Greenpeace slaat bres in beveiliging Borssele Kinshasa ontkent dood Kabila Schoon produceren wordt voorwaarde voor landbouwsteun wintersale bij BelCompany Schaatsers in ban van natuurijs Cameratoezicht in elk zwembad Ophef over digitale veiling tweeling Hulp bij eetstoornissen 4 WEKEN VOOR What a site! De Milliano is onvindbaar voor het CDA Actievoerders klimmen op koepel kerncentrale Leen van Dijke tweede op lijst ChristenUnie Klimaat wordt nog warmer -2 Minder zon Kleine kans op een lichte sneeuwbui bij maxima net boven het vriespunt. 244e jaargang no. 15 donderdag 18 januari 2001 losse nummers 2,00 De WD bepleit het installeren van een elektronisch beveili gingssysteem voor onder water in alle zwembaden in Neder land. De WD stelt dit in een reactie op het verdrin- ken van een zesjarige jongen uit Zoetermeer tijdens het schoolzwemmen. Groot-Brittannië is in rep en roer over de verkoop van een tweeling via het Internet. Een echtpaar uit Californië had aanvanke lijk de Amerikaanse ba by's gekocht, maar moest deze later afstaan aan een advocatenpaar uit Wales, dat meer betaalde. Gefixeerd op eten of juist niet eten. Wie zichzelf hierin her kent, kan sinds kort in Goes terecht bij een zelfhulpgroep voor mensen met eetproblemen. Het Goese initiatief krijgt binnenkort navolging in Zierikzee, waar een y i tweede groep wordt opgericht. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; economie: 11,12,13 en 15; zeeland: 17, 18,19,21 en 23; sport: 24,25 en 26; kunst cultuur: 27,28,29, 31 en 32 van onze redactie buitenland BRUSSEL - Boeren moeten in de toekomst gegarandeerd vei lig voedsel produceren om nog in aanmerking te kunnen ko men voor de miljardensubsidies van de Europese Unie. Met deze fundamentele koerswijziging reageren de Europees Commis sarissen Fischler (Landbouw) en Byrne (Consumentenbe scherming) op de paniek over de gekke-koeienziekte (BSE). „De rechten van de consument verdienen bescherming", aldus Byme. De Commissarissen heb ben een werkgroep opgericht die het einde inluidt van de hui dige inkomenssteun voor boe ren. De werkgroep moet onder zoeken 'hoe het systeem van Europese landbouwsubsidies aangepast kan worden om de productie van goed en veilig voedsel te bevorderen', aldus Byrne. Hij verwacht nog dit jaar de EU-ministers van Landbouw vergaande plannen voor te leg gen. „De tijd is er nu rijp voor, ik verwacht volledige steun van de lidstaten." Byrne en Fischler spelen in op de onvrede bij onder anderen minister Brinkhorst van Land bouw en bondskanselier Schro der over het huidige beleid. „Ik deel hun zorg over het najagen van maximale opbrengst tegen minimale kosten. Voedselveilig heid en kwaliteit moeten weer op de eerste plaats komen", zegt Byrne. Dit jaar geeft de EU bij na honderd miljard gulden uit aan het landbouwbeleid. Byrne beschuldigt een aantal lidstaten ervan de huidige BSE- crisis veroorzaakt te hebben. Er komt een nieuwe Nederland se boerenorganisatie, die zich keert tegen de toenemende schaalvergroting van de land bouw. De oprichtingsvergade ring is onlangs gehouden. Het wereldwijde gesleep met voed sel en grondstoffen leid tot pro blemen zoals BSE, zo menen de initiatiefnemers. De organisatie wordt binnen kort gepresenteerd. Het initia tief is genomen door de Sociali- sche Partij (SP), zei Kamerlid Poppe gisteren. De bond wil zich sterk maken voor duurza me boerenbedrijven en land schappen in Nederland. „Nu verdwijnen er acht tot tien boe renbedrijven per dag. Dat kan zo niet doorgaan", aldus Poppe. Het publiek moet meer infor matie krijgen over kleinschalige landbouw. Consumenten moe ten ook meer betalen voor de landbouwproducten. „De boe ren moeten een eerlijke prijs krijgen voor een eerlijke werk wijze", aldus Poppe. De vereni ging komt volgens hem los te staan van de SP. GPD/ANP pagina 2: doden hele veestapel zinloos BSE verdraagt geen doofpot Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 17,50 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: E-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002 Vloeren met karakter TMC Goes, Marconistraat Tel. (0113) 22 41 03 Exclusief bij BelCompany nu 3 maanden lang gratis dubbele belbundel en geen aansluitkosten bij een nieuw Dutchtone Allin abonnement: tot 285,- extra voordeel www.BelCompany.nlJ www.meliesteglas.nl DEN HAAG - Pogingen van het CDA om con tact te leggen met Jacques de Milliano hebben tot nu toe geen succes gehad. De christen-de mocraten willen weten of hun voormalige frac tielid bereid is de zetel van het vertrokken CDA-Kamerlid Bijleveld in te nemen. Terugkeer van De Milliano