Europese vleesverkoop stort in Fout op fout in Enschede W adden vereniging schorst mosselvisser als bestuurslid VACATURES* Middelburg viert VOC-jubileum met opera Miljardentekort bedreigt EU-begroting door opkopen meer koeien HP-oprichter W. Hewlett (87) overleden Indrukwekkende stilte tijdens tocht van rouw en solidariteit indag 5 keukenapparaten lij Hins Verkerk. MM MKERKfMUKEm Palestijnen executeren twee collaborateurs Portugese verkiezingen rommeltje 2 Cel voor virtuele kinderporno Nieuw spoor op de tocht Van Barneveld uitgeschakeld 4 WEKEN VOOR PZC Zo groot is Zeeland toch niet? r -2° 04 Vorst Veel zon en koud. In de ochtend nog lichte vorst. Middagtemperatuur rond 1 graad. 244e jaargang no. 11 zaterdag 13 januari 2001 losse nummers 3,00 PZC door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Met de opvoering van een spectaculaire volksopera draagt Middelburg in juli 2002 bij aan de viering van 400 jaar Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC). De Stadsschouwburg in Middelburg heeft ver ontwikkelde plannen voor de openluchtvoorstelling Lucia. Die moet plaatsvinden achter het recht bankgebouw in Middelburg, deels op de kade, deels op het water. De pro- ductiekosten bedragen minimaal 2,5 miljoen gulden. De opera wordt ge schreven door Erik Visser van de mu ziekgroep Flairck. Aan de voorstel ling werken het Zeeuws Orkest, het Zeeuws Philharmonisch Koor, thea tergroep het Bedrijf (v/h Flup Ju) en amateurs uit de Zeeuwse theaterwe reld mee. Voor de hoofdrollen zijn contacten gelegd met bekende Neder landse zangers en acteurs. Het spekta kel wordt geregisseerd door Aus Grei- danus van de Haagse theatergroep De Appel. De bedoeling is dat één van de publieke omroepen een televisie-regi stratie maakt. In het comité van aanbeveling zitten onder meer burgemeester D. C. B. Burgers van Middelburg, Eerste Ka merlid H. Eversdijk, commissaris van de koningin W.T. van Gelder, staatsse cretaris F. van der Ploeg (cultuur) en voorzitter H. H. F. Wijffels van de So ciaal Economische Raad (SER). De kosten van het spektakel, dat vijftien keer wordt opgevoerd voor in totaal 30.000 toeschouwers, zijn begroot op 2,5 miljoen gulden. Een derde van dat bedrag moet uit de recette komen, de rest van vijf grote sponsoren. In het genoemde bedrag zijn de kosten voor de Zeeuwse inbreng en de plek niet meegenomen. De moeten worden op gebracht door de gemeente Middel burg en de provincie. De productie en sponsorwerving is in handen van Bossanova, dat in Den Bosch jaarlijks de theatermanifesta tie De Parade verzorgt. De Stichting Viering 400 jaar VOC heeft het Zeeuwse project een plek gegeven in de landelijke VOC-manifestatie. pagina 12: opera moet ontroeren door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De verkoop van vlees in Europa neemt zeer sterk af. Als gevolg daarvan dreigen de land bouwuitgaven van de Eu ropese Unie dit jaar mil jarden guldens hoger uit te vallen dan geraamd. De dalende verkopen worden ingegeven door de paniek over de gekke-koeienziekte (BSE). De consumptie van vlees daalde in Europa de afgelopen maan den gemiddeld met 27 procent. In Griekenland was de afname het grootst (-50 procent), in Ita lië daalde de verkoop met 40 •procent, in Frankrijk met 38 procent en in Duitsland met 33 procent. Volgens de Europese Commissie bleef de verkoop in Nederland, Denemarken en Ier land stabiel, terwijl in Groot- Brittannië, Finland en Zweden iets meer vlees werd gegeten. De daling met gemiddeld 27 procent stelt de Commissie voor grote financiële problemen. Vo rig jaar spraken de landbouw ministers af dat de komende zes PALO ALTO - William Hewlett, medeoprichter van Hewlett- Packard (HP), is gisteren op 87- jarige leeftijd