Borst garandeert veiligheid vlees NAVO gaat door met uranium jflKfl|ro^2nni 7,95 fu intratuin Eclips maan in Nederland slechts hier en daar te zien Lawines bedreigen wintersporters Italië Bestuurslid Molukse stichting verdacht van verduistering £r 11 t/m16 Niet één ziek rund na ruim zevenduizend BSE-testen Roermond viert carnaval ongemaskerd Oostenrijkse kelners op Zeeuws terras Belgische oud-premier VdB overleden Schietpartij in winkel Houston Plavsic meldt zich bij Tribunaal Vissers beraden zich op acties Darter Co Stompé snel uitgegooid Servicebureau voor excursies 4 WEKEN VOOR Hard-glazen deuren <t> 04 Enige regen Veel bewolking en vanuit het zuidwesten perioden met regen. Middagtemperatuur rond 3 graden. 244e jaargang no. 8 woensdag 10 januari 2001 losse nummers 2,00 bijlage- BHBnaanH Het verloop van de verduistering, bezien vanuit de Zuid-Duitse stad München. foto Michael Dalder/RTR van onze redactie binnenland DE BILT - De verduistering van de volle maan was gisteravond slechts op enkele plekken in Ne derland te zien. Nergens in het land was de hemel lang genoeg on bewolkt om de totale eclips, die ongeveer een uur duurde, te zien. Het noordoosten had volgens de KNMI-verwachtingen van gister middag nog de beste papieren. Uiteindelijk bleek echter in Lim burg de minste bewolking te zjjn. Verder vielen ook in de Achter hoek en plaatselijk in Brabant af en toe gaten in het wolkendek, meldde meteoroloog H. Vergouw van het KNMI. Voor de rest van het land kon hij niet zeggen waar de maansver duistering wel en niet te zien was. „Op sommige plaatsen is het zicht minder dan 600 meter, dat zit te gen mist aan. Nergens konden be langstellenden een onbelemmerde verduistering zien", zei Vergouw. In het noordoosten is het wel het langst helder gebleven, maar ook daar trok in de loop van de avond een pak dikke wolken vanuit zee over. Omdat het nergens echt waaide, was het 'kommer en kwel in het hele land'. ANP door Ap van den Berg DEN HAAG - „Alle vlees producten in onze winkels zijn BSE-veilig. Supervei- lig, zelfs." Die garantie gaf minister Borst van Volks gezondheid gisteren in een toelichting op de BSE-cri- Over het consumeren van afge leide vleesproducten, zoals soep, sauzen, bouillon en snoep, was ze minder stellig: „Het risi co om als gevolg daarvan de her senziekte Creutzfeldt-Jacob te krijgen is verwaarloosbaar klein." Borst en haar collega Brink horst van Landbouw gaven ge zamenlijk een overzicht van de stand van zaken in de gekke- koeiencrisis. De laatste dagen ROERMOND - Roermond heeft een verbod op vermommingen tijdens carnaval in de maak. Het gemeentebestuur wil dat de po litie bij verstoringen van de openbare orde het recht krijgt om feestvierders hun masker of vermomming af te laten doen. Het voorstel van het college van B en W heeft te maken met de rellen die vorig jaar uitbraken tijdens carnaval in het Roer- mondse uitgaanscentrum aan de Veldstraat. Daarbij lokten met bivakmutsen en sjalen ge maskerde Marokkaanse jonge ren vechtpartijen uit met carna valsvierders. Door hun vermomming kon de politie toen geen enkele rad draaier aanhouden. Daarom wil het college van B en W dat de po litie het recht krijgt om bij drei gende situaties een vermom mingsverbod in te stellen. „Het verbod geldt dan alleen voor buiten, niet voor binnen", licht een woordvoerder van de gemeente toe. „We gaan mensen niet vragen om zich te ontmas keren als daarvoor geen aanlei ding is. Maar als een persoon of groep de openbare orde dreigt te verstoren, móeten ze zich op verzoek kenbaar maken." Woordvoerders van enkele lo kale carnavalsverenigingen be treuren het vermommingsver bod, maar hebben er wel begrip voor. Ze wijzen erop dat de laat ste jaren op 'vastelaovend' bui ten de optochten nog maar wei nig mensen met een masker rondlopen. ANP MIDDELBURG - Het regionaal bureau voor de arbeidsvoorzie ning wil Oostenrijkers inzetten om het personeelstekort in de Zeeuwse horeca te helpen be strijden. De werkkrachten worden met name ingezet bij het bedienen van de Duitse klanten. Het plan komt voort uit een in ternationaal samenwerkings project waarbij omringende landen Oostenrijk te hulp ko men met horecapersoneel om de wintersportdrukte aan te kun nen. In de zomer kan Oostenrijk op zijn beurt zijn personeels overschot elders in Europa in zetten. pagina 17: horeca zijn in Europese landen, waar onder Frankrijk en Duitsland, steeds meer besmette koeien ontdekt. Diverse politici zijn door de crisis in het nauw ge