als CDA-Kamerlid zou opmerkelijk zijn, omdat de voormalige voorzitter van Artsen zonder Grenzen in 1998, nog geen jaar na zijn beëdiging, het parlement verliet. De Milliano zei toen zich niet te kunnen verenigen met het asielbeleid van het CDA. Desondanks komt De Milliano volgens de Kieswet als eerste in aanmerking om Bijleveld op te volgen, die burgemeester in Twente is ge worden. Volgens de procedures heeft De Milliano twee weken de tijd om te besluiten wat hij gaat doen. Als hij binnen die termijn niet aan de kiesraad laat weten dat hij afziet van een rentree in de Kamer, dan krijgt hij de zetel automatisch. De CDA'ers hebben nog dertien dagen de tijd om De Milliano te vinden. De Milliano heeft bi] de kiesraad een paar da gen bedenktijd gevraagd Mocht hi] geen be hoefte aan een rentree hebben, dan is de eerst volgende in aanmerking komende CDA'er Marleen de Pater, oud-wethouder in Zutphen. ANP pagina 2: op droom De Milliano volgt stilte door Maurits Sep BORSSELE - De beveili ging van de kerncentrale Borssele schiet tekort. Drie uur voordat gister ochtend een kerntrans port naar Frankrijk vertrok, knipten zes actie voerders van Greenpeace een gat in de omheining. Twee van hen slaagden er in met een spandoek op de koepel van de centrale te klimmen. „Dat mag een volgende keer niet meer gebeuren", reageerde di recteur J. Bongers reso luut. Vervelend, beoordeelde Bon gers de geslaagde protestactie. „Natuurlijk hadden we dit wil len voorkomen. Ik ben niet ge lukkig met de effectiviteit van onze beveiliging. Daarom zul len we dit voorval goed analyse ren, zodat zoiets niet nog eens kan voorkomen." Hoe pijnlijk het incident ook is, hieruit mag niet worden gecon cludeerd dat de centrale een makkelijke prooi is voor kwaadwillenden, merkte Bon gers op. „Onze eerste aandacht ging uit naar het afsluiten van het reactorhuis. Daar kon nie mand meer in. Vervolgens heb ben we geprobeerd de mensen aan te houden. Wij wisten dat het activisten van Greenpeace betrof. Daarom hebben we geen waarschuwingsschot gelost en ook de honden niet op ze losge laten. Dat zouden geen passen de maatregelen zijn geweest voor deze publiciteitsstunt. On bekenden waren zeker wel har der aangepakt." Van gezichtsverlies voor de kerncentrale is dan ook geen sprake, zei de directeur. „Dit is niet het einde van de wereld. Ons terrein is vele vierkante ki lometers groot en er staan kilo meters hek omheen. Je kunt nooit helemaal uitsluiten dat ie mand binnendringt. Bovendien, wie op de koepel zit, kan de re actor op geen enkele manier schaden. We konden dus ook ge woon doorgaan met stroom pro duceren." Ook voor het kemtransport had het geen gevolgen. Dat kon exact volgens schema om zeven uur 's ochtends de poort uitrij den naar het rangeerterrein in het Sloegebied. De directie van de kerncentrale en de politie lie ten de actievoerders daarom rustig zitten. In de loop van de ochtend kwa men de twee vrijwillig naar be neden. Op dat moment hield de politie ze aan. De andere vier waren al gearresteerd toen ze het terrein waren binnenge drongen. Later op de dag wer den zij allemaal vrijgelaten. Vertraging Andere activisten van Green peace blokkeerden het trans port halverwege de middag door (Advertentie) Qlhujj.I, in.rrmnlt 'ssi» BELCoimpawy 4* formatie: 0800 1413 i (Advertentie) zich op de spoorlijn bij 's-Hee- renhoek vast te ketenen. Bij Heinkenszand wierpen de anti- kernenergiebeweging WISE en de actiegroep Stop Borssele zo 'n zelfde blokkade op. Het kem transport verliet Borssele uit eindelij k met ruim twee uur ver traging. Aan het eind van de middag reed het België binnen. Greenpeace verloor gistermid dag het kort geding om het ver voer door België te verijdelen, zodat de trein vrije doortocht kreeg naar zijn eindbestemming in Frankrijk. pagina 17: politie houdt 21 activisten aan Tot ergernis van de directie van de kerncentrale Borssele weten ac tievoerders het terrein op te komen en de koepel te beklimmen om daaraan een spandoek te bevestigen. ME'ers staan op het punt actievoerders te verwijderen, die zich bij 's-Heerenhoek aan de spoorrails hebben vastgeketend om zo het kern transport te blokkeren. foto's Ruben Oreel van onze redactie buitenland KINSHASA - Er is grote ondui delijkheid over het lot van de Congolese president Kabila. Een woordvoerder van de Con golese regering sprak gisteren tegen dat de president vermoord zou zijn bij een aanslag dins dagavond. Na een spoedzitting van het Congolese kabinet zei de woordvoerder dat Kabila per vliegtuig het land had verlaten vooreen medische behandeling. Kabila's zoon Joseph