overleden. Hewlett begon het bedrijf, nu een over hele wereld opererende computer- en printerfabrikant, in 1938 met zijn vriend David Packard. De twee waren inder tijd pioniers in wat nu Silicon Valley is, het centrum voor de Amerikaanse computer- en softwarebranche. Het zakentijdschrift Forbes rangschikte Hewlett in 2000 op de 26ste plaats op de lijst van rijkste Amerikanen. Zijn ver mogen wordt geraamd op 9 mil jard dollar. Hewlett was vooral trots op de managementstijl van de onderneming. Het bedrijf kent geen strikte hiërarchie en hecht veel waarde aan individu ele creativiteit en initiatieven. HP behoorde tot de eerste be drijven die de werknemers winstdelingen gaven. Hewlett zat tot in 1987 in de leiding van het bedrijf. Hij raakte bevriend met Packard toen de twee aan Stanford University studeer den. Enkele jaren na hun afstu deren begonnen ze in een huur- garage in het Calif ornische Palo Alto een bedrijf. Aanvankelijk maakten ze apparaten waarin elektronica waren verwerkt. Na cle Tweede Wereldoorlog groeide het bedrijf onstuimig. Later ging het ook rekenmachi nes, computers en printers ma ken. Packard overleed in 1996 op 83-jarige leeftijd. AP Advertentie Create your e-business www.elevator-pitch.nl maanden alle slachtrijpe runde ren die niet op BSE zijn getest, vernietigd moeten worden. De boeren krijgen de marktprijs vergoed. De Commissie schatte de kosten destij ds op 28 milj ard gulden, waarvan de EU 1,9 mil jard betaalt. De rest is voor re kening van de lidstaten. De ramingen waren gebaseerd op een consumptiedaling met tien procent. Nu de verkoop veel sterker terugloopt, is de ver wachting dat boeren veel meer runderen voor vernietiging zul len aanbieden. De extra kosten kunnen oplopen met vier mil jard gulden. De landbouwbe groting beschikt niet over een dergelijke reserve. De EU-regeringsleiders legden afgelopen maand in Nice vast dat het EU-budg'et niet over schreden mag worden. Als de premiers in dit standpunt vol harden moet op andere posten gekort worden. Verlaging van de gegarandeerde landbouw prijzen is een van de mogelijk heden. Het aantal landen dat Neder lands rundvlees, veevoer en runderen weigert is opgelopen tot 54. Dat meldde gisteren het Productschap Vee en Vlees. De weigeraars verwijzen vooral Jongeren aan de kop van de stoet droegen lantaarns. foto Phil Nijhuis/GPD door Dick van Rietschoten VOLENDAM - Ruim 20.000 mensen namen gisteravond in Volendam deel aan een stille tocht en een herdenkings bijeenkomst voor de bij de cafébrand van 1 januari omgekomen en gewonde slachtoffers en hun naasten. Tijdens de als Bijeenkomst van Verbon denheid aangeduide tocht heerste in het verkeersvrij gemaakte dorp een in drukwekkende stilte. Zelfs het vlieg verkeer van en naar Schiphol had zijn koers verlegd. De stoet liep vanaf het Europaplein langs café De Hemel, waar de ramp zich voltrok, naar het voetbalstadion van FC Volendam. Op een platform tegen over De Hemel lieten de deelnemers aan de tocht duizenden boeketten bloemen achter. In het stadion werden enkele toespraken gehouden en werd gezon gen door een jeugdkoor, het Volendams Operakoor en Jantje Smit. Vervolgens gaven enkele jongeren die de brand meemaakten of vrienden hebben verlo ren hun impressie van de gebeurtenis en de invloed daarvan op hun leven. Aan de kop van de stoet liepen twee honderd jongeren, gevolgd door verte genwoordigers van het gemeentebe stuur, de provincie en het Rijk. Namens het Koninklijk Huis was prins Willem- Alexander aanwezig en namens het ka binet premier Kok, de vice-premiers Jorritsma en Borst en staatssecretaris De Vries van Binnenlandse Zaken. Bij de brand kwamen tien jongeren om. Van 49 slachtoffers is de toestand nog