NAVO onderzoekt uranium PZC Pretoria dreigt greep op cholera te verliezen Tsjechen protesteren massaal tegen tv-directeur Spaanse trein ramt bus met immigranten Keihard bewijs voor primitief leven op Mars Rechters op reis: Indonesiërs in overvolle cellen Onrust in Europa over Balkan-veteranen met leukemie stijgt Poema's zaaien paniek in Canada Zelfmoordaanslag Turkije eist tol FPÖ-politicus beledigt president Gevechten laaien op in Kashmir Khatami wijzigt kabinet Iran Rusland stationeert weer kernwapens aan Oostzee Brand legt groot deel van de pampa's in as Bosnisch-Servische leider meldt zich mogelijk bij Joegoslavië-T ribunaal Oudste zoon van Mitterrand zet tegenaanval in WASHINGTON - Amerikaanse wetenschappers hebben het eerste onomstotelijke bewijs ge leverd dat zich op onze zuster- planeet Mars ooit primitief le ven heeft ontwikkeld. Dat meldde het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA. De onderzoekers vonden in een Marsmeteoriet magnetietkris- tallen die op Aarde uitsluitend voorkomen en worden gemaakt door een in water levende bacte riestam, MV-1Die gebruikt het magnetiet als kompas om voed sel en energie te vinden. Vergeleken met het gewone magnetiet op Aarde, zijn de door de bacterie gemaakte kris tallen chemisch zuiver en fout- vrij en hebben zij een andere vorm en grootte. De bacterie legt de kristallen binnen zijn cellen oprij. De onderzoekers concludeer den dat rond een kwart van het magnetiet in de Marsmeteoriet van bacteriële oorsprong is. Onderzoeker Dennis Ba- zylinski, een expert op het ge bied van micro-organismen van de Universiteit van Iowa, heeft een diepgaande studie gemaakt van de bacteriestam MV-1. Vol gens hem 'zijn de kenmerken van de bacteriële magnetiet- kristallen uniek en bestaat er op het ogenblik geen enkele me thode om ze chemisch te ver vaardigen'. ANP CIREBON - Zeker 129 Indone siërs zijn in Cirebon op lava samengeperst in kleine politie cellen, omdat de rechters in de regio nog steeds op vakantie zijn. Voor volgende week woensdag komen ze niet terug en dus moe ten de verdachten wachten. Het geld voor het eten begint intus sen op te raken, aldus het Indo nesische persbureau Antara. De meeste verdachten moeten voorkomen in verband met klei ne overtredingen tijdens het nieuwjaarsfeest. In vrijwel alle gevallen zal er slechts een kleine geldboete worden gevorderd. ANP donderdag 4 januari 2001 door Hans Geieijnse en Hetty van Rooij ROME - De onrust over leuke- mie-gevallen onder militairen die bij militaire operaties in Bosnië en Kosovo zijn ingezet, neemt in heel Europa toe. Italië, waar inmiddels zes Balkan-ve teranen aan leukemie zijn over leden, heeft er voor gezorgd dat het onderwerp op de agenda is gezet van de NAVO-raad, die dinsdag bijeenkomt. Turkije, Finland en Portugal hebben gisteren stappen genomen om de onrust onder militairen en hun families te verminderen. Die variëren van bloedtesten op militairen en vrijwilligers tot het nemen van bodem-, lucht- en watermon sters op de plaatsen waar de NAVO-vredesmacht is gestatio neerd. Ook de Scandinavische landen gaan soldaten onderzoe ken die op de Balkan hebben ge diend. Vorige week sloegen Spanje en België al alarm. België wil dat het Zweedse voorzitterschap van de EU een bijeenkomst van de Europese ministers van De fensie belegt om de kwestie te bespreken. Zweden is geen lid van de NAVO. De Italiaanse premier Amato noemde gisteren onrust en alarm begrijpelijk en gerecht vaardigd. „De zaak wordt steeds serieuzer", zei hij. „We moeten van de NAVO maximale duidelijkheid krijgen." Het NAVO-hoofdkwartier in Brus sel liet gisteren alleen weten 'al les te willen doen' om Italië te helpen bij zijn onderzoek naai de relatie tussen leukemie en nucleaire straling. Projectielen Volgens Amato is het voor de Italiaanse regering nieuw dat ook bij het conflict in Bosnië munitie en projectielen zijn ge bruikt waaiwan de kop verhard was met verarmd uranium op dat ze door pantserstaai heen kunnen boren. Onder de Itali aanse leukemie-slachtoffers waren ook militairen die in Bos nië hadden