zou de ta ken van de president overnemen tijdens de herstelperiode van de president. De Congolese ambas sadeur in Zimbabwe verklaarde eveneens dat Kabila nog leeft en in kritieke toestand wordt be handeld in een Zimbabwaanse kliniek. De verklaringen van het kabi net staan lijnrecht tegenover de berichten van andere Congolese regeringsbronnen en van bui tenlandse regeringen dat Kabi la is gedood. Ook Joseph zou de schietpartij in de presidentiële residentie niet hebben overleefd, aldus di plomatieke bronnen. Het Con golese kabinet zou met zijn ont kenning tijd proberen te winnen om de opvolging van Kabila te regelen. De Zimbabwaanse minister van Defensie, Mahachi, zegt dat Ka bila is gestorven in het vliegtuig op weg naar de Zimbabwaanse hoofdstad Harare voor een me dische behandeling. De rege ring van Zimbabwe liet later op de dag weten dat ze vandaag komt met een verklaring over het lot van Kabila. Lijfwachten Het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken zei te heb ben vernomen dat de president is doodgeschoten door een lijf wacht. De Congolese staats ecretaris van Defensie, Tcham- 'lesso, bevestigt dat Kabila is gedood is door het hoofd van de lijfwachten. De dader is daarna neergeschoten door andere lijf wachten. Verschillende bronnen meldden dat de schietpartij zich afspeel de terwijl de 61-jarige president een ontmoeting had met enkele generaals. Kabila zou de hoge militairen eerder ontslag heb ben aangezegd. Het was al lan gere tijd onrustig in de top van het leger. De militairen hadden recent een aantal tegenslagen moeten verwerken in de aan houdende burgeroorlog. Sinds 1998 had Kabila te kam pen met rebellen die de steun hadden van Oeganda en Rwan da. Zelf kon hij rekenen op de hulp van Zimbabwe, Angola en Namibië. Pogingen om tot een wapenstilstand te komen, mis lukten keer op keer. Kinshasa beheerst niet meer dan de helft van het land. Volgens Tcham'lesso zitten Oeganda en Rwanda achter de aanslag. België heeft inmiddels troepen gestuurd naar het Afrikaanse land Gabon. Zij moeten een eventuele evacuatie van Belgen uit Congo voorbereiden, Het is de bedoeling dat ze zo snel mo gelijk doorreizen naar Kinshasa om de Belgische ambassade al daar te beveiligen. Er bevinden zich volgens offici ële cijfers 2500 Belgen in Congo van wie 1600 in Kinshasa. Con go was tot 1960 een Belgische kolonie. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat er bijna veertig Nederlanders in de Congolese hoofdstad zijn. In Kinshasa heerst een situatie van gespannen rust. Veel men sen zijn de straat op gegaan om erachter te komen wat er aan de hand is. Volgens een regeringswoord voerder worden de vliegvelden in Congo weer geopend en wordt het uitgaansverbod ver soepeld. Waarnemers vrezen dat de rebellen hiervan gebruik maken om op te rukken naar Kinshasa. AFP/ANP/DPA/AP GENÈVE - Als de wereldwijde uitstoot van kooldioxide niet drastisch wordt verminderd, dan kan de gemiddelde tempe ratuur deze eeuw met maximaal zes graden stijgen en niet, zoals in 1995 nog werd voorspeld, met 3,5 graden. Dit staat in een gezamenlijk rapport van de Wereld Meteoro logische Organisatie (WMO) en de UNEP, het milieuprogram ma van de Verenigde Naties. De ze bevindingen worden voorge legd aan een internationale VN- conferentie die vandaag in het Chinese Shanghai begint. Als deze alarmerende progrose uitkomt, dan zou dit kunnen lei den tot een stijging van het zee oppervlak met liefst tachtig centimeter en niet hoogstens zestig centimeter, zoals eerder werd voorspeld. Delen van het WMO-UNEP rapport waren al uitgelekt op de mislukte Klimaattop in Den Haag van november. GPD DEN HAAG - Kars Veling gaat de kandidatenlijst van de Chris tenUnie trekken bij de Kamer verkiezingen in 2002. De nieu we politieke formatie van RPF en GPV heeft dit gisteren be kendgemaakt. Leen van Dijke uit Middelburg, zittend RPF- fractievoorzitter in de Tweede Kamer, staat tweede op de lijst. De keuze is op Veling gevallen en niet op Van Dijke, omdat Veling de ChristenUnie een nieuw gezicht kan geven, los van de huidige partijen. Van Dijke wordt te veel gezien als een RPF'er. Hij wilde ook liever geen lijsttrekker meer worden vanwege privé-omstandighe- den. Veling, rector van een scho lengemeenschap in Zwolle, is van GPV-huize en sinds 1991 lid van de RPF/GPV-fractie in de Eerste Kamer. pagina 2: Van Dijke liever geen lijsttrekker (Advertentie) C35i Gewicht 110 gram Beltijd tot 300 min. Standby tot 180 uur Trilfunctie Klok en alarm T9 SMS i.c.m. Dutchtone Allin 120 abonnement

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1