11 rovinciale zeeuwse Kabila neergeschoten bij coup "courant u intratuin Schouwen wil monument voor verdronken dorpen Vlissinger verdacht van valse melding eigen overlijden Testbedrijf Lelystad voorspelt tientallen BSE-ontdekkingen Lekker België en Frankrijk melden dood van Congolese president Leukemie wellicht door plutonium Pleidooi voor Koninginnedag op 31 augustus Circus koestert leeuwenwelpjes Romme laakt selectiebeleid Meer spelers met nep-pas in Nederland Koopkracht beter 4 WEKEN VOOR maffe musical Jongetje van zes verdrinkt tijdens schoolzwemmen Hard-gïazen deuren J W MELIESTE 01° d&ÊUB O 1 03 Winters Vrij zonnig en koud met maxima rond het vriespunt. Een zwakke tot matige oostenwind. 244e jaargang no. 14 woensdag 17 januari 2001 losse nummers 2,00 van het Congolese leger. Zij zou den hebben gepoogd de macht te grijpen, aldus een woordvoer der van de anti-Kabila-rebel- lenbeweging RDC. De ambassadeur van Congo in België, Albert Kisonga Mazaka- la, zei gisteravond dat Kabila leeft. „Er is iets gebeurd, maar momenteel kan ik alleen zeggen dat de president nog in leven is", aldus de ambassadeur. Volgens hem is de macht niet overgeno men en heeft de regering de situ atie onder controle. ANP/RTR/AFP/AP pagina 5: zakenman, soldaat en schuinsmarcheerder ZIERIKZEE - De viering van Koninginnedag op 30 april dreigt door de veelheid aan kor te vakanties rond die datum in het gedrang te komen. Wellicht zou het beter zijn Ko ninginnedag zoals ten tijde van koningin Wilhelmina weer op 31 augustus te gaan vieren. Die gedachte leeft bij de Bond van Oranjeverenigingen in Nederland zo bleek dinsdag avond tijdens een ledenverga dering van deze bond in Zierik- zee. Vice-voorzitter G. Born kreeg tijdens deze bijeenkomst enthousiaste reacties op dit idee. Overigens is het niet aan de Bond van Oranjeverenigingen om te gaan schuiven met Konin ginnedag. Dat besluit zal vanuit het vorstenhuis moeten komen, pagina 21: band versterken Resten van door de NAVO gebruikte anti-tankmu nitie van verarmd urani um bevatten mogelijk sporen van het zeer giftige plutonium. De leukemie- gevallen bij VN-militai- ren op de Balkan, waar ook gisteren weer onder zoek werd gedaan (foto), zouden mogelijk ver klaard kunnen worden door de aanwezigheid van plutonium in de anti-tankmuni tie. Leeuwin Maya van circus Hanson, dat momenteel in Middel burg voorstellingen geeft, hoeft niet de piste in. Ze is met verlof om te zorgen voor haar vier, pasgeboren 1 "7 welp j es. Gianni Romme heeft felle kritiek op het selectiebeleid dat de schaatsbond (KNSB) momenteel hanteert. De schaatsers die voor Nederland bij een titeltoernooi op het ijs ver schijnen, zijn door selectiewedstrijden te vermoeid O Ej om een topprestatie neer te kunnen zetten, vindt hij. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; uit: 11,12, 13,15 en 16; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 24 en 25; bui tengebied: 27,28, 29 en 30 BRASILIA - Feyenoord-aan- valler Leonardo (17) is niet de enige Braziliaanse voetballer die met een vals EU-paspoort bij een Nederlandse club is ge stald. Voetbalmakelaars en clubs hebben meer jonge Brazi lianen met valse papieren naar Nederland gebracht. Zeker drie Nederlandse spelersmakelaars worden in dat verband ver dacht. Dat zegt Aldo Rebelo, voorzitter van de onderzoeks commissie van het Braziliaans parlement. Het Braziliaanse onderzoek naar onder meer de handel in jonge spelers, die volgens Re belo op grote schaal en vaak op mensonterende wijze plaats vindt, loopt nog. Gedurende het onderzoek wil Rebelo niet zeg gen om welke spelers en clubs in Nederland het gaat. Ook is het niet duidelijk of het om spelers gaat die inmiddels de leeftijd van achttien jaar zijn gepas seerd. Zeker veertien Brazilia nen komen momenteel uit voor clubs in de Nederlandse ere- en eerste divisie. Van hen is alleen Feyenoords Leonardo jonger dan achttien. Wel wil Rebelo kwijt dat hij de diplomatieke