gediend. Extreme gevallen De Italiaanse premier wil echter niet op het door een commissie van medische experts ingestel de onderzoek vooruitlopen. „Wij hebben altijd gedacht dat er geen risico's voor de gezond heid waren, behalve in extreme gevallen, zoals contact met open wonden." Zowel de oppositie als de regeringspartijen willen een parlementair onderzoek, maar Amato is daar geen voor stander van. „Dit is geen poli tieke, maar een medische zaak", zei hij. Volgens de Italiaanse krant La Repubblica is er echter zowel in de politieke als militaire top re gelrechte paniek over het 'Bal kansyndroom' en de 'oncontro leerbare psychose' die het onder Balkan-veteranen en vrijwilli gers veroorzaakt. Een aantal particuliere organisaties, waar onder die van familieleden van militairen, eiste gisteren dat Italië zijn militairen en politie mensen uit Kosovo en Bosnië te rugtrekt. De verbittering is niet alleen groot bij familieleden, maar ook onder vrijwilligers die voor hu manitaire hulpverlening naar Kosovo en Bosnië zijn gegaan. Priester Vinicio Albanesi, leider van een organisatie die ruim dertig mensen in Kosovo heeft, geloofde niet dat al het onder zoek iets op zou leveren. „Het gaat hier om militaire gehei men. De NAVO gaat echt niet onthullen welke materialen precies zijn gebruikt. „Er is ons altijd verteld dat ver armd uranium alleen schadelijk is wanneer er sprake is van rechtstreeks fysiek contact, bij voorbeeld wanneer iemand een stuk metaal opraapt van de grond", aldus gisteren een Bel gische NAVO-diplomaat. Het behoudende Italiaanse weekblad Famiglia Cristiana betichtte gisteren politici en militairen ervan zich van den domme te houden. Gevolgen Het blad herinnert eraan dat reeds op 7 februari 19 9 9 de toen malige NAVO-secretaris-gene- raal Robertson per brief aan VN-secretaris-generaal Annan meedeelde dat de NAVO 31.000 met verarmd uranium verharde projectielen had afgeschoten in het Kosovo-conflict. Milieuor ganisaties, waaronder Green peace, waarschuwden voorjaar 1999 over de gevolgen voor de volksgezondheid van het ge bruik van deze munitie. Maar bewezen is er nog niets. De NAVO blijft volhouden dat er van gezondheidsrisico's 'prak tisch geen sprake is'. „Alleen als je besmet materiaal zou inslik ken, loop je kans op proble men", zei een topfunctionaris gisteren. GPD BANFF - Het wintersportcentrum Banff in de Canadese pro vincie Alberta is in rep en roer vanwege gewelddadige poema's. De autoriteiten hebben gisteren de bewoners ge waarschuwd. Dinsdag werd een poema aangetroffen naast het lijk van een skiër bij Banff. Het dier werd door boswachters gedood. Even tevoren had een poema een hondenhok in het dorp bestormd en de eigenares van de hond verwond. Op dezelfde dag werd een vrouw die haar hond uitliet, bedreigd door een poema. Het gebeurt zelden dat poema's mensen aanvallen ANP ISTANBOEL - Een zelfmoordaanslag op een politiebureau in Istanboel heeft gisteren het leven van de dader en een politie agent geëist. De dader was met explosieven om zijn lichaam het bureau binnengelopen. Zeven mensen raakten gewond. De politie denkt dat de aanslag, die niet is opgeëist, het werk is van linkse extremisten. Die hebben gezegd de gewelddadi ge dood van hun medestanders in gevangenissen te zullen wreken. Vorige maand kwamen meer dan dertig gevangenen om toen militairen gewapenderhand een einde probeerden te maken aan de hongerstakingen in gevangenissen. AP WENEN - De Oostenrijkse justitie is een procedure begonnen tegen de FPÖ-politicus Karl Schnell voor het beledigen van de president. Schnell beschuldigde de Oostenrijkse president Klestil in november van 'on-Oostenrijks gedrag'. Volgens de extreem-rechtse politicus had Klestil 'het gewaagd om de be slissing van de Oostenrijkers tijdens de verkiezingen in een kwaad daglicht te stellen'. Schnell ging ook nog eens in op een opmerking van een FPÖ- collega die de president een ploert had genoemd. De bena ming was volgens Schnell niet beledigend .Waar ik vandaan kom, noemen mensen hun honden zo", aldus Schnell. ANP JAMMU - Na enkele weken