ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Overwerk meestal onbetaald Middelburgse komt om bij brand Drugskoeriers krijgen slikles in Nederland Z-Vlaams ziekenhuis ontwikkelt betere methode voor narcose Beieren wil stoppen met massale ruiming bij BSE-besmetting tl What a site! Gezin wordt kleiner FNV eist betere afspraken Aziaten geteisterd door koude Bush moet rekenen met Greenspan Claim KSG niet gehonoreerd Feyenoord ruim langs Vlissingen Cineast/fotograaf Van der Keuken (62) overleden Explosie Duitse energiecentrale 4 WEKEN VOOR Luchtvaartbundeling in de VS L 6 ZW 4 Wolkenvelden Wolkenvelden en mogelijk een bui. j Middagtemperatuur rond 6 graden. 244e jaargang no. 7 dinsdag 9 januari 2001 losse nummers 2,00 van onze redactie binnenland NIJMEGEN - De Duitse narcoticabriga de heeft aanwijzingen dat drugskoeriers georganiseerd worden geschoold in het slikken van balletjes. Volgens verklaringen van verdachten wordt geoefend met druiven die onbe schadigd moeten worden ingeslikt. Het gaat erom steeds grotere hoeveelheden in te nemen, aldus een woordvoerder van de narcoticabrigade van de Duitse douane. „We weten met precies waar het in Neder land wordt aangeleerd. We denken ook niet dat het vaste locaties zijn, maar er zijn aanwijzingen dat het georganiseerd gebeurt." Volgens de Duitse douane wordt het slik ken van grote hoeveelheden drugs vooral gebruikt door een Nigeriaans syndicaat dat opereert vanuit Nederland. Bij drie koeriers is onlangs 1,15 kilo cocaïne ont dekt. De mannen deden bij verhoor een boekje open over hun 'sliklessen'. Het in nemen van de smokkelwaar zou vele uren hebben geduurd. De koeriers werden onderschept op het station van Emmerik en zouden zijn ver trokken uit Amsterdam. Een woordvoerster van de Amsterdamse politie zegt onbekend te zijn met het feno meen 'slikklasjes'. GPD (Advertentie) www.meliesteglas.nl van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Minder dan een kwart van al het overwerk wordt uitbe taald. De FNV heeft bere kend dat de waarde van al het overwerk in een jaar tussen de 20 en 25 miljard gulden ligt. Ongeveer vijf miljard gulden wordt uit betaald. „Overuren zijn een cadeautje voor de werkgevers", meent FNV-voorzitter Lodewijk de Waal. De FNV richt haar pijlen niet op het uitbetalen van de extra uren maar op terugdringing daar van. Volgens De Waal wil 82 procent van de werknemers dat er een betere balans komt tussen werk en privé. „Werknemers willen vooral meer mogelijkheden om zelf te bepalen hoeveel uren ze werken, zelf hun begin- en eindtijden kiezen of minder werken. Men sen willen weer greep krijgen op hun eigen tijd." Offer Uit een door de vakcentrale ge houden onderzoek onder zo'n duizend werknemers blijkt dat meer dan de helft van de mensen hiervoor bereid is één procent loonsverhoging in te zetten. Vol gens de FNV werkt de gemid delde werknemer 4 a 5 uur per week over. De Waal vraagt zich af of het niet tijd wordt voor een langzaam-aan-actie. „Moeten we niet bijvoorbeeld alle werk nemers oproepen vier keer per week eerder naar huis te gaan?" Uit het onderzoek komt naar voren dat de lunch er bij menig werknemer door de drukte bij in schiet. Iets meer dan de helft van de mensen werkt wel eens door tijdens de, meestal onbe taalde, pauze tussen de middag. Dat is een vorm van het steeds meer voorkomende overwerk. De krapte op de arbeidsarbeid kan een oorzaak zijn. Werkge vers zijn niet in staat hun vaca tures snel op te vullen en vragen hun personeel een stapje extra te zetten. De FNV wijst op nog een andere oorzaak. Steeds vaker werken mensen op tijdelijke contracten. Zij zouden zich extra willen be wijzen en slaan de lunch dan maar over. Deze extra uren zor gen volgens de FNV voor ge jaagdheid onder werknemers. De FNV presenteerde het on derzoek gisteren tijdens de start van de tijdcampagne. Het ko mend jaar zal in het teken staan van 'tijd'. ANP/GPD pagina 3: gemorrel aan uitgangspunten CAO PEKING - Delen van Azië wor den geteisterd door enorme koude. Het aantal doden door de lage temperaturen in India is gestegen tot 136. In Noord-Chi- na vroren zeker 21 mensen dood. In Siberië vriest het meer dan vijftig graden. In India hebben de arme staten Uttar Pradesh en Bihar ernstig te lijden van de winter. De tem peraturen liggen er rond het vriespunt, maar de bevolking heeft geen geld om te stoken of warme kleren aan te schaffen. In het naburige Bangladesh eiste het koude weer al 31 levens. In Noord-China zijn meer dan 100.000 mensen afgesloten van de buitenwereld. Het hele ge bied is bedekt met een enorme laag zanderige sneeuw. Er is te weinig brandstof om met ma chines de sneeuw op te ruimen en voedsel en andere goederen naar de bevolking te brengen. Vier mensen worden vermist, maar de autoriteiten houden re kening met meer slachtoffers. In Siberië zijn temperaturen ge meten van 57 graden onder nul, terwijl zich problemen voor doen met de energievoorzie ning. DPA/RTR/AFP Waterschap Zeeuwse Eilanden hoeft de Koninklijke Schelde Groep geen miljoenen schadevergoeding te betalen ,:ri voor het afblazen van het slibvergassingsproject. De Middelburgse rechtbank wees een claim van KSG af. VC Vlissingen had gisteravond weinig in te brengen tegen Feyenoord. De tweede keus van de Rotterdamse ploeg won met 12-1. Smolarek was met vijf goals topscorer. Da- vid Connolly nam vier treffers voor zijn rekening. De Japanse debutant Shinji Ono maakte één doelpunt. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; gezondheid: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11 13,15 en 17; sport: 18 en 19. van onze redactie buitenland BERLIJN - De Duitse deelstaat Beieren wil niet langer de hele veestapel vernietigen, als slechts één koe besmet blijkt met BSE. De Beierse minister president Stoiber kwam dat gis teren overeen met vertegen woordigers van de boeren in zijn deelstaat. Gisteren werd in Beieren het achtste Duitse BSE-geval ont dekt. Stoiber zwichtte met zijn toe zegging voor de druk van boeren die de afgelopen dagen regel matig hebben geprotesteerd te gen het massaal doden van koei en. Beieren is de BSE-haard van Duitsland. Zes van de acht ge vallen zijn hier geconstateerd. Stoiber erkende dat zijn besluit mogelijk in strijd is met de anti- BSE-wetgeving die het ruimen van alle koeien voorschrijft, als op een boerderij een besmet dier wordt aangetroffen. Stoiber wil alleen dieren laten doden die binnen een jaar voor of na het zieke dier zijn geboren. Stoibers initiatief viel samen met de eerste zitting van de door kanselier Schroder ingestelde commissie die het falen van het BSE-beleid van de ministers Funke (Landbouw) en Fischer (Volksgezondheid) onderzoekt. Met name Funke staat onder druk, omdat hij het gevaar te laat onderkende en nog steeds aarzelt effectief in te grijpen. Gisteren werd ook bekend dat in Denemarken voor de tweede keer BSE is geconstateerd. Het gaat om een koe in het noorden van het land. GPD/ANP Advertentie AMSTERDAM - Cineast en fo tograaf Johan van der Keuken is naar gisteren bekend is gewor den zondag op 62-jarige leeftijd in Amsterdam overleden. Van der Keuken was al geruime tijd ziek. Hij had kanker, waar over hij ook zijn laatste film De Grote Vakantie maakte. Van der Keuken wordt donder dag begraven. ANP pagina 4: tot aan eind gelauwerd DÜSSELDORF - In een ener giecentrale in de Duitse stad Duisburg heeft zich gisteravond even na zeven uur een grote ex plosie voorgedaan. Niemand is gewond geraakt, wel was er ma teriële schade. De centrale is onderdeel van een fabriek van de staalproducent Thyssen-Krupp AG. Direct na de ontploffing brak brand uit die later op de avond werd geblust. De politie zette de omgeving in een straal van drie kilometer af. Een deel van het vij ftig meter hoge gebouw stort te in, waardoor onder meer au to's werden beschadigd. Ook sneuvelden veel ruiten in de om geving. De gasgestookte centrale ligt midden in een woonwijk. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. RTR/ANP door Joost Bosman OOSTBURG - Het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen beschikt sinds kort over een nieuwe methode om patiënten onder narcose te brengen. Het pro gramma, ontwikkeld door anes thesist G. van Poucke, brengt de patiënt snelleren met minder ri sico in slaap. Het Britse farma cieconcern Glaxo Wellcome heeft inmiddels interesse ge toond voor het concept. Bij de methode van Van Poucke stuurt de computer het slaap middel direct naar de hersenen in plaats van dat het lang door de bloedbaan loopt. Op zich is deze techniek, de Stanpump ge naamd, niet nieuw. Ze werd re centelijk ontwikkeld door de Amerikaanse prof. dr. S. Shafer van Stanford University. Maar Van Poucke wist het program ma zodanig te verbeteren dat de voordelen (rechtstreekse toe voer van de narcosestof naar de hersenen) behouden blijven, zonder dat het middel in één keer wordt ingebracht. Dit na deel van de Stanpump zou vol gens sommige wetenschappers theoretisch gezien de bloed druk, de polsslag en de ademha ling negatief beïnvloeden. Pijnlijk Een ander voordeel van het pro gramma is dat het gebruikers vriendelijker is. Daarnaast kan een chirurg snel inspelen op ver anderingen tijdens de operatie. Wanneer hij verwacht tijdens een operatie een erg pijnlijke of juist minder pijnlijke handeling te moeten verrichten, kan met de nieuwe techniek veel sneller de concentratie slaapmiddel in de hersenen worden aangepast. Twee patiënten zijn op zieken huislocatie Antonius in Oost burg met de methode van Van Poucke onder narcose gebracht. Het systeem is gisteren op het computernet van het ziekenhuis