Meeüs Goes betrekt nieuw pand mSr PZC 0S 1 JL U-dJL '.Pi m jj:j am Surrealisme en abstractie in Galerie T Massage moet nieuwe trend worden I 1 j Hv Hoge Raad spreekt Van Dijke vrij van belediging homo's Brogum in Zierikzee biedt muzikale mix en toneelvoorstelling - Ippr Galeries trekken zich terug uit deWillem3 18 Uitbreiding van activiteiten noopt tot verhuizing assurantiekantoor Kunsthandel ruimt op wegens plaatsgebrek in detail ondernemend zeeland A Werkstraf voor bezit harddrugs kunst cultuur Filmcollege wlÉÉiifflÊiii Dansgezelschap houdt auditie Expositie met werk cursisten Laatste concert band Busted Franse chansons in Kloetinge Muis en Leeuw Grootkoor zingt nieuw repertoire woensdag 10 januari 2001 door Desirée Schouten GOES - Meeüs Assurantiën heeft onlangs een nieuw pand in gebruik genomen aan de Wulfaertstraat in Goes. De of ficiële opening is op zaterdag 13 januari met een open huis van 10.00 tot 14.00 uur. Groei van het bedrijf en uitbreiding van de activiteiten maakten de verhuizing noodzakelijk. Drie jaar geleden vestigde Meeüs zich in Goes in een kan toor aan de A. Joachimikade. Directeuren Dick Mik en Freek Kuzee: „Er werkten op dat mo- door Ellen De Vriend MIDDELBURG - Het verza melen van oude spullen is een populaire hobby. Bij antiqua riaat en kunsthandel Icon aan de Wagenaarstraat in Middel burg is het mogelijk om voor slechts twintig cent een oude ansichtkaart te kopen. Niels Augustin begon dertig jaar ge leden een zaak in Amsterdam. Een aantal jaren later verhuis de hij naar Middelburg. Omdat de zaak zo vol staat, is er inmid dels geen ruimte meer voor de kunsthandel. Augustin stopte met zijn baan in de reclamebranche en begon in 1971 aan het Frederiksplein in Amsterdam een antiekzaak, Uitzendbureau Adecco houdt zaterdag 13 januari banen- markten in haar vestigingen in Zierikzee, Goes en Middel burg. Adecco is met ruim 3200 vestigingen in 53 landen marktleider in de uitzendbran- che. In Nederland heeft de or ganisatie 200 vestigingen. Voor de banenmarkten van aan staande zaterdag heeft Adecco in samenwerking met een groot aantal bedrijven uit verschil lende branches een presentatie van vacatures in elkaar gezet. Belangstellenden kunnen za terdag van 10.00 tot 16.00 uur terecht in de Adecco-vestigin- gen. ment zes mensen bij ons. In eer ste instantie hielden we ons al leen bezig met verzekerings- en pensioenadvies." In de afgelo pen drie jaar is het bedrijf flink gegroeid. Aan de activiteiten zijn makelaardij, hypotheken en rentmeesterschap toege voegd. „We hebben inmiddels vijftien medewerkers en daar door ontstond plaatsgebrek in het oude kantoor." Meeüs is een bedrijf met onge veer dertig kantoren verspreid door Zuid-Nederland en Bel gië. Oorspronkelijk is het afkomstig uit Brabant, de hoofdvestiging is in Breda. In Zeeland heeft Meeüs in totaal vier kantoren. De oudste vesti ging is Vlissingen, Middelburg is geopend in januari 1999. In Terneuzen heeft het bedrijf en kele jaren geleden Mik ïnter- advies overgenomen, wat een uitbreiding van de activiteiten daar inhield. Hoewel de kanto ren onder de algemene vlag van galerie en aardewerkmuseum. In Middelburg begon hij eerst aan de Vlasmarkt, maar de winkel is inmiddels al weer tien jaar in de Wagenaarstraat ge vestigd. Het antiquariaat be vindt zich in de voorkamer van het pand. In de uitpuilende stellingkasten staan boeken over beeldende kunst en grafi sche technieken, maar ook ou de kleuter- en jeugdboeken. In de kasten en op tafels liggen stapels ingelijste en losse pren ten, litho's, etsen, gravures en tekeningen. Overal waar plaats is op de vloer, staan de schilderijen en aquarellen rijen dik. De oude ansichtkaarten staan in bakken gesorteerd naar onderwerp. De snuffel- ruimte is te vinden in de ach