Bijval voor visie op Cadzand PZC Iman Yalcin gaat terug naar Turkije met tevreden gevoel 40% KORTING Jeugdraad krijgt les in vergaderen GS hechten eraan dorpen bij huidige gemeente te houden PZC Hontenisse juicht nog niet om fiat voor jachtha ventje Haalbaarheid roept vragen op Vakantiegift Axel nog onzeker Toezicht op brandveiligheid Kleine woningbrand in Yerseke Zeehond Axel is gezond KOUD? WELNEE!! PULLOVERS WINTERBROEKEN JAOKS www.legrand.nl door René Hoonhorst AXEL - De jeugd in Axel en Sas van Gent wordt in de na bije toekomst nadrukkelijker bij het gemeentelijk jongeren beleid betrokken. De twee Zeeuws-Vlaamse gemeenten stellen dit jaar een jeugdraad (Axel) en een jeugdplatform (Sas van Gent) in. Die organen moeten invloed krijgen op za ken die de jongeren direct aan gaan. Zowel in Axel als in Sas zijn sinds enige tijd werkgroepen actief, waarin jongeren van 12 tot 18 jaar spreken over aanleg of gebruik van een skatebaan, voorzieningen bij een hang plek of het opzetten van een soos. Jongeren uit die werk groepen zullen zitting nemen in de vertegenwoordigende bestuursorganen. Om hen voor te bereiden, krijgen ze de kans om een cursus 'Vergaderen in een jongerenraad' te volgen. De eerste vergaderles werd donderdag gehouden. De les- sencyclus is opgezet door de Stichting Alexander, een par ticuliere organisatie die pro beert jongeren bij bestuurlijke zaken te betrekken. Aanspreekpunten Twee jeugd- en jongerenmede- werkers van Axel en vertegen woordigers van een dorpsraad en Welzijnsraad Sas van Gent (die voor de jeugd- en jonge- renwerkgroepen van Axel en Sas fungeren als gemeentelij ke aanspreekpunten) waren ook bij de eerste les betrokken. Serieus De deelnemende jongeren wis ten voor aanvang van de lessen niet precies wat ze van de cur sus moesten verwachten. Amanda en Suzanne (beiden 14) voelden zich de afgelopen maanden in de 'werkgroep jongerenhangplek' serieus ge nomen door de gemeente Axel Inrichting van een plek aan de Zuidsingel als hangplek is door B en W als suggestie mee genomen. Weliswaar wordt, na protesten uit de omgeving van de Zuidsingel, nog eens gekeken of een stek bij sport hal 't Sportuus ook in aanmer king komt, 'maar we worden als jongeren duidelijk bij het beleid betrokken'. Amanda en Suzanne kregen daardoor belangstelling voor een zetel in de jeugdraad. Na vijf lesavonden moeten de jon geren volgende maand op hun taak berekend zijn. De advie zen van de jeugdigen zullen door de gemeentebesturen in elk geval serieus worden geno men, beloofde de Axelse wet houder J. van Schaik, die José Kostert als actiefste jongere gisteren in de bloemetjes zette. De gemeente Sas van Gent heeft al vijftig mille gereser veerd voor uitvoering van jeugdbeleid, wist Welzijns- raadsecretaris M. Vereecken. door Barend Pelgrim CADZAND - Het plan voor de transformatie van Cadzand- Bad is door inwoners en onder nemers overwegend met in stemming onthaald. De haal baarheid van de plannen en het ambitieniveau roepen echter veel vragen op. Dat bleek don derdagavond in het Oostburgse Ledeltheater, waar steden bouwkundige A. Bhalotra zijn toekomstvisie presenteerde aan zo'n 350 belangstellenden. Bhalotra kon zijn gehoor ervan overtuigen dat de gedachte om bepaalde uitbreidingen en ver nieuwingen langs de Boulevard uit te voeren geen al te futuris tisch droom zijn. Zijn visie wil vooral een handvat bieden voor de toekomstmogelijkheden van Cadzand en de uitstraling die hij voor ogen heeft. Voorzitter A. de Vries van de Ondernemers Vereniging Cad zand stelde, na het zien van de presentatie, dat alles wat onder de noemer facelift valt, een goe de zaak is voor Cadzand. De be hoefte aan een nieuwe start is voelbaar in ondernemerskrin gen, zo beweert de voorman. De Vries merkte op dat verschillen de ondernemers in het dorp al seneuze gedachten koesteren over nieuwe ontwikkelingen voor hun bedrijf. De Vries: „Zo als Cadzand er nu bijligt kun je niet met goed fatsoen de éénen twintigste eeuw binnen. Een aantal ondernemers loopt met ideeën rond voor een heroriën tatie van datgene waarmee ze bezig zijn. Die weten met andere woorden al langer dat er iets no- digis." Parkeergarage Het idee van architect en ste denbouwkundige Bhalotra om de huidige