van betrekkelijke rust tijdens de ramadan is de strijd tussen India en Pakistan in de omstreden provincie Kashmir opgelaaid. Bij drie schietpartijen langs de grens die Kashmir verdeelt tussen India en Pakistan vielen zes doden, aldus het Indiase leger. Bij een grenspost in Arhayee Mandi, tweehonderd kilometer ten noordwesten van Jammu, kwamen twee Indiase militai ren en twee burgers om. Verder naar het noorden overvielen Pakistaanse militairen een Indiase grenspost, waarbij nog een Indiase militair omkwam Een Indiase paramilitair zou zijn omgekomen door een beschieting door Pakistaanse troe pen bij de grens, tachtig kilometer ten zuiden van Jammu. Pakistan ontkende alle schietpartijen langs de grens. AP TEHERAN - De Iraanse president Khatami wil de samenstel ling van zijn kabinet op vijf plaatsen wijzigen. Op de departe menten Mijnbouw en Industrie, Cultuur, Telecommunicatie, Landbouw en Transport wil hij nieuwe ministers aanstellen. Khatami heeft de kabinetswijzigingen ter goedkeuring voor gelegd aan de Majlis, het parlement in Teheran. Khatami zou hiermee aangeven dat hij zijn hervormingsbe leid ook na de presidentsverkiezingen van juni wil voortzet ten. In november had Khatami nog gezegd dat hij het van het politieke klimaat zou laten afhangen of hij zich herkiesbaar zou stellen. De gematigde hervormer Khatami is verwikkeld in een machtsstrijd met de conservatieve krachten, die de rechtspraak, het leger en de media in handen hebben. AP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Rusland heeft voor het eerst sinds het einde van de Koude Oorlog weer tacti sche kernwapens gestationeerd op één van zijn militaire bases in het Oostzeegebied. Dat heeft de Amerikaanse krant Washington Times gisteren gemeld. De stationering van de tactische kernwapens in Kaliningrad volgt op Russische waarschu wingen in verband met de uit breiding van de NAVO naar het oosten. In Kaliningrad, een strook Russisch grondgebied tussen Polen en Litouwen dat niet direct met de rest van Rus land verbonden is, bevindt zich het hoofdkwartier van de Russi sche Oostzeevloot. De kernkoppen zouden zijn be doeld voor montage in een nieu we raket met een bereik van on geveer zeventig kilometer. Amerikaanse inlichtingendien sten zouden de stationering van de kernwapens al in juni hebben ontdekt, maar tot voor kort voor de meeste beleidsbepalers heb ben verzwegen. Het Amerikaanse ministerie van Defensie wilde tegenover de Washington Times alleen kwijt dat plaatsing van tactische kernwapens in Kaliningrad haaks zou staan op de Russische belofte om het Baltische gebied kernwapenvrij te maken. De Verenigde Staten en Rusland hebben in 1991 en 1992 niet- bindende afspraken gemaakt om hun arsenalen tactische kernwapens te verkleinen. AP BUENOS AIRES - Een felle brand heeft in een maand tijd al een miljoen hectare grond op de pampa's in Argentinië in de as gelegd. Het blussen van de brand wordt door de harde wind en de hoge temperaturen bemoeilijkt. De smeulende brand in een af gelegen deel van de zuidweste lijke provincie La Pampa ont stond begin december als gevolg van blikseminslag. De nationale brandbestrijding meldde gisteren dat de plaatse lijke autoriteiten de situatie aanvankelijk hadden onder schat en pas alarm sloegen toen de brand niet meer beheersbaar was. Ook de inzet van blusvlieg tuigen en vliegtuigen die brand vertragende chemicaliën over het gebied sproeien heeft nog geen resultaat gehad. AP Tienduizenden Tsjechen betogen op het Wenceslas-plein in Praag. van onze redactie buitenland PRAAG - Tienduizenden Tsjechen heb ben gisteren in Praag gedemonstreerd om stakende medewerkers van de Tsje chische televisiezender CT te steunen. Hun staking is een reactie op de benoe ming van de omstreden nieuwe directeur van de zender, Jiri Hodac. Volgens de Tsjechische radio hadden honderdduizend mensen zich verzameld op het centrale Wenceslas-plein. Andere bronnen noemden vijftigduizend de monstranten. Ook prominente politici namen deel aan het protest. In andere plaatsen gingen Tsjechen eveneens mas saal de