altijd zorgwekkend. Er liggen nog 118 gewonden in ziekenhuizen. GPD pagina 3: regels horeca strenger (Advertentie) van onze redactie binnenland ENSCHEDE - De gemeente En schede en de plaatselijke brand weer krijgen er flink van langs in de rapportages van in totaal acht inspecties naar aanleiding van de vuurwerkramp. Hoewel de inhoud van deze rap porten pas maandag openbaar zullen worden gemaakt, staat nu al vast dat de conclusies ver nietigend zijn voor het gemeen tebestuur. De politie Twente komt er goed van af. Haar optre den bij de ramp wordt 'zeer be hoorlijk' genoemd. Bij de gemeente en de brand weer zijn de conclusies van de inspecties volgens betrouwbare bronnen hard aangekomen. De instanties vinden dat de inspec tierapporten te eenzijdig zijn en dat het falen van de rijksover heid onvoldoende aan bod komt. „Ze treden op als rechters in hun eigen zaak", wordt in het stadhuis gezegd. In de rapporten wordt het de ge meente zwaar aangerekend dat ze de handhaving van de ver- (Advertentie) jÜ Hulst Industrieweg 3 b, 0114 317 179 van onze redactie buitenland GAZA - De Palestijnen exe cuteren vanmorgen twee mannen wegens collaboratie met Israël. President Arafat heeft hun doodsvonnis be vestigd, zo deelde minister van Justitie Freih Abu Med- deine gisteravond mee. Het tweetal zal door vuurpe lotons worden geëxecuteerd. De eerste terdoodveroor- deelde is Majdi Mikkawi. Hij wordt in Gaza terechtgesteld omdat hij Israël aan infor matie zou hebben geholpen waardoor Israëliërs op 22 no vember vier leden van Ara fats Fatahgroep binnen de PLO konden doden. De twee de veroordeelde is Allan Bani Odeh. Hij wordt terechtge steld in Nabloes op de Weste lijke Jordaanoever. Odeh heeft bekend de hand te hebben gehad in een explosie die op 23 november in Na bloes leidde tot de dood van Ibrahim Bani Odeh, een fa milielid van de verdachte. Het slachtoffer was expert op het gebied van bommen van de militante Hamas-bewe- ging. RTR/AFP/AP leende milieuvergunningen aan het ontplofte vuurwerkbedrijf S. E. Fireworks niet goed heeft uitgevoerd. Ook wordt het de gemeente verweten dat er nooit een bouwvergunning is ver leend voor zowel de zeecontai ners als de mavoboxen (garage achtige gebouwtjes), waarin eveneens vuurwerk lag opgesla gen. Culemborg De kritiek op de brandweer is dat ze de brand bij de vuurwerk opslag niet juist zou hebben be streden. Ook is er onvoldoende rekening gehouden met het ex plosiegevaar bij S. E. Fire works. Verder heeft de brand weer te weinig lering getrokken uit de lessen van Culemborg. Daar explodeerde in 1991 een vuurwerkonderneming waarbij twee mensen om het leven kwa men. De rapportages zijn opgesteld door de Arbeidsinspectie, de Rijksverkeersinspectie, de In spectie Milieuhygiëne, de In spectie voor de Ruimtelijke Or dening, de Inspectie van de Volkshuisvesting, de Inspectie voor de Politie, de Inspectie Brandweerzorg en Rampenbe strijding en de Inspectie voor de Gezondheidszorg. GPD Morgen is de Kon mar in Middelburg open van 12.00 - 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel jCuJjt u, ook, -za •jxon tkn? naar de onzekerheid over BSE. „Uitleg dat in Nederland de boel goed is geregeld heeft nog weinig effect. Heel frusterend", aldus een woordvoerster van het productschap. Door de boy cot loopt Nederland op jaarba sis minstens 40 miljoen gulden aan vee-export mis. GPD Aanhangers van de zittende Portugese president Sampaio hielden er gisteren de moed in. Hun kandidaat zal morgen wij- wel zeker de presidentsverkie zingen winnen. De opkomst zal echter klein zijn. Bovendien valt het gerommel met stemmen bij de Amerikaanse presidents verkiezingen in het niet bij de stempraktijken in Portugal. Daar zijn een half