Boulevard De Wie lingen in tweeën te splitsen, met in het midden een parkeergara ge waarop duinplein wordt aan gelegd, kon de goedkeuring van de inwoners en ondernemers wel wegdragen. De vraag werd echter gesteld of het voorstel om alle openbare parkeergelegen heid ondergronds uit te voeren financieel wel op te brengen is. „Wat blijft er over van uw visie als dat niet zo is", wilde men vanuit de zaal weten. Bhalotra was zeer stellig. Een beleid van ruimteverspilling noemt hij achterhaald; ruimte besparen door meervoudig ruimtege bruik in verdiepingen biedt vol gens hem juist duurzame kwali teit. Uitvoering Veel vragen vanuit de zaal wa ren er ook over het uitvoerings traject van de visie. Onderne mersvoorzitter De Vries zei benieuwd te zijn naar de priori teiten in de aanpak van Cad zand. Wanneer het plan door gang vindt, moet er wat hem betreft met bravoure begonnen worden, om de buitenwereld te tonen dat het menens is. „Mijn mening is dat zeer zorgvuldig gekeken moet worden waarmee wordt gestart. Ze zouden daar voor een eclatant project moe ten aanpakken.",De Vries doel de met name op de bouw van een woontoren op de kop van de Boulevard naast het haventje van Cadzand. Persoonlijk Burgemeester G. Noordewier van Oostburg maakte donder dagavond nog bekend dat de ge meente Oostburg de komende maanden mensen en belangen organisaties persoonlijk te woord zal staan over de struc tuurvisie, om daarmee zoveel mogelijk onduidelijkheid weg te nemen. vrijdag 12 januari 2001 In vijf avonden worden jongeren klaargestoomd om mee te praten over het jeugdbeleid in Axel en Sas van Gent. foto Peter Nicolai AXEL - Het is nog niet duidelijk of Axel meebetaalt aan de vakantie die Oostburg aangeboden heeft aan slachtoffers van de Enschedese vuurwerkramp. De raadsfracties van WD en GPV zijn daar fel tegen; het CDA lijkt verdeeld. P. Apers (WD) en J. Dieleman (GPV) hadden eerder al laten weten er niets voor te voelen het 'tekort van de gemeente Oost burg' aan te zuiveren. Oostburg kreeg afgelopen zomer veel meer vakantiegangers uit Enschede op bezoek dan verwacht. Het tekort wordt eventueel aangezuiverd door het Rijk of de gemeente Enschede, maar het leek het gemeentebestuur van Oostburg een mooi gebaar als de overige Zeeuws-Vlaamse ge meenten het tekort van een ton bijpassen. Burgemeester J, F. Mulder liet vorige maand doorschemeren dat Axel waarschijnlijk wel 1,11 gulden per inwoner (wat neerkomt op 13/643 gulden) wil betalen. Dieleman en Apers floten hem gisteren, tijdens de vergadering van de commissie financiën, nog eens terug. Oostburg moet zelf maar op de bla ren zitten als ze een te genereus geschenk hebben gegeven, te meer daar het gemeentebestuur eerst goede sier maakt met haar cadeau, oordeelden beide raadsleden. A. Kesbeke vroeg namens het CDA nog even bedenktijd, hoe wel zijn fractiegenote N. Hoebé-Duinkerke (volgens Apers en Dieleman) een dag eerder gezegd zou hebben dat het CDA ook tegen zou stemmen. M. van Oyen (PvdA) en P. Snoodijk (Ge meentebelangen Groot-Axel) gingen wel akkoord met het voorstel om het 'goedbedoelde initiatief van Oostburg' te steunen. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen heeft deze week een functionaris benoemd die bij bedrijven de brandveiligheid gaat controleren. Dat maakte burgemeester R. Barbé donder dagavond bekend tijdens de vergadering van de commissie openbare orde en veiligheid. In het kader van het brandweer beleidsplan was daarvoor al aandacht gevraagd, omdat de af deling bouw- en woningtoezicht met de controle op de ge bruiksvergunningen flink achterliep: bij 330 bedrijven was alleen gekeken naar de bouwtechnische aspecten en niet naar de (brand)veihgheid. De preventiemedewerker zal per 1 maart aan het werk gaan in Terneuzen. YERSEKE - De brandweer is donderdagochtend uitgerukt voor een kleine brand in de woonkamer van een woning aan de Spruitstraat in Yerseke. Het vuur was snel geblust, maar de hele woning liep wel rookschade op. Over zowel de omvang van de schade als de oorzaak van de brand was gisteren niets bekend. De bewoner van het huis was op het moment dat de brand uitbrak niet thuis. TEXEL - Zeehond Axel is volkomen gezond, zo heeft een die renarts van zeehondenopvangcentrum