llfïltïl Justitie verdenkt cafébaas Rouwstoeten trekken een zwart lint KEUKENS Milosevic-proces mag van Amerika ook in Joegoslavië Feyenoord op herhaling in Vlissingen 4 WEKEN VOOR •VACATURES* ^/ctcIjL LM U, ook. ie ^7^ vtun. bkkzst Brandveiligheid in De Hemel schoot op alle fronten tekort Huisarts overtreft gifmengster mm mmmmmm uw feest?? Ook zond tis* bij De spruit maakt comeback PSV steunt nieuw plan tv-rechten 4° ZW 5 Meest droog Af en toe zon, maar ook een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur circa 8 graden. 244e jaargang no. 5 zaterdag 6 januari 2001 losse nummers 3,00 Bernhard had kwaadaardige tumor in borst UTRECHT - De tumor die eind december bij prins Bernhard werd wegge haald, was kwaadaardig. Dat heeft onderzoek aan getoond, zo maakte de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) gisteren bekend. Volgens de artsen is de tu morgeheel weggehaald en zijn er geen aanwijzingen voor uitzaaiingen. De tumor zat onder de huid van de linkerborst van de prins. Artsen van het Universitair Medisch Centrum Utrecht hadden een half uur nodig voor de operatie. De prins is onder volledige narcose ge bracht en mocht na een nacht in het ziekenhuis weer naar huis. Volgens de RVD voelt Bernhard zich uitstekend. De prins is in 1994 aan darmkanker geopereerd. De tumor die nu gevonden is heeft volgens de RVD daarmee niets te maken. Na de darmkankeropera- tie kreeg de prins een shocklong, waardoor hij in kritieke toestand raak te. Bernhard herstelde goed en hernam zijn be zigheden. Vorig jaar mei werd weer voor het leven van de prins gevreesd,- toen hij neurologische complicaties kreeg na een operatie aan de ingewan den. Toen hij daarvan leek te herstellen ging zijn ge zondheid plots sterk ach teruit, doordat een stukje van zijn gebit in de slok darm was geschoten. De operatie in december was de vijftigste die de prins in zijn leven heeft ondergaan. ANP (Advertentie) Morgen is de Konmar in Middelburg open van 12.00-17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel (Advertentie) /tiedt Advertentiet www.rederij-dijkhuizen.nl 0118-419367 Nu heeft Albright haar stand punt veranderd. Zij maakte dui delijk dat de VS niet zullen te genwerken als het Joegoslavië- Tribunaal met Joegoslavië overeenkomt Milosevic in eigen land te berechten. ,,Wat belang rijk is. is dat er een verband is met Den Haag omdat hij inter nationale misdaden heeft ge- Advertentie van onze redactie binnenland VOLENDAM - Justitie verdenkt eigenaar J. Veer man van het Volendamse café De Hemel, alias 't He meltje, van dood door schuld. Ook de 24-jarige dochter van Veerman, de bedrijfsleidster van de zaak, wordt hiervan ver dacht. Volgens hoofdofficier van justi tie T. Bot wist Veerman dat zijn horecapand niet brandveilig was. Ook het feit dat de horeca- exploitant een waarschuwing van de gemeente over de kerst versiering negeerde, maakt hem voor justitie tot verdachte. Bij de ramp in de nieuwjaarsnacht kwamen tien jonge Volendam- mers om en raakten ruim 140 bezoekers gewond. Op dood door schuld staat een celstraf van maximaal negen maanden. Justitie onderzoekt ook of Veerman schuldig is aan brand door schuld met dodelijk gevolg, waarvoor een celstraf van een jaar geldt. Onderzoek door politie en brandweer wees uit dat het con tact tussen sterretjes en de kerstversiering de oorzaak is van de brand. De sterretjes zijn volgens justitie na middernacht uitgedeeld door personeel van het café. ,,Ter verhoging van de sfeer heeft het personeel toen het licht gedimd", aldus Bot. Uit verklaringen van omstanders bleek dat een bezoeker met drie in elkaar gedraaide sterretjes de versiering raakte. Deze jongen kwam om. Op de plek waar de brand ontstond, trof de recher che resten aan van sterretjes. Hoewel Bot het zwaaien met de sterretjes als oorzaak van de ramp 'cruciaal' noemt, ziet hij de brandonveiligheid van het café als grootste boosdoener. ,.Het grootste kwaad lijkt in de eerste plaats te zijn geschied door de aanwezigheid van zeer brandbaar gebleken kerstver siering in combinatie met het grote aantal bezoekers en de be schikbaarheid van slechts één adequate nooduitgang. De brief die de gemeente op 30 november aan alle Volendamse horecabedrijven stuurde over de eisen waaraan hun kerstver siering diende te voldoen 'lijkt te zijn genegeerd', zo formuleer de Bot gisteren. Bij proeven van de brandweer met in beslag ge nomen versiering bleek deze zeer brandbaar te zijn. „Verant woordelijk voor het aanbrengen van de kerstversiering is de 24- jarige dochter van Veerman." Uit een inventarisatie van de politie bleek dat