Illegale mestkelders nog in gebruik Zeeuws-Vlaanderen dreigt emigratiegebied te worden PZC PZC Ziekenhuis haalt bezem door interieur Bodemvervuiling Grenulaan blijkt erger dan gedacht Inwoners Sluis willen meer parkeerruimte in de woonwijken Uw medisch dossier bijhouden via internet! 17 Jaar na uitspraak rechter nog steeds geen actie tegen varkenshouder Ossenisse Burgemeester maakt kennis in Sas van Gent Belangstelling voor lege kerk Sas Protest energietarief uitgesteld Kapelle voert servicelijn in Advertentiekastjes vernield Videocamera uit hand gerukt Auto te water bij Philipsdam ft KLAVERBLAD ZEELAND Vertelling met dans en muziek in Absdale donderdag 4 januari 2001 door Sheila van Doorsselaer OSSENISSE - Het Hontenisser college van burgemeester en wethouders heeft blijkbaar geen haast met het opruimen van de illegale mestkelders on der de varkensstallen van de in tensieve veehouderij Lavi in Os senisse. Een jaar geleden al oordeelde de Raad van State dat de gemeente de bezinkbassins op kosten van de varkenshouder mocht laten afbreken Dat is nog steeds niet gebeurd en de mestkelders, die zijn gebouwd zonder vergun ning. worden nog steeds ge bruikt. De dorpsraad van Osse nisse noemt het college 'onnoemlijk laks'. De gemeente Hontenisse ver kondigde een jaar geleden 'har de actie' te gaan ondernemen als de varkenshouder niet zelf de kelders zou uitbreken. De Hon tenisser wethouder B. Pauwels meent dat de dorpsraad van Os senisse en de omwonenden zich niet ongerust moeten maken. „Die kelders gaan gewoon weg. Het vergt alleen nogal wat juri dische voorbereiding omdat we anders in de problemen kunnen SAS VAN GENT - De ambtena ren en wethouders van Sas van Gent hebben woensdagmiddag voor het eerst kennis gemaakt met hun nieuwe burgemeester, de 59-jarige P. M. J. van den Baar uit Ootmarsum. De opvolger van vertrekkend burgemeester J. Lonink begon gisteren officieel zijn werk zaamheden in het stadje langs het Kanaal van Gent naar Ter- neuzen. Lonink is de dag ervoor geïn stalleerd als burgemeester van de Overijsselse fusiegemeente Rijssen. Het is nog niet bekend welke portefeuilles Van den Baar gaat overnemen; dat zal de komende tijd duidelijk moeten worden. komen. Als we niet genoeg of fertes aanvragen van aanne mers of we gunnen de opdracht niet aan de goedkoopste, dan moeten we straks misschien zelf voor de kosten opdraaien. Ook als de aannemer schade aan richt aan een van de andere ge bouwen, komt de varkenshou der onherroepelijk bij ons terug." Zand Voorzitter J. Pijcke van de dorpsraad vraagt zich wel af waarom alles zo lang moet du ren. Pauwels kan niet bevesti gen dat er al offertes zijn aange vraagd bij aannemers, terwijl daar al een jaar de tijd voor is geweest. Pijcke:„Die kelders kunnen toch ook gewoon wor den volgestort met beton of zand? Dat levert al minder scha de op." Over deze mogelijkheid kan Pauwels weinig zeggen. „Dat is me veel te technisch, daar heb ik geen verstand van." Volgens Pauwels moet er ook nog een ar chitectenbureau worden inge schakeld, maar als de procedu res eenmaal achter de rug zijn, kunnen, zo zegt Pauwels, „bin nen enkele weken of maanden" spijkers met koppen worden ge slagen. Pijcke heeft hier echter weinig vertrouwen in. Hij is van plan de lokale politieke partijen aan te spreken en hen te vragen de mestkelderproblematiek nog eens ter sprake te brengen in commissievergaderingen. „Kunnen die er misschien eens komaf mee maken." Beetje gek Pauwels verzekert dat de ge meente in ieder geval niet van plan is alsnog een bouwvergun ning voor de bezinkbassins af te geven. „Na al die moeite gaan we natuurlijk niet zeggen 'laat maar zitten', dat zou