terkamer. De verzameling be staat uit duizenden ansicht kaarten, nieuwe en oude boe ken en verzamelobjecten zoals buttons, sleutelhangers, pop pen en ander speelgoed. Door ruimtegebrek gedwon gen stopt Augustin met de kunsthandel. Hij verkoopt de schilderijenvoorraad van Ne derlandse en buitenlandse schilders - zowel moderne als oude kunstenaars - tegen elk aannemelijk bod. Icon gaat zich specialiseren in de papier verzameling. Dit houdt in dat er oude tijdschriften, prent briefkaarten, foto's, boeken, album- en devotieplaatjes en losse prenten te koop zijn. Au gustin heeft een verzameling van tienduizend knipsels. Icon is van woensdag tot en met zaterdag geopend van 12.00 tot 16.00 uur. Meeüs varen, opereren ze gro tendeels zelfstandig. De vestiging in Goes onder scheidt zich van andere Meeüs- vestigingen door de afdeling Meeüs Van Oostrum Rentmees ters. Mik en Kuzee: „Het rent meesterschap is een zeer oud vak, dat ook in deze tijd nog duidelijk betekenis heeft. De rentmeester was in vroeger tij den vooral de beheerder van landelijke eigendommen. Te genwoordig moet hij of zij, me de door snelle veranderingen in het werk en vele grondclaims in het landelijk gebied, een all round-deskundige zijn op het gebied van onroerende zaken." Activiteiten van de heden daagse rentmeester zijn onder andere adviseren bij grondver werving, opzetten en begelei den van kavelruilprojecten, beheer en exploitatie van (agrarisch) vastgoed en taxa ties. Opdrachtgevers zijn be drijven, particulieren en over heidsinstellingen Joyce van der Pauw aan het werk in haar salon. SF foto Dirk-Jan Gjeltema De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Jeffrey Kutterink. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Inge Heuff ZONNEMAIRE - Een jachtig bestaan moet gewoon af en toe onderbroken wor den voor een moment van rust om lichaam en geest weer in balans te krijgen. Een goe de manier van in balans komen is massage. Dat vindt tenminste Joyce van der Pauw van Balance Cosmetics uit Zonnemaire. Zij biedt balance massageworkshops aan voor particulieren, bedrijven en voor collega-schoonheidsspecialisten. Joyce van der Pauw gaat uit van een holis tische benadering van het lichaam. Daar bij ziet zij het lichaam als een geheel en niet als bestaande uit verschillende onder delen, Een uiterlijk herkenbare aandoe ning heeft vaak een niet zichtbare oor zaak, het lichaam is dan niet in balans. Massage is volgens Van der Pauw een uit stekend middel om de balans terug te vin den. „Rustpunten in ons jachtige bestaan hebben we nodig", weet de schoonheids specialiste. „De afgelopen jaren zijn er verschillende trends geweest waarmee mensen zich trachtten te ontspannen. Denk maar aan het joggen en nu dan het rollerskaten. Ik denk dat massage net zo'n trend kan worden." Tijdens de workshops laat Van der Pauw de deelnemers voelen wat de invloed van massage kan zijn en leert ze hun tegelijker tijd hoe ze een massage bij een ander kun nen uitvoeren. „Het gaat er zowel om dat mensen leren om anderen makkelijker aan te raken zonder intiem te worden, als om je eigen gevoel weer te leren kennen." Tijdens haar workshops voegt Van der Pauw ook elementen toe als yoga en het ge bruik van etherische oliën. De schoon heidsspecialiste heeft een jarenlange erva ring in lesgeven en houdt meerdere soorten workshops. Zij geeft bij voldoende belang stelling ook massageles bij bedrijven. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het Zeeuwse Ka merlid L. C. van Dijke heeft zich in een interview met het week blad Nieuwe Revu niet beledi gend uitgelaten over homosek suelen. De Hoge Raad heeft dit dinsdag definitief bepaald. Van Dijke reageert opgelucht: „Het boek kan eindelijk dicht." Van Dijke was in juni 1999 al in hoger beroep vrijgesproken door het gerechtshof in Den Haag, nadat hij eerder door de Haagse rechtbank tot een sym bolische boete van driehonderd gulden was veroordeeld. Het Openbaar Ministerie ging tegen die uitspraak van het hof in cas satie bij de Hoge Raad. Het OM heeft die beroepszaak gisteren verlorenDe Hoge Raad volgt de uitspraak van het ge- MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft dinsdag een 20-jarige vrouw uit Sint-Maartensdijk honderd uur werkstraf en vier maanden voorwaardelijke gevangenis straf opgelegd. De verdachte had maart vorig jaar in haar woning zestig gram amfetamine in haar bezit. Ze vertelde gisteren dat ze met haar vriend afgesproken had in harddrugs te gaan dealen om de financiële problemen te verlich ten. De politie stak er echter een stokje voor. De amfetamine werd gevonden in de zitting van een scooter. Officier van justitie F. van Es wees op de hoeveelheid hard drugs, waarmee veel geld is te verdienen. „Daardoor werkt u mee aan het bevorderen van de criminaliteit." Hij eiste zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk. De politierechter hield rekening met het blanco strafblad van de rechtshof, dat de uitlatingen van Van Dijke over homoseksu elen in de totale context van het interview met Nieuwe Revu uit 1996 niet strafbaar zijn. Van Dijke vergeleek in het vraaggesprek homosexualiteit met fraude. Hij trok de vergelij king om aan te geven dat som mige gelovigen ten onrechte homoseksualiteit zwaarderver- oordelen dan fraude. „Ja, waar om zou een praktiserend homo-1 sexueel beter zijn dan een dier vroeg de RPF-fractievoorzit- terzichaf. Volgens het gerechtshof en nu ook de Hoge Raad kunnen deze opmerkingen los van de context van het interview beledigend zijn, maar binnen het kader van het vraaggesprek zijn ze dat. niet. Het hof wees juni 1999 ook op het belang van vrijheid van meningsuiting en godsdiensten, het belang van een openbaar maatschappelijk debat over kwesties als het homohuwelijk. Iedereen moet binnen de wet zijn mening kunnen geven, ook mensen die dat doen vanuit hun christelijke geloofsovertuiging, zoals Van Dijke en een Rotter damse politie-inspecteur en voormalig SGP-raadslid uit Goedereede. De laatste had zich in de Justitiekrant kritisch uit gelaten over het homohuwelijk Eindelijk voorbij In een reactie laat Van Dijke we ten de uitspraak van de Hoge Raad te hebben verwacht. „Het vonnis van de gerechtshof was een zuivere vrijspraak. Het OM maakte naar mijn idee al geen schijn van kans, maar ik ben blij dat deze zaak eindelijk voorbij is." De uitspraak van de Hoge Raad komt voor Van Dijke op een ogenschijnlijk gunstig moment De Christenunie, de nieuwe partij waarin RPF en GPV s mengaan, maakt volgende week haar lijsttrekker voor de Ka merverkiezingen van 2002 be kend Van Dijke is één van de be langrijkste kandidaten. „Dat speelt geen enkele rol", stelt Van Dijke. „Het landelijk bestuur van de RPF en later van de ChristenUnie hebben zich li deze kwestie vierkant achter mij geschaard." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Podium Brogum voor muziek en theater in Zie rikzee streeft naar diversiteit in de programmering. Voor de ko mende maanden lijkt de organi satie daar goed in te slagen. Het Brogum-bulletin biedt een overzicht van de gevarieerde theater- en muziekvoorstellin- gen. Het Eindhovens collectief Beef! opent de reeks op zaterdag 20 januari met een mix van rocks teady beats, reggae, dub en ska Beef! bracht onlangs zijn naar Bob Marley gemodelleerde eer ste cd uit onder de titel Flexo- dus. Daarvoor stond de groep op festivals als Metropolis en Low lands. De leden van dit collec tief werden genomineerd voor de Heineken Crossover Award en kort geleden stonden ze op het fameuze Noorderslagfesti- val