Sportcentrum levert maatwerk Opera onder blote hemel moet ontroeren PZC Naderende opheffing veren slaat leergierige PSD'ers niet uit lood Zeeuws Orkest is licht verteerbaar in nieu wj aarsconcert Take Care richt zich in nieuw pand ook sterk op bedrijfsfitness Print Service in nieuw pand Vlissingen Bedrijven uit Kapelle slechte promoters ondernemend zeeland Hulster bureau ontwerpt nieuw magazine VVV in detail 12 Ongeluk tunnel niet te wijten aan nalatigheid kunst cultuur Kiezen voor cabaret of voor kleinkunst Poëziewedstrijd Vlissingse uitleen zaterdag 13 januari 2001 door Inge Heuff ZIERIKZEE - Aan de Greve- lingenstraat 35 in Zierikzee is sinds 2 januari Take Care open, het sport- en gezondheidscen trum voor Schouwen-Duive- land. Voortgekomen uit Life Line biedt Take Care op de nieuwe plek klanten drie vol waardige zalen, een horecage legenheid, kinderopvang en de VLISSINGEN - De Print Ser vice (DPS) heeft donderdageen nieuw pand in gebruik geno men aan de Sint Jacobspassage in Vlissingen. De tweede letter van DPS staat nu niet meer al leen voor het printwerk, maar ook voor 'pers' en 'pilot'. Ongeveer twee jaar geleden be gon De Print Service aan de Vlissingse Nieuwendijk met het verzorgen van visitekaart jes, briefpapier, facturen en en veloppen. Al snel bleken het pand en de vochtige opslagkel der ontoereikend. Het voorma lige pand van slagerij Snel in de Sint Jacobspassage, is ver bouwd tot een moderne winkel. Aan de achterzijde van het ver doorlopende pand is de nieuwe offsetdrukkerij, waar behalve zwart/wit- nu ook digitaal kleurendrukwerk kan worden geleverd. Het dienstenpakket is verder uitgebreid met De Pers Service voor het belette ren van textiel. De Pilot Servi ce is ook nieuw en levert zelf klevende teksten voor auto's, spandoeken en lichtreclame. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Jeffrey Kutterink. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk ivorden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. modernste fitnessapparatuur aan. Binnenkort komt daar een sauna bij. Ook voor bedrijfsfit ness biedt Take Care mogelijk heden. De individuele benadering van klanten is kenmerkend voor Take Care. Of de mensen nu als particulier ingeschreven staan of via de bedrijfsfitness bin nenkomen, iedereen krijgt een persoonlijk intakegesprek, waarna een individueel pro gramma wordt opgezet. Bin nenkort gaan we eilandelijke bedrijven benaderen met ons bedrijfsfitnessprogramma", zegt mede-eigenaar Mare Oos terwaal. ,,De basisinformatie kunnen we zo leveren maar er varing heeft ons geleerd dat elk bedrijf zijn eigen wensen en in valshoeken heeft. Een per soonlijke benadering waarin de wensen en uitgangspunten uiteengezet worden, voorkomt eventuele teleurstellingen." Take Care heeft al enkele on- KAPELLE - Bedrijven in de gemeente Kapelle lopen niet hard om zich te profileren op de Zeeuwse markt. Terwijl buurgemeente Rei- mers waal op de bedri j venbeurs Contacta een eigen plein in richt en Goes, Borsele en Ka pelle een plek delen, komen de Kapelse bedrijven gewoon niet of nauwelijks met een stand naar de beurs. Het gemeente bestuur van Kapelle betreurt dat ten zeerste omdat in het ge meentehuis de opvatting leeft dat er voor lokale bedrijven ze ker voordeel valt te halen uit een samenhangende regionale presentatie. Daarom doet de gemeente ook weer mee met Goes en Borsele op de Contacta die in oktober 2001 wordt ge houden. De gemeente heeft Ka pelse bedrijven opgeroepen toch vooral de promotiefacili teiten die de gemeente biedt, aan te grijpen. dernemingen als klant en Oos terwaal kan informatie geven over de fiscale voor- en nadelen