een beetje gek zijn." De dorpsraad en de omwonen den moeten volgens Pauwels niet bang zijn dat de Raad van State de gemeente, wanneer eenmaal wordt begonnen met het verwijderen van de kelders, zal terugfluiten omdat er al te veel tijd is verstreken. „Zo'n uitspraak verjaart niet." Vanachter de administratiebalie proberen de medewerkers de interne verhuizing van patiënten zo ordelijk mogelijk te laten verlopen. foto Charles Strijd door Joost Bosman TERNEUZEN - Zo'n 35 patiënten van zie kenhuislocatie De Honte in Terneuzen zijn woensdag naar een andere afdeling ver plaatst. De verhuizing was nodig, omdat De Honte de intensive care (IC) uitbreidt. Op de desbetreffende verdiepingen is het woensdag een drukte van belang. Verpleeg kundigen rij den met bedden en zij n bezig de kamers uit te ruimen. Een oude vrouw die met bed en al wordt verplaatst, kijkt on danks de zorgvuldigheid waarmee ze wordt overgebracht naar een andere afdeling, wat schrikachtig uit haar ogen. Een kleine man in een pyjama slaat midden in de gang de gebeurtenissen gade. „Ach, ik ben hier al vijf keer van afdeling gewisseld, ik maak me er niet meer druk om", zegt hij Als een spin in het web zitten de administra tiemedewerkers achter hun balie. Van elke patiënt die is overgebracht, verwerken ze de mutatie direct in hun computer. „Op die ma nier sluiten we fouten uit, en weten we pre cies wie waar terecht komt", verklaart hoofd klinische zorg M. de Blok. „Kan het kastje van mijnheer Lovic leeggeruimd worden?", vraagt één van de verpleegkun digen. Alles loopt duidelijk volgens een vast plan. Kettingreactie „Doordat de ene afdeling uitgebreid wordt en de andere daarom wordt verplaatst, krijg je een soort kettingreactie. Daarom hebben we ons afgevraagd of we niet alles in één keer beter konden inrichten", zegt De Blok. Op verzoek van de medisch specialisten is daarom besloten hun werkterreinen anders te verdelen over de klinische afdelingen. Zodoende komen op de tweede verdieping de internisten, longartsen en de kleine spe cialismen als dermatologie terecht. Op de eerste verdieping zijn in het toekomst de chirurgen, de orthopedagogen, de vrouwen artsen, de urologen, de keel-, neus- en oor artsen en de oogartsen te vinden, en de afde lingen neurologie en cardiologie. Op de be gane grond komt de dagverpleging, waar voorheen de longartsen werkten Volgens De Blok zijn de patiënten en hun re laties uitvoerig schriftelijk geïnformeerd over de operatie en waren daar geen specia le maatregelen voor nodig. „We hebben het allemaal goed voorbereid, en daarom zijn de patiënten vrij rustig." Ook aan de medewerkers van het zieken huis is veel informatie verstrekt om onrust te vermijden. Zij moeten na de verhuizing in nieuwe teams gaan werken en in andere specialismen. „Het afgelopen jaar hebben we de medewerkers van de verschillende af delingen al door elkaar gehusseld, zodat ze alvast konden wennen. Dit jaar begint voor hen de bijscholing. De meesten van hen vin den het inmiddels ook wel leuk om weer eens ergens anders te kijken", aldus De Blok. SAS VAN GENT - Voor de leegstaande hervormde kerk aan de Oostkade van Sas van Gent hebben zich diverse potentiële kopers gemeld. Eigenaar J. den Doelder uit Moerbeke heeft echter nog met geen van de geïnteresseerden een definitieve overeenkomst getekend. Zodra een van de belangstellende partijen een handtekening zet. is het pas duidelijk wat de nieuwe bestemming van het honderd jaar oude pand wordt: appartementencomplex, warenhuis of kantoor annex expo- ruimte. Den Doelder, die een voorkeur heeft voor de laatste optie, wil in ieder geval een 'waardige bestemming' aan het gebouw geven. Eerder zorgde hij ervoor, dat een kerkje in Spui een vrijmetselaarsloge werd en een kerk in Zuidzande een antiekhuis. 