vertegenwoordi ging van Brazilië in Nederland inmiddels volledig op de hoogte heeft gesteld van de paspoort fraude. De valse reisdocumen ten komen volgens Rebelo rechtstreeks uit het criminele circuit, dat de identiteitsbewij zen steelt en bewerkt. De parle mentariër verwijst onder meer naar diefstal van Portugese pas poorten in Luxemburg, Portu gal en Rotterdam. In de Maas stad verdwenen in 1997 enkele tientallen blanco paspoorten plus stempels uit het Portugese consulaat. Slechts enkele daar van zijn teruggevonden. Met een paspoort van een lid staat van de Europese Unie (EU) kunnen minderjarige spelers van elders al voor hun achttien de uitkomen voor een profclub. Als een speler een vals paspoort heeft, kan het volgens Rebelo niet anders dan dat de club daar weet van heeft. Sterker nog, clubs doen er alles aan om ver velende gevolgen van ontdek king van de fraude af te wente len op de speler. „Mij is bekend dat clubs speciale clausules in bouwen in spelerscontracten. Die behoeden de clubs voor fi nanciële schade wanneer een speler op een vals paspoort wordt betrapt." Welke clubs met dit soort clausules werken, wil Rebelo niet zeggen. GPD door Jacques Cats VLISSINGEN - De valse adver tentie in de PZC van maandag waarin het overlijden van een 18-jarige jongen werd gemeld, is waarschijnlijk door de per soon in kwestie zelf opgegeven. Dat heeft een familielid meege deeld. De i,n Vlissingen op kamers wo nende jongeman is soms ernstig in de war. Hij is daarvoor ook al eens in behandeling geweestDe familie heeft de politie van de valse melding in kennis gesteld. In de advertentie werd meege deeld dat het overlijden het ge volg was van een tragisch onge val. Ter ondertekening waren de namen van de ouders, een zus en drie broers toegevoegd. De be grafenis zal, zo gaf de tekst ver der aan, in familiekring plaats hebben. Volgens manager advertentie exploitatie van de PZC W. Hen- drikse heeft de stiefvader van de jongeman het ernstige vermoe den dat de Vlissinger zelf de val se melding heeft gedaan. Het was de stiefvader al opgevallen dat de gecompliceerd geschre ven achternaam van zijn vrouw foutloos in de advertentie was gekomen. Een reconstructie van de gang van zaken heeft de ad vertentieafdeling van de PZC duidelij k gemaakt dat de adver tentie via de mobiele telefoon van de jongeman is doorgege ven. De Vlissinger houdt het er op dat iemand anders de tekst via de mobiel heeft doorgebeld op het moment dat hij van zijn kamer was. Hendrikse zegt de plaatsing van het valse overlijdensbericht zeer te betreuren. „Gelukkig komt zoiets hoogst zelden voor. Het incident geeft aanleiding de procedures nog eens te bezien, waarbij zo mogelijk nog meer controlemogelijkheden worden ingebouwd. Volgens politiewoordvoerder J. UTRECHT - De argwaan van werknemers over de beloofde koopkrachtverbetering dit jaar is niet terecht. Ook na verreke ning van de BTW-verhoging en de ecotax houdt de Nederlander toch meer over dan vorig jaar, aldus het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting. ANP van Mourick zijn er geen stap pen te nemen tegen iemand die zijn eigen overlijden bekend maakt, zoals maandag in de PZC is gebeurd. Anders ligt het als een persoon een vals overlij densbericht van iemand anders opgeeft. In dat geval kan aan gifte worden gedaan op grond van belediging, smaad en het aantasten van iemands goede naam. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 17,50 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: E-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen, 713214 000002 o HET GROENE WARENHUIS Intratuin Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623 Narcis 'Bridal Crown' inclusief pot van van onze redactie buitenland KINSHASA - De presi dent van de Democrati sche Republiek Congo, Laurent Désiré Kabila is gisteren gedood door een lijfwacht. Dat heeft de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Louis Michel, gisteravond meegedeeld. ZOETERMEER - Een zesjarige jongen is gistermiddag in een zwembad in Zoetermeer ver dronken. De leerling van de Paulusschool werd na afloop van het schoolzwemmen ont dekt op de bodem van het zwembad de Driesprong. Het zwembadpersoneel pro beerde hem nog te reanimeren, maar de jongen overleed later in een ziekenhuis. Het zwembad is vandaag geslo ten, Op de Paulusschool en in het bad zijn mensen van Slacht offerhulp aanwezig om leerlin gen en personëël op te vangen. Gemiddeld verdrinken er per jaar zeven kinderen. Jaarlijks zijn er in zwembaden in Neder land zo'n tachtig bijna-verdrin kingen. Vorig jaar april begon zwembad Malkander in Apel doorn met een drenkelingen detectiesysteem. Het systeem slaat alarm als een persoon lan ger dan vijftien seconden stil onderwater ligt. ANP Ook het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigde de dood van Kabila. Michel ba seert zijn verklaring op 'twee geloofwaardige bronnen'. Het is niet duidelijk of Kabila in zijn paleis overleed of later in het ziekenhuis. Kabila (61) zou in elk geval zijn neergeschoten in aanwezigheid van enkele gene raals. De president zou de hoge militairen eerder ontslag heb ben aangezegd. Volgens andere bronnen zouden Kabila en zijn zoon Joseph in de slaapkamer van het presidenti ele paleis in Kinshasa zwaarge wond zijn geraakt tijdens een staatsgreep. Ze zouden per heli kopter zijn overbracht naar het ziekenhuis. Rwandese en Oe- gandese geheime diensten zei den eerder op de dag eveneens dat de president was overleden. Het was gisteravond laat ondui delijk wie er achter de aanslag zaten en of de staatsgreep is ge lukt of niet. Kolonel Eddy Ka pend, nauw verbonden met Ka bila, riep de bevolking voor de televisie op kalm te blijven. Hij zei ook dat Kabila de militairen persoonlijk had bevolen in ver hoogde staat van paraatheid te gaan. De landsgrenzen zouden zijn gesloten. Ook de nationale luchthaven is dicht, meldde een woordvoer der van de Verenigde Naties gisteren in New York. De volke renorganisatie heeft enkele honderden waarnemers in Con go. De Veiligheidsraad stemde in februari vorig jaar in met de stationering van 5500 blauw helmen in het land. Door aan houdende gevechten kon dat plan tot dusver niet worden uit gevoerd. Rivaliserende rebellen, ge- van onze redactie binnenland DEN HAAG - De verplichte tests op BSE bij runderen zullen dit jaar tot de ontdekking van enige tientallen tot honderd nieuwe BSE-gevallen leiden, zo denken de onderzoekers bij ID Lelystad. Dit bedrijf voert alle tests in Ne derland uit naar BSE bij slacht koeien van dertig maanden en euder. In de eerste twee weken van dit jaar is bij deze onderzoe ken nog geen gekke-koeien- iiekte ontdekt. In andere Europese landen wor den sinds de verplichte tests met "egelmaat BSE ontdekt. In Bel gië, Frankrijk, Duitsland en Ita- ië zijn de afgelopen weken ïieuwe BSE-gevallen aan het ■icht gekomen. Dverigens blijkt de bekendma- üng eerder deze week dat een net BSE-besmette koe in Oos tenrijk is ontdekt, niet te klop pen. Nieuwe onderzoeken we ien uit dat de koe kerngezond is Advertentie zo maakten de gouverneur van Tirol en het Oostenrijkse minis terie van Volksgezondheid gisteren bekend. Wel bleek het veevoer van de Roe sporen van verboden diermeel te bevatten. In Nederland is het bij de BSE- controles nog wachten op de eerste positieve testresultaten. De onderzoekers bij ID Lely stad spraken de verwachting van mogelijk honderd gevallen uit tegen een delegatie van Tweede-Kamerleden, die op werkbezoek was. De ontdekking van een BSE-ge- val leidt tot ontruiming van het hele bedrijf waar de zieke koe is gevonden. Ook de koeien die in dezelfde periode geboren zijn en de familie van de BSE-koe wor den afgemaakt, onderzocht op BSE en vernietigd. Tot op heden is er in Nederland nooit een BSE-geval onder de geruimde koeien gevonden. On der boeren neemt de weerstand tegen de gedwongen ruiming daarom toe Dat