Onrust in Kosovo over uranium Veertig slachtoffers van cafébrand jonger dan 16 VACATURES* Ethiopië weigert troepen terug te trekken uit Eritrea 4 WEKEN VOOR OPEC eens over lagere productie VN maken inslagplaatsen NAVO-bommen met radioactief materiaal bekend Grote prijs heeft ook nadelen Med tot grote onrust ge- Dubieuze Bosch volgens Bossche conservator echte Bosch TV-gebouw bezet Tuincentrum in Abcoude brandt uit Feyenoord gehavend in Vlissingen Vakbond voor het gezin Nederlanders te calvinistisch voor Sheikh Veel regen Fljnke perioden met regen. (Vrij) krachtige wind, 5 tot 6 Beaufort. Middagtemperatuur circa 9 graden. 244e jaargang no. 4 vrijdag 5 januari 2001 losse nummers 2,00 CARACAS - De leden van de Organisatie van Olie-Exporte rende Landen (OPEC) zijn het eens over het inperken van de productie van ruwe olie. Als de prijs voor een vat ruwe olie gedurende tien dagen onder de 22 dollar ligt, dan zal de pro ductie worden teruggebracht met 500.000 vaten per dag. AFP van onze redactie binnenland VOLENDAM - Veertig van de 141 slachtoffers van de Volen- damse discobrand die nog in di verse ziekenhuizen liggen, zijn jonger dan zestien jaar. Het plaatselijke overheidsbeleid om jongeren uit kroegen te weren 'heeft in de nieuwjaarsnacht niet gewerkt', erkende burge meester F. IJsselmuiden giste ren. Dat er veel jeugd op de been was toen de brand uitbrak, heeft volgens hem te maken met de Volendamse volksaard. In het dorp is het traditie om na de jaarwisseling cafés binnen te lo pen om zo veel mogelijk familie en vrienden een gelukkig nieuwj aar te wensen. Het aantal dodelijke slachtoffers van de ramp bleef gisteren onveran derd. Het tiende slachtoffer, Sharon Sombroek, is volgens de burge meester niet overleden door brandwonden. Ze moet zwaar gewond zijn geraakt toen ze uit een raam van de disco is ge sprongen. Van alle slachtoffers liggen er nog 39 op intensive ca- re-afdelingen. In België en Duitsland worden 23 Volen- dammers verpleegd. Justitie raamde het aantal be zoekers van De Hemel op het moment van de brand op zo'n honderdtachtig. Volgens som mige ooggetuigen zijn het er echter veel meer geweest. Zij wijzen erop dat na de brand al leen al 220 jassen zijn gevonden in De Hemel. Verschillende be zoekers waren zonder jas bin nen gekomen, terwijl anderen met hun jas aan wisten te vluch ten. Om binnen te komen in De He mel was een toegangskaart no dig. Na middernacht is daarop in het café waarschijnlijk niet meer gecontroleerd. Daardoor zouden ook zeer jonge Volen- dammers naar binnen zijn ge glipt. Zo is een meidenclub van dertienjarigen die op oude jaarsavond thuis spelletjes deed, na middernacht richting de disco gerend toen de ouders bij wie ze zaten, de buren een ge lukkig nieuwjaar gingen wen sen. Burgemeester IJsselmuiden zegt dat hij is geschrokken van de cijfers van de leeftijdsinven tarisatie. ,,Dat er zo veel jonge kinderen bij waren, is afschu welijk." Het onderzoek naar de café brand wordt geleid door Hans Alders, commisaris van de ko ningin in Groningen. Alders, die tevens voorzitter is van het Lan delijk Beraad Rampenbestrij ding (LBRB), pleitte deze week in zijn nieuwsjaarsrede nog voor de instelling van een per manente onderzoekscommissie naar de oorzaken van rampen. Staatssecretaris De Vries van Binnenlandse Zaken heeft naar aanleiding van de caf ébra nd be sloten het vergunningenbeleid inzake de brandveiligheid na der te laten onderzoeken. Mi nister Borst van Volksgezond heid houdt de beschikbare ca paciteit van intensive-care- bedden en van opvangplaatsen in de drie Nederlandse brand wondencentra nader tegen het licht. Tevens zal zij in de tweede helft van januari overleg voeren met de kledingbranche over het ma ken van afspraken over de brandveiligheid van kleding. GPD (Advertentie) •MORGEN IN DEZE KRANT!!!