's GRAVENPOLDER - Desirée Zuidhof, de 's-Gravenpolderse die een protestactie is begonnen tegen de hoge energiereke ning, gaat bij nader inzien maandag 8 januari met met haar verzamelde handtekeningen naar het Delta-kantoor in Mid delburg. De hulp die ze heeft ingeroepen van wijk- en dorps verenigingen kan niet op zo korte termijn georganiseerd wor den De aanbieding van de handtekeningen is tot een latere datum opgeschort KAPELLE - Inwoners van de gemeente Kapelle hoeven voortaan niet meer twee jaar te wachten op een werkbezoek van burgemeester en wethouders om ongemakken m de woonomgeving aan de orde te stellen. Kapelle heeft speciaal voor klachten die niets met beleid te maken hebben, een tele foonnummer in gebruik genomen. 333113. Losliggende stoeptegels, kapotte lantarenpalen en troep in de bosjes kun nen. als klagers er te lang mee rondlopen, veel meer schade doen aan de gemoedsrust van Kapellenaren, dan nodig is. Wie een mankement constateert of iets in de openbare ruimte wat hem niet bevalt, belt voortaan de servicelijn en de gemeente zorgt dat er binnen een week iemand naar gaat kijken SAS VAN GENT - Bij supermarkt A&P in Sas van Gent zijn tussen maandagochtend en woensdagochtend een paar ad vertentiekastjes vernield. De schade bedraagt enkele honder den guldens. MIDDELBURG - Twee onbekende mannen hebben woens dag een videocamera gestolen in het centrum van Middel burg. Een 30-jarige man stapte in de Krommeweele uit zijn auto met de camera in zijn hand. De twee mannen, die op een scooter voorbij reden, trokken het apparaat uit zijn hand en gingen ervandoor. De camera is enkele duizenden guldens waard. SINT PHILIPSLAND - Een 35-jarige automobilist uit de ge meente Tholen is dinsdagavond op de Philipsdam met zijn auto in het water beland. Nadat hij door een windvlaag op de verkeerde weghelft terechtkwam en daar een tegemoetko mende bedrijfsauto, bestuurd door een 23-jarige man uit Zie- rikzee, in de flank raakte, reed zijn wagen het talud af en kwam in het water terecht. De automobilist wist zwemmend de kant te bereiken. Hij bleef verder ongedeerd. Beide auto's raakten zwaar beschadigd. door Frank Gijsel SLUIS - Bewoners van Sluis dringen er bij het gemeentebe stuur op aan maatregelen te treffen om meer parkeerruimte bij hen in de buurt te scheppen. Het komt regelmatig voor dat die inwoners tijdens drukke da gen geen ruimte vinden om hun auto te parkeren, terwijl er op de grote parkeerterreinen nog vol doende ruimte is. Woensdag konden inwoners van Sluis in de raadzaal van het Bel fort hun mening geven over de parkeernota. Het gemeentebe stuur onderkent de problemen en wil daarom voor de komende tien jaar met oplossingen ko men. Vanuit de zaal werd gesug gereerd om het parkeren in de wijken alleen toe te staan aan de bewoners. Een andere suggestie was om winkeliers hun klanten een muntje te laten aanbieden voor een parkeerplaats op een parkeerterrein. Veel toeristen REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel-(0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl rijden namelijk regelmatig een rondje door Sluis op zoek naar een gratis parkeerplaats. Hier mee kan dit voorkomen worden en de verkeersoverlast alleen maar doen afnemen. Momenteel beschikt het win kelcentrum Sluis over 2300 be taalde parkeerplaatsen en 800 gratis plaatsen. Veel te weinig, zo wordt gemeld in de parkeer nota. Het gemeentebestuur moet daarom op zoek naar extra ruimte. De herstructurering van het gebied achter de katholieke kerk kan een gedeelte van de parkeerproblemen