ROVINCIALE ZEEUWSE CQURflN Onveilige zaak moet direct dicht 2HA1EN=1BETA1£N MIN Zeeuwse huisartsen staken dag Stinkdier duikt op in Baarland Zwitserse lawine sleurt auto's mee Op je lijf geschreven £tos Defensie lichtte Kosovo-gangers in over uranium Overstromingsgevaar Limburg geweken 4 WEKEN VOOR. GRATIS HENZO-album FOTO VElfsCHOORE j1 j tmm Luchtruim door drukte onveiliger PvdA en VVD bepleiten lik-op-stukbeleid voor nalatige ondernemers ÊÊÊÊt^S extra korting HR-Dubbelglas /V« s' D66 wil betere betaling raadslid Van Barneveld naar tweede ronde (100 foto's) j=^ *BIJ KODAK EXPRESS PRINT I OF 24-UUR SERVICE IjSjTfoia» f VI issingon Ml40*lt>ura Hull! T Zi«rik;oo Elton-Lcur Middagzon Vooral's ochtends kans op een bui, later meer zon. Middagtemperatuur rond 7 graden. 244e jaargang no. 6 maandag 8 januari 2001 losse nummers 2,00 door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De dierenam bulance Zeeland in Vlissingen heeft sinds het afgelopen week einde een Amerikaans stinkdier op bezoek. Het beest liep rond in Baarland, waarna een inwoner van 's-Gra- Medewerker Mark Jansen van de dierenambulance Zeeland toont het stinkdier. foto Ruben Oreel venpolder via de politie de die renambulance waarschuwde G. van Dijk van de dierenambu lance kreeg zaterdagavond een telefoontje uit 's-Gravenpolder. „De man die belde had het stinkdier weer van een boer uit Baarland, die het beest op zijn land had zien rondlopen." De inwoner van 's-Gravenpolder had het veertig centimeter grote dier tijdelijk opgesloten in een konijnenhok. De opvang van het stinkdier ging met enige moeilijkheden gepaard. „Terwijl ik binnen was om wat papieren in te vullen, is het dier ontsnapt", vertelt Van Dijk. „Eén van ons had het raam van de ambulance een stukje opengezet, waar hij uit was ge glipt. We hebben nog drie kwar tier lopen zoeken, maar hij bleek gewoon onder de auto te zitten." Boot Omdat hij geen idee had met wat voor dier hij te maken had, nam Van Dijk contact op met het natuurkundig museum in Hol ten. Daar werd hem verteld dat het om een Amerikaans stink dier ging. Waar het beest van daan komt, is onduidelijk. „Misschien is hij wel met een boot meegekomen of is hij elders gefokt voor zijn vacht. Hij is in elk geval niet tam", zegt Van Dijk. Het stinkdier blijft voorlopig in Vlissingen, tot de dierenambu lance een goed onderkomen in bijvoorbeeld een dierentuin heeft gevonden. „We hebben hem te eten gegeven en een goe de slaapplek met houtwol en stro. Hij vermaakt zich prima." van onze redactie binnenland DEN HAAG - PvdA en VVD vinden dat er een lik- op-stukbeleid moet ko men voor ondernemers die veiligheidseisen aan hun laars lappen. Wie niet heeft gezorgd voor een goede brandveiligheid en voldoende ontsnappings wegen, moet zijn zaak sluiten tot wel aan die ei sen is voldaan. PvdA en WD, die samen een meerderheid vormen in de Tweede Kamer, komen tot deze aanbeveling naar aanleiding van de cafébrand in Volendam. „Het gaat hier om de veiligheid van mensen, dan moet je niet gaan sjoemelen met marges en zeker geen gedoogbeleid voe ren. Dan moet de boel gewoon op slot", zegt WD'er Th. van den Doel. Hij wil dat uiteinde lijk een gemeentelijk veilig heidscoördinator bepaalt of een onderneming een vergunning krijgt voor verdere bedrijfsvoe ring. Die nog niet bestaande functie zou in handen moeten komen van de brandweercom mandant, meent Van den Doel. „Die heeft de expertise om te kunnen bepalen of het verant woord is bepaalde ondernemin gen te laten doordraaien. Nu wordt dat besluit overgelaten aan het gemeentebestuur." Het PvdA-Kamerlid M. Wage naar vindt dat alleen bij kleine afwijkingen van de regels on