PROVINCIAL Aftrek hypotheekrente in gevaar Tholen ligt niet wakker van vallende Mir Dodental El Salvador loopt op Gemeenten moeten toezicht op bedrijven drastisch verbeteren Het nieuwe belastingstelsel en de laatste aanvullingen, morgen in deze krant. Bl0f brengt Ahoy' in extase onderwijsbijlage Lerares krijgt te weinig salaris Brand Goes beschadigt zes huizen Staatssecretaris Bos voorziet einde van fiscaal voordeel Traumaheli mag in nacht vliegen Gat in leiding met radioactief water gedicht Rens Griep weg bij Oostkapelle 4 WEKEN VOOR Dat staat in de brief over de ca fébrand in Volendam die het ka binet gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het ka binet reageert daarmee op een wens van de Kamer dat trauma- helikopters 24 uur per dag in zetbaar moeten zijn. Nu kan dat in verband met milieuwetge ving nog niet. In de huidige re gelgeving staat dat de helikop ters 'van schemer tot schemer' paraat moeten zijn. Voordat definitief wordt beslo ten of traumahelikopters ook 's nachts mogen uitvliegen, wil het kabinet onderzoeken of het enige toegevoegde waarde heeft om de helikopters in het donker te laten vliegen. Het kabinet heeft de commissie-Alders ge vraagd om advies uit te brengen over deze kwestie. In het geval van de brand in Vo lendam had het geen zin een traumahelikopter in te zetten, aldus het kabinet. Het eerste mobiele medische team van het VU-ziekenhuis was met de auto binnen twintig minuten ter plaatse. Dat had met een heli kopter n iet sneller gekundANP pagina 3: eind maart verslag brand Advertentie Present your e-business www.elevator-pitch.nl ROTTERDAM - Bief heeft 't hem weer geflikt. Na vo rig jaar een optreden in zee voor de kust van Vlissin- gen, een trip naar de Olympische Spelen in Sydney en een nieuw album dat in anderhalve week op de eerste plaats van de Album Top 100 stond, is maandagavond een vrijwel uitverkocht Ahoy' in Rotterdam aan de ze gekar gebonden. Met een tweeënhalf uur durend concert bracht de Zeeuwse popgroep een kleine tienduizend fans tot groot enthousiasme. pagina 10: Bief verloochent zich niet foto Lex de Meester door Jeanne de Nijs THOLEN - De gemiddelde Tho- lenaar ligt er absoluut niet wak ker van. „Geen paniek, eerst maar eens afwachten", is de meestgehoorde reactie op de mogelijkheid dat brokstukken van het Russische ruimtestation Mir op Tholen kunnen tuimelen. „De kans dat dat gebeurt is klei ner dan die op de prijs in de Ou- dejaarsloterij. Heeft u die prijs gewonnen? Ik niet", reageert A. Fase uit Sint-Maartensdijk la coniek. Rusland gaat mogelijk het vijf tien jaar oude ruimtestation Mir rond 27 februari laten terugke ren in de atmosfeer. Een deel van het 140 ton wegende gevaarte zal dan verbranden. Onderde len, zoals bijvoorbeeld brand stoftanks, kunnen met grote snelheid op de aarde terechtko men. De Russen verwachten dat de brokstukken in de Stille Oce aan terechtkomen. De Militaire Inlichtingendienst (MED) sluit echter een risico voor Neder land niet uit, al wordt die kans gering geacht: niet groter dan één op tienduizend In het rap port dat de MED afgelopen week naar verschillende ministeries heeft gestuurd wordt het gebied genoemd ten zuiden van de lijn Tholen-Breda-Tilburg. ..Tegen die tijd is hét allemaal gemakkelijker juist te bereke nen waar de brokstukken te rechtkomen", vertrouwt Fase op de wetenschap. „Ik geloof dat dat spul ergens op terecht komt. Dat kunnen ze goed bere kenen." In tegenstelling tot Fase heeft mevrouw Franke uit Sint- Maartensdijk nog niet van het nieuws gehoord. „Afwachten maar", is haar devies. „Ik zou eerst weieens willen weten waarom het niet anders zou kunnen." Voor mevrouw E. Kooy uit Tholen is het Mir-ver- haal ook nieuw. Wanneer haar man hoort waar ze het aan de te lefoon over heeft, geeft hij aan dat hij het nieuws wel gehoord heeft Maar het is klaarblijke lijk bij hem ook niet zo ingesla gen dat hij het er meteen met zijn echtgenote over heeft ge had. Hoewel de kans op