straat op. De medewerkers van CT bezetten sinds 23 december de studio's uit protest tegen de komst van Hodac, een vroegere BBC- journalist. Ook zenden zij speciale jour naals uit. De directie haalt deze uit de ether, maar de uitzendingen zijn nog steeds via de kabel en satelliet te volgen- De stakers menen dat de nieuwe direc teur veel te nauwe banden heeft met de partij Burgerlijke Democraten van oud- premier Klaus. Die partij steunt de rege rende sociaal-democraten die geen meerderheid hebben in het parlement. Zij heeft in ruil daarvoor sleutelposities in de volksvertegenwoordiging, waar door zij onder meer grote invloed heeft op benoemingen bij CT. De medewerkers vrezen dat met de komst van Hodac de onafhankelijkheid van het journaal in het geding komt. Meer dan zestigduizend Tfejechen hebben een petitie ter ondersteuning aan het personeel van CT ondertekend. Uit een opiniepeiling blijkt dat 89 procent van de bevolking tegen de benoeming is. Ook president Havel heeft zich tegen de be noeming uitgesproken. foto StanislavZbynek/AP De Tsjechische regering maakte gisteren op radio en televisie bekend dat de ver kiezing van een televisieraad moet wor den aangepast. Daarbij moet rekening worden gehouden met ideeën van bur gers, geloofsgemeenschappen, vereni gingen en andere maatschappelijke groeperingen. Al jaren heeft de regering een flinke vin ger in de pap bij het benoemen van be stuursleden van tv-zenders. Veelal worden de posten opgevuld door verte genwoordigers van politieke partijen. DPA/RTR/ANP van onze redactie buitenland LORCA - Een botsing tussen een passagiers- trein en een busje met immigranten uit Ecua dor in het zuidoosten van Spanje heeft gisteren aan zeker twaalf mensen het leven gekost. Alle slachtoffers zijn immigranten. Het ongeluk deed zich voor bij de plaats Lorca, ten zuidwesten van Murcia. De bestuurder van het busje negeerde bij een overgang zonder slagbomen het rode knipperlicht en reed de spoorbaan op. In de trein zaten dertig mensen, die geen van allen ernstige verwondingen op liepen. De trein was op weg van Aguilas naar Lorca. Van het busje bleef niets over. De immigranten waren op weg naar hun werk op boerderijen in de omgeving van Lorca. In Spanje werken dui zenden immigranten op boerderijen voor een laag salaris. Veel van hen zijn Ecuadoranen en Marokkanen. AFP/RTR door Eelco van der Linden PRETORIA - De Zuid-Afri kaanse autoriteiten vrezen hun greep te verliezen op de al sinds augustus heersende cholera- epidemie in de zuidoostelijke provincie Kwazulu-Natal. Ver dere verspreiding lijkt onver mijdelijk. Honderdduizenden arbeiders hebben hun zomervakantie in het gebied doorgebracht en keren nu terug naar fabrieken en mijnen in an dere delen van het land. Zuid-Af rika heeft deze week of ficieel de hulp ingeroepen van de Wereld Gezondheidsorgani satie (WHO) bij het bestrijden van de epidemie, die tot nu toe 53 mensen het leven heeft ge kost. Het aantal geïnfecteerden bedraagt 12.720. Cholera is ex treem besmettelijk en wordt veroorzaakt door water dat is vervuild met menselijke uitwerpselen. Als het water ver volgens wordt gebruikt voor consumptie, zoals in arme lan delijke gebieden in Zuid-Afrika gebeurt, dan slaat de ziekte toe. Gisteren werd cholera gecon stateerd bij ten minste vier per sonen in Mpumalanga, een provincie die grenst aan het noorden van Kwazulu-Natal. Een van hen lijkt zeker de ziekte te hebben opgelopen na een va kantie in het zwaar getroffen gebied. De ziekte komt nu ake lig dicht bij Gauteng, de provin cie die dankzij de vele mijnen en fabrieken rond Johannesburg, de hoogste concentratie 'migre rende arbeiders' heeft. Net als in de apartheidsjaren gaat het om mannen die meestal het hele jaar van huis zijn en le ven bij de plaats waar ze werk hebben. Door de vaak gebrekki ge hygiënische situatie in de pensions waarin ze wonen, is de kans op verbreiding van ziektes groot. Deze groep is overigens ook het zwaarst getroffen door de andere epidemie van het land, aids. Dat komt door de contacten met besmette prosti tuees, die traditiegetrouw