oplossen, maar er zijn meer maatregelen nodig. Daarom is er een voorstel om vier zones in te voeren met verschillende tarieven, waarbij een hoog tarief in het centrum de parkeertijd omlaag moet schroeven. Pendelbusje Daarnaast streeft de gemeente ernaar de wandelroutes vanaf de verder afgelegen parkeerter reinen naar het centrum aan trekkelijker en veiliger te ma ken. Op die manier kunnen mensen wellicht bewogen wor dende grote parkeerterreinen aan de rand van het centrum te benutten. De suggestie vanuit de zaal om een pendelbusje te laten rijden, stuit volgens de verantwoordelijke wethouder G. van Daele op de nodige pro blemen. Bij drukte staat een dergelijk busje ook in de file. Een extra baanvak scheppen is niet mogelijk. Een andere oplos sing die werd aangedragen, is te zoeken naar uitwijkmogelijk heden voor personeel van de banken, winkels en horecaza ken. Nu staan die auto's veelal op plaatsen die gebruikt kun nen worden door de bewoners. Het parkeerverwijssyteem door middel van borden kan door een betere en verfijnde aanduiding wellicht ook wat oplossen om de parkeerproblemen op te lossen. In de komende weken wordt verder gepraat met alle belang hebbenden. De regio Zeeuws- Vlaanderen zou - binnen de Zeeuwse context - wat extra aandacht kunnen gebruiken. Dat is zeker. Blijft die extra aandacht uit, dan loopt de regio het risico te verworden tot een ouderwets emigratiegebied. Een gebied waar de bevolking jaar na jaar afneemt en waar economische impulsen uitblijven. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De Zeeuwse bevolking is de voorbije elf jaar met 17.376 zielen toege nomen. Een bescheiden, doch gestage groei, die zich hoofd zakelijk in het Zeeland be noorden de Westerschelde heeft voltrokkenIn de periode 1990-2000 nam het inwonertal van Zeeuws-Vlaanderen slechts met 569 toe. Van een langzame en gestage groei was in deze streek over die periode bekeken echter geen sprake. De bevolkingsstatistieken voor Zeeuws-Vlaanderen schommelden erg sterk, als een jojo, met pieken en dalen Niet het sterk vergrijsde West- Zeeuws-Vlaanderen kreeg de zwaarste klappen (Oostburg en Sluis-Aardenburg samen - 142), maar centrumgemeente Terneuzen Daar daalde het inwonertal tussen 1990 en be gin dit jaar met 665 zielen. De bevolkingsontwikkeling in de Scheldestad is al zeven jaar negatief. Geboorten en sterfte houden elkaar redelijk in evenwicht. Er vertrekken ech ter jaarlijks meer mensen dan er bijkomen. Ook Sas van Gent zit al jaren in een negatieve spiraal. Het aantal Sassenaren liep de voorbije periode terug met 278 zielen. Opvallend is dat de Oost- Zeeuws-Vlaamse gemeenten Hulst en Hontenisse al jaren te maken hebben met een vesti gingsoverschot en daardoor in hoofdzaak de bescheiden groei van het bevolkingsaantal van de totale regio op hun conto schrijven. Het kleme Honte nisse boekte in de periode 1990-2000 een groei van 362 inwoners. Hulst schreef tussen 1990 en eind vorig jaar 1154 nieuwe ingezetenen extra in Ook buurgemeente Axel - hoe wel wisselvallig - boekte een groei van 138 inwoners. Demografische ontwikkelin gen vormen voor bestuurders een basis om beleid op te ont wikkelen. Dat geldt voor ge meentebestuurders, maar ook voor die van de provincie. Bur gemeester en wethouders van Terneuzen proberen al jaren om Terneuzen aantrekkelijker te maken als woonplaats. De voorbije jaren werd het cen trum gedeeltelijk opgeknapt, werd de aanzet gegeven tot de sanering van enkele pro bleemwijken (Triniteit) en trachtte men met het Houd greep-project de drugsover last in de binnenstad te beteu gelen. Daarnaast sprong de stad over de kreek met een nieuwe wijk (Othene) en wer