om Roer landbouwbeleid gaat MKflHTIEBEÜRS 2001 NAVO probeert angst over uranium in munitie te sussen StoraEnso bouwt enorme papierfabriek in Kanaalzone Gent Nachtinzet traumaheli scheelt 200 levens What a site! Haagse gehandicapten vogelvrij in Spoorwijk Romeins spaargeld Mannen met adoniscomplex Van Barneveld naar kwartfinale 4 WEKEN VOOR Wapenembargo Ethiopië/Eritrea blijft van kracht Brinkhorst roept op tot beëindigen industriële productie IHEKflESKKHKiKlilll^EEa Fouilleren in New York kost kapitaal 23 t/m 28 14 Meldpunt Bemoeizorg Create your e-business www.elevator-pitch.nl HILVERSUM - Als trau- mahelikopters ook 's nachts mogen vliegen, kan dat tot 200 doden per jaar schelen. Dat stelt prof. A. van Vugt, hoofd spoedeisende hulp van het Academisch Ziekenhuis Rotterdam. Van Vugt acht het noodza kelijk de traumahelikop ters ook in de nachtelijke uren in te zetten. Momen teel mogen ze wegens overlast voor de omwo nenden alleen worden in gezet tussen 7.00 en 19.00 uur. In het televisieprogram ma 2 Vandaag zei Van Vugt gisteren dat naar zijn in schatting de inzet van he likopterteams goedkoper is dan het opzetten van een landelijk dekkend net van traumateams. Volgens een berekening van het VU-ziekenhuis in Amsterdam komt er ge middeld twee keer per maand een verzoek bin nen voor assistentie van het traumateam waarbij inzet van een helikopter nodig is. Het ziekenhuis pleit er al jaren voor om ook 's nachts te vliegen. Het Amsterdamse stads deel Zuideramstel is wel bereid om over een 24- uurs vergunning voor de traumahelikopter te pra ten, aldus de lokale tv- zender AT5 gisteren. Het stadsdeel geeft wel de voorkeur aan stationering van de helikopter op Schiphol. ANP www.meliestegias.nl van onze redactie binnenland DEN HAAG - Begeleiders van het gezinsvervangend tehuis voor verstandelijk gehandi capten Humanitas in de Haag se Spoorwijk, kunnen de vei ligheid van de bewoners niet langer garanderen. Als de poli tie zich niet vaker laat zien, zal liet huis uit de wijk moeten ver- dwijnen. In de zeven jaar dat het tehuis in Spoorwijk is ge vestigd, zijn de bewoners doel wit geweest van pesterijen. Er is brand gesticht, ingebroken, in november werd een bewoner op straat neergeslagen en be roofd en maandag nog werden er twee ruiten ingegooid. Voor de begeleiders is de maat vol. In een brief aan de gemeente vra gen zij meer politie-inzet. Begeleider B. Bogers schreef de brief naar aanleiding van de nieuwjaarstoespraak van korpschef J. Wiarda. Daarin stelde de baas van het korps Haaglanden dat de inzet van zijn politiemensen bij grote evenementen ten koste gaat van het wijkwerk. Het Huma- nitashuis ondervindt dat regel matig. „Als wij de politie bel len, komen ze veel te laat of helemaal niet", aldus Bogers. Volgens de briefschrijver lijden de achttien bewoners van het tehuis onder de pesterijen. Ook onder de begeleiders levert het stress op. Enkelen hebben hier door al ontslag genomen. „Het wordt voor ons zowel heel moeilijk om de veiligheid van de bewoners te garanderen." Als de politie zich niet vaker laat zien, ziet de leiding van het tehuis zich genoodzaakt te ver huizen. „Dat is echt het laatste wat wij willen", zegt Bogers. „De meeste bewoners zijn op gegroeid in de wijk. Het zou jammer zijn als zij hierdoor weg zouden moeten." ANP Opklaringen Wolkenvelden, maar vanuit het noorden veel zop. Middagtemperatuur 3 a 4 graden. 