dernemers de zaak mogen open houden, maar dan wel op voor waarde dat ze tegelijkertijd maatregelen nemen. Ook zou er dan een sticker op de deur moeten komen die bezoekers duidelijk maakt dat de veilig heidseisen tijdelijk niet worden nageleefd. Naar aanleiding van de café brand in Volendam zei hoogle- CHUR - Een lawine heeft giste ren een bergweg op de Julierpas bij de Zwitserse stad Chur over een lengte van vijfhonderd me ter bedolven onder enkele me ters sneeuw. Zeker twee auto's zijn meege sleurd. Het is onduidelijk hoe veel mensen daar in zaten. Een zoekactie van reddingswer kers en speurhonden is uit veiligheidsoverwegingen gis teravond gestopt. Deze wordt vanochtend hervat. In het noorden van Italië zijn gisteren de lichamen gevonden (Advertentie) UITREIKING PRIJSWINNAARS JUBILEUMACTIE TMC 25 JAAR Op dinsdag 9 januari a.s. om 15.00 uur aan de Marconistraat 13 te Goes. De heer Witte sr. zal uit alle klanten facturen van het afgelopen jubileum jaar de prijswinnaars halen tot het bedrag van fl. 25.000,- is bereikt Vanaf dinsdag 9 januari DELSCHER Mode Grote Markt I I - 13 Goes 01 13 - 22 76 07 Goes, Marconistraat 13 Kruiningen, Zandweg 1b Middelburg, Korendijk 34 (Advertentie) /y\ Glashandel W MELIESTE Bezoek onze showroom! j Livingstoneweg 20, GOES.Tel. (0113) 227854J (Advertentie) Calvin Kle C" Top en slip naar keuze van 80.- naar 35.- 45.- VOORDEEL! Calvin Klein Sport Slip string of sport in zwart, wit of grijs van 35.- naar 19.95 Calvin Klein Top in zwart, wit of grijs van 45.- naar 19.95 Waar haal je de energie vandaan? raar strafrecht aan de Vrije Uni versiteit, T Schalken, gisteren in het Buitenhof dat de gemeen te Volendam wel kan worden vervolgd voor gemaakte fouten. Volgens Schalken geeft het tweede Pikmeer-arrest daar ruimte voor. Vrijdag nog ver klaarde het Openbaar Ministe rie nog dat de gemeente Volen dam op basis van het eerste- Pikmeer-arrest niet kon worden vervolgd. Volgens Schalken komt de Hoge Raad daar in een tweede arrest op terug. „Als de eigenaar van café De Hemel wordt vervolgd voor dood door schuld, dan is er alle reden om aan te nemen dat de gemeente ook medeverdachte is", zo zei hij. Schalken vindt dat ook de straf baarheid van de overheid in het onderzoek moet worden meege nomen, als de gemeente zelf toe geeft dat er ernstige fouten zijn gemaakt. Tijdens een personce- rentie vrijdag nam het Volen- damse college van B en W de volledige verantwoordelijkheid op zich voor de gebreken in de vergunningenverstrekking aan café De Hemel. Met goedvinden van de gemeenteraad besloot het college voorlopig echter aan te blijven omdat anders een be- van twee Italiaanse wande laars. Zij werden zaterdag on der een lawine bedolven. Het ongeval had plaats bij een glet sjer in Trentino. AFP/RTR (Advertentie) De wateroverlast in Itteren is beperkt gebleven. van onze redactie binnenland BORGHAREN - De waterover last in Zuid-Limburg is in het weekeinde beperkt gebleven tot enkele ondergelopen kelders. De vrees voor een herhaling van de overstromingen in 1993 en 1995 kon gisteren worden weg genomen. Bij een hoogte van 44,85 meter boven NAP begon het peil te zakken. Voor het midden en noorden van Zuid-Limburg wordt de komende dagen geen of weinig overlast voorspeld. In de dorpen Borgharen en Itte ren waren gisteren hulpposten ingericht, maar de bewoners hoefden geen gebruik te maken van preventieve maatregelen. In de nacht van vrijdag op zater dag kwamen de eerste alarme rende berichten binnen over de stijging van het waterpeil van de Maas. Bij een waterstand van 44,50 meter boven NAP werden bewoners van de laaggelegen gebieden gewaarschuwd voor naderend ongemak. Na