van bedrijfsfitness en de finan ciering. „Bedrijven hebben na tuurlijk een groot voordeel aan de terugvordering van de BTW. Maar verder is het interessant om te kijken hoe je de zaken fi nanciert. Welk deel wordt door de werkgever en welk deel door de werknemer betaald?" Bedrijven kunnen met be- drijfsfïtness verschillende doe len voor ogen hebben, die be palend zijn voor de opzet van de programma's. „Gaat het om een leuke secundaire arbeids voorwaarde of wil je proberen het ziekteverzuim terug te dringen? De aanpak is ver schillend, maar zal altijd con sequent en doelmatig zijn. Educatie is overigens een we zenlijk onderdeel van ons werk. Het aanbod bestaat niet uit kortlopende cursussen, maar uit een vast programma waar mensen zo op kunnen in stromen." Op de langere ter mijn wil Take Care zich ook richten op arbeidsreïntegratie, maar Oosterwaal is zich ervan bewust dat het centrum zich eerst goed moet bewijzen van zijn professionele aanpak en kwaliteit. Take Care heeft flink geïnves teerd in nieuwe fitnessappara ten die op elektronische wijze de klanten volgen in hun (trai ningsprogramma. Het aantal medewerkers is verdubbeld. De fitnessruimte van Take Care in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma Take Care houdt zaterdag 20 januari van 11 tot 17 uur open dag voor belangstellenden. HULST - Reclamebureau De Wilde Zeeuw uit Hulst heeft het nieuwe Zeelandmagazine voor het VW ontworpen. Het Hulster bureau is ook verant woordelijk voor het nieuwe lo go (een gestyleerde mossel) en de slogan Zeeland, beleef het! Ronès Wielinga en Sophie Noens van De Wilde Zeeuw werden uit Zeeuwse en Bra bantse reclamebureaus geko zen om het magazine vorm te geven. Het Zeelandmagazine bestaat uit zes nummers. Een algemene editie met daarin achtergrondinformatie over alle 'eilanden' en vijf nummers toegespitst op de regio's. Het algemene magazine werd door Noens en Wielinga van voor kant tot achterkaft geheel in een nieuw jasje gestoken, van de overige vijf nummers ont wierpen zij alleen het voor blad. De Wilde Zeeuw koos voor de mossel omdat dit voor toeristen (vooral Belgen en Duitsers) herkenbaar is voor Zeeland. De magazines zijn kleurrijk opge maakt Het beeldmateriaal is geleverd door diverse Zeeuwse fotografen. De vereniging van Zeeuwse Koks houdt op 23 januari de jaarlijkse themawedstrijd in Bistro De Peperboom m Veere. De wedstrijdopdracht dit jaar is het maken van een voorge recht waarvoor deelnemende koks vijf Zeeuwse produkten krijgen uitgereikt (na bevesti gingdeelname). Dat zijn: zwar te bessen chutney en Zeeuwse kruiden azijn van 't Siepje, snelkook Zeeuwse vlegel tar we, knoflook mosterd van Ho ge molen en truffel aardappel van Van de Wekken. Van de vijf produkten moeten koks er mi nimaal drie gebruiken. Naar eigen inzicht moeten ze met tien gulden aan ingrediënten twee borden bij de jury inleve ren. De koks kunnen hun crea tie tussen 18.00 en 19.00 uur inleveren, waarna een driekop pige jury de gerechten zal be oordelen. Intratuin in Koudekerke staat vrijdag 19 en zaterdag 20 januari in het teken van de In tratuin Dierendagen 2001. Een groot deel van het tuincentrum is omgebouwd tot een dieren tuin, waar voor de kinderen niet alleen lieve, maar ook enge dieren te zien zijn. Verder zijn er diverse stands, ingericht door verenigingen en stichtin gen die zich bezighouden met het wel en wee van dieren, zoals het Wereld Natuur Fonds, het dierenasiel en de vogel- en egelopvang. Op zaterdag 20 januari worden ook de prijzen uitgereikt van de kleurwedstrijd door Muis en Leeuw. Alle kinderen die een kleur plaat hebben ingeleverd, krij gen een prijs. De prijsuitreiking vindt plaats om 11.00 uur. Daarna zullen Muis en Leeuw liedjes zingen van de 'muzikale dierenex- press'. Van 17 tot en met 20 ja nuari kunnen kinderen tot en met vijf jaar gratis op de foto. