lilIICIILE ZEEUWSE OOURAN Muskens eist uitleg Vaticaan Vinvis verdrinkt in Sloehaven Honderden doden door zware aardbeving in Midden-Amerika Conclusies over vuurwerkramp schokken Kamer 1-3' GRATIS HENZO-album" FOTO HOORE Bisdom Breda is vernederd Duitse justitie is witwassen van miljarden op het spoor Muis houdt vliegtuig aan de grond Politie wil bij elk ernstig misdrijf DNA-onderzoek Leerling beter af zonder huiswerk Weekendschool Bijlmer is succes Asielzoekers in hongerstaking Walton wint dartfinale Russisch goud op EK Verkoper baden wijt flora-ramp aan regelgeving Sampaio blijft aan in Portugal 4 WEKEN VOOR mÊmamÊmmmm wmm Schraal Enkele wolkenvelden, vanmiddag flinke zonnige perioden. Matige oostenwind, maxima rond 2 graden. 244e jaargang no. 12 maandag 15 januari 2001 losse nummers 2,00 (100foto's)! 3? *BIJ KODAK EXPRESS PRINT I OF 24-UUR SERVICE ■MM MMMI van onze redactie binnenland BREDA - Het Vaticaan heeft niet alleen de bis schop van Breda, mgr. Muskens, persoonlijk ver nederd door de voorgeno men diocesane synode (vergadering van geeste lijken en leken) te verbie den, maar zijn hele bis dom. „Alsof wij niet in staat zijn zo'n synode goed te laten verlopen." Daar om zal Muskens in Rome opheldering vragen. Muskens zal in Rome kardinaal Re om uitleg vragen. Re heeft het verbod op de synode uitge vaardigd. Bovendien pleit de bisschop van Breda voor het houden van een bisschoppelijke wereldsynode. Die moet bespre ken wat de kerk moet doen, wanneer het Vaticaan een stuurloze indruk wekt. Dat zei de bisschop van Zeeland en West-Brabant gisteravond in het televisieprogramma Kruis punt. Groepjes Muskens vindt trouwens ook dat de Nederlandse bisschop pen zich moeten buigen over het door Peter van Nuijsenburg BERLIJN - De Duitse justitie is een gigantische witwasoperatie op het spoor. De politie in Düs- seldorf heeft volgens het week blad Der Spiegel een Oost-Eu- ropese conglomeratie van rond de honderd bedrijven op de kor rel die miljarden mark via West- Europese banken heeft 'witge- Het zou de grootste witwasope ratie in de Duitse geschiedenis zijn. In Duitsland is de staats bank van de deelstaat Noordrijn-Westfalen, de West- deutsche Landesbank (WestL- bank) betrokken geweest bij de activiteiten van de conglomera tie die officieel in grondstoffen handelt, maar vermoedelijk een mantelorganisatie van de maf fia is. De groep zou bij de WestL- bank rond de 3,7 miljard mark (ruim vier miljard gulden) heb ben gedeponeerd. In andere Eu ropese landen, waaronder mo gelijk ook Nederland, zou rond de acht miljard mark op diverse rekeningen zijn gestort. Een groot deel van het geld voor de WestLbank komt van een on derneming op de Britse Virgin- eilanden. Het bedrijf zou ge bruik hebben gemaakt van een bank die niet bestaat, de United Global Bank op het Zuidzee-ei- land West-Samoa. Voor de transactie werd echter de code gehanteerd van de Trade Finan ce Bank van Nassau, op de Ba hama's. Die bank zou 'onder in- ZÜRICH - Een muis die zich had verschanst in de cockpit van een Boeing 767 van de vliegmaat schappij Belair, verhinderde gisteren dat het vliegtuig kon opstijgen van het vliegveld in het Zwitserse Zürich. De vlucht, met bestemming Mexico, moest worden geannu leerd. De muis werd een uur voor de landing ontdekt in de cockpit. De klopjacht op het knaagdier werd geopend zodra het vliegtuig was geland. Het beestje werd gevangen, maar daarna moest nog worden nage gaan of het geen elektriciteits kabels had stukgebeten. Volgens Belair komt het vaker voor dat een muis of een rat erin slaagt het vliegverkeer te ontre gelen. AFP DEN HAAG - Voor de politie staat het af nemen van DNA-profielen gelijk aan dat van vingerafdrukken. Daarom wil zij veel meer ruimte om celmateriaal van een ver dachte te kunnen bekijken dan minister Korthals (Justitie) van plan is. Dat lieten het Korpsbeheersberaad en de Raad van Hoofdcommissarissen gisteren schriftelijk weten aan de Tweede Kamer. Volgens hen schiet het wetsvoorstel waar over het parlement zich binnenkort buigt, ernstig