gezet, zodat medewerkers van de anësthesieafdeling ermee kunnen experimenteren door simulatie. Voor dat doel heeft het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaan deren twee computers aange- van onze redactie buitenland JERUZALEM - Vooraanstaande Palestijnse onderhandelaars hebben gisteren het Ameri kaanse vredesvoorstel voor het Midden-Oos ten verworpen. Volgens hen komt het voorstel van president Clinton precies overeen met de wensen van Israël. Israël accepteert de plannen wel als basis om verder te onderhandelen. In Jeruzalem werd gisteravond massaal gedemonstreerd tegen het vredesvoorstel. Volgens de Palestijnse hoofdonderhandelaar Saeb Erekat zijn de voorstellen van Clinton onverenigbaar met de VN-resoluties die de ba sis vormen van het vredesproces dat negen jaar geleden begon. De voorzitter van het Palestijnse Parlement, Ahmed Qurea, verklaarde in een interview met het Palestijnse dagblad Al Ayam dat Clintons speciale gezant Dennis Ross 'partijdig is in het voordeel van Israël'. Ross spreekt deze week met de Palestijnse en Israëlische afgevaardig den. De Palestijnen verwachten daar niets van. Ze blijven wel bereid met Clinton en zijn on derhandelingsteam samen te werken, evenals met de regering-Bush. In Jeruzalem waren gisteravond meer dan 100.000 mensen op de been om te demonstreren tegen het voorstel van Clinton. Ze hadden zich verzameld bij de Oude Stad, onderdeel van Oost-Jeruzalem dat in 1967 door Israël werd veroverd. Volgens het plan van Clinton moet Israël delen van de Oude Stad afstaan aan de Palestijnen De betogers eisen dat Israël heel Jeruzalem houdt. Gisteren werd verder bekend dat de Palestij nen onder een aantal voorwaarden met Israël willen blijven samenwerken op veiligheidsge bied. De Palestijnen willen onder meer dat Is raël belooft af te zien van het vermoorden van leiders uit de Fatah-beweging van president Arafat. AFP/EFE/RTR/DPA schaft. Met de methode, die voor zover bekend nog nergens ter wereld wordt toegepast, kan het ziekenhuis op jaarbasis zo'n twintigduizend gulden bespa ren. Glaxo Wellcome is met name ge ïnteresseerd in de software die van Van Poucke ontwikkelde, en wil onderzoeken of die com mercieel te exploiteren valt. Pagina 7: veiliger onder zeil Israëlische tegenstanders van Clintons voorstellen betogen massaal bij de Oude Stad. foto Menahem Kahana/EPA door Richard Hoving MIDDELBURG - Een 64-jarige Middelburgse vrouw is maan dagmiddag omgekomen bij een brand in haar woning aan de Schuttershofstraat. De vrouw die slecht ter been was, werd in haar bed verrast door de vlam men. Buren van de alleenstaande vrouw roken rond kwart over twaalf een brandlucht. Een po ging om het pand binnen te dringen mislukte door de zware rookontwikkeling en hitte. De brandweer, die binnen enke le minuten met twee bluswa- gens en een reddingsvoertuig ter plaatse was, forceerde aan de achterkant van het pand een ruit. Twee brandweermannen gin gen met perslucht naar binnen. Op een bed in de achterkamer troffen ze het verbrande li chaam van de bewoonster aan. De technische recherche van de politie onderzoekt de oorzaak van de brand. Tussen het ver brande huisraad is een elek trisch kacheltje gevonden. Brandweercommandant R. Maljaars sluit niet uit dat het kacheltje tot de fatale brand heeft geleid Volgens Maljaars woedde de brand al even voordat de buren alarm sloegen. „Doordat de wo ning goed was geïsoleerd duur de het lang voordat de brand werd opgemerkt." De schade aan het pand wordt door de brandweer op 50.000 gulden ge schat. De omliggende woningen liepen geen schade op. De smalle Schuttershofstraat in het cen trum van Middelburg werd tij dens de brand aan beide kanten afgezet. De brand ging gepaard met hevige rookontwikkeling. foto Ruben Oreel (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 17,50 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam:.-. Voorletters:m/v Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. De nieuwe Amerikaanse president George W. Bush, die giste ren een deel van zijn bezittingen naar het Witte Huis liet ver huizen, moet bij zijn financieel-economische beleid ernstig rekening houden met Alan Greenspan. De machtige voorzit ter van de FED (Amerikaanse centrale banken) kan op het oog goed opschieten met Bush Amerika wacht met spanning af of dat zo blijft als Bush' plannen tot las- tenverlaging worden gehinderd door een recessie. De Amerikaanse vliegmaatschappij American Airlines wil branchegenoot Trans World Airli nes (TWA) inlijven. Volgens het dag blad The Washing ton Post wordt de overeenkomst mor gen bekendge maakt. TWA, de oudste maatschap pij in de VS, zit diep in de rode cijfers. Voor de 20 000 per soneelsleden zou de overname geen ge volgen hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1