rond de pensions leven. Schoon water Tot nu toe bestond de indruk dat de autoriteiten de epidemie on der controle hadden. De WHO toonde zich in oktober tevreden met de genomen maatregelen. Er werd op grote schaal schoon water verschaft en middelen waarmee water te zuiveren is. De statistieken leken hoopge vend. Minder dan één procent van de geïnfecteerden was over leden en van die groep bleek in tweederde van de gevallen de doodsoorzaak een andere ziekte te zijn, waaronder aids. Nu gaan experts ervan uit dat de aantallen wel eens veel hoger kunnen zijn dan wat de officiële statistieken melden. Deze week zijn op sommige dagen vijfhon derd nieuwe gevallen gemeld. De vrees is dat de komende drie maanden het aantal geïnfec teerden kan uitkomen op veer tigduizend. Naast het probleem van de va kantiegangers, doet de abnor male regenval van de laatste weken de kans op verspreiding van de ziekte toenemen. Ook neigen bewoners ertoe weer af te zien van de preventieve maat regelen. Een aantal ministers, regionale bestuurders en artsen is ver enigd in een comité dat de vin ger aan de pols houdt en een nieuwe strategie moet ontwik kelen. Men hoopt hierbij steun te krijgen van de WHO en ook de Europese Unie, die vorig jaar 165 miljoen gulden beschikbaar heeft gesteld voor verbetering van water- en sanitaire voorzie ningen. In april zal eenzelfde bedrag door de EU worden be schikbaar gesteld. De Zuid-Afrikanen zullen in ie der geval nieuwe voorlichtings campagnes opzetten. Aan de andere kant weet iedereen dat cholera een product is van ar moede en onderontwikkeling Het zal de druk doen toenemen op de politiek, want alle partij en hebben in de aanloop naar de laatste lokale verkiezingen schoon water en élektriciteit beloofd. GPD van onze redactie buitenland SARAJEVO - Biljana Plavsic, voormalig president van de Re- publika Srpska - het Servische staatje in Bosnië - zal zich vol gende week vrijwillig als ver dachte melden bij het Joegosla- vië-Tribunaal in Den Haag. Dit heeft de onafhankelijke krant Nezavisne Novine gisteren ge meld. De aanklager van het tri bunaal geeft geen commentaar op het bericht. Volgens het Bosnische dagblad is Plavsic aangeklaagd wegens genocide tijdens de oorlog in Bosnië-Herzegowina. Plavsic zou op 10 januari naar de residentie reizen. Omdat zij zich vrijwillig bij het tribunaal zal melden, is voor haar speciale huisvesting geregeld, buiten de muren van de Scheveningse strafgevangenis, aldus de krant. In die gevangenis bevinden zich de cellen van het tribunaal waar aangeklaagden in voorrarrest zitten. Tij dens de Bosnische oorlog was Plavsic een van de naaste mede werkers van de Bosnisch-Servi sche leider Radovan Karadzic, die wegens oorlogsmisdaden is aangeklaagd. Toen deze in 1996 onder druk van de internationa le gemeenschap moest aftreden als president van de Republika Srpska, volgde Plavsic hem op. Later dat jaar werd zij bij alge mene verkiezingen rechtstreeks tot president gekozen. In 1997 brak zij met Karadzic en richtte haar eigen partij op, de Servi sche Volksunie. ANP PARIJS - Jean-Christophe Mit terrand is in de tegenaanval ge gaan. De oudste zoon van de Franse ex-president Francois Mitterrand wordt verdacht van betrokkenheid bij illegale wa penhandel en zit opgesloten in de gevangenis. Hij weigert de borg van vijf mil joen francs te betalen die hem in staat zou stellen de Parijse San- té-gevangenis te verlaten. Vol gens Mitterrand jr. betreft het hier geen borgsom maar gaat het om het betalen van losgeld, zo heeft een van zijn advocaten gisteren verklaard. De verdedi ging van Mitterrand heeft een klacht ingediend tegen de ma nier waarop het Openbaar Mi nisterie de procedure tegen de presidentszoon voorbereidde. Mitterrand junior fungeerde als informatiebron voor de wapen handelaar Pierre Falcone. Hij was van 1986 tot 1992 de be langrijkste Afrika-specialist op het Elysée en knoopte contacten aan met veel Afrikaanse macht hebbers. GPD Omstanders bekijken de ravage na de botsing. foto Ramon Espinosa/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5