een stijging van nog eens twintig centimeter werden de door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Zeeuwse huis artsen gaan op donderdag 15 fe bruari één dag staken uit onvre de over het uitblijven van harde toezeggingen over vergoeding van de gestegen praktij kkosten en verlichting van de werkdruk. Hoe groot de actiebereidheid is, durfde voorzitter P F. de Doel- der van het Zeeuwse district van de Landelijke Huisartsen Ver eniging (LHV) zaterdag niet te zeggen. Hij verwachtte overi gens niet dat huisartsen patiën ten, die spoedeisende hulp no dig hebben, doorsturen naar het ziekenhuis. De stakingsdag vormt het zwaartepunt van een maand ac tie die op 15 januari begint met het weigeren van nieuwe zie kenfondspatiënten. Deze pati ënten worden nog wel geholpen, maar krijgen een rekening vol gens het particulier tarief toege stuurd. Ze moeten die zelf bij hun verzekering proberen terug te krijgen, aldus de LHV. „Het gaat om een symbolisch ge baar", aldus De Doelder. De huisartsen eisen in totaal een (Advertentie) NÜ ALLE AFGEPRIJSDE ARTIKELEN: Geldt voor alle artikelen met de gele prijssticker. Laagst geprijsde artikel is gratis! GELDIG T/M 13-01-2001 Kijk voor adressen in de Gouden Gids. jaarlijks bedrag van 1,3 miljard gulden om de gestegen praktijk- kosten te compenseren, het aan tal opleidingsplaatsen uit te breiden en een betere regeling voor zondags- en waarnemings diensten op te kunnen zetten. „De nood onder huisartsen is hoog", weet de Zeeuwse dis trictsvoorzitter. „Er is een dis balans ontstaan tussen de kos ten die je moet maken om de praktijk draaiende te houden en de vergoedingen die we daar voor krijgen De werkdruk is hoog. Huisarts is een zwaar be roep. Er worden ook meer eisen gesteld aan huisartsen De ver grijzing neemt toe, wat een ver zwaring betekent van je taak." Zwart op wit Minister Borst van Volksge zondheid is bereid de huisartsen tegemoet te komen, maar de LHV wil de acties pas afblazen als de toezeggingen zwart op wit staan „De minister", zegt De Doelder, „heeft een staatscom missie benoemd. Veel huisart sen vinden dat er niet snel ge noeg gereageerd wordt. Ik vind dat we daarin een hard punt hebben. Aan de andere kant: we zijn wél aan het onderhandelen. Je moet daar een beetje fatsoen lijk mee omgaan. Je moet die staatscommissie eerst de kans geven met een uitspraak te ko men. De kwestie is een beetje dubbel, maar het is goed om druk op de ketel te houden." De Doelder heeft nog geen flauw idee hoeveel van de 152 Zeeuwse huisartsen gaan sta ken. „Maar er zijn zullen altijd individuele leden zijn, die zul len staken. Achtennegentig pro cent van de Zeeuwse huisartsen is loyaal lid van de LHV. Het zal volgens mij nooit zo zijn dat Zeeuwse huisartsen patiënten zullen weigeren in spoedeisende gevallen. Eerste hulp moet je al tijd geven. Daar ken ik mijn achterban te goed voor. Zij zul len hun patiënten met laten zit ten. De praktijken zullen op die dag ook gewoon bemand zijn, denk ik." Bij de laatste actie van de huis artsen in december van het vori ge jaar waren ongeveer twintig van hen niet aan het werk. Zij bezochten een manifestatie in de Rai te Amsterdam. De Doel der verwacht dat hij ongeveer een week voor de uitgeroepen stakingsdag meer zicht heeft op de Zeeuwse actiebereidheid. stuurlijke impasse zou ontstaan in een periode waarin het ge meentebestuur volledig moet functioneren. De raad overlegt in een later stadium over de vraag of de ramp politieke ge volgen moet hebben. GPD/ANP pagina 4: Soberheid troef in cafés Volendam pagina 7: Stapper let op nooduitgang Exploitant voert legitimatie in Luchtvaartdeskundigen vrezen voor een forse