Ecomare op Texel ge constateerd. Het dier is 33 kilo zwaar Dat is slechts twee kilo minder dan toen hij werd uitgezet, meldt woordvoerster R. Smal. Omdat Axel pas in november is uitgezet, vindt ze de kleine gewichtsafname normaal. „Hij moet dan ineens voor zichzelf zorgen", verklaart ze. Van een longworminfectie, zo als medewerkers van de Eerste Hulp Bij Zeehonden aanvan kelijk vreesden, is dus geen sprake. Axel, die zes maanden geleden in Ecomare is geboren, blijft daar nog tot aan het voorjaar. Hij gaat enkele weken in qua rantaine, om elk risico op virusinfecties uit te sluiten. De zeehond Axel werd dinsdagmiddag door vrijwilligers van de dierenambulance uit de kanaalarm de Axelse Sassing ge vist, waar het dier via de sluizen van Terneuzen terecht was gekomen. doorConny van Gremberghe TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn niet van plan om te sleutelen aan de grenzen van de nieuwe Zeeuws- Vlaamse gemeenten, als voor zo'n herschikking geen steek houdende argumenten worden aangedragen. GS hechten grote waarde aan de uitspraak van de raden van Terneuzen, Axel en Sas van Gent die gevraagd hebben om de drie gemeenten ongedeeld te laten opgaan in één nieuwe Kanaalzone-ge meente. Met die stellingname gaat het college van GS de tweede ge spreksronde over de herindeling Zeeuws-Vlaanderen in, die eind deze maand begint. Gedepu teerde A. Poppelaars (bestuur lijke organisatie) gaat ervan uit dat het provinciebestuur uiter lijk eind februari met een defi nitief standpunt over de herin- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl deling naar buiten komt. Vol gens gedeputeerde Poppelaars staat nog niet vast of de Kanaal- zone-gemeenten ongdeeld over gaan in een nieuwe bestuurlijke eenheid. GS onderkennen de bijzondere positie van de kern Koewacht. „Maar", zegt Poppe laars, „als de gemeenteraad van Axel vindt dat de gemeente in zijn geheel over moet gaan en hun argumenten overeind blij ven, dan hebben we daar reke ning mee te houden. Dan moe ten er wel heel sterke argumen ten aangedragen worden door anderen om daaraan voorbij te gaan." Burgemeester A. Kessen van Hulst heeft grote moeite met de wijze waarop GS de tweede ge spreksronde willen starten. „Nu gaan GS de gemeenteraden vra gen of ze een standpunt dat ze nooit hebben ingenomen, maar waarvan GS zeggen dat ze dat ingenomen hebben, overeind houden. Ik vind dat opmerke lijk. De raden van Sas van Gent en Terneuzen hebben nooit iets gezegd over ongedeeld over gaan. Ze hebben zich alleen uit gesproken voor de vorming van één gemeente in de Kanaalzone. Daar komt nog bij dat nu volle dig voorbij wordt gegaan aan de mening van de bewoners van de grensdorpen. Er komen wel wat spreekuren, maar daar zal de gedeputeerde met burgers pra ten. Iedereen krijgt vijf minu ten, maar wat er allemaal in die minuten gezegd wordt, dat krij gen we nooit te horen. Ik vind dat GS de waag vanuit de Sta ten van Zeeland om de mening van de bewoners serieus te pei len, niet mogen negeren. Dat wordt met alleen zo'n spreekuur wel gedaan. Bovendien begin ik ernstig te twijfelen aan het de mocratisch gehalte van de her indelingsprocedure. Het heeft er alle schijn van dat GS de weg van de minste weerstand willen afleggen", aldus Kessen. Standpunt Wethouder A. van Waes gaat er vanuit dat de raad van Axel met op haar eerder ingenomen standpunt (ongedeeld overgaan zal terugkomen. „Signalen dat we een ander standpunt moeten innemen heeft het college van B en W nog niet gekregenEr is wel gesproken over de positie van Koewacht, maar dit heeft in de raad niet geresulteerd in een wijziging van het standpunt", zegt Van Waes. Servet Yalgin: „Ik stapte hier in een gespreid bed." foto Charles Strijd door Joost Bosman TERNEUZEN - Vier jaar lang diende imam Servet Yalgin (34) als gebedsleider de Ter- neuzense islamitische ge- meentschap. Volgende week maandag keert hij terug naar Turkije. Hij prijst de goede sa menwerking met de gemeente Terneuzen en dankt het be stuur voor de goede relaties. Erg rouwig over zijn vertrek lijkt hij niet, de overgang naar Zeeuws-Vlaanderen was groot. „Wel zal ik mijn vrien den hier missen." In Turkije maakte Yalcin be kend aan de stichting 'Religi euze zaken dat hij