neer stortende brokstukken op Tho len klem is, hoopt zij wel op een of andere manier meer informa tie te krijgen. „Toch best eng. Haar plaatsgenote J. Knuist daarentegen relativeert „Er zijn zoveel dingen om bang voor te zijn: wanneer je op de weg rijdt, kun je worden aangere den, wanneer het hard waait, kan het water hoog komen te staan, en een mens kan iets on der de leden hebben wat hij to taal niet vermoedt. Er is er maar Een die ons bewaren kan". Paniek en angst „In het leven is elke minuut on zeker", berust ook mevrouw J Boender uit Tholen. „Paniek en angst helpen niet Maar ik zie die nare dingen in de lucht niet echt zitten. Ik begrijp niet watje eraan hebt Mars te onderzoe ken." Mevrouw S. J. van Steenpaal uit Poortvliet reageert bijzonder (Advertentie) van onze redactie buitenland SAN SALVADOR - Hulpverle ners hebben gisteren alles in het werk gesteld om de tienduizen den daklozen te helpen na de zware aardbeving die El Salva dor zaterdag trof. Het dodental is opgelopen tot meer dan vijf honderd, meer dan duizend mensen raakten gewond. Veel daklozen hebben geen beschik king over schoon drinkwater of voedsel. Ruim vierduizend mensen staan volgens de jongste schattingen als vermist te boek. De meesten, drieduizend mensen, zouden in het Comasagua worden vermist. Deze plaats werd getroffen door een modderstroom als gevolg van de beving. Hetzelfde lot trof het nabijgelegen buurtschap Las Colinas in de stad Santa Te- cla, nabij de hoofdstad San Sal vador. De achthonderd naschokken tot dusver bemoeilijken de hulp verlening. Desondanks werd in de nacht van zondag op maan dag, 33 uur na de zware aardbe ving, een man levend uit de puinhopen gehaald. Sergio Ar mando Moreno had al die tijd onder de resten van zijn huis ge legen. Het Salvadoraanse Rode Kruis heeft het buitenland gevraagd om materiaal om mensen te kunnen uitgraven. Tal van lan den hebben beloofd reddings werkers, hulpgoederen en/of geld te sturen. Secretaris W. de Boer van de Ne derlandse ambassade in Costa Rica stelt dat zich circa vijftig aardverschuivingen hebben voorgedaan als gevolg van de aardbeving. De meeste moderne gebouwen in het land hebben de aardbeving doorstaan „Na de aardbeving van 1986 zijn de meeste dubieuze gebouwen wel opgeruimd", aldus De Boer. Vol gens de diplomaat lijkt het erop dat met name armere buurten door de schok zijn getroffen. Drie ziekenhuizen zijn na de aardschok ontruimd, omdat de gebouwen kunnen instorten. Voor zover De Boer weet, beho ren er geen Nederlanders tot de slachtoffers. Naar schatting wonen in El Salvador enkele tientallen mensen uit Neder land. Een Nederlandse DC10 met hulpgoederen vliegt er deze week heen. ANP/EFE/DPA geschrokken. „Het maakt niet uit dat de kans heel klein is, de gevolgen als er iets gebeurt, kunnen groot zijn. Het minste dat de gemeente kan doen is de bevolking waarschuwen." Burgemeester W. Nuis van Tho len heeft maandag de notitie van de MID bij het ministerie van Defensie opgevraagd Daaruit blijkt dat nog niet dui delijk is of, en op welke wijze Rusland de Mir uit de ruimte haalt Wanneer dat gebeurt, is bovendien pas enkele uren van tevoren mogelijk te voorspellen waar de meeste delen terecht zullen komen. Volgens Nuis wordt het ruimtestation over de hele wereld gevolgd en gaan er indien nodig waarschuwingen uit. De eerste berichtgeving is naar zijn mening dan ook on zorgvuldig en veel te vroeg. Serieus Desondanks neemt de gemeente Tholen de eerste geluiden zeer serieus, zeker waar het gaat om informatie aan de bevolking. In de gemeentelijke rubriek in een huis-aan-huisblad komt infor matie over de kwestie. Daar naast kunnen inwoners 24 uur per dag met vragen terecht op telefoonnummer 06-28765007. Het telefoonnummer van het gemeentehuis verwijst buiten kantooruren naar dat mobiele nummer. Daarnaast heeft Nuis het be stuur van de provincie Zeeland en het ministerie van Binnen landse Zaken om overleg ge vraagd. „Wij willen dit zeker niet bagatelliseren, ook al is de kans maar gering. Het is beter dat alle inspanningen voor niets zi j ndan dat j e een keer wat over het hoofd ziet." h1° 1-4° 04 Koud Een zonnige winterdag. In de middag rond 1 graad bij een matige oostenwind. 