Boekhandel is creatiefste zaak Patrick Stoof balanceert tussen droom en daad PZC Internetbedrijfjes zoeken investeerders vanaf sinaasappelkist Hulstenaren beginnen wijnimportzaak Schilder schenkt kunst aan Ter Schorre Middelburger krijgt 60 uur werkstraf voor mishandelen vrienden 16 VofDe Ruiter en Fanoy wint ondernemersprijs met vernieuwingsdrang ondernemend zeeland Camping De Oase in handen familie Van Oost kunst cultuur Geen koffieshop in Reimerswaal donderdag 4 januari 2001 door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De vennoot schap onder firma De Ruiter Fanoy in Middelburg en Vlis- singen heeft de prijs voor crea tief ondernemerschap 2001 ge wonnen. Voorzitter L. A. van Gelder van de Kamer van Koophandel reikte de prijs, een oorkonde en een ontwerp voor een kunstwerk, woensdagmid dag uit tijdens de drukbezochte nieuwjaarsreceptie van de Ka mer van Koophandel in de Stadsschouwburg in Middel- burg. Boekhandel Fanoy in Middel burg en Kantoorboekhandel De Ruiter in Vlissingen staan beide al ruim zestig jaar geregi streerd in het Handelsregister van de Kamer. Op 1 januari 1998 zijn beide boekhandels gefuseerd tot de vof De Ruiter Fanoy. Het bedrijf biedt werk aan gemiddeld bijna zeventig werknemers, met een piek tot bijna honderd arbeidsplaatsen in de zomerperiode. Het dagelijks bestuur van de Kamer van Koophandel is on der de indruk van de creativi teit en de vernieuwingsdrang van De Ruiter Fanoy, zei Van Gelder in een toelichting op het juryrapport. „De beide onder nemers hebben in gezamenlijk heid en met succes gepoogd een eigen antwoord te vinden op de vele veranderingen waarmee de boekhandelbranche wordt geconfronteerd. Dat daarbij niet de verdediging, maar de aanval wordt gezocht en dat gekozen wordt voor binnen de branche geheel nieuwe en zelfs gedurfde concepten, dwingt waardering af." „De creativiteit en lef die on dernemers daar aan de dag hebben gelegd wordt ook nog eens bevestigd door het feit dat zij als een van de eersten in Ne derland deze richting zijn inge slagen. Het winkelconcept van de Drukkery wordt intussen door tal van collega's binnen en buiten Nederland als' voor beeld en inspiratiebron gehan teerd." Lex de Looff, die samen met Dick Anbeek de directie vormt, reageerde buitengewoon ver heugd. „Deze prijs heeft een aparte dimensie, omdat hij uit de eigen regio komt." „Boekhandels krijgen zelden prijzen", constateerde Anbeek trots. „Zeker geen commercië le. Als er al prijzen worden uit gedeeld aan boekhandels zijn dat vaak culturele. Elke dag komen we in aanraking met de mooiste en nieuwste literatuur. Elke dag komen we in contact met heel veel mensen. Dat dat werken heet, is mooi meegeno men." De twee directeuren namen een oorkonde en een ontwerp voor een kunstwerk in ontvangst. Het kunstwerk, dat de Middel burgse beeldend kunstenaar Piet Dieleman zal gaan maken, komt aan de gevel van de Druk kery te hangen. Dieleman ont wierp eerder al deze glasgevel. Aad Nuis, voorzitter van de Koninklijke Vereniging voor het Boekenvak en tevens oud staatssecretaris, complimen teerde het tweetal. „Als deze twee heren niet een klein beetje gek waren van boeken, hadden ze dit nooit bereikt. Want je kunt alleen creatief zijn, als je houdt van je vak." Hij zei dat ze wat hem betreft ook de beste culturele ondernemers zijn. Het is niet de eerste keer dat De Ruiter Fanoy in de prijzen valt. Recentelijk won de firma nog de Retail Jaarprijs 2000 van Eurocard/Mastercard. Dick Anbeek (links) en Lex de Looff (midden) nemen de oorkonde in ontvangst. foto Lex de Meester De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Jeffrey Kutterink. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Inge Heuff ELLEMEET - Hoewel Herman van Oost na de overdracht van camping De Wijde Bliek in Re- nesse aan zijn broer eigenlijk rustiger en kleinschaliger wil de gaan werken, is hij toch voor de verleiding van weer een gro te camping bezweken. Samen met zijn vrouw en drie kinderen heeft hij familiecamping De Oase in Renesse overgenomen. „De kans was gewoon te mooi om te laten liggen", zo ver klaart Van Oost zijn verrassen de stap. „De Oase is een heel mooi bedrijf dat qua bedrijfsfi losofie wel wat weg heeft van De Wijde Bliek: een bezetting van half toerisme, half stacara vans waarvan een deel ver huurd is. Er zit veel potentie in deze camping." Van Oost en zijn vrouw hebben eerst hun kinderen gevraagd of zij ook belangstelling voor De Oase hebben. „Want je begint op onze leeftijd niet meer aan zoiets als je geen opvolgers hebt." De drie kinderen waren enthousiast en zijn direct ook medevennoten geworden. Zoon Rob gaat binnenkort met zijn vriendin op het terrein wo nen. De stoeterij waarmee Van ■Oost dit voorjaar een aanzet heeft gemaakt, wordt voortge zet maar in een rustiger tempo. Familiecamping De Oase is be gin jaren zestig opgezet door M. P. Moelker en werd in 1991 overgenomen door L. A. Lu- teijn Bij gebrek aan opvolgers werd dit voorjaar de camping ter overname aangeboden ,Dat is een proces waar wel wat maanden overheen gaan", ver klaart Van Oost, „maar per 1 september was alles rond." Als eerste wil de familie Van Oost het toiletgebouw uitbreiden met meer douches en we's. „En dan verwacht ik dat we met een jaar of zeven toch wel de kwali teit en het niveau van De Wijde Bliek, dat zich binnen dit seg ment aan de top bevindt, kun nen halen." Johnny de Koning levert ook opgemaakte wijnmanden en relatie geschenken. foto Charles Strijd door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Voor onderne mers die een bedrijf starten in de ict-sector is het niet eenvou dig om investeerders te zoeken. Ze hebben vaak moeite om kort en bondig uit te leggen wat ze van plan zijn. Daardoor slagen ze er niet altijd in investeerders te interesseren. Om partijen bij elkaar te brengen, organiseert Syntens op 17 januari voor het eerst een bijeenkomst onder de naam Elevator-Pitch. De bijeenkomst is een markt plaats waar ondernemers en in vesteerders informeel met el kaar contacten kunnen leggen. De avond staat geheel in het te ken van korte bedrijfspresen taties, netwerken en het uitwis selen van kennis en ervaring. De bijeenkomst is een initiatief van Syntens, het Zeeuws Parti cipatiefonds, Deloite&Touche en ABN AMRO. „Het opzetten van een internetbedrijf met groeipotentie, dat goed kan meedraaien in de nieuwe eco nomie, kost al snel een half mil joen gulden", weet adviseur J. M. Dage vos van Syntens. „Om een investeringsmaat schappij te interesseren voor nieuwe plannen of ideeën, is het zaak dat ondernemers hun be drijf kunnen presenteren." Nieuwe economie En daar schort het nog al eens aan. „Als je nog niet goed in de markt zit, is de weg naar inves teerders moeilijk te vinden. Ook het hebben van contacten is razend belangrijk om succes vol te kunnen ondernemen in de nieuwe economie", aldus Dagevos. Om ondernemers daarbij te helpenwordt voor het eerst een marktplaats georganiseerd. Staand op een sinaasappelkist je moeten startende onderne mers hun bedrijf of plannen in twee minuten presenteren. „Op de achtergrond tikt een digitale klok mee", vertelt Dagevos. „Er is hooguit tijd voor het laten zien van een of twee sheets. Het gaat er om in korte tijd inves teerders te interesseren. Kun nen ondernemers dat tijdens de bijeenkomst, dan lukt het ook als ze met een investerings maatschappij aan tafel zitten." Contact Na de presentatie is het de be doeling dat de aanwezigen met een glas in de hand met elkaar aan de praat raken. Daar houdt de rol van Syntens op. Dagevos: „Mensen moeten zelf de con tacten leggen." In Amsterdam wordt iedere maand een soortgelijke markt plaats georganiseerd. „Het is voorlopig de bedoeling om de Elevator-Pitch twee keer per jaar te organiseren", zegt Da gevos. „Voor oktober staat nog zo'n bijeenkomst gepland. Wordt het een groot succes, dan bekijken we of we de bijeen komst vaker kunnen organise ren." De Elevator-Pitch vindt op 17 januari plaats in het gebouw van Syntens aan de Vlissingse Edison weg. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden via si te: www.elevator-pitch.nl. door Edy de Witte HULST - 'Les Vins du Roi' is de naam van de nieuwe wijnimporteur aan de Bellini- straat in Hulst. Rita en Johnny de Koning hebben vooral uit liefhebberij dit zaakje opgestart. Hun belangstelling gaat uit naar Franse wijnen uit de Cötes de Duras streek nabij Bordeaux. „Daar vind je nog kleine wijn boeren en het bottelen gebeurt op het cha teau," vertelt het echtpaar De Koning. Als fervente Frankofielen (ieder jaar is Frankrijk hun vakantiebestemming) gaan ze ook geregeld ter plaatse een kijkje nemen en wijn proeven. Johnny en Rita richten zich op kwaliteitswijn van een be taalbare prijs. De voorraad wordt in een speciale ruimte bewaard, die op de juiste temperatuur is. Geheel in Franse stijl is het eerst proeven (degusteren) en dan kopen. Opgemaakte wijnmanden, relatiegeschen ken en verpakkingen voor verjaardagen en feesten kunnen naar eigen idee en volgens budget van de klant worden samengesteld. Inmiddels hebben kleine restaurants, win kels en particulieren in de regio de weg al weten te vinden naar de wijnimporteur. Men kan er ook terecht voor accessoires. Als volgende stap wil de familie De Koning 'Les Vins du Roi' in een klein authentiek pand in Hulst als slijterij onderbrengen. door Jan Dirk van Scheyen TERNEUZEN - Waarom doe je aardig tegen iemand die je on uitstaanbaar vindt? Waarom doe je iets terwijl je het eigenlijk niet wilt, en andersom? Met die dilemma's worstelt cabaretier Patrick Stoof (33), die vrijdag met zijn solovoorstelling Spar ren te zien is in Terneuzen. Je kent dat wel: in het café ont moet je iemand met wie je aan de praat raakt. Maar al spoedig blijkt datje kersverse gespreks partner een slaapverwekkend saai of juist hinderlijk opdrin gerig individu is. Het liefst zou je hem eens even flink de waar heid zeggen, maar in plaats daarvan ontdoe je je van hem door hevige aandrang tot plas sen voor te wenden. Je glipt de wc in en na gedane zaken begin je opgelucht een gesprek met ie mand anders. Patrick Stoof (geboren in Tiel in 1967) kent dit soort situaties maar al te goed. „Een mens moet altijd maar aardig blijven, om dat wetten en normen en waar den dat voorschrijven", zegt hij In zijn show Sparren haalt Stoof het beroemde gedicht over ech telijke sleur Het huwelijk van de Vlaamse schrijver Willem Els- schot aan. Daarin voelt een echtgenoot aandrang om zijn vrouw te vermoorden, maar ziet daar van af omdat 'tussen droom en daad wetten in de weg staan en praktische bezwaren'. „Mijn show gaat over het maken van keuzes", vertelt Stoof. „En ik probeer daarbij aan te geven hoe smal de grens tussen droom en daad soms is." Aanbod Wat doe je bijvoorbeeld als ie mand jou een buitengewoon lu cratief aanbod doet dat echter in een nogal kwalijke reuk blijkt te staan (een dilemma waarmee Stoof stoeit in Sparren)? Stoof: „Het is moeilijk om van tevoren te weten hoe je in be paalde situaties reageert. Je denkt jezelf te kennen, en dan opeens kom je in een situatie waarvan je denkt: waarom rea geer ik hier nu zo op? Conclusie: er valt weer eens geen peil te trekken op je eigen gedrag..." Humor Stoof verpakt zijn dilemma's in een flinke portie humor. Maai de humor mag wat hem betreft niet de overhand hebben. „Het^ moet ook nog ergens over gaan" luidt zijn artistieke beginsel verklaring. „En diepgang hoeft echt niet ten koste van de grap pen te gaan." Patrick Stoof won in 1998 het cabaretfestival Cameretten in Rotterdam. Sinds augustus vo rig jaar toert hij door het land met Sparren. De kritieken zijn over het alge meen gunstig. Stoof - die ook nog acteur is - wordt gezien als een opvallende debutant in de kleinkunst. „Als het goed gaat is het elke avond weer een feestje, zowel voor mij als voor het pu bliek. De wisselwerking met het publiek is voor mij erg belang rijk en die zorgt er voor dat ik tijdens de show niet moe wordt maar juist nieuwe energie krijg. Dat is een geweldig gevoel." Als jongetje wilde hij al de bühne op. Eerst als clown, en la ter als toneelspeler. In de zesde klas van de lagere school kreeg hij van de onderwijzer een aan tekening op zijn rapport: 'Pa trick wil graag toneelspeler worden, maar dan zal hij toch wat minder