244e jaargang no. 9 donderdag 11 januari 2001 losse nummers 2,00 LONDEN -In Londen zijn voor het eerst sinds achttien eeu wen de gouden munten te zien, die indertijd door een Romein onder de vloer van zijn huis werden verstopt. Bij opgravingen in het centrum van Londen stuitten archeologen op een leren zakje waarin in totaal 43 munten zaten. De oudste (links) da teert uit de tijd van keizer Nero (54 tot 68), de jongste (rechts) uit die van Marcus Aurelius (161-180). In totaal vertegen woordigde het spaargeld een waarde vergelijkbaar met vier jaar soldij van een Romeinse soldaat. De huidige waarde wordt geschat op 250.000 gulden. De schat ligt sinds gisteren te pronken in het Museum of London. foto Jonathan Evans/RTR aan een gezondere landbouw politiek. Schroder benoemde op Volks gezondheid de sociaal-demo- crate Ulla Schmidt (51). Zij is vice-voorzitster van de SPD- fractie in de Bondsdag. Zowel Künast als Schmidt zijn politie ke zwaargewichten. Beide de partementen wisselen hiermee tegelijkertijd van politieke kleur.Schröder noemde deze re organisatie de eerste stap tot een nieuw beleid, waarin ecolo gisch verantwoorde landbouw de rol van de door BSE-crisis in opspraak geraakte agrarische industrie moet overnemen. De Nederlandse vleesbranche is zeer ongelukkig met de komst van Künast. Dat geldt ook het pleidooi van Schroder voor landbouw, waarbij vooral wordt gedacht om de consu ment. „Alsof we dat niet allang doen", reageerde voorzitter R. Tazelaar van het productschap Vee en Vlees (PW) gisteren. „De Nederlandse vleesbedrij ven voeren een hoogstaand kwaliteitskeurmerk. Europees gezien staan we bovenaan, een Duits bureau heeft dat zelf aan getoond", aldus Tazelaar, GPD pagina 2: jachtseizoen Duitse oppositie Veel als gevolg van het feminisme onzeker geworden mannen trainen als een bezetene om een zo mooi mogelijk lichaam te krijgen. Volgens seksuoloog/psycholoog L. Woert- man heeft dit zogenoemde adoniscomplex trekjes van anorexia. Raymond van Barneveld heeft woensdag in Frimley Green de kwartfinales bereikt van de Embassy, het officieuze WK darts. De Hagenaar versloeg met de grootst mogelijke moeite de Engelsman Steve Beaton. Het werd 3-2. Van Barneveld moet het vrijdagavond in de kwartfinales opnemen tegen de Brit Ted Hankey, die vorig jaar de Embassy won. In Zeeland hebben hulpverleners steeds vaker te maken met eenzame mensen die in hun woning vervuilen. Het Zeeuws psychiatrisch centrum Emergis en de GGD runnen sinds kort het Meld-en Actiepunt Bemoeizorg, waar burgers en instellingen melding kunnen maken van deze schrij- R nende gevallen. feiten en meningen: 2;binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; wetenschap: 6; radio en televisie: 7; economie: 9, 10 en 11; sport:12,13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; kunst cul tuur: 23, 24,25,27 en 28. door Wout Bareman GENT - De Zweeds-Finse pa piergroep StoraEnso investeert de komende twee jaar bijna een miljard gulden in een nieuwe papierproductiemachine in haar vestiging in Langerbrugge in de Gentse Kanaalzone. De machine, een van de grootste ter wereld, gaat per jaar onge veer 400.000 ton dagblad- en magazinepapier produceren. Belangrijkste grondstof wordt oud papier dat Stora in heel Bel gië wil laten inzamelen. Bij Stora in Langerbrugge vin den op dit moment 410 mensen werk; er komen veertig arbeids plaatsen bij. Stora is van plan verouderde machines in Fin land, Zweden en Langerbrugge stil te leggen. De machine op de oostelijke oever van het Kanaal Gent-Terneuzen, moet die pro ductie overnemen. In een straal van 300 kilometer rond Langer brugge wordt gerecycleerd ma teriaal ingezameld en naar de fabriek getransporteerd. Ecologisch De Gentse havenschepen Da niël Termont spreekt van een belangrijk ecologisch project. „Het is de bedoeling om al het papierafval van Vlaanderen naar Langerbrugge te halen. Om de nieuwe machine te laten draaien, heeft Stora jaarlijks 700.000 ton oud papier nodig. Voor de aanvoer wordt in de eerste plaats een beroep gedaan op de binnenvaart, Stora wil ook de wegen- en spoorwegin frastructuur naar het bedrijf aan de