244e jaargang no. 13 dinsdag 16 januari 2001 losse nummers 2,00 pagina 17 t/m 29 Minister Hermans van Onderwijs moet rekening houden met een claim van honderden miljoenen guldens van heringetre- den docentes. De Commissie Gelijke Behandeling stelde gis teren dat een Limburgse lerares na haar terugkeer voor de klas ten onrechte lager is beloond dan de meeste van haar mannelijke collega's. van onze redactie binnenland BRUSSEL- De huidige fiscale aftrek van de hypo theekrente heeft zijn lang ste tijd gehad. Volgens staatssecretaris Bos van Financiën is deze unieke aftrekpost in Nederland gedoemd te verdwijnen. MOL - Bij graafwerkzaamhe den in het Belgische Mol is giste ren een lek geslagen in een pijpleiding voor radioactief af valwater. Het gat werd in de loop van dag gedicht. In de omgeving van Mol is vol gens het bedrijf Belgoprocess geen verhoogde straling geme ten. De pijplijn, die afvalwater vervoert van de kerncentrale van Belgoprocess naar de rivier i MolseNete, is enkele kilometers lang en loopt onder enkele pri- vé-terreinen door. Bij werk zaamheden achter een woning in Mol sloeg een graafmachine gisterochtend een gat in de pijp lijn. Onderzoekers van Belgo process deden ter plaatse enkele metingen en stelden geen ver hoogde straling vast. Het lozen van nucleair afvalwa ter op de Molse Nete is omstre den. Volgens natuurbescher mers en tegenstanders van de kerncentrale zijn de rivier en haar oevers ernstig radioactief vervuild. Bovendien zou de pijplijn te kwetsbaar zijn. GPD Geen enkel ander Europees land kent immers de aftrekbaarheid van hypotheekrente. „Als een land in Europa te veel uit de pas loopt met het andere, dan komt het onder enorme druk te staan", aldus Bos. Hij waagt zich niet aan een voorspelling over het jaar waarin de hypo theekrenteaftrek zal worden af geschaft „Het is iets voor de lange termijn", liet hij gisteren tijdens een lezing in Brussel we ten. Het ministerie van Financiën onderzoekt hoe de modale hy potheekhouder gevrijwaard kan blijven van ernstig financi eel nadeel door het afschaffen van de aftrekbaarheid. Bos: „Er zijn drie miljoen huishoudens in Nederland met langlopende fi nanciële verplichtingen die bij de minste of geringste verande ring de pineut zijn. Ik wil geen maatregelen waarvan negentig procent van de normale hypo theekhouders het slachtoffer wordt." Volgens Bos neemt het Neder landse belastingstelsel in de Eu ropese Unie een uitzonderlijke plaats in. Ook na de wijzigingen per 1 januari zijn de tarieven in ons land vergeleken met de om ringende landen nog steeds hoog omdat tegelijkertijd het aantal aftrekposten nog talrijk is. Bos overweegt binnen enkele jaren een nieuw belastingplan te lanceren. Leidraad daarbij zal zijn: lagere tarieven maar ook minder aftrekposten. Hij meent dat de druk vanuit Euro pa daartoe dwingt. „Meer open heid en concurrentie maken dat de belastingstelsels ook zonder bemoeienis door Brussel steeds meer op elkaar gaan lijken. Ne derland loopt dan ook onver mijdelijk tegen de keuze aan: wat te doen met de hypotheek renteaftrek?" Bos benadrukte dat hij voluit het PvdA-verkiezingsprogram steunt, dat een beperking van de renteaftrek voorschrijft. Pre mier Kok heeft deze uitspraak van zijn partij eerder terzijde geschoven. VVD-Kamerlid De Vries vindt dat Bos onnodig de suggestie wekt dat de hypotheekrenteaf trek op den duur komt te ver dwijnen. „Daar zijn wij niet voor. En Europa heeft daar ook niets over te zeggen. In Neder land maken we zelf wel uit wat we doen." Volgens De Vries speelt Bos een partijpolitiek spelletje omdat hij nu al uit spraken doet over dit gevoelige onderwerp, nog voordat hij zijn notitie over de aftrekposten heeft gepresenteerd. Die wordt in