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Tot de laatste snik zal het personeel van de Provinciale Stoombootdiensten (PSD) kwaliteit moeten leveren. „Over een paar jaar staan we al lemaal op de keien, maar dat wil niet zeggen dat we op kunnen houden met bijscholingscursus sen en kwaliteit leveren. We moeten tot het eind voor een vei lige overtocht zorgen", vindt di recteur II. Thoinaes van de PSD. Hij zei dat vrijdagmiddag bij de diploma-uitreiking Zoute Ve ren aan zes PSD'ers. De naderende opheffing van de PSD, door de opening van de Westerscheldetunnel, heeft de zes er niet van weerhouden om de drie maanden durende oplei ding te volgen. Integendeel, de cursus is goed voor de persoon lijke ontwikkeling en de kansen op de arbeidsmarkt worden ver groot, vinden de gloednieuwe stuurhuisbemanningsleden C. Ouweneel, G. de Jonge, R. Nijholt en M. Mosselman. De twee andere cursisten die een diploma kregen, waren niet aanwezig op de uitreiking. Met het diploma kunnen ze tot ongeveer 2004 binnen 'hun ei gen' PSD opklimmen en daarna hopen ze op een varende functie bij organisaties als Rijkswater staat, de douane of de loodsen- diensten. Ze verwachten nu ook een streepje voor te hebben bij de sollicatieprocedure voor vaardiensten bij de nieuwe con- tainerterminal in Vlissingen- Oost. En voor het fiets-voetveer tus sen Vlissingen en Breskens is ook personeel nodig: zo'n 25 tot 40 mensen alles bij elkaar. „We zouden ook kunnen solliciteren in het noorden van het land. Daar heb je de veerdiensten naar de Waddeneilanden. Maar- ik denk er niet aan om Zeeland te verlaten. Voor geen geld", zegt Mosselman. Ramp Sinds 1995 wordt de opleiding Zoute Veren gehouden. Aanlei ding voor uitbreiding van de kennis en kunde van het veer- dienstpersoneel was de ramp met de Herald of Free Enterpri se. Vanaf dat moment zijn er ruim honderd diploma's in het land uitgereikt. ..Het is een offi cieel staatsdiploma. In het noorden van het land zullen nog nieuwe cursussen worden gege ven, maar voor Zeeland is het einde in zicht. Dit is hier de op een na laatste lichting", stelt N. Eisma, die vanuit de nautische afdeling van het ROC Zeeland betrokken is bij de opleiding. Over drie maanden zwaait het laatste zestal gediplomeerde PSD'ers af. TERNEUZEN - Het ongeluk dat donderdagavond plaats vond in de oostbuis van de Wes terscheldetunnel, is niet te wijten aan nalatigheid in het naleven van de veiligheidsvoor schriften. Dat stelt de Arbeids inspectie na onderzoek in een eerste reactie. De toestand van de 48-jarige Belgische tunnelbouwer, die naar het academisch ziekenhuis van Gent is vervoerd, is kritiek. De man heeft bij zijn val van acht meter hoogte ernstig hoofdletsel opgelopen en wordt kunstmatig in coma gehouden. Vrijdagavond zijn de werk zaamheden in de oostbuis om elf uur weer hervat. Die waren di rect na het ongeluk stopgezet om de Arbeidsinspectie haar werk te kunnen laten doen. Vol gens de dienst is de hulpverle ning snel en adequaat op gang gekomen. Directeur R. de Leeuw van Kombinatie Middelplaat Wes- terschelde (PCM W) onderschrijft de bevindingen van de Arbeids inspectie. „De eerste indruk is niet dat er iets systematisch fout ging. Het is een ontzettend stom incident geweest. Met autorijden ge beurt er ook wel eens wat, al heb je goede auto's en kun je goed rijden." Extra maatregelen zijn volgens De Leeuw dan ook niet nodig. VOC-spektakel gaat over rijkdom, armoede, ontheemding