den de gemeentelijke lasten bewust laag gehouden Een aantal maatregelen had effect. Terneuzen is geen drugsstad meer. de belastin gen zijn nog steeds vrij laag en de stad kreeg er een aardige wijk bij, hoewel smaken ver schillen. Een echte aantrekke lijk woongemeente is de ha venstad echter nog lang niet. Dat blijkt ook uit het verloop over de voorbije jaren. Burge meester drs. R Barbé kondig de daags na de jaarwisseling al aan dat het bestuur nog meer haar best zal doen om Terneu zen als woongemeente in de markt te zetten, maar dan zal er toch meer moeten gebeuren dan de bouw van een woonto ren op de plek van de oude wa tertoren. Terneuzen heeft - en dat weet men op het stadhuis van Bakema - een groot ima go-probleem. Hulst manifesteert zich de laatste jaren meer en meer als dé woongemeente van Zeeuws-Vlaanderen en ook wel terecht. De stad, maar ook de kernen Sint-Jansteen en Heikant, is in trek bij nieuw komers. Wat opvalt is dat daar de laatste jaren telkens grote aantallen Belgen tussen zit ten. Het voorbije jaar maar liefst 104. Het dagelijks bestuur van Hulst is van mening dat het de analyse ambities van de stad - een ver dere ontwikkeling als woon kern - niet kan waarmaken, omdat het provinciebestuur bij de verdeling van de wo ningcontingenten nog altijd Terneuzen de meeste bouw ruimte gunt. „Daar moet maar eens een eind aan komen", vindt wet houder W. D M. Kayser (openbare werken en huisves ting). „Kijken we naar de de mografische ontwikkelingen, dan valt overduidelijk op te maken dat Terneuzen niet die groeikern is die men gedacht heeft. In het overleg met de provincie - zeker voor wat toe komstig beleid betreft - zullen we deze cijfers nadrukkelijk gaan gebruiken", stelt hij. De Hulster claim op de grens dorpen Koewacht, Zuiddorpe en Overslag in het kader van het herindelingsproces dat momenteel loopt, heeft alles te maken met de ambities van het Hulster bestuur. Wil de Rey- naertstad zich de komende ja ren met Hontenisse verder kunnen profileren als de Zeeuws-Vlaamse woonge meente, dan moet die nieuw te vormen gemeente behoorlijk tegenspel kunnen bieden aan de nieuw te vormen sterke Ka naalzone-gemeente. Dat kan in de Hulster optiek alleen als Oost-Zeeuws-Vlaanderen ge talsmatig versterkt wordt (met de 4500 bewoners van de grensdorpen), in oppervlak en financieel (een groter opper vlak levert meer rijksinkom sten op). De gemeente Oostburg leverde in elf jaar tijd 32 ingezetenen in, maar dat aantal is wat ver tekend. Het zou namelijk veel hoger uitvallen als er geen 350 asielzoekers zouden zijn neer gestreken in Cadzand. Neemt niet weg dat het dagelijks be stuur van Oostburg vindt dat op basis van de demografische ontwikkelingen de gemeente meer expansieruimte geboden moet worden om een mogelij ke verdere teloorgang - lees vergrijzing, ontgroening en ontvolking - tegen te kunnen gaan. Oostburg wil kunnen bouwen, wil schone industrie kunnen aantrekken (techno- park Schoondijke) en wil de recreatiesector verder kunnen uitbouwen. Voor diverse za ken staan momenteel plannen op stapel. De provincie moet er rekening mee houden dat zeer binnenkort pittige steunver zoeken (financieel en beleids matig) in Middelburg zullen binnenrollen. Gedeputeerde Staten zullen behoorlijk omzichtig met die verzoeken om moeten gaan, want als blijkt dat Oostburg veel gedaan krijgt, dan zal er ergens anders in de regio weer behoorlijk gebromd worden. (Advertentie) Wenselijk? Wilt u reageren? Bel Omroep Zeeland. Programma Klantenservice Woensdag 10 januari, 13.30-14.00 uur. Telefoon: 0118-49 99 00 door Joost Bosman TERNEUZEN - De bodem- en grondwaterverontreiniging in de Terneuzense Grenulaan