de zomer verwacht. PvdA-Kamerlid Crone zegt dat er wat hem betreft niets hoeft te veranderen aan het Nederland se systeem. „Ik zie een afschaf fing van de hypotheekrenteaf trek op korte termijn niet gebeuren." GPD/ANP pagina 3: aftrek weer ter discussie DEN HAAG - Het kabinet wil dat traumahelikopters ook 's avonds en 's nachts kunnen vlie gen. Om dat mogelijk te maken moeten alle regels die nacht vluchten van de helikopters in de weg staan, worden aange past. Ook moeten de technische belemmeringen die zich voor doen bij nachtvluchten worden weggenomen. Ondanks de vurige wens van het bestuur om met el - kaar door te gaan, keert Rens Griep Oostkapelle aan het eind van dit sei zoen de rug toe. De Goese voetbaltrainer vindt dat hij teveel tijd kwijt is aan de club, die uitkomt in de hoofdklasse. Griep noemt zich niet de juiste trainer voor H Oostkapelle. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; gezondheid: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 9,10,11,13 en 15; onderwijs: 17,18,19,21,25,27 en 29; sport: 30 en 31 Zeker twee en wellicht ook zes woningen aan de J. P. Coen- straat in Goes-West zijn maandag door brand onbewoonbaar geworden. Het gaat om een huizenblok, waarvan het dak voor een groot deel is verwoest. De oorzaak van Q de brand is onduidelijk. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Gemeenten moe ten de hoogste prioriteit geven aan het toezicht op de veiligheid van bedrijven en de naleving van vergunningen. Dat stelt mi nister De Vries van Binnenland se Zaken. Hij reageerde daar mee gisteren op de zeer kritische rapporten van acht rijksinspec ties over de vuurwerkramp in Enschede. De ramp, die vorig jaar mei aan 22 mensen het leven kostte, was volgens de inspecties te voorko men geweest als alle betrokke nen kordaat hadden gehandeld. Uit de rapporten blijkt dat de gemeente illegale uitbreidingen van vuurwerkfabriek S E Fire works met alleen tolereerde, maar achteraf ook legaliseerde door nieuwe, aangepaste ver gunningen te verlenen. Het Defensiebureau dat de ver gunningaanvragen bekeek, zag dat zijn adviezen vaak niet wer den opgevolgd. „Om het wantrouwen van veel burgers weg te nemen, moeten gemeenten de komende maan den snel schoon schip maken met de handhaving van vergun ningen", aldus De Vries. Vrijwel alle Kamerfracties scharen zich achter De Vries Ze hopen het gevaar voor nieuwe rampen te verkleinen door bete re regelgeving, strikte naleving van vergunningen, effectieve preventie en meer rampenoefe ningen voor hulpverleners. De PvdA wil bovendien één meldkamer instellen voor poli tie, brandweer en ambulance. Het CDA pleit voor één instan tie of bedrijf dat bepaalt of een onderneming een vergunning krijgt of kwijtraakt. Groen- Links ijvert voor een wetsvoor stel op grond waarvan de over heid een bedrijf bij gevaar voor de omgeving of bezoekers snel kan sluiten. Flinke fouten D66 meent dat Enschede een flink probleem heeft, 'maar ook tal van rijksinspecties gaan niet vrijuit'. In de rapporten staat dat zowel gemeenteambtena ren, S.E. Fireworks, inspecteurs van Defensie als brandweerlie den fouten hebben gemaakt. Het college van B en W van En schede draagt de politieke ver antwoordelijkheid voor de ramp. Over een eventueel aftre den van dat college willen de Kamerfracties zich echter pas uitlaten als ook de adviseur van het kabinet, voormalig natio naal ombudsman M. Oosting, zijn onderzoek naar de achter gronden van de vuurwerkramp heeft afgerond. Datwordt vol gende maand gepresenteerd, maar zaterdag al stelde Oosting onomwonden dat de overheid heeft gefaald. GPD/ANP pagina 2: van alles ging mis (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: O een proefabonnement van 4 we ken voor 17,50 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: E-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Belastingdienst leuker kunnon wc 't nlot maken. Wel makkelijker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1