Moulinex bevrijdt de vrouw Lunchen tussen Parij zenaars Luxe douchen Boekje veilingen Zilveren stofzuiger Recycling tapijt Zwevende kasten AVECLA FEMME AU FOYER PZC Behalve het stemrecht en de pil waren de komst van de stofzuiger, het elektrische strijkijzer en de wasmachine mijlpalen in de emancipatie van de westerse vrouw. Prototype van de telefoon-handschoen (2000). Golven van nostalgie overspoelen ons na het bekijken van de expositie 'Les bons génies..Dit keer zoeken we geen trendy cafés en restaurants in de categorie Alcazar, Budclha Bar en Cöstes, maar gaan we naar plekken waar je lekker en betaalbaar kunt eten tussen Parijzenaars. Direct achter het Centre Pompidou ligt de joodse wijk Marais met zijn synagoges, bakkers en koosjere restaurants. Aan de Rue des Rosiers komt de geur van warme pastrami en borsjtj (bietensoep) je tegemoet. Ga langs bij Jo Goldenberg voor 'ge- filte fish', 'caviar d'aubergines' of andere jiddische speciali teiten. Of naar Florence Finkelsztajn, die aan de Rue des E'couffes een drukbezochte traiteurswinkel heeft. Voor de lunch raden we twee adressen aan in deze multicultu rele leefgemeenschap waar, gezien het aantal leershops en winkels voor uitgaanskleding, ook homo's zich thuisvoelen. Allereerst Chez Marianne, op de hoek Rue Hospitalières-St. Gervais; een voormalige kruidenierswinkel waar je voor nog geen twee tientjes een keuze kunt maken uit een 'hapjesbuf fet'. Terwijl de wulpse Marianne toekijkt, kun je een keuze maken uit taramosalata, in olijfolie en kruiden gemarineerde pepers, humus en vele andere knoflookrijke specialiteiten. Wie relaxter wil eten, kan neerploffen in Le Loir dans la theie- re; een rariteitencafeetje met bij elkaar geraapt meubilair en uitgewoonde fauteuils aan het begin van de Rue des Rosiers. Studenten komen tussen de middag bij bosjes binnen voor een van de huisgemaakte quiches met salade en een karafje wijn, gevolgd door een van de lekkerste citroentaarten die we ooit hebben gegeten. Gemiddelde prijs: 25 gulden p.p. Nog maar net over de drempel van het nieuwe millennium kijkt het Centre Pompidou uitgebreid terug naar de vorige eeuw. Met be hulp van meer dan duizend objecten, zo'n zestig affiches en een schat aan historische filmbeelden kanin de Parijse 'kunsthal' een reis door de tijd worden gemaakt. 'Les bons génies de la vie do- mestique' leidt bezoekers langs hulpjes in de huishou ding en al het andere dat het leven kan veraangenamen vanaf 1900 tot nu. Anders gezegd: wat is er veranderd in de periode tussen Nipper uit 'His Masters Voice' en de blaffende robothond Mega Byte? Les bons génies de la vie do- mestique is het verhaal van de industriële revolutie, van spectaculaire uitvindingen die tegenwoordig heel gewoon zijn, maar vooral van de bevrijding van de vrouw. Niet voor niets opent de expositie over 'alles dat het huiselijk leven kan ver aangenamen' met een verzame ling negentiende-eeuwse keu kenhulpjes waaraan je je wer kelijk een breuk sjouwde. In sommige delen van de wereld is er niet veel veranderd blijkt uit het epos van de homo domes- ticus dat letterlijk bij de bron begint. Nog voor het betreden van zeven period rooms in het Parijse Centre Pompidou wordt een filmpje getoond van Afri kaanse vrouwen die kilometers moeten lopen naar een waterput om terug te keren met een nóg zwaardere kruik op hun hoofd. Een groter contrast met de beel den die daarop volgen, is nau welijks mogelijk. Op archief beelden is te zien hoe hard de ontwikkelingen elkaar opvolg den in de geïndustrialiseerde wereld, beginnend met een houtgestookte oven en - als een van de hoogtepunten voor de zich emanciperende vrouw - de uitvinding van de koelkast. De blijde gezichten bij het openen van een goed gevulde frigidaire spreken boekdelen. Emancipatie Behalve het stemrecht en de pil waren de komst van de stofzui ger, het elektrische strij kijzer en de wasmachine mijlpalen in de emancipatie van de westerse vrouw. Op een affiche uit de ja ren zestig wordt reclame ge maakt voor een Franse fabri kant van keukenapparatuur. 