miljoen over leden kiezers opgeroepen. Virtuele kinderporno wordt strafbaar. Makers, bezitters en verspreiders van (digitale) afbeeldingen waarop seks met kinderen te zien is, riskeren straks een gevangenisstraf van maximaal vier jaar. De Coornhert Liga, de Nederlandse ver eniging voor strafrechthervoming, reageert kritisch omdat virtuele beelden niet behoeven te impliceren dat kinderen daadwerkelijk zijn misbruikt. Voor de Belgische minister van Verkeer heeft de aanleg van een nieuwe goederenspoorlijn naar Nederland geen voor rang. De nieuwe lijn van Antwerpen naar Bergen op Zoom en Vlissingen staat niet op de lijst van projecten die mi nister Durant de komende tien jaar wil verwezenlij ken. Raymond van Barneveld is er gisteravond in Frimley Green niet in geslaagd de laatste vier te bereiken van de Embassy, het officieuze WK darts. De Hagenaar verloor in een ze nuwslopende kwartfinale met minimaal verschil van de Ted 'The Count' Hankey, 5-4. De Engelsman is titelverdediger. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie:6 en 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13, 15 en 17; sport: 19 en 21; reportage: 23, 24, 25,27 en 29; wo nen: 31 en 33; reizen: 37, 38, 39 en 41 UÊÊÊÊÊ door Harmen van der Werf HARLINGEN - Het bestuur van de Waddenvereniging heeft de Zeeuwse mosselvisser W. van den Berg geschorst als bestuurs lid. Hij zou te veel met twee pet ten op zitten. Van den Berg gaat het besluit in kort geding aan vechten. Van den Berg is vorig jaar als be stuurslid gekozen op een leden vergadering in Rotterdam, waar veel mossel- en kokkelvissers waren. Zijn verkiezing stuitte het bestuur tegen de borst. Voorzitter D. Eisma bevestigt dat, maar 'we zijn met elkaar aan de slag gegaan'. In de loop der tijd bleek echter, aldus Eis ma, dat Van den Berg als mos selvisser de lijn van de Wadden vereniging niet volgde. Over bijvoorbeeld de voedselreserve- ring voor vogels in de Wadden zee en de effecten van de mecha nische kokkelvisserij- „Dat werkte verwarrend", zegt Eis ma, „zowel richting onze leden als richting de politiek. Dat kunnen wij niet hebben." Doelstelling Van den Berg, die in Bruinisse woont, herkent zich daar niet in. „Op sommige punten waren wij het niet eens, maar ik sta 'en blijf staan achter de doelstelling van de Waddenvereniging, achter bescherming van de Wadden zee. De gemeenschappelijke belangen van natuur en visserij zijn groter dan de tegenstrijdig heden." Eisma gaat daar niet in mee. De belangen zijn naar zijn oordeel juist verder uit elkaar gegroeid. Hij doelt dan met na me op de gevolgen van de me chanische kokkelvisserij. De strijd daartegen is een speer punt van de Waddenvereniging geworden .Het besluit tot schor sing van Van den Berg zal, zoals de statuten van de Waddenver eniging voorschrijven, worden voorgelegd aan de ledenverga dering. Die is in april in Gronin- (Advertentie) gen. Van den Berg wacht dat niet af. Hij gaat het schorsings besluit aanvechten in kort ge ding. Volgens Eisma maakt hij weinig kans, De statuten van de Waddenvereniging staan het tussentijds schorsen van een be stuurslid toe. Over het demo cratisch gehalte van de beslis sing is Eisma kort: „De statuten zijn goedgekeurd door de leden vergadering." (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: O een proefabonnement van 4 we ken voor 17,50 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 39,45) O per kwartaal met automatische incasso 107,50) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 5 DOCENTEN TECHNISCHE TEKENAARS IN DEZE KRANT!!! 713214 000019 Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! DEN DEKKER MUZIEK v/b Biltlaan 69, Kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1