in Groningen. Voor en na de show van Beef! zal DJ Johan uit Goes plaatjes draaien. Iets geheel anders betreft de to neelvoorstelling 'Het Rook- kwartier' door de groep Echte Mannen op zaterdag 27 januari Het betreft een 'lichte' voorstel ling over een zwaar onderwerp. In een ziekenhuis is nog maar één kamer waar gerookt mag worden. Hier probeert Wouter, de vader van een kind met kan ker, tot rust te komen. Hij wordt echter opgej aagd door zijn echt genote, lastiggevallen door een jolige medevader en bedreigd door een mysterieuze bezoeker. Wouter raakt over zijn toeren en ziet nog maar één uitweg: de strijd aangaan met zijn grootste vijand, de dood. Surf en sleaze Green Hornet en The Apemen staan voor zaterdag 3 februari op het programma. Bij het Gro ningse viertal Green Hornet gaat het om een pure rock'n'roll bluesband. De kenners vinden dat Nederland met hen een op windend bandje rijker is gewor den. De formatie The Apemen draait al heel wat jaren mee. De groep wordt beschouwd als Ne derlands beste en in ieder geval als één van de betere surf- en sleazebands van de wereld, Vooral in Spanje, België en Noorwegen geniet de groep een grote reputatie. Daar wordt de kenmerkende powertur- bosound zeer gewaardeerd. De formatie Spitball staat za terdag 17 februari op het podi um in Brogum. De gevarieerde electronische ritmes van Spit ball vormen de basis voor de songs waarin af en toe invloeden van grote buitenlandse namen doorklinken. Hun combinatie van harde rock en felle dance- beats is niet nieuw, maar Spit ball weet hoe deze ingrediënten elkaar kunnen versterken. De muziekoptredens in Brogum be ginnen om 22,00 uur, de toneelvoor stelling om 20.30 uur. MIDDELBURG - De Zeeuwse Volksuniversiteit organiseert op donderdag 25 januari een filmcollege in het kader van het filmisch palet. Voorafgaand aan de vertoning van de film Surviving Picasso verzorgt Nico Out een inleiding over het werk van de kunste naar en de tijd waarin hij leefde. Het filmcollege wordt gegeven in het Schuttershoftheater, Schuttershofstraat in Middel burg en begint om 19.30 uur Ktlf W. jgggyj '--Jjy f MIDDELBURG - Het Zeeuwse amateurdansgezelschap Stich ting Dansz houdt op zaterdag 27 januari een auditie voor nieuwe dansers. Iedereen vanaf 12 jaar kan mee doen. Tijdens de auditie komen vier onderdelen aan bod: klas siek ballet, moderne dans, jazz dans en dansexpressie. Belang stellenden kunnen zich bij het dansgezelschap aanmelden. De auditie vindt plaats in het MIKV-instituut aan de Kuiper- spoort in Middelburg. Aanvang: 15.00 uur. MIDDELBURG - In het atelier van Leontien Tierolff-Hooij aan de Breestraat 27 in Middelburg zijn zaterdag 13 en zondag 14 januari tekeningen en schilde rijen van cursisten te zien. Tussen 12 en 17 uur kunnen be langstellenden kijken naar een combinatie van werk in ver schillende niveau's, onderwer pen en technieken. In de Middelburgse expositie ruimte zijn schilderijen te zien van Joop Frohwein en J. C. Crommelynek en bronzen beel den van Gerard Engels. foto Lex de Meester door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - De schilderijen van Joop Frohwein gaan over het verleden. Dat blijkt al uit titels als 'Never be the sa me again', 'Childhood memory' en 'The remains'. Het surrealistische werk van de Middelburgse kunstenaar hoort ei genlijk niet thuis in Galerie T in Middel burg, maar past wonderwel bij de bron zen beelden van Gerard Engels en de schilderijen van J.C. Crommelynek. De meeste werken die in de Middelburg se galerie worden tentoongesteld, bevin den zich op de grens van realisme en ab stractie. Engels en Crommelynek passen perfect in dat concept. De Belgische beeldhouwer schept zijn mensgestalten vanuit abstractie, de zeegezichten van de eveneens Belgische