uit het raam moeten kijken'. Patrick Stoof grinnikt en stelt vast: „Ach, laten we het er maar op houden dat je een betere ac teur wordt naarmate je vaker uit het raam staart Sparreji van Patrick Stoof, vrijdag 5 jartuari ojn 20.00 uur in het Zuid- landtheater in Terneuzen Schilder Cees van Langevelde onthult samen met zijn dochter Ina het schilderij voor Ter Schorre. Links staat locatiemanager R. Ruissen. foto Charles Strijd door Joost Bosman TERNEUZEN - DeTerneuzense kunstschilder Cees van Lange velde heeft woensdag een schil derij overhandigd aan ver pleeghuis Ter Schorre. Ter ere van zijn 45-jarig jubileum als kunstenaar (waarvan 25 jaar als professioneel schilder) gaf hij het werk uit handen aan zijn ei gen dochter Ina, al enkele jaren werkzaam in het verpleeghuis. Het schilderij, dat op robuuste wijze een stuk ongerepte natuur voorstelt, komt te hangen in de kamer waar mensen liggen die terminale zorg nodig hebben. „Ik wilde ter ere van mijn jubi leum iets voor de gemeenschap doen", vertelde Van Langenvel- de. „Toen mijn dochter vertelde over die kamer voor stervenden, leek me het een mooie gedachte om Ter Schorre een schilderij te schenken." Het schilderij is in overleg tussen maker en Ter Schorre uit de collectie van Van Langevelde geselecteerd. „Ik hoop dat het mag bijdragen aan de sfeer in de kamer", aldus Van Langevelde. Locatiemanager R. Ruissen van Ter Schorre toonde zich zeer verguld met het gebaar van de Terneuzense kunstschilder. Hij stelde dat het verpleeghuis al tijd al veel aandacht heeft be steed aan terminale zorg. „Niet alleen in belegening van de be trokkenen, maar ook door de in richting van hun omgeving." Nieuwbouw Ruissen refeerde tijdens de nieuwjaarsreceptie ook aan de komende nieuwbouw van het verpleeghuis aan de Alvarez- laan in Terneuzen. „De nieuw- bouwprocedures lopen allemaal goed, maar we moeten onszelf nog wel het nodige succes wen sen Er zijn nog veel hobbels te overwinnen voordat de nieuw bouw er eindelijk staat", aldus Ruissen. Hij noemde dit jaar cruciaal voor de bouwplannen en hij zei te hopen dat het nieu- we Ter Schorre in 2003 wordt voltooid. Cabaretier Patrick Stoof: „Mijn show gaat over het maken van keuzes." foto Arnout van Krimpen KRUININGEN - Koffieshop De Lachende Paus uit Rotterdam krijgt geen voet aan de grond in de gemeente ReimerswaalEen aan vraag daartoe van een advocatenkantoor in Amsterdam is van de hand gewezen. De gemeente beroept zich op de regionale afspraak dat alleen in Goes in beperkte mate gedoogvergunningen worden verleend. Daarmee wordt volgens de gemeente voldoende in de 'drugsbehoefte in de regio' voorzien. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. Nomes heeft woensdag een 26-jarige man uit de Zeeuwse hoofdstad voor mishandeling en vernie ling veroordeeld tot zestig uur werkstraf. Daarnaast moet de Middelburger aan de slachtof fers ruim 3600 gulden schade vergoeding betalen. Bij de verdachte sloegen 20 juli vorig jaar in Middelburg de stoppen door toen hij zich on heus behandeld voelde. Proble men in de relatiesfeer hadden er toe geleid dat hij twee van zijn vrienden had mishandeld. De twee kwamen, samen met zijn inmiddels ex-vriendin, bij hem langs. „Ik had een vriendin, maar ik voelde me bedonderd. Hij zat met een gemene lach op zijn gezicht in zijn auto", zei hij over een van de slachtoffers, die hij hardhandig had beetgepakt en op vuistslagen had getrak teerd. Vervolgens had hij een stoepte gel door de ruit van zijn woning gegooid. Toen de andere vriend zich ermee bemoeide, kreeg die ook klappen. Zijn brommer werd tegen de grond gesmeten en gedeeltelijk vernield. Raadsman ESmit vond dat zijn cliënt door de twee was uitge daagd, zodat hij zich niet langer had kunnen beheersen. Officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello voelde niets voor een werkstraf, omdat de verdachte op krukken loopt en wellicht nog geopereerd moet worden. Hij eiste een maand cel. De poli tierechter wilde hem wel de kans geven een alternatieve straf te verrichten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 44