er zeker 225 be zoekers in De Hemel waren toen de brand uitbrak. Veel te veel, uit het oogpunt van veiligheid. „Het pand was brandtechnisch in geval van incidenten als le vensgevaarlijk bestempeld", al dus Bot. Veerman was hiervoor door de gemeente schriftelijk gewaarschuwd. Bot stipte ook aan dat de plaatselijke horeca- regels niet zijn nageleefd. „Een derde deel van de gewonden die nu nog in het ziekenhuis liggen, is jonger dan zestien jaar. In het ook met Veerman gesloten hore- caconvenant staat dat het be zoekers onder de zestien jaar slechts is geoorloofd onder be geleiding van iemand ouder dan twintig jaar binnen te gaan." Burgemeester I Jsselmuiden van Edam-Volendam heeft gisteren tijdens een speciale raadsverga dering zijn politieke lot verbon den aan de brand. IJsselmuiden en zijn wethouders aanvaarden de volledige politieke verant woordelijkheid voor het ge meentebeleid. Het café bleef open, ondanks aanschrijvingen van de ge meente. In een brief van de ge meente van 29 mei wordt ge sproken van 'ernstige gebreken' en dat er 'bij een incident een le vensgevaarlijke situatie kan ontstaan' Op grond daarvan had de zaak moeten worden ge sloten. GPD pagina 2: brand zette alles op zijn kop Crisis Onderzoek Team is van alle rampen thuis pagina 25: opeens ben je beschadigd brandwonden laten een leven lang littekens na De Engelse huisarts Harold Shipman, die een praktijk had in een voorstad van Manchester (foto) en wegens moord op vijf tien vrouwelijke patiënten tot vijftien keer levenslang is ver oordeeld, heeft mogelijk bijna driehonderd patiënten om het leven gebracht. In een land met seriemoordenaars als Jack the Ripper en Fred en Rosemary West breekt Shipman het macabere record dat al meer dan een eeuw op naam van gifmengster Rosemary Cotton stond. Kinderen lusten ze meestal niet, alleen ouderen schijnen ze te consumeren. Dat is een vooroor deel. Spruitjes zijn bezig aan een opmars. De Schouwse kwe ker P. Sonneveld signaleert dat dankzij de teelt van zoetere, lek kerder soorten steeds meer jon geren de gezonde groente ont dekken. Ook op Inter- net staan tal van recep- "II A ten met de spruit. PSV steunt het idee van Feyenoord-voorzitter Van den Herik om de televisierechten van het betaald voetbal te laten verko pen door alleen de drie Nederlandse topclubs. Voorzitter Van Raaij van de Eindhovense club ziet in het plan een goede mogelijkheid om uit de impasse te geraken 1 r' j waarin de verkoop al enige tijd verkeert. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 7, 8 en 9; radio en televisie: 10 en 11; zeeland: 13, 14,15,17 en 19; sport: 21 en 23; reportage: 25,27,29,31 en 33; wonen: 35 en 37; reizen: 41,43,45,47 en 49 pleegd en er moet internationa le gerechtigheid komen", aldus de minister. Het hof in Den Haag heeft giste ren nog eens herhaald dat van berechting van Milosevic in Bel grado geen sprake kan zijn. „Het proces moet in Den Haag worden gehouden", aldus een woordvoerster. DPA/AFP/AP Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 17,50 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 00001 Vrienden en bekenden van de bij de brand omgekomen 18-jarige Edward Jonk lopen tijdens de uilvaart in optocht door Volendam. foto Raymond Rutting/ANP van onze redactie binnenland VOLENDAM - De vlaggen hangen halfstok. Een aantal winkels houdt de deuren gesloten. En op de dijk is het stil. De eerste vier slachtoffers van de ramp zalige brand in café De Hemel in Volen dam zijn gisteren begraven op de be graafplaats bij de Sint Vincentiuskerk. De uitvaartdiensten worden afwisse lend gehouden in de Vincentiuskerk en de Mariakerk. Kerkklokken luiden de uitvaartdien sten in, terwijl de regen met bakken uit die andere hemel valt. De politie bege leidt de rouwstoeten door het drukke verkeer. De Mariakerk loopt om tien uur 's ochtends vol met mensen, die af scheid komen nemen van de achttienja rige Edward Jonk. Pastoor Van der Hulst, die de uitvaartmis leidt, heeft af en toe moeite zijn emoties de baas te blijven. Enkele uren later begint in de Vincenti uskerk de dienst voor Lennart Veerman 16)De kerk stroomt volPastoor Berk hout staat net als Van der Hulst langdu rig stil bij de ramp. „De klokken in de nieuwjaarsnacht luidden rampspoed in. De mensen die op rouwbezoek zijn geweest bij de ouders kunnen nu alleen nog zeggen: wat zonde toch van zo n mooie jongen. Dit is een verdriet waar geen woorden voor zijn." De pastoor wijst op de media-aan dacht. „Maar vanmiddag hier in de kerk wordt de ramp teruggebracht tot de essentie: het verdriet, en dat tien keer. Morgen staan de kranten