en botsende culturen door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het idee is simpel maar ambitieus. Een theatervoorstelling met als de cor de enige VOC-stad die nog behoorlijke gelijkenis vertoont met de situatie van vierhonderd jaar geleden, toen de VOC werd opgericht. De Middelburgse rechtbank fungeert als achter wand en gedeeltelijke overkap ping van een tribune die plaats biedt aan tweeduizend toe schouwers. In en aan het water liggen schepen - zowel echte als decorstukken - en een uitge kiende belichting betrekt de ge bouwen aan de Nieuwe Haven bij het theaterstuk. En dat moet, ondanks medewerking van Zeeuws Orkest en Zeeuws Phil- harmonisch Koor, vooral een volksopera worden. „Een stuk met kloten", zegt directeur Ge rard Peijs van de Stadsschouw burg. „We willen de mensen ont roeren." Twee jaar geleden is hij bena derd door impresariaat Jacques Senfonder meer bekend van de toneelproductie Wilhelmina. Of hij zich realiseerde dat het in 2002 vierhonderd jaar geleden is dat de VOC werd opgericht. Dat vraagt toch om een open luchtspektakel in een decor uit die tijd? En dat dan op televisie brengen, natuurlijk. „Ik ben toen de mogelijkheden gaan onderzoeken", vertelt Peijs. Hij benaderde Erik Visser die met Flairck een voorstelling heeft gemaakt over de Gouden Eeuw. Die is zich, met behulp van de Middelburgse archivaris Peter Sijnke, gaan oriënteren. Dat heeft geresulteerd in het verhaal van Lucia de Moucher- on, dochter van de reder Balt- hasar de Moucheron, die verliefd wordt op de mulat Jo hannes, zoon van een voormali ge slavin. In het verhaal worden ook thema's aangesneden als rijkdom en armoede ten tijde van de oprichting van de VOC, de ontheemding van mensen die naar andere werelddelen ver trekken en de botsing van cultu ren. „Het verhaal is gebaseerd op historische feiten, maar de schrijver heeft zich wel wat vrij heden gepermitteerd", aldus Peijs. Scheepswerf Er is enige tijd gedubd over de locatie. Het Abdijplein viel af vanwege het ontbreken van wa ter, het dok aan de Dam had te hoge kademuren. Vormgever Impressie van het toneelbeeld dat aan de Nieuwe Haven in Middelburg moet onstaan. Tom Schenk, van onder meer De Appel en in Zeeland bekend vanwege zijn bijdrage aan thea tervoorstelling De Dijk in Kats, viel voor de Nieuwe Haven. Hij wil er een zeventiende eeuwse scheepswerf nabouwen. Links, in een schip in aanbouw, neemt het Zeeuws Orkest plaats, rechts wordt het achtersteven van het VOC-schip De Zeeuw- sche Leeuw gebouwdDe Stich ting Behoud Hoogaars legt en kele historische schepen in de buurt. Voor Peijs is medewerking van het Zeeuws Orkest, het Zeeuws Philharmonisch Koor, het Be drijf v/h en een aantal Zeeuwse amateurs een voorwaarde waaraan niet kan worden ge tornd Tegelijkertijd moet de productie een bovenprovinciaal karakter krijgen, onder meer door de inbreng van bekende hoofdrolspelers. „Dan kom je op het probleem van de centen. Zonder geld kun je geen spelers vastleggen en zonder spelers krijg je niet zo makkelijk spon sorbijdragen." Uitgaande van een recette van 825.000 gulden, is ruim 1,6 miljoen gulden aan sponsorgeld nodig, op te bren gen door vijf bedrijven. Op voorstel van burgemeester D. C. B. Burgers is die taak toe bedeeld aan bureau Bossanova uit Den Bosch, dat vaker met dit bijltje hakt. „Het is een boven provinciaal project en daarvoor moet je landelijk geld zien te vinden", verklaart Peijs. „Zou je het in Zeeland zoeken, dan frustreer je andere subsidiestro men voor culturele projecten." Binnenkort wordt voor de orga nisatie van het project een spe ciale stichting opgericht. Vorige week wijdag heeft