tekort. De politieleiding wil dat het afnemen van een daderprofiel gebeurt bij elke verdach te van een ernstig misdrijf. In het voorstel van de minister is het DNA-onderzoek be perkt. Daarin is het maken van een dader profiel gebonden aan het belang van het onderzoek. Als een verdachte bekent of als er andere overtuigende bewijzen tegen hem zijn, vervalt voor de politie de moge lijkheid om celmateriaal af te nemen. De korpsbeheerders en hoofdcommissaris sen schrijven dat met dergelijke beper kingen een DNA-databank in Nederland niet toereikend is 'in verhouding tot het bestand aan aangetroffen sporen op de plek van misdrijven'.Minister Korthals wil de mogelijkheid voor het maken van DNA-profielen van personen die ver dacht worden van een delict waar zeker vier jaar cel op staat. ANP merkwaardige feit dat onduide lijke groepjes meer in de melk te brokkelen blijken te hebben in Rome dan de bisschoppen zelf. Bisschop Muskens beet in dat verband gisteravond ook flink van zich af richting dr. N. Stien- stra van het Contact Rooms- Katholieken. Zij had eerder Muskens een gevaar genoemd voor de eenheid onder de Neder landse bisschoppen en is daar om eigenlijk niet meer te hand haven. Haar verwijzen naar Muskens' twee herseninfarcten noemde hij onsmakelijk en on christelijk. Muskens kreeg gisteren overi gens steun van oud-bisschop Bar van Rotterdam. Die vindt dat kardinaal Simonis moet uit leggen waarom hij een draai maakte inzake het plan van Muskens. Dat zei Bar zaterdag in het RKK/KRO-radiopro- gramma Kruispunt. Simonis noemde Muskens' plan aanvankelijk een interessant initiatief. Nadat het Vaticaan Muskens terugfloot stelde de kardinaal echter dat in de nog altijd gepolariseerde kerkpro vincie de tijd nog niet rijp is voor een synode. „Als de kardinaal van gedach ten is veranderd, moet hij aan geven waarom dat zo is", vindt Bar, die in 1993 aftrad als bis schop van Rotterdam. GPD vloed staan' van de betrokken onderneming. De WestLbank heeft de reke ningen van de conglomeratie eind vorig jaar gesloten en an dere banken gewaarschuwd voor de criminele praktijken van de Oost-Europese onderne mers. GPD COEVORDEN - Leerlin gen in de eerste klassen van het voortgezet onder wijs doen het beter op een school die het huiswerk afschaft. Dat leert althans een proef van de scholen gemeenschap De Nieuwe Veste in Coevorden. Het invoeren van huis werk vrij onderwijs leidde tot een sterke verbetering van zowel de motivatie van de leerlingen als hun resultaten. Het Groninger onderwijs- adviesbureauENCO hield de afgelopen maand een onderzoek op de school voor vbo, mavo en havo. Sinds vorig schooljaar krijgen de drie eerste klassen huiswerkvrij on derwijs en sinds dit schooljaar ook de twee tweede klassen. De 110 betrokken leerlingen, hun docenten en de ouders zijn er vrijwel allemaal zeer positief over. GPD Een aardverschuiving trok een spoor van vernieling door de stad Santa Tecla bij San Salvador, de hoofdstad van El Salvador. foto AP van onze redactie buitenland SAN SALVADOR - Door een zware aardbeving zaterdag zijn in Midden-Amerika zeker 361doden gevallen. Het zwaarst getroffen is El Salvador, waar zeker 355 mensen het leven ver loren. In Guatemala vielen ze ker zes doden. In Nicaragua en Honduras ontstond materiële schade. Ook in Mexico en Costa Rica was de beving voelbaar en brak paniek uit. In El Salvador raakten tenmin ste 1080 mensen gewond. Meer dan duizend mensen stonden gisteren nog te boek als vermist. Gevreesd wordt dat het doden tal verder oploopt. De aardbeving had een kracht van 7,6 op de schaal van Richter. Het epicentrum lag in zee, onge veer 55 kilometer voor de kust van de Salvadoraanse provincie La Paz. De beving werd gevolgd door honderden naschokken. Veel mensen brachten de nacht buitenshuis door. President Flores van El Salva dor vroeg om internationale hulp en kondigde de noodtoe stand af. Tal van landen beloofden red dingswerkers, hulpgoederen en/of geld te sturen. De Neder landse minister Herfkens van Ontwikkelingssamenwerking besloot