naar het buitenland wilde, om daar als imam te werken. Hij deed exa men, maar wist nog niet naar welk land hij zou worden uit gezonden. „Tijdens de voorbe reiding leerde ik globaal wat dingen over West-Europese landen. Ik was al eens een maand gebedsleider geweest in Duitsland. Maar toen ik in Terneuzen kwam, was dat toch een heel andere wereld", her innert Yalgin zich zijn eerste ervaringen in Nederland. „Ik kende alleen Amsterdam van naam. Wanneer het dan Ter neuzen wordt, vraag je je toch wel even af waar je terecht komt Een niemandsland tus sen de Westerschelde en Bel gië, zó ver van de rest van Ne derland Een achtergebleven gebied, denk je in eerste in stantie." Isolement Zijn aanvankelijke gevoel van isolement werd in de loop der tijd echter bijgesteld. „Zeker als straks de tunnel opengaat, wordt Zeeuws-Vlaanderen daarvan verlost", toont Yalgin zich goed op de hoogte van de regionale ontwikkelingen. De ongeveer tweeduizend hoofden tellende moslimge meenschap van Terneuzenzo als hij die vier jaar geleden aantrof, is in grote lijnen de zelfde gebleven, constateert Yalgin. Hij vindt dat een goed teken: „Er is wel iets veran derd, maar toen ik hier kwam, was er al een moskee en en een bestuur. Ik stapte hier in een gespreid bed." Yalcin keert met een gerust hart terug naar het Turkse Sogut waar hij eveneens als imam aan het werk gaat. „Ik ben tevreden met wat ik heb bereikt. We hebben deze mos kee kunnen kopen, en die mooi kunnen renoveren. Daar heb ben zowel Turken als Neder landers aan bijgedragen, een sprong vooruit", vindt Yalgin. Over het contact met andere religieuze gemeenschappen in Terneuzen is Yalgin zeer te spreken. „Ik heb altijd voorop gelopen om goede betrekkin gen met hen te onderhouden. Ze zijn allemaal hier op bezoek geweest, en wij bij hen. Het initiatief kwam daarbij van beide kanten, en het heeft de vooroordelen over en weer uit de wereld geholpen. Yalgin zegt een schitterende tijd te hebben gehad in Zeeuws-Vlaanderen. Nu moet hij eerst weer twee jaar ge- bedsleider worden in Turkije, voordat zijn werkgever hem opnieuw kan uitzenden. Zou hij terug willen naar Terneu zen? Zijn vriendelijk nieuws gierige ogen glimmen een mo ment als hij zegt: „Ik ga nu eerst terug naar mijn gezin. Vraag het me over twee jaar nog maar eens." door Sheila van Doorsselaer PERKPOLDER - De toezegging van gedeputeerde G. van Zwie- ten, dat er in Perkpolder een jachthaventje mag komen, doet burgemeester A. Vogelaar van Hontenisse nogniet juichen. Vo gelaar wil eerst de resultaten af wachten van een onderzoek dat gehouden wordt door onder zoeksbureau Route IV. Het Nij meegse bureau moet plannen onwikkelen om het verdwijnen van de veerverbinding econo misch gezien op te vangen. Van Zwieten (ruimtelijke orde ning en toerisme) meent dat er in Pelpolder best plaats is voor een klein jachthaventje met onge veer honderd plaatsen. Eerder wees de gedeputeerde de plan nen van watersportvereniging HIS WA (jachthavens in de hui dige veerhavens van de Wester schelde) nog van de hand. Jachthaven Het college van burgemeester en wethouders wil graag een jachthaven hebben, maar dan wel een met vierhonderd plaat sen. Van Zwieten zet de deur op een kier, maar er bestaat nog wel een verschil van inzicht. Vo gelaar vindt het te vroeg om hierop te reageren. „Voordat we conclusies trekken uit uitspra ken, lijkt het me verstandig te wachten tot Route IV het rap port presenteert. Ik verwacht dat zo rond april. Gemeente en provincie zijn immers samen opdrachtgevers voor het onder zoek. Ik heb altijd een goed overleg met Van Zwieten gehad en ga dus niet reageren op zijn uitspraken. Ik wil onze goede verstandhouding graag bewa ren." Walsoorden Ook wil Vogelaar nog niet in gaan op het idee van Van Zwie ten om de ligplaatsen in het ha ventje van Walsoorden over te hevelen naar Perkpolder. Wa tersportvereniging d'Ouwe Ha ven in Walsoorden moet daar immers ook wat over te zeggen hebben Rijkswaterstaat was nooit voorstander van een jachthaven in Perkpolder. Het zou gevaar opleveren voor de plezierjacht jes en de grote schepen in de toch al druk bevaren Westerschelde. (Advertentie) EXCLUSIEVE HERENKLEDING TERNEUZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39