de landelijke Stichting Viering 400 jaar VOC zich achter het Zeeuwse project geschaard en dat opent volgens Peijs veel deuren. „Sponsors willen liever aan de landelijke manifestatie meebetalen dan aan één project. Zo wordt dus geld naar ons doorgesluisd." De schouwburg directeur benadrukt dat dit geld ook ten goede komt aan andere Zeeuwse VOC-initiatieven. „Dit is geen Middelburgs maar een Zeeuws project. We zoeken ook samenwerking met andere organisaties, zoals het Straat festival. De boodschap die we uitdragen is dat Zeeland in de zomer meer heeft te bieden dan zon en strand." Voor de hoofdrolspelers en de meewerkende tv-omroep heeft Peijs wel namen in gedachten, maar concrete afspraken zijn nog niet gemaakt. Over twee maanden moet duidelijk zijn of het benodigde geld bij elkaar komt. Lukt dat niet, dan wordt het hele project afgelast. De am bities worden niet naar beneden geschroefd. Peijs: „We doen het goed of we doen het niet. Dat is voor mij een keihard gegeven." VLISSINGEN, Theater Vestzak99 'Luister Loekoe Yere Kijk', caba- ret/kleinkunstprogramma van Howard Komproe. Regie-adviezen van Maarten van Hinze doorWillem Nijssen Aan de hand van een serie dia's - een kleine autobio grafische reeks - loopt Howard Komproe in zijn eerste avond vullende programma 'Luister Loekoe Yere Kijk' in vogel vlucht het verhaal van Odys seus door. Voor een stand-up comedian - en dat is tot nu toe de kern van Howard Komproes zevenjarige artiestencarrière geweest - is dat een verrassen de keuze. Een keuze met een boodschap lijkt het, maar in werkelijk heid laat Howard Komproe zijn publiek aan het slot met een nogal open einde achter. In dat slot duikt namelijk - net als in de Odyssee - Telemachus, de zoon van Odysseus op, die samen met zijn vader de vrijers van zijn moeder doodt. Maar juist op het moment waarop hij dus bewijst een waardig opvol ger te zijn van zijn vader, kiest hij er dan voor om niet een ko ning te worden, maar een dan ser. Wat dat precies betekent, daarnaar kunnen we alleen maar gissen. Is 'Luister Loekoe Yere Kijk' een ode op de vader van Howard Komproe? Of is het thema 'kiezen voor jezelf'? Is het een verwijzing naar het bestaan als artiest? Of is het een beeld met een homoseksu ele connotatie? Verschrikke lijk serieuze vragen voor een avondje cabaret. Is 'Luister Loekoe Yere Kijk' dan eigenlijk wel cabaret? Ze ker niet in de klassieke zin. Ho ward Komproe is een onder houdend verteller, die zijn verhaal goed met grappen weet te larderen. En die grap pen zijn cabaret-achtig, in die zin dat ze heikele onderwerpen als de man-vrouw verhouding of de (overwaardering voor) seksualiteit op een uitdagende, prikkelende en ook wel kriti sche manier aan de orde stel len. Maar eigenlijk is Howard Komproe in zijn programma nogal behoudend. Heel even verraadt hij dat, als hij in een enkel zinnetje vol trots vertelt dat zijn ouders al dertig jaar samenzijn. Zijn oplossing voor het man vrouw probleem (de firma Rent-a-Dick, waar vrouwen een man op maat kunnen be stellen) heeft wel even het bi zarre van cabaret, maar eerder zou ik 'Luister Loekoe Yere Kijk' een kleinkunst-pro- gramma noemen. Een pro gramma waarin iemand met milde toets en zonder diepe be doelingen een aardige 'schets van het leven' brengt. Eerder kabbelend dan priemend. Maar in een kleinkunst-pro- gramma horen we dan vaak weer een aantal liedjes, en die ontbreken totaal in 'Luister Loekoe Yere Kijk'. De rode draad - het verhaal van Odys seus in combinatie met de fo to's - is een mooi 'literair' alter natief. En, zoals gezegd, ook wel verrassend. Ondanks de matige grapdichtheid en de wat kale mise-en-scène