stijging van het aantal vliegrampen in het Europese luchtruim. Door de drukte en een tekort aan verkeersleiders wordt het boven Europa steeds onveiliger. De Zeeuwse D66-voorzitter F. Kiel bepleit een hogere vergoe ding voor gemeenteraadsleden. Volgens Kiel verzetten raads leden veel werk en worden de onderwerpen die zij behandelen steeds complexer. De huidige vergoeding is te mager om een werkdag per week vrij te maken voor het raadswerk. Raymond van Barneveld heeft zondag de tweede ronde be reikt van the Embassy, het officieuze WK darts in Frimley Green. De tweevoudig winnaar, als tweede geplaatst, verslo eg de Engelsman Gary Robson in vier sets: 3-1. Za- terdag al bereikte Co Stompé, als vijfde geplaatst, de tweede ronde. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,17 en 18 foto Bas Rutten/ANP hulpposten in een café in Borg haren en in het dorpshuis van It teren ingericht met speciale communicatieapparatuur en noodvoorzieningen Bij een hoogte van 45 meter bo ven NAP gelast het draaiboek permanente dijkbewaking, van die grens bleef het water giste ren vijftien centimeter verwij derd. ANP door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Defensie heeft al le Nederlandse militairen in juli 1999, voor hun uitzending naar Kosovo, mondeling geïnfor meerd over het mogelijk gebruik van NAVO-munitie waarin verarmd uranium was verwerkt. Nog voordat de Ame rikanen in de herfst van 1999 het gebruik van verarmd urani um bekendmaakten, heeft de Nederlandse legerstaf de Koso vo-gangers ook een schriftelijke instructie gestuurd. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Defensie ge zegd naar aanleiding van de brief die staatssecretaris Van Hoof vrijdag verstuurde aan de Tweede Kamer Van Hoof schreef dat de mogelijke ge zondheidsrisico's van verarmd uranium, beter bekend als het Balkansyndroom, al enige jaren de aandacht hebben van zijn ministerie. Daarover is onrust ontstaan na het overlijden van NAVO-militairen aan leukemie. Deze militairen zijn werkzaam geweest op de Balkan. In de instructie voor de Neder landers staat hoe militairen kunnen herkennen of er op een locatie munitie met verarmd uranium is afgeschoten of ge land. Als dat het geval is, dan moet de plek worden afgezet met vlaggetjes en linten. De mi litairen mogen de munitietres- ten) onder geen beding aanra ken. Ze moeten zo snel mogelijk experts inschakelen die het ver armd uranium opruimen De instructie was bedoeld als voorzorgsmaatregel: een ver band tussen straling van het verarmd uranium en leukemie oftewel bloedkanker is nog niet aangetoond. „Voor zover wij weten is het één keer gebeurd dat Nederlandse militairen in Kosovo in aanraking zijn geko men met een dertig-millimeter- projectiel met verarmd urani um", aldus de woordvoerder. Bosnië Voorzitter T. Heerts van de mili tairenvakbond AFMP vindt de instructie reden te meer voor aanvullend onderzoek. „Zo'n instructie geef je niet als dat verarmd uranium ongevaarlijk is. En als voorzorgsmaatregel is het des te opmerkelijker nu er zieke militairen zijn." Heerts' collega J. Golsteijn van VBN- /NOV gaat nog verder. „Je kimt nu ook concluderen dat ver armd uranium is gebruikt in Bosnië, waar ook Nederlandse VN-militairen naartoe zijn ge stuurd. Die mensen hadden nog geen instructie." GPD pagina 5: Portugal zoekt naar straling (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 17,50 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) per.kwartaal met automatische incasso 107,50) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats:i Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002 1MB 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1