'Moulinex, librère la femme' (Moulinex bevrijdt de vrouw) luidt de veelzeggende tekst bij een vrouw die met een gelukza lige glimlach haar schort uit trekt. Niet dat de expositie een maat schappij-kritische ondertoon heeft. In de eerste plaats is 'Les bons génies...' een genot om naar te kijken. Liefhebbers van ouderwets design komen volle dig aan hun trekken in de ver schillende tijdkamers waarin complete interieurs zijn nage bouwd, historische archiefbeel den te zien zijn en vitrines staan met louter museumstukken; om te beginnen Nipper die op de grammofoon de stem van zijn overleden baas hoort. Behalve de bekende foxterriër uit 'His Masters Voice' ontdek ken we een elektrische radiator (1908, Peter Behrens) uit de tijd van het functionalisme. De Deutscher Werkbund, waarvan Duitse industriëlen, ambachts lieden, kunstenaars en architec ten deel uitmaakten, vervulde in de jaren 1900-1920 een voor trekkersrol bij de industriële productie. Dat mondde uit in een vruchtbare samenwerking van Behrens met AEG (Allge- meine Elektrizitats Gesell- schaft) waarvoor hij tal van elektrische apparaten ont wierp. Via een telefoon uit 1894 (L.M. Ericsson) en fornuizen van be gin vorige eeuw (Arthur Martin, 1910), belanden we tussen de broodroosters, gasradiatoren, elektrische waterketels en vele andere pronkstukken. Van de eerste Singer-naaimachine en een draagbare typemachine (Bennett, 1910) tot een bakelie ten stofzuiger (Miele, 1927). Keukens Het meest tot de verbeelding spreken de volledig ingerichte keukens; van de beetje kneute rige Cuisine de Francfort uit 1927 tot de - voor die tijd - aëro dynamische Raymond Loewy uit 1938. Met z'n Coldspot Su per Six Refrigerator symboli seert deze keuken de Ameri kaanse streamline periode. Na de economische crisis in 1929 is het 'made in America' dat de klok slaat. Vloeiende vor men doen hun intrede en er wordt gebruikt gemaakt van nieuwe materialen als staal, aluminium en bakeliet. Op de expositie wordt deze periode verbeeld door de meubels van Warren Mc Arthur, de Airline Chair (Kern Weber, 1934) de Sparton Bluebird-radio (Walter Dorwin Teague, 1937) en het te levisietoestel Bush TV 22. Tijdens de naoorlogse jaren zijn er verschillende stromingen op het gebied van vormgeving. Als materiaal wordt kunststof ont dekt in opvallende kleuren, ter wijl een andere groep zich be zighoudt met het creeëren van ergonomisch verantwoorde ontwerpen. Typerend voor deze tijd is de serieproductie om aan de snel veranderende consu- mentenvraag tegemoet te ko men. De wegwerpsamenleving, waarbij vorm en kleur belang rijker worden gevonden dan de degelijkheid van een apparaat, is geboren! In de tijd van de eerste stappen op de Maan, pop-art en de hip piebeweging wordt er nóg meer geëxperimenteerd. Afwijkende vormen en materialen doen hun intrede in ons huishouden, reke ning houdend met een plurifor me samenleving. Ales wordt lichter (want van plastic) en be ter hanteerbaar. Zie bijvoor beeld de felgekleurde radio armband (Matsushita, 1969) en de Spaeeball-radio (Weltron, 1970). Informatica En dan gaat het hard. Het laat ste decennium van de vorige' eeuw staat in het teken van de introductie van de informatica en elektronica in het huiselijk leven. De vraag is wat er nog te wensen is na de gsm, de compact disc, de digitale camera, breed beeld-tv en de personal compu ter die steeds meer huishoude lijke taken op zich zal nemen. 'Les bons génies...' probeert hierop antwoord te geven door het tonen van enkele prototypes van vandaag en morgen, zoals een radio die vermomd is als keukenvijzel (Tim Thom), een doorzichtig broodrooster (Mare Sadler), de nieuwste audioap- paratuur (Bang Olufsen) en de robothond Mega Byte die alles kan, inclusief zichzelf uitlaten. Kropen we in vroeger jaren nog gezellig met z'n allen rond de ra dio of, vooruit, de televisie, te genwoordig hoef je niemand meer te zien of 'live' te spreken. Werken doen we thuis op de computer en dankzij Internet kunnen we tussen het chatten door de boodschappenservice langs laten komen. Toegegeven, het leven wordt steeds makke lijker gemaakt, maar wordt het er ook leuker op?! Ellen Scholtens 'Les bons génies de la vie do- mestique'. Tot 22 januari 2001 van woe-ma van 11.00-21.00 uur (op dinsdag gesloten). Cen tre Pompidou, Galerie Sud, ni veau 1. Toegang: 50 ff. Tel. 01.44.78.12.33. Website: www- .centrepompidou.fr In de tijd van de eerste stappen op de Maan, pop-art en de hippiebeweging wordt er nog meer geëxperimenteerd en doen afwijkende vormen en materialen hun intrede, zoals plastic. foto's Centre Pompidou Als het. aan sanitairproducenten ligt, blijft de luxe in de badka mer toenemen. Na whirlpools en bubbelbaden ligt de nadruk tegenwoordig vooral op luxe douchen Eén straal is niet voldoende. De gebruiker wordt omgeven door stralen en desgewenst kan de douche veranderen in een stoomcabine. Een goed voorbeeld van deze weldadige luxe is de doucheserie Body Soul van producent Artweger. De consument kan kiezen uit vijf modellen. Body Soul I (vanaf 6.000 gulden) is een eenvoudige