is dit programma daarom toch een interessant debuut. Ik ben be nieuwd wat deze 'Telemachus' er verder van gaat maken. VLISSINGEN, Sint Jacobskerk Het Zeeuws Orkest o.l.v. Joan Berk- hemer en Carlo Nabbe, m.m.v. Joan Berkhemer, viool, Rik Mol, bugel en de Deltaband. Werken van Berkhe mer, Brahms, Chabrier, De Sarasate en Strauss. door Jos Verpootten Dat het Zeeuws Orkest niet eenkennig is heeft men in het verleden wel bewezen door, naast het uitvoeren van het ge ijkte symfonische repertoire, uitstapjes te maken naar pop en filmmuziek. Vrijdagavond kon men het orkest in de Sint Ja cobskerk te Vlissingen beluiste ren in een feestelijk nieuwjaars concert met licht verteerbare muziek van ondermeer de Straussfamilie. Daarnaast be geleidde het ensemble het jonge Zeeuwse jazztalent Rik Mol. Deze veelbelovende bugelspeler speelde drie jazzballades, waar van hij een, voor zijn leeftijd, opvallend volwassen interpre tatie gaf. Zijn toon is heerlijk omfloerst met het voor de bugel zo kenmerkende, enigszins hese timbre, zoveel vocaler dan dat van de trompet. Eén van de andere hoogtepun ten van de avond was de indruk wekkende balletmuziek Appal achian Springs van Aaron Copland. Hier viel weer eens op hoe fraai het timbre van de strij kers door de inbreng van diri gent en meesterviolist Joan Berkhemer is geworden. Overigens kregen in dit in hoofdzaak tere en ragfijne werk vooral de houtblazers gelegen heid zich van hun beste kant te laten horen. Het was duidelijk, dat in de gevaarlijke, 'open' ge deelten hard op onderlinge zui verheid was gewerkt en bijna alle vlekjes waren dan ook weg gewerkt, Wat betreft de koper blazers is er nog wel iets meer werk aan de winkel. Dat Joan Berkhemer inderdaad een meesterlijke violist is be wees hij in Zigeunerwalsen voor viool en orkest van De Sarasate. Gezien de opzet van het concert was er te vrezen voor een smake loze vertoning a la André de Ri- eu, maar daarvan was gelukkig geen sprake. Uiterst virtuoos, maar ook zeer bezonken ver tolkten solist en orkest deze in drukwekkende dansen, waarin nota bene een Spanjaard ziel en zaligheid van de Oost-Europese zigeuners blootlegt. Niet alleen als dirigent en vio list, maar ook als componist was Berkhemer deze avond te be luisteren. In een klankbeeld van rond de één na laatste eeuwwis seling begon hij in Parijs met Offenbach en eindigde hij in Wenen met Strauss, om deze ta melijk pretentieloze compositie maar eens kort samen te vatten. Na ter afwisseling zelfs nog een intermezzo door de Deltaband uit Vlissingen smeet het Zeeuws Orkest dit door een ongedwon gen sfeer gekenmerkte concert uit met een 'schwungvol' en on bekommerd gespeelde overbe kende wals, mars en polka van Strauss en zoon. VLISSINGEN - De Vlissingse bibliotheek 't Spui geeft op de landelijke Gedichtendag op 25 januari de aftrap voor een ge dichtenwedstrijd met als thema 'Vlissingen, oud en nieuw'. Dichters die aan de wedstrijd meedoen, krijgen een maand de tijd om hun gedicht in te leve ren. De winnaar van dit poëzie- project wordt woensdag 21 maart bekendgemaakt tijdens de boekenweek. De winnende gedichten krijgen een maand lang een plek in 't Spui. Tot 21 maart komt aan een zuil in 't Spui een overzicht te hangen van de favoriete gedichten van medewerkers en bezoekers. Advertentie Zeeuws Veilinghuis INBRENG GEVRAAGD VOOR DE FEBRUARI-VEILING Wegens enorme vraag naar antieke meubels zijn wij op zoek naar het volgende: Kabinetten Stoelen Dekenkisten Tafels Klokken Kasten, etc. Zeeuws Veilinghuis Herengracht 74 te Middelburg. Tel.0118-650680 of www.zeeuwsveilinghuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 58