bracht. Borst en Brinkhorst wil len dat voorkomen en gaven daarom gisteren openheid van zaken. Borst acht het onwaar schijnlijk dat de toenemende BSE-paniek in Duitsland over slaat naar ons land. „Wij zijn een nuchter volk. We moeten ons ervan bewust zijn dat voed sel nog nooit zo veilig was als nu." Ze benadrukte echter dat risico's horen bij het leven. „Als we BSE onder de knie hebben, kan zich een nieuwe dierziekte openbaren. Je kunt niet alles voor zijn", aldus Borst. Minister Brinkhorst maakte be kend dat in de eerste week van dit jaar 7072 koeien zijn getest op BSEGeen enkel dier was po sitief. Sinds 1 januari moeten alle koeien van dertig maanden en ouder bij de slacht worden getest op BSE. De verwachting is dat een laboratorium in Lely stad drieduizend testen per dag kan uitvoeren. SANTA CATERINA VALFURVA - Reddingswerkers in actie in het Italiaanse Santa Caterina Valfurva. Dat ski-oord werd giste ren getroffen door een lawine. Daarbij liepen vijf mensen lichte verwondingen op. De Italiaanse Alpen zijn de laatste dagen ge teisterd door een groot aantal lawines. Die zijn het gevolg van de gestegen temperaturen en regenval. Maandag kwam een Duitse snowboard er om door een lawine. Een dag eerder stierven twee Italiaanse bergbeklimmers. foto Carlo Orlandi/AP BRUSSEL - De Belgische oud politicus Paul Vanden Boey- nants is gisteren op 81-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Aalst overleden. Hij onderging daar vorige maand nog een hartoperatie. VdB, zoals hij in België werd ge noemd, was in de jaren '60 pre mier en in de jaren '70 minister van Defensie. Hij zat jaren jaren in het Belgische parlement ANP/Belga pagina 2: omstreden en kleurrijk HOUSTON - Een schietpartij in Houston (Texas) heeft gisteren vier mensen het leven gekost. Volgens de Amerikaanse zender CNN schoot een man in een win kelcentrum drie mensen dood met wie hij volgens de politie ru zie had. Daarna pleegde hij zelf moord. ANP door Hetty van Rooij BRUSSEL - De NAVO voelt niets voor het verzoek van Italië voorlopig geen verarmd urani um in wapens meer te gebrui ken. Evenmin is de NAVO van plan een eigen onderzoek in te stellen naar de relatie tussen verarmd uranium en bloedkan- ker. De toenemende druk op het bondgenootschap heeft de ne gentien lidstaten, inclusief de Verenigde Staten, er echter wel (Advertentie) van overtuigd dat de NAVO een groot probleem heeft en een ver trouwenscrisis moet bezweren. Dat bleek gisteren tijdens een langdurige bijeenkomst van het politiek comité van de NAVO waar voor de eerste keer gepraat is over het Balkansyndroom. Vandaag legt secretaris-gene raal Robertson aan de NAVO- ambassadeurs van de lidstaten een lijst voor van alle doelen die tijdens de Balkanoorlogen met verarmd uranium zijn bestookt. De NAVO houdt vol dat er geen verband kan zijn tussen het laag-radioactieve verarmd ura nium en bloedkanker bij mili tairen die op de Balkan gelegerd waren. De meeste Europese lid staten zijn echter niet bereid dat zonder meer te accepteren. Ita lië, het land waar dertig militai ren lijden aan de ziekte, van wie er inmiddels zes zijn overleden, vindt dat het gebruik van ver armd uranium in NAVO-projec- tielen moet worden bevroren totdat de gevolgen voor de ge zondheid duidelijk zijn. Emotioneel Vooral door de opstelling van de VS lijkt daar in het bondgenoot schap geen meerderheid voor te vinden Volgens de Amerikaan se NAVO-bevelhebber Rolston is het Balkansyndroom 'vooral een emotionele kwestie'. In het politiek comité kreeg Italië wel de handen op elkaar voor het idee de NAVO de lopende onder zoeken te laten coördineren. In tussen maakt de Europese Unie zich zorgen over de gezondheid van de duizenden ambtenaren, hulpverleners en contractwer kers die werken aan de weder opbouw van de Balkan. De Eu ropese Commissie, het dagelijks bestuur van de Unie, heeft onaf hankelijke deskundigen ge vraagd de risico's te onderzoe ken. De angst voor het Balkansyn droom krijgt gevolgen voor de vredesmissies op de Balkan. Vierhonderd Noorse militairen zouden vandaag hun contract tekenen voor uitzending naar Kosovo, maar dat is op het laat ste moment uitgesteld. GPD pagina 17: militairen nerveus (Advertentie) Brinkhorst neemt de komende drie maanden alle kosten van het testen en vernietigen van ri sicomateriaal - per dier ruim 230 gulden - voor zijn rekening. Daarna moet de sector zelf voor de kosten opdraaien. Brink horst: „De overheid geeft nu een belangrijke aanzet. Vervolgens moet het bedrijfsleven