kanaaloever drastisch verbeteren. Het bedrijf ver wacht jaarlijks zo'n 50.000 vrachtwagens met oud papier. Er wordt druk overleg gepleegd met de overheidsinstanties over een directe aansluiting op de R4 de belangrijkste ontsluitings- weg in de Gentse Kanaalzone- Met de investering kan over twee jaar door de vestiging in Langerbrugge worden voldaan aan de stijgende vraag naar hoogwaardig kwaliteitspapier. Stora is een belangrijke klant van Verbrugge Terminals in Terneuzen. De papierproducent (goed voor 12.000 miljoen ton per jaar) voert via Terneuzen jaarlijks 200.000 ton pulp en pa pier aan. Daarnaast bouwt Sto raEnso in Zeebrugge een groot distributiecentrum. Eind '99 vond daar de eerste aanvoer plaats; dit jaar krijgt de termi nal pas echt gestalte. Aanvan kelijk was ook Vlissingen in de markt voor die vestiging, maar miljoeneninjecties van de Vlaamse regering trokken Stora over de streep. Zeeland Sea ports diende hierover een klacht in bij de Europese Commissie in verband met oneerlijke concur rentie. 'Brussel' heeft zich nog niet over de zaak uitgesproken. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 17,50 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór bet einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:.....m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 3214 000002 voorop staan. Dat zei mi nister Brinkhorst (Land bouw) gisteren naar aan leiding van de benoeming van zijn Duitse collega Re- nate Künast (Groenen). De Duitse bondskanselier Schröder liet de bekendmaking van die benoeming gisteren ver gezeld gaan van de boodschap dat de landbouw veel ecologi- scher moet worden. Brinkhorst is het daar van harte mee eens. Volgens hem moet voedselveiligheid de boventoon gaan voeren, in plaats van inko menszekerheid voor de boeren. „De huidige industriële land bouw overschrijdt ethische en financiële grenzen. De ongeli miteerde productiestijgingen hebben tot onaanvaardbare ne veneffecten geleid", aldus de minister. Volgens Brinkhorst staat de Eu- NEW YORK - Een hernieuwd Amerikaans plan om het wa penembargo tegen Ethiopië en Eritrea op te heffen heeft niet de steun van de Veiligheidsraad. Dat is uit diplomatieke bronnen in New York en Den Haag ver nomen. Twee eerdere pogingen van de Amerikanen strandden in december. Nederland en Ca nada verzetten zich tegen op heffing. Beide landen hebben Militairen in de regio .ANP (Advertentie) Jaarbeurs-Utrecht 10 -14 januari 2001 jtl Openingstijden: 10 t/m 12 januari van 10.00 tot 20.00 uur, 13 en 14 januari van 10.00 tot 18.00 uur jJg-Jp ^Hi Meer weten? Bel 030-295 55 60 of kijk op www.uakantiebeurs.nl NEW YORK - Circa 50.000 mensen die onte recht grondig zijn gefouil leerd door de politie van de stad New York, krijgen een schadevergoeding. Dit is gisteren besloten na slepende rechtzaak van gedupeerden. De uit komst is een schikking, waarbij de stad vijftig miljoen dollar opzij legt om claims uit te keren. De succesvolle politiek om keihard op te treden tegen misdaad en waarbij mensen voor het minste of geringste werden gefouil leerd, krijgt zo een duur staartje. Volgens de wet mag fouilleren alleen bij een redelijk vermoeden dat de verdachte een wa pen verbergt. ANP/DPA (Advertentie) bijlage door Mare Peeperkorn en Peter van Nuijsenburg DEN HAAG - Het Euro pese landbouwbeleid moet drastisch worden veranderd. De veiligheid van het voedsel moet ropese landbouw 'aan de voor avond van een breuk met het verleden'. De crises met het voedsel (varkenspest, dioxine- kippen, gekke koeien) zijn vol gens hem het directe gevolg van de manier waarop de Europese boeren al decennia werken. Ne derland moet het voortouw ne men in de Europese Unie om dit ouderwetse 'aanbodgestuurde beleid om te buigen naar meer aandacht voor