Dat vermoe den is gevoed door de vier brandjes die twee nachten eer der op de luchthaven woedden. De Haarlemse hoofdofficier van justitie, Van Brammen: „Alle feiten bij elkaar brachten mij tot de uitkomst van een optel som die mij alle reden gaf tot een diepgaand justitieel onder zoek." Cerfontaine ontkende gister middag dat de luchthaven eer der deze week het doelwit is ge weest van bedreigingen. Wel is het bewakingspersoneel op Schiphol sinds de brandjes van dinsdagnacht in opperste staat van paraatheid gebracht. De brand van gisteren ontstond rond elf uur in de toiletgroep bij een stomerijBij het blussen van het brandje deed zich een explo sie voor, waarna bij een friettent een nieuwe brand uitbrak. De brandweer had het vuur snel overleden nadat een lijfwacht op hem had geschoten. Het stof felijk overschot wordt zondag naar Congo overgevlogen Het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken stelde eveens dat de president door een lijfwacht is gedood. De dader zou daarna door andere lijf wachten om het leven zijn ge bracht. In de Congolese hoofdstad Kin shasa hernam het leven gister ochtend na het verstrijken van de avondklok zijn normale gang. De bushaltes stroomden vol met mensen die op de hervatting van het openbaar vervoer wachtten. Voor de ben zinestations vormden zich de gebruikelijke rijen. RTR/AFP/Belga pagina 5: Joseph Kabila kneedbare tussenpaus KINSHASA - Twee dagen na de schietpartij in het presidentieel paleis in Kinshasa heeft de Con golese regering bevestigd dat president Laurent Désiré Kabi la dood is. Regeringswoord voerder Sakombi maakte het overlijden gisteren bekend op de televisie. De regering heeft een periode van dertig dagen nationale rouw afgekondigd. Kabila wordt dinsdag begraven. Oppo sitieleider Etienne Tshisekedi riep gisteren alle politieke groe peringen in Congo op met elkaar te onderhandelen over een over gangsregering. Kabila's zoon Joseph heeft de taken van zijn vader vooralsnog overgenomen. Volgens Sakombi is Kabila pas gisterochtend in een ziekenhuis in Zimbabwe Advertentie Advertentie Alles over kunst Profiteer nu van 30% extra kassakorting op alle reeds afgeprijsde artikelen met rode stip. Geldig t/m zondag 28 januari 2001 www.VroomenDreesmann.nl Vroom Drccsmann ondercontrole. Wel raakten drie mensen lichtgewond, nadat ma teriaal uit het plafond was ge vallen. Door de rookontwikke ling kreeg een aantal mensen last van ademhalingsmoeilijk heden. De autoriteiten sloten meteen na de brand vertrekhallen 1 en 2, en de aankomsthallen 1, 2 en 3. Ook Schiphol Plaza werd ont ruimd. Volgens ooggetuigen was de chaos groot. „Iedereen liep schreeuwend door elkaar", ver telde een passant. Passagiers van gelande vliegtuigen moes ten enige tijd in hun toestel blij ven wachten. Ook het auto- en treinverkeer ondervond hinder van de brand. De afritten van de A4 naar Schiphol en de Schipholtunnel werden voor korte tijd geblok keerd. Het treinverkeer van en naar de luchthaven lag een half uur stil. Rond drie uur werden Schiphol Plaza en alle vertrek- en aan komsthallen weer opengesteld. Alleen aankomsthal 2 bleef ge sloten voor onderzoek. Over de oorzaak van de brand jes is nog niets bekend. Volgens Cerfontaine moeten er van alle brandjes video-opnames zijn. Daardoor zouden eventuele da ders moeten zijn te achterhalen. „Alleen op de toiletten hangen uit privacy-overwegingen geen camera's." ANP/GPD De Amerikaanse burger rechtenactivist en domi nee Jesse Jackson heeft gisteren toegegeven dat hij een buitenechtelijke relatie heeft gehad, waar uit een kind is geboren. Jackson stelde in een ver klaring dat hij het twintig maanden oude kind, sinds haar geboorte emotioneel en fi- nancieel steunt. Ze zijn niet alleen handig met de kettingzaag, zelfs artistiek. Twee boomverzorgers van de gemeente Goes zagen fraaie beelden uit populierenhout. Die worden binnenkort geveild ten bate van de kinderboerderij in het Goese y Hollandsch Hoeve-gebied. Voetbalclub Eindhoven zit in de financiële problemen. De club uit de Toto Divisie kan de aflossing van de lening van 1,6 miljoen gulden in verband met de verbouwing van het stadion niet meer opbrengen. De club heeft een verzoek ingediend bij de gemeente Eindhoven, die eigenaar is van het Jan Louwers- stadion, bij te springen Geeft de gemeente daaraan O O geen gehoor, dan is de Brabantse club ten dode opge- O schreven. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 8; trends: 9, 10,11 en 13; zeeland: 15,16,17,19 en 21; sport: 23,24 en 25 BMP!Vi door Rob Paardekam THOLEN - Bij twee mensen uit de gemeente Tholen is nek kramp geconstateerd. Het gaat om een middelbare scholier uit Poortvliet en een oudere vrouw uit Stavenisse. De GGD gaat er van uit dat er geen verband tus sen beide gevallen bestaat. De patiënten zijn niet in levensge vaar geweest. De twee mensen zijn naar zie kenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom gebracht. Ze bleken de 'meningococcen-ziekte' te heb ben, in de volksmond: nek kramp. Het wordt veroorzaakt door bacteriën in de keel. Volgens E. van Dijk, arts infec tieziekten bij de GGD Zeeland, heeft eenderde van alle mensen die bacterie in de keel zitten. De ziekte openbaart zich slechts bij een enkeling. Volgens Van Dijk is niet precies duidelijk waarom dat gebeurtHet zou kunnen ko men door een verminderde weerstand, na bijvoorbeeld een zware inspanning. Volgens de arts is de weerstand bi] de mees te mensen in de winter minder. De twee slachtoffers zijn niet bij elkaar in de buurt geweest. Om meer zekerheid te krijgen zijn de bacteriën naar Amsterdam (Advertentie) /V\ Glashandel \X/ MELIESTE Bezoek onze showroom! Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 gestuurd. Daar wordt uitge zocht van welke specifieke stam ze afkomstig zijn. Als blijkt dat de twee gevallen precies over eenkomen, dan kan er alsnog een uitgebreid onderzoek ko men. Het onderzoek in Amster dam zal enkele weken in beslag nemen. Mensen uit de directe omgeving van de zieken zijn al gecontro leerd, maar bleken niets te man keren. De twee patiënten liggen nog in het ziekenhuis. Ze maken het naar omstandigheden goed (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 17,50 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters: m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon:I E-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (Advertentie) (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002! Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende Jjft muzikant en de professional! öMJMV, DEN DEKKER MUZIEK v/d biltlaan 69, Kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1