dit pro ces kostendekkend maken. Al leen de zon gaat voor niets op", zei de minister in een toelich ting." De ministeries van Volksge zondheid en Landbouw plaat sen deze week advertenties in landelijke en regionale dagbla den met uitleg over de BSE-con- trole bij de slacht van runderen. De ministeries voorspellen in de advertentie dat als gevolg van de duizenden testen per dag, mogelijk meer BSE-koeien zul len worden gevonden. GPD pagina 4: Duitse ministers weg Biljana Plavsic (1), voormalig president van de Servische Re publiek Srpska in Bosnië heeft zich gisteren bij het Joegosla- vië-Tribunaal gemeld als gevangene. De woordvoerster van hoofdaanklaagster Louise Arbour van het Tribunaal wilde deze stap van de van oorlogsmisdaden verdachte voormalige rechterhand van de Servische leider Ka- radzic (m) niet officieel bevestigen. Voorzitter BDaalder van de Federatie van Visserij verenigin gen roept op tot actie tegen de verlaging van de quota voor schol en tong. Hij wil bewijzen dat de visquota veel te laag zijn vastgesteld door ze begin november al L? 1 volgevist te hebben. Co Stompé is gisteravond uitgeschakeld in de tweede ronde van het Embassy-toernooi, het wereldkampioenschap darts. Stompé, die vorig jaar nog doordrong tot de halve fi- nale in Frimley Green, werd in recordtijd verslagen U door de Brit Wayne Mardle (3-0). In de Zak van Zuid-Beveland is een nieuw initiatief ontwik keld om toeristen en inwoners te begeleiden bij excursies naar bedrijven in de streek. De Milieucoöperatie Zak van Zuid-Be veland heeft er een gidsendienst voor opgericht. Het is een vorm van dienstverlening die naar twee kanten moet werken. Bezoekers worden wegwijs gemaakt en de deelnemende be drijven kunnen aan het initiatief een aanvulling op het inkomen overhouden. In de loop van dit jaar gaat O J het gidsenbureau van start. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 6; buitenland: 4 en 5; radio en televisie: 9; uit: 11,12,13,14 en 16; zeeland: 17, 18, 19, 21 en 23; sport: 24 en 25; buitengebied: 27, 28, 29 en 31. door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - Het be stuur van de stichting Mae Uku heeft aangifte gedaan bij de po litie, omdat het zijn penning meester/voorzitter verdenkt van verduistering van stich tingsgelden. Het zou gaan om een bedrag van ongeveer vijftig duizend gulden. De Molukse gemeenschap in de gemeente Vlissingen heeft deze week een brief ontvangen van de stichting, waarin zij de ver meende diefstal uit de doeken doet. De Stichting Mae Uku ontvangt subsidie van de gemeente Vlis singen, jaarlijks circa honderd duizend gulden, waarvoor een vaste beroepskracht/opbouw werker zijn werk doet. Ook draagt de stichting voor het wijkgebouw huur af en legt zij geld opzij voor onderhouds- en verbruikskosten. „Daarnaast worden er allerlei activiteiten voor Molukkers door mogelijk gemaakt. Ik reken dit de Moluk se gemeenschap absoluut niet aan. Het is triest dat het hen nu overkomt. Juist nu er op de Mo- lukken al zoveel ellende is", rea geert wethouder L. C. Poppe-de Looff. Procedure In de brief wordt opgemerkt dat de stichting een procedure be gint om het geld terug te vorde ren. „De gemeente staat garant voor de voortgang van de stichtings activiteiten. Dat betekent een financiële ondersteuning, want de aanmaningen zullen betaald moeten worden. Dit mag niet ten koste van Mae Uku gaan", beklemtoont de wethouder. De verduistering is ontdekt doordat binnenkort een nieuwe (Advertentie) Vlissingse welzijnsstichting wordt opgelicht, waarin ook Mae Uku zitting krijgt. De Mo lukse instelling moest daarvoor de jaarrekening overleggen. De penningmeester treuzelde, maar een collega-bestuurder bleef aandringen op inzage in de administratie. Poppe-De Looff: „Uiteindelijk bleek dat er geld uit de kas ont brak." (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 17,50 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr Jaarbeurs-Utrecht 10-14- januari 20Q1 f?0peningsti|den 10 t/m 12 lanuan van 10 00 tot 20.00 uur. 13 en 14 ianuari van 10.00 tot 18.00 uur Meer weten? Bel 030-295 55 60 of kijk op www.vakantiebeurs.nl (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar; PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Glashandel MELIESTE Bezoek onze showroom! 3214 000002 ■■1 Ju HET GROENE WARENHUIS Intratuin Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623 Peperomia caperata 'Lilian' inclusief pot van nu voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1