zal nog erger worden als jaarlijks tientallen bedrijven hun veestapel ge dwongen in de verbrandings oven zien verdwijnen. De grote partijen in de Tweede Kamer begrijpen die weerzin wel, maar zien voorlopig geen aanleiding de ruimingen te ver bieden. „Het is Europees beleid, dus dat kunnen we niet zomaar veranderen", stelt WD-Ka- merlid Oplaat. CDA-Kamerlid Atsma beseft dat ruimen onethisch en dieron vriendelijk is, maar hij blijft het een noodzakelijk kwaad vin den. „Het is beter nu geen risico te nemen. Vorige week werd in Duitsland een tweede BSE-ge val gevonden bij een reeds ge ruimde veestapel. Ruimen is de meest zekere weg, dus dat moet je voorlopig handhaven." Zijn PvdA-collega Waalkens is het daarmee eens. GPD/ANP Advertentie I Vakkundig geflaatït i /y\ Glashandel I Bezoek onze showroom! I Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854j steund door Rwanda en Oegan da, proberen sinds 1998 het regime van Kabila omver te werpen. Ze beheersen grote de len van het noorden en oosten van het land. Troepen uit Nami bië, Zimbabwe en Angola steu nen de regering in Kinshasa. De daders zouden officieren zijn Primula, in diverse k Perstuk 1,50 3 voor MES, 0113-215395, OOSTBURG, 0117-452279, RENESSE, 0111-461031 Het Schouwse gemeentebestuur vindt de omgeving van de Plompe Toren een uitgelezen plek voor het monument. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde ZIERIKZEE - Burgemeester en wethouders van Schouwen- Duiveland zien de omgeving van de Plompe Toren bij Koude kerke of de caissons onder Ou- werkerk als de ideale plek voor een Zeeuws monument ter na gedachtenis aan de verdronken dorpen. Het college heeft beide plekken aangemeld bij Gedepu teerde Staten. Het plan voor oprichting van een centraal gedenkteken voor alle Zeeuwse woongemeen schappen die in de loop der eeu wen de strijd met het water heb ben verloren, werd december vorig jaar gelanceerd door jour nalist Kees Slager uit 's-Heeren- hoek. Volgens de gegevens van het Provinciaal Archeologisch Centrum zijn meer dan honderd dorpen (van Zeeuws-Vlaande- ren tot en met Schouwen-Dui- veland) ten onder gegaan door stormvloeden, maar ook door inundaties in de Tachtigjarige Oorlog. Slager zelf vindt dat er een 'serieus wetenschappelijk criterium' moet worden opge steld om te bepalen waar de grens wordt getrokken voor een officiële gedenking van getrof fen gebieden. Ideale plek Het provinciebestuur heeft het plan inmiddels omarmd. Dat was voor B en W van Schouwen- Duiveland aanleiding snel po tentiële plaatsen aan te melden. Ze zien het gebied bij het West- schouwse Koudekerke danwel Ouwerkerk als de ideale plek voor een dergelijk herinne ringsteken. Het noordelijkste Zeeuwse ge biedsdeel verloor de afgelopen eeuwen ruim drieduizend hec tare land aan de woeste zee, het zogeheten Zuidland waar elf dorpen en gehuchten waren ge vestigd. Eén van die dorpen is Koudekerke, waarvan nu alleen nog de (gerestaureerde) kerkto ren overeind staat. Deze Plompe Toren vormt volgens het college 'een van de meest pregnante symbolen van de strijd tegen het water'. De caissons bij Ouwer kerk zijn volgens B en W een goede tweede keus, omdat die plek in alles herinnert aan de laatste grote stormramp van 1953. Commissaris van de koningin W. T. van Gelder heeft nog deze maand een gesprek met Slager over de ideeën en mogelijkhe den. Of het monument er daad werkelijk komt en hoe het er gaat uitzien, moet nadien blij ken. Slager voelt zelf het meest voor een eenvoudige vorm, zoals een gedenkplaat waarop alle namen van de betreffende dor pen worden vermeld. Spontaan Volgens Van Gelder is de aan melding van beide Schouwse lo caties 'een spontaan initiatief' van het gemeentebestuur en zijn er tot dusver nog geen andere re acties binnengekomen. „Per soonlijk vind ik de Plompe To ren een hele mooie, relevante plek. Het symboliseert in alles een verdronken dorp." Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1