is ernstiger dan gedacht. Volgens de gemeente is er geen gevaar voor de omwonenden, maar kan de vervuiling wel het bodemle- ven en de plantengroei ter plaatse aantasten. Binnen maximaal tien jaar moet er ge saneerd worden. De verontreiniging is veroor zaakt door een garagebedrijf met tankstation, dat van 1931 tot 1977 was gevestigd op de voormalige locatie Grenulaan 48. Op die plek loopt nu de straat naar het Huizingaplein. Uit onderzoek van het advies bureau voor milieutechniek Colsen in Hulst blijkt dat de grond onder het parkje tussen de Grenulaan en de Binnen- vaartweg meer dan toegestaan is verontreinigd. Onder de wo ningen aan de Grenulaan is geen ontoelaatbare grondvervuihng aangetoond. Dat geldt wel voor het grondwater onder het park je, de Grenulaan als geheel en in het bijzonder de adressen 48 tot en met 52. Colsen verrichtte het onderzoek in de maanden okto ber en november vorig jaar en deed daarvan op 22 december verslag. De bewoners van de desbetreffende woningen zijn per brief door het college van B en W op de hoogte gebracht van de onderzoeksresultaten. Omdat de verontreiniging gro ter is dan vooraf gedacht, kan de gemeente de grens nog niet vast stellen tussen de gebieden waar nog lichte verontreiniging be staat en waar het schoon is. Daarom is Colsen een vervolg opdracht verstrekt om de exacte omvang van de vervuiling in kaart te brengen Daartoe zal het adviesbureau de komende tijd opnieuw enige boringen doen en peilbuizen plaatsen in het plantsoen en aan de rand van de verontreiniging. Benzine Reeds in 1998 deed de provincie oriënterend bodemonderzoek aan de Grenulaan, waarbij lich te grondverontreiniging werd vastgesteld en op de plaats van de voormalige tanks (in het parkje) vervuiling van grond water door benzine. Bij een later onderzoek in de omgeving, uit gevoerd vanwege de geplande bouw van het nieuwe pand van Chinees restaurant Kota Radja, is opnieuw gekeken naar de benzinevervuiling. Hierbij bleek dat die niet doorliep rich ting de Binnenvaartweg. Wel is de grond van het parkje veront reinigd met onder meer zware metalen. Deze leveren echter geen risico's op bij het gebruik van het plantsoen. Overigens blijkt uit een provin- cieonderzoek dat ook de grond onder het parkje tussen de Tho- lensstraat (die parallel loopt aan de Grenulaan) en de Van Bovenstraat op één plaats ver ontreinigd is. Deze is veroor zaakt door de vroegere auto- spuiterij aan de Jozinastraat. De provincie beveelt nader onderzoek aan Zodra meer ge gevens bekend zijn en de onder zoeksresultaten daartoe aanlei ding geven, zal het college van B en W de omwonenden opnieuw informeren. ABSDALE - De groep Nieuwe realisaties voert zaterdag 6 ja nuari in het voormalige café De Speelwaoghen in Absdale het stuk Hamerman op. Het is geba seerd op het boek My traitor's heart van Rian Malan. Het ver telt het waargebeurde verhaal van een zwarte Zuid-Afrikaan die enkele blanken heeft ver moord en daarvoor veroordeeld is tot de strop. De bewerking van Tone Brulin, de eigenaar van De Speel waoghen, is samengevat in een 'story telling' op muziek, waar bij de speler van. de hoofdrol be roep doet op de muzikale en li chamelijke vaardigheden van een Afrikaanse man om het ge heel spectaculaire vorm te ge ven. De muziek is geïnspireerd op de rijke Zuid-Afrikaanse traditie. Speldans en zang wor den gebracht door Ivan Pecnik en Bode Owa. Het idee om deze eenmalige voorstelling in de Speelwaoghen te houden komt mede van Den Dullaert en de werkgroep Van Bij Ons. In de gelagzaal van De Speel waoghen is plaats voor honderd personen. De voorstelling be gint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 45