weer vol andere dingen en is Volendam vergeten. Laten we bouwen aan een nieuw Volen dam en vertrouwen op God." Luidsprekers In beide kerken zijn gespecialiseerde teams en een psycholoog van het Rode Kruis aanwezig om zo nodig mensen bij te kunnen staan. Op de begraafplaats staan luidsprekers opgesteld om te voorkomen dat de woorden van de pas toor verwaaien in de stormachtige wind. Familie en vrienden staan voor een laatste afscheid rond het graf. Op de stoepen voor de kerk staan dranghekken om de toegang vrij te houden. Enkele straten zijn afgezet door de politie. In weerwil van de op roep van burgemeester F. IJsselmuiden maken twee camerateams opnamen van de rouwstoeten bij beide kerken. De burgemeester deed donderdag nog een indringende oproep geen foto's en filmbeelden te maken van de rouwstoe ten en de begrafenissen. Gistermiddag zijn Dennis Runder kamp (22) en Yvonne Veerman (17) be graven. Ook vandaag, morgen en maandag zullen begrafenisstoeten een zwart lint door het dorp trekken en de kerkklokken uitvaartmissen aankon digen. GPD van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Verenigde Staten zijn niet tegen een be rechting van de voormalige Joe goslavische president Milosevic in zijn eigen land. De voorwaar de is wel dat de rechtszaak plaats heeft onder de jurisdictie van het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Dat heeft de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Albright, gisteren gezegd. Een dag eerder had de Joegoslavi sche minister van Buitenlandse Zaken, Svilanovic, voorgesteld dat Milosevic in eigen land be recht zou worden in samenwer king met het VN-tribunaal. De Joegoslavische president Kostunica staat open voor het idee Milosevic en andere aange klaagden in samenwerking met het tribunaal op het grondge bied van Joegoslavië aan te kla gen, aldus Svilanovic. In een eerste instantie verklaarde Al bright dat Washington onver minderd vasthoudt aan de eis dat Milosevic en de zijnen wor den uitgeleverd aan het VN-hof in Den Haag. Internationaal doorSven Remijnsen VLISSINGEN - In Vlissingen sloeg kortstondig de paniek toe toen werd vernomen dat Feye noord komende maandag met een gedevalueerde selectie aan treedt tegen de plaatselijke VC. Na overleg met de Rotterdamse club werd gisteren een originele oplossing voor het probleem ge vonden: Feyenoord komt vol gende maand gewoon nog een keer naar Zeeland. Om uiteenlopende redenen ko men topspelers als Dudek, To- masson, Bosvelt, Van Vossen, Leonardo, Kalou en Emerton maandagavond niet in actie in de vriendschappelijk wedstrijd tegen VC Vlissingen. Omdat was bepaald dat Feyenoord met de sterkste selectie zou aantre den, voelden de Rotterdammers zich verplicht een gebaar van goede wil te maken. H. Ha- gelstein, manager voetbalzaken bij Feyenoord, kwam daarop met VC Vlissingen-voorzitter P. de Jong overeen dat de topclub Zeeland twee keer aandoet: maandag met een incomplete ploeg, en dinsdag 20 februari met het voltallige team. De Jong is blij met de coöpera tieve houding van Feyenoord. „Beide verenigingen stonden in hun hemd door de overmachtsi tuatie die was ontstaan. We von den allebei dat we het tegenover de Zeeuwse voetbalsupporters niet konden maken hen een on volledig Feyenoord te presente ren Het publiek in Zeeland is de grote winnaar van het resultaat dat we hebben bereikt." Ook voor de 1000 tot 1200 toe gangskaarten die inmiddels zijn verkocht voor de wedstrijd van maandag, is een oplossing be dacht. Deze kaarten zijn alleen geldig voor het duel in februari. Wie Feyenoord ook maandag aan het werk wil zien, moet bij de bekende voorverkoopadres sen een nieuw toegangsbewijs aanschaffen De prijzen zijn sterk gereduceerd en variëren van 2,50 tot 10,-. Het bezoe ken van de wedstri j d die volgen de maand wordt gespeeld, kost aanzienlijk meer. De Jong benadrukt dat Feye noord ook maandag, ondanks het grote aantal afwezigen, een representatief elftal op de been kan brengen, met spelers als Van Wonderen, Paauwe, De Haan, Van Gobbel en Smolarek. Daar naast maakt de 21-jarige Ja pans international Shinji Ono in Vlissingen zijn debuut voor de Rotterdamse club. Ono, nu nog uitkomend voor het toon aangevende Urawa Red Dia monds in zijn vaderland, wordt gezien als het grootste talent van het Japanse voetbal. Sinds enkele dagen is hij op proef in Rotterdam. Diverse media uit Japan, waaronder het nationale tv-journaal en de landelijke sportbladen, hebben om die re den verslaggevers uitgevaar digd naar Vlissingen (Advertentie) •MORGEN IN DEZE KRANT!!!»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1