* van onze redactie buitenland PRISTINA - Het bestuur van de Verenigde Naties in Kosovo, Unmik, gaat de plaatselijke bevolking in formeren over de gevaren van radioactieve straling. Berichten dat er een ver band kan zijn tussen leu kemie en munitie waarin verarmd uranium is ver se Commissie zei gisteren dat hij een onderzoek wil naar het ver band tussen de munitie en de leukemiegevallen. In 1999 zouden bommen met verarmd uranium met name de Kosovaarse steden Klina, Pee, Decani, Djakovica en Prizren hebben getroffen. Het Ameri kaanse ministerie van Defensie ontkent dat er sporen van ver armd uranium in Kosovo zijn gevonden. Dit zou blijken uit een onderzoek dat in maart vo rig jaar is gedaan in de Ameri kaanse zone van Kosovo. Poeder In de landen waar Balkan-vete ranen zijn overleden aan leuke mie wordt gewezen op verarmd uranium in de gebruikte muni tie als doodsoorzaak. Deskun digen op dit gebied zijn echter zeer terughoudend over een ver band tussen bloedkanker en dit giftige zware metaal. Het groot ste gevaar schuilt niet in de ge ringe radioactiviteit van het verarmde uranium, maar in de toxische resten in de vorm van poeder dat vrijkomt na de ex plosie van een bom of granaat. In Bosnië, waar indertijd derge lijke pantserdoorborende mu nitie werd gebruikt, zijn er geen betrouwbare onderzoeken die een verband bevestigen. Wel zijn er geruchten over een toe name van misvormde baby's, te vroege geboorten en doodgebo ren kinderen. Cijfers over een toename van het aantal kanker gevallen zijn niet voorhanden. Zones Het Joegoslavische leger stelde gisteren dat door de NAVO- bombardementen in 1999 vijf zones in Servië en Montenegro besmet zijn met verarmd urani um. Het gaat om gebieden bui ten Kosovo. De zones zijn gele gen in regio's in het zuiden van Servië bij de steden Presevo, Bujanovac en Vranje. Ook het Montenegrijnse eiland Lustica zou besmet zijn. Bij een medi sche controle van bewoners van de besmette gebieden zijn tot op heden geen gevolgen voor de ge zondheid geconstateerd. GPD/ANP/AFP pagina 2: Balkansyndroom waart rond werkt, hebben in het ge- Kloosterhuis van volgelingen van de Heilige Antonius. een beetje slordig in het perspectief en is niet zoals Bosch het zou schilderen. We hebben het in de catalogus vermeld als werk van een navolger. Ik denk dat we die opvatting moeten handhaven. Bij museum Boijmans Van Beuningen in Rotterdam loopt in het kader van de Je roen Bosch-expositie die dit najaar ge houden wordt, een groot wetenschappe lijk onderzoek naar de werken van Bosch. Dat wordt gedaan met behulp van infraroodopnames en onderzoek naar de jaarringen in het hout. Dat onderzoek is met de 'Bosch' uit Valenciennes nog niet gebeurd. Toch noemt Bernard Vermet van Boij mans de opvatting van Huys Janssen in teressant. „Het is verrassend dat hij juist dit werk noemt. Maar ik sluit het niet uit. Ik ben zeer benieuwd naar zijn argumen ten." Huys Janssen baseert zich vooral op bronnenonderzoek. Het schilderij is af komstig uit de collectie van de Brabantse familie Van Croij, die in Heverlee bij Leuven een kasteel bezat Het paneel zou afkomstig zijn uit Den Bosch en tijdens de Franse revolutie in beslag zijn geno men en overgebracht naar Valenciennes. Bewijzen van aankoop heeft Huys Jans sen niet. „Maar dat is bij geen enkele Bosch het geval." Wat stijl betreft denkt Paul Huys Janssen aan een vroege Bosch. Het werk zou tus sen 1480 en 1500 zijn geschilderd. Dat zou tevens de nog wat gebrekkige schil derstijl verklaren. Huys Janssen wijst verder op de ondertekening en de typi sche dunne verf opbrenging. ,,Ik zag het werk destijds in Valenciennes en zei me teen 'dat is een echte Bosch'. Dat iemand als De Tolnay denkt dat het een kopie is, tja. Ik denk toch dat het wel een echte is. Bovendien, zijn boek is natuurlijk ook enigszins gedateerd." GPD De vriendschappelijke voetbalwedstrijd tussen VC Vlissin- gen en Feyenoord, die aanstaande maandag wordt gehouden, is ruim voor de aftrap al beroofd van een groot aantal pu bliekstrekkers. Vedetten als Dudek, Tomasson, Bosvelt, Van Vossen, Leonardo, Kalou en Emerton reizen niet af naar Zeeland. VC Vlissingen zegt te hebben afge- T sproken dat de sterkste selectie aantreedt. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9,10,11 en 12; zee land: 13,15,17 en 19; sport: 21,22 en 23 Eerder werd bekend dat NAVO- militairen uit Italië en Neder land zijn overleden aan leuke mie. Ze hadden gediend in Kos ovo, waar in 1999 bij de oorlog tussen de NAVO en het Joego slavische leger meer dan 31.000 bommen met verarmd uranium neerkwamen. Voorzitter Prodi van de Europe- LISSABON - Een Portugese on dernemer heeft gisteren het ge bouw van de Portugese televi siezender RTP1 bezeten dreigde het op te blazen. Hij beëindigde zijn actie echter enkele uren la ter en gaf zich over. De man, Manuel Subtil, wilde een compensatie van ruim een miljoen gulden van RTP1 voor een reportage die hem tien jaar geleden in verband bracht met de handel in valse reispapieren. De man zegt dat zijn restaurant in Parijs als gevolg van de uit zending failliet is gegaan. EFE/AFP/AP van onze redactie buitenland ADDIS ABEBA - Ethiopië trekt zijn strijdkrachten voorlopig niet terug uit Eritrea. Pas als dat land aan de verplichtingen van het in december gesloten vre desverdrag voldoet, wil Addis Abeba de troepen terughalen. „De terugtrekking van Ethiopi sche troepen van Eritrees grondgebied wordt voor onbe paalde tijd uitgesteld", liet de Ethiopische ministerie van De fensie gisteren weten. De minis ter verklaarde dat het besluit een gevolg is van de aarzeling van Eritrea bij het uitvoeren van de afspraken over de her groepering van troepen zoals is overeengekomen in het vredes verdrag tussen beide landen. Ethiopië overweegt zijn militai ren pas terug te trekken nadat een VN-vredesmissie zich langs de grens van beide landen heeft gestationeerd en de precieze omvang van de tijdelijke veilig heidszone heeft bevestigd. Krachtens het vorige maand in Algiers ondertekende vredesak koord vestigen zich meer dan 4200 blauwhelmen in een 25 ki lometer brede tijdelijke veilig heidszone in Eritrea. Unmee gaat toezien op de terug trekking van Ethiopische mili tairen uit het gebied en de her groepering van Eritrese troe pen. Nederland neemt met on geveer 1100 militairen deel aan Unmee. De Nederlandse mili tairen zijn eind november ver trokken naar het gebied. Ook Denemarken, Canada, Kenia en Jordanië doen mee aan de vre desmacht. Ethiopië bezet grote stukken betwist territorium van het buurland. Volgens diplomaten wil Eritrea weer troepen statio neren in omstreden gebieden. De oorlog in het grensgebied be gon in mei 1998, toen Eritrea, dat vijf jaar eerder onafhanke lijk was geworden, grondgebied bezette dat door Ethiopië werd opgeëist. Afgelopen voorjaar heroverde Ethiopië het omstre den gebied tijdens een bliksem- offensief en verklaarde de Ethi opische regering dat de oorlog voorbij was. In juni kon in Algiers een be stand worden getekend, ge volgd door een vredesverdrag in december. Daarbij is onder meer voorge steld het afbakenen van de ABCOUDE - Een flinke brand in een tuincentrum in Abcoude heeft gisteren voor paniek ge zorgd in de directe omgeving. Uit angst voor giftige stoffen en asbest, zette de politie het ge bied af. Miljoenen Nederlanders hebben de afgelopen weken gehoopt op een vette prijs in de oudejaarsloterij. Maar als een lot een maal winnend blijkt, begint vaak het geknies. Prijswinnaars