douche, zelfs zonder achterwand. Het topmodel is Body Soul V (vanaf 20.000 gulden), een cabine waarin alle mogelijke snufjes ver werkt zijn. De douchecabine van dit model is uitgerust met zes millimeter dik veiligheidsglas en een bak van kunststeen. Het bedieningspaneel is voorzien van een handdouche (drie straalsoorten), een thermostaat en een stoomsysteem. De cabines worden gemporteerd door Burg mans Agenturen: 010-450.8451. - Jan Pieter Glerum gaf als directeur vam Sotheby's een gezicht aan het fenomeen veilingen. Eind jaren tachtig verliet hij het beken de veilinghuis en zette hij met een aantal collegae een eigen bedrijf op. Dat Glerum zijn ervaringen graag deelt met anderen, blijkt uit de vele publicaties waaraan zijn naam verbonden is. Nieuw is Het Veilingboekje, dat onlangs verscheen bij uitgeverij Ti- rion. In dit boekje geeft de veilingmeester informatie over alle as pecten van de veiling, inclusief de geschiedenisWaar moet de koper bijvoorbeeld op letten voordat hij gaat bieden en kopen? Wat zijn de voorwaarden en hoe zit het met bieden via internet? Glerum lardeert deze feitelijke informatie ruimschoots met anek dotes, zoals het verhaal van de patholoog-anotoom die schilderijen van begrafenissen spaart. Leuk. Het Veilingboekje is te koop in de boekhandel voor 29,50 gulden. Het sobere interieur, gevat onder de naam minimalisme, zorgde voor een opmars van roestvrij staal in het interieur. Het materi aal, vaak met een strakke, neutrale uitstraling, is niet meer weg te denken uit de woning. Een nieuw model stofzuiger van Miele verscheen onlangs welis waar op de markt onder de naam Muminium Limited Edition, maar sluit nauw aan bij die RVS-trend. De stofzuiger is voorzien van een speciale briljantlak, die stoot- en krasvrij is. De stofzuiger heeft een vermogen van 1600 watt, regelbaar met een draaiknop. De prijs is 539 gulden. De Vereniging van Nederlandse tapijtfabrikanten heeft onlangs het initiatief genomen om afgedankt tapijt te recyclen. Speci aal daarvoor wordt Carpet Recycling Nederland opgericht. Bi] die organisatie kunnen gemeenten en afvalverzamelingsbedrijven in de toekomst tapijtafval kwijt. Volgens de tapijtbranche komt jaarlijks zo'n 80.000 ton tapijtafval vrijOp dit moment belandt dit op de afvalberg. De VNTF voelt zich verantwoordelijk voor een milieuvriendelijke en economische haalbare verwerking van tapijtafval. Wat er vervolgens met het af gedankte tapijt gaat gebeuren, is nog niet duidelijk. Het GuT-keurmerkdat op de rug van veel tapijtsoorten te vinden is, geeft nu al aan dat de vloerbedekking zo milieuvriendelijk mogelijk geproduceerd is. Het Europese keurmerk garandeert dat het tapijt geen asbest, schadelijke verfstoffen of formaldehyde bevat. De nieuwste meubellijn bij de EnzoLuca designcollectie is het ruimtelijk kubisme: strakke kasten die worden gedragen door een aluminium profiel - vierkant of ovaal -waardoor ze 30 cm boven de grond zweven. Dit schept optisch ruimte. Profiel en kast zijn kunstig met elkaar versmolten, dankzij de kliklijst. De kasten zijn gebaseerd op een kubus van 50x50x50 cm, in een veelvoud van maximaal 5 breed (dressoir) of 3 hoog (verticale kast). Het dressoir bestaat met 34 of 5 deurende kast heeft op z'n hoogst 3 deuren boven elkaar. De kasten bieden de keuze uit kersen-, eiken- en notenfineer voor de corpussen en fronten. Een bijkomende optie is de vitrinedeur met aluminium profiel. Het fineer onderscheidt zich door de horizontale nerftekening die vooral sterk naar voren komt in de dressoirs. De nerven lopen over de hele frontlijn continu door wat de kast eindeloos langer maakt. Een tweede bijzonderheid is de finish van het notenfineer: er ligt een melkwitte, haast zilverachtige gloed over, die voortreffelijk aansluit bij het geanodiseerd aluminium van de draaglijsten, de vi trinedeur en de handgrepen. Deze laatste zorgen voor een verras singselement; een greep midden op het front9 Dan verwacht je een lade, maar deze keer krijg je een deur. Deze nieuwe kastenlijn verschijnt onder twee namen, al naarge lang het design van de profielen: Sensano staat voor de iele, vier kante dragers, Serrenti voor de gestileerde ovale vorm. De kasten zijn gecompleteerd met tafels en salontafels op basis van dezelfde profielen. De complete collectie is een exclusief ontwerp van René Bubber- man voor EnzoLuca, de designcollectie van Piet Klerkx Meubel we reld. GPD Info: EnzoLuca/Piet Klerkx, 0416 673 400. zaterdag 13 januari 2001 LES ARTS MEKAGEÜS LA MODE 1958

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31