gisteren alvast 600.000 gulden beschikbaar te stellen voor hulp aan de slachtoffers. De Koninklijke Luchtmacht stelt een DC-10 beschikbaar voor het vervoer van hulpgoe deren. Het gaat vooral om ten ten, medicijnen, dekens en ta bletten voor waterzuivering. In El Salvador zijn vooral de de partementen aan de kust en de streek rond de hoofdstad San Salvador getroffen. In de weste lijke satellietstad Santa Tecla zijn veel slachtoffers en is de schade enorm, met name in de wijk Las Colinas en in het plaatsje Comasagua. In Las Co linas zijn naar schatting acht honderd woningen weggevaagd door een aardverschuiving die op de beving volgde. Tal van plaatsen in El Salvador zijn van de buitenwereld afge sneden omdat bruggen zijn in gestort of wegen onder puin zijn bedolven. In delen van het land is ook de telefoon uitgevallen. Het Nederlandse consulaat in San Salvador liet gisteren we ten dat zich waarschijnlijk geen Nederlanders in het rampge bied bevonden. EFE/ANP/DPA door Nadia Berkelder VLISSINGEN - In de Sloeha ven in Vlissingen is gistermid dag een vinvis verdronken. Het dier was de haven ingezwom men en verdronk nadat hij be kneld raakte tussen palen en de kademuur. Een reddingsac tie van de politie, de brand weer en scheepslui haalde niets uit. Het gaat om een 'gewone vin vis', of balaenoptera physalus. Het dier is twaalf meter zestig lang en weegt 10,5 ton. Volgens J. van der Hiele van de Eerste Hulp Bij Zeezoogdieren (EHBZ) gaat het om een jong dier. Volwassen vinvissen kun nen een lengte van 2 5 meter be reiken Rond kwart voor zeven s och tends kwam de eerste melding. Twee scheepslieden zagen een grote vis. Ze hoorden een klap en zagen vervolgens een kol- De vinvis, die bij NV Haven op de kade ligt, is ruim twaalf meter lang. foto Willem Woznitza kende massa. Van der Hiele denkt dat de vinvis is ge schrokken van een aanmerend schip en vervolgens zijn kop heeft gestoten aan een plaat ijzer aan een ponton. Na de eerste melding verdween het dier. De bemanning van douane boot Jan van Gent zag de vin vis rond elf uur tussen palen en de kademuur zitten. Waar schijnlijk was hij verward door de aanvaring met het ponton. Een reddingsteam heeft nog geprobeerd om het dier te be vrijden en hem op de kade te hijsen. Toen dat om kwart voor drie lukte, was het dier al dood. Waarschijnlijk is hij verdron ken omdat hij geen lucht kon happen. Liggend op de contai nerkade van de NV Haven van Vlissingen bood de vinvis een trieste aanblik. Hij was omge ven door een plas bloed, zijn staart was gerafeld en het vel van zijn rug hing los.Vandaag wordt de vinvis onderzocht door een team van museum Naturalis in Leiden. Ze onder werpen het kadaver aan een al gemeen onderzoek. Vinvissen komen normaal gesproken voor in het noordelijke deel van de Atlantische oceaan. Hoe het beest in de Sloehaven terecht kon komen, weet Van der Hiele niet. „Op Oudjaars dag is er wel een vinvis voor de kust van Scheveningen ge zien", zegt hij. Gewone vinvis sen leven meestal in groepjes van maximaal tien dieren. In de winter trekken ze naar het zuiden. De gewone vinvis is het op één na grootste dier ter we reld. Alleen een blauwe vinvis is groter. Van alle walvissen is de gewone vinvis de snelste zwemmer. Hij haalt dertig ki lometer per uur De schattin gen van de leeftijd die vinvis sen kunnen bereiken, lopen uiteen van 50 tot 100 jaar. Een jongetje doet zijn uiterste best op de tekenles van de Weekend- school in de Amsterdamse Bijlmer meer. Kinderen uit deze achter standswij k zij n - in tegenstelling tot wat vaak wordt aangenomen - leer gierig en ambitieus. Het succesmo del is klaar om naar andere achterstandswijken geëx- porteerd te worden. Drie Irakese asielzoekers zijn zondag in Hulst in hongersta king gegaan, nadat ze eerder die dag uit de Willibrordusbasi- liek waren gezet. De drie bezetten de kerk omdat ze duidelijk heid willen over hun verblijfsstatus. Het kerkbe stuur was niet gediend van de actie en liet de Irake zen door de politie verwijderen. De 39-jarige Brit John Walton bleek zondag de beste darter in het Embassy-toernooi in Frimley Green. In de finale - versloeg hij de bluffer TedHankey met ruim verschil: 6-2. 