melden zich schichtig bij het kantoor van de Staatsloterij in Den Haag. Zelf weten ze dan wel dat ze iets of veel gefortuneerder zijn, maar de buitenwacht mag er niets van merken. grenzen in handen te stellen van een zogeheten demarcatiecom missie Deze bestaat uit elk twee leden van Ethiopië en Eritrea en een onafhankelijk voorzitter. De oorlog tusen Eritrea en Ethi opië heeft aan tienduizenden militairen het leven gekost, ter wijl 650.000 mensen in Ethiopië of Eritrea moesten vluchten. ANP/RTR (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 17,50 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Omwonenden moesten binnen blijven en op de autoweg A2 (Amsterdam-Utrecht) ontston den files. Zes mensen moesten naar het AMC in Amsterdam wegens ademhalingsmoelijkhe- den, maar konden na behande ling naar huis. De brand in het tuincentrum aan de Amsterdamsestraatweg brak om vier uur 's middags uit. Er was sprake van grote rook ontwikkeling. Lange tijd was onduidelijk wat er in het cen trum lag opgeslagen. De politie besloot het gebied hermetisch af te sluiten, omdat vermoed werd dat het ging om makkelijk brandbare kunstmest en omdat er op nog geen 25 meter afstand een tankstation ligt. De brandweer gaf gisteravond tegen zeven uur het sein brand meester. Het tuincentrum, waar tuinmeubilair en diervoer was opgeslagen, is volledig uitge brand. Over de schade is nog niets bekend, maar het monu mentale pand kan als verloren worden beschouwd. Onderzoek van de technische recherche moet uitwijzen wat de oorzaak van de brand is ge weest. De politie weet al wel dat er geen giftige stoffen of asbest zijn vrijgekomen. ANP De heilige Jacobus en de magiër Hermogenes. Een paneel van Jeroen Bosch dat lang werd gezien als een kopie, blijkt toch een origineel. Tenminste, dat zegt Paul Huys Janssen van het Noordbrabants Museum in Den Bosch. door Gerrit van den Hoven DEN BOSCH - Paul Huys Janssen weet het zeker. Het dubbelzijdig beschilderde paneel 'De Heilige Jacobus en de Magiër Hermogenes' en 'Kloosterhuis van vol gelingen van de Heilige Antonius' is een echte Jeroen Bosch. De laatste jaren is het paneel door Bosch-kenners altijd be oordeeld als een werk van een navolger. „Maar ik ben inmiddels ook een aantal jaar met Bosch bezig en heb mijn eigen onderzoek gedaan." Het paneel bevindt zich in het Musée deg Beaux-Arts in het Franse Valenciennes. Het werk komt naar Den Bosch voor de expositie Panorama op de wereld - Het landschap van Bosch tot Rubens, een tentoonstelling in het Noordbrabants Museum, die op 17 maart begint. Huys Janssen baseert zich bij zijn mening op kunsthistorisch onderzoek. Hij verge leek het werk met andere doeken van Bosch (circa 1450-1516) en deed onder zoek naar de bronnen. Het paneel werd oorspronkelijk wel als een echte Bosch gezien. Charles de Tol nay kenschetste het in zijn standaard werk over Jeroen Bosch uit 1937 echter als een kopie. Latere Bosch-onderzoe kers als Roger Marijnissen en Gibson ne geerden het werk zelfs. Het paneel hing ook op de grote Bosch-tentoonstelling die in 1967 werd gehouden in het Noord brabants Museum. Daar werd het gepre senteerd als een schilderij 'naar Bosch'. Ton Frenkendestij ds curator van die ex positie. kent het werk goed. „Het is een uitermate interessant werk. Maar het is Een vakbond voor het Ne derlandse gezin en ook een die machtig is. Dat streeft de pas opgerichte vereniging Gezin van Nu naar. Voorzitter Lia van Helvoirt (foto) uit het Bra bantse Diessen wil vanuit de drie zuidelijke provin cies overig Nederland veroveren. Volgens haar worden ouders te weinig bij wetge- «g ving betrokken. a Voorletters:miN Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. pagina 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1