schilder zijn realis tisch maar neigen in hun spel van kleur, licht en beweging naar abstractie. Van Frohwein zijn alleen wat portretten in gemengde techniek te zien die aan dat criterium voldoen, maar zijn aandacht trekkende olieverfschilderijen doen dat helemaal niet. Het zijn surrealistische taferelen, nauwkeurig geschilderd, met dominerende blauwe luchten waaraan altijd schaapjeswolken opdoemen, als voortekens van onheil. Vorig jaar om de ze tijd exposeerde Frohwein eveneens in Galerie T en zijn werk is in een jaar tijd duidelijk gegroeid. Technisch heeft de schilder, die zich met zo heel lang gele den volledig op de kunst heeft gestort, zich aanmerkelijk verbeterd en dat blijkt ook inhoudelijk winst op te leveren. Zijn taferelen hebben aan zeggingskracht ge wonnen, omdat ze niet langer oefeningen zijn maar een verhaal vertellen. Het is het relaas van een gelukkig verleden. Het schilderij 'Before the rain' toont een mooi wit huis, domein van de jeugd wel licht, waarboven zich wolken samen pakken. Als de regen eenmaal losbarst, zal niets meer hetzelfde zijn, realiseert de kijker zich. 'The remains' zou een tafe reel kunnen zijn van na de regenbui, na het bombardement, na het moment waarop het ongeluk heeft toegeslagen. Nog steeds domineert een mooi huis het schilderij - in dit geval een pand uit de Vlissingse Coosje Buskenstraat - maar het is een eenzaam gebouw, met een schutting naast zich en verder niets. Ook in de portretten in gemengde tech niek lijkt het verleden een rol te spelen. Door een monotype-techniek creëert Frohwein een achtergrond waarop hij een gezicht schildert. De achtergrond fungeert als het huis op de andere schil derijen, een restant uit het verleden, een verzameling archeologische resten, op gediept uit het geheugen De vaste bezoeker van Galerie T zal wel licht opkijken bij de precies geschilderde taferelen van Frohwein, maar zich moge lijk gewonnen geven door de combinatie met het beeldhouwwerk van Engels. Dat zorgt vooreen spannend contrast. Engels vervaardigt zijn bronzen door lapjes was om gips te draperen en met gips te bedek ken Door het smelten van de was onstaat een mal waarin brons wordt gegoten. Dan wordt het gips weggehaald en res teert het beeld. Door dit onherhaalbare procédé schept Engels unica. Het zijn over het algemeen mannen- en vrouwen- torsen, figuratie opgebouwd uit abstrac te elementen. De werken komen aards over, zeker naast de ijle fantasiewereld van Frohwein. Taferelen In de kelder van de galerie hangen zeven tien grote schilderijen van Jean Claude Crommelynek, een Brusselse kunstenaar die vaak in Vlissingen werkt. Zijn onder werp is de zee in talloze gestalten. Het uitgangspunt van de schilder is simpel. Hij schildert meestal een kalm waterop pervlak, soms zijn op de voorgrond wat gol ven waar te nemen. In het midden van het schilderij trekt de horizon een streep en daarboven strekt de lucht zich uit. Een enkele keer geeft Crommelynek een paalhoofd weer. Vanuit die beperkte op zet weet hij zeer diverse taferelen te creë ren, omdat hij het licht op verschillende momenten van de dag probeert te van gen Behalve blauw kan zijn zee daarom ook groen of rood zijn, en zijn luchten geel of oranje. De schittering van zon op water weet Crommelynek uitstekend te vangen en uiteindelijk ontstaat op dat stille op pervlak zo'n spel van kleur en beweging dat het effect hallucinerend is. Misschien is het resultaat af en toe iets te psychede lisch, wat nog wordt versterkt door de muziek die bij het werk wordt gedraaid. Toch dwingt Crommelyncks tegelijk rea listische en abstracte weergave vooral bewondering af. Voor de iets soberder variant kunnen liefhebbers vanaf 19 ja nuari terecht in de Zeeuwse Bibliotheek. Onder de titel Onze Zeeuwse zee begint daar dan een expositie met etsen van Crommelynek. De expositie in Galerie Tduurt t/m 28 januari, do-za van 11-16 uur. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De galeries Van den Berge uit Goes en In Situ uit Aalst trekken zich terug uit het Vlissingse kunstcentrum de- Willem3. Onder de naam W3 Galeries organiseerden Tom van den Berge en eigenaar Jan de Nijs van In Situ een jaar lang ex posities van actuele kunst in een van de zalen van het kunstcen trum. De laatste expositie, Brainwaves van Jan van Munster, eindigt op 21 januari. De ruimte van W3 Galeries wordt door het Buro Beeldende Kunst Vlissingen bij de naastge legen tentoonstellingsruimte WA#K getrokken, aldus coördi nator Leon Riekwell. „Dat wordt dus zaal één en zaal twee." Volgens Riekwell heeft het te rugtreden van Van den Berge en In Situ niets te maken met in houdelijke verschillen van in zicht. „De dependance van hun galeries in Vlissingen was een experiment. Ze hebben hier niet de exploitatie kunnen maken die ze verwachtten. Ze hebben simpelweg minder verkocht dan ze hadden ingeschat. Het was een gezamenlijk experiment dat we na een jaar zouden evalue ren. Dat is gebeurd en zij hebben besloten te stoppen." Riekwell gaat nu samenwerken met de Amsterdamse galerie Torch en kunstimpresariaat Maria Choulloux. Het blijft de bedoeling exposities van actue le kunst te organiseren, zoals Riekwell het afgelopen jaar al deed in de tentoonstellings ruimte WA#K. De oppervlakte die hij tot zijn beschikking heeft is nu verdubbeld. Geen gat In het programma van tentoon stellingen in deWillem3 valt geen gat. Maandag heeft Riekwell de exposities voor fe bruari rond gekregen Vanaf 4 februari zijn van Jossy Albertus VLISSINGEN - In Panta Rhei in Vlissingen geeft Busted op vrijdag 12 januari een af scheidsconcert. Met covers van onder anderen Joe Cocker, Tina Turner, Walter Trout, Buddy Guy en De Dijk wordt dit laatste optreden ge vuld. De rock- en bluesband be gint om 21.30 uur te spelen. foto's en een video te zien. Kun stenaar Martin Riebeek, die het project Las Vegas in Vlissingen realiseert, richt een expositie in' als aanvulling op zijn werk inde openbare ruimte. Overigens is de samenwerking, met Van den Berge en In Situ niet geheel afgebroken. Op inci dentele basis blijft het Buro Beeldende Kunst projecten or ganiseren met beide galeries. Zo is in februari in de Watertoren in Oost-Souburg een expositie te zien met Belgische kunstenaars die door De Nijs zijn aangedra gen. „Het is een verandering", besluit Riekwell. „Maar het is natuurlijk voor ons ook een nieuwe uitdaging om met nog meer galeries en curatoren te gaan samenwerken." KLOETINGE - Muziekensem- ble Accolade geeft op dinsdag 23 januari in het Kloetingse dorpshuis Amicitia een concert in café-chantant-stijl. Het re pertoire bestaat uit Franse chansons van zangers als Jac ques Brei, Charles Aznavour, Gilbert Bécaud en Michel Fu- gain. Accolade speelt op uitnodiging van de Alliance Franyaise. Het concert begint om 20.00 uur. VLISSINGEN - Muis en Leeuw- geven op 14 januari een familie- popconcert in het Arsenaalthe ater in Vlissingen. Het duo brengt een mix van oude en nieuwe liedjes. Het concert be gint om 14.00 uur. MIDDELBURG - Het groot koor Zeeland begint morgen met het voorjaarsproject. Het koor zingt samen met Nico Tur- citu en zijn Romanian Gypsy Quintet een bijna compleet nieuw repertoire. Het Grootkoor Zeeland is een koor bestemd voor dames en he ren van achttien jaar of ouder. Ieder project zingen er ruim 250 mensen mee, afkomstig uit de hele provincie. De repetities worden gehouden in De Hoek steen aan de Roozenburglaan in Middelburg. Het concert vindt plaats op 22 maart in de Nieuwe Kerk in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 42