1 Het Nederlands patent op de Euro pese schaatstitel voor mannen is op geheven. Een 22- jange Rus en een 33-jarige Belg gin gen de eerste Ne derlander zondag in Baselga di Piné op het podium vooraf. Dat beeld was al sinds 1992 niet meer voorge komen. De Rus Dmitry Sjepel won het kampioen schap in de laatste enerverende rit op de tien kilometer tegen Bart Veldkamp, die deze afstand won in een wereldrecord op buitenbanen: 13.38,72. Veldkamp pakte zilver, Ids Postma moest genoegen nemen met brons. Gunda Niemann toonde zich de sterkste bij de vrouwen. Wie- t\ teke Cramer verraste met een derde 13 en 19 plaats. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,8,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19 en 20. ALKMAAR - Bubbelbadenver koper Jan Jong voelt zich de du pe van het gebrek aan regelge ving. Jong was standhouder op de Westfriese flora waar in 1999 honderden bezoekers de vetera- nenziekte opliepen omdat een van zijn whirlpools met de le- gionellabacterie was besmet. Jong zei gisteren zich schuldig noch aansprakelijk te voelen Volgens hem is er ontoereikende regelgeving voor de demonstra tie van bubbelbaden en kon hij daarom niet weten hoe hij moest handelen. ANP BARCELONA - Jorge Sampaio (61) van de socialistische partij (PS) is gisteren door de Portuge se kiezers voor een tweede pe riode van vijf jaar tot president van Portugal gekozen. De president kreeg 56 procent van de stemmen achter zich. Zijn rivaal, de sociaaldemo craat Joaquim Ferreira do Amaral bleef steken op 35 pro cent. De opkomst was met iets meer dan de helft nog nooit zo laag. GPD door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Tweede Kamer fracties zijn geschokt door de opsomming in de diverse in spectierapporten van wat er al lemaal mis is gegaan tijdens de vuurwerkramp in Enschede. PvdA-woordvoerster Wage naar noemt de conclusies 'erg triest'. De kritiek is niet mals, oordeelt VVD-er Van den Doel. VVD, CDA en SP veroordeelden bovendien de actie van voorzit ter Oosting van de commissie die de ramp heeft onderzocht. Hij maakte zaterdag al zijn be langrijkste conclusies bekend, terwijl het eindrapport pas op 28 februari wordt gepresen teerd. Van den Doel noemt Oostings' optreden 'jammer, onverstan dig en onzorgvuldig'. „Hier is niemand mee gediend." Volgens SP-leider Marijnissen is het 'onjuist' dat Oosting zes weken voor publicatie al uit de school klapt. CDA'er Meijer constateert dat de onderzoeken van de acht inspectiediensten en het rapport Oosting beter ge lijktijdig gepresenteerd hadden kunnen worden. „Want nu is het zwartepieten kennelijk al be gonnen." In de rapporten van de inspec ties heeft het CDA heeft zich vooral geërgerd aan de langs el kaar werkende overheidsdien sten. „Het meest heeft mij ver baasd dat de verkokering van overheidsdiensten, zoals wij die beschreven in het rapport over de Bijlmerramp, nog steeds niet is veranderd," verklaarde CDA- er Meijer. Hij was destijds voorzitter van de parlementaire enquêtecom missie die de Bijlmerramp on derzocht. Meijer vindt dat er één overheidsloket moet komen waar bedrijven terecht kunnen. Bovendien moet de overheid veel strenger en stringenter de regels handhaven. Volendam De rapporten bewijzen hoe be langrijk de uitvoering van die regels is, zegt ook vice-fractie- voorzitter Bakker van D66. „Daar hapert het blijkbaar. Zo wel in Enschede als in Volen dam." Bij de bespreking van het eind rapport van de commissie Oos ting moet de partijen in de Tweede Kamer goed nagaan hoe dat verbeterd kan worden. Woordvoerders van PvdA, WD en SP zeggen op het eindrapport te willen wachten voor zij meer inhoudelijk op de onderzoeken van Oosting en de rijksinspec ties reageren. GPD pagina 3: Enschede kritiseert rapporten (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: O een proefabonnement van 4 we ken voor 17,50 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1