de vraag'. De D66-bewindsman verwees gisteren voor een gezelschap van partijgenoten naar de ont wikkelingen in Duitsland. Daar traden deze week de ministers van Landbouw en Volksgezond heid af omdat zij faalden bij de bestrijding van de gekke koei- enziektte (BSE). Bondskanse lier Schroder heeft inmiddels een nieuw ministerie voor Con sumentenbescherming, Voed selveiligheid en Landbouw op gericht. Dat moet onder leiding van minister Künast werken Een Joegoslavische militair treft voorbereidingen om bij de stad Presovo een gebied te onderzoeken, dat door de NAVO is bestookt met mu nitie waarin verarmd uranium was verwerkt. foto Sasa Djordjevic/EPA van onze redactie buitenland BRUSSEL - De NAVO probeert een einde te maken aan de on rust over verarmd uranium in munitie. Met een actieplan en een publiciteitscampagne wil het bondgenootschap de wereld ervan overtuigen dat er geen verband is tussen verarmd ura nium en bloedkanker. „Wij moeten de wereld gerust stellen en dat kunnen we met de feiten in de hand", zei NAVO- secretaris-generaal Robertson gisteren. In de afgelopen week eisten steeds meer Europese landen een onderzoek naar een moge lijk verband tussen zieke mili tairen en het gebruik van ver armd uranium in munitie in Bosnië en Kosovo. De NAVO kreeg het verwijt dat zij feiten verzwijgt. „Uit wetenschappe lijk onderzoek is gebleken dat er geen verband bestaat tussen verarmd uranium en kanker", zo zei Robertson. Maar hij gaf toe dat er een probleem bestaat omdat de NAVO door een aantal landen niet meer op haar woord wordt geloofd. Ondanks de overtuiging van de NAVO dat alle angst onterecht is, wil het bondgenootschap meewerken aan onderzoeken van onafhankelijke lidstaten. Robertson zegde gisteren toe dat de NAVO een werkgroep zal instellen die zorg draagt voor de uitwisseling van informatie. De ambassadeurs van de NAVO-landen werden het giste ren niet eens over tijdelijke stopzetting van het gebruik van verarmd uranium in projectie len. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië zijn felle te genstanders van zo'n tijdelijk verbod. De Amerikaanse minister van Defensie Cohen zei gisteren dat het medisch risico van munitie met verarmd uranium margi naal is en te vergelijken valt met dat van loodverf. „Volgens ons bestaat er geen onredelijk risico voor troepen, mits voorzorgen worden genomen. Die zijn het (Advertentie) niet inhaleren van de deeltjes die vrijkomen door de explosie van deze -munitie, de huid be schermen en kleding achteraf afspoelen", zei Cohen. Nederland Het Nederlandse ministerie van Defensie komt na onderzoek tot de conclusie dat het aantal ge vallen van leukemie onder Ne derlandse militairen niet hoger is dan onder de Nederlandse be volking in het algemeen. Vier militairen die uitgezonden zijn geweest naar Bosnië en Kosovo stierven later aan leukemie. On der ongeveer 60.000 militairen telde Defensie de afgelopen acht jaar in totaal zeventien leu- kemiepatiënten. Ook Van Hoof ontkent elk ver band tussen verarmd uranium en leukemie. Toch stelt hij voor om in NAVO-verband te onder zoeken welke gezondheids klachten het materiaal kan veroorzaken. „Nederland zal hierbij het voortouw nemen", aldus de staatssecretaris. Een heel ander geluid komt uit Groot-Brittannië. Volgens Mal colm Hooper van de Universi teit van Sunderland lopen dui zenden Britten die in de buurt wonen van munitieopslagplaat sen of -fabrieken een gezond heidsrisico. Sunderland zegt in een vandaag uit te zenden televisie-inter view dat het gevaar voor de gezondheid van omwonenden wezenlijk is. Hij behoort tot de deskundigen die door een Britse parlementaire onderzoekscom missie wordt geraad- pleegd.GPD/AFP pagina 5: Irak eist onderzoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1